PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

christakoss
22-02-13, 15:02
Ασφαλείας...:rolleyes:

Δεν το κατανοώ.Το προιόν σου έχει αποσταλεί σωστά;Τα χρήματα τα έχουν πάρει.Οπότε που είναι το πρόβλημα;

thourios
22-02-13, 15:15
Με λίγα λόγια. Μακριά από Prepaid Visa της Eurobank! Έτσι δεν είναι;

kostas2005
22-02-13, 15:21
Αν δεν κάνω λάθος και με την alpha είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα
κάτι δεν δέχονται/στέλνουν Fax/email δεν θυμάμαι

blade_
22-02-13, 16:47
Και αναγκαστικά θα περιμένω μήνα.είναι ντροπή αυτά τα πράματα.πιστεύω οτι φταιει το Αμαζόνων.ουδέποτε με αλλά εταιρεια αντιμετώπισα προβλημα

christakoss
22-02-13, 17:17
Και αναγκαστικά θα περιμένω μήνα.είναι ντροπή αυτά τα πράματα.πιστεύω οτι φταιει το Αμαζόνων.ουδέποτε με αλλά εταιρεια αντιμετώπισα προβλημα

Εγώ το αντιμετώπισα και εκτός amazon.Μάλλον θέμα eurobank είναι.

blade_
22-02-13, 21:40
θα κανω αμφισβητηση τη δευτερα κ βλεπουμε

RASTAVIPER
23-02-13, 10:09
Τρομερή αντιμετώπιση από άλλον πωλητή μέσω του Amazon UK. :-) :-)
Παράγγειλα κάποιες επαγγελματικες Sanyo μπαταρίες και από δικό μου λάθος, στάλθηκαν σε μια 2η ανενεργή διεύθυνση που έχω και που δυστυχώς το κατάλαβα την ημέρα που έφυγαν.
Μετά από email στον πωλητή με έδρα Γερμανία, απλά ζήτησε την σωστή διεύθυνση και τις ξαναστειλε!!
Χωρίς πολλά λόγια ή να μου πει το οτιδήποτε.
Πραγματικά χαίρεσαι να αγοράζεις από τέτοια site.

ipo
23-02-13, 20:10
Τρομερή αντιμετώπιση από άλλον πωλητή μέσω του Amazon UK. :-) :-)
Παράγγειλα κάποιες επαγγελματικες Sanyo μπαταρίες και από δικό μου λάθος, στάλθηκαν σε μια 2η ανενεργή διεύθυνση που έχω και που δυστυχώς το κατάλαβα την ημέρα που έφυγαν.
Μετά από email στον πωλητή με έδρα Γερμανία, απλά ζήτησε την σωστή διεύθυνση και τις ξαναστειλε!!
Χωρίς πολλά λόγια ή να μου πει το οτιδήποτε.
Πραγματικά χαίρεσαι να αγοράζεις από τέτοια site.
Σε περίπτωση που χρεώθηκε διπλά μεταφορικά, καλό θα ήταν να του προτείνεις να επωμιστείς το επιπλέον κόστος, ώστε να χαίρεται κι εκείνος που συναλλάσσεται με υπεύθυνους αγοραστές.

cool11
08-03-13, 13:53
Μου θυμιζει καποιος πως μπορω να επικοινωνησω με τον seller ενος προιοντος στο amazon για να ζητησω μια διευκρινηση για ενα προιον?

phantom77
08-03-13, 13:58
Μου θυμιζει καποιος πως μπορω να επικοινωνησω με τον seller ενος προιοντος στο amazon για να ζητησω μια διευκρινηση για ενα προιον?

Στη σελίδα του πωλητή και στο δεξί μέρος (κάτω απο το feedback) υπάρχει επιλογή Further Information > Contact the Seller

cool11
08-03-13, 23:30
Στη σελίδα του πωλητή και στο δεξί μέρος (κάτω απο το feedback) υπάρχει επιλογή Further Information > Contact the Seller

thanks.

Υπαρχει καποια τυπικη προθεσμια/χρονικο διαστημα, μεσα στο οποιο υποχρεουται ο seller να απαντησει?

phantom77
08-03-13, 23:39
thanks.

Υπαρχει καποια τυπικη προθεσμια/χρονικο διαστημα, μεσα στο οποιο υποχρεουται ο seller να απαντησει?

Δεν υπάρχει δέσμευση. Όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω, πήρα απάντηση την ίδια μέρα όποτε αυτό ήταν δυνατό.

mariakr
09-03-13, 08:56
Παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Έχω παραγγείλει παπούτσια από άμαζον 19/02. Μου τα στέλνουν με απλό ταχυδρομείο, αργεί το δέμα, ψάχνω στο τοπικό ταχυδρομείο, με παραπέμπουν στα κεντρικά. Πάω στα κεντρικά της πόλης μου λένε φταίει το ΚΔ της περιφέρειας (το οποίο είναι σε άλλο νομό). Σημειωτέον ότι όσο έμενα στο νομό που είναι το ΚΔ που υπέδειξαν ως υπεύθυνο, ουδέποτε αντιμετώπισα τέτοιου είδους πρόβλημα.

Γράφω στο άμαζον ότι δεν τα έλαβα, μου ξαναστέλνουν άλλα, αλλά πάλι με απλό ταχυδρομείο. Το δέμα αργεί ξανά.
Επίσης αλλά δυο δέματα από Γερμανία (javari) έχουν αργήσει ελαφρώς.
Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει όσο καιρό παραγγέλνω. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι φταίνε τα ελτα και όχι το άμαζον ή το javari.

Στέλνω μέιλ παραπόνων στα κεντρικά του ελτα στην εξυπηρέτηση πελατών. Σκοπεύω να πάρω και τηλεφωνο εκεί. Επίσης σκοπεύω να ξαναπάρω σε όλα τα υποκαταστήματα ελτα που εμπλέκονται. Λέτε να τα κλέβουν;; Είναι δυνατόν;; Έχω αγανακτήσει...

Τι άλλο μπορώ να κάνω;; Πού να απευθυνθώ; Πού να κάνω καταγγελίες;;Έστω αν δε βρω τα δέματα, να τους ταρακουνήσω λίγο. Ξέρω ότι το αρνητικό είναι ότι δεν έχω tracking number για τα δέματα.

evantigger
09-03-13, 09:27
Οι γερμανικές αποθήκες αργούν να φέρουν πράγματα ακόμα και στην Αθήνα. Οι 8 εργάσιμες συνήθως είναι 16 από τη Γερμανία και μένω Αθήνα. Αν κλείσει μήνας, ημερολογιακός, τότε να ενοχλείς πρώτα τα ΕΛΤΑ και μετά το Amazon.

mariakr
09-03-13, 10:02
Οι γερμανικές αποθήκες αργούν να φέρουν πράγματα ακόμα και στην Αθήνα. Οι 8 εργάσιμες συνήθως είναι 16 από τη Γερμανία και μένω Αθήνα. Αν κλείσει μήνας, ημερολογιακός, τότε να ενοχλείς πρώτα τα ΕΛΤΑ και μετά το Amazon.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως έκανα λάθος στις ημερομηνίες που σας έγραψα.
Το πρώτο δέμα είχε ημερομηνία αποστολής από άμαζον 28/01 και εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 07/02 (δεν το παρέλαβα ποτέ)
Το δεύτερο δέμα είχε ημερομηνία αποστολής από άμαζον 19/02 και εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 01/03 (δεν το παρέλαβα ακόμα, ελπίζω ακόμα....).

Όταν αναγανάκτησα να ψάχνω για το πρώτο δέμα και με έστελναν από τον έναν στον άλλον και κανείς δεν ήξερε τίποτα στα ελτά και όλοι είχαν το στυλάκι, ωχ αδελφέ..... ψάχνεις να βρεις κάτι που δεν έχει tracking number, επικοινώνησα με άμαζον και ζήτησα μήπως έχουν να μου δώσουν tracking number της παραγγελίας (σε άλλη αγορά από άλλο κατάστημα όταν είχα ζητήσει και ενώ η αποστολή ήταν με απλό ταχυδρομείο πάλι, μου έδωσαν και τελικά βρήκα το δέμα) μήπως και τη βρω...Το άμαζον απάντησε ότι δεν είχε και ότι μου ξαναστέλνει την παραγγελία.

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως όχι τόσο να βρω τα παπούτσια, αλλά να δω τι θα κάνω με τα ελτα. Αυτή η κατάσταση είναι απαράδεκτη. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

frap
09-03-13, 12:53
Δυστυχώς, πέρα από το να κάνεις τηλέφωνα και να κάνεις έγγραφες καταγγελίες δε μπορείς να κάνεις και πολλά για απλή αποστολή. Και ακόμη και με τα παράπονα, αν δε μαζευτούν αρκετά από πολλούς ( σίγουρα, δε διαλέγει κάποιος τα δικά σου μόνο...) ώστε να συγκινηθεί κάποιος προϊστάμενος στα ΕΛΤΑ και να κάνει κάποια εσωτερική έρευνα, δε θα βγει και τίποτε.

Όσον αφορά τις καταγγελίες, μπορείς να δοκιμάσεις επίσης και στο συνήγορο του καταναλωτή.

Επίσης, μένεις σε πολυκατοικία; Μήπως η δουλειά γίνεται εκεί... πιάσε και το διανομέα και ρώτα αν άφησε κάτι για σένα χύμα στην είσοδο.

NaGR
09-03-13, 14:01
μην χάνεις το χρόνο σου με τηλ διαμαρτυρίας.
στα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμία σημασία. εξαρτάσαι αποκλειστικά απο το πόσο υπεύθυνος είναι ο υπάλληλος στον οποίο έπεσε το δέμα σου.

Andreaslar
10-03-13, 17:16
Να κάνεις μήνυση (100ε παράβολο στην Αστυνομία) για κλοπή (ή ότι άλλο σου υποδείξουν στην Αστυνομία) κατά παντός υπευθύνου και να την κοινοποιήσεις στο γραφείο ΕΛΤΑ της περιοχής σου καθώς και στο ΚΔ της περιφέρειας σου...

Έχεις ελπίδες να συγκινηθεί κάποιος....

Bananas
10-03-13, 23:30
Καλησπέρα. Έχω αγοράσει κάποια ακουστικά απο το amazon.it . Έχουν πρόβλημα με τη ροδέλα του ήχου και όταν χαμηλώνω τον ήχο τελείως αυτά δεν γίνονται τελείως mute. Σκέφτομαι να τα επιστρέψω (αν γίνεται αυτό).Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται; Έχει κανένας εμπειρία σε παρόμοια κατάσταση ελαττωματικού προιόντος;

Φανερός Πράκτωρ
10-03-13, 23:47
επικοινωνείς και τους λες το πρόβλημά σου. Σου λένε να το στείλεις πίσω. Αν δεν σε καλύπτει η δωρεάν αποστολή επειδή δεν είσαι Ιταλία, το στέλνεις με δικά σου έξοδα και στο τέλος σου επιστρέφουν και τα έξοδα αγοράς αλλά και αποστολής. Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με επιστροφές στο amazon (αλλά και συνεργάτες τους). Πάντα μου επέστρεφαν τα λεφτά άμεσα και χωρίς πολλά πολλά.

Τους ενδιαφέρουν πρώτα οι ικανοποιημένοι πελάτες και μετά τα "ακουστικά". Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει να επιστρέψω ως προβληματικό κάτι μη προβληματικό.

Επιπλέον να ξέρεις ότι η νομοθεσία ορισμένων χωρών (Γερμανία, Γαλλία κλπ) σου δίνει το δικαίωμα να πάρεις μια συσκευή, να την ανοίξεις, να την δοκιμάσεις αν σου κάνει και αν σου αρέσει για ένα Χ χρονικό διάστημα και σε αντίθετη περίπτωση να την επιστρέψεις και να λάβεις τα λεφτά σου πίσω. Αυτός ο χρόνος είναι 2 βδομάδες για Γερμανία και 1 για Γαλλία. Δες αν υπάρχει κάτι τέτοιο για Ιταλία. Επιπλέον νομίζω ότι το amazon δίνει παραπάνω χρόνο από μόνο του από την standard νομοθεσία των χωρών. Αλλά αυτά ρώτα τα. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ εξυπηρετικοί και δεν θα πάνε να σε ρίξουν κλπ κλπ

mariakr
11-03-13, 18:25
Να κάνεις μήνυση (100ε παράβολο στην Αστυνομία) για κλοπή (ή ότι άλλο σου υποδείξουν στην Αστυνομία) κατά παντός υπευθύνου και να την κοινοποιήσεις στο γραφείο ΕΛΤΑ της περιοχής σου καθώς και στο ΚΔ της περιφέρειας σου...

Έχεις ελπίδες να συγκινηθεί κάποιος....

Παραπονέθηκα στην εξυπηρέτηση πελατών στα ΕΛΤΑ με μέιλ και μου απάντησαν αυτό :
Αγαπητέ κύριε,



Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι τα αναφερόμενα σε αυτό ταχυδρομικά αντικείμενα ανήκουν στην κατηγορία της απλής αλληλογραφίας (δεν φέρουν αριθμό κατάθεσης), η οποία σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και τον Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους καταναλωτές, δεν καταγράφεται αναλυτικά στα διάφορα στάδια της διαβίβασής της, (κατάθεση, περισυλλογή, διαλογή, διανομή), τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Εξωτερικό και ως εκ τούτου υπάρχει αντικειμενική δυσκολία διερεύνησης των όρων διαχείρισης του.



Σε κάθε περίπτωση ωστόσο τα ηλεκτρονικά σας μηνύματα έχουν προωθηθεί στα αρμόδια στελέχη του ΕΛΤΑ και θα ενημερωθείτε σχετικά με νεότερο ηλεκτρονικό μας μήνυμα.

Εν τω μεταξύ την ίδια τύχη φαίνεται να έχουν και άλλα δέματα που περίμενα από javari.de.

Καλά κρασιά ..............

Σκέφτομαι να κάνω μήνυση για κλοπή κατά παντός υπευθύνου. Δεν θέλει παράβολο, διώκεται αυτεπάγγελτα. (οφφ τόπικ) Όμως πώς θα την αποδείξω είναι το θέμα.....

Bananas
13-03-13, 23:35
Σκέφτομαι να αγοράσω απο το amazon.co.uk τα logitech z906 . Επειδή είναι ογκώδες δέμα με προβληματίζει κατα πόσο σώο και αβλαβές θα έρθει στο σπιτι μου. Σε τέτοιες περιπτώσεις μεγάλων δεμάτων έρχεται με courier; (θα επιλέξω απλή αποστολή δωρεάν) Να τα πάρω ή να προτιμήσω να τα αγοράσω απο ελληνικό κατάστημα όταν πέσει η τιμή τους;

Mouse Potato
13-03-13, 23:42
Δεν θα υπάρξει πρόβλημα. 2 φορές που έχει χρειαστεί να αγοράσω σχετικά ογκώδες και βαρύ αντικείμενο, μου το έστειλαν με courier μέσα σε 2 εργάσιμες. Βέβαια δεν σημαίνει πως κάνουν παντού έτσι. Όπως και να 'χει το packaging θα είναι σίγουρα ανάλογο της περίστασης. Στην τελική αν δεν έρθει σώο και αβλαβές όπως λες, το μόνο που θα κάνεις είναι να το στείλεις πίσω και να σου στείλουν άλλο, με μηδενικό οικονομικό κόστος.

alexgk
14-03-13, 21:47
Σκέφτομαι να αγοράσω απο το amazon.co.uk τα logitech z906 . Επειδή είναι ογκώδες δέμα με προβληματίζει κατα πόσο σώο και αβλαβές θα έρθει στο σπιτι μου. Σε τέτοιες περιπτώσεις μεγάλων δεμάτων έρχεται με courier; (θα επιλέξω απλή αποστολή δωρεάν) Να τα πάρω ή να προτιμήσω να τα αγοράσω απο ελληνικό κατάστημα όταν πέσει η τιμή τους;
Στο Σκρουτζ έχει 304 ευρώ στο Άμαζον 260 λίρες. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά, εκτός αν κάνω λάθος στις τιμές.

Bananas
15-03-13, 02:08
Στο Σκρουτζ έχει 304 ευρώ στο Άμαζον 260 λίρες. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά, εκτός αν κάνω λάθος στις τιμές.

Πριν κάτι μέρες νομίζω ότι ήταν φθηνότερα απο το skroutz και αλλαξαν την τιμή στο amazon. Εκτός και αν υπολόγισα εγώ λαθος το συνάλλαγμα . Τώρα ναι είναι ακριβότερα απο amazon

modechristo
19-03-13, 02:11
παιδια καλησπερα μια ερωτηση θελω να κανω!!!
μπορω να παραγγειλω κατι απο amazon με αδεια προπληρωμενη καρτα και να βαλω τα λεφτα μετα απο μια , δυο μερες?

phantom77
19-03-13, 02:27
παιδια καλησπερα μια ερωτηση θελω να κανω!!!
μπορω να παραγγειλω κατι απο amazon με αδεια προπληρωμενη καρτα και να βαλω τα λεφτα μετα απο μια , δυο μερες?

Όχι. Μόλις γίνει η παραγγελία το κατάστημα ελέγχει αν υπάρχει υπόλοιπο στην κάρτα.

akilleas
19-03-13, 07:43
Όχι. Μόλις γίνει η παραγγελία το κατάστημα ελέγχει αν υπάρχει υπόλοιπο στην κάρτα.

Μη σου πω ότι την ελέγχει και πριν φτάσεις στο τελευταίο βήμα.

frap
19-03-13, 12:38
παιδια καλησπερα μια ερωτηση θελω να κανω!!!
μπορω να παραγγειλω κατι απο amazon με αδεια προπληρωμενη καρτα και να βαλω τα λεφτα μετα απο μια , δυο μερες?
Θα είναι καλύτερα φυσικά να έχεις υπόλοιπο προτού κάνεις την παραγγελία.... εκτός πια κι αν βρήκες την top ευκαιρία και βιάζεσαι να την κλείσεις...

... οπότε μιας και μιλάμε για το Amazon, μπορείς να ολοκληρώσεις την παραγγελία και χωρίς υπόλοιπο. Το Amazon μόλις πάει να ελέγξει το υπόλοιπο της κάρτας σου κατά την αποστολή του αντικειμένου θα σου στείλει email πως υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα σου και να το διευθετήσεις. Έτσι έχεις το χρόνο να βάλεις λεφτά μέσα και όταν ξαναπροσπαθήσουν 1-2 μέρες μετά να πάρουν τα χρήματα να τα βρουν εκεί.

modechristo
19-03-13, 17:45
Θα είναι καλύτερα φυσικά να έχεις υπόλοιπο προτού κάνεις την παραγγελία.... εκτός πια κι αν βρήκες την top ευκαιρία και βιάζεσαι να την κλείσεις...

... οπότε μιας και μιλάμε για το Amazon, μπορείς να ολοκληρώσεις την παραγγελία και χωρίς υπόλοιπο. Το Amazon μόλις πάει να ελέγξει το υπόλοιπο της κάρτας σου κατά την αποστολή του αντικειμένου θα σου στείλει email πως υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα σου και να το διευθετήσεις. Έτσι έχεις το χρόνο να βάλεις λεφτά μέσα και όταν ξαναπροσπαθήσουν 1-2 μέρες μετά να πάρουν τα χρήματα να τα βρουν εκεί.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... frap αυτο ηθελα να ακουσω!!!! :P
επειδη ηδη παραγγειλα απλα βαζω λεφτα αυριο και περιμενω mail οτι τα πηραν σωστα?
υπαρχει ενδεχομενο να αλλαξει η τιμη και να χρειαστει να πληρωσω παραπανω>?
η θεωρειται οτι ετσι εχω δευσμευσει το προιον!! ?

frap
19-03-13, 20:18
επειδη ηδη παραγγειλα απλα βαζω λεφτα αυριο και περιμενω mail οτι τα πηραν σωστα?
Βασικά, θα πάρεις το συνηθισμένο email πως στάλθηκε η παραγγελία. Σε ευρώ ή σε λίρες ζήτησες να γίνει η χρέωση; Αν ζήτησες σε λίρες, βάλε 2-3 ευρώ παραπάνω από ότι υπολογίζεις με την ισοτιμία καθώς ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος για την ισοτιμία που θα χρησιμοποιηθεί για τη μετατροπή και επίσης μπορεί να παίζει καμία ταρίφα μετατροπής συναλλάγματος από την ίδια την τράπεζα. Έτσι συνήθως δεσμεύονται περισσότερα χρήματα από την κάρτα και η εκκαθάριση γίνεται αργότερα από την τράπεζα.


υπαρχει ενδεχομενο να αλλαξει η τιμη και να χρειαστει να πληρωσω παραπανω>?
Κανένα απολύτως... με το Amazon έχεις να κάνεις λέμε...



η θεωρειται οτι ετσι εχω δευσμευσει το προιον!! ?
Ακριβώς.

modechristo
19-03-13, 23:24
Βασικά, θα πάρεις το συνηθισμένο email πως στάλθηκε η παραγγελία. Σε ευρώ ή σε λίρες ζήτησες να γίνει η χρέωση; Αν ζήτησες σε λίρες, βάλε 2-3 ευρώ παραπάνω από ότι υπολογίζεις με την ισοτιμία καθώς ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος για την ισοτιμία που θα χρησιμοποιηθεί για τη μετατροπή και επίσης μπορεί να παίζει καμία ταρίφα μετατροπής συναλλάγματος από την ίδια την τράπεζα. Έτσι συνήθως δεσμεύονται περισσότερα χρήματα από την κάρτα και η εκκαθάριση γίνεται αργότερα από την τράπεζα.


Κανένα απολύτως... με το Amazon έχεις να κάνεις λέμε...


Ακριβώς.

η χρεωση ειναι σε λιρες....
και βγαινει γυρω στις 23 λιρες δηλαδη καπου στα 27 ευρω....
αυτη δεν ειναι η τελικη τιμη?
μου λες οτι παιζει να πληρωσω και παραπανω?
ελεγα να βαλω 30 ευρω στην τραπεζα.....:hmm:

akilleas
20-03-13, 06:38
Έχουν ξεφύγει εκεί στο Amazon.
Παρήγγειλα την προηγούμενη Τρίτη πάνες pampers και Πέμπτη πρωί ήτανε σπίτι μου.

kostas2005
20-03-13, 08:35
Νόμιζα οτι είχαν σταματήσει να στέλνουν πάνες
ποιές πάνες προτείνετε γιατί χρειαζόμαστε

Xouzouris
20-03-13, 08:46
Pampers baby dry (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B008QUB80W/ref=ox_sc_sfl_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE) και active fit (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007Q0KV9M/ref=oh_details_o01_s01_i01?ie=UTF8&psc=1), μεχρι 50% φτηνότερα (διαφημιζουν στην τηλεόραση 12.90 γιουρια τις 46, αγορασα προχτες 11 λιρες τις 80).

Μια απο τα ιδια και τα μωρομαντηλα (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004U9TL66/ref=ox_sc_sfl_title_4?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE) Pampers, 10 λιρες τα 12 κουτιά.

A, και αν δωσεις παγια εντολη να σου στελνουν Χ κουτια (οσα θες) ανα Ψ χρονικο διάστημα (ανα 1-6 μήνες) παιρνεις επιπλεον 10% έκπτωση.

Ο Τζαμπας ζει και βασιλευει.

alekan
20-03-13, 12:03
Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει για τις εκτός ΗΒ αγορές η πάγια εντολή;

phantom77
20-03-13, 12:22
Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει για τις εκτός ΗΒ αγορές η πάγια εντολή;



Can I subscribe to eligible products if I live outside the UK or the Republic of Ireland?

Subscribe & Save may not be available on all items to all countries. Some eligible items can't be delivered to international addresses. For more information please see our Delivery Restrictions page. For delivery restrictions specific to a product, see the Product Details section of the product detail page.

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=hp_200475350_top_out?nodeId=200475350#outside

Μάλλον ισχύουν οι περιορισμοί που ισχύουν και για μεμονωμένες αγορές.

frap
20-03-13, 14:26
Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει για τις εκτός ΗΒ αγορές η πάγια εντολή;

Ναι κανονικά... Ο μόνος περιορισμός είναι πως κάθε είδος αποτελεί ξεχωριστή αποστολή, οπότε για να πιάσεις το όριο των 20-25 λιρών για δωρεάν μεταφορά θα πρέπει ίσως να παραγγέλνεις 2 ή και περισσότερα είδη, σε πιο αραιές ημερομηνίες.

Το Ε4300 ζει και βασιλεύει :) φτου-φτου..

akilleas
22-03-13, 06:50
Ναι κανονικά... Ο μόνος περιορισμός είναι πως κάθε είδος αποτελεί ξεχωριστή αποστολή, οπότε για να πιάσεις το όριο των 20-25 λιρών για δωρεάν μεταφορά θα πρέπει ίσως να παραγγέλνεις 2 ή και περισσότερα είδη, σε πιο αραιές ημερομηνίες.

* SPOILER *

Εμένα για δωρεάν αποστολή δεν μου επέτρεπε να κάνω subscribe.
Παίρνω πάντα την giga συσκευασία νο4 στα 27,90αφρό τελική με 138 τεμάχια και μου έρχονται δωρεάν με ΕΛΤΑ courier.

kostas2005
22-03-13, 09:02
Ακόμα επικοινώνησα μαζί τους για το θέμα του συνδυασμού προσφορών σε 2 διαφορετικά προϊόντα με Subscribe & Save 10% και free super saver shipping
Μου είπαν ότι δεν γίνετε συνδυασμός των 2 αυτόν προσφορών και δεν ισχύει το Subscribe & Save 10% για Ελλάδα , Παρόλα αυτά προσθεσα 2 ίδια προϊόντα στο καλάθι ξεπέρασα της 25 λίρες και με άφησε να κάνω Subscribe & Save για Ελλάδα με την έκπτωση του 10%
Όλα αυτά μέχρι το προτελευταίο βήμα γιατί δεν πλήρωσα τελικά.


Ναι κανονικά... Ο μόνος περιορισμός είναι πως κάθε είδος αποτελεί ξεχωριστή αποστολή, οπότε για να πιάσεις το όριο των 20-25 λιρών για δωρεάν μεταφορά θα πρέπει ίσως να παραγγέλνεις 2 ή και περισσότερα είδη, σε πιο αραιές ημερομηνίες.


Έχεις παραγγείλει πράγματα και σου έχουν έρθει ?

Xouzouris
22-03-13, 09:30
Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει για τις εκτός ΗΒ αγορές η πάγια εντολή;

Προσωπικα οχι, δεν το εχω δοκιμάσει, οι παραγγελιες που αναφερω εγιναν για λογαριασμο φίλων. Σε μερικους μηνες που θα παραγγελνω για μενα θα σου πω . :p

frap
22-03-13, 10:26
Έχεις παραγγείλει πράγματα και σου έχουν έρθει ?
Ομοίως με τον kostas2005. Απλά το πήγα μέχρι το τελευταίο βήμα και το άφησα εκεί. Χωρίς συνδυασμένο subscribe δεν έλεγε. Την επόμενη φορά που θα πάρω μωρομάντηλα πάντως θα κάνω subscribe να δω.

Νikosanagn
23-03-13, 05:58
Tι γίνεται ρε παιδιά με το amazon; Παρήγγειλα με τον ξάδερφό μου δύο dslr και ήρθαν σε 2 μέρες, με πύραυλο τα στέλνουν; :lol:

senkradvii
23-03-13, 16:14
The Tax-Free Internet Shopping Era May Be Over (http://finance.yahoo.com/blogs/daily-ticker/tax-free-internet-shopping-era-may-over-170449285.html)

chriszah
23-03-13, 21:06
The Tax-Free Internet Shopping Era May Be Over (http://finance.yahoo.com/blogs/daily-ticker/tax-free-internet-shopping-era-may-over-170449285.html)

Ενδιαφέρον το άρθρο, μόνο που στο Amazon.co.uk πληρώνουμε φόρο (ελληνικό ΦΠΑ). Βέβαια στα υπόλοιπα γνωστά (play.com κ.α.) ιντερνετομάγαζα όχι...

senkradvii
23-03-13, 21:13
Ενδιαφέρον το άρθρο, μόνο που στο Amazon.co.uk πληρώνουμε φόρο (ελληνικό ΦΠΑ). Βέβαια στα υπόλοιπα γνωστά (play.com κ.α.) ιντερνετομάγαζα όχι...

Nαι μάλλον έπρεπε να το βάλω στο νήμα με τις online αγορές γενικά, αλλά αυτό βρήκα πρώτο.. :p

jkoukos
23-03-13, 22:40
Αν κατάλαβα σωστά το άρθρο αναφέρεται στις online πωλήσεις εντός της Αμερικής.
Δεν ισχύει για πωλήσεις στο εξωτερικό που είναι tax-free.
Το θέμα έρχεται (http://www.cbsnews.com/8301-503983_162-4948813-503983.html) και παρέρχεται (http://news.cnet.com/States-push-to-tax-Net-shopping/2100-1028_3-6060450.html) πολύ καιρό τώρα από διάφορες Πολιτείες, αλλά πρέπει να λύσουν πολλά προβλήματα ένα εκ των οποίων είναι σε κάποιες δεν προβλέπεται καθόλου φόρος

cool11
23-03-13, 23:00
Κι εγω δεν καταλαβα, γιατι να πρεπει να πληρωνω ελληνικο ΦΠΑ σε αγγλικο καταστημα, στο amazon. Γιατι το ebay uk, δεν εχει κατι αναλογο? Εκτος απο αυτα που στοκαρει το ιδιο το amazon, κατα τα αλλα, shop in shop ειναι και στο ebay και στο amazon. Σαν hosting αλλων καταστηματων.
Για τον λογο αυτο, προτιμω παντα, ebay uk, και φυσικα και κινα, οταν ειναι σχετικα μικρου κοστους και δεν εχει τελωνεια κλπ
Γιατι για το καθετι, να πληρωνω ΦΠΑ, ελλαδος, ειδικα τωρα που ειναι και μεγαλος?
Για τον λογο αυτο, το amazon uk, ειναι σχεδον παντα 2η επιλογη στις αγορες μου, παντω κοιταζω πρωτα σε ebay, και μονο αν δεν το βρω εκει, ή εχει μεγαλο κοστος (οποτε μετα συμφερει το amazon με τα δωρεαν μεταφορικα), αναγκαστικα παω σε amazon. Αλλα παντα, 2η επιλογη. Ακου εκει να πηγαινω σε αγγλικο καταστημα και να πληρωνω ελληνικο ΦΠΑ... (23% στα δικά μας 'ηλεκτρονικα' προιοντα και οχι μονο)

Mouse Potato
23-03-13, 23:11
Πολύ απλά γιατί το amazon έχει [και] ελληνικό ΑΦΜ.

phantom77
23-03-13, 23:24
Κι εγω δεν καταλαβα, γιατι να πρεπει να πληρωνω ελληνικο ΦΠΑ σε αγγλικο καταστημα, στο amazon. Γιατι το ebay uk, δεν εχει κατι αναλογο? Εκτος απο αυτα που στοκαρει το ιδιο το amazon, κατα τα αλλα, shop in shop ειναι και στο ebay και στο amazon. Σαν hosting αλλων καταστηματων.
Για τον λογο αυτο, προτιμω παντα, ebay uk, και φυσικα και κινα, οταν ειναι σχετικα μικρου κοστους και δεν εχει τελωνεια κλπ


Όταν αγοράζεις απο τρίτους πωλητές, δεν πληρώνεις ελληνικό ΦΠΑ ακόμα και αν είναι Fulfilled by Amazon.

@ ADSLgr.com All rights reserved.