PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Θεσσαλονίκη



ivoulg
09-10-10, 06:27
Γεια σας... Σκεφτομαι να βαλω HOL μενω στην περιοχη νεαπολης στη Θεσσαλονικη.

Ξερει κανεις απο εκει αν ειναι καλα?

Επισης αν γνωριζει καποιος που βρισκεται το dslam της HOL?

optostyle
09-10-10, 16:31
Λογικα θα παιρνεις απο το κεντρο ''Παυλου Μελα''.....εγκρινω

ivoulg
10-10-10, 18:58
Οταν λες κεντρο παυλου μελλα? γιατι εγω στην αναζητηση της hol Μου εβγαλε κατι για Ν. Βαρνα.

optostyle
11-10-10, 09:47
ε τοτε αναλογα που εισαι στη Νεαπολη..παιζει να παιρνεις κι απο κε

eye
14-10-10, 00:34
Πέρασε χθες ένας πωλητής από HOL στο σπίτι για να με πείσει να αλλάκω εταιρεία. Ανέφερε ότι στην περιοχή μου (Χαριλάου) η HOL περνάει οπτικές ίνες και μπαίνοντας στο δίκτυο τους καταργήται το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ που χρησιμοποιώ τώρα που είμαι στο δίκτυο της FORTHNET (FULL LLU) και ότι θα έχω μεγαλύτερες ταχύτητες (κάπου στα 17-18 είπε ενώ τώρα συχρονίζω στα 13-14). Ισχύει κάτι τέτοιο ή έλεγε ιστορίες για να με κάνει να αλλάξω παροχό ? Όταν πάντως του ζήτησα να μου δώσει κάποια κάρτα ή τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί του είπε ότι είναι από άλλη εταιρεία που συνεργάζεται με HOL και δεν έδωσε κάτι.

valen_gr
14-10-10, 01:01
Iστοριες για αγριους σου ελεγε. Την ιδια ακριβως γραμμη που ειχες/εχεις/θα εχεις, παντα θα εχεις με οποια εταιρεια και να συνδεθεις. Χαλκος.

plirof
16-10-10, 14:31
Πριν λίγες μέρες πέρασε κάποιος αντίστοιχος κύριος και στην περιοχή της Νεάπολης Θεσσαλονίκης, ο οποίος ισχυριζόταν πως η HOL έχει αλλάξει την συνδεσμολογία της με οπτικές ίνες και πως μπλα μπλα μπλα.... Αποφάσισα πως ίσως ήταν καλή κίνηση και ένα μοτίβο παραπάνω για να αλλάξω από Connex καθώς είναι πανάκριβη. Σημειωτέων με Connex δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, ωστόσο πήρα την πρωτοβουλία για αλλαγή. Έτσι και έγινε, έκανα αίτηση, μου ήρθε ο εξοπλισμός, μου ήρθαν τα μηνύματα ενεργοποίησης από την HOL, έκανα την απαραίτητη συνδεσμολογία και από χθες περιμένω να μου έρθουν οι κωδικοί από το Internet καθώς η τηλεφωνική γραμμή δουλεύει τζάμι.

Το θέμα είναι ότι αρχίζω και αγχώνομαι με τον αδρανής χρόνο που χρειάζεται να συμβιβαστώ, ώστε να γίνει η ενεργοποίηση του inernet μου. Στο 13844 μου ανέφεραν εχθές πως η γραμμή από λεπτό σε λεπτό θα είχε ενεργοποιηθεί, ακόμα περιμένω και ελπίζω να μην περιμένω πολύ γιατί θα σηκωθώ να φύγω.

Ξέρει κανείς πόσο καιρό παίρνει όλη η διαδικασία ενεργοποίησης; Δεν θέλω άλλο να βρίσκομαι σε "πιλοτική λειτουργία".

Προς το παρών... "Ευχαριστώ γείτονα"! ;)

valen_gr
16-10-10, 15:32
ποιο ρουτερ εχεις στην γραμμη? της HOL? το ADSL ειναι ανοιχτο?
πες και κατι! :p
Γιατι ιντερνετ απο την στιγμη που παιζει το τηλεφωνο, πρεπει να εχεις ηδη, και χωρις κωδικους...

plirof
16-10-10, 19:47
Έχω Netfaster IAD 2, η γραμμή μου είναι ISDN
Μέχρι εχθές ήμουν με τον ΟΤΕ και είχα την συνδεσμολογία του ΟΤΕ για ISDN γραμμές, τον έβγαλα γιατί μου ήρθε μήνυμα να τον βγάλω, έβαλα αυτόν της HOL, το τηλέφωνο λειτούργησε (πριν όλη μέρα με αυτόν του ΟΤΕ δεν λειτουργούσε) κανονικά και περίμενα το internet... και ακόμα περιμένω




Υ.Σ. Με πήραν τηλ από την HOL και μου είπαν από πως αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την γραμμή. Και διερωτώμαι εγώ τώρα πως είναι δυνατών να έχω γραμμή τηλεφώνου και μην έχω νετ;



Τι σκ#τ# γίνεται ρε παιδιά; :sorry:

traderman
16-10-10, 19:57
Παρε τους ξανα τηλεφωνο.Λογικα πρωτα το ιντερνετ λειτουργει και μετα το τηλεφωνο.

valen_gr
16-10-10, 20:03
Ποιά λογική το λέει αυτο?
Και τι σχεση εχει με περιπτωση βλαβης?

plirof
16-10-10, 20:17
Ε δεν ξέρω, δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται. Τους έχω πρήξει με τα τηλέφωνα και δεν σηκώνουν, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Λογικά και τα δύο μαζί δεν πρέπει να λειτουργούν?
Να ενημερώσω πως στο ρούτερ ανάβουν με πράσινο λαμπάκι: το power, το WLAN και το ADSL ενώ με κόκκινο λαμπάκι είναι το ONLINE

valen_gr
16-10-10, 21:32
φιλε, οταν σε ρωταμε πριν εαν ειναι ανοιχτο το ADSL, η απαντηση ειναι ναι...οχι το κατεβατο που εγραψες. Δεν εχει προβλημα η γραμμη σου. Εαν ειναι ανοιχτο το ADSL σταθερα, εχει συγχρονισει. Απο κει και περα, εαν δεν παιρνει προσβαση ιντερνετ (online), ειτε θεμα ρουτερ ειναι, η ρυθμισης απο το DSLAM.
Eαν εχεις ενημερωσει για το προβλημα, περιμενεις να στο φτιαξουν.

plirof
16-10-10, 22:10
Το κατεβατό που έγραψα είναι δείγμα άγχους (και δεν είναι κατεβατό :) ).
Μου είπες να πω κάτι, ε και είπα ;) , δεν σου είπα τα λαμπάκια μόνο, ε συγγνώμη.


Πάντως thanks που απαντάς.

JohnJ
17-10-10, 16:35
Πέρασε χθες ένας πωλητής από HOL στο σπίτι για να με πείσει να αλλάκω εταιρεία. Ανέφερε ότι στην περιοχή μου (Χαριλάου) η HOL περνάει οπτικές ίνες και μπαίνοντας στο δίκτυο τους καταργήται το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ που χρησιμοποιώ τώρα που είμαι στο δίκτυο της FORTHNET (FULL LLU) και ότι θα έχω μεγαλύτερες ταχύτητες (κάπου στα 17-18 είπε ενώ τώρα συχρονίζω στα 13-14). Ισχύει κάτι τέτοιο ή έλεγε ιστορίες για να με κάνει να αλλάξω παροχό ? Όταν πάντως του ζήτησα να μου δώσει κάποια κάρτα ή τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί του είπε ότι είναι από άλλη εταιρεία που συνεργάζεται με HOL και δεν έδωσε κάτι.

Απλά σου έλεγε μπούρδες. Τα ίδια λένε σε όλους χωρίς να ισχύουν, αλλά το τηλέφωνο και εμένα δεν μου το έδινε και καλά έκανε κάτι ήξερε γιατί τώρα θα τον έπαιρνα τηλέφωνο και θα τον έβριζα για τις μπούρδες του!!! :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.