PDA

Επιστροφή στο Forum : Tip: Μαρκάροντας την εξερχόμενη κίνηση VoIP ως υψηλής προτεραιότητας



cosmos
20-07-06, 09:09
(Ας με συγχωρέσουν Chatasos & Co, best effort είναι το παρών. Worst case δεν κάνετε και τίποτα κακό, best case η φωνή σας έχει καλύτερη τύχη όταν φεύγει από εσάς...)

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να μαρκάρεις πληροφορία που φεύγει από τον υπολογιστή σου, με κάποια σχετική προτεραιότητα. Ένα πρότυπο εξελίσσεται για αυτό τον σκοπό, το Differentiated Services. Με αυτό, ένα πακέτο IP μπορεί να αποκτήσει μια προτεραιότητα, η οποία με τη σειρά της μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δωθούν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στη ροή δεδομένων που έχει μαρκαριστεί με αυτόν τον τρόπο.

Τα differentiated services (DS) θα παρείχαν το μέγιστο πλεονέκτημα αν όλοι οι routers τα καταλάβαιναν. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά και σίγουρα δεν βλάπτει αν για το VoIP ειδικά ρυθμίσετε τα δικά σας προγράμματα, ΑΤΑ, routers κατάλληλα.

Για να παίξουμε με DS θα πρέπει να συσχετίσουμε την κίνηση που μας ενδιαφέρει με έναν συγκεκριμένο αριθμό το Differentiated Services Code Point ή DSCP ή codepoint. Είναι ένας αριθμός που παίρνει τιμές από 0 έως και το 63.

Η επικοινωνία στο VoIP μέσω SIP γίνεται με δύο κανάλια:
- Το κανάλι SIP με το οποίο γίνεται η σηματοδοσία (εξερχόμενη, εισερχόμενη κλήση κτλ)
- Το κανάλι RTP με το οποίο γίνεται η μεταφορά φωνής

Προφανώς το δεύτερο κανάλι έχει αυξημένες απαιτήσεις (μικρότερη καθυστέρηση σε σχέση με το πρώτο, μικρότερο jitter).

Οπότε για το κανάλι RTP, χρησιμοποιούμε αυτό που λέγεται Εxpedited (express σα να λέμε) Forwarding DSCP (δείτε τις σχετικές αναφορές παρακάτω), το οποίο αντιστοιχεί στην τιμή 101110 (0x2e), ή, στο δεκαδικό σύστημα, 46

Έτσι αν έχετε λ.χ. την καινούργια έκδοση του X-Lite, πάτε στα Option -> Advanced -> Quality of Service και στο Audio QoS επιλέξτε "Use DSCP / TOS value[1..63]" και βάλτε εκεί το 46, ώστε να δώσει στην κίνηση RTP για ήχο συμπεριφορά Expedited Forwarding.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε αρκετές περιπτώσεις το πρόγραμμα/συσκευή ρυθμίζεται όχι με την τιμή DSCP, αλλά με τιν τιμή DiffServ η οποία είναι το τετραπλάσιο της τιμής DSCP. Έτσι αν το DSCP είναι 46, το DiffServ είναι 184 (δλδ 4x46=184).

Ομοίως μπορείτε να βάλετε κάποια τιμή για την κίνηση SIP. Παίρνοντας το τι δουλεύουν τα Linksys, μπορείτε λ.χ. βάλετε αυτό που αναφέρεται και ως Class 3, AF31, low drop probability στο οποίο το σχετικό codepoint (DSCP) έχει την τιμή (δεκαδική) 26.

Έτσι αν έχετε λ.χ. την καινούργια έκδοση του X-Lite, πάτε στα Option -> Advanced -> Quality of Service και στο Signalling QoS επιλέξτε "Use DSCP / TOS value[1..63]" και βάλτε εκεί το 26, ώστε να δώσει στην κίνηση SIP συμπεριφορά priority class 3, με χαμηλή πιθανότητα packet drop.


ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε αρκετές περιπτώσεις το πρόγραμμα/συσκευή ρυθμίζεται όχι με την τιμή DSCP, αλλά με τιν τιμή DiffServ η οποία είναι το τετραπλάσιο της τιμής DSCP. Έτσι αν το DSCP είναι 26, το DiffServ είναι 104 (δλδ 4x26=104). Έτσι λειτουργούν οι Sipura/Linksys, τα οποία είναι ήδη προρυθμισμένα στη σχετική τιμή, δείτε και "SIP TOS/DiffServ Value" & "RTP TOS/DiffServ Value".

- Routers οι οποίες σέβονται τα Differentiated Services (DS codepoints και τα ρέστα), δηλαδή μόλις δουν τέτοια πακέτα τα χειρίζονται με σωστή προτεραιότητα: όλα τα καινούργια Alcatel, πρακτικά όλα τα νέα modem/router.
- ATA: Sipura/Linksys, Fritz (iirc)
- Softphone: Χ-Lite 3.0 σίγουρα

Αν έχετε κάτι από τα παραπάνω, κάντε ένα post με ένα screenshot που να φαίνεται που ρυθμίσατε και τι, ώστε να είναι κάτι σαν repository ρυθμίσεων αυτό το thread.

Σχετικές αναφορές:
1) http://www.cisco.com/warp/public/105/dscpvalues.html
2) RFC 3246 (http://rfc-ref.org/RFC-TEXTS/3246/index.html)

Ρυθμίσεις για x-lite 3.0
Το xlite 3.0 υποστηρίζει και εικόνα αλλά δεν έχω κάνει ρυθμίσεις για αυτήν.

9613

Sipura/Linksys
Δε χρειάζεται αλλαγή, το βάζω εδώ για αναφορά μόνο. Προσέξτε ότι μπαίνουν εδώ τιμές DiffServ (όχι DSCP).

9614

Fritz!Box Fon
Για να κάνετε τη ρύθμιση στο Fritz!Box Fon, κατ'αρχήν φροντίστε να είναι τσεκαρισμένη η επιλογή στο web admin System -> Expert Mode -> Show expert settings. Μετά πηγαίνετε στο Telephony -> Internet Telephony -> Advanced Settings και βάλτε τις τιμές όπως στο συνημμένο (παίρνει DSCP τιμές).

9627

Zyxel P-2602HWL-61C
Πηγαίνετε στο web admin -> Voice -> QoS. Στα δύο κουτάκια που φαίνονται στο συνημμένο βάλτε στο SIP το 104 και στο RTP το 184 και πατήστε apply (παίρνει τιμές DiffServ).

9646

Hwoarang
20-07-06, 09:22
:respekt: :respekt: :respekt: :respekt:

Δυστυχώς απο εδώ δεν μπορώ να τα δοκιμάσω αλλα πάντα έψαχνα να δω τι τιμές βάζουμε σε αυτα

τόσο καιρό είχα επιλεγμένη την επιλογή : Use Servise type :Best quality αλλα δεν είδα καμία βελτίωση

cosmos
20-07-06, 09:27
τόσο καιρό είχα επιλεγμένη την επιλογή : Use Servise type :Best quality αλλα δεν είδα καμία βελτίωση
Όπως είπα και στο αρχικό post, δυστυχώς δεν είναι σίγουρο ότι θα δεις βελτίωση. Τα Differentiated Services για να δώσουν αυτό που υπόσχονται πρέπει να υλοποιούνται στη γενική υποδομή ενός provider, αλλά και στα όρια διασύνδεσης του καθενός με τρίτους.

Απλώς η ιδέα εδώ είναι ότι αν κάποια τμήματα της διαδρομής καταλαβαίνουν από DS, τότε υπάρχει καλή πιθανότητα να "τιμήσουν" τις προτεραιότητες αυτές... Με απλά λόγια λοιπόν:
Στη χειρότερη περίπτωση δε θα αλλάξει απολύτως τίποτα, από εκεί και πέρα μόνο θετικά μπορεί να υπάρχουν, έστω και με μερική υλοποίηση DS μέσα σε έναν provider...

Tsour_ee
20-07-06, 09:40
Μπήκα στο μενού του fritz που είχα προσθέσει και τον G729,αλλά έχει τιμές 0 και για RTP και για SIP,cosmos να βάλω τις στανταρ τιμές που δίνεις;δηλ 184 και 144 για RTP και SIP αντίστοιχα;ή μπορούμε να κάνουμε δοκιμές;

cosmos
20-07-06, 09:44
Μπήκα στο μενού του fritz που είχα προσθέσει και τον G729,αλλά έχει τιμές 0 και για RTP και για SIP,cosmos να βάλω τις στανταρ τιμές που δίνεις;δηλ 184 και 144 για RTP και SIP αντίστοιχα;ή μπορούμε να κάνουμε δοκιμές;
Κατ'αρχήν, αν το web admin παρέχει την δυνατότητα, τότε να προτιμάς να ρυθμίζεις από web admin και όχι από CLI.

Στο web admin πρέπει να μπορείς να πάρεις βοήθεια για τα δύο κουτάκια (SIP & RTP priority). Τι λεν αυτά;

cosmos
20-07-06, 09:50
Βασικά για το fritz θα δοκίμαζα να βάλω κάποιες τιμές στα κουτάκια και με το κόλπο για packet capture να κάνω capture την κίνηση του Fritz και να δω το IP priority τι τιμή έχει.

Μπορεί να μην υποστηρίζει Diffserv, αλλά μόνο Tos (ο παλιός "παρωχημένος" τρόπος για προτεραιότητες, που δε μας πολυενδιαφέρει).

Tsour_ee
20-07-06, 09:54
Κατ'αρχήν, αν το web admin παρέχει την δυνατότητα, τότε να προτιμάς να ρυθμίζεις από web admin και όχι από CLI.

Στο web admin πρέπει να μπορείς να πάρεις βοήθεια για τα δύο κουτάκια (SIP & RTP priority). Τι λεν αυτά;

Σωστός :oneup: το έιχα ξεχάσει το web admin!Και τα δύο μηδέν,τα αλλάζω και κάνω δοκιμές έτσι;

Tsour_ee
20-07-06, 12:49
Βασικά για το fritz θα δοκίμαζα να βάλω κάποιες τιμές στα κουτάκια και με το κόλπο για packet capture να κάνω capture την κίνηση του Fritz και να δω το IP priority τι τιμή έχει.

Μπορεί να μην υποστηρίζει Diffserv, αλλά μόνο Tos (ο παλιός "παρωχημένος" τρόπος για προτεραιότητες, που δε μας πολυενδιαφέρει).

Μάλλον δεν υποστηρίζει DiffServ, κρίμα.Τα RTP τα ορίζει Class 7 και τα SIP Class 5.

cosmos
20-07-06, 13:23
Μάλλον δεν υποστηρίζει DiffServ, κρίμα.Τα RTP τα ορίζει Class 7 και τα SIP Class 5.
Έκανες κάποιο packet capture, βάζοντας κάποια τιμή στα κουτάκια; Αν ναι, τι τιμές έβαλες και τι τιμές σου εμφανίστηκαν στο priority των IP πακέτω όπως τα έβλεπες μέσα από τον packet sniffer;

EDIT: Τί είναι αυτά τα "Class" που αναφέρεις;

Tsour_ee
20-07-06, 13:47
Έκανες κάποιο packet capture, βάζοντας κάποια τιμή στα κουτάκια; Αν ναι, τι τιμές έβαλες και τι τιμές σου εμφανίστηκαν στο priority των IP πακέτω όπως τα έβλεπες μέσα από τον packet sniffer;

EDIT: Τί είναι αυτά τα "Class" που αναφέρεις;

Έκανα βάζοντας 104 για SIP και 184 για RTP.Και εμφανίστηκαν τα παρακάτω για SIP(160 στο δεκαδικό) και RTP (224 στο δεκαδικό) αντίστοιχα:


EDIT:για τα Class κοίταξα εδώ http://www.speedguide.net/tcpoptimizer.php να δω τι είναι το Class 5 και 7 που λέει το Ethereal.

chatasos
20-07-06, 14:08
Οπότε για το κανάλι RTP, χρησιμοποιούμε αυτό που λέγεται Εxpedited (express σα να λέμε) Forwarding DSCP (δείτε τις σχετικές αναφορές παρακάτω), το οποίο αντιστοιχεί στην τιμή 101110 (0x2e), ή, στο δεκαδικό σύστημα, 46

Έτσι αν έχετε λ.χ. την καινούργια έκδοση του X-Lite, πάτε στα Option -> Advanced -> Quality of Service και στο Audio QoS επιλέξτε "Use DSCP / TOS value[1..63]" και βάλτε εκεί το 46, ώστε να δώσει στην κίνηση RTP για ήχο συμπεριφορά Expedited Forwarding.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες αλλά σε αρκετές περιπτώσεις πρέπει να βάλετε όχι την τιμή του codepoint (46) αλλά την τιμή του επί 4 (δλδ 4x46=184)


Το 101110 = 32+0+8+4+2+0 = 46 (DSCP)

γίνεται 10111000 το οποίο μεταφράζεται σε:

10111000 = 128+0+32+16+8+0+0+0 = 184 (Diffserv)

Το DSCP είνα τα πρώτα 6 bits του DiffServ.
Το class (Ip Prec στο ToS) είναι τα πρώτα 3 bits του DiffServ.



Ομοίως μπορείτε να βάλετε κάποια τιμή για την κίνηση SIP. Παίρνοντας το τι δουλεύουν τα Linksys, μπορείτε λ.χ. βάλετε αυτό που αναφέρεται και ως Class 3, AF33, low drop probability στο οποίο το σχετικό codepoint (DSCP) έχει την τιμή (δεκαδική) 26.

Έτσι αν έχετε λ.χ. την καινούργια έκδοση του X-Lite, πάτε στα Option -> Advanced -> Quality of Service και στο Signalling QoS επιλέξτε "Use DSCP / TOS value[1..63]" και βάλτε εκεί το 26, ώστε να δώσει στην κίνηση SIP συμπεριφορά priority class 3, με χαμηλή πιθανότητα packet drop.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όπως και παραπάνω και χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες αλλά σε αρκετές περιπτώσεις πρέπει να βάλετε όχι την τιμή του codepoint (26) αλλά την τιμή του επί 4 (δλδ 4x26=104). Έτσι λειτουργούν οι Sipura/Linksys, τα οποία είναι ήδη προρυθμισμένα στη σχετική τιμή, δείτε και "SIP TOS/DiffServ Value" & "RTP TOS/DiffServ Value".
Class 3 = 011

AF33 = 110 (<>low drop probability)
οπότε
DSCP = 011110 = 30

Υποθέτω ήθελες να γράψεις:
AF31 = 010 (=low drop probability)
οπότε
DSCP = 011010 = 26

cosmos
20-07-06, 14:39
Έκανα βάζοντας 104 για SIP και 184 για RTP.Και εμφανίστηκαν τα παρακάτω για SIP(160 στο δεκαδικό) και RTP (224 στο δεκαδικό) αντίστοιχα:

Μηδένισε το SIP, παίξε με τις ακόλουθες τιμές στο RTP και πες μου τι βγαίνει σε Ethereal: 4, 8 kai 46

@chatasos: Thx για τις διορθώσεις και τα σχόλια :) Θα φιξάρω το αρχικό post.

cosmos
20-07-06, 14:47
@chatasos: ΒΤW, ένα τέτοιο thread έχει ή όχι νόημα; Εννοώ, εντάξει φαντάζομαι δεν παίζει και πολύ Diffserv-supporting-infrastructure, από την άλλη και μόνο μέσα στο φορτωμένο σου LAN να το κάνει όλο και κάποιο πλεονέκτημα έχει. Δεν ξέρω, μήπως πρέπει να κόψω τις αμφεταμίνες; :p

chatasos
20-07-06, 15:07
@chatasos: ΒΤW, ένα τέτοιο thread έχει ή όχι νόημα; Εννοώ, εντάξει φαντάζομαι δεν παίζει και πολύ Diffserv-supporting-infrastructure, από την άλλη και μόνο μέσα στο φορτωμένο σου LAN να το κάνει όλο και κάποιο πλεονέκτημα έχει. Δεν ξέρω, μήπως πρέπει να κόψω τις αμφεταμίνες; :p
Δοκίμασε κάτι πιο ελαφρύ τώρα που είναι καλοκαίρι...:p

ΥΓ: Πάντως από εγκυκλοπαιδικής απόψεως έχει νόημα. Τώρα για την πρακτική εφαρμογή του, ποτέ δεν ξέρεις :whistle:

Tsour_ee
20-07-06, 15:21
Μηδένισε το SIP, παίξε με τις ακόλουθες τιμές στο RTP και πες μου τι βγαίνει σε Ethereal: 4, 8 kai 46


Βάζοντας 4,8,46 στο fritz,έχουμε το παρακάτω όπου ο αριθμός σε δυαδική μορφή στη σειρά Differiantiated Services Code Point είναι ο δεκαδικός που έδωσες,δηλ 4,8,46. Οπότε βάζοντας 46 στο fritz έχουμε DiffServ (101 110), Expedited Forwarding σωστά;

cosmos
20-07-06, 16:08
Βάζοντας 4,8,46 στο fritz,έχουμε το παρακάτω όπου ο αριθμός σε δυαδική μορφή στη σειρά Differiantiated Services Code Point είναι ο δεκαδικός που έδωσες,δηλ 4,8,46. Οπότε βάζοντας 46 στο fritz έχουμε DiffServ (101 110), Expedited Forwarding σωστά; Σωστός ;) Άρα τα πεδία στο Fritz ζητούν τιμές DSCP, δηλαδή 26 για το SIP Value και 46 για το RTP Value. Θα ενημερώσω το αρχικό post, thx για την βοήθεια.:oneup:

Δοκίμασε κάτι πιο ελαφρύ τώρα που είναι καλοκαίρι...:p Είπα ρε συ να βγάλω κανά FAQ για το Lost, αλλά ακόμα προσπαθώ να συνέρθω ("Τhe Prisoner" Νο 2). <OT>Άντε και θα μπω σε κρυόψυξη ως την 3η σεζόν, πολύ addictive το πράμα</ot>.


ΥΓ: Πάντως από εγκυκλοπαιδικής απόψεως έχει νόημα. Τώρα για την πρακτική εφαρμογή του, ποτέ δεν ξέρεις :whistle:Χεχεχε, κάτι ξέρεις μάστορα ;)

petrakis
04-09-06, 22:34
Καλησπερα,

Εχω ενα Linksys SPA 3102 και το εχω συνδεσει πανω σε ενα Zyxel 652H. Μηπως ξερει κανεις πως μπορω μεσω DiffServ ή μεσω καποιου αλλου τροπου να δωσω μεγιστη προτεραιοτητα στο VoIP?

Απο οτι ειδα το Linksys μαρκαρει τα πακετα ως 0xb8 το οποιο αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδιο με το Β8Η: DSCP EF απο αναφερεται στον bandwidth manager του router.
Πρσοσπαθησα να το ρυθμισω οπως νομιζα σωστο αλλα οταν μετα βλεπω τα στατιστικα της κατηγοριας που εχω δημιουργησει για το VoIP στον Βandwidth manager του zyxel και ενω μιλαω μου δειχνει μηδενικη κινηση πακετων. Φανταζομαι οτι αν ολα πηγαιναν καλα θα επρεπε να μου δειχνει καποια κινηση οταν χρησιμοποιω το VoIP.

Παραθετω πιο κατω τις δυο οθονες απο το Linksys και απο το Router... Aν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων... Ευχομαι καλο απογευμα σε ολους.

cosmos
05-09-06, 10:47
Καλησπερα,

Εχω ενα Linksys SPA 3102 και το εχω συνδεσει πανω σε ενα Zyxel 652H. Μηπως ξερει κανεις πως μπορω μεσω DiffServ ή μεσω καποιου αλλου τροπου να δωσω μεγιστη προτεραιοτητα στο VoIP?

Απο οτι ειδα το Linksys μαρκαρει τα πακετα ως 0xb8 το οποιο αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδιο με το Β8Η: DSCP EF απο αναφερεται στον bandwidth manager του router.
Πρσοσπαθησα να το ρυθμισω οπως νομιζα σωστο αλλα οταν μετα βλεπω τα στατιστικα της κατηγοριας που εχω δημιουργησει για το VoIP στον Βandwidth manager του zyxel και ενω μιλαω μου δειχνει μηδενικη κινηση πακετων. Φανταζομαι οτι αν ολα πηγαιναν καλα θα επρεπε να μου δειχνει καποια κινηση οταν χρησιμοποιω το VoIP.

Παραθετω πιο κατω τις δυο οθονες απο το Linksys και απο το Router... Aν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων... Ευχομαι καλο απογευμα σε ολους.

To linksys άστο στα defaults. Στο zyxel νομίζω ότι κάνεις κάτι λάθος. Συγκεκριμένα, ο κανόνας QoS σου εφαρμόζεται ότι η κίνηση ταιριάζει με τα κριτήρια που είναι κάτω από το "bandwidth filter" στην εικόνα. Για αυτή την κίνηση αλλάζεις (όπως το έστησες) το DSCP σε EF (πράγμα που δε χρειάζεται γιατί η κίνηση VoIP που πας να "ταιριάξεις" είναι ήδη κατάλληλα μαρκαρισμένη από το Linksys).

Οπότε ξετσέκαρε το Enable diffserv marking, ενδεχομένως απενεργοποίησε και το bandwidth borrowing και στο φίλτρο κάτω-κάτω βάλε:
ΤOS: 184
TOS Mask: 251

Έτσι, μόνο τα πακέτα με Diffserv τιμή 184 θα ταιριάζονται (DSCP=EF). Υποθέτω θα δουλέψει, απλά ίσως χρειαστείς ένα φίλτρο για την εισερχόμενη και ένα για την εξερχόμενη κίνηση...

petrakis
05-09-06, 12:26
Σε ευχαριστω πολυ! Θα το δοκιμασω και ελπιζω να εχει αποτελεσμα! Και παλι ευχαριστω πολυ!:) :oneup:

Το δοκιμασα και δουλευει αψογα! Cosmos, με εσωσες! Δεν εχω καθολου εμπειρια απο απο τετοιες ρυθμισεις... Τωρα, προσπαθω να μαθω με πειραματα και δοκιμες!

Απο οτι καταλαβαινω με τα TOS και ΤΟS Mask πρεπει να πειραματιζομαι για να ρυθμιζω τις προτεραιοτητες σε προμαρκαρισμενα πακετα.

Αν καταλαβα καλα το TOS ειναι η τιμη που θα πρεπει να ανιχνευσει του router στο πακετο προκειμενου να το ενταξει σε μια κατηγορια. Και προφανως το 2xb8 ειναι το ιδιο με το 184.

To TOS Μask τι υποδηλωνει?

cosmos
06-09-06, 07:52
Απο οτι καταλαβαινω με τα TOS και ΤΟS Mask πρεπει να πειραματιζομαι για να ρυθμιζω τις προτεραιοτητες σε προμαρκαρισμενα πακετα.Από όσο γνωρίζω, πέρα από κάποια ΑΤΑ δε θα βρεις αλλού δυνατότητα για να προμαρκάρεις τα πακέτα...


Αν καταλαβα καλα το TOS ειναι η τιμη που θα πρεπει να ανιχνευσει του router στο πακετο προκειμενου να το ενταξει σε μια κατηγορια. Και προφανως το 2xb8 ειναι το ιδιο με το 184.

To TOS Μask τι υποδηλωνει?
Μαζί δουλεύουν μέσα στο φίλτρο. Συγκεκριμένα για κάθε πακέτο γίνεται δυαδικό ΚΑΙ μεταξύ του ΤΟS που κουβαλάει και του TOS Mask. Αν το αποτέλεσμα είναι το TOS που έχεις βάλει στο φίλτρο, τότε γίνεται match με τον κανόνα...

spyvou
06-09-06, 08:07
Καλημέρα.
Απότι βλέπω γίνεται αναφορά για το spa 3000.
Γνωρίζει κανείς αν υποστηρίζει QoS και το PAP2;

cosmos
06-09-06, 09:34
Ναι, από το κουτί του και δε χρειάζεται κάτι. Όμως για καλύτερα πρέπει να έχεις router που υποστηρίζει DiffServ.

alefgr
07-09-06, 04:52
Και μία ερώτηση για τους ειδήμονες...

Εάν το router και το SPA-3000 είναι επάνω σε ένα giga switch, που έχει την δυνατότητα για QoS και που υποστηρίζει DiffServ, είναι πιό σημαντική η ρύθμιση να γίνει στο switch, στο router ή και στα δύο μαζί;

cosmos
07-09-06, 08:21
Παντού, από ότι καταλαβαίνω... Σε κάθε "hop" πρέπει να υπάρχει η προτεραιοποίηση, αλλιώς ένα (λχ) γρήγορο lan-to-lan transfer ίσως να έθαβε την κίνηση Voip (είτε αυτή ήταν diffserv-labelled είτε όχι).

Χωρίς να ξέρω πολλά-πολλά από switching, το συγκεκριμένο τσεκάρει και πληροφορία στο layer 3 (ΙP); Γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να δει το diffserv info, από το header του ip πακέτου

Sannin
07-09-06, 17:09
Ναι, από το κουτί του και δε χρειάζεται κάτι. Όμως για καλύτερα πρέπει να έχεις router που υποστηρίζει DiffServ.

Ποιά router υποστηρίζουν diffserv; Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το 9105... :)

alefgr
08-09-06, 03:54
Χωρίς να ξέρω πολλά-πολλά από switching, το συγκεκριμένο τσεκάρει και πληροφορία στο layer 3 (ΙP); Γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να δει το diffserv info, από το header του ip πακέτου

Στο manual του switch αναφέρει γιά το CoS ότι γίνεται σε layer 2 και το QoS από layer 2 και πάνω.

cosmos
08-09-06, 08:41
Ποιά router υποστηρίζουν diffserv; Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το 9105... :)
Εδώ πρέπει να σταθώ λίγο. Η "υποστήριξη diffserv" μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα, λ.χ.:
- ότι ο router έχει τη δυνατότητα να μαρκάρει κίνηση που τον διαπερνά με diffserv labels (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δίνει και ειδική προτεραιότητα σε αυτά)
- ότι μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να δίνει προτεραιότητες σε IP traffic(γενικά)
- ότι μπορεί να ρυθμιστεί όπως παραπάνω, αλλά να μπορεί να χρησιμοποιήσει και πληροφορία diffserv, ώστε ο χρήστης κατά τη δημιουργία κλάσης κίνησης να έχει την τιμή Diffserv/DSCP ως κριτήριο στο φίλτρο του
κτλ, κτλ

Το 9105 δυστυχώς δεν έχει άμεσα υποστήριξη diffserv, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις (και δεν είναι και άσχημο σαν ιδέα) είναι να ενεργοποιήσεις το QoS του και να ορίσεις μια κλάση με υψηλή προτεραιότητα στην οποία το κριτήριό σου θα είναι τα πακέτα να είναι UDP.

Η καλύτερη διαφορά που έχω δει σε υλοποίηση QoS είναι στα alcatel. Έχουν ειδικές ουρές, αυτόματους classifiers, σέβονται τα DiffServ values και της εισερχόμενης και της εξερχόμενης κίνησης κτλ. Πληρέστατη υλοποίηση, και το πιο ωραίο; Είναι built-in, έτοιμη για χρήση. Εσύ απλά φροντίζεις το ΑΤΑ σου να στέλνει και πληροφορία diffserv, το alcatel θα αναλάβει τα υπόλοιπα...


Στο manual του switch αναφέρει γιά το CoS ότι γίνεται σε layer 2 και το QoS από layer 2 και πάνω.

Σχώρνα με φίλε μου, δεν ξέρω από βέσπα ... εεεεεε CoS :oops:

alefgr
08-09-06, 21:05
Σχώρνα με φίλε μου, δεν ξέρω από βέσπα ... εεεεεε CoS :oops:

Να το εκλάβω σαν μιά παρότρυνση ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ με τις CoS ρυθμίσεις του switch; :)

cosmos
09-09-06, 08:52
Το αντίθετο, να ασχοληθείς, να μάθουμε και μεις (it rhymes \o/ )! :)

petrakis
09-09-06, 17:09
Απο οτι ειδα το Linksys μαρκαρει τα πακετα ως 0xb8

Οπότε ξετσέκαρε το Enable diffserv marking, ενδεχομένως απενεργοποίησε και το bandwidth borrowing και στο φίλτρο κάτω-κάτω βάλε:
ΤOS: 184
TOS Mask: 251
Cosmos, με τις συμβουλες σου ο συνδιασμος Linksys 3102 και Zyxel 652H δουλευει αψογα.

Η τιμη για το ΤΟS, αν καταλαβα καλα ειναι το δεκαδικο αντιστοιχο της δεκαεξαδικης τιμης που δινει το Linksys (πχ. το Linksys δινει b8 οποτε το αντιστοιχο δεκαδικο ειναι 184)

Η τιμη για το TOS Mask πως προκυπτει? Αυτο δεν το εχω καταλαβει... :hmm::sorry:
Μηπως θα μπορουσες να μου το εξηγησεις?

cosmos
09-09-06, 19:12
Cosmos, με τις συμβουλες σου ο συνδιασμος Linksys 3102 και Zyxel 652H δουλευει αψογα.

Η τιμη για το ΤΟS, αν καταλαβα καλα ειναι το δεκαδικο αντιστοιχο της δεκαεξαδικης τιμης που δινει το Linksys (πχ. το Linksys δινει b8 οποτε το αντιστοιχο δεκαδικο ειναι 184)
Ακριβώς, είναι η τιμή diffserv.


Η τιμη για το TOS Mask πως προκυπτει? Αυτο δεν το εχω καταλαβει... :hmm::sorry:
Μηπως θα μπορουσες να μου το εξηγησεις?
To 184=10111000. Στην πραγματικότητα γενικά EF μπορεί να είναι το 101110XX. Δηλαδή όλες οι τιμές από 184 (10111000) έως 187 (10111011). Δε με ενδιαφέρουν τα τελευταία δύο bit, οπότε βάζω μάσκα 11111100, ώστε να μηδενιστούν στο λογικό ΚΑΙ τα 2 LSB. ;)

petrakis
13-09-06, 14:25
Φαινεται οτι o Bandwidth manager του Zyxel 652H μπορει να ελεγχει μονο το upstream. Υπαρχει τροπος να ρυθμιστει ετσι ωστε να δινει προτεραιοτητα και στα εισερχομενα πακετα VoIP?
Εχει νοημα κατι τετοιο ή τα εισερχομενα πακετα VoIP που μπαινουν στο router απο το SPA και αφου ειναι ηδη μαρκαρισμενα για EF, θα πρεπει το router να τους δινει αυτοματα προτεραιοτητα (υποθετω οτι το Zyxel μπορει να διαβασει το μαρκαρισμα)?

Cosmos, εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι πως βγαινει η τιμη ΤOS Mask για καθε δεδομενη τιμη ΤΟS. Στο παραδειγμα του 184 ειναι ξεκαθαρο αλλα σε περιπτωση που θελω να βαλω καποια αλλη τιμη ΤΟS (για αλλες εφαρμογες) πως θα υπολογισω την τιμη TOS Mask? Ειναι η ιδια διαδικασια?
Ελπιζω να μην σε ζαλιζω με τις ερωτησεις μου... Αν ειναι πολυπλοκο να μου απαντησεις στο ερωτημα μου ισως θα μπορουσες να μου υποδειξεις καποια επεξηγηματικη ιστοσελιδα.

Ευχαριστω πολυ και καλο απογευμα :)!

cosmos
13-09-06, 14:50
Φαινεται οτι o Bandwidth manager του Zyxel 652H μπορει να ελεγχει μονο το upstream. Υπαρχει τροπος να ρυθμιστει ετσι ωστε να δινει προτεραιοτητα και στα εισερχομενα πακετα VoIP? Δε γνωρίζω

Εχει νοημα κατι τετοιο ή τα εισερχομενα πακετα VoIP που μπαινουν στο router απο το SPA και αφου ειναι ηδη μαρκαρισμενα για EF, θα πρεπει το router να τους δινει αυτοματα προτεραιοτητα (υποθετω οτι το Zyxel μπορει να διαβασει το μαρκαρισμα)?Άγνωστο. Ξέρω ότι τα Alcatel τα κάνουν όλα αυτά αυτόματα, για τα άλλα όμως δεν εχω ιδέα.


Cosmos, εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι πως βγαινει η τιμη ΤOS Mask για καθε δεδομενη τιμη ΤΟS. Στο παραδειγμα του 184 ειναι ξεκαθαρο αλλα σε περιπτωση που θελω να βαλω καποια αλλη τιμη ΤΟS (για αλλες εφαρμογες) πως θα υπολογισω την τιμη TOS Mask? Ειναι η ιδια διαδικασια?
Υπάρχουν κάποιες diffserv classes, ψάξε με google. Το ζήτημα βέβαια με το diffserv είναι να το σέβεται όοοολο το δίκτυο, ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος του. Πέρα από το EF λ.χ. αναφέρω για την κίνηση AF31 (ΤΟS=104, με μάσκα όπως αυτή για το EF), μπορείς να κάνεις μία ακόμα κλάση στο zyxel για αυτήν.

Κάνε ένα διάβασμα στo Cisco link στο πρώτο post.

DJ_TEO
19-09-06, 11:46
Εχετε καταληξει στην καλυτερες τιμες για το fritz (sip,rtp) ? Σημερα εκανα καποιες δοκιμες αλλα παρατηρω οτι η καλυτερη επικοινωνια γινεται με 0 και στις 2 επιλογες! ;)

anon
19-09-06, 12:10
Φαινεται οτι o Bandwidth manager του Zyxel 652H μπορει να ελεγχει μονο το upstream. Υπαρχει τροπος να ρυθμιστει ετσι ωστε να δινει προτεραιοτητα και στα εισερχομενα πακετα VoIP? !


Aφού τα εισερχόμενα πακέτα, έρχονται χωρίς να ελέγχεις εσύ την σειρά τους, πως θα μπορούσες να το κάνεις αυτό; Γιαυτό γιανα έχεις σωστό QoS πρέπει να ελέγχεις και τα δύο άκρα της σύνδεσης, κάτι που δεν είναι εφικτό στις ιντερνετικές συνδέσεις. Το μονο που μπορείς να κάνεις, το μόνο, είναι να κάνεις το λεγόμενο traffic shaping και αυτό μόνο στο TCP. Το TCP επειδή αυτορυθμίζεται ανάλογα με την διαθέσιμη ταχύτητα, μπορούμε να το περιορίσουμε. Ετσι στα εισερχόμενα πακέτα TCP που έρχονται πχ με ταχύτητα 50KBs, μπορούμε με επιλεκτικά drop, να ρίξουμε την ταχύτητα όπου θέλουμε, πχ στα 20KBs, δίνοντας "αέρα" στα άλλα πρωτόκολλα. Οπως επίσης βέβαια μπορούμε και να ρυθμίσουμε πόση "κατανάλωση" θα έχει κάθε σύνδεση TCP. Ομως δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε την σειρά που φεύγουν τα πακέτα απο την άλλη πλευρά της σύνδεσης....

ΥΓ. Η περαιτέρω κατηγοριοποίηση των εισερχομένων πακέτων απο την πλευρά του ρουτερ είναι χωρίς νόημα, γιατι σε επίπεδο τοπικού δικτύου πλέον, έχουμε σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα (πχ ethernet 100Mbps έναντι adsl 1Mbps), ακόμη και σε ασύρματο δίκτυο. Οπότε δεν υπάρχει η ανάγκη κατηγοριοποίησης για καλύτερη QoS πακέτων που μπαίνουν απο χαμηλότερης ταχύτητας δίκτυο σε υψηλότερης ταχύτητας δίκτυο εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις...

kakavia
15-10-06, 21:06
Έχω μπερδευτεί αρκετά :hmm: .
Έχω το linksys3102 και δουλεύω και το router που έχει.
Αυτό είναι συνδεμένο σε ένα adsl router crypto F320.

Τι ρυθμίσεις να "πειραξω" για να έχω προτεραιότητα στο voip?

cosmos
19-10-06, 09:53
Καμμία ;)

oulas
22-10-06, 04:49
Εχετε καταληξει στην καλυτερες τιμες για το fritz (sip,rtp) ? Σημερα εκανα καποιες δοκιμες αλλα παρατηρω οτι η καλυτερη επικοινωνια γινεται με 0 και στις 2 επιλογες! ;)

Αρχικα ξαναδοκιμασα το evoice μετα απο 6 μηνες ξανα, και δουλευε αρκετα καλυτερα απο οτι αρχικα, αλλα ειχα κατι καθυστερισουλες...



Μετα εβαλα τις τιμες που ειπε ο φιλος στο FritzBox Fon:
SIP=26
RTP=46

Το evoice ισως επεζε λιγο καλυτερα αλλα παλι ειχα καποιο lag στην επιστροφη.

Μετα εσβησα το account του evoice, εκανα εγγραφη στο i-call, εβαλα στο fritz τα στοιχεια του i-call, SIP=26,RTP=46, και παιζει απλα αψογα. Εχω παθει πλακα, καμια καθυστεριση με την I-call, εχω κανει παρρα πολα τηλ για δοκιμη σημερα, και ειναι σαν να ναι ο αλλος διπλα μου. Στταθερα κινιτα, υπεραστικα παιζουν αψογα!!!!:oneup:

cosmos
24-10-06, 11:41
@oulas: Είναι λίγο offtopic αυτό που θα αναφέρω, αλλά την ίδια ποιότητα έχεις και με το evoice, αν είσαι στη νέα υποδομή και ρυθμίσεις από το web admin του evoice να παίζεις με πακέτα 30 ή 40 msec (και όχι 20 που είναι το default) και παραπάνω ;) Αυτός είναι ο λόγος που βλέπεις το i-call να παίζει καμπάνα και το evoice όχι.

chal_4
26-11-06, 00:57
μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει τιμές QoS και για το Grandstream 386?

dragonfighter
28-11-06, 11:29
@oulas: Είναι λίγο offtopic αυτό που θα αναφέρω, αλλά την ίδια ποιότητα έχεις και με το evoice, αν είσαι στη νέα υποδομή και ρυθμίσεις από το web admin του evoice να παίζεις με πακέτα 30 ή 40 msec (και όχι 20 που είναι το default) και παραπάνω ;) Αυτός είναι ο λόγος που βλέπεις το i-call να παίζει καμπάνα και το evoice όχι.

Έβαλε κ η hol επιλογή για τα πακέτα;; Άντε ρε συ, ξυπνάνε σιγά σιγά κ αυτοί :rofl:

DJ_TEO
28-11-06, 11:34
Έβαλε κ η hol επιλογή για τα πακέτα;; Άντε ρε συ, ξυπνάνε σιγά σιγά κ αυτοί :rofl:

Εχει αρκετο καιρο. Πειραζοντας αυτη τη ρυθμιση η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη :rolleyes:

lazy
24-12-06, 01:26
Το δοκιμασα και δουλευει αψογα! Cosmos, με εσωσες! Δεν εχω καθολου εμπειρια απο απο τετοιες ρυθμισεις... Τωρα, προσπαθω να μαθω με πειραματα και δοκιμες!

Απο οτι καταλαβαινω με τα TOS και ΤΟS Mask πρεπει να πειραματιζομαι για να ρυθμιζω τις προτεραιοτητες σε προμαρκαρισμενα πακετα.

Αν καταλαβα καλα το TOS ειναι η τιμη που θα πρεπει να ανιχνευσει του router στο πακετο προκειμενου να το ενταξει σε μια κατηγορια. Και προφανως το 2xb8 ειναι το ιδιο με το 184.

To TOS Μask τι υποδηλωνει?

Προσπαθώ να ρυθμίσω και εγω ανάλογα τον ιδιο ρουτερ αλλα δεν δουλευει καλά.Μπορείς να δώσεις λεπτομέριες ως προς τις ρυθμίσεις που έκανες στο Media bandwidth Management (η οτι άλλο μπορεί να βοηθήσει)?
Να πω πως δεν έχω SPA αλλά PAP2 μετατροπή σε SPA1001

@ ADSLgr.com All rights reserved.