PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Sovjohn
07-10-11, 15:34
Να γνωρίζετε ενημερωτικά ότι από όλους τους τρόπους αποστολής του Amazon, ο Deutsche Post - DHL έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να "αργήσει". Δεν γίνεται πάντα, αλλά γίνεται. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το πως θα κάνει route το δέμα η DP-DHL προς Ελλάδα, και πιθανολογώ ότι αναλόγως του τι την βολεύει επιλέγει ενίοτε αποστολή με φορτηγό και όχι με αεροπλάνο - στην οποία περίπτωση (όπως είναι λογικό) κάνει 2 βδομάδες να φτάσει μ' αυτά και μ' αυτά το δέμα.

Αντίθετα, το royal mail στέλνει κανονικά (και φυσικά, η UPS την επόμενη ημέρα).

alekan
07-10-11, 15:42
Eμένα η περίπτωσή μου ήταν με RM.

senkradvii
07-10-11, 16:46
Kαλά εγώ ότι έχω παραγγείλει μέσω DHL μου έχει έρθει και πάντα αργεί. :p

alekan
07-10-11, 17:20
Θα μου κανουν refund, no questions asked, απλά μου είπαν πως μέσα σε 15 εργάσιμεςε,θα μου στείλουν ένα mail, στο οποιο θα με ρωτουν μήπως και παρέλαβα.
Αν δεν απαντήσω, με προειδοποιούν πως θα με χρεώσουν.
Αν παραλάβω, με παρακαλούν να το επιστρέψω ή αν το θέλω να τους πω να με χρεώσουν.

Fever24
07-10-11, 20:01
Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την παραλαβή ενός προϊόντος. Μου το έστειλαν σήμερα με UPS. Να υποθέσω ότι θα παραλάβω μέχρι την Τρίτη- Τετάρτη; Επίσης στην περιοχή μου δεν έχει κατάστημα ups από όσο γνωρίζω. Ποια μεταφορική την εξυπηρετεί;

kostantis
07-10-11, 20:56
Εμένα με UPS μου ήρθε το πακέτο σε 1 ημέρα οπότε και εσύ θα παραλάβεις Δευτέρα εκτός εάν κάνουνε διανομή και αύριο.:)

alekan
07-10-11, 21:05
Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την παραλαβή ενός προϊόντος. Μου το έστειλαν σήμερα με UPS. Να υποθέσω ότι θα παραλάβω μέχρι την Τρίτη- Τετάρτη; Επίσης στην περιοχή μου δεν έχει κατάστημα ups από όσο γνωρίζω. Ποια μεταφορική την εξυπηρετεί;

Συνήθως η Γενική Ταχυδρομική.

Lacrymosa
09-10-11, 23:22
Εγώ έχω ενθουσιαστεί πάντως με το amazon.co.uk. Παρήγγειλα 27 Δεκεμβρίου, μέσα στις γιορτές μία καφετιέρα, και την ενώ μου είπαν οτι θα τη λαβω 13-18 Ιανουαρίου, την παραμονή της Πρωτοχρονιάς ήπια τον καφέ μου από αυτή :) Μετά από 6 μήνες παρήγγειλα την ίδια για τους γονείς μου, πάλι χωρίς μεταφορικά, πάλι μέσα σε δυο μέρες!! Η εμπειρία μου από το amazon.com είναι αναμενόμενη, κλαίω τα κερατιάτικα του τελωνείου... Και σύντομα ελπίζω να σας ενημερώσω και για το amazon.de :p

Mouse Potato
09-10-11, 23:24
Με το amazon.de δεν θα κλάψεις κερατιάτικα τελωνείων αφού το δέμα έρχεται από Ε.Ε.

Έχεις πάρει με τη σειρά όλα τα amazon; :p

Lacrymosa
09-10-11, 23:28
Βασικά για να ξέρω και τι με περιμένει, παρήγγειλα μέσω amazon.de και λέει ότι έρχεται με royal mail... Άρα έρχεται από Αγγλία; Γνωρίζετε αν αυτό σημαίνει ότι θα μου έρθει ειδοποιητήριο για να το παραλάβω απο ΕΛΤΑ; Ή είναι με το πορτα-πορτα; Είναι μεγαλούτσικο πακέτο λογικα...

........Auto merged post: Lacrymosa πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με το amazon.de δεν θα κλάψεις κερατιάτικα τελωνείων αφού το δέμα έρχεται από Ε.Ε.

Έχεις πάρει με τη σειρά όλα τα amazon; :p

εεε ναι, όχι τίποτα άλλο, έρευνα αγοράς κάνω, για εσάς το κάνω:p

Mouse Potato
09-10-11, 23:29
Αν το πακέτο είναι μεγάλο, πιθανότατα θα σου έρθει ειδοποιητήριο ώστε να το παραλάβεις από το τοπικό σου ταχυδρομείο.

senkradvii
09-10-11, 23:42
Άντε και μετά το amazon.fr & amazon.it! :p

antwnis4
10-10-11, 00:07
Να προτιμησω το amazon.com ή το amazon.co.uk?
Αμα παραγγειλω πολλα διαφορετικα πραγματα μαζι(βιβλια,ρουχα,ηλεκτρονικα κτλπ)θα σταλθουν ολα μαζι ή ξεχωριστα?Τα μεταφορικα θα ειναι για ολα μαζι ή ξεχωριστα?

euri
10-10-11, 00:11
Να προτιμησω το amazon.com ή το amazon.co.uk?

Να προτιμήσεις αυτό που έχει χαμηλότερη τελική τιμή (δηλαδή τιμή προϊόντος + έξοδα αποστολής). Και πάντα να λαμβάνεις υπόψη τον παράγοντα τελωνείο: ό,τι έρχεται από χώρα εκτός ΕΕ είναι πιθανό να περάσει από τελωνείο, ιδίως αν η αποστολή γίνεται μέσω courier.


Αμα παραγγειλω πολλα διαφορετικα πραγματα μαζι(βιβλια,ρουχα,ηλεκτρονικα κτλπ)θα σταλθουν ολα μαζι ή ξεχωριστα?Τα μεταφορικα θα ειναι για ολα μαζι ή ξεχωριστα?

Θα σταλούν με όποιον τρόπο βολεύει την εταιρεία. Τα μεταφορικά θα είναι για όλα μαζί, αν φυσικά η παραγγελία όλων των προϊόντων γίνει μαζί.

senkradvii
10-10-11, 00:39
Να προτιμησω το amazon.com ή το amazon.co.uk?
Αμα παραγγειλω πολλα διαφορετικα πραγματα μαζι(βιβλια,ρουχα,ηλεκτρονικα κτλπ)θα σταλθουν ολα μαζι ή ξεχωριστα?Τα μεταφορικα θα ειναι για ολα μαζι ή ξεχωριστα?

Εγώ σίγουρα θα προτιμούσα το Αγγλικό μόνο και μόνο για να έχω το μυαλό μου ήσυχο. ;)

BOBBY
10-10-11, 00:50
Να προτιμησω το amazon.com ή το amazon.co.uk?
Αμα παραγγειλω πολλα διαφορετικα πραγματα μαζι(βιβλια,ρουχα,ηλεκτρονικα κτλπ)θα σταλθουν ολα μαζι ή ξεχωριστα?Τα μεταφορικα θα ειναι για ολα μαζι ή ξεχωριστα?

Πολλά από τα προιόντα του .com δεν έρχονται Ελλάδα,θα πρέπει να κοιτάξεις ένα-ένα αυτά που θέλεις να αγοράσεις.Καλύτερα πάντως από .co.uk ,όσες φορές κι αν πήρα,πάντα έμεινα ικανοποιημένος.

Lacrymosa
10-10-11, 06:28
Να προτιμησω το amazon.com ή το amazon.co.uk?
Αμα παραγγειλω πολλα διαφορετικα πραγματα μαζι(βιβλια,ρουχα,ηλεκτρονικα κτλπ)θα σταλθουν ολα μαζι ή ξεχωριστα?Τα μεταφορικα θα ειναι για ολα μαζι ή ξεχωριστα?

Σίγουρα το uk... Δε θα έχεις να απασχολείς το κεφάλι σου με τον παράγοντα τελωνείο... Εγώ 2 φορές που το ρίσκαρα με το com, μία για ένα ρολόι και μία για κάτι μπότες, κατέληξα να τα διπλοπληρώσω στο τέλος λόγω τελωνείου. Μόνο για βιβλία έχω ακούσει να λένε γενικά ότι δεν πλήρωσαν τελωνείο.

Όσο για το πως θα στα στείλουν, πότε, κλπ, εξαρτ'άται... Αν παραγγείλεις πολλά πράγματα από το ίδιο το amazon, ανάλογα με το που θα βρίσκονται (ακόμα και αν εσύ τα παραγγείλεις μέσω του uk αυτοί μπορεί να έχουν απόθεμα στη Γερμανία, αλλά αυτό δε σε αφορά), υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου έρθουν σε δόσεις. Αν πχ παραγγείλεις όμως από sellers με καταστήματα στα οποία απλά το amazon μεσολαβεί, ανάλογα με των αριθμό των sellers, είναι λογικά και οι δόσεις στις οποίες θα σου έρθουν τα πράγματα, άρα και τα μεταφορικά.

Συνήθως αν παραγγείλεις από το ίδιο το amazon.co.uk, σε άγορές άνω των 20 λιρών έχεις δωρεάν μεταφορικά... Όπως και να χει όλα αυτά θα μπορεις να τα ελέγξεις πριν να κλεισεις την παραγγελία σου.

Εν ολίγοις, για να μη σε κουραζω κιολας, αν παραγγείλεις πολλά πράγματα, κατά πάσα πιθανότητα θα σου έρθουν σε διάφορες αποστολές.

Απλά SOS, να προτιμάς τα ευρωπαικά amazon, αντί για το com.

kostantis
10-10-11, 12:44
Εσείς που παραγγείλατε τους m4 τους παραλάβατε τελικα;
Τον ζαχαρώνω αλλά φοβάμαι να τον παραγγείλω με αυτά που είπατε.

senkradvii
10-10-11, 13:03
Ο 1 ναι, ο άλλος όχι.. :p

kostantis
10-10-11, 13:07
Ποιος τον παρέλαβε και σε πόσες ημέρες τελικά;
Γιατί άργησε έμαθε;

senkradvii
10-10-11, 13:14
Ποιος τον παρέλαβε και σε πόσες ημέρες τελικά;
Γιατί άργησε έμαθε;

Σαν να βαριόμαστε να διαβάσουμε λιγάκι παρά πίσω ε? :p

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4357844&postcount=842

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4357888&postcount=844

Tώρα αν έμαθε γιατί άργησε δεν νομίζω ότι ούτε ο ίδιος θα μπορεί να σου απαντήσει.. :whistle:

-21grams
10-10-11, 15:31
Just a quickie:
Είμαι εγγεγραμμένος χρήστης στο Amazon.com, χρειάζεται να κάνω εκ νέου εγγραφή ΚΑΙ στο .co.uk (ή .de κλπ) για να παραγγείλω;

senkradvii
10-10-11, 15:40
Just a quickie:
Είμαι εγγεγραμμένος χρήστης στο Amazon.com, χρειάζεται να κάνω εκ νέου εγγραφή ΚΑΙ στο .co.uk (ή .de κλπ) για να παραγγείλω;

Eγώ που είμαι στο αγγλικό με δέχτηκε το αμερικάνικο, οπότε υποθέτω πως θα δεχτεί και σένα. Δοκίμασέ το. ;)

alekan
10-10-11, 15:49
Σε δέχεται σε όλα.
Είχα κάνει κάποτε εγγραφή στο .com, αγοράζω κατα βάση απο το .co.uk, έχω αγοράσει κι απο το .de...όλα με τα ίδια credentials.

-21grams
10-10-11, 15:56
Ευχαριστώ παιδιά, μόλις το επιβεβαίωσα κι εγώ :)
Άλλη μια newbie-κη ερώτηση προσπαθώντας να μην αφήσω καμία λεπτομέρεια στην τύχη:
Χρειάζεται να ορίσω *manually* το "VAT Information" ή αυτό ενημερώνεται/δηλώνεται αυτόματα βάσει της billing address που είναι φυσικά η Ελλάδα;
Όπα, διαπιστώνω τώρα ότι αυτό αφορά επαγγελματίες, όχι *απλούς πελάτες* σωστά;

senkradvii
10-10-11, 15:56
Αλλάζει αυτόματα με το που δεις ότι έρχεται Ελλάδα. ;)

Fever24
10-10-11, 17:29
Εμένα με UPS μου ήρθε το πακέτο σε 1 ημέρα οπότε και εσύ θα παραλάβεις Δευτέρα εκτός εάν κάνουνε διανομή και αύριο.:)

Το δέμα έφτασε Αθήνα ξημερώματα σήμερα! Από εκείνη τη στιγμή η κατάσταση στο site έχει παγώσει! Επικοινώνησα με τη ups στην Αθήνα και με ενημέρωσε μια υπάλληλος ότι σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα το δέμα θα παραδοθεί έως την Παρασκευή και επειδή είμαι περιφερεια θα εξυπηρετηθώ από τη Γενική Ταχυδρομική! Να περιμένω τηλέφωνό τους ή να τους ενοχλήσω και εγώ;

aton
12-10-11, 22:48
Παιδιά εμένα η απορία μου ίσως ακουστεί λίγο χαζή: αγόρασα κάποια βιβλία από amazon.co.uk από διαφορετικούς πωλητές, ένα από αυτά (το έχω ήδη παραλάβει) είχε τιμή 0,01 GBP (μαζί με τα μεταφορικά πήγε 4,03 GBP). Το βιβλίο το έχω ήδη παραλάβει και αν και μεταχειρισμένο είναι σε καλύτερη κατάσταση από τα περισσότερα βιβλία στη βιβλιοθήκη μου! Η απορία μου είναι: τί κέρδος έχει ο πωλητής; Και τσάμπα να το πήρε (; ) γιατί ασχολείτε να κάνει αυτή τη δουλειά για 0,01 λίρες αγγλίας;

evantigger
12-10-11, 22:54
Παιδιά εμένα η απορία μου ίσως ακουστεί λίγο χαζή: αγόρασα κάποια βιβλία από amazon.co.uk από διαφορετικούς πωλητές, ένα από αυτά (το έχω ήδη παραλάβει) είχε τιμή 0,01 GBP (μαζί με τα μεταφορικά πήγε 4,03 GBP). Το βιβλίο το έχω ήδη παραλάβει και αν και μεταχειρισμένο είναι σε καλύτερη κατάσταση από τα περισσότερα βιβλία στη βιβλιοθήκη μου! Η απορία μου είναι: τί κέρδος έχει ο πωλητής; Και τσάμπα να το πήρε (; ) γιατί ασχολείτε να κάνει αυτή τη δουλειά για 0,01 λίρες αγγλίας;

Μάλλον επειδή δεν βρήκε καλή τιμή σε παλαιοβιβλιοπωλείο και σκέφτηκε ότι έτσι κάποιος θα το απολαύσει επίσης.

-21grams
13-10-11, 01:51
Παιδιά εμένα η απορία μου ίσως ακουστεί λίγο χαζή: αγόρασα κάποια βιβλία από amazon.co.uk από διαφορετικούς πωλητές, ένα από αυτά (το έχω ήδη παραλάβει) είχε τιμή 0,01 GBP (μαζί με τα μεταφορικά πήγε 4,03 GBP). Το βιβλίο το έχω ήδη παραλάβει και αν και μεταχειρισμένο είναι σε καλύτερη κατάσταση από τα περισσότερα βιβλία στη βιβλιοθήκη μου! Η απορία μου είναι: τί κέρδος έχει ο πωλητής; Και τσάμπα να το πήρε (; ) γιατί ασχολείτε να κάνει αυτή τη δουλειά για 0,01 λίρες αγγλίας;[Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει σχέση με την δική σου περίπτωση δεδομένου ότι τα μεταφορικά που κλήθηκες να πληρώσεις δεν μου φαίνονται παράλογα, αλλά...]
Δεν έχεις ακούσει ποτέ τον όρο "Shipping Profiteering";

Το eBay τουλάχιστον είναι ΓΕΜΑΤΟ από επιτήδειους οι οποίοι θέτουν ιδιαίτερα έως παράλογα χαμηλές τιμές για αντικείμενα που εμπορεύονται, και ΥΠΕΡκοστολογούν τα έξοδα αποστολής (shipping & handling).
Όλα αυτά με διάφορες ΓΕΛΟΙΕΣ δικαιολογίες και αν φυσικά τους ρωτήσεις ή τέλος πάντων θίξεις το θέμα ακόμα και με έμμεσο/διακριτικό/κομψό τρόπο, η απάντηση που λαμβάνεις είναι του τύπου “take it or leave it buddy, you know how much it costs before-hand”
Στο δεύτερο σκέλος έχουν φυσικά δίκιο, όντως γνωρίζεις το κόστος εκ των προτέρων όσο κι αν αυτό είναι πολλαπλάσιο του πραγματικού.
Προσοχή, δεν αναφέρομαι σε expedited delivery (π.χ. παράδοση την επόμενη εργάσιμη μέρα) εννοείται πως κάτι τέτοιο συνιστά ιδιαίτερη υπηρεσία, χρεώνεται αναλόγως και κατά συνέπεια εξαιρείται.

Συμπτωματικά (και για κακή μου τύχη) έχω ανάγκη από ένα προϊόν -κατά τα άλλα ευτελούς αξίας- για το οποίο ο eBay seller ενώ στο παρελθόν έστελνε (και) μέσω SAL είχε ξαφνικά μία *επιφοίτηση*, εγκατέλειψε αυτήν την μέθοδο και χρεώνει πλέον τα 3πλάσια για shipping :angryr:

jap
13-10-11, 07:30
Αυτό που λέει ο φίλος -21grams. Το κακό ξεκίνησε από το ebay που μεγάλο ποσοστό της προμήθειας υπολογίζεται από την τιμή του προϊόντος και έτσι μεταβιβάζουν μέρος του κόστους στα μεταφορικά. Στο amazon όμως, που το fee structure είναι διαφορετικό πρέπει να έχουν τα ίδια μεταφορικά ανά ζώνη, είτε στείλουν βιβλίο των 10 σελίδων είτε των 2000, οπότε κοπανάνε ένα μεγάλο ποσό για αποστολή και υπολογίζουν το κόστος αφαιρώντας.

ela002
13-10-11, 13:46
Μα τι λέτε δεν το άλλαξε το ebay την πολιτική χρέωσης και δεν γίνεται το κόλπο να μεταφέρεις όλο το ποσό σχεδόν στα μεταφορικά ;

jap
13-10-11, 14:05
Έχεις απόλυτο δίκιο, άλλαξε, δεν το ήξερα.

-21grams
13-10-11, 16:15
Μα τι λέτε δεν το άλλαξε το ebay την πολιτική χρέωσης και δεν γίνεται το κόλπο να μεταφέρεις όλο το ποσό σχεδόν στα μεταφορικά ;Υπήρξε όντως αλλαγή του σχετικού κανονισμού μετά την γενική κατακραυγή - Δεν θα μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά άλλωστε, το ζήτημα είχε πάρει μεγάλη έκταση και το αίτημα εκκρεμούσε πολύ καιρό.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ΠΛΗΘΩΡΑ eBayers που εξακολουθούν να "φουσκώνουν " τα μεταφορικά τσεπώνοντας την διαφορά.

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, υπάρχει ειδική υπηρεσία γι αυτό ακριβώς το θέμα: Hidden Postage (http://www.stamps.com/shipping/hidden-postage/)
Ως παθών, ερεύνησα το ζήτημα αντιπαραβάλλοντας το αντίστοιχα κόστη όπως αυτά εμφανίζονται στους πίνακες του USPS για να εξακριβώσω το *καπέλο*.
Για ταχυδρομικά τέλη που κανονικά θα έπρεπε να ανέρχονται στα $4,60, ο πωλητής με είχε χρεώσει $7 ή $7,5 (δεν θυμάμαι ακριβώς).
Ιδού και ο σχετικός πίνακας των USPS μικρά δέματα με προορισμό την Ελλάδα και επισημασμένο (με κόκκινο) τον τρόπο αποστολής που ακολουθήθηκε:

92035

Σύμφωνοι, το δεύτερο συνθετικό του s&h σημαίνει handling άρα θα πρέπει να το συνυπολογίσουμε.
Καμία αντίρρηση. Πόσο νομίζετε πως στοιχίζουν τα padded envelopes [γνωστά και ως “jiffy bags”] ανά τεμάχιο;
ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Κοίταξα τις τιμές και έκανα την διαίρεση [καθότι πωλούνται σε κουτιά των 100, 200 κ.ο.κ.]
Άντε λοιπόν να βάλουμε κάτι παραπάνω από τα 5~10 cents [το πραγματικό κόστος του φακέλου με επένδυση/bubble wrap και λοιπά υλικά packaging] και να το στρογγυλοποιήσουμε προς όφελος του seller.
Από τα $4,60 ανεβαίνουμε στα $5.
Τα υπόλοιπα 2 κατά συνέπεια, είναι ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!
[και ουχί τζιβιτζιλίκι όπως είχε αναφέρει εκ παραδρομής κάποιο μέλος σε thread που αφορούσε τραπεζικές επιβαρύνσεις για αγορές σε συνάλλαγμα και γελάγαμε για ώρα]

Όλα τα παραπάνω αναφορικά με αγορές CDs που αγοράσω με το τσουβάλι από κάθε μεριά του πλανήτη...

stavata
14-10-11, 13:18
Επειδή την προηγούμενη βδομάδα προσπαθούσα να βρω πόσο κάνει ένα βίβλιο μέσω amazon.co.uk.:
Παραγγελία στις 10/10
Αποστολή στις 11/10
Παραλαβή στις 14/10
Κι όλα αυτά με απλό ταχυδρομείο.

zorz_skg
14-10-11, 16:38
Τα υπόλοιπα 2 κατά συνέπεια, είναι ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!

Πρόσθεσε και το χρόνο του υπαλλήλου που κάνει inventory, παίρνει το προϊόν από την αποθήκη, πακετάρει, τυπώνει ετικέτα και invoice, ελέγχει τα περιεχόμενα κλπ. :rtfm:

Σαφέστατα και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με φουσκωμένα μεταφορικά, στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως απλά κάνεις λάθος.

RASTAVIPER
14-10-11, 17:30
Αυτές οι 2 λίρες που λέτε, είναι η διαφορά που βλέπω σε DVD που αγοράζω τώρα τελευταία σε παραγγελίες πάνω των 60 λιρών?
Και έλεγα γιατί με χρεώνουν..

-21grams
14-10-11, 20:36
Πρόσθεσε και το χρόνο του υπαλλήλου που κάνει inventory, παίρνει το προϊόν από την αποθήκη, πακετάρει, τυπώνει ετικέτα και invoice, ελέγχει τα περιεχόμενα κλπ. :rtfm:

Σαφέστατα και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με φουσκωμένα μεταφορικά, στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως απλά κάνεις λάθος.Το επιχείρημα σου αν και απολύτως σεβαστό, καταρρίπτεται πανηγυρικά.
Δεν ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα τυχαία, έχω ψωνίσει πάμπολλες φορές από Αμερικανούς eBay sellers τόσο από *επιχειρήσεις* (που διαθέτουν πλήθος τίτλων και πιθανόν και συμβατικό κατάστημα, αποθήκες, προσωπικό και κατά συνέπεια πρόσθετα έξοδα) όσο και από ιδιώτες που απλώς συμπληρώνουν το κύριο εισόδημα τους.
Δεν μπορεί οι 95+ στους 100 να χρεώνουν πάνω-κάτω το ίδιο (οι τιμές για αποστολή ενός CD από ΗΠΑ προς Ελλάδα είναι fixed, μιας που το βάρος δεν διαφέρει) και 3-4 να βάζουν καπέλο.
Καθαρά βάσει ποσοστού αν το δει κανείς, οδηγείται στα ανάλογα συμπεράσματα.

Χωρίς να θέλω να καταχραστώ το νήμα, παραθέτω ένα ακόμη screenshot από Ιάπωνα αυτή τη φορά eBayer:

92113

Μπορείτε εύκολα να διαπιστώσετε τόσο τους διαθέσιμους τρόπους αποστολής όσο και το κόστος αυτών.
Standard International Shipping στα $5 [με επιβάρυνση $2 για κάθε κάθε επιπλέον τεμάχιο] και (το πολυπόθητο) SAL στα $3 [και αντίστοιχα $1,50 για κάθε κομμάτι που προστίθεται]
Όταν επιχείρησα να ξαναψωνίσω απ' αυτόν [το ίδιο πάντα προϊόν & ποσότητα] λίγους μήνες αργότερα, το κόστος είχε ανέβει ως διά *μαγείας* στα $7 [με επιβάρυνση $5 για extra τεμάχια] ενώ η επιλογή SAL δεν διατίθονταν πλέον.
Εξακολουθείς να πιστεύεις ότι είναι συμπτωματικό; Ότι δεν πρόκειται για σκόπιμη απόφαση του μαγαζάτορα;
Τι δηλαδή μπορεί να άλλαξε σε διάστημα μερικών μηνών;
[ΣΗΜ: Η αύξηση στα μεταφορικά σημειώθηκε ΠΡΙΝ το δυστύχημα στο πυρηνικό εργοστάσιο της Φουκοσίμα]

Πολύ απλά, ο τύπος συνειδητοποίησε ότι μπορεί να βγάλει φράγκα ΚΑΙ από εκεί, αφαίρεσε τελείως τον οικονομικότερο τρόπο αποστολής (SAL) απ' τον οποίο δεν έχει κανένα περιθώριο κέρδους, ανεβάζοντας παράλληλα και το Standard shipping κατά $2.
Φως-φανάρι είναι.
Άλλος Ιάπωνας eBayer με τον οποίο έχω πάρε-δώσε εν τω μεταξύ, έχει αφήσει ΑΘΙΚΤΟ το κοστολόγιο εδώ και χρόνια και απλώς φροντίζει να προσθέτει περισσότερες επιλογές για όσους πελάτες το επιθυμούν [registered SAL, EMS κλπ]
Εγώ εξακολουθώ να προτιμώ το SAL [τι 2 βδομάδες, τι 2½~3, δεν έχει μεγάλη διαφορά] πληρώνοντας όσο ακριβώς στοίχησαν τα ταχυδρομικά τέλη και στον έμπορο, $3. Ούτε cent παραπάνω.
Ε, μην τρελαθούμε και τελείως!

kostantis
19-10-11, 12:14
Παράγγειλα 2 πραματάκια.
Dispatched 13/10.
Δεν έλαβα ακόμη ειδοποιητήριο.
Να αρχίσω τις επισκέψεις στα ΕΛΤΑ ή να κάνω λίγες ημέρες ακόμη υπομονή;
Είναι και τα ΕΛΤΑ αργά τα ζα....

odys2008
19-10-11, 12:19
Είναι πολύ νωρίς ακόμη!
Περίμενε άλλη μια βδομάδα τουλάχιστον

euri
19-10-11, 12:19
Το ότι κάποιοι, τυχεροί ομολογουμένως, παρέλαβαν την παραγγελία τους μέσα σε λίγες μέρες δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ο κανόνας. Δώστε λίγο περιθώριο.

kostanti, 6 μέρες είναι φυσιολογικός χρόνος, μην αγχώνεσαι. Σκέψου επίσης ότι υπάρχουν και πολλές απεργίες, με αποτέλεσμα κάποιες διαδικασίες να καθυστερούν.

odys2008
19-10-11, 12:20
Και ότι μιλάμε για 4 εργάσιμες επίσης

senkradvii
19-10-11, 12:26
Προτείνω να προστεθεί στον τίτλο του παρόντος νήματος αλλά και στο νήμα με τις online αγορές , πέρα του δεν κάνουμε αγορές εκτός ΕΕ, και το ρητό Patience is a virtue, ή Ελληνιστί, Κάντε υπομονή, μια λεμονιά ανθίζει στην γειτονιά..

RASTAVIPER
19-10-11, 14:43
Περιμένω καμιά 20αρια BR και DVD που τα έχει σπάσει μόνο του το AMAZON σε τυχαία πακέτα (προφανώς ανάλογα την διαθεσιμότητα).
Δεν έχω δει μέχρι στιγμής να μην τηρούνται οι χρόνοι παράδοσης.Συνήθως έχω 5 ημέρες εργάσιμες στο σπίτι μου.

Doxaios
19-10-11, 18:32
Προτείνω να προστεθεί στον τίτλο του παρόντος νήματος αλλά και στο νήμα με τις online αγορές , πέρα του δεν κάνουμε αγορές εκτός ΕΕ, και το ρητό Patience is a virtue, ή Ελληνιστί, Κάντε υπομονή, μια λεμονιά ανθίζει στην γειτονιά..
Συμφωνώ φούλ και το έχω πεί και άλλες φορές οτι το να αργήσει κάτι 1-5-10 μέρες και να αρχίσουμε να στέλνουμε μαιλ και να κάνουμε claim σε paypal δε μας συμφέρει. Τα πακέτα 99% θα φτάσουν και δε μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ποιός φταίει για την όποια "καθυστέρηση". Το μόνο που μπορούμε να πετύχουμε στέλνοντας μαιλ ζητώντας τα ρέστα από τους πωλητές είναι ένα ωραίο πρωί να γίνουμε Βραζιλία/Ιταλία και να δούμε να γράφουν "δε στέλνουμε στην Ελλάδα" ή στην καλύτερη "στέλνουμε μόνο με συστημένα".

Gus
19-10-11, 23:55
παιδιά τα πακέτα στην Ελλάδα από ποιον παραδίδονται; ελτα ταχυμεταφορική άρα στο σπίτι ή ελτα άρα παραλαβή από κατάστημα;

euri
19-10-11, 23:58
Gus, οι απλές αποστολές (standard, super saver) παραδίδονται από τα ΕΛΤΑ. Ανάλογα με το μέγεθος του πακέτου, μπορεί να το φέρει επιτόπου ο διανομέας και να το ρίξει στο κουτί, ή να αφήσουν ειδοποιητήριο για παραλαβή από το ταχυδρομικό κατάστημα.

Mouse Potato
20-10-11, 00:00
Gus, οι απλές αποστολές (standard, super saver) παραδίδονται από τα ΕΛΤΑ. Ανάλογα με το μέγεθος του πακέτου, μπορεί να το φέρει επιτόπου ο διανομέας και να το ρίξει στο κουτί, ή να αφήσουν ειδοποιητήριο για παραλαβή από το ταχυδρομικό κατάστημα.

Εξαίρεση αποτελούν τα δέματα που αποστέλλονται με courier.

Gus
20-10-11, 00:02
Gus, οι απλές αποστολές (standard, super saver) παραδίδονται από τα ΕΛΤΑ. Ανάλογα με το μέγεθος του πακέτου, μπορεί να το φέρει επιτόπου ο διανομέας και να το ρίξει στο κουτί, ή να αφήσουν ειδοποιητήριο για παραλαβή από το ταχυδρομικό κατάστημα.


Εξαίρεση αποτελούν τα δέματα που αποστέλλονται με courier.

τα βιβλία που παράγγειλα έγιναν dispatched 6/10 και με αναμενόμενη άφιξη 14/10 και ακόμη τίποτα:hmm:

Mouse Potato
20-10-11, 00:04
τα βιβλία που παράγγειλα έγιναν dispatched 6/10 και με αναμενόμενη άφιξη 14/10 και ακόμη τίποτα:hmm:

Περίμενε μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Αν δεν έρθουν στείλε τους ένα mail.

Με Royal Mail τα έστειλαν;

@ ADSLgr.com All rights reserved.