PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνικο κεντρο



akrovatis
05-10-10, 15:15
Καλισπερα σας. εργαζομαι σε μια εταιρια που χρησιμοποιεί το Panasonic hybrid ip-pbx kx-tda30 για τηλεφωνικό κέντρο. Κάποια τηλέφωνα λειτουργούν κανονικά. Οταν πήγα να συνδέσω δύο τηλέφωνα σε συνδεδεμένες γραμμές "τοίχου" είχα το εξής πρόβλημα: τηλέφωνο 1: μπορώ να πάρω κανονικά τηλέφωνο όταν όμως με καλούν δεν ακούγετε αναβοσβήνει απλα το λαμπάκι και οταν το σηκώσω μπορώ να μιλήσω κανονικά. όταν με καλέσουν απο εσωτερικό χτυπάει κανονικά. τηλέφωνο 2: δεν μπορώ να καλέσω ουτέ να μιλήσω όταν με καλούν, μπορώ άμως να καλεσω τα υπόλοιπα εσωτερικά. καμμία ιδέα;

mob
05-10-10, 15:16
Να κοιτάξεις τον προγραμματισμό του κέντρου. ;)
Κάποια τερματικά δεν έχουν τα αντίστοιχα δικαιώματα.

akrovatis
05-10-10, 15:33
Και πως θα το δω αυτο?

mob
05-10-10, 15:40
Θα πρέπει να συνδέσεις τη συσκευή μάνα και να δεις το προγραμματισμό του.

akrovatis
05-10-10, 15:42
αυτή θα ειναι μια τηλεφωνική συσκευή? θα την συνδεσω απευθειας πανω στο κεντρο?

mob
05-10-10, 16:06
Αυτό δε το ξέρω, αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να μπείς στο μενού του προγραμματισμού του, κοίτα το εγχειρίδιο ;)

akrovatis
05-10-10, 16:11
το κοιταζω και το manual αλλα δεν λεει για προγραμματισμό. κανεις αλλος που να εχει ασχοληθει με τετοιες συσκευες?

ariadgr
05-10-10, 21:00
καμμία ιδέα;

Θα καλέσετε τον εγκαταστάτη του κέντρου να το ρυθμίσει.

akrovatis
06-10-10, 10:37
δεν μου αρεσε η ιδεα σου.

ptoma
06-10-10, 10:59
Καλημέρα

Δυστυχώς φίλε μου και να μην σου άρεσε η ιδέα του ariadgr, είναι ο μόνος τρόπος, γιατί το κέντρο που έχεις είναι ένας μικρός Η/Υ που λειτουργεί με μενού επιλογών το οποίο εμφανίζεται μόνο όταν συνδέσεις έναν άλλο Η/Υ που έχει εγκατεστημένο το πρόγραμμα ελέγχου.

Έχει ένα setup που ορίζεται με ομάδες και δικαιώματα, με όρους που αντιστοιχούν μόνο στα Τηλ.Κέντρα της Panasonic. Ακόμα και αν σου δώσουνε το πρόγραμμα ελέγχου (που δεν αποκλείεται γιατί αν θυμάμαι καλά είναι συνοδευτικό του κέντρου) δεν θα βρεις καμία άκρη.
Δεν το λέω για να σε προσβάλλω αλλά αν ρωτάς πως θα δεις τον προγραμματισμό του κέντρου τότε μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με Τηλ.Κέντρα οπότε δεν θα κατανοήσεις τους όρους του προγράμματος ελέγχου.

Αν το πάρεις πατριωτικά πάντως θα μπορούσα σε κάποιο επόμενο post να σου πω την γενική ιδέα λειτουργίας του.

akrovatis
06-10-10, 11:16
οντος δεν εχω ασχοληθει ποτε με τηλ. κεντρα. ειμαι ηλεκτρονικος και το θεωρω ενδιαφερουσα γνωση. θα κοιταξω να βρω το προγραμμα. αν και εσυ εχει ορεξη θα εκτιμουσα αν μου εδινες να καταλαβω λιγο την λειτουργια του. ευχαριστω

ptoma
06-10-10, 11:36
Όταν πάρεις το πρόγραμμα στείλε ενα μήνυμα να το δούμε... η γενική ιδέα είναι λειτουργίες κέντρου > ομάδες > Τηλ. Συσκευές > δικαιώματα ομάδων > συσκευές που ανήκουν στην ομάδα.
Πάντως να ξέρεις ότι δεν είναι και ότι πιο εύκολο γιατι η Panasonic εχει δικούς της όρους, άσχετους με ότι έχει σχέση με Η/Υ ή άλλα τηλ κέντρα (νομιζω δεν χρειάζεται να εξηγήσω γιατί. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.