PDA

Επιστροφή στο Forum : 1Mbps - Tellas vs Otenet vs Forthnet



roiy1
22-07-06, 22:10
Κύριοι καλησπέρα. Μόλις πριν 20 μέρες ενεργοποίησα την ειδική προσφορά της Tellas για τους ήδη συνδρομητές aDSL (σε άλλη εταιρία). Μιλάω για τη γραμμή 1Mbps-256kbps στα 39.90 το μήνα, χωρίς κλειστό συμβόλαιο. Αλλά μόλις πριν 5-6 μέρες βλέπω Otenet και Forthnet για την ίδια γραμμή με 25-26 ευρώ το μήνα, όλα κομπλέ!!!!! Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς θα κινηθεί η Tellas, γιατί καταντάει βαρετό να αλλάζω provider από μήνα σε μήνα. Μια κάλη λύση θα ήταν τα 2Mbps της Tellas με την ίδια τιμή (39.90), αλλά πότε; Ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες!

dimitris233
22-07-06, 22:44
Δεν γνωρίζω πώς θα κινηθεί η τελας αλλά μάλλον πρεπει να κάνει μια γενναία μείωση στις τιμές...έβαλα πριν 15 μέρες 2048/512 στο shared llu της τελας με 40€ το μήνα...και χτες είδα ότι η βιβόντι βάζει 2μβιτ στο δικό της δίκτυο με 19€ το μήνα!!!! προπληρωμένα βέβαια σε 6μηνο η 12μηνο αλλά είναι πολλά 21€ διαφορά...ας ελπίσουμε να πέσουν οι τιμές...

BoGe
22-07-06, 23:23
Δεν γνωρίζω πώς θα κινηθεί η τελας αλλά μάλλον πρεπει να κάνει μια γενναία μείωση στις τιμές...έβαλα πριν 15 μέρες 2048/512 στο shared llu της τελας με 40€ το μήνα...και χτες είδα ότι η βιβόντι βάζει 2μβιτ στο δικό της δίκτυο με 19€ το μήνα!!!! προπληρωμένα βέβαια σε 6μηνο η 12μηνο αλλά είναι πολλά 21€ διαφορά...ας ελπίσουμε να πέσουν οι τιμές...

Τα 40 ευρώ της Tellas είναι χωρίς ΦΠΑ, άρα 47 ευρώ με ΦΠΑ.
Ενώ τα 19 ευρώ της Vivodi είναι με ΦΠΑ.
Επομένως η διαφορά είναι 28 ευρώ.

dimitris233
22-07-06, 23:39
Τα 40 ευρώ της Tellas είναι χωρίς ΦΠΑ, άρα 47 ευρώ με ΦΠΑ.
Ενώ τα 19 ευρώ της Vivodi είναι με ΦΠΑ.
Επομένως η διαφορά είναι 28 ευρώ.
έχω και προεπιλογή τελας οπότε μου΄ρχεται 40...βέβαια στη βιβόντι δεν υπάρχει τέτοια παράμετρος αν και νομίζω οτι λίγοι θα ειναι αυτοι που δε θα βάλουν προεπιλογη,για να γλυτώσουν τα 7 ευρα.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
23-07-06, 01:16
Δυστυχως και οι δυο τους (Vivo, Tellas) καλυπτουν ελαχιστες περιοχες. Ελπιζω συντομα αυτο να αλλαξει ωστε να εχουμε επιλογες ...

troll
23-07-06, 02:20
Τα 40 ευρώ της Tellas είναι χωρίς ΦΠΑ, άρα 47 ευρώ με ΦΠΑ.
Ενώ τα 19 ευρώ της Vivodi είναι με ΦΠΑ.
Επομένως η διαφορά είναι 28 ευρώ.

όπα όπα μην το παρακάνουμε το θάψιμο ...

Η προσφορά περιλαμβάνει,
ADSL2+ στα 2Mbps/512kbps,
απευθείας στο δίκτυο της Tellas,

το πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας Polis300 με 5 ώρες δωρεάν αστικές κλήσεις το μήνα και προεπιλογή φορέα.

Συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ.

http://www.tellas.gr/forms/askllu/index.asp?lang=2

Όσο για τα άλλα θα ήθελα να συγκρίνουμε και άλλα πράγματα όπως την σταθερότητα ... στα μηνύματα για την τελλάς δεν έχω δει κανένα παράπονο σε σχέση με της βίβο που πέφτει το βρίσιμο της αρκούδας ...

Εγώ θα τους δώσω 2 μήνες αν δεν αλλάξουν τις τιμές τους θα δω τι θα κάνω προς το παρόν απολαμβάνω αυτό σε ότι και αν κατεβάζω ...

NoDsl
23-07-06, 02:24
Τα 2mbps/512kbps δεν είναι ανάγκη να είναι adsl2 ή και +. Αυτές τις ταχύτητες τις δίνει και το adsl. Εκτός και αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε.

BoGe
23-07-06, 03:04
το πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας Polis300 με 5 ώρες δωρεάν αστικές κλήσεις το μήνα και προεπιλογή φορέα.
Η επιστροφή χρημάτων με τηλεφωνήματα δεκτή.
Όμως έχει ένα μειονέκτημα.
Αν η προεπιλογή είναι υποχρεωτική, τότε γιατί να με υποχρεώνει να φύγω από άλλη εταιρεια που την θεωρώ πιο συμφέρουσα για να πάω Tellas;
Ακόμη και η Tellas έχει διάφορα προγράμματα. Γιατί να με υποχρεώνει να πάω στο συγκεκριμένο;
Ίσως μόνο για όποιους δεν μιλάνε αρκετά να συμφέρει.


Όσο για τα άλλα θα ήθελα να συγκρίνουμε και άλλα πράγματα όπως την σταθερότητα ... στα μηνύματα για την τελλάς δεν έχω δει κανένα παράπονο σε σχέση με της βίβο που πέφτει το βρίσιμο της αρκούδας ...
Αλλοίμονο και αν υπήρχαν από τώρα παράπονα, αφού τα κέντρα της είναι ακόμα άδεια, και καλοκαίρι είναι, αρκετοί λείπουν.
Μιας και ανέφερες για σταθερότητα, στην Vivo πέφτει βρίσιμο, αλλά όχι για την σταθερότητα του δικτύου της.
Άλλο μια εταιρεία που παρέχει την υπηρεσία αυτή 3+ χρόνια, και άλλο 4 μήνες περίπου.
Άλλο 2 περιοχές και άλλο, περισσότερες.
Τα ποσοστά παραπόνων ανεβαίνουν.


Εγώ θα τους δώσω 2 μήνες αν δεν αλλάξουν τις τιμές τους θα δω τι θα κάνω προς το παρόν απολαμβάνω αυτό σε ότι και αν κατεβάζω ...

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις, αφού υπέγραψες συμβόλαιο.

roiy1
23-07-06, 03:22
Στη δική μου περίπτωση πάντως, δεν υπάρχει "κλειστό" συμβόλαιο. Είναι αορίστου - "ανοιχτή". 'Οποτε θέλω την κόβω. Για'υτό και θα περιμένω 1 μήνα max.

BoGe
23-07-06, 03:31
Στη δική μου περίπτωση πάντως, δεν υπάρχει "κλειστό" συμβόλαιο. Είναι αορίστου - "ανοιχτή". 'Οποτε θέλω την κόβω. Για'υτό και θα περιμένω 1 μήνα max.

Δηλαδή, μπορείτε να διακόψετε, πριν την ολοκλήρωση του 12μηνου;

roiy1
23-07-06, 03:36
Δεν «κλειδώνεστε» στην τιμή αγοράς και επωφελείστε άμεσα από μειώσεις τιμών. Αντίθετα σε περίπτωση προπληρωμής π.χ. 12 μηνών κλειδώνεστε στην τιμή αγοράς και «χάνετε» από μειώσεις τιμών μέσα στο χρόνο.

Ναι! Μπορώ να τη διακόψω, οποιαδήποτε στιγμή θέλω.

troll
23-07-06, 05:15
Τα 2mbps/512kbps δεν είναι ανάγκη να είναι adsl2 ή και +. Αυτές τις ταχύτητες τις δίνει και το adsl. Εκτός και αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε.
Αυτά δεν τα λέω εγώ τα λέει το λινκ που έδωσα εγώ απλά μετέφερα αυτά που γράφει ... φυσικά και είναι παραπληροφόρηση το ADSL2
Εγώ έχω κατανάλωση 8 ώρες το 2μηνο οπότε το κάνει μία χαρα το πολις 300
Για την βίβο μάλλον έχεις επιλεκτική μνήμη δεν θα πω τίποτα άλλο όποιος θέλει ας πάει να διαβάσει τα χάλια της όλο αυτά τα χρόνια...


Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις, αφού υπέγραψες συμβόλαιο.

Και φυσικά μπορώ και να κάνω δεν έχω κανένα συμβόλαιο για παραπάνω από 2 μήνες φεύγω όποτε θέλω (έχω ΑΡΥΣ 1MBPS)

BoGe
23-07-06, 06:59
Εγώ έχω κατανάλωση 8 ώρες το 2μηνο οπότε το κάνει μία χαρα το πολις 300
Για κάποιον που είναι ευχαριστημένος με την ποιότητα του Voipbuster, με 12 ευρώ το τετράμηνο, το πολις300, μάλλον περιττό είναι


Για την βίβο μάλλον έχεις επιλεκτική μνήμη δεν θα πω τίποτα άλλο όποιος θέλει ας πάει να διαβάσει τα χάλια της όλο αυτά τα χρόνια...

Άρα λοιπόν δεν έχεις προσωπική εμπειρία.
Πως μπορεί κάποιος χωρίς προσωπική εμπειρία να είναι τόσο σύγουρος για κάτι;
Επιλεκτική μνήμη δεν έχω, έχω κάτι πιο βασικό όμως. Προσωπική εμπειρία.
Και η προσωπική μου εμεπειρία, λέει τα αντίθετα από αυτά που ισχυρίζεσαι για την ποιότητα.
Και για την FORTHnet γράφουν διάφορα, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χάλια γενικά.
Όσο για την ποιότητα του δικτύου της, μάλλον δεν τα διαβάζεις καλά.
Επειδή είμαστε εκτός θέματος, αν επιμένεις, την επόμενη φορα θα σου παραθέσω και τα ανάλογα να διαβάσεις.

roiy1
23-07-06, 12:05
Σωστό. Το θέμα είναι το εξής, για την ώρα. Tellas 1Mbps 40 euros - Otenet & Forthnet 1Mbps 26 euros. Για να δούμε...

BoGe
23-07-06, 12:06
Σωστό. Το θέμα είναι το εξής, για την ώρα. Tellas 1Mbps 40 euros - Otenet & Forthnet 1Mbps 26 euros. Για να δούμε...

Γενικά σαν προσφορές πιστεύω η FORTHnet είναι πιο μπροστά από την Tellas, π.χ. πακέτα 3+3.
Η Tellas είναι πιο σφιχτή στις τιμές της, από την τηλεφωνία έως το internet.

troll
23-07-06, 13:08
Για κάποιον που είναι ευχαριστημένος με την ποιότητα του Voipbuster, με 12 ευρώ το τετράμηνο, το πολις300, μάλλον περιττό είναι


Εδώ πάω πάσσο "αν αρέσει του φορέσει όλονού του κόσμου αρέσει" έλεγε η γιαγιά μου ..

Όχι δεν έχω προσωπική εμπειρία και αυτό το είπα από την αρχή ... αναφέρθηκα στις αναφορές το συφουριτών μας και στην κατάσταση που έζησε ένας φίλος μου ακριβώς δίπλα μου στην περιοχή μου που ενώ είμαστε στο ίδιο Dslm (seimens 1) με 384 επί ένα χρόνο εγώ κατέβαζα με 45 από την φορθ και εκείνος πάλευε με με τα 30αρια της βίβο ...

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας η φορθ και οτενετ είναι πιο συμφέρουσες αυτή την στιγμή κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα αρνιόνταν εγώ απλά έκανα παρέμβαση για να διορθώσω τις ανακρίβειες περί ΦΠΑ και να πω τη γνώμη μου για την “φούσκα” που λέγεται βίβο ;)

ermis333
23-07-06, 21:19
Λοιπόν για να δούμε τώρα.....από Σεπτέμβρη μεριά θα διπλασιαστουν οι ταχύτητες του ADSL του ΟΤΕ δωρεάν και δεν ξέρουμε τι πολιτική θα ακολουθήσουν οι ISP.

Τα καλά του ανταγωνισμού πάντως είναι τα εξής...πρίν 10 ημέρες η Tellas είχε την καλύτερη προσφορά σε ότι αφορά τις τιμές ADSL (που είναι και αορίστου) τώρα την έχουν ΟΤΕ και Forthnet.

To Μόνο κακό είναι πως ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι βρωμοπροσφορές αφορούν πακέτα και από την αρχή σύνδεση....

Για εμάς που έχουμε γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ θα γίνει τίποτα;;;; (από τη μεριά του ΟΤΕ πάντα).

JoeBar
24-07-06, 15:44
Εμάς μας έχουν "δεμένους"... ;)

alefgr
24-07-06, 19:21
Δεμένους ή γραμμένους; :hmm:

lewton
24-07-06, 22:04
Κύριοι καλησπέρα. Μόλις πριν 20 μέρες ενεργοποίησα την ειδική προσφορά της Tellas για τους ήδη συνδρομητές aDSL (σε άλλη εταιρία). Μιλάω για τη γραμμή 1Mbps-256kbps στα 39.90 το μήνα, χωρίς κλειστό συμβόλαιο. Αλλά μόλις πριν 5-6 μέρες βλέπω Otenet και Forthnet για την ίδια γραμμή με 25-26 ευρώ το μήνα, όλα κομπλέ!!!!! Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς θα κινηθεί η Tellas, γιατί καταντάει βαρετό να αλλάζω provider από μήνα σε μήνα. Μια κάλη λύση θα ήταν τα 2Mbps της Tellas με την ίδια τιμή (39.90), αλλά πότε; Ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες!
Η τιμή που έχεις από την Τellas είναι χωρίς δέσμευση, για αυτό δικαιολογείται να είναι ακριβότερη.
Συνήθως για να σου δώσουν πολύ καλή τιμή σε δεσμεύουν. Βέβαια εδώ τίθεται θέμα με τις shared LLU της Tellas, που είναι ακριβότερες και έχουν και δωδεκάμηνη δέσμευση, αλλά θα μου πουν ότι είμαι προκατειλημμένος οπότε δε συνεχίζω.

Spanos
24-07-06, 22:07
Κύριοι καλησπέρα. Μόλις πριν 20 μέρες ενεργοποίησα την ειδική προσφορά της Tellas για τους ήδη συνδρομητές aDSL (σε άλλη εταιρία). Μιλάω για τη γραμμή 1Mbps-256kbps στα 39.90 το μήνα, χωρίς κλειστό συμβόλαιο. Αλλά μόλις πριν 5-6 μέρες βλέπω Otenet και Forthnet για την ίδια γραμμή με 25-26 ευρώ το μήνα, όλα κομπλέ!!!!! Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς θα κινηθεί η Tellas, γιατί καταντάει βαρετό να αλλάζω provider από μήνα σε μήνα. Μια κάλη λύση θα ήταν τα 2Mbps της Tellas με την ίδια τιμή (39.90), αλλά πότε; Ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες!


Έχεις σκεφτεί όμως οτι εσένα πιθανόν να σε αναβαθμίσει ο ISP στα 2048/256 ενώ αυτούς οχι;

roiy1
24-07-06, 22:12
Ακριβότερη μπορεί να δικαιολογείται να είναι, αλλά 15 ευρώ;;; Σαν κλοπή μου φαίνεται εμένα...

roiy1
24-07-06, 22:13
Έχεις σκεφτεί όμως οτι εσένα πιθανόν να σε αναβαθμίσει ο ISP στα 2048/256 ενώ αυτούς οχι;

Αυτό θα ήταν το απόλυτο. Μακάρι να γίνει!

troll
26-07-06, 16:23
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43532&page=2
Για την φούσκα που λέγαμε παραπάνω ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.