PDA

Επιστροφή στο Forum : Με το ζόρι Conn-X!



skipper1967
22-07-06, 00:43
Δεν θα σας κουράσω με πολλά λόγια. Όταν το Πάσχα έκανα αίτηση για την εταιρία μου για ADSL384, δεν υπήρχαν πόρτες. Σήμερα που έμαθα ότι υπήρχαν, ο υπάλληλος προχώρησε την αίτησή μου, αλλά ισχυρίστηκε ότι είχα δηλώσει ότι ήθελα σύνδεση από την Otenet (Κάτι που σίγουρα δεν είχα κάνει, αφού δεν θα ήθελα να δεσμευθώ 3 μήνες πριν). Τελικά αναγκάστηκα να πάρω Connx, αφού αν ακύρωνε την αίτηση, μπορεί να έχανα τη πόρτα. Συμπέρασμα: οι υπάλληλοι αυθαίρετα δηλώνουν στην αίτηση ότι θέλουμε connx (όπως είπε ο ίδιος, "πρέπει να προστατεύσουν τα συμφέροντα του οργανισμού", που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι αποκλείουμε τους άλλους παρόχους). Προχώρησα και σε καταγγελία προς την ΕΕΤΤ.

Στην διάθεσή σας για περισσότερες λεπτομέρειες.

kirilos2000
22-07-06, 01:29
Μια χαρά είναι το ConnX, θα ενεργοποιηθεί και η γραμμούλα σου μέσα σε λίγες μέρες θα έχεις και otenet έναν από τους πιο αξιόπιστους παρόχους.
Τι άλλο θες...:p

skipper1967
22-07-06, 01:48
Θα ήθελα static IP γιατί στην εταιρία έχω στήσει Small Business Server 2003 με Exchange 2003, ISA Server 2003 και Microsoft CRM 3.0. Το CRM δημιουργεί λίστες marketing με τους πελάτες μου, ώστε να μπορεί ο Exchange να στέλνει ενημερωτικά newsletters. Με δυναμική IP φοβάμαι ότι όλα αυτά τα μηνύματα θα καταλήγουν στον Junk φάκελο. Και τελικά: με ποια λογική πουλάνε πακέτο home σε ομόρρυθμη εταιρία?

lampros
22-07-06, 02:06
. Και τελικά: με ποια λογική πουλάνε πακέτο home σε ομόρρυθμη εταιρία?

Υπάρχει και το Conn-X Business για επιχειρήσεις

sdikr
22-07-06, 13:06
Θα ήθελα static IP γιατί στην εταιρία έχω στήσει Small Business Server 2003 με Exchange 2003, ISA Server 2003 και Microsoft CRM 3.0. Το CRM δημιουργεί λίστες marketing με τους πελάτες μου, ώστε να μπορεί ο Exchange να στέλνει ενημερωτικά newsletters. Με δυναμική IP φοβάμαι ότι όλα αυτά τα μηνύματα θα καταλήγουν στον Junk φάκελο. Και τελικά: με ποια λογική πουλάνε πακέτο home σε ομόρρυθμη εταιρία?

Μπορείς να ρυθμίσεις τον exchange να κάνει forward τα email στον smtp server του πάροχου σου, δεν χρείαζεται static

Mosfet
22-07-06, 13:38
Θα ήθελα static IP γιατί ...

Dyndns είναι ο φίλος σου! :)

skipper1967
24-07-06, 09:36
Μπορείς να ρυθμίσεις τον exchange να κάνει forward τα email στον smtp server του πάροχου σου, δεν χρείαζεται static

Σωστό, ΑΝ φυσικά επιτρέπει ο πάροχος relay. Επίσης υπάρχουν κάποιοι mail servers που δεν δέχονται connections από mail servers με δυναμική IP.

prodromosfan
27-07-06, 17:04
Για το πρώτο ποστ συμφωνώ και επαυξάνω και εγω ειχα παρει το 134 να ρωτησω αν υπάρχουν πορτες και ο υπαλληλος μου εβαλε πακετακι conn-x 512 με δωρεαν μοντεμ το sagem.
δυστυχως το πηρα και το βούλωσα γιατι πορτες εδω στο βυρωνα ειχαν να βαλουν πανω απο 8 μηνες οποτε φαντασου ποσες αιτησεις θα ειχαν συσσωρευτεί. τωρα παει μια χαρα ακομα και με το sagem. τι να κανουμε οτε ειναι αυτος. αν ειχε πορτες σιγουρα θα ειχε παει για καταγγελια.

skipper1967
01-08-06, 15:30
Αγαπητοί φίλοι,

Μπαίνοντας στο site της Otenet και βάζοντας το username και password, μου λέει ότι έχω συνδρομή Ondsl home 384 αορίστου. Το ερώτημα είναι το εξής: Αν κάποτε αποφασίσω να διακόψω την otenet, για να πάω σε άλλον πάροχο, θα χάσω τη πόρτα (δηλ τη γραμμή)?

Σας ευχαριστώ

Gix
01-08-06, 16:30
Οχι αν δεν είναι OnDSL Kit ή conn-x.

manoulamou
01-08-06, 19:28
Κρατας τη γραμμη σου αν εχεις Conn-x !
Η αν πρωτα ζητησες συνδεση adsl απο τον ΟΤΕ και μετα διαλεξες συνδρομη απο τον (οποιον) ISP!
Αλλα εσυ δεν ξερεις αν αγορασες πακετο/προσφορα
ή απλα θυρα/γραμμη απο τον ΟΤΕ και συνδρομη απο την ΟΤΕνετ αοριστου χρονου?

skipper1967
03-08-06, 16:20
Κρατας τη γραμμη σου αν εχεις Conn-x !
Η αν πρωτα ζητησες συνδεση adsl απο τον ΟΤΕ και μετα διαλεξες συνδρομη απο τον (οποιον) ISP!
Αλλα εσυ δεν ξερεις αν αγορασες πακετο/προσφορα
ή απλα θυρα/γραμμη απο τον ΟΤΕ και συνδρομη απο την ΟΤΕνετ αοριστου χρονου?

Ο στόκος ο υπάλληλος του ΟΤΕ μου φόρτωσε με το ζόρι συνδρομή Οτενετ. Για αυτό τον λογο ρωταω τι μου πούλησε. Δείτε και αυτο το post: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43434

Thanks

sdikr
03-08-06, 19:19
Ο στόκος ο υπάλληλος του ΟΤΕ μου φόρτωσε με το ζόρι συνδρομή Οτενετ. Για αυτό τον λογο ρωταω τι μου πούλησε. Δείτε και αυτο το post: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43434

Thanks

Δεν σε εβάλε να υπογράψεις ενα χαρτί;

manoulamou
04-08-06, 11:04
Το κουφο με τα merge ειναι που καμμια φορα φαινεται
σαν να μην εχουμε διαβασει, ουτε αυτα που γραψαμε εμεις οι ιδιοι;)
ασε το τι προηγηθηκε...

gangel
04-08-06, 11:18
Δεν θα σας κουράσω με πολλά λόγια. Όταν το Πάσχα έκανα αίτηση για την εταιρία μου για ADSL384, δεν υπήρχαν πόρτες. Σήμερα που έμαθα ότι υπήρχαν, ο υπάλληλος προχώρησε την αίτησή μου, αλλά ισχυρίστηκε ότι είχα δηλώσει ότι ήθελα σύνδεση από την Otenet (Κάτι που σίγουρα δεν είχα κάνει, αφού δεν θα ήθελα να δεσμευθώ 3 μήνες πριν). Τελικά αναγκάστηκα να πάρω Connx, αφού αν ακύρωνε την αίτηση, μπορεί να έχανα τη πόρτα. Συμπέρασμα: οι υπάλληλοι αυθαίρετα δηλώνουν στην αίτηση ότι θέλουμε connx (όπως είπε ο ίδιος, "πρέπει να προστατεύσουν τα συμφέροντα του οργανισμού", που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι αποκλείουμε τους άλλους παρόχους). Προχώρησα και σε καταγγελία προς την ΕΕΤΤ.

Στην διάθεσή σας για περισσότερες λεπτομέρειες.Δηλαδή εσύ ήθελες να ενεργοποιήσεις μόνο γραμμή;

manoulamou
04-08-06, 13:59
Αγαπητοί φίλοι,
Μπαίνοντας στο site της Otenet και βάζοντας το username και password, μου λέει ότι έχω συνδρομή Ondsl home 384 αορίστου. Το ερώτημα είναι το εξής: Αν κάποτε αποφασίσω να διακόψω την otenet, για να πάω σε άλλον πάροχο, θα χάσω τη πόρτα (δηλ τη γραμμή)?
Σας ευχαριστώ
Eιναι δεδομενο οτι εχεις conn-x και αρα μπορεις να κρατησεις και τη γραμμουλα σου
και να πας σε αλλον provider οταν ληξει! Διαβασε κι αυτο:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=702129&postcount=7

lewton
04-08-06, 18:52
Δεν θα σας κουράσω με πολλά λόγια. Όταν το Πάσχα έκανα αίτηση για την εταιρία μου για ADSL384, δεν υπήρχαν πόρτες. Σήμερα που έμαθα ότι υπήρχαν, ο υπάλληλος προχώρησε την αίτησή μου, αλλά ισχυρίστηκε ότι είχα δηλώσει ότι ήθελα σύνδεση από την Otenet (Κάτι που σίγουρα δεν είχα κάνει, αφού δεν θα ήθελα να δεσμευθώ 3 μήνες πριν). Τελικά αναγκάστηκα να πάρω Connx, αφού αν ακύρωνε την αίτηση, μπορεί να έχανα τη πόρτα. Συμπέρασμα: οι υπάλληλοι αυθαίρετα δηλώνουν στην αίτηση ότι θέλουμε connx (όπως είπε ο ίδιος, "πρέπει να προστατεύσουν τα συμφέροντα του οργανισμού", που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι αποκλείουμε τους άλλους παρόχους). Προχώρησα και σε καταγγελία προς την ΕΕΤΤ.

Στην διάθεσή σας για περισσότερες λεπτομέρειες.Mπορείς να κόψεις τη σύνδεση και να ζητήσεις να μείνει η γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.