PDA

Επιστροφή στο Forum : τι προστασία παρέχουν τα γνωστά πολύμπριζα με προστασία υπέρτασης;



giannistrsl
23-07-06, 22:18
Έχω ένα laptop που το χρησιμοπιώ και για dsl- downloading και η ερώτησή μου είναι τι πρέπει να κάνω για να μην ξυπνήσω ένα πρωί και ο υπολογιστής είναι τελείως -off-.
Αφού θα είναι για ώρες ανοιχτό το laptop δεν θα πρέπει να είναι έχει προστασία;
Αν και έχω ακούσει ότι στην Αττική δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας εκτός και αν θέλει κάποιος να αυξήσει τη δειάρκεια ζωής του υπολογιστή.
Το παλιό pc βγήκε καποια στιγμή -off- ύστερα από 10 χρόνια.
Προς το παρόν έχω βάλει ένα πολύμπριζο ασφαλείας. ( 40 ευρό )

Το ΠλαίσιΟ έχει κάτι ανάλογο ειδικά για laptop ( 25euro νομίζω ) > μου φένεται κάνει το ίδιο με το εν λόγο πολύμπριζο.

Τέλος μια απορία.Αφού το laptop πέρνει συνεχές ρεύμα μέσο του φορτιστή κάτι από όλα > ή ο μετασχηματιστής , ή ο ανορθωτής δεν προστατεύουν αν γίνει κάτι;
Τελικά τι; καιγετε η μπαταρία;

Πάντως τα laptop καθότι ακριβά και όλα σε ένα > οθόνη , υπολογιστής θα έπρεπε λογικά να έχουν ενσωματομένη προστασία.
Για παράδειγμα η ΕΙΖΟ η οθόνη που είχα, η παλιά η 15ρα είχε ενσωματωμένη προστασία από ότι ξέρω και έκανε ρύθμιση τάσης.

Ευχαριστώ.:closed:

sdikr
23-07-06, 22:27
Ειναι σχετικό,
μιας και το κόστος ειναι μικρό συνήθως επιλέγω επωνυμα, πχ apc, mge

Η προστασία που παρέχουν ειναι απο τις υπερτάσεις (ξέρεις εκει που λεεί η ΔΕΗ, μα 400V δεν θα επρέπε να είναι η τασή; ), απο κεραυνους που μπορεί να περάσουν μεσω καλώδιων αν γινει κοντά στο σπιτι (προσοχή θέλει προστασια σε όλα τα σημεια, πχ αν έχει το δικτυο συνδεμένο αλλά το switch/router πέρνει απο απροστάτευτη μπριζα την πάτησες)

Δεν υπάρχει ειδικό για Laptop περαν του μεγέθους (ποιο ευκολο στην μεταφορά)

Ειδικά ο μετασχηματιστής του φορητού δεν έχει καμια προστασια, έχει φιαχτεί με την λογική οτι φορτίζω, όχι δουλέυω 24/7

Δεν θέλεις να μάθεις τι καιγετε, μπορεί να εισαι τυχερός πχ και να καεί μονο το floppy ή άτυχος και να μήνει μονο το floppy

giannistrsl
23-07-06, 22:53
Ειναι σχετικό,
μιας και το κόστος ειναι μικρό συνήθως επιλέγω επωνυμα, πχ apc, mge

Η προστασία που παρέχουν ειναι απο τις υπερτάσεις (ξέρεις εκει που λεεί η ΔΕΗ, μα 400V δεν θα επρέπε να είναι η τασή; ), απο κεραυνους που μπορεί να περάσουν μεσω καλώδιων αν γινει κοντά στο σπιτι (προσοχή θέλει προστασια σε όλα τα σημεια, πχ αν έχει το δικτυο συνδεμένο αλλά το switch/router πέρνει απο απροστάτευτη μπριζα την πάτησες)

Δεν υπάρχει ειδικό για Laptop περαν του μεγέθους (ποιο ευκολο στην μεταφορά)

Ειδικά ο μετασχηματιστής του φορητού δεν έχει καμια προστασια, έχει φιαχτεί με την λογική οτι φορτίζω, όχι δουλέυω 24/7

Δεν θέλεις να μάθεις τι καιγετε, μπορεί να εισαι τυχερός πχ και να καεί μονο το floppy ή άτυχος και να μήνει μονο το floppy

Kατατοπιστική η βοήθειά σου,:respekt:
αλλά με λίγα λόγια θέλω να μου δώσετε μια συμβουλή ως εξής:( με το γεγονός ότι δεν έχω κάποιο ιστορικό να καεί συσκευή από υπέρταση στο σπίτι μου ή κάπου κοντά σε μένα )
-Ναι να βάλεις ( -αυτό- ) γιατί αλλιώς μπορεί το laptop να σου κρατήσει μόνο 1, 2 ή 3 χρόνια.
ή
-Δεν είναι και απαραίτητο ,μην ανυσηχείς.
> Εγώ θέλω να έχω το laptop για 10 χρόνια ή για πάντα που λέει ο λόγος.
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές.:closed:

sdikr
23-07-06, 22:59
Kατατοπιστική η βοήθειά σου,:respekt:
αλλά με λίγα λόγια θέλω να μου δώσετε μια συμβουλή ως εξής:( με το γεγονός ότι δεν έχω κάποιο ιστορικό να καεί συσκευή από υπέρταση στο σπίτι μου ή κάπου κοντά σε μένα )
-Ναι να βάλεις ( -αυτό- ) γιατί αλλιώς μπορεί το laptop να σου κρατήσει μόνο 1, 2 ή 3 χρόνια.
ή
-Δεν είναι και απαραίτητο ,μην ανυσηχείς.
> Εγώ θέλω να έχω το laptop για 10 χρόνια ή για πάντα που λέει ο λόγος.
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές.:closed:

Κάτι επώνυμο, Mge, APC είναι όπως και να το κάνουμε εγγύηση

Δεν μπορώ να ξέρω ποσο θα κρατήσει ενα Laptop, μπορεί να παει απο άλλο λογο, αυτά τα πολυμπρίζα δίνουν προστασία απο την υπέρταση, spikes (κεραυνους πχ)

maik
23-07-06, 23:03
Με 80 € περιπου παιρνεις ενα UPS που προστατευει πολυ καλα.

WAntilles
23-07-06, 23:32
Να πάρεις ένα 1200άρι APC Voltage Regulator.

Θα το βρεις γύρω στα €50, και παρέχει μακράν την ποιοτικότερη προστασία.

Έχει το ίδιο κύκλωμα τροφοδοσίας ρεύματος που έχουν καί τα UPS της APC - που ως γνωστόν είναι μακράν τα ποιοτικότερα.

miv
24-07-06, 01:15
Νομιζω οτι και το mge nova 600 ή 1200 ειναι οκ για ο,τι γινει. Εχει και προστασια γραμμης. Το σημαντικο ειναι οτι πρεπει το λαπτοπ να ειναι πανω σε βαση με ανεμιστηρα, αν θες να αποφυγεις ανεπιθυμητες υπερθερμανσεις.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Product_Id=259169&Merchant_Id=1&sts_cid=3

manoulamou
24-07-06, 12:52
Για μια πληρη και ολοκληρωμενη προστασια ενος σημερινου κομπιουτερ ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος:
πολυμπριζο και ups, σκετο ups και ποιος τυπος, το voltage regulator μόνο του ή κατι αλλο διαφορετικο?
Ρωταω γιατι τις τελευταιες μερες, χωρις καυσωνα (και ενω μας ειχε πει ΔΕΗτζης πως ειμαστε στη γραμμη
που δινουν και στα γυρω νοσοκομεια ρευμα) εχουμε πολλες ασταθειες και μικροδιακοπες μεχρι 2ωρο στη γειτονια μας! :angryr:
Προς το παρον εχω βαλει το πενταπριζο surge protector MGE pulsarCL5tel, που προστατευει
οθονη, tower, inkjet, usr9105 και τηλεφωνικη γραμμη/adsl (εφεδρικο εχω το apc E25GRtel για hifi/TV)

tsigarid
24-07-06, 16:35
Ο καλύτερος συνδυασμός είναι χωρίς συνδυασμό. Το UPS είναι αρκετό, καθώς σε προστατεύει και από υπέρταση (όπως το πολύμπριζο) αλλά και από υπόταση/διακοπή (όπως όχι το πολύμπριζο). Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι είναι πολύ βαρύ, οπότε για χρήση με φορητό απλά απορρίπτεται. Σε αυτή την περίπτωση, πολύμπριζο μικρό και καλό (ασχέτως τιμής σχεδόν) για υπέρταση, και η μπαταρία του φορητού για υπόταση/διακοπή.

miv
24-07-06, 16:45
Οταν εχεις ups δεν χρειαζεται συνηθως πολυμπριζο ασφαλειας γιατι το ups περιλαμβανει ολο το πακετο προστασιας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.