PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

sa1901
01-02-12, 13:23
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις επιστροφές που κάνουμε στο Amazon.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα κουτιά συσκευασίας που έχουμε παραλάβει ή πρέπει να είναι κάποιο χωρίς το Amazon logo στο εξωτερικό μέρος;

Επίσης, ποιον τρόπο αποστολής προτείνετε; Από ΕΛΤΑ πιστεύω. Απλό, συστημένο, κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

Andreaslar
01-02-12, 15:41
Θέλω να παραγγείλω αυτό: http://www.amazon.co.uk/Bear-Grylls-Scout-Knife-Gerber/dp/B0051WTI5U/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1328047438&sr=8-3
(ή αυτό http://www.amazon.de/Gerber-Grylls-Ultimate-orange-22-31-000751/dp/B003R0LSMO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1328047722&sr=8-1 )

Τα συγκεκριμένα τα στέλνουν Ελλάδα? Μιας και δεν μεσολαβεί τελωνείο, θα έχω κάποιο πρόβλημα γενικά? Φοβάμαι μην θεωρηθούν "όπλα" και έχω τρεχάματα...

alekan
01-02-12, 15:45
Το Γερμανικό θα στο στείλει.
Στο Αγγλικό είναι άλλο κατάστημα, και δεν στέλνει Ελλάδα.

phantom77
01-02-12, 16:31
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις επιστροφές που κάνουμε στο Amazon.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα κουτιά συσκευασίας που έχουμε παραλάβει ή πρέπει να είναι κάποιο χωρίς το Amazon logo στο εξωτερικό μέρος;

Επίσης, ποιον τρόπο αποστολής προτείνετε; Από ΕΛΤΑ πιστεύω. Απλό, συστημένο, κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

Δεν έχει σημασία το πακετάρισμα, αρκεί να έχει την ετικέτα επιστροφής που δίνει το Amazon. Με ένα συστημένο ΕΛΤΑ θα είσαι εντάξει.

Βέβαια, είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιήσεις την αρχική συσκευασία αν ειναι σε καλή κατάσταση. Αφού έφερε το αντικείμενο, θα το πάει και πσω χωρις ζημιές.

sa1901
01-02-12, 17:52
Δεν έχει σημασία το πακετάρισμα, αρκεί να έχει την ετικέτα επιστροφής που δίνει το Amazon. Με ένα συστημένο ΕΛΤΑ θα είσαι εντάξει.

Βέβαια, είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιήσεις την αρχική συσκευασία αν ειναι σε καλή κατάσταση. Αφού έφερε το αντικείμενο, θα το πάει και πσω χωρις ζημιές.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τύπωσα ήδη την ετικέτα και θα το στείλω αύριο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

-21grams
01-02-12, 20:06
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τύπωσα ήδη την ετικέτα και θα το στείλω αύριο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.Που ακριβώς αναφέρεστε όταν λέτε *ετικέτα*;
Το invoice που συνοδεύει την παραγγελία δεν αρκεί;
Δεν έχει χρειαστεί να επιστρέψω κάποιο προϊόν - έως τώρα - αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε...

karetsos
01-02-12, 20:17
Που ακριβώς αναφέρεστε όταν λέτε *ετικέτα*;
Το invoice που συνοδεύει την παραγγελία δεν αρκεί;
Δεν έχει χρειαστεί να επιστρέψω κάποιο προϊόν - έως τώρα - αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε...

δε σου στείλανε με email μια ειδική ετικέτα να εκτυπώσεις και να κολλήσεις πάνω στο δέμα που θα επιστρέψεις;

-21grams
01-02-12, 21:17
δε σου στείλανε με email μια ειδική ετικέτα να εκτυπώσεις και να κολλήσεις πάνω στο δέμα που θα επιστρέψεις;Μάλλον παρανόησες.
Δεν έχει χρειαστεί να επιστρέψω τίποτα μέχρι τώρα (φτού-φτού) και κατά συνέπεια δεν έχω επικοινωνήσει και με το αρμόδιο τμήμα για θέματα επιστροφών κλπ.
Ρωτάω για να ξέρω σε περίπτωση που συμβεί καμιά στραβή ;)

karetsos
01-02-12, 21:24
Μάλλον παρανόησες.
Δεν έχει χρειαστεί να επιστρέψω τίποτα μέχρι τώρα (φτού-φτού) και κατά συνέπεια δεν έχω επικοινωνήσει και με το αρμόδιο τμήμα για θέματα επιστροφών κλπ.
Ρωτάω για να ξέρω σε περίπτωση που συμβεί καμιά στραβή ;)

ε, άμα σου τύχει, θα την βρείς την άκρη, μη στεναχωρίεσαι... :cool:

phantom77
01-02-12, 23:00
Που ακριβώς αναφέρεστε όταν λέτε *ετικέτα*;
Το invoice που συνοδεύει την παραγγελία δεν αρκεί;
Δεν έχει χρειαστεί να επιστρέψω κάποιο προϊόν - έως τώρα - αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε...

Αντιγράφω απο email που μου στείλανε το Σαββατοκύριακο:


You're welcome to return the item for a refund at your convenience.

Please click on the following link to be brought to your personalised returns label and follow the instructions provided:

www.amazon.co.uk/gp/orc/rml/*********

If clicking on the link doesn't work, try copying and pasting it into your browser's address window.

If you don't have a printer, make sure to enclose a copy of your packing slip or a note with your order number. Please wrap the parcel securely and return to the address provided on your label.

Any postage charges that you incur for this return will be refunded to you.


Το link παραπέμπει σε μια ετικέτα με τα στοιχεία της παραγγελίας και επιστροφής, για πιο γρήγορη διεκπεραίωση. Και με το packing slip/invoice γίνεται αλλα ενδέχεται να καθυστερήσει.

Τα ταχυδρομικά της επιστροφής με ΕΛΤΑ πως τα ζητάτε πίσω; Στέλνετε σκαναρισμένη την απόδειξη κατάθεσης;

karetsos
01-02-12, 23:20
Τα ταχυδρομικά της επιστροφής με ΕΛΤΑ πως τα ζητάτε πίσω; Στέλνετε σκαναρισμένη την απόδειξη κατάθεσης;

ακριβώς...

sa1901
01-02-12, 23:32
Τα ταχυδρομικά της επιστροφής με ΕΛΤΑ πως τα ζητάτε πίσω; Στέλνετε σκαναρισμένη την απόδειξη κατάθεσης;

ακριβώς...
Σε ποιο email πρέπει να το στείλουμε;

karetsos
01-02-12, 23:36
Σε ποιο email πρέπει να το στείλουμε;

αυτό στο λένε αυτοί, όταν και αν χρειαστεί. δε νομίζω να είναι το ίδιο πάντα...

sa1901
01-02-12, 23:51
αυτό στο λένε αυτοί, όταν και αν χρειαστεί. δε νομίζω να είναι το ίδιο πάντα...
ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ. Για να δούμε λοιπόν...

RASTAVIPER
03-02-12, 00:51
Έχουν καταντήσει σπαστικές οι καθυστερήσεις του Αμαζον.
Κάτω από 2 βδομάδες δεν πέφτουν με τίποτα...

Mouse Potato
03-02-12, 02:24
Δυο τελευταια δέματα, το ένα από Αγγλία και το άλλο από Γερμανία, έφτασαν στα χέρια μου πριν από το estimated...

ariadgr
03-02-12, 19:26
Έχουν καταντήσει σπαστικές οι καθυστερήσεις του Αμαζον.
Κάτω από 2 βδομάδες δεν πέφτουν με τίποτα...

Με τι εστάλησαν;

-21grams
03-02-12, 19:35
Το Royal Mail -κατά κανόνα- είναι μια χαρά, καθυστερήσεις παρουσιάζονται (κυρίως) όταν η παραγγελία έρχεται μέσω του Γερμανικού Ταχυδρομείου, DHL.
Μιλάμε και για 2 βδομάδες διαφορά για προϊόντα που βάσει των ενημερωτικών e-mails έγιναν dispatched την ίδια μέρα.
Δεν νομίζω πως είναι στο χέρι του πελάτη να διαλέξει με ποια υπηρεσία θα παραδοθούν [δεδομένου πάντα πως έχει επιλέξει Super Saver Delivery για δωρεάν μεταφορικά], οπότε αναγκαστικά περιμένεις...

alekan
03-02-12, 19:40
Στις 2 τελευταίες μου παραγγελίες, ΔΕΝ επέλεξα super saver, πλήρωσα επιπλέον, γιατί τα αντικείμενα τα θέλω σύντομα και δεν ειναι και φθηνά.
Guess what...το 1 από τα 2, έρχεται με ΑΠΛΟ ταχυδρομείο, DHL.
Στην προηγούμενη, πάλι με απλό τα έστειλαν.

tsekouras
03-02-12, 19:44
Σε μένα η παραγγελία ήρθε την estimated μέρα. Είχα παραγγείλει από το Γαλλικό Άμαζον.

Piparas
03-02-12, 20:19
Καλησπέρα, εγώ παρήγγειλα κάτι μέσω amazon αλλά από άλλον seller και η παραγγελία έφυγε από Γερμανία με DHL Businesspaket International. Αυτό είναι απλό ταχυδρομείο;

-21grams
03-02-12, 20:43
Στις 2 τελευταίες μου παραγγελίες, ΔΕΝ επέλεξα super saver, πλήρωσα επιπλέον, γιατί τα αντικείμενα τα θέλω σύντομα και δεν ειναι και φθηνά.
Guess what...το 1 από τα 2, έρχεται με ΑΠΛΟ ταχυδρομείο, DHL.
Στην προηγούμενη, πάλι με απλό τα έστειλαν.Σε αυτή την περίπτωση έχεις ΚΑΘΕ δικαίωμα να παραπονεθείς ή και ακόμη και να ζητήσεις μερική αποζημίωση.
Τα τέλη του *απλού* Ταχυδρομείου υπολείπονται κατά πολύ σε σχέση με αυτά των Εταιρειών ταχυμεταφορών κλπ.

ΣΗΜ: Όπως έχει αναφερθεί στο forum και για να μην δημιουργείται σύγχυση, οι υπηρεσίες της DHL περιλαμβάνουν τόσο το *Εθνικό/Εγχώριο* Ταχυδρομείο (αντίστοιχο με τα δικά μας ΕΛΤΑ), όσο και couriers [Ανάλογα με την περίσταση]

ariadgr
03-02-12, 22:55
Σε αυτή την περίπτωση έχεις ΚΑΘΕ δικαίωμα να παραπονεθείς ή και ακόμη και να ζητήσεις μερική αποζημίωση.
Τα τέλη του *απλού* Ταχυδρομείου υπολείπονται κατά πολύ σε σχέση με αυτά των Εταιρειών ταχυμεταφορών κλπ.

Να παραπονεθεί θα είχε δικαίωμα μόνο αν είχε πληρώσει την επιλογή COURIER (Priority Express) (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200706060&pop-up=1).
Επιλέγοντας απλα την αποστολή πληρωνοντας εξοδα αποστολης (δηλ. "Standard (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200706040&pop-up=1)" αντί το "free super saver") σημαίνει ταχυδρομείο και όχι courier. :!:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=11072981

alekan
03-02-12, 22:59
Δεν ζήτησε κανείς κουριερ. Ένα registered όμως θα μπορούσαν να το κάνουν...

anon
03-02-12, 23:27
Δεν ζήτησε κανείς κουριερ. Ένα registered όμως θα μπορούσαν να το κάνουν...

ακριβως... Αν και νομίζω ότι πρέπει να είναι μικρή η διαφορά απο απλό συστημένο κρατικού ταχυδρομείου και κουριερ. Πχ πρόσφατα αποστολή μικροδέματος βάρους ενός κιλού περιπου απο Βελγιο Ελλάδα, απλό συστημένο, όχι κουριερ, κόστισε 28 ευρώ!!!!

RASTAVIPER
05-02-12, 00:22
Με τι εστάλησαν;

Έχω λάβει καμιά 20ρια πακέτα όλα από το αγγλικό Αμαζον και ολα έρχονται τουλάχιστον 1 βδομάδα μετά το estimated.
Αφού δεν μπορούν να το τηρήσουν γιατί το αναφέρουν;

dfourt
05-02-12, 00:35
Έχω λάβει καμιά 20ρια πακέτα όλα από το αγγλικό Αμαζον και ολα έρχονται τουλάχιστον 1 βδομάδα μετά το estimated.
Αφού δεν μπορούν να το τηρήσουν γιατί το αναφέρουν;

Εμένα, πάλι, πάντα έρχονται πριν την ημερομηνία που γράφει στο estimate. Μια φορά μόνο μου έχει τύχει να αργήσει περίπου 1 εβδομάδα...

GigaSat
05-02-12, 15:43
Σε εμένα τυχαίνει το εξής.. κάνω μία παραγγελία πχ 3 βιβλία θα μου σπάσουν την παραγγελία σε 2+1
τα 2 από Αγγλία και το 1 από Γερμανία.
Από Γερμανία θα φύγει αμέσως ενώ από Αγγλία σε 2 μέρες αλλά τα βιβλία από Αγγλία θα έρθουν και 1-2 μέρες νωρίτερα(η θα αργήσει 1-2μέρες) από την estimate ημερομηνία που μου είχαν δώσει.
Από Γερμανία κλασσικά πράγματα θα αργήσει 1+ εβδομάδα.....

sa1901
06-02-12, 21:25
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις επιστροφές που κάνουμε στο Amazon.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα κουτιά συσκευασίας που έχουμε παραλάβει ή πρέπει να είναι κάποιο χωρίς το Amazon logo στο εξωτερικό μέρος;

Επίσης, ποιον τρόπο αποστολής προτείνετε; Από ΕΛΤΑ πιστεύω. Απλό, συστημένο, κάτι άλλο;

Ευχαριστώ
Άψογοι στο Amazon! :respekt: (όχι πως δεν το ξέρατε ήδη βέβαια)

Έστειλα πίσω στο γερμανικό άμαζον, μία μπλούζα που μου βγήκε μικρή στο μέγεθος. Χρησιμοποίησα την συσκευασία που την στείλανε αρχικά. Ήταν ένας από αυτούς τους χάρτινους φακέλους που διπλώνουν και όχι χαρτόκουτο. Τον έκλεισα με διάφανη ταινία συσκευασίας και έγινε μια χαρά δεματάκι.

Το πακέτο βγήκε 220 γραμμάρια και το έστειλα την Πέμπτη 2/2 από τα ΕΛΤΑ με συστημένο τέλος, που ήταν 6,80€. Σύμφωνα με email που μου στείλανε, το έλαβαν το Σάββατο 4/2 και μετά από μία ώρα, αφού έκαναν τον έλεγχο του προϊόντος, μου πίστωσαν πίσω το κόστος του, το ποσοστό των τελών αποστολής από μέρους τους και τα ταχυδρομικά τέλη που πλήρωσα εγώ στο ακέραιο.

Παρότι είχα αγχωθεί για όλη την διαδικασία, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην το ξανακάνω αν χρειαστεί. :oneup:

karetsos
06-02-12, 21:37
Άψογοι στο Amazon! :respekt: (όχι πως δεν το ξέρατε ήδη βέβαια)

Έστειλα πίσω στο γερμανικό άμαζον, μία μπλούζα που μου βγήκε μικρή στο μέγεθος. Χρησιμοποίησα την συσκευασία που την στείλανε αρχικά. Ήταν ένας από αυτούς τους χάρτινους φακέλους που διπλώνουν και όχι χαρτόκουτο. Τον έκλεισα με διάφανη ταινία συσκευασίας και έγινε μια χαρά δεματάκι.

Το πακέτο βγήκε 220 γραμμάρια και το έστειλα την Πέμπτη 2/2 από τα ΕΛΤΑ με συστημένο τέλος, που ήταν 6,80€. Σύμφωνα με email που μου στείλανε, το έλαβαν το Σάββατο 4/2 και μετά από μία ώρα, αφού έκαναν τον έλεγχο του προϊόντος, μου πίστωσαν πίσω το κόστος του, το ποσοστό των τελών αποστολής από μέρους τους και τα ταχυδρομικά τέλη που πλήρωσα εγώ στο ακέραιο.

Παρότι είχα αγχωθεί για όλη την διαδικασία, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην το ξανακάνω αν χρειαστεί. :oneup:

αγχώθηκες για 6,8 ευρώ;

εδώ εμένα μου στείλανε λάθος φωτιστικό και αναγκάστηκα να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα 110 ευρώ (το οποία και τελικά πήρα πίσω)

εκεί να δεις άγχος... :p

-21grams
07-02-12, 00:28
Άψογοι στο Amazon! :respekt: (όχι πως δεν το ξέρατε ήδη βέβαια)

Έστειλα πίσω στο γερμανικό άμαζον, μία μπλούζα που μου βγήκε μικρή στο μέγεθος. Χρησιμοποίησα την συσκευασία που την στείλανε αρχικά. Ήταν ένας από αυτούς τους χάρτινους φακέλους που διπλώνουν και όχι χαρτόκουτο. Τον έκλεισα με διάφανη ταινία συσκευασίας και έγινε μια χαρά δεματάκι.

Το πακέτο βγήκε 220 γραμμάρια και το έστειλα την Πέμπτη 2/2 από τα ΕΛΤΑ με συστημένο τέλος, που ήταν 6,80€. Σύμφωνα με email που μου στείλανε, το έλαβαν το Σάββατο 4/2 και μετά από μία ώρα, αφού έκαναν τον έλεγχο του προϊόντος, μου πίστωσαν πίσω το κόστος του, το ποσοστό των τελών αποστολής από μέρους τους και τα ταχυδρομικά τέλη που πλήρωσα εγώ στο ακέραιο.

Παρότι είχα αγχωθεί για όλη την διαδικασία, δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην το ξανακάνω αν χρειαστεί. :oneup:Δεν ξέρω πως ακριβώς αιτιολόγησες την επιστροφή, αλλά από την στιγμή που το προϊόν ήταν αυτό ακριβώς που παρήγγειλες/δεν παρουσίαζε κάποιο ελάττωμα κλπ, η επιστροφή των ταχυδρομικών τελών ήταν μάλλον χαριστική.
Προσοχή, ΔΕΝ διαμαρτύρομαι για την πρακτική που ακολουθούν, τουναντίον.
Άλλα καταστήματα απαιτούν απ' τον πελάτη να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας, για θέματα εξόφθαλμα, για τα οποία είναι πασιφανές πως δεν φέρει ευθύνη.
Απλώς μου φαίνεται υπερβολική η αποζημίωση των μεταφορικών επιστροφής - εν αντιθέσει με την περίπτωση του karetsos στον οποίο εστάλη λάθος αντικείμενο.

sa1901
07-02-12, 02:04
Δεν ξέρω πως ακριβώς αιτιολόγησες την επιστροφή, αλλά από την στιγμή που το προϊόν ήταν αυτό ακριβώς που παρήγγειλες/δεν παρουσίαζε κάποιο ελάττωμα κλπ, η επιστροφή των ταχυδρομικών τελών ήταν μάλλον χαριστική.
Προσοχή, ΔΕΝ διαμαρτύρομαι για την πρακτική που ακολουθούν, τουναντίον.
Άλλα καταστήματα απαιτούν απ' τον πελάτη να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας, για θέματα εξόφθαλμα, για τα οποία είναι πασιφανές πως δεν φέρει ευθύνη.
Απλώς μου φαίνεται υπερβολική η αποζημίωση των μεταφορικών επιστροφής - εν αντιθέσει με την περίπτωση του karetsos στον οποίο εστάλη λάθος αντικείμενο.
Μιλάμε για ρούχα, όπου στις αγορές από απόσταση μπορείς πολύ εύκολα να πάρεις λάθος νούμερο, αφού δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις το κόψιμο και τα πατρόν της κάθε μάρκας.

Πιστεύω ότι με αυτό το σκεπτικό είναι πολύ πιο ελαστικοί στις επιστροφές ρούχων (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=200182230) παρά σε άλλα προϊόντα. Εξάλλου δεν το επέστρεψα επειδή μετάνιωσα. Απλά δεν μου έκανε. Ήταν πολύ μικρό. Τι έπρεπε να κάνω; Να το φορτωθώ απλά και μόνο επειδή το αγόρασα online;

Στις επιλογές που μου έδινε για την επιστροφή διάλεξα το "Kleidungsstück zu klein". Δεν έκανα παραπάνω από εκεί και μετά. Τύπωσα την ετικέτα και το έστειλα.

Εδώ είναι και οι όροι για δωρεάν επιστροφή (http://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_cn?ie=UTF8&nodeId=200387580#kostenfrei):

In welchen Fällen ist die Rücksendung kostenfrei?

Ihre Rücksendung ist in den folgenden drei Fällen kostenfrei:

(i) Sie haben einen falschen, beschädigten oder defekten Artikel erhalten.

(ii) Sie haben den Kauf eines Artikels im Rahmen des Widerrufsrechts innerhalb von 14 Tagen widerrufen und der Preis des zurückzusendenden Artikels übersteigt 40,00 EUR (Hinweis: Der Betrag von 40,00 EUR bezieht sich auf den einzelnen zurückzusendenden Artikel und nicht auf den Gesamtwert der Rücksendung). Weitere Informationen zum Widerrufsrecht finden Sie in unseren AGBs (http://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=505048).

(iii) Sie schicken Bekleidung oder Schuhe innerhalb der 30-tägigen Rücknahmegarantie zurück.

Sollten Sie für Ihre Rücksendung unser vorfrankiertes Rücksendeetikett (http://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_cn?ie=UTF8&nodeId=200387580#Etikett) verwendet haben, so ist dieser Service in den oben genannten Fällen kostenfrei.
Wenn Sie die Portokosten ausgelegt haben, erstatten wir Ihnen diese.


Πιστεύω να βοηθήσουν αυτά, και άλλους που ενδιαφέρονται για τις επιστροφές ρούχων. :)

RASTAVIPER
07-02-12, 18:36
Λοιπόν πακέτο που παραγγέλθηκε την Πέμπτη, ήρθε χτες σε 3 μέρες.
ο λόγος; ότι του έβαλαν tracking από μόνοι τους.
Πραγματικά δεν τους καταλαβαίνω..δεν έχει λογική.
Το πράγμα αυτό κόστιζε 30€.
Και ήδη πάμε για 3 βδομάδες αναμονής κάρτας γραφικών αξίας 150€.Δηλαδή στα ακριβά προϊόντα δεν μπορούν να βάλουν στάνταρ tracking?

teodgeor
07-02-12, 19:05
Καλησπέρα, εγώ παρήγγειλα κάτι μέσω amazon αλλά από άλλον seller και η παραγγελία έφυγε από Γερμανία με DHL Businesspaket International. Αυτό είναι απλό ταχυδρομείο;

Δυο φορες που μου εστειλαν απο Γερμανια με DHL Businesspaket International εδω στην περιοχη μου τα φερνει το ΕΛΤΑ πορτα πορτα.

Piparas
07-02-12, 20:30
Δυο φορες που μου εστειλαν απο Γερμανια με DHL Businesspaket International εδω στην περιοχη μου τα φερνει το ΕΛΤΑ πορτα πορτα.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Περιμένουμε λοιπόν..

-21grams
08-02-12, 01:40
Απ' ότι φαίνεται έφτασε η στιγμή να κάνω κι εγώ παράπονα για καθυστερήσεις στις παραδόσεις, μέσω (ποιου άλλου;), του Deutsche Post DHL.
Παραγγελία που έγινε στις 18 Ιανουαρίου και απεστάλη -βάσει της σχετικής ενημέρωσης- 2 μέρες αργότερα, εξακολουθεί να εκκρεμεί :scratch
Ως Estimated Arrival Date αναφέρεται η προπερασμένη Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου, ενώ την προσεχή Παρασκευή συμπληρώνονται ακριβώς 3 βδομάδες απ' το dispatch.
Αν δεν έχει φτάσει έως τότε, θα πράξω τα δέοντα.

Απ' την άλλη μεριά πάλι, σκέφτομαι το σενάριο να αναφέρω το γεγονός στο Amazon την μια μέρα και να εμφανιστεί την αμέσως επόμενη.
Ποιο είναι η μέγιστη καθυστέρηση που έχει παρουσιαστεί -πάντα για αποστολές μέσω Γερμανικών Ταχυδρομείων- βάσει της έως τώρα εμπειρίας σας;
Μήπως θα έπρεπε να τους δώσω ένα περιθώριο ακόμη;

anon
08-02-12, 03:44
κάνε την επικοινωνία καλού κακού.δεν χάνεις τίποτε.

RASTAVIPER
08-02-12, 09:02
Απ' ότι φαίνεται έφτασε η στιγμή να κάνω κι εγώ παράπονα για καθυστερήσεις στις παραδόσεις, μέσω (ποιου άλλου;), του Deutsche Post DHL.
Παραγγελία που έγινε στις 18 Ιανουαρίου και απεστάλη -βάσει της σχετικής ενημέρωσης- 2 μέρες αργότερα, εξακολουθεί να εκκρεμεί :scratch
Ως Estimated Arrival Date αναφέρεται η προπερασμένη Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου, ενώ την προσεχή Παρασκευή συμπληρώνονται ακριβώς 3 βδομάδες απ' το dispatch.
Αν δεν έχει φτάσει έως τότε, θα πράξω τα δέοντα.

Απ' την άλλη μεριά πάλι, σκέφτομαι το σενάριο να αναφέρω το γεγονός στο Amazon την μια μέρα και να εμφανιστεί την αμέσως επόμενη.
Ποιο είναι η μέγιστη καθυστέρηση που έχει παρουσιαστεί -πάντα για αποστολές μέσω Γερμανικών Ταχυδρομείων- βάσει της έως τώρα εμπειρίας σας;
Μήπως θα έπρεπε να τους δώσω ένα περιθώριο ακόμη;
Έλεος.
Από Κίνα πιο γρήγορα θα ερχόταν.
Εγώ μετά τις 2 βδομάδες τους ενημερώνω συνήθως και αμέσως φροντίζουν να στείλουν αντικατάσταση.
Αν έρθουν και τα 2, απλά δεν δέχεσαι το ένα ώστε να γυρίσει πίσω.Αν τα πάρεις και τα 2, γυρνάς το ένα με την διαδικασία της επιστροφής.

sa1901
08-02-12, 11:14
Ποιο είναι η μέγιστη καθυστέρηση που έχει παρουσιαστεί -πάντα για αποστολές μέσω Γερμανικών Ταχυδρομείων- βάσει της έως τώρα εμπειρίας σας;
Μήπως θα έπρεπε να τους δώσω ένα περιθώριο ακόμη;
Προτείνω να περιμένεις μέχρι και την Παρασκευή. Αν δεν σου έρθει το ειδοποιητήριο, πήγαινε εσύ από το ταχυδρομείο λίγο πριν κλείσουν και ρώτα αν έχει έρθει κάτι για σένα.

Σε παραγγελία που έκανα λίγες μέρες πριν την δική σου, το δέμα έφτασε 11 μέρες μετά το Delivery Estimate.

Πάντως ποτέ δεν έχει χαθεί δέμα για μένα. Και έχω πάρει πάρα πολλά. Θα έλεγα να μην ανησυχείς. :)

-21grams
08-02-12, 11:15
Έλεος.
Από Κίνα πιο γρήγορα θα ερχόταν.
Εγώ μετά τις 2 βδομάδες τους ενημερώνω συνήθως και αμέσως φροντίζουν να στείλουν αντικατάσταση.
Αν έρθουν και τα 2, απλά δεν δέχεσαι το ένα ώστε να γυρίσει πίσω.Αν τα πάρεις και τα 2, γυρνάς το ένα με την διαδικασία της επιστροφής.Ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω, το δρομολόγιο στο Ταχυδρομείο.
Γιατί αν κάνω δήλωση μη-παραλαβής, φαντάζομαι θα διεκπεραιώσουν την παραγγελία σε 1-2 μέρες το πολύ [εκτός και αν τα προϊόντα -CDs στην προκειμένη περίπτωση- βρεθούν εν τω μεταξύ out of stock]
Αν στο διάστημα αυτό εμφανιστεί η αρχική παραγγελία, δεν θα προλάβω να τους ενημερώσω για να ακυρώσουν την 2η που θα είναι πλέον περιττή.
Και θα χρειαστεί να περιμένω ΚΑΙ αυτή, μόνο και μόνο για να τρέχω στα ΕΛΤΑ να την γυρίσω πίσω.
Σε αυτό οφείλονται κατά κύριο λόγο και οι ενδοιασμοί μου.
Από την άλλη μεριά ίσως ισχύουν ειδικοί όροι (όπως αυτοί που εφαρμόζει το Play.com λόγου χάρη) σύμφωνα με τους οποίους για να θεωρηθεί ένα δέμα *χαμένο*, θα πρέπει υποχρεωτικά να έχουν περάσει 3 βδομάδες από την μέρα αποστολής.

Αλήθεια, αν τελικά προκύψει το σενάριο της εις διπλούν παραγγελίας, όταν επισκεφτώ το Ταχυδρομείο για να επιστρέψω το επιπλέον δέμα, θα χρειαστεί να πληρώσω και τέλη ή απλώς σημειώνουν "Return to sender" και ακολουθεί τον αντίστροφο δρόμο;

jap
08-02-12, 11:26
Αλήθεια, αν τελικά προκύψει το σενάριο της εις διπλούν παραγγελίας, όταν επισκεφτώ το Ταχυδρομείο για να επιστρέψω το επιπλέον δέμα, θα χρειαστεί να πληρώσω και τέλη ή απλώς σημειώνουν "Return to sender" και ακολουθεί τον αντίστροφο δρόμο;

Δεν θα επιστρέψεις τίποτα, θα αρνηθείς να παραλάβεις. Απλά τους το λες προφορικά. Και για το amazon 21 μέρες είναι (νομίζω) το όριο για να ξαναστείλουν κάτι. Σε περίπτωση που είναι out of stock, κάνουν κατευθείαν refund.

manoss
08-02-12, 17:35
μίλα με το support http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?ie=UTF8&nodeId=471044&tag=help-support-21&linkCode=ur2&camp=1634&creative=19450

-21grams
09-02-12, 00:15
μίλα με το support http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?ie=UTF8&nodeId=471044&tag=help-support-21&linkCode=ur2&camp=1634&creative=19450


Δεν θα επιστρέψεις τίποτα, θα αρνηθείς να παραλάβεις. Απλά τους το λες προφορικά. Και για το amazon 21 μέρες είναι (νομίζω) το όριο για να ξαναστείλουν κάτι. Σε περίπτωση που είναι out of stock, κάνουν κατευθείαν refund.Η παραγγελία έφτασε τελικά σήμερα και το θέμα θεωρείται λήξαν.
Για την ιστορία (και όσους αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον), αναφέρω τα χρονικά στάδια:
1. Order: 18 Ιανουαρίου [19:30]
2. Dispatch mail: 20 Ιανουαρίου [09:45]
3. Delivery: 8 Φεβρουαρίου

Δηλαδή 20 μέρες! Φταίω εγώ μετά να τους πω “ή τα στέλνετε μέσω Royal Mail ή ακυρώνω την παραγγελία”;
Τι στο Διάολο, τον γύρο της Ευρώπης κάνουν;

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, ΙΣΧΥΕΙ αυτό σε κάποιο βαθμό.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά την διαδρομή που ακολουθούσε μία παραγγελία άλλου καταστήματος [SportsDirect.com] - μέσω Courier σε αυτή την περίπτωση.
Αντί να φύγει απευθείας από Αγγλία προς Ελλάδα, πέρασε πρώτα από τα αεροδρόμια της μισής Ευρώπης.
Κάποια στιγμή δε, και ενώ σύμφωνα με το tracking number η τρέχουσα θέση του πακέτου ήταν στην Ιταλία [λογικά σκεπτόμενος υπέθεσα ότι ήταν ο τελευταίος σταθμός πριν την άφιξη στο Ελ. Βενιζέλος], βρέθηκε σε άλλη βορειότερη χώρα!

Ανάλογα με την περίπτωση λοιπόν, μπορεί να υπάρξουν ενδιάμεσες στάσεις που αναπόφευκτα επιβραδύνουν την παράδοση.
Ίσως δεν υπάρχουν απευθείας (εμπορικές) πτήσεις από τις εγκαταστάσεις του Amazon στην Γερμανία, δεν εξηγείται διαφορετικά.
Εκτός πια και αν μας έχουν κατατάξει τελευταίους στην λίστα εξυπηρέτησης - τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...
Με την αντίστροφη διαδρομή πάντως, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Την τελευταία φορά που έστειλα δέμα με προορισμό την Γερμανία [ΕΛΤΑ => DHL] παραλήφθηκε μέσα σε 3 εργάσιμες μέρες. Και μάλιστα ΧΩΡΙΣ να είναι ούτε συστημένο, ούτε express κλπ.

Τελευταία (υποθετική) ερώτηση προς τον jap (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=45252):
Πως γίνεται να *αρνηθώ* να παραλάβω από τη στιγμή που το δέμα έχει ήδη παραδοθεί;
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπου ο Ταχυδρόμος αφήνει ειδοποιητήριο αλλά για αντικείμενα που λόγω μικρού μεγέθους παραδίδονται κατ' οίκον.

ariadgr
09-02-12, 00:48
Πως γίνεται να *αρνηθώ* να παραλάβω από τη στιγμή που το δέμα έχει ήδη παραδοθεί;
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπου ο Ταχυδρόμος αφήνει ειδοποιητήριο αλλά για αντικείμενα που λόγω μικρού μεγέθους παραδίδονται κατ' οίκον.

Δεν γινεται, στην περιπτωση που περιγράφεις

jap
09-02-12, 09:50
@-21grams: Σε έχουν καλομάθει οι ταχυδρόμοι της περιοχής σου. Εμένα μου κακοφάνηκε εδώ στη Νίκαια όταν ήρθα από Πειραιά που ο ταχυδρόμος δεν προσπαθεί καν να παραδώσει συστημένες επιστολές, έχει έτοιμα και πετάει τα ειδοποιητήρια και το έχουν σύστημα όλοι οι ταχυδρόμοι. Ακόμα και συντάξεις που πληρώνουν, περιμένουν τη γριά να κατέβει στην είσοδο, δεν ανεβαίνουν ποτέ. Για 'δεματάκια' δεν το συζητώ, Πειραιά τα έφερνε πολλές φορές ο ταχυδρόμος, εδώ στάνταρ από το ταχυδρομείο. Πρέπει να είναι κάτι πολύ μικρό για να το αφήσει στο κατώφλι (έξω, εντελώς χύμα, ούτε καν χτυπάνε το κουδούνι να το πετάξουν μέσα στην είσοδο). Και βέβαια, περνούν μάξιμουμ 2 φορές την εβδομάδα.

Τάγραψα και ξαλάφρωσα. Όταν υπάρξει δυνατότητα φορητότητας από τα ΕΛΤΑ σε άλλη εταιρεία θα είμαι από τους πρώτους που θα φύγουν. :p

Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, τα δικά σου δεματάκια είναι ως επί το πλείστον φακελάκια, αλλά είναι και πιο πιθανό να τα βουτήξει κάποιος.

Τον κύκλο με τα αεροπλάνα τον καταλαβαίνω σε ένα βαθμό: H πτήση Ιταλία - Γερμανία και η ανταπόκριση για Αθήνα μπορεί εντέλει να φτάνει νωρίτερα από ότι η προγραμματισμένη απευθείας πτήση ή μπορεί η DHL να πρέπει να δρομολογήσει με δικά της αεροπλάνα που κάνουν συγκεκριμένες διαδρομές, γιατί κοστίζει φτηνότερα - δεν την ενδιαφέρει να παραδώσει γρήγορα, αλλά να τηρήσει τις δεσμεύσεις ανάλογα με την υπηρεσία που έχει πληρώσει το κάθε amazon. Άσε που sh*t happens all the time, χάνεται κάποια ανταπόκριση, ένα δέμα πέφτει από τον ταινιόδρομο και χάνει το σκανάρισμα ή φορτώνεται κατά λάθος για άλλο προορισμό. Αυτό που περιγράφεις βέβαια είναι παρανοϊκό αλλά είναι αλήθεια ότι συμβαίνει.

vagsta
09-02-12, 10:03
Εμενα τελευταια φορα ειχε κανει περιπου 3 εβδομαδες, 1 εβδομαδα καθυστερηση απο οτι ειχε πει

-21grams
09-02-12, 12:15
@-21grams: Σε έχουν καλομάθει οι ταχυδρόμοι της περιοχής σου. Εμένα μου κακοφάνηκε εδώ στη Νίκαια όταν ήρθα από Πειραιά που ο ταχυδρόμος δεν προσπαθεί καν να παραδώσει συστημένες επιστολές, έχει έτοιμα και πετάει τα ειδοποιητήρια και το έχουν σύστημα όλοι οι ταχυδρόμοι. Ακόμα και συντάξεις που πληρώνουν, περιμένουν τη γριά να κατέβει στην είσοδο, δεν ανεβαίνουν ποτέ. Για 'δεματάκια' δεν το συζητώ, Πειραιά τα έφερνε πολλές φορές ο ταχυδρόμος, εδώ στάνταρ από το ταχυδρομείο. Πρέπει να είναι κάτι πολύ μικρό για να το αφήσει στο κατώφλι (έξω, εντελώς χύμα, ούτε καν χτυπάνε το κουδούνι να το πετάξουν μέσα στην είσοδο). Και βέβαια, περνούν μάξιμουμ 2 φορές την εβδομάδα.

Τάγραψα και ξαλάφρωσα. Όταν υπάρξει δυνατότητα φορητότητας από τα ΕΛΤΑ σε άλλη εταιρεία θα είμαι από τους πρώτους που θα φύγουν. :p

Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, τα δικά σου δεματάκια είναι ως επί το πλείστον φακελάκια, αλλά είναι και πιο πιθανό να τα βουτήξει κάποιος.

Τον κύκλο με τα αεροπλάνα τον καταλαβαίνω σε ένα βαθμό: H πτήση Ιταλία - Γερμανία και η ανταπόκριση για Αθήνα μπορεί εντέλει να φτάνει νωρίτερα από ότι η προγραμματισμένη απευθείας πτήση ή μπορεί η DHL να πρέπει να δρομολογήσει με δικά της αεροπλάνα που κάνουν συγκεκριμένες διαδρομές, γιατί κοστίζει φτηνότερα - δεν την ενδιαφέρει να παραδώσει γρήγορα, αλλά να τηρήσει τις δεσμεύσεις ανάλογα με την υπηρεσία που έχει πληρώσει το κάθε amazon. Άσε που sh*t happens all the time, χάνεται κάποια ανταπόκριση, ένα δέμα πέφτει από τον ταινιόδρομο και χάνει το σκανάρισμα ή φορτώνεται κατά λάθος για άλλο προορισμό. Αυτό που περιγράφεις βέβαια είναι παρανοϊκό αλλά είναι αλήθεια ότι συμβαίνει.Φίλε jap, η θέση μου είναι εκ διαμέτρου αντίθετη.
Με εξαίρεση τους λογαριασμούς, θα προτιμούσα να λαμβάνω ειδοποιητήρια για ΟΛΗ την υπόλοιπη αλληλογραφία!
Μια φορά την εβδομάδα και αφού τα είχα συγκεντρώσει όλα, θα επισκεπτόμουν τα ΕΛΤΑ όπου θα παρέμεναν αποθηκευμένα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ, μακριά από κακοποιά στοιχεία, κακόβουλα άτομα κλπ
Μικρό τίμημα προκειμένου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

jap
09-02-12, 13:10
Σε αυτό που λες, η απάντηση λέγεται θυρίδα. ;) Κι εγώ αυτό έχω κάνει. Αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιείς διεύθυνση θυρίδας αν σου στέλνουν με courier.

-21grams
09-02-12, 13:16
Σε αυτό που λες, η απάντηση λέγεται θυρίδα. ;) Κι εγώ αυτό έχω κάνει. Αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιείς διεύθυνση θυρίδας αν σου στέλνουν με courier.α. Η θυρίδα κοστίζει [δεν ξέρω πόσο, αλλά εδώ γίνονται ΤΑ cutbacks, για θυρίδες είμαστε τώρα;]
β. Οι αποστολές με courier εξαιρούνται ούτως ή άλλως, αφού είναι κατά κανόνα ασφαλείς [με ...ΣΚΟΤΕΙΝΗ εξαίρεση την ... Θα αναφέρω μόνο τα αρχικά: Γ.Τ.]

RASTAVIPER
09-02-12, 17:22
Και εγώ σας ανακοινώνω ότι χτες ήρθε επιτέλους η κάρτα.20 ημερολογιακές μέρες μετά την αποστολή της.
και μάλιστα δεν παίζει!!! :-P

@ ADSLgr.com All rights reserved.