PDA

Επιστροφή στο Forum : Εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης στην Ελλάδα του ΔΝΤ



Σελίδες : [1] 2

Omega9
10-10-10, 18:39
Οι περισσότεροι προσπαθούμε να εξοικονομήσουμε χρήματα στη δύσκολη εποχή που περιήλθαμε με την πρωτοφανή ανακάλυψη της οικονομικής προδοσίας του πολιτικού κόσμου της χώρας.

Αυτό αφορά και τη θέρμανση, βλέποντας και τον χαμό που γίνεται για τις τιμές του πετρελαίου θέρμανσης..
Έτσι, μία λύση που έχω σκεφτεί είναι η χρήση ενός παλιού desktop του 2003 που έχω. Έχει 2 ανεμιστηράκια που βάζουν αέρα και ένα που βγάζει. Έχει όμως και το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού που βγάζει πολύ ζεστό αέρα. Στο δωμάτιο 3Χ4 που τον έχω, το καλοκαίρι πχ, γίνεται πολύ ζεστό να κάθεται κάποιος. Έτσι, από τη στιγμή που βάζει κρύο αέρα και βγάζει ζεστό, προσφέρει ένα είδος θέρμανσης. Με κλειστή την πόρτα του δωματίου, σε μία ώρα από τη στιγμή που τον ανοίγω η θερμοκρασία του δωματίου ανεβαίνει κατά δύο βαθμούς!

To θέμα τώρα είναι, πως θα ανακαλύψω εάν το να τον έχω ανοιχτό μέρα νύχτα είναι πιο οικονομικό από ρεύμα, από το να έχω κατά διαστήματα αναμένο ένα ηλεκτρικό καλοριφεράκι.

alexandrozz
10-10-10, 20:34
1. Έχεις καλή μόνωση? (τοίχος και τζάμια)
2. Βάζεις χαλί στο πάτωμα?

WAntilles
10-10-10, 20:46
Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

Για ποιά "θέρμανση" μιλάς φίλε μου;

Anasazi
10-10-10, 22:36
Κατι που το ξερουν ελαχιστοι :

Αλουμινοχαρτο στον τοιχο πισω απο το καλοριφερ!!

Εμποδιζει τη θερμοτητα να απορροφηθει απο τον τοιχο και μενει στο δωματιο.

Δε το πιστευα και με το που το δοκιμασα επαθα πλακα. :oneup:

nmavro73
11-10-10, 23:38
Σήμερα το άναψαν σε μας αφού τον πρηξαμε το διαχειριστή. Μαζεψα μερικούς που κρυωναν και του χτυπουσαμε ένας ένας την πόρτα. Έξω έχει 12 βαθμούς τώρα και είχε 16 το μεσημέρι αλλά φανταστείτε ότι σήμερα ήταν ζέστη μέρα. Την Κυριακή ήταν καλουτσικα και τις προηγούμενες μέρες είχε μονοψηφιες θερμοκρασίες. Και η υγρασία στο φουλ.
Έχουμε αέριο και ωρομετρηση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην το ανάβει

manicx
12-10-10, 00:07
Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

Είχες. Πέρα από το χωριό σου όμως υπάρχει και η ΕΛΛΑΔΑ και όχι μόνο όσοι κοσμοπολιτο-τσοπάνηδες μαζεύτηκαν στο λεκανοπέδιο. Να πας καμιά φορά στην επαρχία και μετά έλα να πεις για δήθεν χειμώνα.

@Omega9

Αρχικά, κοιτάς τι απώλειες έχεις στο σπίτι. Μονώνεις πόρτες και στρώνεις χαλιά. Αν είσαι σε μονοκατοικία, η ξυλόσομπα επιβάλλεται. Αν είσαι σε νέα οικοδομή, επιδιώξτε να βάλετε αέριο καθώς δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και η διαφάνεια καθώς εκεί ο διαχειριστής δεν βγάζει κατανάλωση στο περίπου. Εγώ έχω ζήσει και σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές. Με νυχτερινό ρεύμα μου έβγαινε πολύ φθηνά. Σε περίπτωση που δεν έχεις κεντρική θέρμανση, σκέψου το σοβαρά έστω και αν η ΔΕΗ μιλάει για αυξήσεις.

nmavro73
12-10-10, 00:24
Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

Για ποιά "θέρμανση" μιλάς φίλε μου;
Το έχεις ξαναπει αυτό. Μπορεί στην Αθήνα να έχετε 22-25 αλλά εμείς εδώ είχαμε και 2-5. Το ότι δεν έχει μία πόλη της Ελλάδας χειμώνα δεν σημαίνει ότι πουθενά δεν κρυώνει ο κόσμος

diramos
12-10-10, 17:10
@Omega9

Αρχικά, κοιτάς τι απώλειες έχεις στο σπίτι. Μονώνεις πόρτες και στρώνεις χαλιά. Αν είσαι σε μονοκατοικία, η ξυλόσομπα επιβάλλεται. Αν είσαι σε νέα οικοδομή, επιδιώξτε να βάλετε αέριο καθώς δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και η διαφάνεια καθώς εκεί ο διαχειριστής δεν βγάζει κατανάλωση στο περίπου. Εγώ έχω ζήσει και σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές. Με νυχτερινό ρεύμα μου έβγαινε πολύ φθηνά. Σε περίπτωση που δεν έχεις κεντρική θέρμανση, σκέψου το σοβαρά έστω και αν η ΔΕΗ μιλάει για αυξήσεις.


αν θερμάνεις με ρεύμα βγαίνεις κερδισμένος τώρα που θα μειωθεί η τιμή της κιλοβατώρας σε πάνω απο 2000kW κατανάλωση το 4μηνο

anon
12-10-10, 17:23
το θέμα είναι εναλλακτική τρόποι θέρμανσης.
Με απλά λόγια, πως να την βγάλουμε πιο φτηνά, μιας και τα λεφτά δεν φτάνουν, και το πετρέλαιο τραβά την ανηφόρα.

Λοιπόν, καταθέτω τις προτάσεις μου...

1) Δεν ανάβουμε καλοριφερ, ή το ανάβουμε πολύ λίγο, εσωτερική θερμοκρασία πχ 15 βαθμοι κελσίου. Αυτό σημαίνει καλό ντύσιμο, διπλά παπλώματα και είσαι εντάξει. Τώρα εαν πιάσεις και καμμια πνευμονία, είσαι άτυχος, και όπως και με το διαβητικό πόδι, απλά θα σου συνέβαινε κάποτε, οπότε γιατί να το καθυστερείς; Το γοργόν και χάριν έχει...

2) Αέριο, αν και αυτό ειδικα στην Θεσσαλονίκη είναι πιο ακριβό και απο το πετρέλαιο, όποτε γουστάρει η εταιρία αερίου... Συνηθως είναι φθηνότερο, και σε συνδιασμό με την μείωση θερμοκρασίας, μπορεί να κάνουμε οικονομία.

3) Βάζουμε σόμπα πετρελαίου ή υγραερίου σε ένα δωμάτιο, όπου το κάνουμε το υπνοδωμάτιο/living room της οικογένειας. Δηλαδή είμαστε όλοι εκεί, κοιμόμαστε όλοι εκεί. Πέντε, δέκα άτομα όσα είναι. Η πρακτική αυτή ήταν σύνηθης στα χωριά τα παλιά χρόνια (όταν ήμουν παιδί), όπου όλοι ήμασταν βασικά σε ένα δωματιο, αυτο που είχε την σόμπα, και τα κρεβάτια. Ετσι οι ανάγκες θέρμανσης περιορίζονται αισθητά, μιας και τόσα άτομα σε ένα χώρο, μόνο απο την παρουσία τους αναδίδουν κάποια θερμότητα, συν η σόμπα που έχει να θερμάνει ένα μικρό χώρο, οπότε μεγάλη οικονομία. Σημαντική παρατήρηση: Πλένετε τα πόδια σας πριν, η ποδαρίλα μπορεί να φέρει ωλέθρια αποτελέσματα. Το ίδιο και τα όσπρια, οπότε προσοχή και σε αυτά. Παρατήρηση 2: Η σόμπα μπορεί να χρησιμοποιηθεί επίσης για το μαγείρεμα (κάνουμε οικονομία στο ρεύμα), μπορεί να χρησιμοποιήσετε ξυλόσομπα εαν έχετε με κάποιο τρόπο να βρίσκετε ξύλα (να τα αγοράσετε μην το σκεφτείτε, βγαίνει ακριβότερα και απο πετρέλαιο), επίσης για να ζεστάνετε νερό (για να έχετε επαρκή υγρασία στην ατμόσφαιρα και για να πλένετε τα πόδια σας που είπαμε κάθε βράδυ).

ΥΓ. Μιλώντας για θερμοκρασίες, τις προηγούμενες μέρες που είχε περισσότερο κρύο, στο Ρετζίκι το βράδυ είχαμε 5 βαθμούς. Και δεν έχει ξεκινήσει καλά καλά ο Οκτώβρης. Και μιλάμε για προάστειο της Θεσσαλονίκης....

Omega9
14-10-10, 11:37
1. Έχεις καλή μόνωση? (τοίχος και τζάμια)
2. Βάζεις χαλί στο πάτωμα?



1. Χείριστη. Αφού όταν πλησιάζω το χέρι μου στο κλειστό παράθυρο, αισθάνομαι ρεύμα αέρα.

2. Όχι, διότι θα πρέπει μετά να το πλένω περιοδικά.



Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

Για ποιά "θέρμανση" μιλάς φίλε μου;



Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι, ποια έργα προκαλούνε συγκεκριμένες τιμές στη θερμοκρασία;



Κατι που το ξερουν ελαχιστοι :

Αλουμινοχαρτο στον τοιχο πισω απο το καλοριφερ!!

Εμποδιζει τη θερμοτητα να απορροφηθει απο τον τοιχο και μενει στο δωματιο.

Δε το πιστευα και με το που το δοκιμασα επαθα πλακα. :oneup:



Καλή πρόταση ακούγεται. Αλουμινόχαρτο στον τοίχο πίσω από το Desktop; Να το δοκιμάσω;



Είχες. Πέρα από το χωριό σου όμως υπάρχει και η ΕΛΛΑΔΑ και όχι μόνο όσοι κοσμοπολιτο-τσοπάνηδες μαζεύτηκαν στο λεκανοπέδιο. Να πας καμιά φορά στην επαρχία και μετά έλα να πεις για δήθεν χειμώνα.




Πολύ σωστή παρατήρηση


@Omega9

Αρχικά, κοιτάς τι απώλειες έχεις στο σπίτι. Μονώνεις πόρτες και στρώνεις χαλιά. Αν είσαι σε μονοκατοικία, η ξυλόσομπα επιβάλλεται. Αν είσαι σε νέα οικοδομή, επιδιώξτε να βάλετε αέριο καθώς δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και η διαφάνεια καθώς εκεί ο διαχειριστής δεν βγάζει κατανάλωση στο περίπου. Εγώ έχω ζήσει και σε σπίτι με θερμοσυσσωρευτές. Με νυχτερινό ρεύμα μου έβγαινε πολύ φθηνά. Σε περίπτωση που δεν έχεις κεντρική θέρμανση, σκέψου το σοβαρά έστω και αν η ΔΕΗ μιλάει για αυξήσεις.



Ωραίες οι προτάσεις, αλλά δεν τις σκέφτομαι έτσι. Πως μονώνει κανείς πόρτες; Εννοείς να τις αλλάξω; Τα χαλιά είναι μπελάς γιατί θέλουν πλύσιμο. Εξάλου το πάτωμα είναι ξύλο, όχι πλακάκι. Είναι πολύ παλιά οικοδομή, χωρίς κεντρική θέρμανση, και βάλανε αέριο πριν λίγα χρόνια αλλά όχι εγώ, λόγω κόστους. Θερμοσυσσωρευτής δεν ξέρω τι είναι.




το θέμα είναι εναλλακτική τρόποι θέρμανσης.
Με απλά λόγια, πως να την βγάλουμε πιο φτηνά, μιας και τα λεφτά δεν φτάνουν, και το πετρέλαιο τραβά την ανηφόρα.

Λοιπόν, καταθέτω τις προτάσεις μου...

1) Δεν ανάβουμε καλοριφερ, ή το ανάβουμε πολύ λίγο, εσωτερική θερμοκρασία πχ 15 βαθμοι κελσίου. Αυτό σημαίνει καλό ντύσιμο, διπλά παπλώματα και είσαι εντάξει. Τώρα εαν πιάσεις και καμμια πνευμονία, είσαι άτυχος, και όπως και με το διαβητικό πόδι, απλά θα σου συνέβαινε κάποτε, οπότε γιατί να το καθυστερείς; Το γοργόν και χάριν έχει...


Εντάξει, αυτά δε γίνονται, μιλάμε για περίπου 20 βαθμοί να είναι η θερμοκρασία για να είναι ανεκτά στο χώρο, να μη κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου με μπουφαν..




2) Αέριο, αν και αυτό ειδικα στην Θεσσαλονίκη είναι πιο ακριβό και απο το πετρέλαιο, όποτε γουστάρει η εταιρία αερίου... Συνηθως είναι φθηνότερο, και σε συνδιασμό με την μείωση θερμοκρασίας, μπορεί να κάνουμε οικονομία.



Καλά που δεν έβαλα δηλαδή, όπως τα άλλα διαμερίσματα..




3) Βάζουμε σόμπα πετρελαίου ή υγραερίου σε ένα δωμάτιο, όπου το κάνουμε το υπνοδωμάτιο/living room της οικογένειας. Δηλαδή είμαστε όλοι εκεί, κοιμόμαστε όλοι εκεί. Πέντε, δέκα άτομα όσα είναι. Η πρακτική αυτή ήταν σύνηθης στα χωριά τα παλιά χρόνια (όταν ήμουν παιδί), όπου όλοι ήμασταν βασικά σε ένα δωματιο, αυτο που είχε την σόμπα, και τα κρεβάτια. Ετσι οι ανάγκες θέρμανσης περιορίζονται αισθητά, μιας και τόσα άτομα σε ένα χώρο, μόνο απο την παρουσία τους αναδίδουν κάποια θερμότητα, συν η σόμπα που έχει να θερμάνει ένα μικρό χώρο, οπότε μεγάλη οικονομία. Σημαντική παρατήρηση: Πλένετε τα πόδια σας πριν, η ποδαρίλα μπορεί να φέρει ωλέθρια αποτελέσματα. Το ίδιο και τα όσπρια, οπότε προσοχή και σε αυτά. Παρατήρηση 2: Η σόμπα μπορεί να χρησιμοποιηθεί επίσης για το μαγείρεμα (κάνουμε οικονομία στο ρεύμα), μπορεί να χρησιμοποιήσετε ξυλόσομπα εαν έχετε με κάποιο τρόπο να βρίσκετε ξύλα (να τα αγοράσετε μην το σκεφτείτε, βγαίνει ακριβότερα και απο πετρέλαιο), επίσης για να ζεστάνετε νερό (για να έχετε επαρκή υγρασία στην ατμόσφαιρα και για να πλένετε τα πόδια σας που είπαμε κάθε βράδυ).

Η λύση του χωριού, αλλά μην ξεχνάμε ότι θέλει και κάποιου είδους μπουρί μια τέτοια εγκατάσταση. Και ποιος τεχνίτης θα σου την κάνει την εποχή μας, με κάτω από 1000 ευρώ; Δε συμφέρει.. όσο για τη θερμότητα των σωμάτων, καλή πρόταση, και ίσα ίσα, άμα υπάρχει και κλα(ρι)νέτο τα βράδυα, μιλάμε για πρόσθετη πηγή θερμότητας, αν εξαιρέσουμε την οσμή, δεν μπορούμε να τα χουμε όλα. Δεν αποκλείεται μάλιστα να είναι μία από τις νέες προτάσεις που θα ανακοινώσει ο Πεταλωτής προς τον ελληνικό λαό, πρακτικό είναι και εύκολο στην εφαρμογή, σε συνδυασμό με μεσογειακή διατροφή όσπριων.



ΥΓ. Μιλώντας για θερμοκρασίες, τις προηγούμενες μέρες που είχε περισσότερο κρύο, στο Ρετζίκι το βράδυ είχαμε 5 βαθμούς. Και δεν έχει ξεκινήσει καλά καλά ο Οκτώβρης. Και μιλάμε για προάστειο της Θεσσαλονίκης....

Όταν μιλάμε όμως για 100 μέτρα από το Θερμαϊκό τώρα, με 22 βαθμούς στο δωμάτιο, χωρίς κεντρική θέρμανση, με μόνο το Desktop αναμμένο, ΑΛΛΑ, με 60% υγρασία, με κλειστά όλα τα παραθύρα, τότε είσαι σίγουρος ότι είσαι χειρότερα;;

jap
14-10-10, 12:40
Κάποιος ρώταγε παλιότερα στο forum μας πώς λέγονται τα θερμοσώβρακα για να τα ψάξει και να παραγγείλει στο ebay. thermal underwear...

Πέρσι στο γραφείο που είναι σε πολύ παλιό κτίριο δεν ανάψαμε καθόλου θέρμανση όλο το χρόνο γιατί η πλειοψηφία των ενοίκων δυσκολεύονταν να πληρώσουν για την αρχική δαπάνη του πετρελαίου. Εμένα τα λεφτά μου τα έδωσαν πίσω. Τελικά τη βγάλαμε με ατομικές σομπίτσες αλογόνου των 15-20 ευρώ όταν και όποτε χρειαζόταν. Για φέτος προβλέπω τα ίδια.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 4 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πως μονώνει κανείς πόρτες;

Mια βόλτα στο lidl μέχρι μεθαύριο έχει μονωτικά (παλιά τα λέγαμε αεροστόπ) για πόρτες παράθυρα και γενικά εξοικονόμηση ενέργειας (οικονομικές λάμπες κλπ)

alexandrozz
14-10-10, 15:55
1. Χείριστη. Αφού όταν πλησιάζω το χέρι μου στο κλειστό παράθυρο, αισθάνομαι ρεύμα αέρα.

2. Όχι, διότι θα πρέπει μετά να το πλένω περιοδικά.

Ανάλογα τι πάτωμα έχεις μπορεί να χρειαστεί να αναθεωρήσεις σχετικά με το χαλί. Πίστεψέ με θα δεις σημαντική διαφορά ειδικά αν έχεις τίποτα στυλ μάρμαρο.

Sebu
16-10-10, 16:36
1. Χείριστη. Αφού όταν πλησιάζω το χέρι μου στο κλειστό παράθυρο, αισθάνομαι ρεύμα αέρα.

2. Όχι, διότι θα πρέπει μετά να το πλένω περιοδικά.






Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι, ποια έργα προκαλούνε συγκεκριμένες τιμές στη θερμοκρασία;






Καλή πρόταση ακούγεται. Αλουμινόχαρτο στον τοίχο πίσω από το Desktop; Να το δοκιμάσω;





Πολύ σωστή παρατήρηση





Ωραίες οι προτάσεις, αλλά δεν τις σκέφτομαι έτσι. Πως μονώνει κανείς πόρτες; Εννοείς να τις αλλάξω; Τα χαλιά είναι μπελάς γιατί θέλουν πλύσιμο. Εξάλου το πάτωμα είναι ξύλο, όχι πλακάκι. Είναι πολύ παλιά οικοδομή, χωρίς κεντρική θέρμανση, και βάλανε αέριο πριν λίγα χρόνια αλλά όχι εγώ, λόγω κόστους. Θερμοσυσσωρευτής δεν ξέρω τι είναι.





Εντάξει, αυτά δε γίνονται, μιλάμε για περίπου 20 βαθμοί να είναι η θερμοκρασία για να είναι ανεκτά στο χώρο, να μη κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου με μπουφαν..







Καλά που δεν έβαλα δηλαδή, όπως τα άλλα διαμερίσματα..





Η λύση του χωριού, αλλά μην ξεχνάμε ότι θέλει και κάποιου είδους μπουρί μια τέτοια εγκατάσταση. Και ποιος τεχνίτης θα σου την κάνει την εποχή μας, με κάτω από 1000 ευρώ; Δε συμφέρει.. όσο για τη θερμότητα των σωμάτων, καλή πρόταση, και ίσα ίσα, άμα υπάρχει και κλα(ρι)νέτο τα βράδυα, μιλάμε για πρόσθετη πηγή θερμότητας, αν εξαιρέσουμε την οσμή, δεν μπορούμε να τα χουμε όλα. Δεν αποκλείεται μάλιστα να είναι μία από τις νέες προτάσεις που θα ανακοινώσει ο Πεταλωτής προς τον ελληνικό λαό, πρακτικό είναι και εύκολο στην εφαρμογή, σε συνδυασμό με μεσογειακή διατροφή όσπριων.




Όταν μιλάμε όμως για 100 μέτρα από το Θερμαϊκό τώρα, με 22 βαθμούς στο δωμάτιο, χωρίς κεντρική θέρμανση, με μόνο το Desktop αναμμένο, ΑΛΛΑ, με 60% υγρασία, με κλειστά όλα τα παραθύρα, τότε είσαι σίγουρος ότι είσαι χειρότερα;;

Πας στο Praktiker, αγοραζεις μονωτικα για πορτες και παραθυρα (κατι τετοιο (http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7669.htm) για παραδειγμα) προτιμησε αυτο που ειναι σαν ραγες και οχι το μονοκομματο και ξεκινας να ντυνεις τα πορτοπαραθυρα αφου πρωτα ελεγξεις/εντοπισεις που ειναι το καλυτερο σημειο να τα τοποθετησεις. Το σημειο εκεινο το πλενεις και στεγνωνεις καλα πρις κολλησεις το μονωτικο.

Επισης βαζεις μονωτικα στοπ και κατω απο τις πορτες ιδιως οσες βλεπουν εξωτερικα (πχ εξωπορτα, κουζινας κτλ) γιατι μπορει να υπαρχει περιθωριο απο κατω χ χιλιοστων ή εκατοστων και να φερνει κρυο, ζουζουνια κτλ.

Αν το σπιτι ειναι δικο σου και ενδιαφερεσαι για φτηνη επεμβαση και οχι αλλαγη κουφωματων, ρωτα μηπως βρεις φτηνα γυψοσανιδες να ντυσεις τους τοιχους (ιδιως αν βαλεις και μονωση απο πετροβαμβακα ή αλλο υλικο μεσα).
Φτηνοτερα ισως σου ερθει να βαψεις εξωτερικα τους τοιχους με καποιο μονωτικο χρωμα (ειχα δει παλαιοτερα τετοια) τα οποια ισχυριζονταν οτι εκοβαν ζεστη το καλοκαιρι και κρυο το χειμωνα.

Αν εισαι τελευταιος οροφος και εχεις απο πανω ταρατσα χωρις μονωση ίσως θα μπορουσες (αν το σπιτι ειναι δικο σου) να την στρωσεις με φελιζολ και να σκεπασεις το φελιζολ με μια μικρη στρωση τσιμεντου (για να μην φυγει). Ετσι δημιουργεις ενα σημαντικο στρωμα μονωτικο και δεν επιβαρυνεις τραγικα με βαρος την ταρατσα και τη στατικοτητα του κτιριου.

Αλλη λυση (δεν θυμαμαι αν την διαβασα εδω) ειναι φυλλα αλουμινοχαρτο πισω απο τα σωματα καλοριφερ, ωστε η θερμοτητα να μην χανεται στον τοιχο απο πισω αλλα να παραμενει στο χωρο και να διαχεεται στο δωματιο.

Τελος ο θερμοστατης σε χαμηλοτερη θερμοκρασια (πχ 20 βαθμους) και να κυκλοφορεις καλυτερα ντυμενος σπιτι. Εχω παει σε σπιτια φιλων που ειναι σαουνες με το καλοριφερ στους 25+ βαθμους και κυκλοφορουν με το κοντομανικο γιατι δεν θελουν να φορανε βαρια ρουχα σπιτι (το θεωρω υπερβολη).
Δεν υπαρχει τιποτα το κακο στο να φορας ενα πουλοβερακι και μια φορμιτσα με καλτσες μεσα στο σπιτι και η θερμοκρασια να ειναι σταθερα στους 20 βαθμους Κελσιου. Και το βραδυ ενα παπλωματακι επιβαλλεται, χειμωνας ειναι δεν μπορει να κοιμασαι μονο με τα εσωρουχα, χωρις πυτζαμες και κουβερτες Δεκεμβρη μηνα, ακομα και στην Αθηνα :p
Εκτος και αν εχεις κανει διαβολοβδομαδα στα ΟΥΚ ή τα ΛΟΚ σε τιποτα βραχονησιδες ή χιονια σε αντιξοες καιρικες συνθηκες οποτε κοιμησου και γυμνος. :whistle:

Αααααα και το χαλι εκτος του οτι προσφερει πολυ με το να ζεσταινει ενα χωρο, δεν χρειαζεται πλυσιμο συνεχεια οπως λες εσυ. Αρκει ενα περασμα με την ηλεκτρικη σκουπα ανα διαστηματα. Τα χαλια τα πλενεις μια φορα το χρονο πριν τα φυλαξεις την ανοιξη και αλλη μια πριν τα τοποθετησεις το χειμωνα και ειναι τζετ. Μην υπερβαλλουμε κιολας.

nmavro73
16-10-10, 17:05
Εγώ με τους 23 φοραω φορμιτσα. Στους 20 παγώνω το χειμώνα.

ntoremi
16-10-10, 19:10
Εγώ με τους 23 φοραω φορμιτσα. Στους 20 παγώνω το χειμώνα.

Kι εγω! Και εχω το καλοριφερ συνεχεια στους 22 και κοιμαμαι με εξτρα χοντρο παπλωμα και καλτσες! Και παλι ψιλοκρυωνω.
Το αλουμινοχαρτο στον τοιχο πισω/πανω απο το καλοριφερ ειναι εντελως γυφτοκιτς. Σοβαρολογειτε οταν το προτεινετε;;;; Εκτος αν προτεινετε και τροπο να μην φαινεται.

no_logo
17-10-10, 01:09
Πέρσι είχαμε 22-25C όλο τον δήθεν "χειμώνα" - χάρις στα έργα τα ορατά από τροχιά στην Αττική, της προηγούμενης τυρογαλάδικης "κυβέρνησης".

Για ποιά "θέρμανση" μιλάς φίλε μου;

ευτυχώς που μας σκέφτηκε δηλαδή η πασοκάρα-δντ και αύξησε αυτές τις τιμές σε μη απαραίτητα προιόντα

:bless::bless::bless:

Συνέχισε το λιβάνισμα

treli@ris
17-10-10, 01:15
Ριξε 2-3 βελεντζες (http://textilelight.gr/images/vamenes-velentzes.jpg) στο πατωμα κι εισαι αρχοντας !

psyxakias
17-10-10, 02:00
Έτσι, μία λύση που έχω σκεφτεί είναι η χρήση ενός παλιού desktop του 2003 που έχω. Έχει 2 ανεμιστηράκια που βάζουν αέρα και ένα που βγάζει. Έχει όμως και το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού που βγάζει πολύ ζεστό αέρα.Την περίπτωση να έχει πρόβλημα και να αρπάξει καμιά φωτίτσα, να ζεσταθείς για τα καλά, μην την αποκλείεις άμα βγάζει καυτό αέρα από το τροφοδοτικό (σε σημείο να μη μπορείς να το ακουμπάς για πολύ). ;)

sniffer
17-10-10, 03:02
Ευτυχώς στην πολυκατοικία που μένω εχουμε βάλει φυσικό αέριο αλλά δεν εχει το καθε διαμέρισμα ανεξάρτητο διακόπτη γιατι το κτίριο ειναι παληό(1970) και θα ανέβαινε πολύ το κοστος οταν το βάλαμε πριν 5 χρόνια.
Επίσης κατάφερα και εβαλα τα ειδικά παράθυρα με τα διπλά τζάμια το καλοκαίρι που πέρασε και θελω να ελπίζω οτι θα υπάρχει σοβαρή βελτίωση στην μόνωση.
Το θέμα ομως δυστυχώς ειναι πως αφου ακρίβυνε μεσα σε όλα και το Φ.Α. στην Αθηνα οπότε αναγκαστικά θα το ανάβουν λιγώτερες ωρες.
Οποτε θα παίζω την Ινδιάνα με καμμιά κουβέρτα στην πλάτη οταν το καλοριφερ δεν θα ανάβει.Φορμες και διπλες καλτσες μάλλινες οταν θα κανει πραγματικά κρύο.Μακάρι να εχουμε εδώ στην Αθήνα τον περσινό χειμώνα.
Το θεμα ειναι τι θα κανουν οι Ελληνες της Β.Ελλάδας!!!!!!!Και γενικά στα μέρη που ψοφάει ο λεβέντης.

no_logo
17-10-10, 03:05
Το θεμα ειναι τι θα κανουν οι Ελληνες της Β.Ελλάδας!!!!!!!Και γενικά στα μέρη που ψοφάει ο λεβέντης.

η επαρχία στο μεγαλύτερο ποσοστό της ψηφίζει πασοκάρα
τα ήθελε ο λόκος της

ntoremi
17-10-10, 11:59
Ριξε 2-3 βελεντζες (http://textilelight.gr/images/vamenes-velentzes.jpg) στο πατωμα κι εισαι αρχοντας !

Αρχοντας της βρωμας;;
Πώς καθαριζονται αυτες σε συστηματικη βαση;
Ειδικα στα ελληνικα σπιτια που κανενας δεν συνηθιζει να βγαζει τα παπουτσια του μολις μπει σπιτι;;

treli@ris
17-10-10, 12:05
Αρχοντας της βρωμας;;
Πώς καθαριζονται αυτες σε συστηματικη βαση;
Ειδικα στα ελληνικα σπιτια που κανενας δεν συνηθιζει να βγαζει τα παπουτσια του μολις μπει σπιτι;;

Ε καλα. Αν πατησεις με παπουτσια θα βρωμισουν, αλλα δεν τις βαζεις για χαλακι μπροστα στην πορτα!! Σε συστηματικη βαση καθαριζονται με τιναγμα και αερισμα στο μπαλκονι. Για πληρες καθαρισμα και αποθηκευση τις πηγαινεις στη νεροτριβη ή σε συγχρονο καθαριστηριο αν δεν υπαρχει ο παραδοσιακος τροπος.

nmavro73
17-10-10, 12:17
Στη Θεσσαλονίκη με την υγρασία που έχει ακόμη και όταν έχει ζέστη θέλει λίγο άναμα το καλοριφέρ μέσα. Αλλιώς τα ρούχα θα κάνουν καμία βδομάδα να στεγνώσουν. Φανταστείτε ένα σπίτι με 4 άτομα (2 ενήλικοι 2 μικρά) που τα πλυντήρια μπαίνουν το ένα μετά το άλλο

ntoremi
17-10-10, 12:20
Ε καλα. Αν πατησεις με παπουτσια θα βρωμισουν, αλλα δεν τις βαζεις για χαλακι μπροστα στην πορτα!!

Ξερεις πολλους Ελληνες να βγαζουν τα παπουτσια τους οταν μπαινουν σπιτι;; Ο ελληναραδικος τροπος ζωης περιλαμβανει αλωνισμα μεσα στο σπιτι με τα παπουτσια που οργωσες ολην την πολη, ξαπλα στον καναπε με τα παπουτσια και τα ρουχα με τα οποια επισης οργωσες ολην την πολη, τσιγαρακι κλπ κλπ. Εχω δει πολυ κοσμο να φρικαρει οταν βγαζω τα παπουτσια μου στο σπιτι μου, οταν ζητω ευγενικα και απο αυτους να τα βγαλουν οταν μπαινουν σπιτι μου και οταν ρωτω αν θελουν να βγαλω εγω τα δικα μου παπουτσια οταν πηγαινω σπιτι τους.
Και καποιος που δεν εχει λεφτα να αναψει λιγο περισσοτερο το καλοριφερ για να ζεσταθει το χειμωνα, σιγα μην δωσει λεφτα την ανοιξη για να πλυνει σωστα μια βελεντζα-φλοκατη.
Συνεπως σε ελληναραδικο σπιτι με φλοκατες, βελεντζες κλπ, η εστια μολυνσης ειναι βεβαιη...

treli@ris
17-10-10, 12:23
Εχω συνηθισει να τα βγαζω οπου παω, οπως επισης κι οποιος ερχεται σπιτι. Σιγουρα ειναι στη νοοτροπια οποτε δεν εχεις αδικο. Εκτος κι αν ο αλλος εχει τρυπια καλτσα :p

ntoremi
17-10-10, 12:28
Στη Θεσσαλονίκη με την υγρασία που έχει ακόμη και όταν έχει ζέστη θέλει λίγο άναμα το καλοριφέρ μέσα. Αλλιώς τα ρούχα θα κάνουν καμία βδομάδα να στεγνώσουν. Φανταστείτε ένα σπίτι με 4 άτομα (2 ενήλικοι 2 μικρά) που τα πλυντήρια μπαίνουν το ένα μετά το άλλο

Λυση = στεγνωτηριο. Τα ρουχα βγαινουν στεγνα σε 1 μολις ωριτσα και απο την θερμανση εχουν σκοτωθει και πολλα μικροβια. Δεν τα απλωνεις εξω στα σχοινια, αρα δεν φοβασαι οτι η βροχη κι η υγρασια δεν θα τα αφησει να στεγνωσουν, δεν φοβασαι οτι βρωμιες των απο πανω οροφων θα πεσουν και θα σου τα λερωσουν, δεν φοβασαι οτι το καυσαεριο και η μολυνση θα σου τα βρωμισουν. Και επισης δεν αναγκαζεσαι να τα απλωνεις μεσα στο σπιτι και αρα δεν μετατρεπεις το σπιτι σε γυφτοτσαντηρι. Επισης το στεγνωτηριο θερμαινει και το δωματιο (πχ μπανιο) στο οποιο βρισκεται για οση ωρα λειτουργει.

anon
17-10-10, 13:36
H λύση στεγνωτήριο είναι το λιγότερο απαράδεκτη στην Ελλάδα του ΔΝΤ και της αύξησης των τιμολογίων της ΔΕΗ. Καθαρα για οικονομικούς λόγους. Με ισχύ πχ στα 2κιλοβάτ, και με διάρκεια λειτουργίας για στέγνωμα κάπου σε μια ώρα, μιλάμε ότι για κάθε "στέγνωμα" θέλεις 2 κιλοβατώρες το ελάχιστο.

sniffer
17-10-10, 13:58
Το να βγάζεις τα ρουχα σου & τα παπούτσια που φόραγες εξω οταν επιστρέφεις στο σπίτι σου νομίζω οτι θα επρεπε να ειναι κανόνας.(Το κάνω στο σπίτι μου πάντα).
Απο την άλλη καταλαβαίνω αυτους που το κανουν με δυσκολία σε ξενα σπίτια.Υπάρχει πάντα στο πίσω μερος του μυαλού ολων αν υπάρχει δυσοσμία των ποδιών κλπ κλπ.
Πάντως ειναι σωστή και καλή συνήθεια η οποία μας ήρθε αν δεν κανω λάθος εξ ανατολών.

nmavro73
17-10-10, 14:21
Λυση = στεγνωτηριο. Τα ρουχα βγαινουν στεγνα σε 1 μολις ωριτσα και απο την θερμανση εχουν σκοτωθει και πολλα μικροβια. Δεν τα απλωνεις εξω στα σχοινια, αρα δεν φοβασαι οτι η βροχη κι η υγρασια δεν θα τα αφησει να στεγνωσουν, δεν φοβασαι οτι βρωμιες των απο πανω οροφων θα πεσουν και θα σου τα λερωσουν, δεν φοβασαι οτι το καυσαεριο και η μολυνση θα σου τα βρωμισουν. Και επισης δεν αναγκαζεσαι να τα απλωνεις μεσα στο σπιτι και αρα δεν μετατρεπεις το σπιτι σε γυφτοτσαντηρι. Επισης το στεγνωτηριο θερμαινει και το δωματιο (πχ μπανιο) στο οποιο βρισκεται για οση ωρα λειτουργει.
Πάντα απλώνω μέσα το χειμώνα και όταν απλώνω έξω έχω απλώστρα. Δεν τα βάζω στο σκοινί.
Το πλυντήριο μου δεν έχει στεγνωτήριο. Στο σπίτι δεν χωράει άλλο πουθενά. Και πολλά ρούχα δεν το σηκώνουν, όπως κάτι ευαίσθητα γυναικεία (από αυτά που σας κάνουν να γουρλώνετε τα μάτια)

sdikr
17-10-10, 14:28
Πάντα απλώνω μέσα το χειμώνα και όταν απλώνω έξω έχω απλώστρα. Δεν τα βάζω στο σκοινί.
Το πλυντήριο μου δεν έχει στεγνωτήριο. Στο σπίτι δεν χωράει άλλο πουθενά. Και πολλά ρούχα δεν το σηκώνουν, όπως κάτι ευαίσθητα γυναικεία (από αυτά που σας κάνουν να γουρλώνετε τα μάτια)

Συνήθως αυτό είναι για τον λογαριασμό της κάρτας :p (το γουρλώμα)

Πάντως στεγνωτήριο δεν συμφέρει καίει πάρα πολύ

sniffer
17-10-10, 14:28
Η λύση τουλάχιστον για τα εσώρουχα θα ειναι αυτά της μιάς χρήσης δλδή το φοράς το βγάζεις και το πετάς.
Καπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι για να δώσω λινκ.

africa
17-10-10, 14:28
Πάντα απλώνω μέσα το χειμώνα και όταν απλώνω έξω έχω απλώστρα. Δεν τα βάζω στο σκοινί.
Το πλυντήριο μου δεν έχει στεγνωτήριο. Στο σπίτι δεν χωράει άλλο πουθενά. Και πολλά ρούχα δεν το σηκώνουν, όπως κάτι ευαίσθητα γυναικεία (από αυτά που σας κάνουν να γουρλώνετε τα μάτια)

κορσέδες? :hmm:

treli@ris
17-10-10, 14:33
Η λύση τουλάχιστον για τα εσώρουχα θα ειναι αυτά της μιάς χρήσης δλδή το φοράς το βγάζεις και το πετάς.
Καπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι για να δώσω λινκ.

Σαν κι αυτο (http://www.panes.gr/index.php?target=categories&category_id=172);

:rofl:

sniffer
17-10-10, 15:45
Σαν κι αυτο (http://www.panes.gr/index.php?target=categories&category_id=172);

:rofl:

:rofl::rofl::rofl::rofl::respekt:

ntoremi
17-10-10, 21:15
Πάντα απλώνω μέσα το χειμώνα και όταν απλώνω έξω έχω απλώστρα. Δεν τα βάζω στο σκοινί.
Το πλυντήριο μου δεν έχει στεγνωτήριο. Στο σπίτι δεν χωράει άλλο πουθενά. Και πολλά ρούχα δεν το σηκώνουν, όπως κάτι ευαίσθητα γυναικεία (από αυτά που σας κάνουν να γουρλώνετε τα μάτια)

Σαφως το στεγνωτηριο εχει κοστος γιατι καιει ρευμα. Το καλοκαιρι απλωνω κι εγω τα ρουχα μεσα στο σπιτι (κι ας γινεται τσαντηρι) γιατι στεγνωνουν σε μισω ωρα το πολυ. Ομως το χειμωνα, το να απλωνω τα ρουχα μεσα στο σπιτι ειναι φρικτο γιατι γεμιζει ο χωρος υγρασια, το σπιτι ειναι υγρο, κρυο ζεσταινει με δυσκολια και τα ρουχα δεν στεγνωνουν και ποτέ και μουχλιαζουν.

nmavro73
17-10-10, 21:29
Σαφως το στεγνωτηριο εχει κοστος γιατι καιει ρευμα. Το καλοκαιρι απλωνω κι εγω τα ρουχα μεσα στο σπιτι (κι ας γινεται τσαντηρι) γιατι στεγνωνουν σε μισω ωρα το πολυ. Ομως το χειμωνα, το να απλωνω τα ρουχα μεσα στο σπιτι ειναι φρικτο γιατι γεμιζει ο χωρος υγρασια, το σπιτι ειναι υγρο, κρυο ζεσταινει με δυσκολια και τα ρουχα δεν στεγνωνουν και ποτέ και μουχλιαζουν.
Δεν το ανάβεις όλη μέρα για αυτό

manoulamou
17-10-10, 21:41
Μονωση, περισσοτερα ρουχα την ημερα, πιο ζεστα σκεπασματα τη νυχτα.
Οταν εχει ηλιο το χειμωνα ή δεν βρεχει τον υπολοιπο χρονο απλωνουμε εξω τα ρουχα.
Αλλιως μεσα οπουδηποτε, εαν οχι στο καλοριφερ, υπαρχουν και οι ανεμιστηρες εκει που δεν καθομαστε!

* ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ > Θέρμανση (http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138739)

Αν δεν πιστεύετε τις στατιστικές, κοιτάξτε το πορτοφόλι σας. Πάνω από τη μισή ενέργεια που χρειάζεται ένα σπίτι καταναλώνεται για τις ανάγκες της θέρμανσης τους κρύους μήνες του χειμώνα. Πέρα από τη ζεστασιά όμως, αυτό συνεπάγεται έξοδα, αλλά και μια σημαντική επιβάρυνση του περιβάλλοντος, αφού η θέρμανση αυτή συνήθως παρέχεται από καυστήρες πετρελαίου ή ηλεκτρικό ρεύμα που παράχθηκε με λιγνίτη.
Ευτυχώς όμως, τα πράγματα αλλάζουν. Η τεχνολογία έχει κάνει άλματα και ο καταναλωτής έχει σήμερα μία πλειάδα επιλογών για την κάλυψη των ενεργειακών του αναγκών.
Πώς μπορώ να θερμάνω το σπίτι μου με καθαρές πηγές ενέργειας;

* Με σύγχρονους καυστήρες βιομάζας.
* Με γεωθερμικές αντλίες θερμότητας.
* Με ηλιοθερμικά συστήματα.
* Με υβριδικά συστήματα που συνδυάζουν τις παραπάνω τεχνολογίες.

Τι με συμφέρει περισσότερο;
Με τις σημερινές τιμές καυσίμων, οι καλύτερες επιλογές από οικονομική άποψη είναι:
1. Γεωθερμικές αντλίες θερμότητας
2. Βιομάζα
3. Κλιματιστικά
4. Φυσικό αέριο
5. Πετρέλαιο - υγραέριο
Βέβαια, πέραν του κόστους, θα πρέπει να συνυπολογίσει κανείς και τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις από τη χρήση της κάθε τεχνολογίας (τα κλιματιστικά π.χ. καταναλώνουν ηλεκτρικό ρεύμα που παράγεται κυρίως από λιγνίτη και άρα επιβαρύνουν σημαντικά το περιβάλλον). Χρησιμοποιήστε το ειδικό πρόγραμμα της Greenpeace για να υπολογίσετε τις εκπομπές από τη θέρμανση του σπιτιού σας.

Πώς μπορώ να ζεσταθώ εξοικονομώντας ενέργεια;
* Προσαρμόστε τις ενδυματολογικές σας συνήθειες ανάλογα με την εποχή, ακόμα και μέσα στο σπίτι. Τα ρούχα είναι η θερμομόνωση του σώματος.
* Αεροστεγανώστε τα κουφώματα. Μειώνετε τις απώλειες θερμότητας και βελτιώνετε τις συνθήκες θερμικής άνεσης.
* Συντηρείτε την εγκατάσταση θέρμανσης στο τέλος του χειμώνα. Έτσι βελτιώνεται η απόδοση, μειώνεται η κατανάλωση καυσίμων και η ρύπανση της ατμόσφαιρας και ο εξοπλισμός έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
* Αντικαταστήστε το λέβητα πετρελαίου με λέβητα φυσικού αερίου ή βιομάζας.
* Εγκαταστήστε ένα σύστημα αντιστάθμισης σε πολυκατοικίες για την αυτόματη ρύθμιση της θερμοκρασίας του προσαγόμενου θερμού νερού στα καλοριφέρ, σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία και την επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία.
* Εγκαταστήστε θερμοστάτες χώρου εάν έχετε μονοκατοικία. Σε πολυκατοικίες πρέπει να γίνει ταυτόχρονη εγκατάσταση σε συνδυασμό με θερμιδομετρητές. Η θερμοστατική ρύθμιση της θέρμανσης βελτιώνει τις συνθήκες άνεσης και μειώνει την κατανάλωση.
* Ρυθμίστε τον θερμοστάτη σε χαμηλότερη θερμοκρασία το βράδυ ή όταν απουσιάζετε για αρκετές ώρες. Για κάθε βαθμό που χαμηλώνετε τον θερμοστάτη εξοικονομείτε 1-2% σε ενέργεια.
* Απομονώνετε τους χώρους που δε χρησιμοποιούνται ρυθμίζοντας τον διακόπτη στα σώματα του καλοριφέρ.
* Ανοίγετε τις κουρτίνες και τα σκίαστρα στα νότια παράθυρα για να επιτρέπετε στον ήλιο να περάσει στους εσωτερικούς χώρους.
* Κλείνετε τα εξωτερικά παραθυρόφυλλα το βράδυ ή όταν φυσάει πολύ.
* Κλείνετε την πεταλούδα της καμινάδας του τζακιού όταν δεν το χρησιμοποιείτε.
* Εξαερώνετε περιοδικά τα καλοριφέρ. Μην τα σκεπάζετε.
* Με καλή θερμομόνωση επιτυγχάνετε σημαντική οικονομία σε ενέργεια και χρήματα. Μονώστε τη σκεπή, την πυλωτή, το λέβητα και τις εξωτερικές σωληνώσεις της κεντρικής θέρμανσης.
* Βάλτε έξυπνα παράθυρα και υαλοστάσια (ιδίως στα βόρεια ανοίγματα).
* Προσδιορίστε τις εγκαταστάσεις θέρμανσης που θα χρειαστείτε αφού πρώτα εφαρμόσετε όλες τις επεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας.

Επιλογή λέβητα-καυστήρα
Η σωστή επιλογή του συστήματος (είτε πρόκειται για καυστήρα πετρελαίου είτε για άλλο καύσιμο) είναι πρωταρχικής σημασίας. Συνήθως, οι τεχνικοί υπερδιαστασιολογούν τα συστήματα για να είναι σίγουροι πως θα αποδώσουν. Δυστυχώς όμως, η υπερδιαστασιολόγηση μπορεί να οδηγήσει σε υπερβολές και σπατάλη. Ένας πολύ χοντρικός κανόνας για ένα μέσο σπίτι στην Ελλάδα είναι πως η ισχύς του συστήματός σας θα πρέπει να είναι το 1/10 των τετραγωνικών της κατοικίας σας. Αν π.χ. ζείτε σε ένα σπίτι 80 τετραγωνικών μέτρων, η απαιτούμενη ισχύς για θέρμανση είναι περίπου 8 KW (κιλοβάτ, 1 KW = 860 Kcal/h). Προφανώς, αυτό είναι μια τάξη μεγέθους και μόνο, αφού η ακριβής ισχύς θα καθοριστεί από την ποιότητα της κατασκευής και της θερμομόνωσης αλλά και την κλιματική ζώνη στην οποία βρίσκεστε.

Omega9
17-10-10, 22:27
Κάποιος ρώταγε παλιότερα στο forum μας πώς λέγονται τα θερμοσώβρακα για να τα ψάξει και να παραγγείλει στο ebay. thermal underwear...



Είπαμε να ζεσταθούμε αλλά όχι και θέρμανση των γεννητικών οργάνων.. δεν είναι και υγιεινό εξάλου, για τους άνδρες μιλάω, η πολύ θερμότητα στην περιοχή μπορεί να συμβάλει σε προβλήματα, για αυτό λένε ότι είναι καλό λίγο κρύο για να ..'μαζεύουν' τα balls..
Για τις γυναίκες δε γνωρίζω τις επιπτώσεις της θέρμανσης. Όσο για το άλλο επίμαχο σημείο που θα επιδρούσαν τα θερμικά εσώρουχα, καλύτερα όχι, εξάλου το κρύο είναι και ερέθισμα για να "σφίγγουν οι κώλοι" ειδικά σε εποχές ΔΝΤ όπως σήμερα. Την κοιλιά πρέπει να την έχεις ζεστή, εκεί είναι το θέμα, για να μην κρυώσει το έντερο.



Πέρσι στο γραφείο που είναι σε πολύ παλιό κτίριο δεν ανάψαμε καθόλου θέρμανση όλο το χρόνο γιατί η πλειοψηφία των ενοίκων δυσκολεύονταν να πληρώσουν για την αρχική δαπάνη του πετρελαίου. Εμένα τα λεφτά μου τα έδωσαν πίσω. Τελικά τη βγάλαμε με ατομικές σομπίτσες αλογόνου των 15-20 ευρώ όταν και όποτε χρειαζόταν. Για φέτος προβλέπω τα ίδια.

Αλογόνου ε; Καλή επένδυση ακούγεται αν κρίνω από το ότι ακόμα και με απλές λάμπες αλογόνου, ζεστένεται ένα δωμάτιο! Άσε που ψήνεις και λουκάνικο επάνω άμα λάχει.




........Auto merged post: jap πρόσθεσε 4 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Mια βόλτα στο lidl μέχρι μεθαύριο έχει μονωτικά (παλιά τα λέγαμε αεροστόπ) για πόρτες παράθυρα και γενικά εξοικονόμηση ενέργειας (οικονομικές λάμπες κλπ)

Δεν ψωνίζω από Lidl.



Ανάλογα τι πάτωμα έχεις μπορεί να χρειαστεί να αναθεωρήσεις σχετικά με το χαλί. Πίστεψέ με θα δεις σημαντική διαφορά ειδικά αν έχεις τίποτα στυλ μάρμαρο.


Είπαμε είναι ξύλο.




Πας στο Praktiker, αγοραζεις μονωτικα για πορτες και παραθυρα (κατι τετοιο (http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7669.htm) για παραδειγμα) προτιμησε αυτο που ειναι σαν ραγες και οχι το μονοκομματο και ξεκινας να ντυνεις τα πορτοπαραθυρα αφου πρωτα ελεγξεις/εντοπισεις που ειναι το καλυτερο σημειο να τα τοποθετησεις. Το σημειο εκεινο το πλενεις και στεγνωνεις καλα πρις κολλησεις το μονωτικο.

Επισης βαζεις μονωτικα στοπ και κατω απο τις πορτες ιδιως οσες βλεπουν εξωτερικα (πχ εξωπορτα, κουζινας κτλ) γιατι μπορει να υπαρχει περιθωριο απο κατω χ χιλιοστων ή εκατοστων και να φερνει κρυο, ζουζουνια κτλ.




Καλή ιδέα, αν και χρονοβόρα. Δε μου λες, αυτά είναι και αδιάβροχα τα μονωτικά;



Αν το σπιτι ειναι δικο σου και ενδιαφερεσαι για φτηνη επεμβαση και οχι αλλαγη κουφωματων, ρωτα μηπως βρεις φτηνα γυψοσανιδες να ντυσεις τους τοιχους (ιδιως αν βαλεις και μονωση απο πετροβαμβακα ή αλλο υλικο μεσα).

Εδώ πάμε σε μονοπάτια άγνωστα, δεν έχω εμπειρία από τέτοιες κατασκευές..



Φτηνοτερα ισως σου ερθει να βαψεις εξωτερικα τους τοιχους με καποιο μονωτικο χρωμα (ειχα δει παλαιοτερα τετοια) τα οποια ισχυριζονταν οτι εκοβαν ζεστη το καλοκαιρι και κρυο το χειμωνα.

Μιας που ασχολείσαι, ξέρεις αν υπάρχουν χρώματα που να προστατεύουν συγκεκριμένα από την ΥΓΡΑΣΙΑ; Μιλάω για μπάνιο και γύρω τοίχους, λόγω παλαιότητας της οικοδομής η υγρασία από σωληνώσεις κιτρινίζει ακόμα και σε λίγους μήνες κάποια σημεία στον τοίχο. Άσε που φοβάμαι μην είναι από τους σωλήνες που μεταφέρουν λύματα των αποπάνω, και φρικάρω! Και αν υπάρχει τέτοιο χρώμα τι σύστασης είναι, πλαστικό, τσιμεντό-, τι ακριβώς;




Αλλη λυση (δεν θυμαμαι αν την διαβασα εδω) ειναι φυλλα αλουμινοχαρτο πισω απο τα σωματα καλοριφερ, ωστε η θερμοτητα να μην χανεται στον τοιχο απο πισω αλλα να παραμενει στο χωρο και να διαχεεται στο δωματιο.

Αναφέρθηκε ναι. Μιλάμε για απλό αλουμινόχαρτο που τυλίγουμε σπανακόπιτα ή κάτι πιο ειδικό; Και πόση έκταση πρεπει να έχει το φύλο; Όσο το καλοριφέρ;


Τελος ο θερμοστατης σε χαμηλοτερη θερμοκρασια (πχ 20 βαθμους) και να κυκλοφορεις καλυτερα ντυμενος σπιτι. Εχω παει σε σπιτια φιλων που ειναι σαουνες με το καλοριφερ στους 25+ βαθμους και κυκλοφορουν με το κοντομανικο γιατι δεν θελουν να φορανε βαρια ρουχα σπιτι (το θεωρω υπερβολη).
Δεν υπαρχει τιποτα το κακο στο να φορας ενα πουλοβερακι και μια φορμιτσα με καλτσες μεσα στο σπιτι και η θερμοκρασια να ειναι σταθερα στους 20 βαθμους Κελσιου. Και το βραδυ ενα παπλωματακι επιβαλλεται, χειμωνας ειναι δεν μπορει να κοιμασαι μονο με τα εσωρουχα, χωρις πυτζαμες και κουβερτες Δεκεμβρη μηνα, ακομα και στην Αθηνα :p

Δίκιο έχεις αν και δε μιλάω για Αθήνα, αλλά για παραθαλάσσια μέρη, βουνά, υγρασίες και υψόμετρα..




Εκτος και αν εχεις κανει διαβολοβδομαδα στα ΟΥΚ ή τα ΛΟΚ σε τιποτα βραχονησιδες ή χιονια σε αντιξοες καιρικες συνθηκες οποτε κοιμησου και γυμνος. :whistle:

Μπα, ζωάρα έκανα..



Αααααα και το χαλι εκτος του οτι προσφερει πολυ με το να ζεσταινει ενα χωρο, δεν χρειαζεται πλυσιμο συνεχεια οπως λες εσυ. Αρκει ενα περασμα με την ηλεκτρικη σκουπα ανα διαστηματα. Τα χαλια τα πλενεις μια φορα το χρονο πριν τα φυλαξεις την ανοιξη και αλλη μια πριν τα τοποθετησεις το χειμωνα και ειναι τζετ. Μην υπερβαλλουμε κιολας.

Μιλάμε για χαλί ή για μοκέτα; Είχα μια μοκέτα που δεν ήταν καλής ποιότητας, μετά από χρόνια είχε γίνει ένα πράγμα, την πέταξα κατευθείαν όταν άλλαξα τον χώρο..




Εγώ με τους 23 φοραω φορμιτσα. Στους 20 παγώνω το χειμώνα.

Έλα υπερβάλεις, 20 βαθμοί είναι καλή θερμοκρασία, με ένα μακρυμάνικο ή και κοντομάνικο.
Όλοι με φορμίτσες κυκλοφορείτε εντός σπιτιού το χειμώνα; Μόνο εγώ με κιμονό;



Kι εγω! Και εχω το καλοριφερ συνεχεια στους 22 και κοιμαμαι με εξτρα χοντρο παπλωμα και καλτσες! Και παλι ψιλοκρυωνω.
Το αλουμινοχαρτο στον τοιχο πισω/πανω απο το καλοριφερ ειναι εντελως γυφτοκιτς. Σοβαρολογειτε οταν το προτεινετε;;;; Εκτος αν προτεινετε και τροπο να μην φαινεται.

Σιγά καλέ, ποιος θα το δει δηλαδή; Ο Κωστόπουλος και θα το χαρακτηρίσει κιτς; Ας μην μας υπαγορεύει η Λαμπίρη και η Τατιάνα ακόμα και τι θα βάζουμε μέσα στο σπίτι μας.


Ριξε 2-3 βελεντζες (http://textilelight.gr/images/vamenes-velentzes.jpg) στο πατωμα κι εισαι αρχοντας !


Πολύ καλή πρόταση. Αλλά για το εξοχικό.



Την περίπτωση να έχει πρόβλημα και να αρπάξει καμιά φωτίτσα, να ζεσταθείς για τα καλά, μην την αποκλείεις άμα βγάζει καυτό αέρα από το τροφοδοτικό (σε σημείο να μη μπορείς να το ακουμπάς για πολύ). ;)


Μη με τρομάζεις τώρα, και έχω στο δωμάτιο αυτό τα πιο πολύτιμα πράγματά μου (βιβλία μου)...
Ζεστός αέρας είναι, ναι, καυτός όχι. Το άλλαξα πριν από ένα χρόνο περίπου. Έχεις ακούσει δηλαδή εσύ για τροφοδοτικά που παίρνουν φωτιά;;; Για πες. Και τι θα κάψουν δηλαδή, ώστε να επεκταθούν; Τη μητρική; Χλωμό... ( ; )




Ευτυχώς στην πολυκατοικία που μένω εχουμε βάλει φυσικό αέριο αλλά δεν εχει το καθε διαμέρισμα ανεξάρτητο διακόπτη γιατι το κτίριο ειναι παληό(1970) και θα ανέβαινε πολύ το κοστος οταν το βάλαμε πριν 5 χρόνια.



Ε όχι και 'παλιό' το κτίριο του 70. Τζιτζιλόνι είναι. Εγώ είμαι σε του 50.



Οποτε θα παίζω την Ινδιάνα με καμμιά κουβέρτα στην πλάτη οταν το καλοριφερ δεν θα ανάβει.Φορμες και διπλες καλτσες μάλλινες οταν θα κανει πραγματικά κρύο.Μακάρι να εχουμε εδώ στην Αθήνα τον περσινό χειμώνα.

Και συ φόρμα φοράς;


Το θεμα ειναι τι θα κανουν οι Ελληνες της Β.Ελλάδας!!!!!!!Και γενικά στα μέρη που ψοφάει ο λεβέντης.


Ποιος λεβέντης;



Στη Θεσσαλονίκη με την υγρασία που έχει ακόμη και όταν έχει ζέστη θέλει λίγο άναμα το καλοριφέρ μέσα. Αλλιώς τα ρούχα θα κάνουν καμία βδομάδα να στεγνώσουν. Φανταστείτε ένα σπίτι με 4 άτομα (2 ενήλικοι 2 μικρά) που τα πλυντήρια μπαίνουν το ένα μετά το άλλο



Πάντα απλώνω μέσα το χειμώνα και όταν απλώνω έξω έχω απλώστρα. Δεν τα βάζω στο σκοινί.
Το πλυντήριο μου δεν έχει στεγνωτήριο. Στο σπίτι δεν χωράει άλλο πουθενά. Και πολλά ρούχα δεν το σηκώνουν, όπως κάτι ευαίσθητα γυναικεία (από αυτά που σας κάνουν να γουρλώνετε τα μάτια)


Λυση = στεγνωτηριο. Τα ρουχα βγαινουν στεγνα σε 1 μολις ωριτσα και απο την θερμανση εχουν σκοτωθει και πολλα μικροβια. Δεν τα απλωνεις εξω στα σχοινια, αρα δεν φοβασαι οτι η βροχη κι η υγρασια δεν θα τα αφησει να στεγνωσουν, δεν φοβασαι οτι βρωμιες των απο πανω οροφων θα πεσουν και θα σου τα λερωσουν, δεν φοβασαι οτι το καυσαεριο και η μολυνση θα σου τα βρωμισουν. Και επισης δεν αναγκαζεσαι να τα απλωνεις μεσα στο σπιτι και αρα δεν μετατρεπεις το σπιτι σε γυφτοτσαντηρι. Επισης το στεγνωτηριο θερμαινει και το δωματιο (πχ μπανιο) στο οποιο βρισκεται για οση ωρα λειτουργει.


Χαίρομαι που άνοιξα θέμα που επιτέλους έχουμε συμμετοχή και από νοικοκυρές. Πράγματι το στέγνωμα στο πλυντήριο είναι καλή λύση. Δεν ξέρω πόσο στοιχίζει σε ρεύμα, αλλά σε τέτοιες ευκολίες δεν κάνω εκπτώσεις. Βέβαια δεν έχω πλυντήριο, αλλά κάθε μήνα πάω στο εξοχικό και βάζω εκεί.


Ξερεις πολλους Ελληνες να βγαζουν τα παπουτσια τους οταν μπαινουν σπιτι;; Ο ελληναραδικος τροπος ζωης περιλαμβανει αλωνισμα μεσα στο σπιτι με τα παπουτσια που οργωσες ολην την πολη, ξαπλα στον καναπε με τα παπουτσια και τα ρουχα με τα οποια επισης οργωσες ολην την πολη, τσιγαρακι κλπ κλπ. Εχω δει πολυ κοσμο να φρικαρει οταν βγαζω τα παπουτσια μου στο σπιτι μου, οταν ζητω ευγενικα και απο αυτους να τα βγαλουν οταν μπαινουν σπιτι μου και οταν ρωτω αν θελουν να βγαλω εγω τα δικα μου παπουτσια οταν πηγαινω σπιτι τους.
Και καποιος που δεν εχει λεφτα να αναψει λιγο περισσοτερο το καλοριφερ για να ζεσταθει το χειμωνα, σιγα μην δωσει λεφτα την ανοιξη για να πλυνει σωστα μια βελεντζα-φλοκατη.
Συνεπως σε ελληναραδικο σπιτι με φλοκατες, βελεντζες κλπ, η εστια μολυνσης ειναι βεβαιη...


Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά.



Το να βγάζεις τα ρουχα σου & τα παπούτσια που φόραγες εξω οταν επιστρέφεις στο σπίτι σου νομίζω οτι θα επρεπε να ειναι κανόνας.(Το κάνω στο σπίτι μου πάντα).
Απο την άλλη καταλαβαίνω αυτους που το κανουν με δυσκολία σε ξενα σπίτια.Υπάρχει πάντα στο πίσω μερος του μυαλού ολων αν υπάρχει δυσοσμία των ποδιών κλπ κλπ.
Πάντως ειναι σωστή και καλή συνήθεια η οποία μας ήρθε αν δεν κανω λάθος εξ ανατολών.


Για αυτό είναι απαραίτητες οι αλλαγές των καλτσών με καθαρές σε τακτά χρονικά διαστήματα. Επίσης, αν θα κάνουμε κάτι που αφορά πολύωρο φόρεμα παπουτσιών ή κοπιαστικό που θα ιδρώσουμε, βάζουμε πριν φορέσουμε κάλτσες και παπούτσια ταλκ στα πέλματα και στο πόδι, είναι καλή λύση.



Η λύση τουλάχιστον για τα εσώρουχα θα ειναι αυτά της μιάς χρήσης δλδή το φοράς το βγάζεις και το πετάς.
Καπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι για να δώσω λινκ.


'Η εναλλακτικά μπορείς να σκουπίζεσαι πιο σχολαστικά.

manoulamou
18-10-10, 19:02
Απο οικονομια στη θερμανση καταληξαμε να μιλαμε για σωβρακα...
Τυχαιο; Δεν νομιζω, αφου οι διεφθαρμενοι πολιτικοι φροντισαν να μας τα παρουν!!!
:twisted:

sniffer
18-10-10, 19:29
Omega9

'Η εναλλακτικά μπορείς να σκουπίζεσαι πιο σχολαστικά.
Tι σχέση εχει αυτό που γράφεις με τα ειδικά εσώρουχα (για αντρες και γυναίκες ) τα οποία τα θεωρούν περισσότερο υγιεινά αφου δεν πλένονται.Τα φοράς τα βγάζεις & τα πετάς.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ οπως ξανάγραψα δεν θυμάμαι που το ειχα βρει.Νομίζω ήταν απο Γιαπωνέζικο σαιτ(στα Αγγλικά) και ηταν σε δοκιμαστικό στάδιο.
Αρα ουδεμία σχέση υπάρχει με το σκούπισμα σαν εναλλακτική λύση.

Sebu
18-10-10, 20:42
(Α) Καλή ιδέα, αν και χρονοβόρα. Δε μου λες, αυτά είναι και αδιάβροχα τα μονωτικά;


(Β)Εδώ πάμε σε μονοπάτια άγνωστα, δεν έχω εμπειρία από τέτοιες κατασκευές..


(Γ) Μιας που ασχολείσαι, ξέρεις αν υπάρχουν χρώματα που να προστατεύουν συγκεκριμένα από την ΥΓΡΑΣΙΑ; Μιλάω για μπάνιο και γύρω τοίχους, λόγω παλαιότητας της οικοδομής η υγρασία από σωληνώσεις κιτρινίζει ακόμα και σε λίγους μήνες κάποια σημεία στον τοίχο. Άσε που φοβάμαι μην είναι από τους σωλήνες που μεταφέρουν λύματα των αποπάνω, και φρικάρω! Και αν υπάρχει τέτοιο χρώμα τι σύστασης είναι, πλαστικό, τσιμεντό-, τι ακριβώς;

(Δ) Αναφέρθηκε ναι. Μιλάμε για απλό αλουμινόχαρτο που τυλίγουμε σπανακόπιτα ή κάτι πιο ειδικό; Και πόση έκταση πρεπει να έχει το φύλο; Όσο το καλοριφέρ;


(Ε) Δίκιο έχεις αν και δε μιλάω για Αθήνα, αλλά για παραθαλάσσια μέρη, βουνά, υγρασίες και υψόμετρα..


(ΣΤ) Μπα, ζωάρα έκανα..


(Ζ) Μιλάμε για χαλί ή για μοκέτα; Είχα μια μοκέτα που δεν ήταν καλής ποιότητας, μετά από χρόνια είχε γίνει ένα πράγμα, την πέταξα κατευθείαν όταν άλλαξα τον χώρο..




(Α) Οχι δεν ειναι αδιαβροχα

(Β) Παιζω και μαθαινω, αλλιως δεν θα μαθεις να κανεις ποτε τιποτα. Ο αντρας πρεπει να ειναι μαστροχαλαστης, να πιανουν τα χερια του :p
Να μπορεις να ανοιξεις μια τρυπα στον τοιχο, να κανεις ενα σοβαντισματακι, ενα βαψιματακι, να αλλαξεις μια πριζα, μια βρυση, ενα φλοτερ, μια αποχευτευση νεροχυτη, ενα σωληνα στο νιπτηρα κτλ κτλ

(Γ) Αν πας στο Praktiker ή το Leroy είναι η χαρα του νοικοκυρη αντρα :twisted:
Θα βρεις τα παντα. Υπαρχει λευκη μπογια για μπανια αντιμουχλικη, η οποια βοηθαει στο να μην μαζευει ευκολα υγρασια και να δημιουργει μουχλα κατ'επεκταση.

Προσοχη υπαρχουν 2 θεματα με την υγρασια

Αν ειναι εσωτερικη αιτια δλδ στο χωρο σου (πχ εσωτερικο μπανιο χωρις παραθυρο και εξαερισμο) δημιουργειται μουχλα. Η μουχλα ξεκινα ως μικρα μαυρα αντιαισθητικα στιγματα που ξεκινανε διασπαρτα σαν ανεμοβλογια και μετα μεγαλωνουν και ενωνονται μεταξυ τους.

Οταν ομως η αιτια ειναι "εξωτερικη" πχ τρυπιος σωληνας εντος του τοιχου, τοτε συνηθως ξεκινας με αλλοιωση στο χρωμα του τοιχου (πχ κιτρινιζει), αρχιζει να φουσκωνει και να σκαει ο σοβας και το χρωμα.

Στην 1η περιπτωση το προβλημα λυνεται σχετικα ευκολα και ανεξοδα. Στην 2η ομως συνηθως οφειλεται σε διαρροη νερου. Το κακο ειναι οτι το νερο ειναι υπουλο πραγμα και δεν σημαινει οτι απαραιτητα ειναι η διαρροη πισω απο τον σκασμενο τοιχο. Το νερο τρυπωνει παντου και θα ελιχθει οπου βρει ανοιγμα μεχρι να φτασει σε ενα σημειο και να κολλησει οπου θα αρχισει να συσσωρευεται και να δημιουργει εν τελει υγρασια και να τρωει τον τοιχο. Στη 2η περιπτωση ακριβως εξαιτιας των ιδιοτητων του νερου η τρυπα μπορει να ειναι αρκετα μακρια και αν ειναι σωληνα νερου, μιλαμε οτι πρεπει να σπασει τοιχος/τοιχοι μεχρι να βρεθει η ζημια και να διορθωθει και μετα να ξαναχτιστουν οι τοιχοι.
Την εχω πατησει 3 φορες σε σπιτια (ενοικιο) συγγενων και τρεχαμε. Και δυστυχως επειδη θελει χρονο για να γινει η ζημια (δουλευει σιγανα και υπουλα) το παιρνεις χαμπαρι μηνες μετα οταν το κακο εχει παρα γινει (δεν φανταζεσαι τη ζημια μπορει να κανει μια απειροελαχιστη τρυπα σε σωληνα υδρευσης εντος τοιχου, απο την οποια θα φευγει σταγονα σταγονα νερο για μηνες (δακρυ το νερο ετσι, οχι ποταμι, τιποτα δλδ αλλα εχανε επι μηνες), μεχρι να καταληξει σε σημειο που δεν μπορει να παει αλλου και να αρχισει η υγρασια να τρωει τα παντα).

(Δ) Απλο αλουμινοχαρτο, σε διασταση αρκετα μικροτερη απο του καλοριφερ (αναλογα και τον τυπο) ωστε να μην φαινεται περιμετρικα (γιατι καποιοι το αποκαλεσαν κιτς :p). Εσυ λεγε οτι ειναι βλαχομπαροκ :whistle:

(Ε) Πασο

(ΣΤ) K@λοβυσμα :lol:

(Ζ) Οι μοκετες ειναι αληθεια οτι δεν ζεσταινουν οσο ενα χαλι και η βρωμια τους φαινεται πιο ευκολα και καταστρεφονται και ευκολοτερα. Το ΙΚΕΑ παντως εχει εβδομαδα χαλιων νομιζω με 50% εκπτωση.

kostantis
18-10-10, 20:52
Εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=xqaf7UNDou8) είσαι...

Omega9
19-10-10, 21:07
(Β) Παιζω και μαθαινω, αλλιως δεν θα μαθεις να κανεις ποτε τιποτα. Ο αντρας πρεπει να ειναι μαστροχαλαστης, να πιανουν τα χερια του :p


Ναι βρε, ξέρω ήδη να κάνω πολλά πράγματα.. το θέμα είναι ότι για να είσαι μαστροχαλαστής πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και για τον λογαριασμό στην περίπτωση του -χαλαστής.. για αυτό είμαι αναγκαστικά προσεκτικός..




Να μπορεις να ανοιξεις μια τρυπα στον τοιχο, να κανεις ενα σοβαντισματακι, ενα βαψιματακι, να αλλαξεις μια πριζα, μια βρυση, ενα φλοτερ, μια αποχευτευση νεροχυτη, ενα σωληνα στο νιπτηρα κτλ κτλ

Ναι, δεν έχεις άδικο, με τα ηλεκτρικά και τα υδραυλικά έχω μείνει πίσω ακόμα. Πάντως μιας και ζούμε σε εποχή 'ισότητας' πρέπει τα παραπάνω να μπορούν να τα κάνουν ΚΑΙ οι γυναίκες..



(Γ) Αν πας στο Praktiker ή το Leroy είναι η χαρα του νοικοκυρη αντρα :twisted:
Θα βρεις τα παντα. Υπαρχει λευκη μπογια για μπανια αντιμουχλικη, η οποια βοηθαει στο να μην μαζευει ευκολα υγρασια και να δημιουργει μουχλα κατ'επεκταση.

Αυτή είναι η πληροφορία που χρειάζομαι. Στο Praktiker ή στον Λιρόι;



Οταν ομως η αιτια ειναι "εξωτερικη" πχ τρυπιος σωληνας εντος του τοιχου, τοτε συνηθως ξεκινας με αλλοιωση στο χρωμα του τοιχου (πχ κιτρινιζει), αρχιζει να φουσκωνει και να σκαει ο σοβας και το χρωμα.

Τα μαύρα σημάδια που εξαπλώνονται μη νομίζεις ότι προκαλούνται μόνο από εσωτερική υγρασία όπως είπες. Από πολύ πρόσφατο παράδειγμα στο λέω. Ακριβώς αυτό το κιτρίνισμα και σκασίματα έχω τώρα, στο μπάνιο, όχι μέσα, αλλά στην κουζίνα, που είναι ο τοίχος της μίας μεριάς του μπάνιου..




Στην 1η περιπτωση το προβλημα λυνεται σχετικα ευκολα και ανεξοδα. Στην 2η ομως συνηθως οφειλεται σε διαρροη νερου. Το κακο ειναι οτι το νερο ειναι υπουλο πραγμα και δεν σημαινει οτι απαραιτητα ειναι η διαρροη πισω απο τον σκασμενο τοιχο. Το νερο τρυπωνει παντου και θα ελιχθει οπου βρει ανοιγμα μεχρι να φτασει σε ενα σημειο και να κολλησει οπου θα αρχισει να συσσωρευεται και να δημιουργει εν τελει υγρασια και να τρωει τον τοιχο. Στη 2η περιπτωση ακριβως εξαιτιας των ιδιοτητων του νερου η τρυπα μπορει να ειναι αρκετα μακρια και αν ειναι σωληνα νερου, μιλαμε οτι πρεπει να σπασει τοιχος/τοιχοι μεχρι να βρεθει η ζημια και να διορθωθει και μετα να ξαναχτιστουν οι τοιχοι.
Την εχω πατησει 3 φορες σε σπιτια (ενοικιο) συγγενων και τρεχαμε. Και δυστυχως επειδη θελει χρονο για να γινει η ζημια (δουλευει σιγανα και υπουλα) το παιρνεις χαμπαρι μηνες μετα οταν το κακο εχει παρα γινει (δεν φανταζεσαι τη ζημια μπορει να κανει μια απειροελαχιστη τρυπα σε σωληνα υδρευσης εντος τοιχου, απο την οποια θα φευγει σταγονα σταγονα νερο για μηνες (δακρυ το νερο ετσι, οχι ποταμι, τιποτα δλδ αλλα εχανε επι μηνες), μεχρι να καταληξει σε σημειο που δεν μπορει να παει αλλου και να αρχισει η υγρασια να τρωει τα παντα).

Το θέμα είναι να γλυτώσω το ρίξιμο των τοίχων, τα έξοδα και την ταλαιπωρία... με την αντιμουχλική μπογιά, το μόνο που θα καταφέρω είναι από ότι καταλαβαίνω μόνο σε σχέση με την εμφάνιση. Δηλαδή μια τρύπα στο νερό. Κάποια στιγμή πρέπει οι αρχαίοι σωλήνες να αλλαχτούν.



(Δ) Απλο αλουμινοχαρτο, σε διασταση αρκετα μικροτερη απο του καλοριφερ (αναλογα και τον τυπο) ωστε να μην φαινεται περιμετρικα (γιατι καποιοι το αποκαλεσαν κιτς :p). Εσυ λεγε οτι ειναι βλαχομπαροκ :whistle:

Άμα βαφτεί το αλουμινόχαρτο στο χρώμα του τοίχου, χάνει τις ιδιότητές του άραγε;





(ΣΤ) K@λοβυσμα :lol:


Μπα, δεν ήμουν... απλά το πτυχίο φάνηκε χρήσιμο σε μία έστω περίπτωση στη ζωή μου. Βέβαια μη νομίζεις, το ότι δεν ήμουν απλά ένας ακόμα σκοπετάνθρωπος σημαίνει στην πραγματικότητα ότι είδα πλευρές της ξεφτίλας πολύ μεγαλύτερες από ότι βλέπει ο μέσος σκοπετάνθρωπος..


(Ζ) Οι μοκετες ειναι αληθεια οτι δεν ζεσταινουν οσο ενα χαλι και η βρωμια τους φαινεται πιο ευκολα και καταστρεφονται και ευκολοτερα. Το ΙΚΕΑ παντως εχει εβδομαδα χαλιων νομιζω με 50% εκπτωση.

Μπα, δεν ταιριάζουν τα χαλιά στην υπάρχουσα διαρύθμιση που έχω.

Sebu
19-10-10, 21:44
Το Praktiker εχει περισσοτερα μαγαζια. Απο την αλλη αν εισαι Αττικη, το Leroy του αεροδρομιου εχει απλα τα παντα. Την μοναδικη φορα που πηγα, ευτυχως που ηταν για βολτα μονο αλλιως θα ειχα σηκωσει το μαγαζι :p (η χαρα του παιδιου, μαστροχαλαστη, πολυτεχνιτη και ερημοσπιτη).

nmavro73
20-10-10, 00:05
Καθόλου δεν υπερβάλλω, οτιδήποτε κάτω από 23 είναι κρύο

Sebu
20-10-10, 16:36
Εισαι γυναικα για αυτο :p

Γενικα εσεις με τα υδραυλικο-ορμονολογικα σας εχετε θεματα (υπαρκτα δεν το κατηγορω).

Δεν εχω δει ποτε μεχρι τωρα γυναικα, να θεωρει νορμαλ τετοιες θερμοκρασιες. Στη δουλεια το καλοκαιρι εχω κοπελες που με τον κλιματισμο στους 24 και τους αντρες να ειμαστε μουσκεμα, εκεινες φορανε σαλι ή ζακετες.

Γενικα παντως οι γυναικες εκ φυσεως ειναι πιο κρυουλιαρες.

nyannaco
21-10-10, 14:19
Άμα βαφτεί το αλουμινόχαρτο στο χρώμα του τοίχου, χάνει τις ιδιότητές του άραγε;Δυστυχώς ναι. Η ωφέλειά του συνίσταται στο ότι αντανακλά τη θερμότητα πίσω στο χώρο αντί αυτή να απορροφάται από τον τοίχο. Αν το βάψεις με πλαστικό (που πάω στοίχημα ότι δεν πιάνει στο αλουμινόχαρτο) καλύπτεις την ανακλαστική επιφάνεια.

........Auto merged post: nyannaco πρόσθεσε 10 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αυτό αφορά και τη θέρμανση, βλέποντας και τον χαμό που γίνεται για τις τιμές του πετρελαίου θέρμανσης..
Έτσι, μία λύση που έχω σκεφτεί είναι η χρήση ενός παλιού desktop του 2003 που έχω. Έχει 2 ανεμιστηράκια που βάζουν αέρα και ένα που βγάζει. Έχει όμως και το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού που βγάζει πολύ ζεστό αέρα. Στο δωμάτιο 3Χ4 που τον έχω, το καλοκαίρι πχ, γίνεται πολύ ζεστό να κάθεται κάποιος. Έτσι, από τη στιγμή που βάζει κρύο αέρα και βγάζει ζεστό, προσφέρει ένα είδος θέρμανσης. Με κλειστή την πόρτα του δωματίου, σε μία ώρα από τη στιγμή που τον ανοίγω η θερμοκρασία του δωματίου ανεβαίνει κατά δύο βαθμούς!

To θέμα τώρα είναι, πως θα ανακαλύψω εάν το να τον έχω ανοιχτό μέρα νύχτα είναι πιο οικονομικό από ρεύμα, από το να έχω κατά διαστήματα αναμένο ένα ηλεκτρικό καλοριφεράκι.Με λίγη καθυστέρηση, θα στο απαντήσω ξεκάθαρα για να μην ψάχνεις πώς θα το ανακαλύψεις: το ηλεκτρικό καλοριφέρ είναι οικονομικότερο από οποιαδήποτε άλλη συσκευή προορίζεται να κάνει κάτι άλλο, και παρεμπιπτόντως αποβάλλει και περιττή θερμότητα... για τον απλούστατο λόγο ότι αυτό το κάτι άλλο επίσης καταναλώνει ενέργεια. Αν σε βοηθάει αυτό, η ηλεκτρική αντίσταση είναι η μόνη ηλεκτρική συσκευή με 100% βαθμό απόδοσης.
Πάντως για όποιον σκέφτεται τον ηλκετρισμό σαν εναλλακτική (ως προς τα καύσιμα) μορφή ενέργειας για θέρμανση, η λύση είνα μία: heat pump, είτε σε μορφή split unit air conditioner, είτε σε κεντρική εγκατάσταση για νέα κτίρια. Ο λόγος είναι ότι η αντλία θερμότητας (heat pump) έχει την ιδιότητα να "τραβάει" ενέργεια (θερμότητα) από το περιβάλλον και να την αποδίδει στο χώρο, καταναλώνοντας αναλογικά πολύ λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια. Τα συνηθισμένα καλά μηχανήματα φτάνουν το 3.5-4 COP - σε απλά ελληνικά, είναι ικανά να αποδίδουν 3.5-4 φορές περισσότερη ενέργεια (θερμότητα) από όση καταναλώνουν (σε ηλεκτρισμό), καθιστώντας τα μία πολύ οικονομική μέθοδο θέρμανσης (αν και έχουν κι αυτά τα μειονεκτήματά τους).

nmavro73
21-10-10, 15:28
Εισαι γυναικα για αυτο :p

Γενικα εσεις με τα υδραυλικο-ορμονολογικα σας εχετε θεματα (υπαρκτα δεν το κατηγορω).

Δεν εχω δει ποτε μεχρι τωρα γυναικα, να θεωρει νορμαλ τετοιες θερμοκρασιες. Στη δουλεια το καλοκαιρι εχω κοπελες που με τον κλιματισμο στους 24 και τους αντρες να ειμαστε μουσκεμα, εκεινες φορανε σαλι ή ζακετες.

Γενικα παντως οι γυναικες εκ φυσεως ειναι πιο κρυουλιαρες.
Είναι για να σας κάνουμε να μας ζεσταίνετε τα πόδια :p

jap
21-10-10, 18:04
Όποιος βγάλει στην αγορά παπλώματα που να είναι το μισό πασίχοντρο και το άλλο μισό λεπτούλι θα βγάλει χοντρά φράγκα...

Χώρια μετά από μερικά χρόνια το νόμπελ ειρήνης

nyannaco
22-10-10, 08:35
Όποιος βγάλει στην αγορά παπλώματα που να είναι το μισό πασίχοντρο και το άλλο μισό λεπτούλι θα βγάλει χοντρά φράγκα...Παντρεμένος κι εσύ, ε; :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.