PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL: ας ελπισουμε γρηγορη... [connected]



abekiari
22-07-06, 00:37
hello,

στις 18 ιουλιου εκανα αιτηση adsl για φοιτητικο HOL 512 στο προγραμμα ΔΙΟΔΟΣ!
μιλησα με ενα πωλητη,εστειλα ο,τι χρειαζοταν κ στις 20 ιουλιου μ ενεργοποιησαν καποια μερη της συνδεσης!
Σημερα στις 21 ιουλιου εφτασε ο εξοπλισμος κ μ ειπαν οτι σταλθηκε η αιτηση στν ΟΤΕ:worthy: !γρηγορα σχετικα με αλλους π περιμενουν ακομη... δν νομιζετε??
τωρα εκκρεμει η ενεργοποιηση απ'τν ΟΤΕ για τν οποια με ενημερωσε η κοπελα της HOL οτι θα παρει 12 εργασιμες!να την πιστεψω...????:hmm:
τωρα εκτος αυτων το θεμα ειναι οτι θελω να μπω ιντερνετ με pstn κ δν ξερω πως!!:(
κτ πηρε το αυτι μ οτι μπορω με τν κωδικο κ το ονομα χρηστη απλα!δοκιμασα αλλα... παιζει ρολο π δν εχει γινει η ενεργοποιηση adsl?
με το fritzBox μπορω να κανω κτ για να μπω με pstn απο τωρα??
please help me....:worthy:

thanks

pao132003
22-07-06, 01:11
έχω το ίδιο πακέτο. λοιπόν:
από ταχύτητα έχω γύρω στα 50. ενεργοποίηση από ΟΤΕ έγινε σε 69 ώρες! αυτό που καθυστέρησε ήταν η ενεργοποίηση του κωδικού από HOL(γκρρρ!)! όσο για την PSTN που λες, δυστυχώς εδώ γελάνε! δες αυτό το τόπικ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43025

pr3d
22-07-06, 10:19
Σε εμένα έκαναν 10 μέρες συνολικά για να το ενεργοποιήσουν. Η ταχύτητα έχει πολλά προβλήματα αλλά αυτό είναι θέμα του dslam μου και όχι της HOL.

manoulamou
22-07-06, 20:45
Καλως ορισες :) abekiari
Οταν λες ενεργοποιησαν καποια μερη της συνδεσης τι εννοεις? Δεν γινεται μερικη ενεργοποιηση,
σταδιακη ΝΑΙ με αρχικο συγχρονισμο στα 384 για να σταθεροποιηθει πληρως τελικα στα 512
Την ενεργοποιηση θα την καταλαβεις, αν αναψει πολλες ωρες σταθερα πρασινο το λαμπακι του adsl στο modem/router,
και κανονικα θα σε ειδοποιησουν και απο τον ΟΤΕ, αλλιως πρεπει να τηλεφωνησεις εσυ για να το σιγουρεψεις!
PSTN εχεις σαν back-up, οταν δεν εισαι συνδεδεμενος μεν στο ADSL,
αλλα προϋποθετει να εχεις ενεργοποιηθει πληρως και να μπαινεις απο αναλογικο modem.
Εκτος αν ειχες αλλη συνδεση pstn με αλλους κωδικους και το παλιο σου pstn modem.
Απο τα λιγα που ξερω τουλαχιστον μεχρι τωρα, αλλιως ας με διορθωσει καποιος:p
ΥΓ
{{{Οπως ηδη θα ξερεις απαγορευονται τα greeklish, αλλα μην
κανεις εκπτωσεις στις χαιρετουρες και στα φωνηεντα ;) των ελληνικων}}}

abekiari
02-08-06, 18:29
παιδια σας ευχαριστω πολυ!η συνδεση μου ενεργοποιηθηκε κ ολα ενταξει τωρα!
κ ζηταω συγγνωμη απο καποιους για τον τροπο γραφης μου!τωρα ειναι καλυτερος!ε??:p
:) :) :)

abekiari
03-08-06, 05:46
απο ταχυτητα εχω 10Μbit/sec κ ειμαι 512..... ασε

thdrs
03-08-06, 08:01
απο ταχυτητα εχω 10Μbit/sec κ ειμαι 512..... ασε

Καλορίζικη! Ελπίζουμε να μας κεράσεις καποια στιγμή για τα καλά νέα. ΕΝ τω μεταξύ γράψε μας πως σου φαίνεται η σύνδεση...

manoulamou
03-08-06, 10:56
Καλοτρεχτη abekiari κανε λιγο υπομονη ακομα, τα δυσκολα περασαν!
Μεχρι τοτε διαβασε αυτο:http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=643956&postcount=18
καα αυτο:http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10

abekiari
10-08-06, 02:51
λιγο αργοπορημενα βεβαια... θα σας κερασω:rolleyes: !! η συνδεση δεν μπορω να πω!καλη μου φαινεται αν και κατι ΨΙΛΟπροβληματακια στην ταχυτητα τα αντιμετωπιζουμε...

κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω!μηπως ξερετε για το e-voice πως μπορω να ρυθμισω το x-lite?μπηκα στο site της hol κ ειδα τις οδηγιες που δινει αλλα παλι δεν...
εν τω μεταξυ χρησιμοποιω την τηλεφωνικη συσκευη!!!:cool:

ευχαριστω εκ των προτερων

pao132003
10-08-06, 03:00
πρόσεξε τις ρυθμίσεις να είναι για τη "νέα υποδομή(sic)"

abekiari
10-08-06, 15:24
οκ!εχω συνδεσει τhν τηλεφωνικη συσκευη με το fritz box!για να παιρνω με e-voice πρεπει να ειναι αναμμενο το λαμπακι που γραφει internet?

pao132003
10-08-06, 15:43
ναι(αν θυμάμαι καλά τα λαμπάκια...)

abekiari
11-08-06, 01:23
το εκανα ενταξει!thank you!δεν ειχα βαλει σωστα το username!αλλα δεν ακουγεται καλα!ο αλλος ακουει αυτα που λεω μετα απο ποσο...!με την τηλεφωνικη συσκευη ακουγεται καλυτερα!

pao132003
11-08-06, 02:47
εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. ίσως γιατί έχω 512

abekiari
11-08-06, 21:27
κ εγω 512 εχω

@ ADSLgr.com All rights reserved.