PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

frap
15-12-15, 16:21
Αν πλήρωσες την ακριβή αποστολή, ναι.

phantom77
15-12-15, 17:01
Την φθηνή των €6 έβαλα...

Απαράδεκτη η κατάσταση με τις αποστολές τους. 5 πακέτα έφυγαν με 4 διαφορετικούς τρόπους. Το ένα έφτασε σε 48 ώρες όπως έγραψα, το άλλο έφτασε σε δύο εβδομάδες και τα άλλα τρία αγνοούνται εδώ και σχεδόν 20 μέρες.

evantigger
15-12-15, 23:45
Την φθηνή των €6 έβαλα...

Απαράδεκτη η κατάσταση με τις αποστολές τους. 5 πακέτα έφυγαν με 4 διαφορετικούς τρόπους. Το ένα έφτασε σε 48 ώρες όπως έγραψα, το άλλο έφτασε σε δύο εβδομάδες και τα άλλα τρία αγνοούνται εδώ και σχεδόν 20 μέρες.

Τα ταχυδρομεία δεν την παλεύουν γενικά πριν τα Χριστούγεννα... Αν αργήσουν κι αλλες 5 μέρες, ζήτα όλα τα λεφτά πίσω, κι ας έρθουν τα αντικείμενα.

phantom77
16-12-15, 15:18
Τον Νοέμβριο τα παρήγγειλα για να αποφύγω το χαμό.
Περισσότερο φοβάμαι την κατάσταση που θα τα παραλάβω μετά απο τόσες μέρες στις αποθήκες. Ειδικά το ένα είναι bluray σε μεταλλικό κουτί και θα μου έρθει σαν τρακαρισμένο Yugo...

- - - Updated - - -

Τελικά έφτασαν σήμερα. Ανθεκτικός ο ντενεκές, δεν είχε σημάδια :p

michpan
16-12-15, 19:01
Δύο αντικείμενα από Γερμανία έκαναν ακριβώς 21 ημέρες, μία εβδομάδα παραπάνω από το προβλεπόμενο.. Και δεν ήταν απλό ταχυδρομείο, αλλά DHL express, μου τα έφεραν σπίτι courier.. Αυτό για να καταλάβετε τι γίνεται..

phantom77
16-12-15, 20:03
Δύο αντικείμενα από Γερμανία έκαναν ακριβώς 21 ημέρες, μία εβδομάδα παραπάνω από το προβλεπόμενο.. Και δεν ήταν απλό ταχυδρομείο, αλλά DHL express, μου τα έφεραν σπίτι courier.. Αυτό για να καταλάβετε τι γίνεται..
Είσαι σίγουρος οτι ήταν DHL express;
Είχα κι εγώ ένα τέτοιο πακέτο. Το έφεραν στο σπίτι αλλα δεν είδα ποιος. Το παρακολουθούσα μέσα απο το site των ΕΛΤΑ, μάλλον Πόρτα-Πόρτα ήταν. Έκανε δύο εβδομάδες απο Αγγλία.
Ένα Express που περιμένω τώρα σε 48 ώρες έφτασε στη Θεσσαλονίκη. Αύριο παραλαμβάνω.

frap
16-12-15, 22:34
Δύο αντικείμενα από Γερμανία έκαναν ακριβώς 21 ημέρες, μία εβδομάδα παραπάνω από το προβλεπόμενο.. Και δεν ήταν απλό ταχυδρομείο, αλλά DHL express, μου τα έφεραν σπίτι courier.. Αυτό για να καταλάβετε τι γίνεται..
DHL ναι, αλλά όχι express, Global Mail. Η αργή του υπηρεσία.
Συνήθως 10 εργάσιμες, (~15 ημερολογιακές) και παραδίδεται άλλοτε από ΕΛΤΑ Πόρτα-Πόρτα, άλλοτε από την ίδια τη DHL, δε ξέρω τι συμφωνίες έχουνε.

michpan
16-12-15, 23:13
Ναι sorry λάθος, δεν εννοούσα το γρήγορό τους service ή DHL express ή DHL superwow ή όπως αλλιώς το λένε, στο tracking έλεγε απλά DHL και στο site γράφουν μόνο για DHL express tracking, τεσπα, συνήθως ΕΛΤΑ courier το φέρνουν. Εχει τύχει να παραλάβω κι από DHL παλιότερα, δεν ξέρω ποια δίνουν που..

ndan_gr
19-12-15, 22:12
Εγώ πάλι έχω παραγγείλει απο 23/11 μια θήκη για το κινητό απο Amazon.fr και ενώ λέγανε παράδοση ως 30/11 έχουμε φτάσει σήμερα 19/12 και ακόμη τίποτα!
Το έχουν στείλει με το La poste (πρέπει να είναι το Γαλλικό ταχυδρομείο).
Μήπως γίνεται κάποιου είδους έλεγχος πλέον στα τελωνεία για το περιεχόμενο των πακέτων και καθυστερούν;

Ο Πωλητής αρνήθηκε να μου στείλει άλλο έστω και με χρέωση.Τελικά με πίεση μέσω εκπροσώπου του Amazon δεσμεύτηκε να μου στείλει νέο προϊόν τη Δευτέρα.
Κανενας άλλος με αποστολή μέσω La Poste?

frap
20-12-15, 00:36
Τι να σου πω, εμένα μια θήκη επίσης ο Κινέζος από το ShenZen την έστειλε 10/11 και εχθές Παρασκευή ήρθε. Από Γαλλία θα έπρεπε να σου έχει έρθει το πολύ σε 10 μέρες!

Καλώς επέμεινες να σου στείλει ξανά.

ndan_gr
21-12-15, 01:46
Το ίδιο πιστεύω και εγώ αλλά ο πωλητής αναρωτιόταν αν ήταν σωστή η διεύθυνση, γιατί δε του γύρισε πίσω κλπ

frap
21-12-15, 02:19
Τυχαίνουν πολλά κουλά.

Από τις πρώτες αγορές που είχα κάνει από eBay, Καναδός μου έστειλε πακέτο χωρίς να γράψει το όνομά μου επάνω. Μόνο διεύθυνση. Το πήρα χάρη στην ευσυνειδησία κάποιου υπαλλήλου:

Το πακέτο άργησε και απευθύνθηκα στο τοπικό γραφείο ΕΛΤΑ, μου είπανε πως συγκεκριμένα από Καναδά δεν είχαν τίποτε τον τελευταίο μήνα. Κανά - δυο βδομάδες μετά έρχεται ειδοποίηση στην οικοδομή για δέμα και επάνω γραμμένα με κόκκινα γράμματα: ΠΡΟΣΟΧΗ, ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ. Ευτυχώς κάποιος θυμόταν τη φάση και έκανε το καλό.

tsioy
03-02-16, 21:15
Eλπίζοντας να μην είμαι off topic, θελώ να ρωτήσω το εξής: παρήγγειλα έναν δίσκο από το amazon.de (είμαι Γερμανία).
Ενώ ο δίσκος ήταν να παραδοθεί τη Δευτέρα, δεν έχε φτάσει μέχρι τώρα και στο amazon μου δείχνει το ακόλουθο..
166715
Μιας και είναι πρώτη αγορά μου απο το αμαζον, θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι μπορεί να παίζει και αν θα έπρεπε να έχω έναν αριθμό αποστολής για να κάνω track το αντικείμενο.

anon
04-02-16, 01:43
Eλπίζοντας να μην είμαι off topic, θελώ να ρωτήσω το εξής: παρήγγειλα έναν δίσκο από το amazon.de (είμαι Γερμανία).
Ενώ ο δίσκος ήταν να παραδοθεί τη Δευτέρα, δεν έχε φτάσει μέχρι τώρα και στο amazon μου δείχνει το ακόλουθο..
166715
Μιας και είναι πρώτη αγορά μου απο το αμαζον, θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι μπορεί να παίζει και αν θα έπρεπε να έχω έναν αριθμό αποστολής για να κάνω track το αντικείμενο.

To amazon στέλνει πλέον τα μικρά δέματα όχι συστημένα, ακόμα και σε άλλες χώρες, λόγω σημαντικά χαμηλότερης χρέωσης. Κάποια χάνονται ή "χάνονται", αλλά στην τελική βγαίνει μάλλον οικονομικότερο για το Αμαζον.

tsioy
04-02-16, 03:32
Άρα τί κανω; Περιμένω ή πρέπει να κάνω κάποιο αίτημα στο amazon να μου ξανασταλεί;

8anos
04-02-16, 09:05
Περιμένεις τα γερμανικά ταχυδρομεία νομίζω ότι δεν φημίζονται για τη ταχύτητα τους

RASTAVIPER
04-02-16, 09:06
@tsioy
Περιμένεις γιατί θέλουν τον χρόνο τους.

tsioy
04-02-16, 14:07
οκ, αν και άλλο αντικείμενο που παρήγγειλα μία μέρα μετά ήρθε on time.
Ποιο είναι στο αμαζον το χρονικό περιθώριο για να το δηλώσω ως μη παραληφθέν;

8anos
04-02-16, 14:11
μπορείς να τους ζητήσεις ενα tracking number, αν υπάρχει, για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις την πορεία του αντικείμενου

Amlet
06-02-16, 02:16
Παιδια να κανω μια ερωτηση. Αγορασα καποια πραγματα περι τα 550 ευρω απο το γερμανικο amazon και πληρωσα οπως παντα κανω στο αγγλικο express delivery. Μου τα εσπασαν σε 3 δεματα, 2 μικρα και 1 μεγαλο απο τα οποια το ενα το πηρα μεσα σε 2 μερες με UPS ενω τα αλλα 2 ακομα τα περιμενω. Μιλησα με το γερμανικο amazon και μου λενε να περιμενω μεχρι τις 15 του μηνος να τα παραλαβω!! Με τρολλαρουνε οι Γερμαναραδες? Αυτο ειχε γινει αλλη μια φορα με το αγγλικο amazon και επειδη αργησε η παραγγελια +2 μερες μου πιστωσανε τα χρηματα της αποστολης, ενω στο γερμανικο οι μαγκες κανουν τουμπεκι. Πρεπει κλασσικα να στειλανε με DHL γερμανικο ταχυδρομιο και οχι με το courier γιατι τα tracking numbers δεν τα αναγνωριζει καθολου. Τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση?

Ευχαριστω πολυ

frap
06-02-16, 02:43
Είχες ζητήσει να αποσταλεί η παραγγελία όλη μαζί; Υποθέτω.
Πλήρωσες το express; Ναι.
Σου ήρθανε express; Όχι.

Να ζητήσεις ρητά νέα αποστολή με express τα αντικείμενα που περιμένεις τώρα και τα λεφτά σου πίσω ως αποζημίωση για την καθυστέρηση που υπέστεις.

Βρες κάποιον που να το κατέχει το Γερμανικό να τους μιλήσει/γράψει στη γλώσσα τους.

vonzuchter
06-02-16, 11:34
Παρηγειλλα ενα βιβλιο απο το Γερμανικο Αmazon και εχει καθυστερησει αρκετο καιρο πανω απο 5 εργασιμες. Αγοραζω χρονια online αλλα τη τελευταια διετια παρατηρω μεγαλες καθυστερησεις πλεον ειδικα οταν μεσολαβουν τα ΕΛΤΑ... ποιος φταιει οι ξενοι ή τα ελτα τελικα? Γιατι οταν στελνω εγω πραγματα στο εξωτερικο φτανουν παντα στην ωρα τους ή και καναδυο 24ωρα νωριτερα μου εχει τυχει ενω οταν μου στελνουν αργουν τοσο πολυ? και γενικα ο διανομεας των Ελτα πλεον στη γειτονια περναει 2-3 φορες το μηνα ενω παλαιοτερα περναγαν 1 φορα την εβδομαδα μινιμουμ. Περιμενουν να μαζευτει πολυ πραμα και μας τα φερνουν μετα απο 10-15 μερες μερικες φορες βλεπω σφραγιδες καιρο πριν. Και κατι προκηρυξεις που στελνονται για διαγωνισμους ΑΣΕΠ , περασα σε ενα δημο και καθυστερησαν να μας παρουν γιατι 10 και 15 και 20 μερες μετα εσκαγαν στο δημαρχειο αιτησεις με σφραγιδες εντος προθεσμιας (τα ειχαν στειλει δηλαδη οι ανθρωπο εγκαιρως απλα εκαναν 249427937494 χρονια να πανε). Νομιζω οτι θελει μια ιδιωτικοποιηση ο ΕΛΤΑ να στρωσουν (οποιος εχει δουλεψει εκει με συμβαση ξερει τι παιζει).

anon
06-02-16, 12:27
Παρηγειλλα ενα βιβλιο απο το Γερμανικο Αmazon και εχει καθυστερησει αρκετο καιρο πανω απο 5 εργασιμες. Αγοραζω χρονια online αλλα τη τελευταια διετια παρατηρω μεγαλες καθυστερησεις πλεον ειδικα οταν μεσολαβουν τα ΕΛΤΑ... ποιος φταιει οι ξενοι ή τα ελτα τελικα? Γιατι οταν στελνω εγω πραγματα στο εξωτερικο φτανουν παντα στην ωρα τους ή και καναδυο 24ωρα νωριτερα μου εχει τυχει ενω οταν μου στελνουν αργουν τοσο πολυ? και γενικα ο διανομεας των Ελτα πλεον στη γειτονια περναει 2-3 φορες το μηνα ενω παλαιοτερα περναγαν 1 φορα την εβδομαδα μινιμουμ. Περιμενουν να μαζευτει πολυ πραμα και μας τα φερνουν μετα απο 10-15 μερες μερικες φορες βλεπω σφραγιδες καιρο πριν. Και κατι προκηρυξεις που στελνονται για διαγωνισμους ΑΣΕΠ , περασα σε ενα δημο και καθυστερησαν να μας παρουν γιατι 10 και 15 και 20 μερες μετα εσκαγαν στο δημαρχειο αιτησεις με σφραγιδες εντος προθεσμιας (τα ειχαν στειλει δηλαδη οι ανθρωπο εγκαιρως απλα εκαναν 249427937494 χρονια να πανε). Νομιζω οτι θελει μια ιδιωτικοποιηση ο ΕΛΤΑ να στρωσουν (οποιος εχει δουλεψει εκει με συμβαση ξερει τι παιζει).

και όμως. τα ελληνικά ΕΛΤΑ δουλεύουν, στην πλειονότητα, σούπερ γρήγορα. οι ξένοι κάνουν την κουτσικέλα. Οσες φορές έχω αγοράσει, μπορεί να περιμένω και ένα μήνα, μόλις το δέμα φτάνει ελλάδα σύμφωνα με το τρακινγκ σε δυο μέρες το πολύ τρείς (απο ΕλΒελ) είναι σπίτι μου. Στο εξωτερικό είναι που κωλοβαράνε.

evantigger
06-02-16, 16:29
Παρηγειλλα ενα βιβλιο απο το Γερμανικο Αmazon και εχει καθυστερησει αρκετο καιρο πανω απο 5 εργασιμες. Αγοραζω χρονια online αλλα τη τελευταια διετια παρατηρω μεγαλες καθυστερησεις πλεον ειδικα οταν μεσολαβουν τα ΕΛΤΑ... ποιος φταιει οι ξενοι ή τα ελτα τελικα? Γιατι οταν στελνω εγω πραγματα στο εξωτερικο φτανουν παντα στην ωρα τους ή και καναδυο 24ωρα νωριτερα μου εχει τυχει ενω οταν μου στελνουν αργουν τοσο πολυ? και γενικα ο διανομεας των Ελτα πλεον στη γειτονια περναει 2-3 φορες το μηνα ενω παλαιοτερα περναγαν 1 φορα την εβδομαδα μινιμουμ. Περιμενουν να μαζευτει πολυ πραμα και μας τα φερνουν μετα απο 10-15 μερες μερικες φορες βλεπω σφραγιδες καιρο πριν. Και κατι προκηρυξεις που στελνονται για διαγωνισμους ΑΣΕΠ , περασα σε ενα δημο και καθυστερησαν να μας παρουν γιατι 10 και 15 και 20 μερες μετα εσκαγαν στο δημαρχειο αιτησεις με σφραγιδες εντος προθεσμιας (τα ειχαν στειλει δηλαδη οι ανθρωπο εγκαιρως απλα εκαναν 249427937494 χρονια να πανε). Νομιζω οτι θελει μια ιδιωτικοποιηση ο ΕΛΤΑ να στρωσουν (οποιος εχει δουλεψει εκει με συμβαση ξερει τι παιζει).

Γενικά τα Γερμανικά ταχυδρομεία καθυστερούν... Τα ελληνικά μόνο Χριστούγεννα, Πάσχα, Δεκαπενταύγουστο αργούν κάπως...

RASTAVIPER
06-02-16, 17:46
Τι δουλεύουν τα Ελληνικά;;
Γρήγορα;;

Για αυτό 8 εργάσιμες συστημένο πακέτο δεν έχει φτάσει ακόμα στην Μάλτα;
Για αυτό πριν 5 μήνες, συστημένο κουτί πήγε στην Λιβύη, γύρισε πίσω Ελλάδα και μετά από ένα μήνα έφτασε στην Μάλτα;

Να το κλείσουν χτες και να αγοραστεί από ιδιώτες να τελειώνουμε με τους αργόσχολους.

alekan
06-02-16, 18:56
Tα ΕΛΤΑ δουλέυουν πολύ καλύτερα από πολλές άλλες ταχυδρομικές εταιρίες τουλάχιστον πανευρωπαϊκά. Οι τυχόν καθυστερήσεις ορισμένων είναι μεμονομένα περιστατικά και δεν λένε απολύτως τίποτα.

Φανερός Πράκτωρ
06-02-16, 19:01
Ναι μια χαρά δουλεύουν τα ΕΛΤΑ. Μη γκρινιάζουμε για το οτιδήποτε.

tsioy
06-02-16, 19:38
Ναι, θα έρθει ο Άγιος Ιδιώτης και όλα θα δουλεύουν ρολόι, όπως στο εξωτερικό. #not

Τα ΕΛΤΑ παίζει να είναι από τις καλύτερες υπηρεσίες, σε σχέση με του εξωτερικού.

NaGR
06-02-16, 19:52
στα ΕΛΤΑ για αποστολές εξωτερικού πρέπει να πας διαβασμένος
να ζητήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ την υπηρεσία που θέλεις, με ακριβώς τα εξτρά χαρακτηριστικά που επιθυμείς.
ρητά, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

ειδικά για Ευρώπη ως προορισμό είναι οκ, μόνο η UPS είναι καλύτερη. η DHL είναι 50-50 και οι υπόλοιπες ελληνικές που λειτουργούν ουσιαστικά ως broker για τις αποστολές εξωτερικού είναι ου μπλέξει κάπου το δέμα.

vonzuchter
06-02-16, 21:48
στα ΕΛΤΑ για αποστολές εξωτερικού πρέπει να πας διαβασμένος
να ζητήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ την υπηρεσία που θέλεις, με ακριβώς τα εξτρά χαρακτηριστικά που επιθυμείς.
ρητά, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

ειδικά για Ευρώπη ως προορισμό είναι οκ, μόνο η UPS είναι καλύτερη. η DHL είναι 50-50 και οι υπόλοιπες ελληνικές που λειτουργούν ουσιαστικά ως broker για τις αποστολές εξωτερικού είναι ου μπλέξει κάπου το δέμα.

οταν στελνεις ειναι μια χαρα... οπως εγραψα και παραπανω πολλες φορες πανε και πιο γρηγορα απο οτι σου λενε. Αλλα στη παραλαβη ειδικα απλο ταχυδρομειο εχει πεσει πολυ το επιπεδο. Ο ταχυδρομος στις γειτονιες ειναι ειδος προς εξαφανιση και απλη αλληλογραφια εσωτερικου φτανει με σφαγιδες 10 και 15 μερες πριν ειδικα οταν ειναι καποιο ειδος μαζικης αποστολης. Στα συστημενα ειναι καπως καλα. Δεν εχω ζησει εξω και δε ξερω. Συγκρινω με το πως ηταν τα Ελτα παλαιοτερα. Δε ξανακανω το λαθος να μη πληρωσω εξπρες. Οσες φορες το εχω κανει η καθυστερηση ειναι μεγαλη ειτε με υπαιτιοτητα του ξενου φορεα ειτε των Ελτα

Amlet
07-02-16, 01:11
Είχες ζητήσει να αποσταλεί η παραγγελία όλη μαζί; Υποθέτω.
Πλήρωσες το express; Ναι.
Σου ήρθανε express; Όχι.

Να ζητήσεις ρητά νέα αποστολή με express τα αντικείμενα που περιμένεις τώρα και τα λεφτά σου πίσω ως αποζημίωση για την καθυστέρηση που υπέστεις.

Βρες κάποιον που να το κατέχει το Γερμανικό να τους μιλήσει/γράψει στη γλώσσα τους.

Αγορινα αυτο που λες ισχυει? Γιατι βλεπω οτι οι Γερμαναραδες ειναι στα @@ τους. Εαν δεν ερθει το δεμα μεχρι Δευτερα θα γινει χαμος , αλλα το θεμα ειναι παιρνουν αυτοι απο λογια? Πληρωνεις 40 ευρω για εξπρες και σε εχουν γραμμενο, και το θεμα ειναι οτι τους εστειλα email οτι πληρωσα εξπρες και που ειναι το δεμα μου και μου απαντουσανε οτι ναναι..


Order placed
31 January 2016

Total
EUR 502,07

Ακομα μας ερχεται

frap
07-02-16, 04:44
Σου λέω τι να διεκδικήσεις. Πιθανότατα, τελικά θα συμβιβαστείς με refund του κόστους της αποστολής.

Μη στέλνεις email για τέτοια θέματα, chat ή τηλέφωνο μόνο. Και επειδή πρόκειται για το Γερμανικό Amazon, νομίζω είναι καλύτερα να έχεις κάποιον μαζί σου να μπορεί να συνεννοηθεί στα Γερμανικά μαζί τους. Όχι ότι δε θα βγάλεις άκρη με τα Αγγλικά, αλλά με Γερμανούς έχει άλλο βάρος αν μιλάς τη γλώσσα τους.

netblues
07-02-16, 09:07
Αμα ειναι για γερμανικα μεσω τριτου, τοτε chat, να προλαβαινει να σου μεταφραζει. Ειναι ευκολο να γινει στραβη αν ο τριτος δεν ξερει τις λεπτομερειες του προβληματος και μιλαει στο τηλεφωνο.

Amlet
07-02-16, 12:03
ΟΚ παιδια ευχαριστω. Αν και chat δεν εχω πετυχει ποτε στο γερμανικο, δεν ξερω γιατι, μονο τηλεφωνο βγαζει και εμειλ σε αντιθεση με το αγγλικο που εχει παντα chat..

Amlet
09-02-16, 18:28
Ενταξει αυτο ειναι απιστευτο! Μιλησα με 3 διαφορετικα ατομα ο ιδιος, εβαλα φιλο απο την Γερμανια και μου λενε οτι δεν μπορουνε να κανουν τιποτα απολυτως και οτι πρεπει να περιμενω μεχρι τις 16 Φεβρουαριου το πολυ! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? Οχι τιποτα αλλα τα πραγματα χρειαζονται για να μπουν σε σερβερ :mad::mad: Ζητησα να μιλησω με μανατζερ και ακομα με παιρνει...ειναι τραγικα τα πραγματα ...

RASTAVIPER
11-02-16, 12:09
Πολύ καιρό είχα να παραλάβω κάτι απο το αγγλικό αμαζον σε λιγότερο από βδομάδα.
Ίσως επειδή το έστειλε 3ος πωλητής και όχι το ίδιο το Αμαζον :p

tsioy
11-02-16, 20:11
Eλπίζοντας να μην είμαι off topic, θελώ να ρωτήσω το εξής: παρήγγειλα έναν δίσκο από το amazon.de (είμαι Γερμανία).
Ενώ ο δίσκος ήταν να παραδοθεί τη Δευτέρα, δεν έχε φτάσει μέχρι τώρα και στο amazon μου δείχνει το ακόλουθο..
166715
Μιας και είναι πρώτη αγορά μου απο το αμαζον, θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι μπορεί να παίζει και αν θα έπρεπε να έχω έναν αριθμό αποστολής για να κάνω track το αντικείμενο.

Επανέρχομαι μιας και η ιστορία κράταει...
Επικοινώνησα μεσω μαιλ με το αμαζον και μου είπαν την 5η ημέρα μετά την υποτιθέμενη ημερομηνία παράδοσης, αν δεν έχει έρθει, να τους ενημερώσω για να το ξαναστείλουν ή να μου κάνουν refund.
Τους ζήτησα επαναποστολή (samsung 850 evo με 42 € δε βρίσκεις παντού...) αλλά ΚΑΙ η επαναποστολή καθυστέρησε (είναι η τέταρτη μέρα από την υποτιθέμενη 2η παράδοση).
Υπάρχει δυνατότητα να το παραλάβω από κάποια αποθήκη τους (έχει στα 15 χλμ μία) ή δε το γλιτώνω τελικά το refund;

ariadgr
11-02-16, 21:49
Εαν έχεις πληρώσει τη γρήγορη αποστολή, πρέπει να απαιτήσεις την πίστωση των μεταφορικών εξόδων εξολοκλήρου.
Μήπως δεν έχεις πληρώσει τη γρήγορη αποστολή;

tsioy
11-02-16, 22:57
Εαν έχεις πληρώσει τη γρήγορη αποστολή, πρέπει να απαιτήσεις την πίστωση των μεταφορικών εξόδων εξολοκλήρου.
Μήπως δεν έχεις πληρώσει τη γρήγορη αποστολή;

Όχι δεν έχω πληρώσει τη γρήγορη αποστολή, αλλά δε βλέπω τί σχέση μπορεί να έχει με το πρόβλημά μου.
Βασικά μου φαίνεται περίεργο να χαθεί το ίδιο αντικείμενο 2 φορές, ενώ ενδιάμεσα άλλο αντικείμενο να φτάσει κανονικά.

RASTAVIPER
12-02-16, 11:22
Οκ, τι να πω!
Σφαίρα ήρθαν οι 2 SSD που παρήγγειλα!
Προβλεπόμενη άφιξη στις 22/2 και ήρθαν σήμερα, 10 μέρες νωρίτερα !
Άσε που νόμιζα ότι το κουτί είναι άδειο, τόσο ελαφρύς που είναι ο καθένας.

michpan
13-02-16, 14:36
Οκ, τι να πω!
Σφαίρα ήρθαν οι 2 SSD που παρήγγειλα!
Προβλεπόμενη άφιξη στις 22/2 και ήρθαν σήμερα, 10 μέρες νωρίτερα !
Άσε που νόμιζα ότι το κουτί είναι άδειο, τόσο ελαφρύς που είναι ο καθένας.
Φίλε μένεις Μάλτα μόνιμα; Οι παραλαβές που λες που έγιναν;

- - - Updated - - -


Επανέρχομαι μιας και η ιστορία κράταει...
Επικοινώνησα μεσω μαιλ με το αμαζον και μου είπαν την 5η ημέρα μετά την υποτιθέμενη ημερομηνία παράδοσης, αν δεν έχει έρθει, να τους ενημερώσω για να το ξαναστείλουν ή να μου κάνουν refund.
Τους ζήτησα επαναποστολή (samsung 850 evo με 42 € δε βρίσκεις παντού...) αλλά ΚΑΙ η επαναποστολή καθυστέρησε (είναι η τέταρτη μέρα από την υποτιθέμενη 2η παράδοση).
Υπάρχει δυνατότητα να το παραλάβω από κάποια αποθήκη τους (έχει στα 15 χλμ μία) ή δε το γλιτώνω τελικά το refund;

Που μένεις; Εκτός Ελλάδας να υποθέσω..

RASTAVIPER
13-02-16, 16:59
Φίλε μένεις Μάλτα μόνιμα; Οι παραλαβές που λες που έγιναν;


Ναι μόνιμα μένω Μάλτα.
Εκεί έγιναν και οι παραδόσεις.

tsioy
13-02-16, 17:21
Που μένεις; Εκτός Ελλάδας να υποθέσω..

Ναι.
Τελικά πήρα τον δίσκο. Μάλλον είναι ο πρώτος που στάλθηκε αφού στο status της amazon ο δεύτερος ακόμη έρχεται...

cool11
01-03-16, 11:27
Online πωλήσεις λαχανικών από την Amazon
http://www.zougla.gr/kosmos/article/online-polisis-laxanikon-apo-tin-amazon

Κριμα που εμεις δεν εχουμε καν ελληνικο amazon....
Μια ζωη στην απεξω...

RASTAVIPER
26-03-16, 12:38
Αυτό το site το ξέρετε;
https://www.amzreviewtrader.com

Μέσα από εκεί δίνουν κάποιοι πωλητές του Αμαζον πολλά προϊόντα Δωρεάν ή με τεράστιες εκπτώσεις, αρκεί να κάνεις review του προϊόντος.

Το θέμα είναι ότι κάποια δεν τα στέλνουν Ελλάδα.
Ξέρετε αν μπορώ να τα στείλω Αγγλία σε κάποιον φίλο μου;

TeoT
03-04-16, 22:24
Ενδιαφερομαι να κανω μια αγορα απο το Amazon
http://www.amazon.co.uk/TomTom-Easyport-Window-Mount-Routes/dp/B0092RTBWK/ref=pd_sim_263_5/278-7441428-8374945?ie=UTF8&dpID=31iI%2Bm-MkgL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&refRID=1VWFYQ1REJQJSFFRGNBR
αλλα επειδη δεν εχω ξαναγορασει απο το Amazon και δεν εχω λογαριασμο καπου εχω μπλεχτει με τα μεταφορικα.
Αν εχω καταλαβει καλα τα μεταφορικα ειναι (£5.50 per delivery + £1.80 per kg) 7,30 £ σωστα???
Αν μπορει καποιος που εχει εμειρια απο αγορες στο Amazon ας μπει στον κοπο να κανει εναν ελεγχο .
Επισης ειχα και αυτη την εναλλακτικη
http://www.amazon.co.uk/TomTom-One-IQR-Additional-Mount/dp/B00171BFVO/ref=pd_sim_23_5?ie=UTF8&dpID=41SziUHUKCL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&refRID=0TVVA9XP0B548WBFS9VF
και ενω μεχρι το μεσημερι εβλεπα οτι στελνει Ελλαδα τωρα βλεπω το μυνημα "Sorry, this Seller doesn’t deliver to Greece"
Τι εχει αλλαξει και δεν στελνει Ελλαδα?

Ευχαριστω.

netblues
03-04-16, 22:37
Αμα λεει δεν στελνει, δεν στελνει, παντα συνεβαινε αυτο δεν ειναι τωρινο το φαινομενο.
Τωρα δεν νομιζω οτι αλλαξε κατι απο το μεσημερι μεχρι τωρα, εκτος αν πηγες στα μεταφορικα, και κρατησε σε κανα cookie την χωρα και στο εβγαλε.
Δεν αξιζει το κοπο να μπλεξεις με τα μεταφορικα του αμαζον για κατι τοσο φτηνο
Θα κανει λιγο παραπανω αλλα ο κινεζος το στελνει φτηνα (και αυτη την εποχη δεν αργουν επισης..)
http://www.ebay.co.uk/itm/Additional-Mount-Kit-For-TomTom-One-XL-IQR-BT-/281979543918?hash=item41a74a616e:g:HxgAAOSwwpdW9PIN

TeoT
03-04-16, 23:50
Αμα λεει δεν στελνει, δεν στελνει, παντα συνεβαινε αυτο δεν ειναι τωρινο το φαινομενο.
Τωρα δεν νομιζω οτι αλλαξε κατι απο το μεσημερι μεχρι τωρα, εκτος αν πηγες στα μεταφορικα, και κρατησε σε κανα cookie την χωρα και στο εβγαλε.
Δεν αξιζει το κοπο να μπλεξεις με τα μεταφορικα του αμαζον για κατι τοσο φτηνο
Θα κανει λιγο παραπανω αλλα ο κινεζος το στελνει φτηνα (και αυτη την εποχη δεν αργουν επισης..)
http://www.ebay.co.uk/itm/Additional-Mount-Kit-For-TomTom-One-XL-IQR-BT-/281979543918?hash=item41a74a616e:g:HxgAAOSwwpdW9PIN

Ευχαριστω για την απαντηση
Και ομως τωρα παλι λεει οτι στελενει Ελλαδα ουτε με τα Cookies παιζει κατι γιατι ειναι ρυθμισμενος ο FF μολις κλεινει να τα σβήνει.
169126

Οσο για την Κινα τα εχω δει αλλα ειναι πολυ μεγαλος ο χρονος και το χρειαζομαι.

netblues
04-04-16, 08:11
Τωρα που το αφησε, λεει μεταφορικα 1,17 λιρες, συνολο 2,77. Αν εχεις καρτα που να περναει, προχωρα το πρωτου ξανακλεισει

TeoT
05-04-16, 20:38
Ευχαριστω που ασχοληθηκες
Τελικα παρηγγειλα το
http://www.amazon.co.uk/TomTom-Easyport-Window-Mount-Routes/dp/B0092RTBWK/ref=pd_sim_263_5/278-7441428-8374945?ie=UTF8&dpID=31iI%2Bm-MkgL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&refRID=1VWFYQ1REJQJSFFRGNBR

@ ADSLgr.com All rights reserved.