PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο ασύρματο τηλέφωνο - Όχι Dial Tone



RASTAVIPER
06-10-10, 07:59
Μου ήρθε χτες ένα ασύρματο τηλέφωνο της ΒΤ από Αγγλία, αλλά δυστυχώς ενώ το σύνδεσα στη θέση ενός παλιού ασύρματου που είχα, δεν έχει Dial Tone, οπότε ούτε καλεί ούτε δέχεται κλήσεις.
Οπότε ψάχνω τι μπορεί να φταίει.
-Φταίει η forthnet?Δεν είναι συμβατό με ελληνικούς παρόχους?
-Φταίει το καλώδιο?Πρόσεξα ότι το δικό μου καλώδιο για το τηλέφωνο έχει 2 συρματάκια στο τέλος, ενώ το δικό του καλώδιο (που είχε μέσα στο κουτί έχει 4 συρματάκια στο τέλος).Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βάλω να δοκιμάσω το δικό του, γιατί από την πλευρά που πάει στον τοίχο έχει ένα περίεργο πλακουτσωτό βύσμα, όπως στη φωτό.
-Φταίει το ότι είναι της ΒΤ, οπότε ό,τι και να κάνω δεν πρόκεται να παίξει με άλλο πάροχο?

Τι λέτε?

zartman
06-10-10, 11:33
Μπορείς να βρείς στο εμπόριο αντάπτορα απο το πλακουτσωτό βύσμα να βγαίνει στο άλλο που χρησιμοποιούμε εδώ. Αλλά έχω την εντύπωση ότι το τηλέφωνο θα έπρεπε να δουλεύει και με το κανονικό καλώδιο και όχι μόνο με αυτό της BT. Αλλά ας γράψει και κάποιος άλλος αν ξέρει.

ptoma
06-10-10, 11:59
Καλημέρα

Στην αγγλία χρησιμοποιούν τα 2 ακριανά καλώδια από την μεριά της μπρίζας για τηλ σήμα στην ελλάδα χρησιμοποιούμε τα 2 μεσαία, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις το καλωδιο, πάνε σε ένα κατάστημα ηλεκτρολογικών ειδών και πες να σου κάνει ένα τέτοιο καλώδιο.

Από την μια μεριά θα είναι στο 1-4 (άκρες) του βύσματος και απο την άλλη στο 2-3(μέση)

Αν δεν δουλέψει έτσι τότε το τηλέφωνο είναι ψηφιακό που σημαίνει ότι χρησιμοποιεί και τα 4 καλώδια, της Forthnet οι συνδέσεις είναι "αναλογικές" και δουλεύουν με 2 καλώδια. (αν και το πιο πιθανό είναι να δουλέψει με το καινούργιο καλώδιο :)

RASTAVIPER
06-10-10, 12:52
Αυτό έκανα ήδη με τη βοήθεια του ΙΤ της εταιρείας μου.
Φτιάξαμε 1 καλώδιο που από την μια μεριά καταλήγει σε βύσμα με συνδεδεμένα τα 2 ακριανά και από την άλλη τα 2 μεσαία.
Θα το δοκιμάσω το απόγευμα και ελπίζω να παίξει.Δε νομίζω να παίζει ρόλο που ενώ το βύσμα έχει 4 συρματάκια πάνω, μόνο τα 2 είναι συνδεδεμένα...

ptoma
06-10-10, 13:47
Κανένα ρόλο αν το τηλέφωνο είναι για κλασσικές γραμμές τύπου PSTN αν είναι όμως για γραμμές ISDN τότε παίζει ρόλο, αλλά αν είναι έτσι δεν κάνει για γραμμές Forthnet

RASTAVIPER
07-10-10, 12:27
Όλα καλά και ευχαριστώ!
Το καλώδιο ήταν το θέμα τελικά.
Αναγνώριση κλπ, δουλέψαν όλα μια χαρά! :):)

ptoma
08-10-10, 11:17
Άψογα! μια ακόμα επιτυχία του DSLgr....

χαρά μας η εξυπηρέτιση σας :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.