PDA

Επιστροφή στο Forum : σόμπα πετρελαίου VS σόμπα υγραερίου



Σελίδες : [1] 2

kakos poly
07-10-10, 21:06
λοιπόν ας μπω κατευθείαν στο ζουμί.

έχουμε και λέμε...
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31391 σόμπα πετρελαίου
VS
http://www.apothema.gr/Product/5-1-144-58301/Hyundai/HG-42168.html σόμπα υγραερίου

Δεδομένα:
1) ο χώρος είναι 30τμ
2) δεν υπάρχουν παιδιά
3) δεν με ενδιαφέρει η υγρασία/ξηρασία/μαύρισμα τοίχων
3) χρήση μέχρι 9 ώρες/ημέρα
4) το καθαρό πετρέλαιο κοστίζει: 1,5ευρώ/λίτρο
5) η φιάλη υγραερίου κοστίζει 18ευρώ

Ζητούμενα:
1) ποια θερμαίνει περισσότερο?
2) ποια καίει λιγότερο?
3) ποια μυρίζει λιγότερο?

Ευχαριστώ :)

---------------------------------------------------------------------

UPDATE

τελικά είμαι ανάμεσα σε 2:

1) kerosun Rainbow : 180euro (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31391)

2) KEROSUN Fan Heater Inverter LC-S 27 : 250euro (από τοπικό κατάστημα EXPERT) (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13470)

πιθανότατα θα αντικαταστήσει πλήρως την κεντρική μου θέρμανση, οπότε με ενδιαφέρει να ζεσταίνει αρκετά.
Τι προτείνετε?

Φανερός Πράκτωρ
07-10-10, 21:27
ορισμένα μπορείς να τα κάνεις από μόνος σου. Η δεύτερη λέει κατανάλωση ανά ώρα και BTU. Έτσι ξέρεις και πόσο καταναλώνει αλλά και πόσο αποδίδει. Ψάξε τα αντίστοιχα στοιχεία και για την πρώτη και θα έχεις απαντήσει στις 2 πρώτες σου ερωτήσεις.

xmperop1
07-10-10, 22:03
Εχω ζήσει με υγραερίου ( καταλύτη) πολλά χρόνια απόλυτα ευχαριστημένος χωρίς οσμές.
Η τεχνολογία προσφέρει ασφάλεια πλέον και δεν είναι θέμα.
Υπολόγισε ότι θα χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 φιάλες τον μήνα στο φουλ.
Βέβαια υπάρχουν υγραερίου και υγραερίου.
Αν υπάρχει κοντά σου πρατήριο υγραερίου για αυτοκίνητα ( η Κατερίνη έχει) μπορείς να την γεμίζεις απο εκεί πολύ φθηνότερα.

Εχω μπει σε σπίτια που έχουν πετρελαίου και μυρίζει.

sprog111
07-10-10, 22:11
Δράμα οι πετρελαίου από κάπνα. Καλύτερα το αέριο (ίσως να μυρίζει λίγο), έχει σημαντικά μεγαλύτερη αυτονομία και πρέπει να είναι πιο οικονομικό , όμως η μεταφορά/τοποθέτηση/αποθήκευση της μπουκάλας θέλει προσοχή.
Αυτά από εμπειρίες τα παλιά τα χρόνια, δεν ξέρω πόσο τα έχει αλλάξει η τεχνολογία.
(Edit)
Απο τα χαρακτηριστικά τους έχουμε:
10000btu --> 2929W για την πετρελαίου και κρατάει 24 ώρες το καθε ρεζερβουάρ στο φουλ(;), άρα έχεις μέτρο σύγκρισης.

freshmeat
07-10-10, 22:19
Eδώ στην Κέρκυρα για πάρα πάρα πολά χρόνια την έβγαζα με σόμπα υγραερίου (μεχρι να γίνει προσιτό κάπως το a/c).
Γνωρίζω επίσης από σόμπα πετρελαίου, η οποία ποτέ δε με άφησε ευχαριστημένο.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματα, αλλά μπορώ να σου πω ότι αν διάλεγα για εμένα, με κλειστά μάτια υγραέριο.

kakos poly
08-10-10, 03:25
KEROSUN Fan Heater Inverter LC-S 27 (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13470)

ειναι καλη αυτη? :hmm:
το inverter πως ακριβως δουλευει και μας κανει οικονομια? :oops:

Seitman
08-10-10, 14:47
Θερμάστρα αερίου:
Α) Καίει λιγότερο, καθώς ο βαθμός απόδοσης του φυσ. αερίου είναι πολύ καλύτερος από του πετρελαίου.
Β) Του φυσ. αερίου, λόγω του Α.
Γ) Του φυσ. αερίου δεν μυρίζει καθόλου.

Αυτά. :oneup:

ΑΑΑ και δεν χτυπάμε ποτέ τη σόμπα αερίου δυνατά και ελληνικά... :rofl:

29gk
08-10-10, 15:03
Eχω και χρησιμοποιω την Kerosun, σχεδον απο τοτε που πρωτοβγηκε. Μερικα σημεια :

α) εχει πολυ καλη αποδοση
β) ειναι εξαιρετικα ασφαλης
γ) δεν μυριζει και δεν μαυριζει τοιχους εκτος κι αν χρησιμοποιησεις τυχαιο καυσιμο απο βενζιναδικο και οχι απο την ιδια την εταιρεια
δ) μπορει να μυρισει, εαν δεν ακολουθησεις την διαδικασια στο κλεισιμο, που δεν πρεπει να γινει "αποτομα"
ε) σε καμια περιπτωση δεν ρισκαρεις διαρροες γκαζιου ή αποθηκευση ογκωδων φιαλων
στ) μπορεις να παραγγειλεις και να σου φερνουν στο σπιτι την κηροζινη
ζ) φορητοτητα στο χωρο λογω μικρου ογκου

NT1G
08-10-10, 15:05
Θερμάστρα αερίου:
Α) Καίει λιγότερο, καθώς ο βαθμός απόδοσης του φυσ. αερίου είναι πολύ καλύτερος από του πετρελαίου.


Από που προκύπτει αυτό; :hmm:

Seitman
08-10-10, 15:18
Τι από που προκύπτει... :what:
Έτσι είναι. Το λέει η θερμοδυναμική

NT1G
08-10-10, 15:30
Τι από που προκύπτει... :what:
Έτσι είναι. Το λέει η θερμοδυναμική

Τι λέει η θερμοδυναμική; Από την στιγμή που τα καίμε και τα 2 όλη η ενέργεια θερμότητα δεν γίνεται; Που εμφανίζεται η απόδοση ;:)

Seitman
08-10-10, 15:39
Ναι, γίνεται θερμότητα. Αλλά...
Με την καύση 1lt φυσικού αερίου, παράγεται περισσότερη θερμότητα από την καύση 1lt πετρελαίου. Άρα καλύτερος βαθμός απόδοσης.

NT1G
08-10-10, 15:45
Ανά λίτρο πάντως το υγρέριο έχει λιγότερη ενέργεια από το πετρέλαιο, ανά κιλό περισσότερη.:)

Seitman
08-10-10, 15:59
Θα σου το πω απλά φίλε μου...
Ο βαθμός απόδοσης του φυσικού αερίου είναι 0,95 με κόστος περίπου 0,26€/ώρα και στο πετρέλαιο είναι 0.80 με κόστος 0,39€/ώρα. Δηλαδή έχουμε μια διαφορά της τάξεως του 50% κοστολογικά, που στην ουσία είναι παραπάνω αφού έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης το φυσ. αέριο και πιο φτηνό είναι

NT1G
08-10-10, 16:06
Ναι και το υπόλοιπο 5% ή 20% ανάλογα με το καύσιμο ΤΙ γίνεται;:)

Seitman
08-10-10, 16:08
Τι εννοείς?
Χμ...
Η διαφορά γίνεται ευρώπουλα στην τσέπη σου ή στην τσέπη του "πετρελαιά", ανάλογα με το καύσιμο ;)

sprog111
08-10-10, 16:40
Ναι, γίνεται θερμότητα. Αλλά...
Με την καύση 1lt φυσικού αερίου, παράγεται περισσότερη θερμότητα από την καύση 1lt πετρελαίου. Άρα καλύτερος βαθμός απόδοσης.
Νομίζω μιλάμε για υγραέριο (πιο βαρύ απο τον αέρα-αρα επικύνδυνο σε περίπτωση διαροής) και οχι φυσικό αέριο (πιό ελαφρύ) που έχουν θερμοδυναμικές και κοστολογικές διαφορές (μικρές έστω) , θέλουν και διαφορετικά μπεκ και πιέσεις απ οτι ξέρω απο τους επιτοίχιους καυστήρες. Πουλάνε φιάλες με Φ.Α;

kakos poly
08-10-10, 16:42
...
ΑΑΑ και δεν χτυπάμε ποτέ τη σόμπα αερίου δυνατά και ελληνικά... :rofl:

χαχαχα :clap:
απαλά με την καρδιά ενός μαρουλιού

........Auto merged post: kakos poly πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ανά λίτρο πάντως το υγρέριο έχει λιγότερη ενέργεια από το πετρέλαιο, ανά κιλό περισσότερη.:)

!!!!! :hmm:

Seitman
08-10-10, 16:53
Νομίζω μιλάμε για υγραέριο (πιο βαρύ απο τον αέρα-αρα επικύνδυνο σε περίπτωση διαροής) και οχι φυσικό αέριο (πιό ελαφρύ) που έχουν θερμοδυναμικές και κοστολογικές διαφορές (μικρές έστω) , θέλουν και διαφορετικά μπεκ και πιέσεις απ οτι ξέρω απο τους επιτοίχιους καυστήρες. Πουλάνε φιάλες με Φ.Α;

Μάλλον τα μπέδρεψες... Το μεθάνιο είναι βαρύτερο από τον αέρα και το CO2. Άλλα όπως και να έχει κάθε διαρροή είναι επικίνδυνη.
Φυσικά και πουλάνε φιάλλες Φ.Α. Είναι οι γνωστές μπλε φιάλες. Έμεινε η ονομασία υγραέριο, γιατί οι παππούδες μας βλέποντας το αέριο υπό πίεση υγροποιημένο το έλεγαν έτσι.

Σε βεβαιώνω ότι ένας επιτοίχιος λέβητας αερίου "καίει" άνετα το περιεχόμενο της μπλε φιάλης. Δοκιμασμένο :innocent:

NT1G
08-10-10, 16:55
χαχαχα :clap:
απαλά με την καρδιά ενός μαρουλιού

........Auto merged post: kakos poly πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........



!!!!! :hmm:

Fuel type MJ/L MJ/kg
Regular gasoline/petrol 34.8 ~47
Autogas (LPG) (60% propane and 40% butane) 25.5–28.7 ~51
Ethanol 23.5 31.1
Methanol 17.9 19.9
Gasohol (10% ethanol and 90% gasoline) 33.7 ~45
E85 (85% ethanol and 15% gasoline) 33.1 44
Diesel 38.6 ~48
BioDiesel 35.1 39.9
Liquefied natural gas 25.3 ~55

:)

kakos poly
08-10-10, 17:00
όσο περισσότερο προχωράει αυτό το νήμα τόσο περισσότερο και εγώ καραφέρνω να μπερδευτώ :)

sprog111
08-10-10, 17:13
KEROSUN Fan Heater Inverter LC-S 27 (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13470)

ειναι καλη αυτη? :hmm:
το inverter πως ακριβως δουλευει και μας κανει οικονομια? :oops:
Χαχα, άκου fan heater inverter, το βεντιλατέρ εννοεί - θα το έχουν βάλει ανάποδα! :rofl:

kakos poly
08-10-10, 17:18
Χαχα, άκου fan heater inverter, το βεντιλατέρ εννοεί - θα το έχουν βάλει ανάποδα! :rofl:
δεν αξιζει αυτη?

sprog111
08-10-10, 17:44
δεν αξιζει αυτη?
Δεν γνωρίζω αν ειναι καλή ή οχι. Αν δεν έχει φιτίλι (=συντήρηση) όπως οι κυκλικές είναι ενδιαφέρουσα.
Το σχόλιό μου ήταν για το marketing της εταιρείας!
Κατ αρχήν πρέπει να δεις πόσα btu χρειάζεσαι. 500btu/m2 λένε οι καυστηρατζήδες, 100btu/m2 η greenpeace (για ψύξη όμως). Αν είσαι σε "κρύα" περιοχή και σε παλιό σπίτι το 500 είναι απαραίτητο.

XPHSTOS29
08-10-10, 17:57
Το φυσικο αεριο σαφως και δεν ειναι το ιδιο με το υγραεριο.
Το υγραεριο ειναι μιγμα βουτανιου-προπανιου (φιαλες 10 κιλων και σπανια 14) η υποτιθεται καθαρο προπανιο (φιαλες 13 και 25 κιλων) Ονομαζεται υγραεριο γιατι τα υπο πιεση αερια βρισκονται στην φιαλη σε υγρη μορφη.
Το υγραεριο ειναι βαρυτερο απο τον αερα και για αυτο ο ελενχος διαροης με μηχανισμο γινεται χαμηλοτερα απο το στομιο των φιαλων.
Η συνηθης πιεση λειτουργειας μιας συσκευης χαμηλης πιεσης ειναι 28 mBAR ενω στο φυσικο αεριο τα 23 mBAR (και για αυτο απαιτουνται μπεκ με μεγαλυτερη τρυπα στο φυσικο αεριο).

Αυτο που εκανε ο φιλος μας να συνδεσει σε καυστηρα φυσικου αεριου φιαλη υγραεριου ειναι σαφως παρα πολυ επικινδυνο και ειναι τυχερος που δεν πηρε φωτια, ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ εκτος και αν αλλαξετε τα μπεκ πρωτα με τα αντιστοιχα για χρηση με υγραεριο.

Τον ελενχο διαροης σε οικιακη φιαλη τον κανουμε με σαπουναδα κυριως ενιοτε και με τον αναπτηρα αλλα μονο αν δεν ακουμε κατι (αμα ακους φσσσσσ και βαλεις αναπτηρα εισαι ερμαιο της μοιρας σου)
Τσιμουχακι , πετσακι η οπως αλλιως το αναφερει ο καθενας αλλαζουμε σε καθε αλλαγη φιαλης, παντα.

Δουλευα για 2 περιπου χρονια διανομη υγραεριου και εχω συναντησει διαφορα σε ολη αυτη την πορεια .
(ακομα και την συζηγο μου :p)
Στις σομπες υγραεριου εχω συναντησει 3 τυπους.
1.Με κεραμικες εστιες ...
Δεν καθομαστε πολυ κοντα εκτος και αν θελουμε να νιωσουμε οπως ο γυρος στο σουβλατζιδικο
Χαρακτηριστικο τους ειναι η σχετικα μικρη καταναλωση αεριου σε σχεση με τις αλλες 2
Θερμικη αποδωση στον χωρο δεν μπορω να εκτιμησω καθως το δωματιο εμπαζε απο παντου.
Ζεσταινει περισσοτερο στο σημειο που ειναι στραμενη (χρηση ακομα και σε εξωτερικους χωρους)
Μακρυα απο παιδια ... μπορει να καουν ακομα και πλησιαζωντας πολυ κοντα η να καψουν τα ρουχα τους
2.Καταλυτικη ...
Μετρια καταναλωση (παντα στην μικρη σκαλα μιλαμε)
Αργει σχετικα να αναψει και ενιοτε μυριζει.
Δεν συστηνεται εκει που υπαρχει σοβαρο προβλημα σκονης γιατι βουλωνει ο καταλυτης και το προβλημα του αναματος και της οσμης γινεται μεγαλυτερο.
Για χωρους χωρις μεγαλες απωλειες.
καταλληλη για χωρους με παιδια
3.Με φλογες...
Μεγαλυτερη καταναλωση σε σχεση με τις αλλες δυο.
Αναβει αμεσως και αποδιδει τα μεγιστα ειναι σχετικα ασφαλης για τα παιδια (οχι αν βαλουν κατι μεσα στην φλογα οπως εκαναν τα δικα μου ) στο να καουν ακουμπωντας πανω.

Εχω περασει χειμωνες και χειμωνες και με τους 3 τυπους σομπων και αυτα που αναφερω ειναι εμπειρικα !!!

kakos poly
08-10-10, 19:30
...
(αμα ακους φσσσσσ και βαλεις αναπτηρα εισαι ερμαιο της μοιρας σου)
...
Δουλευα για 2 περιπου χρονια διανομη υγραεριου και εχω συναντησει διαφορα σε ολη αυτη την πορεια .
(ακομα και την συζηγο μου :p)
...

:rofl: :respekt: :clap:

........Auto merged post: kakos poly πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τελικά είμαι ανάμεσα σε 2:

1)
Kerosun Rainbow : 180euro (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31391)

2) KEROSUN Fan Heater Inverter LC-S 27 : 250euro (από τοπικό κατάστημα EXPERT) (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13470)

πιθανότατα θα αντικαταστήσει πλήρως την κεντρική μου θέρμανση, οπότε με ενδιαφέρει να ζεσταίνει αρκετά.
Τι προτείνετε?

xmperop1
09-10-10, 23:40
kakos poly

Σβήσε κανένα pm να αδειάσεις χώρο,δεν μπορείς να λάβεις pm.

kakos poly
09-10-10, 23:44
kakos poly

Σβήσε κανένα pm να αδειάσεις χώρο,δεν μπορείς να λάβεις pm.

ετοιμος :whistle:

sakkadim
29-12-10, 15:48
Τελικά πήρε κανείς την LC της KEROSUN? Καμμία προσωπική εμπειρία υπάρχει? Μιας και λέω να προχωρήσω και εγώ σε ανάλογη αγορά.

Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές

nikos1982
04-02-11, 19:48
KEROSUN Fan Heater Inverter LC-S 27 πηστευω ειναι αρκετα καλη για αυτο που θελεις. :)

XPHSTOS29
06-02-11, 03:17
Μετα απο καποια προβληματα συνενοησης για τις ωρες που θα δουλευει το καλοριφερ αποφασισα και αγορασα 2 σομπες για το σπιτι που μενει η γυναικα μου με τα παιδια ...
Τα μοντελα ειναι LC-31 & LC-41
Στις προσεχεις μερες που θα ανηφορισω (μιας και πηρε τα βουνα) θα εχω μια ποιο ξεκαθαρη εικονα για την αποδωση τους (μιας και ειναι κρυουλιαρα και οτιδηποτε δεν σε ψηνει δεν αποδιδει)
Την μικρη την ειχα αποριψει εξ αρχης επειδη μου φανηκε πολυ μικρη (το σπιτι ειναι μεγαλο)
Στα 2 μεσαια μοντελα εγω θα σου προτεινα το μεγαλυτερο (δυστηχως δεν την προλαβα ωστε να παρει και τις δυο ιδιες).
Αναφορα για μυρωδιες απο καυσαερια δεν μου εκανε παντως.

Υ/Γ Το καλοριφερ το καταργησαμε.

........Auto merged post: XPHSTOS29 πρόσθεσε 7 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ενδεικτικες τιμες του καυσιμου της ιδιας εταιριας ...
Απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την εταιρια στην αθηνα 6 λιτρα 7.20 ,18 λιτρα 21.20 (απο το σερβις στο περιστερι)
Σε βενζιναδικα που ετυχε να δω 18λιτρα 27.00
στην επαρχια (εξω απο λαρισα σε συνενοηση με ενα μαγαζι) 18 λιτρα 30.00 (κατοπιν συνενοησης και με ελαχιστη ποσοτητα)
Απο εκει και περα ο καθενας μπορει να αγορασει καθαρο πετρελαιο απο καποιο βενζιναδικο της γειτονιας του η της επιλογηςς του.

britgreek
11-03-11, 04:23
Πάντως, στην επαρχία οι τιμές για το αυθεντικό καύσιμο Kerosun είναι σημαντικά πιο ακριβές από αυτές που αναφέρει η kerosun. Στο νησί πληρώνω 33 ευρώ τα 18 λίτρα, ενώ χρειάζεται να τη γεμίζω κάθε μέρα (κάποιες ημέρες τη γεμίζω 2 φορές, χωρίς να ξέρω το λόγο αυτής της διαφοράς). Στις αρχές του χειμώνα αγόραζα με 29.50 και μέσα στους 3 μήνες που έχουν περάσει έχει ήδη ανέβει 3,50 ευρώ.

H απόδοση της δικής μου (omni 85) είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ (45 τετραγωνικά χώρος). Ωστόσο, αντιμετωπίζω σοβαρότατο πρόβλημα με την υγρασία που δημιουργείται όταν λειτουργεί η σόμπα, με αποτέλεσμα να μου έχουν ήδη μαυρίσει μεγάλα κομμάτια των τοίχων και να στάζουν νερά. Τα αλουμίνια του σπιτιού είναι μούσκεμα, όπως και το πάτωμα. Αυτό συμβαίνει, παρά το γεγονός ότι αφήνω παράθυρο ανοιχτό. Δυστυχώς, ενώ υπάρχει πρατήριο βενζίνης ΕΚΟ, δεν φέρνει πετρέλαιο Kerosun, με αποτέλεσμα να αγοράζω από κατάστημα ηλεκτρονικών το οποίο χρεώνει 33 ευρώ, όπως είπα.

Πάντως εδώ που βρίσκομαι, ενώ έχω 2 κλιματιστικά Hitachi 9άρια, όταν τα ανοίγω ο χώρος δεν ζεσταίνει, κι επειδή έχω μωρό η kerosun είναι μονόδρομος. Το θέμα της υγρασίας με την Kerosun το έχει και γείτονας που έχει παρόμοιο μοντέλο. Αυτό που με ξενίζει είναι το ότι εσωτερικά η σόμπα έχει πιάσει μαύρη μάκα, όπως η καμινάδα ενός τζακιού. Δεν μου έχει μυρίσει, όμως, ποτέ, ούτε καπνίζει.

Συμβουλή μου, πριν αγοράσετε οποιαδήποτε σόμπα είναι να βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να βρείτε εύκολα καύσιμο εκεί που θα τη χρησιμοποιείτε. Γιατί είναι μεγάλο θέμα.

29gk
11-03-11, 16:05
H νεα τιμη για το 18λιτρο, στην Αθηνα ειναι πλεον στα 25€

Αυτο ομως το θεμα με την υγρασια, εισαι σιγουρος οτι προερχεται απο την σομπα ? Εαν δεν την λειτουργησεις, το δωματιο/α ειναι στεγνα ?

XPHSTOS29
12-03-11, 17:56
Ωστόσο, αντιμετωπίζω σοβαρότατο πρόβλημα με την υγρασία που δημιουργείται όταν λειτουργεί η σόμπα, με αποτέλεσμα να μου έχουν ήδη μαυρίσει μεγάλα κομμάτια των τοίχων και να στάζουν νερά. Τα αλουμίνια του σπιτιού είναι μούσκεμα, όπως και το πάτωμα. Αυτό συμβαίνει, παρά το γεγονός ότι αφήνω παράθυρο ανοιχτό.
Eχεις αλλο διαμερισμα/σπιτι απο πανω σου η ταρατσα ;
Μηπως εχει σπασει κανενας σωληνας υδρευσης η αποχετευσης;
Αν εχεις ταρατσα πιθανων να χρειαστεις μονωση...
Παντως απο απλη υγρασια δεν δικαιολογειται να τρεχουν νερα απο τους τοιχους χωρις καποια διαρροη

pstratos
03-11-11, 21:22
Ξέθαμα......

Κάθε ένα κιλό υδρογονάνθρακα που καίγεται παράγει περί το ένα κιλό υδρατμών.
Στους λέβητες οι υδρατμοί φεύγουν στην καμιναδα -μαζί με κάποια θερμότητα-. Στις σόμπες χωρίς καμινάδα όλα τα προιόντα της καύσης, διοξείδειο, νερό και θερμότητα μένουν μέσα στο δωμάτιο....

dimitriskot
14-11-11, 15:14
Η λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι η αγορά ενός αφυγραντήρα

http://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres-ionistes.html

Insomniac
14-01-12, 18:59
Καλησπερα.
Εχω νοικιασει ενα διαμερισμα και ο ενοικος αντι το φυσικο αεριο νομιζει οτι ειναι προτιμοτερη η kerosun.
Μου ειπε σημερα και το ειδα οτι εκει που ενωνοντε οι τοιχοι με τα ταβανι εχει πιασει υγρασια και σε καποια σημεια σταζει νερο.
Στην σομπα επανω εχει βαλει και ενα "καπελο" μεγαλο για να μην ανεβαονει η θερμοκρασια προς τα πανω και χανεται.

Υπαρχει περιπτωση να ευθυνετει η σομπα για την κατασταση αυτη ?

Ευχαριστω.

sdikr
14-01-12, 19:02
η σόμπα απο μόνη της όχι
Απλά επειδή το διαμέρισμα έχει υγρασία από μόνο του, όταν δεν δουλεύει η σόμπα δεν στεγνώνει

Insomniac
14-01-12, 19:04
Ευχαριστω.Τυχαιο οτι αυτο παρατηρηθηκε τις τελευταιες μερες που εβαλε την σομπα ?

sdikr
14-01-12, 19:41
Ευχαριστω.Τυχαιο οτι αυτο παρατηρηθηκε τις τελευταιες μερες που εβαλε την σομπα ?

Αν δεν καίει πλέον το αέριο ώστε να ξηραίνει την ατμοσφαίρα το βλέπω λογικό
πχ αν βάψεις τον χειμώνα, και δεν έχεις θέρμανση κεντρική σε όλο το σπίτι συνήθως έχεις ενα πολύ κακό αποτέλεσμα

jim68
14-01-12, 19:45
Καλησπερα.
Εχω νοικιασει ενα διαμερισμα και ο ενοικος αντι το φυσικο αεριο νομιζει οτι ειναι προτιμοτερη η kerosun.
Μου ειπε σημερα και το ειδα οτι εκει που ενωνοντε οι τοιχοι με τα ταβανι εχει πιασει υγρασια και σε καποια σημεια σταζει νερο.
Στην σομπα επανω εχει βαλει και ενα "καπελο" μεγαλο για να μην ανεβαονει η θερμοκρασια προς τα πανω και χανεται.

Υπαρχει περιπτωση να ευθυνετει η σομπα για την κατασταση αυτη ?

Ευχαριστω.


Ξέθαμα......

Κάθε ένα κιλό υδρογονάνθρακα που καίγεται παράγει περί το ένα κιλό υδρατμών.
Στους λέβητες οι υδρατμοί φεύγουν στην καμιναδα -μαζί με κάποια θερμότητα-. Στις σόμπες χωρίς καμινάδα όλα τα προιόντα της καύσης, διοξείδειο, νερό και θερμότητα μένουν μέσα στο δωμάτιο....

Το παραπάνω μήνυμα αυτό λέει ότι φταίει η σόμπα που δεν έχει καμινάδα.

Insomniac
14-01-12, 19:47
Το παραπάνω μήνυμα αυτό λέει ότι φταίει η σόμπα που δεν έχει καμινάδα.


Ευχαριστω πολυ.

bilirius
11-02-12, 13:24
Καλησπερα καμια προταση για σομπα υγραεριου καταλυτικη?Οι καταλυτικες μυριζουν πιο λιγο σωστα?:hmm:

paradox21
11-02-12, 13:53
Καλησπερα.
Εχω νοικιασει ενα διαμερισμα και ο ενοικος αντι το φυσικο αεριο νομιζει οτι ειναι προτιμοτερη η kerosun.
Μου ειπε σημερα και το ειδα οτι εκει που ενωνοντε οι τοιχοι με τα ταβανι εχει πιασει υγρασια και σε καποια σημεια σταζει νερο.
Στην σομπα επανω εχει βαλει και ενα "καπελο" μεγαλο για να μην ανεβαονει η θερμοκρασια προς τα πανω και χανεται.

Υπαρχει περιπτωση να ευθυνετει η σομπα για την κατασταση αυτη ?

Ευχαριστω.

2 μηνύματα και 2 μήνες ποιο πάνω Κάθε ένα κιλό υδρογονάνθρακα που καίγεται παράγει περί το ένα κιλό υδρατμών....... (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4403546&postcount=35), :sorry: 1 μήνα μετά.
τώρα για το καπέλο στη σόμπα ,φόρα του και εσύ ένα σαν του psyxakias (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=2104) και πες του μετά ότι είναι η ιδέα του ότι στάζει ο τοίχος.:fool

xmperop1
11-02-12, 20:58
Καλησπερα καμια προταση για σομπα υγραεριου καταλυτικη?Οι καταλυτικες μυριζουν πιο λιγο σωστα?:hmm:

Και ο απλές υγραερίου δεν μυρίζουν καθόλου τουλάχιστον οι νεότερες με βαλβίδες ασφαλείας.
Οι καταλυτικές ήταν τέλειες αλλά όσο κι'αν έψαξα φέτος δεν βρήκα γιατί αποσύρθηκαν. Κατά τα λεγόμενα των εμπόρων το υγραέριο μας δεν είναι τόσο καθαρό όσο πρέπει και τις μπουκώνει με αποτέλεσμα να καταστέφεται ο καταλύτης και να βουλώνουν τα μπέκ.

bilirius
12-02-12, 03:23
Σοβαρα?εχουν αποσυρθει,?και το υγραεριο το χαλασαν?Πραγματικα σκεφτομαι να παρω σομπα υγραεριου και ειχα σκοπο με καταλυτη λογω οσμης.λες οτι δεν μυριζει?η γυναικα δεν τα παει καλα με τις μυρωδιες,εχεις καποια προταση?:hmm:

........Auto merged post: bilirius πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν βρω τελικα με καταλυτη λες θα εχω προβλημα με το υγραεριο?θα μυριζει πιο πολυ απο μια απλη αν βουλωσει το μπεκ?Στις μη καταλυτικες δεν βουλωνει το μπεκ?
Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω αγνοια.

xmperop1
12-02-12, 14:13
Σοβαρα?εχουν αποσυρθει,?και το υγραεριο το χαλασαν?Πραγματικα σκεφτομαι να παρω σομπα υγραεριου και ειχα σκοπο με καταλυτη λογω οσμης.λες οτι δεν μυριζει?η γυναικα δεν τα παει καλα με τις μυρωδιες,εχεις καποια προταση?:hmm:

........Auto merged post: bilirius πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν βρω τελικα με καταλυτη λες θα εχω προβλημα με το υγραεριο?θα μυριζει πιο πολυ απο μια απλη αν βουλωσει το μπεκ?Στις μη καταλυτικες δεν βουλωνει το μπεκ?
Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω αγνοια.

Δεν το χάλασαν είναι προβληματικό χρόνια τώρα από τα δηυλιστήρια.
Το θέμα είναι όχι τόσο όσο τα μπεκ που βουλώνουν κάποτε αλλά ο καταλύτης που δέχεται όλες τις "βρωμιές" που κουβαλάει μέσα του το υγραέριο και κάποια στιγμή αρχίζει να φαίνονται στην επιφάνεια του τα σημεία που έχουν μπουκώσει (σαν κοκκινισμένα πυρωμένα που σιγά σιγά ανάβουν ) και δεν μπορεί να κάνει τέλεια καύση με αποτέλεσμα να μυρίζει σαν καμμένη σκόνη στο άναμα και μετά σανυγραέριο.
Εχω πετάξει 2 καταλυτικές λόγω κόστους επισκευής αλλά αν εύρισκα θα έπερνα και όσο αντέξει, δεν δρήκα όμως πουθενά και πήρα μια delongi 125 ευρώ για τη μάνα μου που ήθελε σώνει και καλά κάτι εχτρά για τα κλιματιστικά.

bilirius
12-02-12, 14:55
http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=264&products_id=3552
καλημερα αν θελεις σε παρακαλω δες αυτο το λινκ,ειναι μια υγραεριου με καταλυτη και πες μου την γνωμη σου σε Ευχαριστω εκ των προτερων.

xmperop1
13-02-12, 00:41
http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=264&products_id=3552
καλημερα αν θελεις σε παρακαλω δες αυτο το λινκ,ειναι μια υγραεριου με καταλυτη και πες μου την γνωμη σου σε Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αυτή είναι καταλύτη.

http://www.vassilias.gr/html/page.asp?PageID=5&Lang=1&subcategory=40&product=337

informer
13-02-12, 01:05
Εγω πηρα αυτην για το καταστημα μου.

http://www.bestbrand.gr/cmPrdDetail.php?Id=2296&subid=180

Την εχω περιπου 3 μηνες, αναβει καθημερινα 12 ωρες.

Πριν απο αυτην, ειχα μια αναλογη της Delonghi. (Την κρατησα καμια 10 χρονια αλλα τελευταια μυριζε αρκετα και δεν πηγαινε αλλο.)

Με την καινουρια, δεν εχω προβλημα με μυρωδιες. Ωστοσο, (αυτο ισχυει για ολες τις σομπες υγραεριου) θα πρεπει ο χωρος που θα τοποθετηθει να αεριζεται σε τακτα χρονικα διαστηματα. Οσο καλη και να ειναι, μια ψιλομυρωδια μπορει να υπαρχει (οταν τελειωνει ή καμια φορα παιζει ρολο και η φιαλη).Και επισης αυτες οι σομπες δεν ενδεικνυνται για υπνοδωματια. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.