PDA

Επιστροφή στο Forum : splitter για ISDN



panos72
10-02-04, 19:32
λοιπον ακουστε τι επαθα.
κανω αιτηση την πεμπτη 5/2 και παω σημερα και παιρνω το zyxel 650R
γυριζω σπιτι και με ενημερωνουν οτι πηραν απο τον ΟΤΕ και εχουν ενεργοποιησει την συνδεση.
Ελα ομως που δεν εχω παει ακομα να παρω το δωρεαν splitter :oops:
Υπαρχει τροπος να παιξει χωρις αυτο :?:
Εστω και χωρις τηλεφωνο δεν με νοιαζει.
please help

enwsitis21
10-02-04, 19:43
λοιπον ακουστε τι επαθα.
κανω αιτηση την πεμπτη 5/2 και παω σημερα και παιρνω το zyxel 650R
γυριζω σπιτι και με ενημερωνουν οτι πηραν απο τον ΟΤΕ και εχουν ενεργοποιησει την συνδεση.
Ελα ομως που δεν εχω παει ακομα να παρω το δωρεαν splitter :oops:
Υπαρχει τροπος να παιξει χωρις αυτο :?:
Εστω και χωρις τηλεφωνο δεν με νοιαζει.
please help

Σε καμία περίπτωση, το splitter είναι απαραίτητο.

panos72
10-02-04, 19:45
την πατησα και που το βρισκω τωρα αυτο που ο ακατανομαστος ειναι κλειστος :?:
:oops: :oops:

enwsitis21
10-02-04, 19:59
την πατησα και που το βρισκω τωρα αυτο που ο ακατανομαστος ειναι κλειστος :?:
:oops: :oops:

Το ZyXEL δεν είχε splitter;

panos72
10-02-04, 21:36
μολις γυρισα απο την ασκοπη αναζητηση μου
οχι δεν εχει. ειναι μονο το κουτι, τροφοδοτικο, καλωδια

artech
10-02-04, 22:02
Υπάρχει και router που να έχει εκτός από ενσωματωμένο switch και ενσωματωμένο splitter;
Και αν υπάρχει, γιατί δεν το έμαθα νωρίτερααααααα;;; :cry:

enwsitis21
10-02-04, 22:09
Υπάρχει και router που να έχει εκτός από ενσωματωμένο switch και ενσωματωμένο splitter;
Και αν υπάρχει, γιατί δεν το έμαθα νωρίτερααααααα;;; :cry:

Εννοώ αν είχε μαζί με τα παρελκώμενα το ZyXEL και splitter.....

Axilleass
10-02-04, 23:14
Δεν ξερω ποτε να ειχαν τα modem ενσωματωμενα spliter αλλα και ουτε να συμπεριλαμβανονται στην Συσκευασια...
Το spliter δεν ειναι καθολου απαραιτητο για την λειτουργια του μοντεμ.. αλλα ειναι απαταιτητο για στην λειτουργεια του τηλεφωνου. Ισχυει 100% σε over pstn, μικρη πιθανοτητα να κανω λαθος -που δεν το νομιζω- σε οver isdn.

UGF_GreekMind
10-02-04, 23:25
Δεν μπορεί να έχουν ενσωματωμένα splitters.

Υπάρχουν DSLAM που θέλουν ειδικά (συγκεκριμένα) splitter. Δεν μπορεί μία εταιρεία να σε περιορίσει (ή να περιορίσει το πελατολόγιό της με αυτόν τον τρόπο).

patnik
10-02-04, 23:58
Τα φίλτρα και οι διαχωριστές παίζουν σε όλα τα dslam ανεξαρτήτως μάρκας.
Σε pstn γραμμές το φίλτρο δεν είναι απαραίτητο για την λειτουργία του modem αλλά το να υπάρχει σε άλλη μπρίζα τηλέφωνο μπορεί να αποσυγχρονίσει το modem (άρα εναλάσσεις βύσματα τηλ/modem και είσαι μια χαρά). Σε άλλες περιπτώσεις το modem μπορει να δουλέψει ακόμα και όταν μιλάς στο τηλέφωνο χωρίς φίλτρο αλλά ο θόρυβος στο τηλέφωνο είναι ενοχλητικός (αλλά όχι εκωφαντικός όπως στις dila-up).

Axilleass
11-02-04, 00:05
patnik, σωστα.. ετσι ξερω κι εγω.

Καλο λοιπον θα ηταν, αν δεν ξερουμε κατι να μην το λεμε.. ή αν εχουμε αμφιβολιες για την ορθοτητα του, να το αναφερουμε. Αυτο, γιατι δινοντας λανθασμενες πληροφοριες μπορει να δυσκολεψουμε καποιον αντι να τον βοηθησουμε -που σιγουρα ειναι η αναμφησβητητη προθεση μας.

Leonidas
11-02-04, 00:13
Θα συνδέσεις το router κατευθείαν στη πρίζα του ΟΤΕ που έχεις στο χώρο σου αποσυνδέοντας το NetMod (χρησιμοποιώντας έτσι όλο το διαθέσιμο badwitch).
Θα έχεις Internet αλλά όχι τηλέφωνο έως ότου τοποθετήσεις spitter.

UGF_GreekMind
11-02-04, 17:09
patnik, και Axilleass,

:roll:

http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=2964&highlight=

"...
Για DSLAM Ιntracom & Alcatel είναι ίδιοι όσον αφορά την αντίσταση
(300 Οhm) και μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα όποιον και να
έχετε (εκτός από SIEMENS).
Για DSLAM SIEMENS ο κεντρικός splitter για POTS γραμμές έχει
μικτή αντίσταση (μιγαδική?) για να είναι matching με αυτόν πάνω
στο DSLAM. OΠΟΤΕ καλά είναι να χρησιμοποιείτε το central Splitter
της SIEMENS...... Σε περίπτωση που βάλετε κάποιον άλλο ίσως έχετε
μειωμένη απόδοση της γραμμής....."

Τη συγκεκριμένη πηγή τη θεωρώ πολύ αξιόπιστη.
Εκτός κι αν έχετε να προσθέσετε κάτι σε σχέση με τις αντιστάσεις που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρεία στα DSLAM που κατασκευάζει. Και κάποιο link θα βοηθούσε...

Y.Γ. Θα μπορούσατε να μου βρείτε ένα modem το οποίο έχει και splitter επάνω ;

DAG
11-02-04, 18:17
Θα συνδέσεις το router κατευθείαν στη πρίζα του ΟΤΕ που έχεις στο χώρο σου αποσυνδέοντας το NetMod (χρησιμοποιώντας έτσι όλο το διαθέσιμο badwitch).
Θα έχεις Internet αλλά όχι τηλέφωνο έως ότου τοποθετήσεις spitter.


Συμφωνω, βαλε κατευθειαν το καλωδιο στο modem,

αλλα αφενος μεν λεγεται bandwidth και οχι badwitch (κακια μαγισσα??? :evil: ), και αφεταιρου ουτως η αλλως το χρησιμοποιεις ολο το bandwidth, απλα καποιες συγκεκριμενες συχνοτητες χρησιμοποιουνται για φωνη οταν εχεις το splitter (διαχωριστης) , αλλα αυτο δεν σημαινειοτι θα υπαρξει οποιαδηποτε διαφοροποιηση στην ταχυτητα σου...

JamesBond
11-02-04, 20:46
Υπήρχαν παλαιώτερα (3-4 χρόνια) modem που είχαν ενσωματομένο
το splitter (δηλ. είχαν μία είσοδο για την γραμμή από πχ. ΟΤΕ / ΒΤ και
μία έξοδο για τα τηλέφωνα / ΝetMod σε περίπτωση ISDN). Αυτά
δέν τα συναντά κανείς πλέον για ευνόητους λόγους.... κυρίως ευκολίας
καθώς δέν βολεύει πάντα να είναι το modem κοντά στην πρώτη πρίζα
και το PC μερικά δωμάτια παραπέρα.
Τώρα όσο αφορά splitterless/ filterless installations.
Για POTS..... άν και θα δουλέψει υπάρχει ο θόρυβος στα τηλέφωνα
και επίσης ο κουδουνισμός μερικών συσκευών κάνει το modem να
χάνει τον συγχρονισμό του με το DSLAM
Για ISDN πάλι υπάρχει περίπτωση να δουλέψει (σβήσε απλά το NetMod
και κάνε ένα T connection ΠΡΙΝ το NetMod)..... βέβαια και εδώ ίσως
να έχει κάθε τόσο απώλεια του συγχρονισμού και σίγουρα θα έχεις
πρόβλημα αν ανοίξεις (power-up) το ΝetMod....
Στην χειρότερη περίπτωση μπορεί και κάτι να σου καεί (not so
likely though)....
JB

enwsitis21
11-02-04, 20:53
patnik, και Axilleass,

:roll:

http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=2964&highlight=

"...
Για DSLAM Ιntracom & Alcatel είναι ίδιοι όσον αφορά την αντίσταση
(300 Οhm) και μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα όποιον και να
έχετε (εκτός από SIEMENS).
Για DSLAM SIEMENS ο κεντρικός splitter για POTS γραμμές έχει
μικτή αντίσταση (μιγαδική?) για να είναι matching με αυτόν πάνω
στο DSLAM. OΠΟΤΕ καλά είναι να χρησιμοποιείτε το central Splitter
της SIEMENS...... Σε περίπτωση που βάλετε κάποιον άλλο ίσως έχετε
μειωμένη απόδοση της γραμμής....."

Τη συγκεκριμένη πηγή τη θεωρώ πολύ αξιόπιστη.
Εκτός κι αν έχετε να προσθέσετε κάτι σε σχέση με τις αντιστάσεις που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρεία στα DSLAM που κατασκευάζει. Και κάποιο link θα βοηθούσε...

Y.Γ. Θα μπορούσατε να μου βρείτε ένα modem το οποίο έχει και splitter επάνω ;

Αφού τη ξέρεις την απάντηση, γιατί ρωτάς;Τα παιδιά δέν ήξεραν.....θεώρησέ το λήξαν.....

UGF_GreekMind
11-02-04, 21:10
enwsitis21,

Συζήτηση κάνουμε... μην ανησυχείς... :wink:

χαΛαραααα.... :mrgreen:

UGF_GreekMind
11-02-04, 21:12
Πράκτορα,

πριν 3-4 χρόνια δεν υπήρχε DSL στην Ελλάδα. Για εξωτερικό μιλάς ;

enwsitis21
11-02-04, 21:21
Πράκτορα,

πριν 3-4 χρόνια δεν υπήρχε DSL στην Ελλάδα. Για εξωτερικό μιλάς ;

Μάλλον για εξωτερικό μιλάει, δίπλα σε ΟΤΕ έχει βάλει ΒΤ=British Telecom, άρα συγκρίνει με Αγγλία....

JamesBond
11-02-04, 21:31
Ναι συγνώμη αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι αυτά ήταν στο Eξωτερικό.
Τώρα και να μου χαρίζαν μία από εκείνες τις μπαχατέλες δέν θα την
έπαιρνα...(εκτός και άν αποφάσιζα να ανοίξω μουσείο).
Τώρα υπάρχουν μερικά σε μέγεθος τσιγαρόκουτου (όπως το Sagem
που δίνει η Vivodi) και μερικά full-featured router, firewall κλπ κλπ
λίγο μεγαλύτερα από τα παλιά dialup-V90 modems !!!!! και οι splitter
από 1 κουτί διαστάσεων 10χ10χ3 cm έχουν γίνει 5χ3χ2 cm ....και τον
πιό πολύ χώρο το καταλαμβάνουν οι RJ-11 connectors.

Και για να τελειώνουμε με τους splitter λάβετε υπ' όψη ότι δέν πλάστηκαν όλοι ίσοι.
Δηλ. Μερικοί έχουν φίλτρα 2-3 τάξης (2nd or 3rd order) και μερικοί
4-5 τάξης με complex impedance που έψουν καλύτερο roll-off και λιγώτερα
και μικρότερα side-lobes...(τι θυμάμαι o p......)....
Βέβαια όλα αυτά κάνουν διαφορά σε γραμμές με θόρυβο/ cross-talk και σε
απόσταση από το κέντρο....
JB

Axilleass
12-02-04, 10:55
UGF_GreekMind, ειμαι σε siemens και εχω βαλει slpiter της zyxel (ναι απο αυτα που δεν το γραφουν που θενα οτι ειναι zuxel.. :) απο mgmanager) Δεν εχω κανενα προβλημα η γραμμη παει πολυ καλα, δεν θα μπορουσε σε καμια περιπτωση να παει καλυτερα, και εχω το ιδιο ακριβως αποτελεσμα με το spliter ή χωρις αυτο..
Να σκεφτεις οτι εχω να παραλαβω σπλιτερ της siemens απο τον οτε -υποτιθεται ! :) - και 1.5 μηνα τωρα το εχω αμελησει γιατι ακριβως ειμαι μια χαρα με τον τρεχον συνδιασμο..

Υ.Γ. οχι δεν μπορουμε ! :) δεν εχω δει τετοιο πραγμα.. προφανων ισχυουν αυτα που λεει ο JB.

UGF_GreekMind
13-02-04, 08:34
Άκουσε με λίγο για να καταλάβεις το πνεύμα μου...

Κι εγώ (σε έναν φίλο μου) δοκίμασα και έβαλα να παίξει το δικό μου splitter (intracom) στη δικιά του πρίζα (DSLAM siemens). Έτσι για να δώ βρε παιδί...
Έπαιξε κανονικά και σε δοκιμές που κάναμε (για κάποιες ώρες) είχαμε τα ίδια αποτελέσματα, πάνω-κάτω.

Αλλά το ζήτημα δεν είναι αυτό. Όπως λέει και ο πράκτορας στο post του από το link που έδωσα :
"...Σε περίπτωση που βάλετε κάποιον άλλο ίσως έχετε
μειωμένη απόδοση της γραμμής.....".
Kι επειδή δεν έχω όρεξη (και πιστεύω κανένας δεν έχει) να ψάχνω τις παραμέτρους του modem-router-γραμμής κλπ... ώρες (ή και μέρες) ολόκληρες, για να βρω το λόγο που ίσως η γραμμή μου δεν αποδίδει τα αναμενόμενα και τελικά να φταίει το splitter, διαλέγω να πηγαίνω στα σίγουρα.

Σε intracom DLSAM είμαι ; --> Intracom splitter θα πάρω...
Σε siemens DSLAM είμαι ; --> Siemens splitter θα πάρω...
κλπ..κλπ...

Για τον παραπάνω λόγο (και ειδικά για νέους χρήστες) θα σύστηνα αυτήν τη λογική.
Και πιστεύω, για τον παραπάνω λόγο οι εταιρείες τώρα πια ΔΕΝ βγάζουν modem με ενσωματωμένα splitter.
Βαρέθηκαν να ακούνε παράπονα από τους πελάτες τους για παγκόσμιες ασυμβατότητες των splitters με τα DSLAMs.
:wink:

Axilleass
14-02-04, 12:34
UGF_GreekMind, σωστος ! και μονο η αμφιβολια.. φτανει !

panos72
14-02-04, 12:47
Μιας και το ξεκίνησα.
Δοκιμασα να βαλω το 650R στην εισοδο της γραμμης του ΟΤΕ. Δεν δούλεψε.
Πηρα το splitter της zyxel 10€. Δουλεύει κανονικά. (επειδή δεν έχω προυπηρεσία στο μαντείο των δελφών καλό θα ηταν αυτοί οι κατα τα άλλα αψογοι επαγγελματίες της digital sima να βάλουν και μια ταμπελα εξω απο το μαγαζι τους για να το βρισκουμε λιγο πιο ευκολα)
Γυρισα την μιση αθήνα για να βρω μαγαζάκι του ΟΤΕ να μου δώσουν το δωρεαν splitter που δικαιούμαι (ειχε τελειώσει στο τοπικό κατ/μα). Αφου προσπάθησαν να με πεισουν ότι πρέπει να το πληρώσω, επέμεινα ότι είναι δωρεάν (ευχαριστώ το forum), το πηρα τελικα απο Ν.Κόσμο. Ιντρακομ είναι αλλά έχει μόνο RJ-11 και δεν το δοκίμασα. Κάποια στιγμή αν διαβάσω ότι έχει νοήμα θα πιάσω την πρέσσα και θα φτιάξω ένα καλώδιο RJ-11 σε RJ-45 για να τεστάρω και το κοκκαλο-σπλιτερ.

DAG
14-02-04, 13:08
θα πιάσω την πρέσσα και θα φτιάξω ένα καλώδιο RJ-11 σε RJ-45 για να τεστάρω και το κοκκαλο-σπλιτερ.


Μην παιδευεσαι

παιρνεις ενα καλωδιο RJ11--RJ11 (κανονικο τηλεφωνικο δηλαδη) και το κουμπωνεις μια χαρουλα πανω στο Zyxel.
Εχω κανει το ιδιο ακριβως στον δικο μου 650R.

Μια δοκιμη θα σε πεισει :wink:

Axilleass
14-02-04, 13:20
επειδή δεν έχω προυπηρεσία στο μαντείο των δελφών καλό θα ηταν αυτοί οι κατα τα άλλα αψογοι επαγγελματίες της digital sima να βάλουν και μια ταμπελα εξω απο το μαγαζι τους για να το βρισκουμε λιγο πιο ευκολα.

χεχεε Δεν εχεις κι αδικο.. και εγω την πρωτη φορα μια ωρα εψαχνα ! :)

για το καλωδιο αν θελεις κανε οπως σου ειπε ο DAG, αν και σιγα μην βγαλεις το zyxel για να βαλεις της intracom :)

panos72
14-02-04, 13:40
γειτονα DAG σε ενεργοποιησαν υποθετω και εσενα ετσι??
αχιλεα αν δεν εχει διαφορά (το λεω επειδη εχουμε κοκκαλο-DSLAM) ουτε που θα το δοκιμάσω.

Axilleass
14-02-04, 15:14
Πανο μου τι να πω.. Εγω ειμαι σε dslam siemens που εχει διαφορα και μεγαλη μαλιστα ,απ ότι λενε, στην αντισταση και παρολα αυτα παει μια χαρα.. Αλλα οπως ειπε και ο UGF μονο και μονο λογω ..αμφιβολιων μια δοκιμη δεν βλαπει.

Gordon`s
14-02-04, 22:58
Τι καλά όλα αυτά.. Εγώ πήρα το splitter που δίνει ο ΟΤΕ, εκείνο που δεν κουμπώνει το RJ-45 επάνω και έχω κι ένα modem της Zyxel, εκείνο το προβληματικό το USB 630-C3. To γελοίο είναι ότι, ότι και να πειράξω στο modem, όταν π.χ. ανοίγω τον υπολογιστή, ε, πέφτει η γραμμή αν μιλάω, πολλές φορές αρχίζει αναβοσβύνει πάρα πολύ γρήγορα η ένδειξη του LINK στο netmod με αποτέλεσμα να ακούς διάφορα στο ακουστικό και τελικά πέφτει η γραμμή. H ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ δεν έχει γίνει ακόμα αλλά το modem βρίσκει κέντρο ALcatel.. Βοήθεια?

Kerl
15-02-04, 02:20
Βεβαιώσου ότι το modem είναι στην έξοδο modem του splitter και το netmod στην PHONE .

Gordon`s
15-02-04, 20:04
Καλά είναι δυνατόν?????

@ ADSLgr.com All rights reserved.