PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακύρωση συμβολαίου...



CaeSaR
09-10-10, 19:49
Στις 6/10 επισκεύθηκε ένας πωλητής της Hol τον πατέρα μου και λέγοντας του διάφορα ψέματα και ανακρίβειες τον έψησε να υπογράψει συμβόλαιο για ένα χρόνο στο hol adsl plus.
Του είπε ότι είναι δοκιμαστικό, είχαν περάσει οπτικές ίνες στην περιοχή που μένουμε και ότι είχε μόνο δυο κωδικούς (!) ... μπλα μπλα μπλα... τον ένα τον είχε δώσει και του έμενε μόνο ένας ακόμη για την προσφορά..
Έτσι τον κατάφερε και υπέγραψε.
Στον έλεγχο σταδίου ενεργοποίησησης όταν βάζω το νούμερο μου μου εμφανίζει αυτό:
"Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες για το συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό.
Παρακαλούμε ελέγξτε τον αριθμό που έχετε εισάγει και επαναλάβετε τον έλεγχο!"

Μπορώ/προλαβαίνω να το ακυρώσω; Ή θα πρέπει να πληρώσω πρώτα το τέλος ενεργοποίησης (35 ευρω) και τα 75 ευρω που ζητάνε για διακοπή;

Να σημειώσω ότι η γραμμή είναι στο όνομα μου, αλλά το νέο συμβόλαιο έχει γίνει στο όνομα του πατέρα μου χωρίς να έχω υπογράψει εγώ..

makis
09-10-10, 22:32
Από την στιγμή που δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή σου από ότι ξέρω δεν πληρώνεις τα τέλη ενεργοποίησης,τέλη διακοπής.Στείλε άμεσα fax στο 2130005769 τμήμα ακυρώσεων της hol φωτοτυπία της ταυτότητας σου και να γράψεις με στοιχεία ονοματεπώνυμο και κινητό ότι "επιθυμώ να ακυρωθεί το αίτημα φορητότητας του νούμερου 2----------------- στην hellas on line"υπογραφή και γράψε και την ημερομηνία που το στέλνεις πχ αθήνα 9/10/2010 γιατί αυτοί το παραλαμβάνουν άμεσα αλλά το επεξεργάζονται μετά από 3-4 μέρες.
Ως αναφορά ότι δεν υπόγραψες εσύ σαν κάτοχος γραμμής είναι παράνομοι 1000%

alex24
09-10-10, 22:41
Επισης γραψε αφμ και αριθμο ταυοτητας και βγαλε μια φωτοτυπια ταυτοτητας και στειλε την μαζι

xmperop1
09-10-10, 23:21
Και φυσικά θα αναφέρεις ότι παράνομα πέρνουν την γραμμή που είναι στο όνομα σου,θα ζητήσεις να εμημερωθείς γραπτώς για το θέμα μέχρι κάποια ημερομηνία που μετά την παρέλευση της θα κινηθείς νομικά εναντίον τους και του εκπροσώπου τους.

CaeSaR
09-10-10, 23:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Έφυγε ένα βάρος από πάνω μου...
ΑΦΜ και ταυτότητα θα στείλω τα δικά μου ή του πατέρα μου στον οποίο και έγινε η σύνδεση;

tasanas
10-10-10, 00:03
Εννοείται ότι θα τους κυνηγήσεις. Σε κάτι τέτοια πατάνε και μας εκμεταλεύονται. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση αποδεκτό να πάρουν γραμμή χωρίς υπογραφή του νόμιμου κατόχου. Θα στείλεις τα δικά σου για να αποδείξεις ότι η γραμμή ανήκει σε εσένα και όχι στον υπογράφοντα. Επίσης να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους επισημάνεις το γεγονός για να ανασταλεί άμεσα η διαδικασία μέχρι να πάει το χαρτί. Αντε και καλά ξεμπερδέματα με τους κανίβαλους

alex24
10-10-10, 00:49
Θα στειλεις του κατοχου της γραμμης

dimp3
10-10-10, 12:35
Εγώ θα σου έλεγα να κρατάς και μια πισινή γιατί με το λογιστήριο της HOL πολλοί έμπλεξαν και φως λίγοι είδαν! Κοίτα μη σου ρθει από πουθενα ο μπναμάς μετα από καναδίμηνο και ψάχνεσαι. Βάλτους να σου στείλουν κανα χαρτί εκαθαριστικό που θα έχεις σε περίπτωση που θα λένε ότι τους χρωστάς!

CaeSaR
11-10-10, 11:47
Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο στο 13844 και μου είπαν να στείλω fax για την διακοπή στο 2130005090.
Μου ζήτησαν να τους στείλω φωτοτυπία και της δικιάς μου ταυτότητας και του πατέρα μου.
Κάνω κάτι άλλο ή απλά περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου;

kakos poly
11-10-10, 14:50
στειλτα και παρε τους παλι αυριο τηλεφωνο να δεις τι γινεται

sofaki
11-10-10, 15:24
Εστειλα κ γω αιτημα διακοπης πριν την ενεργοποιηση.Θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση?Πως θα ειμαι σιγουρη οτι θα γινει δεκτο το αιτημα μου?

kakos poly
11-10-10, 15:27
παρε τους παλι αυριο τηλεφωνο να δεις τι γινεται

sofaki
11-10-10, 15:30
Οταν τους πηρα κ τους ειπα τι χρειαζεται για να κανω διακοπη μου ειπαν "Δεν μπορω να σας πψ,σε 2 εργασιμες θα επικοινωνησει το τμημα μαζι σας".ΕΛΕΟΣ.2 μερες για να μου πουν τι χρειαζεται για διακοπη?

kakos poly
11-10-10, 15:33
και τοτε πως ηξερες τι χαρτια να στειλεις?

sofaki
11-10-10, 15:37
Εγραψα ενα δικο μου αιτημα διακοπης κ το εστειλα με φωτοτυπια ταυτοτητας.
Ηθελε κ τπτ αλλο?

kakos poly
11-10-10, 15:44
δεν μου φανηκε σοβαρο αυτο που σου ειπαν απο το τηλεφωνο. κανε τον κοπο και ξανα παρτους τηλεφωνο μεχρι να γινει η δουλεια σου. επεμενε αν θελεις να σου πουν ακριβως τι χρειαζεται. (αν χρειαζεται κατι παραπανω απο οτι ηδη εχεις κανει) και μετα απο 1-2 μερες παρτους παλι να μαθεις αν προχωρησε η ακυρωση

sofaki
11-10-10, 15:48
Τους πήρα πριν από 2 ώρες κ τους ζήτησα να μου πουν τι χρειαζεται να κάνω για να ακυρωθεί το συμβόλαιο που έκανα.Αν δεν εχεις παρακολουθησει την ιστορια μου,εκανα αιτηση αριθμοδοτησης στις 1/9,ειχα ημερομηνια ενεργοποιησης στις 10/10.Την προηγουμενη βδομαδα επαιρνα τηλ να μαθω τι γινεται,μου ελεγαν ολα ΟΚ,περιμενετε τον τεχνικο μας κ σημερα εμαθα οτι δεν πηραν καν βρογχο απο ΟΤΕ.Πολυ δουλεμα δηλ.Πηρα τον ΟΤΕ κ μου λεει σε 10 μερες το πολυ θα εχετε απο εμας γραμμη.Δεν μπορω να περιμενω αλλο κ να πλουτιζω τα νετ καφε.

kakos poly
11-10-10, 15:52
Τους πήρα πριν από 2 ώρες κ τους ζήτησα να μου πουν τι χρειαζεται να κάνω για να ακυρωθεί το συμβόλαιο που έκανα.Αν δεν εχεις παρακολουθησει την ιστορια μου,εκανα αιτηση αριθμοδοτησης στις 1/9,ειχα ημερομηνια ενεργοποιησης στις 10/10.Την προηγουμενη βδομαδα επαιρνα τηλ να μαθω τι γινεται,μου ελεγαν ολα ΟΚ,περιμενετε τον τεχνικο μας κ σημερα εμαθα οτι δεν πηραν καν βρογχο απο ΟΤΕ.Πολυ δουλεμα δηλ.Πηρα τον ΟΤΕ κ μου λεει σε 10 μερες το πολυ θα εχετε απο εμας γραμμη.Δεν μπορω να περιμενω αλλο κ να πλουτιζω τα νετ καφε.

μαλιστα. προφανως επεσες σε περιπτωση. στη θεση σου θα τους επερνα τηλεφωνο καθε μερα (1 στη hol & 1 στον οτε) μεχρι να λυσουν το προβλημα μου. ορισμενες φορες αν δεν γινεις σπαστικος δεν γινεται αλλιως

sofaki
11-10-10, 15:56
Μα κάθε μέρα παίρνουμε πια!Κ κάθε μέρα μας λένε κ κάτι το διαφορετικό.Την προηγούμενη βδομάδα μας έλεγαν ότι όλα οκ με τον ΟΤΕ,να περιμένετε τον τεχνικό της hol.Σημερα δεν υπάρχει καν βρογχος.Πλεον θελω να παω ΟΤΕ.Ας δινω 20 ευρω παραπανω.Ξερω οτι θα εχω τηλεφωνο κ δεν θα ζημειωνομαι χωρις τη χρηση νετ.
Να ενοχλουσα τον ΟΤΕ δηλ για θεμα της hol?

prjohn
12-10-10, 22:45
Κοίτα να δεις καλώντας τους εσύ δε θα σε εξυπηρετήσουν αφού δεν είσαι πελάτης τους (και λογικά ). Ο ΟΤΕ εξυπηρετεί (ή τουλάχιστον θα έπρεπε) τα αιτήματα των εναλλακτικών παρόχων που αφορά το δίκτυο του. Φεύγοντας από hol και πηγαίνοντας OTE είναι πιθανό να βρεθεί κ ο βρόγχος και όλα απλά τότε θα ξέρεις ποιος έφταιγε. Εγώ λέω να περιμένεις λίγο ακόμα αφού έχεις ήδη ταλαιπωρηθεί μήπως και βρεθεί η άκρη

Vitruvian78
12-10-10, 23:07
Εγω συμβουλεύω να μην μπλέκει κανείς με εναλλακτικούς γιατί είναι μπάχαλο. Αν σου σκάσει πρόβλημα οταν είσαι σε εναλλακτικό, ο εναλλακτικός πάλι στον ΟΤΕ θα στηριχθεί να λυθεί το πρόβλημα σου, οπότε φαντάσου το αλλαλούμ. Ενώ αν είσαι πελάτης ΟΤΕ ξέρεις οτι ο ΟΤΕ θα φροντίσει να σου λύσει το πρόβλημα όσο πιο γρήγοαρα γίνεται γιατί είσαι πελάτης του και ουσιαστικά σου πουλάει την αξιοπιστία του με αυτό το κατιτίς παραπάνω που θα πληρώνεις. Ο ΟΤΕ έχει βγάλει ένα σωρό πακέτα, με τιμές πάρα πολύ κοντά σε αυτές των εναλλακτικών. Οπότε για 10€ παραπάνω το μήνα δεν νομίζω να αξίζει η ταλαιπωρία στους εναλλακτικούς.

sofaki
13-10-10, 14:13
Κοίτα να δεις καλώντας τους εσύ δε θα σε εξυπηρετήσουν αφού δεν είσαι πελάτης τους (και λογικά ). Ο ΟΤΕ εξυπηρετεί (ή τουλάχιστον θα έπρεπε) τα αιτήματα των εναλλακτικών παρόχων που αφορά το δίκτυο του. Φεύγοντας από hol και πηγαίνοντας OTE είναι πιθανό να βρεθεί κ ο βρόγχος και όλα απλά τότε θα ξέρεις ποιος έφταιγε. Εγώ λέω να περιμένεις λίγο ακόμα αφού έχεις ήδη ταλαιπωρηθεί μήπως και βρεθεί η άκρη
Εγώ έστειλα μείλ στη HOL και ρωτούσα:Θα άντεχε κανένας από εσάς 40 μέρες χωρίς τηλεφωνική γραμμή,του τέστην χωρίς νετ και τηλέφωνο?Να περίμενα πόσο ακόμα τη στιγμή που οι δουλειές και οι υποχρεώσεις τρέχουν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.