PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα CONN-X



keynes
07-10-10, 00:05
Παιδιά καλησπέρα!Έχω το εξής πρόβλημα και θέλω τα φώτα σας.Είμαι στον ΟΤΕ συνδρομητής στο CONN-X ΜΕ 24 ταχύτητα.Ενώ με διαβεβαίωναν στον ΟΤΕ ότι η ταχύτητα μου,βάσει της περιοχής που μένω,θα είναι 18-19,αυτή με το ζόρι φτάνει τα 14.Προς Θεού δεν θεωρώ την 14άρα χαμηλή ταχύτητα απλά πιστεύω ότι έπρεπε να είναι υψηλότερη από τη στιγμή που πληρώνω έστω και θεωρητικά για 24άρα.
Παραθέτω τα στοιχεία που εμφανίζονται στο μενού του ρούτερ,του γνωστού thomson και θα ήθελα να μου πει κάποιος τι μπορεί να φταίει,μήπως το λάθος είναι από μένα..Να προσθέσω απλά ότι τα καλώδια είναι ολοκαίνουργια,πήγα και αγόρασα καινούργια μήπως και έφταιγε αυτό αλλά τζίφος.Συνδέομαι ενσύρματα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Link Information

Uptime: 0 days, 4:04:55

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 986 / 17.894

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 1 / 928

CRC Errors (Up/Down): 1 / 0

HEC Errors (Up/Down): 10.550 / 0

dimsi
07-10-10, 00:52
Παιδιά καλησπέρα!Έχω το εξής πρόβλημα και θέλω τα φώτα σας.Είμαι στον ΟΤΕ συνδρομητής στο CONN-X ΜΕ 24 ταχύτητα.Ενώ με διαβεβαίωναν στον ΟΤΕ ότι η ταχύτητα μου,βάσει της περιοχής που μένω,θα είναι 18-19,αυτή με το ζόρι φτάνει τα 14.Προς Θεού δεν θεωρώ την 14άρα χαμηλή ταχύτητα απλά πιστεύω ότι έπρεπε να είναι υψηλότερη από τη στιγμή που πληρώνω έστω και θεωρητικά για 24άρα.
Παραθέτω τα στοιχεία που εμφανίζονται στο μενού του ρούτερ,του γνωστού thomson και θα ήθελα να μου πει κάποιος τι μπορεί να φταίει,μήπως το λάθος είναι από μένα..Να προσθέσω απλά ότι τα καλώδια είναι ολοκαίνουργια,πήγα και αγόρασα καινούργια μήπως και έφταιγε αυτό αλλά τζίφος.Συνδέομαι ενσύρματα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Link Information

Uptime: 0 days, 4:04:55

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 986 / 17.894

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 1 / 928

CRC Errors (Up/Down): 1 / 0

HEC Errors (Up/Down): 10.550 / 0

Φιλε μου εισαι καλα.Η διαφορα ειναι ελαχιστη απ "οτι σου ειπαν.Συγχρονιζεις στα 986 / 17.894 μην τρελαθουμε.Αλλοι δεν μπορουν να δουν αυτη την ταχυτητα ουτε με το ........:oneup:

keynes
07-10-10, 01:35
Απλά αναρωτιέμαι φίλε μου αν είναι λογικό να συγχρονίζω στα 17894 και όταν μετρώ την ταχύτητα στο speedtest και σε άλλα με τα χίλια ζόρια φτάνω το 14.Άμα είναι να πληρώνω άδικα να πληρώνω τουλάχιστον την άρα...Έπειτα κάπου διάβασα ότι to sn margin 11,5 που έχω δεν είναι καλό και δεν ξέρω αυτό που οφείλεται.Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Piparas
07-10-10, 02:16
Ταχύτητα μετράμε από εδώ (http://speedtest.ftp.otenet.gr/).

aris20
07-10-10, 02:19
Aπλά είναι λίγο ψηλά το 11,5db Margin, αν είχες και το κατάλληλο Router θα μπορούσες να το ρίξεις στα 6db και να πας από 17,9 στα 20Μbps... Τότε θα είχες καθαρό Download γύρω στα 16Mbps.

Τώρα αν μπορείς να τους το ζητήσεις να στο κατεβάσουν στο default 9άρι δεν ξέρω αν θα το κάνουν.

Πάντως απο την πλευρά του ΟΤΕ φαίνεται εντάξει η γραμμή σου είπαν σωστά την ταχύτητα που θα κλειδώνεις.. Θεωρητικά μπορούσες να πας και 21Mbps αλλά στην καλύτερη περιπτώση.. Συνήθως η ταχύτητα συγχρονισμού είναι κατά ~2Mbps λιγότερη από την θεωρητική..

Και εμένα στα 17200Kbps που είμαι τώρα τόσο μου δίνει το Speedtest καθαρό Download
http://www.speedtest.net/result/980824926.png (http://www.speedtest.net)

vaggospat13
07-10-10, 02:31
Απλά αναρωτιέμαι φίλε μου αν είναι λογικό να συγχρονίζω στα 17894 και όταν μετρώ την ταχύτητα στο speedtest και σε άλλα με τα χίλια ζόρια φτάνω το 14.Άμα είναι να πληρώνω άδικα να πληρώνω τουλάχιστον την άρα...Έπειτα κάπου διάβασα ότι to sn margin 11,5 που έχω δεν είναι καλό και δεν ξέρω αυτό που οφείλεται.Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου!

η ταχυτητα που κατεβαζεις ειναι γυρω στο 15-20% χαμηλοτερη αποτι συγχρονιζεις Αυτο ισχύει γενικα για το adsl λογο overhead εγω πχ συγχρονιζω στα 23000 και κατεβαζει με μεγιστη 19000-2000kbps (περιπου 2400-2500kBps)
δες και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4537

keynes
07-10-10, 02:41
Έχεις κατά νου φίλε μου κάποιο καλό ρούτερ που θα μπορούσε να ανεβάσει την ταχύτητα λιγάκι;Με το baudtek που μου έδωσε ο ΟΤΕ η ταχύτητα έφτανε μέχρι 13,δεν πήγαινε πιο πάνω.Για αυτό και έβαλα το thomson και κέρδισα απλά μια μονάδα.
Πάντως,τους πήρα τηλ,μου είπαν θα ενημερώσουν τους τεχνικούς και από τότε έχασα τα ίχνη τους...
Να σαι καλά!

........Auto merged post: keynes πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@vaggospat13
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε και σένα για την απάντησή σου!Μάλλον τελικά απ' ό,τι καταλαβαίνω το πρόβλημά μου είναι σύνηθες και δεν πρέπει να γκρινιάζω :)

........Auto merged post: keynes πρόσθεσε 6 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@piparas
Φίλε μου μέτρησα από εκεί που μου είπες και μου έφτασε μέχρι 1,83 Mb/s.Αυτό δηλαδή σε τι ταχύτητα μεταφράζεται;
Σ'ευχαριστώ!

aris20
07-10-10, 02:42
To Netgear DGN2000 θα σου δώσει λίγο παραπάνω ταχύτητα..

Τώρα πόσο παραπάνω δεν ξέρω, πάντως σε εμένα σε σύγκριση με το Speedtouch 585v6 μου δινει 1,5Mbps περίπου επιπλέον το Netgear..

1,83Mbps είναι γύρω στα 14648Κbps πραγματικό Download..

vaggospat13
07-10-10, 02:43
Έχεις κατά νου φίλε μου κάποιο καλό ρούτερ που θα μπορούσε να ανεβάσει την ταχύτητα λιγάκι;Με το baudtek που μου έδωσε ο ΟΤΕ η ταχύτητα έφτανε μέχρι 13,δεν πήγαινε πιο πάνω.Για αυτό και έβαλα το thomson και κέρδισα απλά μια μονάδα.
Πάντως,τους πήρα τηλ,μου είπαν θα ενημερώσουν τους τεχνικούς και από τότε έχασα τα ίχνη τους...
Να σαι καλά!

........Auto merged post: keynes πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@vaggospat13
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε και σένα για την απάντησή σου!Μάλλον τελικά απ' ό,τι καταλαβαίνω το πρόβλημά μου είναι σύνηθες και δεν πρέπει να γκρινιάζω :)

δεν ειναι προβλημα ειναι καποιες να το πω απώλειες της τεχνολογίας adsl αποτε ειναι γενικο
για να συγχρονισεις ψηλοτερα χτυπα ενα τηλ στον oτε και πες τους να σε βαλουν σε προφιλ με snr9 θα ανεβεις αρκετα
1,83MBps=περιπου 14,6Mbps(14600kbps)

keynes
07-10-10, 02:51
Φίλοι μου aris20 και vaggospat13 σας ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας!Σημείωσα το μοντέλο ρούτερ αλλά και θα πάρω αύριο κιόλας στον ΟΤΕ να τους ζητήσω να με βάλουν σε snr 9.
Να στε καλά!

zoug100
07-10-10, 02:53
Ενα ρουτερ με το οποιο μπορεις να κατεβαζεις το snr margin μονος σου και να κλειδωνεις πιο ψηλα ειναι το Siemens CL110.Tο εχω και εγω και ειναι μια χαρα.Απλο ρουτερ και φτηνο.
Ενα αλλο ρουτερ παλι για το οποιο εχω ακουσει καλα λογια ειναι το Netgear DGN2000.Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371076&highlight=netgear) και εδω (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/NETGEAR-WIRELESS-MODEM-ROUTER-ANNEX-A-N-DGN2000-100ISS.htm)
Παντως γενικα η γραμμη σου ειναι ενταξει.Και μην στηριζεσε στα διαφορα speedtest για να βρεις με τι ταχυτητα κατεβαζεις.
Κατεβασες απο εκει που σου ειπε ο φιλος ο Piparas πιο πανω.Κατεβασε απο εκει και πες μας τι ταχυτητα εχεις. :)

keynes
07-10-10, 03:07
Να σαι καλά φίλε zoug100!!!Το σημείωσα και το Siemens Cl-110!Η πλάκα είναι ότι παλιά που ήμουν στη forthnet μου το είχαν δώσει δωρεάν και ο βλάκας το δάνεισα σ ένα φιλαράκι γιατί το θεωρούσα ''λίγο'' κυρίως λόγω της εμφάνισης του.. :)

zoug100
07-10-10, 03:29
Να σαι καλά φίλε zoug100!!!Το σημείωσα και το Siemens Cl-110!Η πλάκα είναι ότι παλιά που ήμουν στη forthnet μου το είχαν δώσει δωρεάν και ο βλάκας το δάνεισα σ ένα φιλαράκι γιατί το θεωρούσα ''λίγο'' κυρίως λόγω της εμφάνισης του.. :)

Kαι εμενα μου το εδωσε ενας φιλος που εχει forthnet.Μια χαρα ρουτερακι το βρισκω.Απλα δεν ειναι ασυρματο να ξερεις.Εγω το εχω και κατεβαζω το snr στο 3.5 και η γραμμη μου συγχρονιζει περιπου στα 19500 Κbps.
Παντως και ετσι που ειναι η γραμμη σου ειναι μια χαρα.Κατεβαζεις με 1.8 ΜΒ/sec οπως ειπες.Αν σου κατεβασουν κιολας το snr στο 9 απο τον ΟΤΕ μια χαρα θα εισαι και παλι.Ισως να μην εχει νοημα να δωσεις χρηματα για ρουτερ απλα και μονο για να κερδισεις 1-2 Μbps.Aπλα το λεω καθαρα απο οικονομικης αποψης για να μην πληρωσεις χρηματα αδικα αφου η γραμμη σου ειναι ηδη πολυ καλη.Αν φυσικα θελεις να αγορασεις καινουργιο ρουτερ για να "παιζεις" με το snr καμια αντιρρηση. :)

keynes
07-10-10, 10:24
Σαν να έχεις δίκιο φίλε zoug100...Είναι δύσκολες μέρες για επιπλέον έξοδα..Θα κοιτάξω να βάλω το Siemens να δοκιμάσω,δεν έχω να χάσω κάτι!Να είσαι καλά,σ ευχαριστώ πολύ!

antonis556
07-10-10, 12:25
Μολις ο ΟΤΕ σου κατεβασει το snr στο 9 , ανεβασε τα νεα στατιστικα και πες μας και απο download ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.