PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Φανερός Πράκτωρ
21-03-14, 21:51
θες να ξέρεις τι θα κάνεις αν αλλάξεις κάρτα ενώ δεν έχεις κάνει ούτε μια συναλλαγή;
Θα το βρεις μπροστά σου αν πας να πληρώσεις πάντως, μη φοβάσαι...

cool11
21-03-14, 22:41
Εχω κανει μερικες συναλλαγες. Απλα ειχα δηλωσει παλια την καρτα, πριν καποια χρονια.
Πρεπει να διαγραψω την παλια, και να δηλωσω την καινουρια(νεος αριθμος)?
Απο που το κανω;

raspoutiv
21-03-14, 22:57
ααα εσύ είσαι που στην έφαγε η Πειραιώς; άρχισε το μπλέξιμο ε;
μην αγχώνεσαι.
αφού πάρεις την καινούρια κάνεις μια αγορά κανονικά και όταν έρθει η ώρα της λυπητερής προσθέτεις την καινούρια όπως βλέπω εδώ (http://askville.amazon.com/asked-change-credit-card-number-Amazon/AnswerViewer.do?requestId=1617302)

cool11
25-03-14, 22:30
Τον τελευταιο καιρο, και ειδικα για μικροδεματα (οχι μεγαλα), το amazon uk προτιμα εναλλακτικες ταχυδρομικες στην ελλαδα αντι των ελτα, ή λαθος έχω παρατηρήσει;
Παλιότερα ότι ειχα παραγγειλει απο amazon ερχονταν στα ελτα. Τωρα πια σε courrier.

NiKapa
25-03-14, 22:52
Συνήθως οι standard αποστολές έρχονται με Ελτα κι οι express με κουριερ

anon
26-03-14, 01:01
οχι έχει δίκιο. Δυο παραγγελίες απο amazon.de
η μια σχετικα μικρό δέμα ήρθε με ΕΛΤΑ
η άλλη με μεγάλο δέμα, ήρθε με UPS.
αρα μάλλον παίζει κάποιος αλγόριθμος και άλλοτε τα στέλνουν με ΕΛΤΑ και αλλοτε με κουριεράδες.

kostas2005
26-03-14, 10:07
Η συνδρομή amazon prime στα κατά τόπους amazon για δωρεάν αποστολές να φανταστώ δεν ισχύει για Ελλάδα ?

alekan
26-03-14, 12:21
Καλά φαντάζεσαι.

cool11
27-03-14, 08:37
To amazon στελνει σε οτι εχουμε δηλωσει ως 'personal address'?
Γιατι ρωταω:
Γιατι στο 'πακετο' του personal address, εχω δηλωσει και το κινητό μου, και οταν παω
"Your Account >Manage Addresses and 1-Click Settings" , το βλεπω το κινητο μου καταχωρημενο κατω απο την ταχ. μου δ/νση.
Εναλλακτικα παω Your Account, Address Book, Manage Address Book.
Εκει, βλεπω ΚΑΙ το κινητο μου.

Ομως, στο mail που μου ηρθε, μου δειχνει οτι το πακετο εσταλη στην ταχυδρ. δ/νση, χωρις να γραφει το κινητο μου.
Επισης αν παω να δω στο 'order details' απο μια παραγγελια μου, παλι γραφει την ταχ. δ/νση, διχως το κινητο μου.

Τελικα, πανω στο πακετο, θα αναγραφεται το κινητο μου ή οχι;

tasos3
30-03-14, 15:22
Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουργιος στις online αγορες και θα ηθελα καποιος που γνωριζει να με διαφωτισει. Εχω χρεωστικη καρτα visa και θελω να αγορασω απο το amazon. Ποσο ειναι τα μεταφορικα εξοδα για Ελλαδα? Επισης πηγαινοντας στο καλαθι ειδα οτι το amazon σου προσφερει gift cards. Tι χρειαζεται για να προμηθευτω μια απο αυτες? Αν προσεξα καλα υπαρχει μια gift card η οποια ειναι δωρεαν.

phantom77
30-03-14, 16:52
Τα ταχυδρομικά είναι ανάλογα με το βάρος και τον όγκο του πακέτου. Στο τελευταίο βήμα της παραγγελίας (πριν την οριστικοποίηση της) φαίνεται το ποσό.

Οι gift cards είναι οι δωροεπιταγές του καταστήματος. Τις αγοράζεις για να τις χαρίσεις. Δωρεάν gift card δεν έχω δει.

evantigger
30-03-14, 19:36
Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουργιος στις online αγορες και θα ηθελα καποιος που γνωριζει να με διαφωτισει. Εχω χρεωστικη καρτα visa και θελω να αγορασω απο το amazon. Ποσο ειναι τα μεταφορικα εξοδα για Ελλαδα? Επισης πηγαινοντας στο καλαθι ειδα οτι το amazon σου προσφερει gift cards. Tι χρειαζεται για να προμηθευτω μια απο αυτες? Αν προσεξα καλα υπαρχει μια gift card η οποια ειναι δωρεαν.
Η μόνη "δωρεάν" δωροκάρτα είναι αν πάρεις την πιστωτική του amazon. Αλλά αν δεν είσαι κάτοικος Ηνωμένου Βασιλείου και ηγεμονιών , δεν σου τη δίνουν.

tasos3
30-03-14, 19:59
Η μόνη "δωρεάν" δωροκάρτα είναι αν πάρεις την πιστωτική του amazon. Αλλά αν δεν είσαι κάτοικος Ηνωμένου Βασιλείου και ηγεμονιών , δεν σου τη δίνουν.

Α ακριβως αυτην την καρτα μου εδειχνε το amazon οταν πηγαινα στο καλαθι, ομως δυστυχως για να σου τη δωσουν πρεπει να μενεις στις περιοχες που ανεφερες.

cool11
31-03-14, 12:06
Νομιζα, αλλα μαλλον εκανα λαθος, οτι το amazon κανει αποστολες που παντοτε εχουν tracking.
Αλλα εχω τωρα σε εξελιξη μια παραγγελια, που δεν εχει.
Οντως ετσι ειναι; Αλλα αντικειμενα εχουν και αλλα οχι;

Φανερός Πράκτωρ
31-03-14, 12:13
Εξαρτάται από τον τροπο αποστολής. Μου κάνει εντύπωση που διεθνείς αποστολές δεν έχουν tracking. Εμένα αυτό μου συνέβει μόνο με αντικείμενα πολύ μικρής αξίας (πχ 5 ευρώ) που το να βάλεις tracking στο δέμα κοστίζει όσο το ίδιο το αντικείμενο

cool11
31-03-14, 12:16
To πακετο μαζι με τα μεταφορικα, εφτασε τα 28 ευρω.
Δεν το λες και αμελητεο ποσο.
Φυσικα επελεξα την φτηνοτερη αποστολη, 'standard' ή οπως αλλιως την λεει.
Παλια δεν πληρωναμε απο 20 λιρες και ανω, τωρα πληρωνουμε οπως και να χει, σιγα μην επιλεξω τον ακομη ακριβοτερο τροπο αποστολης για να μου ερθει λιγες μερες νωριτερα (ελληνα ταχυδρομου επιτρεποντος).

Οταν ο κινεζος στο ebay δινει πολλες φορες tracking(εστω και 'χειροτερης' ποιοτητας-λιγοτερο ακριβες) για αντικειμενα που κοστιζουν ακομη και 8-10 ευρω, ειναι δυνατον να παραγγελνω κατι αυτης της αξιας απο το αγγλικο amazon και να μην εχω tracking? Δεν μου εχει ξανατυχει και μου κανει μεγαλη -αρνητικη- εντυπωση.

Φανερός Πράκτωρ
31-03-14, 13:01
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Εχω amazon premium και σχεδόν όλα μου έρχονται με next day delivery και σχεδόν πάντα με tracking.

anon
31-03-14, 13:07
To πακετο μαζι με τα μεταφορικα, εφτασε τα 28 ευρω.
Δεν το λες και αμελητεο ποσο.
Φυσικα επελεξα την φτηνοτερη αποστολη, 'standard' ή οπως αλλιως την λεει.
Παλια δεν πληρωναμε απο 20 λιρες και ανω, τωρα πληρωνουμε οπως και να χει, σιγα μην επιλεξω τον ακομη ακριβοτερο τροπο αποστολης για να μου ερθει λιγες μερες νωριτερα (ελληνα ταχυδρομου επιτρεποντος).

Οταν ο κινεζος στο ebay δινει πολλες φορες tracking(εστω και 'χειροτερης' ποιοτητας-λιγοτερο ακριβες) για αντικειμενα που κοστιζουν ακομη και 8-10 ευρω, ειναι δυνατον να παραγγελνω κατι αυτης της αξιας απο το αγγλικο amazon και να μην εχω tracking? Δεν μου εχει ξανατυχει και μου κανει μεγαλη -αρνητικη- εντυπωση.

Κάποιες φορές μου ήρθαν με κούριερ απο Αμαζον (Γερμανίας). Χρησιμοποιούν την UPS, η οποία εδώ χρησιμοποιεί την Γενική Ταχυδρομική, που δεν θάλεγα και τα καλύτερα λόγια για αυτήν την εταιρία. Επίσης άλλες φορές μου ήρθαν με ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, η υπηρεσία κούριερ των ΕΛΤΑ, οι οποίοι είναι καλοί. Και άλλες φορές με κανονικό ταχυδρομείο. Στην περίπτωση με UPS αλλά και με ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές (κούριερ), είχα trackig.
Με απλή αποστολή (συνήθως το βρεττανικό στέλνει μόνο με απλή αποστολή) δεν έχει ούτε καν tracking.
Ναι, συμφωνώ, είναι απλά γελοίο.

phantom77
31-03-14, 14:07
... Επίσης άλλες φορές μου ήρθαν με ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, η υπηρεσία κούριερ των ΕΛΤΑ, οι οποίοι είναι καλοί...

Όταν δεν βαριούνται :p
Δύο φορές πήγα και βρήκα τα πακέτα μου στο γραφείο τους επειδή δεν βόλευε τον διανομέα η διαδρομή και δεν μου το έφερε στο σπίτι.

Φανερός Πράκτωρ
31-03-14, 14:18
πάντως στη Γαλλία αν έρχεται με το απλό ταχυδρομείο το δέμα, νομίζω ότι μου αφήνουν ειδοποίηση για να περάσω να το πάρω από το ταχυδρομείο της περιοχής μου. Δλδ αν έχω καταλάβει καλά δεν είναι υποχρεωμένοι να κουβαλάνε τα δέματά μου μέχρι το σπίτι μου. Οπότε και στην Ελλάδα μπορεί να συμβαίνει το ίδιο.

Πάντα μιλάω για τον πιο φθηνό τρόπο που υπάρχει για να στείλεις ένα πακέτο με τα γαλλικά "ΕΛΤΑ".

alekan
31-03-14, 14:36
Τα υποκαταστήματα κούριερ, κατά βάση είναι franchise, οπότε επαφίεται εις τον...πατριωτισμό του ιδιοκτήτη πως θα δουλεύει. Πχ εδώ σε εμένα, η ΓΤ είναι μια χαρά, το πόρτα-πόρτα επίσης, η speedex καλή, και η acs στα όρια του απαράδεκτου. Επίσης, για τα δέματα ΕΛΤΑ αλλά πολλές φορές ακόμη και τις συστημένες επιστολές, είναι το συνηθισμένο να μην τα κουβαλά ο ταχυδρόμος μαζί του, αλλά να αφήνει ειδοποίηση.

anon
31-03-14, 14:40
Όταν δεν βαριούνται :p
Δύο φορές πήγα και βρήκα τα πακέτα μου στο γραφείο τους επειδή δεν βόλευε τον διανομέα η διαδρομή και δεν μου το έφερε στο σπίτι.

Μπορεί... Εγώ πάντως έχω τα κάκιστα να πω για τις Γενική Ταχυδρομική και για την Speedex. Η γενική έκανε ένα δέμα απο Θεσσαλονίκη σε Θεσσαλονίκη, τρείς μέρες!Μου δικαιολογήθηκαν ότι ντε και καλά δεν υπήρχε άνθρωπος για να παραλάβει (ψέμα), ούτε τηλέφωνο είχαν πάρει, είχα δώσει στο πωλητή το κινητό μου, και μου λένε απο την Γενική ότι οι κουριερ δεν μπορούν να πάρουν σε κινητά (πολιτική εταιρίας), αλλά δεν έκανε τον κόπο έστω ο ντελιβερας της Γενικής, να ενημερώσει το γραφείο και να με πάρουν απο εκεί στο κινητό που μπορούσαν... Πολιτική και κουραφέξαλα, δικαιολογίες... Τελικά είναι όπως σου κάτσει.

cool11
31-03-14, 19:47
To amazon στελνει σε οτι εχουμε δηλωσει ως 'personal address'?
Γιατι ρωταω:
Γιατι στο 'πακετο' του personal address, εχω δηλωσει και το κινητό μου, και οταν παω
"Your Account >Manage Addresses and 1-Click Settings" , το βλεπω το κινητο μου καταχωρημενο κατω απο την ταχ. μου δ/νση.
Εναλλακτικα παω Your Account, Address Book, Manage Address Book.
Εκει, βλεπω ΚΑΙ το κινητο μου.

Ομως, στο mail που μου ηρθε, μου δειχνει οτι το πακετο εσταλη στην ταχυδρ. δ/νση, χωρις να γραφει το κινητο μου.
Επισης αν παω να δω στο 'order details' απο μια παραγγελια μου, παλι γραφει την ταχ. δ/νση, διχως το κινητο μου.

Τελικα, πανω στο πακετο, θα αναγραφεται το κινητο μου ή οχι;

Μηπως ξερει κανεις;

alekan
31-03-14, 19:50
Νομίζω πως δεν αναγράφεται το κινητό. Είμαι 90% σίγουρος.

cool11
31-03-14, 20:15
Νομίζω πως δεν αναγράφεται το κινητό. Είμαι 90% σίγουρος.

Kι εγω ετσι νομιζω.
Πως μπορω να πω σε ενα πωλητη ομως, να το γραψει πανω στο πακετο?
Στο ebay εχει μια αμεση επιλογη για επισυναψη μηνυματος κατα την παραγγελια. Στο amazon?

alekan
31-03-14, 20:22
Αν θυμάμαι καλά, έχει κι εκεί επιλογή να στείλεις μήνυμα στον πωλητή.

raspoutiv
31-03-14, 21:41
εμένα έγραφε home and garden
το κάνουν για λόγους τελωνείου από μόνοι τους

alekan
31-03-14, 21:54
εμένα έγραφε home and garden
το κάνουν για λόγους τελωνείου από μόνοι τους

Έγραφε το Amazon Home and Garden, ενώ μέσα είχε άλλο προϊόν;; Μπας και μπερδεύτηκες με τους Κινέζους που αγόρασες το κινητό σου;

raspoutiv
31-03-14, 22:14
Έγραφε το Amazon Home and Garden, ενώ μέσα είχε άλλο προϊόν;; Μπας και μπερδεύτηκες με τους Κινέζους που αγόρασες το κινητό σου;

ααα το amazon δεν κάνει τέτοια; σοβαρή εταιρία σου λέει, που σε τσακίζει στα χαράτσα των τελώνηδων :p

alekan
31-03-14, 23:58
Μέσα στην ΕΕ δεν έχει τελωνεία.:rtfm::closed:

raspoutiv
01-04-14, 00:45
Μέσα στην ΕΕ δεν έχει τελωνεία.:rtfm::closed:

κι αν εγώ θέλω να παραλάβω στην Αλβανία δλδ;
άσε μη βγει και κανας ΣΥΡΙΖΑς και μας κάνει βόρειο Κορέα. πως θα παίρνουμε γκατζετάκια όσοι τα χουμε στην Ελβετία;

cool11
02-04-14, 10:17
Τελικα ο μονος τροπος να αναγραφει το τηλεφωνο μας στο πακετο αποστολης, ειναι με ξεχωριστο μηνυμα που θα στειλουμε στον seller?

8anos
04-04-14, 12:26
τέρμα τα δωρεαν ταχυδρομικά και προς την Σουηδία.



Dear Thanasis ,

As you've previously had orders delivered to Sweden, we wanted to let you know that our delivery options to Sweden are changing. From April 3, 2014, FREE Super Saver Delivery will no longer be available. You'll have the option of Standard or Priority Delivery for orders being delivered to Sweden.

More information about international delivery rates and times can be found here: http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?&nodeId=11072981
We strive to provide our European customers the greatest possible selection at low prices and hope to see you again soon.

Regards,
Customer Service Department
Amazon.co.uk

cool11
04-04-14, 12:35
Βλεπεις, τωρα που εδραιωθηκαν για τα καλα, δεν χρειαζονται να 'χανουν' χρηματα με τα δωρεαν μεταφορικα...

euri
04-04-14, 13:35
τέρμα τα δωρεαν ταχυδρομικά και προς την Σουηδία.

Παλιο-σουηδοί, κάνατε τις κομπίνες σας με τα ντεμέκ χαμένα πακέτα και τώρα το Amazon κόβει τα δωρεάν ταχυδρομικά. :angryr:

Ουπς! Το ίδιο και στη Φινλανδία. Παλιο-φινλανδοί, κάνατε τις κομπίνες σας με τα ντεμέκ χαμένα πακέτα και τώρα το Amazon κόβει τα δωρεάν ταχυδρομικά. :angryr:


:mrgreen:




Βλεπεις, τωρα που εδραιωθηκαν για τα καλα, δεν χρειαζονται να 'χανουν' χρηματα με τα δωρεαν μεταφορικα...

To amazon είχε εδραιωθεί ως online retailer πολύ πριν εισάγει τα δωρεάν μεταφορικά για την πλειάδα χωρών που υποστήριζε.

8anos
04-04-14, 13:52
αφου ο cool11 συνέχιζε τις παραγγελίες παρα το γεγονός οτι του ειχαν κόψει τα δωρεάν μεταφορικά!
ετσι πως να μην κόψει τα δωρεαν μεταφορικά και σε μας τους φτωχούς βόρειους; :p

riddle3
04-04-14, 14:10
Μάστιγα σε όλη την Ευρώπη τα χαμένα πακέτα.

Επίσης αυξήθηκε και το κόστος προς Ελλάδα από 5,40 £+ 0,60 £/kg σε 6,40 +2,10 £/kg.

-21grams
04-04-14, 14:45
Προσωπικά, με ενοχλεί πολύ περισσότερο το γεγονός πως εξαιρούν όσους πελάτες διαμένουν σε χώρες εκτός Η.Π.Α. και Η.Β. απ' την υπηρεσία AutoRip (http://www.amazon.co.uk/b?ie=UTF8&node=2614978031), παρά η ανάκληση του Free Super Saver Delivery (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=1204872).
Τυχαίνει να έχω τριψήφιο αριθμό αγορών μουσικών CDs στο Βρετανικό Amazon -αποκτηθέντα μέσω του ίδιου, όχι 3rd party sellers- και κάθε φορά που λαμβάνω ενημερωτικό mail για τα *privileges* του Amazon Cloud, αρχίζω τα καντήλια :angryr:
Αν αυτό δεν είναι κατάφωρη αδικία και διάκριση ανάμεσα σε πολίτες πελάτες 1ης & 2ης κατηγορίας, δεν ξέρω τι είναι.
Το χειρότερο είναι πως δεν έχει δοθεί η παραμικρή εξήγηση...
Τι στο Διάολο, με τα ίδια ΧΡΗΜΑΤΑ δεν πληρώνουμε κι εμείς;
Και άντε να δεχθούμε πως για κάποιες αγορές θα πρέπει να τεθεί ημερολογιακός περιορισμός αφού μπορεί εν τω μεταξύ να δηλωθεί πως δεν παρελήφθη η παραγγελία ή απλά ο πελάτης αποφάσισε να επιστρέψει τον δίσκο.
Για τις παραγγελίες που έχουν γίνει πριν από μήνες ή χρόνια και πλέον δεν τίθεται καμία αμφισβήτηση (αφού έχει παρέλθει το χρονικό περιθώριο επιστροφής), ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ;
Ρητορικό το ερώτημα.

Αν και δεν ανήκει -τυπικά- στο παρόν νήμα, να αναφέρω πως το International Shipping του Αμερικανικού Amazon θυμίζει surface mail που έρχεται με τον «Μουτζούρη».
Δείτε *Estimated Delivery Date* και φρίξτε:
Αφορά παραγγελία -για τίτλο άμεσα διαθέσιμο, όχι pre-order/back order κλπ- που πραγματοποιήθηκε στις 30 Μαρτίου [29 βάσει του site] με ETA τις 6 Μαΐου :what: :confused: :facepalm:

137601

Και διερωτώμαι (ξανά):
Με τον «Μουτζούρη» τα στέλνουν;

phantom77
04-04-14, 14:56
Άσε τους να λένε. 10 εργάσιμες κάνει το πολύ, 10 ημερολογιακές συνήθως.

riddle3
04-04-14, 15:37
@21grams
Αυτού του τύπου οι υπηρεσίες είναι διαθέσιμες σε μερικές μόνο περιοχές επειδή μόνο σε αυτές τις περιοχές η αντίστοιχη ΑΕΠΙ παίρνει την προμήθεια της.

Το ίδιο έγινε και εδώ με το spotify και το Google Music.

Με το που βρέθηκε το σωστό αντίτιμο, και οι δύο υπηρεσίες άνοιξαν ως διά μαγείας σε διάστημα 1-2 μηνών.

-21grams
04-04-14, 20:15
Αυτού του τύπου οι υπηρεσίες είναι διαθέσιμες σε μερικές μόνο περιοχές επειδή μόνο σε αυτές τις περιοχές η αντίστοιχη ΑΕΠΙ παίρνει την προμήθεια της.
Το ίδιο έγινε και εδώ με το Spotify και το Google Music.
Με το που βρέθηκε το σωστό αντίτιμο, και οι δύο υπηρεσίες άνοιξαν ως διά μαγείας σε διάστημα 1-2 μηνών.Δεν νομίζω πως σχετίζονται αυτά τα δύο...
Θα το αναπτύξω λίγο σε περίπτωση που δεν έγινε αντιληπτό:
Αγοράζεις σε physical format δηλ. βινύλιο ή CD ένα δίσκο στο Βρετανικό/Αμερικάνικο Amazon και αυτομάτως έχεις στη διάθεση σου την αντίστοιχη έκδοση σε digital format (mp3, FLAC κλπ) μέσω του Cloud*.
Έχεις ΗΔΗ καταβάλλει τα όποια δικαιώματα, ℗, ©, mechanical rights κλπ με την αγορά.
Ο καλλιτέχνης θα τα εισπράξει μέσω της αντίστοιχης εταιρείας.
Περί διευκόλυνσης πρόκειται.
Και αν για τα CDs το audio extraction δεν αποτελεί δα και άθλο, για τα βινύλια είναι ιδιαιτέρως χρονοβόρο και επίπονο.

Το μόνο θέμα που θα έπρεπε να απασχολεί το Amazon, είναι το ενδεχόμενο επιστροφής του δίσκου με ταυτόχρονη αίτηση για refund.
Σε αυτή την περίπτωση ο πελάτης έχοντας πρόσβαση στο cloud, μπορεί να έχει ήδη μεταφέρει το περιεχόμενο (σε digital μορφή) σε τοπικό αποθηκευτικό μέσο και άρα να επιχειρεί να εξαπατήσει το κατάστημα.
Εξού και ο χρονικός περιορισμός στον οποίο αναφέρθηκα και οποίος διασφαλίζει πως δεν θα υπάρξει foul play.

* Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό εδώ. Ούτε είναι σπάνιο το φαινόμενο.
Γύρω στις αρχές Φεβρουαρίου παρήγγειλα ένα δίσκο *indie* [=Not on Label] μουσικού απ' το προσωπικό του site, και μου έστειλε [ίσως έπαιξε κάποιο ρόλο το γεγονός πως εξέφρασα παράπονα για την απουσία combined shipping - είχα σκοπό να αγοράσω και τους 2 δίσκους που έχει κυκλοφορήσει αλλά δεν είχε προβλεφθεί έκπτωση στα μεταφορικά και περιορίστηκα στον 2ο] digital download link και μάλιστα lossless
Όλα αυτά, λίγες ώρες μετά το payment clearance (via PayPal).
Απέκτησα λοιπόν την δυνατότητα να ακούσω το album [U]εξ ολοκλήρου όσο περίμενα να φτάσει το πακέτο [επρόκειτο για overseas order, Καναδάς -> Ελλάδα ~2 βδομάδες].
Πως ονομάζεται αυτό;
Common ****ing sense.
Κάτι το οποίο ΣΤΕΡΕΙ το Amazon UK από όσους πελάτες πληρώνουν με κάρτα που έχει εκδοθεί από μη-Βρετανική Τράπεζα.
Για την ιστορία, το εν λόγω Link είχε expiration date [μικρότερο της μίας εβδομάδας] και τα αρχεία φιλοξενούνταν (ειρωνεία!) σε servers του Amazon...

arisgrc
06-04-14, 17:26
Γνωριζει κανεις τι παιζει με τις επιστροφες?(ρουχων) ειναι δωρεαν τα μεταφορικα επιστροφης αν γινει εντος 30 ημερων ?ακουσα οτι αυτα που πληρωνεις για shipping σου καλυπτει και την επιστροφη..ισχυει?

tasos3
10-04-14, 13:48
Αγοραζοντας προσφατα απο το αγγλικο amazon σε λιρες δεν ειδα πουθενα ποσα ευρω μου "εφαγε" απο την μετατροπη. Η ερωτηση που εχω να κανω ειναι αν τελικα συμφερει περισσοτερο απο οικονομικης πλευρας να αγοραζω απο το αγγλικο amazon η απο αλλες χωρες της ΕΕ.

evantigger
10-04-14, 14:59
Λογικά μπορείς να το δεις στην κάρτα σου. Νομίζω τα αναφέρει τα επιπλέον έξοδα μετατροπής.

tasos3
10-04-14, 15:09
Λογικά μπορείς να το δεις στην κάρτα σου. Νομίζω τα αναφέρει τα επιπλέον έξοδα μετατροπής.

Δηλαδη δεν ειναι στανταρ αλλα διαφερει αναλογα το προιον...

evantigger
10-04-14, 15:31
Νομίζω είναι πλέον, ποσοστό επί της τιμής, άρα ναι λογικά εξαρτάται από το προϊόν.

kostas2005
10-04-14, 16:04
Γνωριζει κανεις τι παιζει με τις επιστροφες?(ρουχων) ειναι δωρεαν τα μεταφορικα επιστροφης αν γινει εντος 30 ημερων ?ακουσα οτι αυτα που πληρωνεις για shipping σου καλυπτει και την επιστροφη..ισχυει?
καλό ερώτημα

cool11
26-04-14, 19:39
Θελω να αγορασω κατι απο amazon αμερικης, γυρω στα 100 δολλαρια = 70 ευρω. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα τελωνειου;
Εχω αγορασει απο αμερικη, απο αλλα eshops για πραγματα μεγαλυτερης αξιας, χωρις προβλημα τελωνειου, αλλα αν εχει αγορασει κανεις ειδικα απο amazon us σε περιπου αυτα τα χρηματα, ας πει.

euri
26-04-14, 19:44
Ειδικά το amazon US στην τελική τιμή περιλαμβάνει τα προϋπολογιζόμενα έξοδα τελωνείου. Κάνε μια δοκιμαστική αγορά, πήγαινε μέχρι τέλους και θα δεις στην ανάλυση της τελικής τιμής τι συμπεριλαμβάνεται.

cool11
26-04-14, 20:25
Ειχες δικιο. Το ξεσκισε στα 'εξοδα'. Μου βαλε ενα καπελο 37 ευρω, οποτε το συνολικο κοστος εφτασε τις τιμες της ευρωπης...
Οποτε, δεν εχει νοημα. Αγορα απο ευρωπη αναγκαστικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.