PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

RASTAVIPER
10-04-16, 01:26
Έχω μαζέψει ως δώρο από διάφορες παραγγελίες, 1£ ανά παραγγελία (για ξόδεμα σε Amazon mp3, apps κλπ), τα οποία δεν ξέρω πού στον λογαριασμό μου τσεκαρω το σύνολο τους.
Ξέρει κανείς;

jap
10-04-16, 09:17
Δοκίμασε να κάνεις δοκιμαστικά μια παραγγελία (στα είδη που μπορεί να εφαρμοστεί) και δες αν τα εμφανίζει στα τελευταία βήματα, εκεί που επιλέγεις πιστωτική, αν θες να βγει ένα ποσό από τα διαθέσιμα. Έτσι τουλάχιστον ήταν με δωροεπιταγή που είχα για το αμερικάνικο.

kasadi
24-06-16, 18:06
Θέλω να αγοράσω ένα πληκτρολόγιο από amazon.com (γιατί το θέλω με US layout) και δεν ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο. Είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι το amazon.com σου υπολογίζει στην τιμή και το τι θα πληρώσεις στο τελωνείο . Ισχύει κάτι τέτοιο ? Δοκίμασα να βάλω στο καλάθι το προϊόν και προχώρησα την αγορά για να δώ τι θα μου βγάλει. Απλά μου έβγαλε σαν επιλογή(βάζω το πιο αργό) το AmazonGlobal Expedited Shipping (9-14days) και σαν έξοδα μου υπολόγισε 20 κάτι ευρώ. Άρα η τιμή που θα πληρώσω είναι αυτή(συνολικά γύρω στα 100 ευρώ) και τίποτα παραπάνω στο τελωνείο?

frap
24-06-16, 21:34
Άμα σου έβγαλε το AmazonGlobal τότε είναι αυτά ακριβώς και τίποτε παραπάνω.

cool11
20-09-16, 09:26
Απλα για να γνωριζουμε τι ισχυει...
Εχει δοκιμασει κανεις προσφατα αγορες απο amazon uk, με ελληνικη καρτα;
Εννοω αν μετα τις τελευταιες χαλαρωσεις στα cc, μπορει κανεις να αγορασει οπως παλια.

Andreaslar
20-09-16, 09:43
Αφορά από amazon.de 400€ με alpha enter visa

RASTAVIPER
20-09-16, 10:04
Απλα για να γνωριζουμε τι ισχυει...
Εχει δοκιμασει κανεις προσφατα αγορες απο amazon uk, με ελληνικη καρτα;
Εννοω αν μετα τις τελευταιες χαλαρωσεις στα cc, μπορει κανεις να αγορασει οπως παλια.

Μα και πριν η ελληνική κάρτα μου (alpha mastercard), μια χαρά περνούσε.

phantom77
20-09-16, 10:38
Μα και πριν η ελληνική κάρτα μου (alpha mastercard), μια χαρά περνούσε.

Έτσι είναι. Απο τα τέλη του 2015 και την τότε χαλάρωση των CC άρχισε πάλι να δέχεται τις κάρτες μας το Amazon.

cool11
20-09-16, 11:13
thanks παιδια.

frap
12-10-16, 19:55
Άντε,μετά την Alibaba (πούν'την;) σύντομα και η Amazon στην Ελλάδα: http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500107630

cool11
13-10-16, 08:27
Άντε,μετά την Alibaba (πούν'την;) σύντομα και η Amazon στην Ελλάδα: http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500107630

Εαν γινει αυτο, θα εχουμε αμελητεα ή και μηδαμινα μεταφορικα (εστω και με μικρο πλαφον αγορας) και στην Ελλαδα;;;;
Ελπιζω ναι, αν μη τι αλλο θα κλεισει συμφωνιες η amazon και επιτελους θα εχουμε μια καλη διεξοδο αγορων.

RASTAVIPER
13-10-16, 08:37
Εαν γινει αυτο, θα εχουμε αμελητεα ή και μηδαμινα μεταφορικα (εστω και με μικρο πλαφον αγορας) και στην Ελλαδα;;;;
Ελπιζω ναι, αν μη τι αλλο θα κλεισει συμφωνιες η amazon και επιτελους θα εχουμε μια καλη διεξοδο αγορων.

Καμια σχεση.
Τα μεταφορικα στα ιδια.
Απλα πιο πολλοι πωλητες θα στελνουν Ελλαδα.

8anos
13-10-16, 09:10
Παιδιά αυτή είναι προσπάθεια που κάνουν ωστε Έλληνες να πωλούν στην αγορά του Αμαζον

cool11
13-10-16, 09:19
Ναι ρε παιδια, οκ, κατανοητο, αλλα ειχαμε πχ δωρεαν μεταφορικα απο Αγγλια πριν χρονια οταν οι αγορες ηταν ανω των 25€,
και δεν θα εχουμε τωρα κατι αναλογο, που θα υπαρχει ενεργη δραστηριοποιηση και στην χωρα μας;
Δηλαδη ολη ιστορια ειναι μονο για να πουλανε οι ελληνες εμποροι και παραγωγοι μεσω amazon,
και οχι για τους ελληνες καταναλωτες;

-21grams
13-10-16, 12:30
Η συντριπτική πλειοψηφία, οι πελάτες δηλαδή, ενδιαφέρονται αποκλειστικά για την επαναφορά του ‘FREE Delivery’ (πρώην ‘FREE Super Saver Delivery (https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201210860)’).
Προσωπικά, από την μέρα που έπαψε να ισχύει δεν έχω ξαναψωνίσει από το ίδιο το Amazon λόγω των υπέρογκων χρεώσεων delivery. Ευτυχώς τα μεταφορικά για τους 3rd party sellers παραμένουν σε λογικά επίπεδα [£1,82 για CDs].

Εντελώς συμπτωματικά έκανα την 1η -και μάλλον μοναδική εκτός και αν προκύψει κάτι εξαιρετικό- παραγγελία μου στο Γερμανικό παράρτημα την περασμένη Παρασκευή όταν και βρήκα τυχαία σε *προσφορά* δίσκο που είχα στη *wish list* [αν είσαι συλλέκτης, ξέρεις]
Πήρα αυτό (https://www.amazon.de/gp/product/B017KNPRJ8/) στα €7,89. Τα μεταφορικά ανήλθαν [ο τρόπος υπολογισμού τους απαιτεί συνδυασμό χρεώσεων δύο κατηγοριών - φέξε μου και γλίστρησα :down:] στα €5,29.
Αν δεν διατίθετο σε τόσο χαμηλή τιμή [για την ιστορία, είχαν μείνει μόνο δύο κόπιες σε αυτή την τιμή - μετά από μερικές ώρες που ξαναμπήκα στη σελίδα ο δίσκος είχε επανέλθει στα €18+), το συνολικό κόστος θα καθίστατο ασύμφορο και οπωσδήποτε υψηλότερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

cool11
13-10-16, 12:37
Με αυτα και με αυτα...
ebay, τιμες πραγματικα χωμα,
και δωρεαν μεταφορικα απο Κινα!

jap
13-10-16, 13:13
@cool11, επιμένεις να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Δεν αγοράζει κανείς από το amazon κινέζικα προϊόντα.

Τελευταία δική μου αγορά από amazon Ισπανίας ρολόι επώνυμο, η έκπτωση σε σύγκριση με τα υπόλοιπα άξιζε και με το παραπάνω τα μεταφορικά. Σε σύγκριση με αγορά από Ελλάδα δεν το συζητώ. Για ηλεκτρονικά και ψιλικοκό δεν ασχολούμαι από τότε που καταργήθηκε η δωρεάν αποστολή, για τα reviews είναι χρήσιμο πάντως :)

- - - Updated - - -

Εννοείται ότι για την επέκταση στην Ελλάδα ισχύει αυτό που λέει ο Θάνος. Εμένα κάτι τέτοιο (http://www.wsj.com/articles/amazon-to-expand-grocery-business-with-new-convenience-stores-1476189657) να έρθει εδώ δεν θα με χάλαγε. Είναι προχτεσινή είδηση, ενώ στις μεγάλες αγορές έχουν και πολλές επιλογές παράδοσης, όπως το curbside delivery και οι θυρίδες μέσα σε άλλα καταστήματα.

RASTAVIPER
13-10-16, 13:19
@cool11, επιμένεις να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Δεν αγοράζει κανείς από το amazon κινέζικα προϊόντα.

Τελευταία δική μου αγορά από amazon Ισπανίας ρολόι επώνυμο, η έκπτωση σε σύγκριση με τα υπόλοιπα άξιζε και με το παραπάνω τα μεταφορικά. Σε σύγκριση με αγορά από Ελλάδα δεν το συζητώ. Για ηλεκτρονικά και ψιλικοκό δεν ασχολούμαι από τότε που καταργήθηκε η δωρεάν αποστολή, για τα reviews είναι χρήσιμο πάντως :)

- - - Updated - - -

Εννοείται ότι για την επέκταση στην Ελλάδα ισχύει αυτό που λέει ο Θάνος. Εμένα κάτι τέτοιο (http://www.wsj.com/articles/amazon-to-expand-grocery-business-with-new-convenience-stores-1476189657) να έρθει εδώ δεν θα με χάλαγε. Είναι προχτεσινή είδηση, ενώ στις μεγάλες αγορές έχουν και πολλές επιλογές παράδοσης, όπως το curbside delivery και οι θυρίδες μέσα σε άλλα καταστήματα.

Ε ναι προφανώς και δεν είναι κατανοητό για κάποιους το τι αξίζει να αγοράσεις από Άμαζον και ότι όταν δεν το βρίσκεις αλλού φτηνότερα, τότε θα επιλέξεις το Άμαζον, ακόμα και με μεταφορικά.
Δεν είναι τυχαίο ότι το Άμαζον πάει τόσο καλά. Αλλιώς όλοι θα ψώνιζαν μόνο από Ebay και Aliexpress. Αλλά μιλάμε για άλλα πράγματα όπως λες.

cool11
13-10-16, 13:22
Εγω πλεον χρησιμοποιω το amazon ή για τα reviews, ή για να εντοπισω καποιο προιον(γιατι εχει λιγοτερα απο ebay που χανεσαι), και μετα παω στο ebay με αυτο που βρηκα στο amazon και το βρισκω με μηδενικά ή ελαχιστα μεταφορικα σε σχεση με το amazon!

Ειναι κατι σαν να δοκιμαζω παντελονι στο συνοικιακο καταστημα, κι αφου δω οτι μ'αρεσει, παω και το αγοραζω μισοτιμης online!

Τα μεταφορικα, ειναι μεγαλο θεμα.

Και δεν εχω βρει κατι στο amazon που δεν υπαρχει στο ebay.

Εξαλλου....ολα στην Κινα κατασκευαζονται....


Απλα θα ηθελα να εχω την επιλογη του amazon, για να ειμαι πιο σιγουρος για καποια προιοντα που αγοραζω, απο ποιοτικης αποψης.
Αλλιως σαν refund κλπ, το ebay + paypal ειναι τα ιδια και καλυτερο.

Ομως με τα μεταφορικα για χωρες οπως Ελλαδα να ειναι μεγαλα, ειναι τελικα σαν να αγοραζεις το προιον σε πολυ μεγαλυτερη τιμη απ'οτι μπορουσες να το παρεις οταν δεν ειχε μεταφορικα.
Δεν λεει.

Μονο στην απιθανη περιπτωση που κατι δεν βρισκω στο ebay, δηλαδη μια φορα στα 1-2 χρονια, ισως παραγγειλω μεσω amazon.

Χωρις να εχω στοιχεια, κρινοντας απο την δικη μου εμπειρια και συμπεριφορα αλλα και απο συζητησεις εδω, θα ελεγα οτι το amazon πρεπει να ειχε πτωση πωλησεων στην Ελλαδα απο τοτε που εκοψε τα δωρεαν μεταφορικα.

euri
13-10-16, 13:29
Εγω πλεον χρησιμοποιω το amazon ή για τα reviews, ή για να εντοπισω καποιο προιον(γιατι εχει λιγοτερα απο ebay που χανεσαι), και μετα παω στο ebay με αυτο που βρηκα στο amazon και το βρισκω με μηδενικά ή ελαχιστα μεταφορικα σε σχεση με το amazon!

Τα μεταφορικά από το Άμαζον πόσα είναι; Η αξία της αγοράς πόση είναι;

Γιατί αν μιλάμε για αγορά πχ 300 ευρώ και τα μεταφορικά είναι 7 ευρώ, δε βλέπω κανένα σοβαρό θέμα. Ειδικά αν συνυπολογίσω το σαφώς καλύτερο customer service του Άμαζον.

cool11
13-10-16, 13:32
Τα μεταφορικά από το Άμαζον πόσα είναι; Η αξία της αγοράς πόση είναι;

Γιατί αν μιλάμε για αγορά πχ 300 ευρώ και τα μεταφορικά είναι 7 ευρώ, δε βλέπω κανένα σοβαρό θέμα. Ειδικά αν συνυπολογίσω το σαφώς καλύτερο customer service του Άμαζον.

Για μικροπραγματα, μικρα σε τιμη ή σε μεγεθος, το amazon με τα μεταφορικα του δεν συμφερει καθολου. Γιατι εχεις ταριφα ντε και καλα μεταφορικα.
Τωρα ναι, αν μιλαμε για 300αρες, εκει τα 7€ σαφως δεν ειναι θεμα.

Αλλα αν ενα τζην, ιδιας μαρκας, στο amazon μου παει πχ 30€ τιμη +10€ μεταφορικα,
ενω στο ebay μονο 30€ η τιμη, ε δεν θελει σκεψη οτι παω αβλεπι ebay.

RASTAVIPER
13-10-16, 15:14
Για μικροπραγματα, μικρα σε τιμη ή σε μεγεθος, το amazon με τα μεταφορικα του δεν συμφερει καθολου. Γιατι εχεις ταριφα ντε και καλα μεταφορικα.
Τωρα ναι, αν μιλαμε για 300αρες, εκει τα 7€ σαφως δεν ειναι θεμα.

Αλλα αν ενα τζην, ιδιας μαρκας, στο amazon μου παει πχ 30€ τιμη +10€ μεταφορικα,
ενω στο ebay μονο 30€ η τιμη, ε δεν θελει σκεψη οτι παω αβλεπι ebay.

Θυμάμαι ότι από παλιότερα ποστ σου έχεις ψωνίσει πολλές φορές από Αμαζον στο παρελθόν.
Οπότε πρέπει να γνωρίζεις τις μεγάλες διαφορές μεταξύ Αμαζόν και Ebay.

Ειδικά σε καινούριες συσκευές, όπως καφετέριες, ηλ. σκούπες, PC hardware, δεν υπάρχει σύγκριση. Το Αμαζον έχει και τις καλύτερες τιμές γενικά και το καλύτερο service.

jap
13-10-16, 16:50
Θα έλεγα δεν έχει και μαϊμούδες, αλλά έχουν αναφερθεί κρούσματα. :chinese

Edit: Στο google θα βρείτε πολλές αναφορές, εδώ (https://consumerist.com/2014/05/12/does-amazons-inventory-commingling-help-fake-products-fly-under-the-radar/) πάντως εξηγεί πώς το καταφέρνουν.

ela002
31-10-16, 19:46
Αγόρασα από το amazon.de

1. Parcel left the carrier facility
KOBERN-GONDORF, RP, DE

2. Parcel arrived at a carrier facility
Surrey

Το Surrey Αγγλία δεν είναι τι παίζει;

anon
31-10-16, 23:21
Αγόρασα από το amazon.de

1. Parcel left the carrier facility
KOBERN-GONDORF, RP, DE

2. Parcel arrived at a carrier facility
Surrey

Το Surrey Αγγλία δεν είναι τι παίζει;

Mπερδεψαν το grexit με το brexit! :p :p :p

ela002
02-11-16, 13:51
Εκτός αν το είχαν εκεί και στην ουσία το δέμα φεύγει από Αγγλία.

lak100
22-11-16, 15:25
το amazon τελειωσε για μενα λαμβανω χθες ενα e-mail οτι αλλαξε το email μου με ενα ασχετο gmail που εκανε μπαμ οτι ηταν απο χακερ εστειλα e-maill που ειπαν να παρω τηλεφωνο Αμερικη αναγκαστηκα και πηρα εφαγα μιση ωρα ο τυπος στο τηλεφωνο δεν μπορουσε να καταλαβει οτι μου χακαρανε το account και μου ζητουσε e-mail για να συνεχισει τελικα με τα πολλα τον επεισα να αφαιρεσει την πιστωτικη μου απαραδεκτα πραγματα στο netflix σε αντιστοιχη περιπτωση ειχα ξεμπερδεψει σε 5 λεπτα

thourios
22-11-16, 15:35
Αυτό που λες τι σχέση έχει με το amazon;
e-mail τέτοια στέλνουν παντού και όπου πιάσουν.
Δηλαδή αν σου έρθει phishing e-mail υποτίθεται από την Εθνική τράπεζα αμέσως εσύ
αλλάζεις τράπεζα;

:hmm:

lak100
22-11-16, 16:16
Αυτό που λες τι σχέση έχει με το amazon;
e-mail τέτοια στέλνουν παντού και όπου πιάσουν.
Δηλαδή αν σου έρθει phishing e-mail υποτίθεται από την Εθνική τράπεζα αμέσως εσύ
αλλάζεις τράπεζα;

:hmm:δεν πατησα σε κανενα mail μου αλλαξανε το e-mail και το amazon δεν μπορουσε να δωσει λυση ο λογαριασμος μου αχρηστευτηκε τραγικη εξυπηρετηση

tiffany
10-12-16, 12:50
Το έχουμε τερματίσει. Πέμπτη 08/12 στις 18:09 παρειγγειλα κάτι από Αγγλία. Σήμερα Σάββατο το πήρα στα χέρια μου.

Και μετά απορούν κάποιοι ντόπιοι γιατί δεν τους προτιμάμε. Δε θα γκρινιαξω γιατί είμαι χαρούμενος.

phantom77
10-12-16, 12:55
To έφτιαξαν το σύστημα τους; Πέρυσι τέτοιο καιρό, τα δώρα που πήρα έκαναν 20 μέρες να φτάσουν...
Για αυτό δεν ασχολήθηκα μαζί τους φέτος.

stefan_city
10-12-16, 12:57
Παραγγελία 18/11 απόγευμα (standard delivery - fulfilled by Amazon) έγινε dispatched στις 21/11 με estimated delivery 7/12. Ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα.:p

RASTAVIPER
10-12-16, 13:06
Το έχουμε τερματίσει. Πέμπτη 08/12 στις 18:09 παρειγγειλα κάτι από Αγγλία. Σήμερα Σάββατο το πήρα στα χέρια μου.

Και μετά απορούν κάποιοι ντόπιοι γιατί δεν τους προτιμάμε. Δε θα γκρινιαξω γιατί είμαι χαρούμενος.
Δεν λέει τίποτα αυτό.
Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις, όπως διάβασες πιο κάτω, που οι παραγγελίες αργούνε πιο πολύ.
Δεν είναι στάνταρ ο χρόνος παράδοσης.

sdikr
10-12-16, 14:42
Παραγγελία 18/11 απόγευμα (standard delivery - fulfilled by Amazon) έγινε dispatched στις 21/11 με estimated delivery 7/12. Ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα.:p

8 Του μήνα είχανε απεργία, οπότε πράγματα που φτάσανε στις 7 του μηνός στα κέντρα διανομής δεν πήγαν ακόμα στα ταχυδρομεία

stefan_city
10-12-16, 14:59
8 Του μήνα είχανε απεργία, οπότε πράγματα που φτάσανε στις 7 του μηνός στα κέντρα διανομής δεν πήγαν ακόμα στα ταχυδρομεία

Το γνωρίζω, δεν παραπονιέμαι. Απλά τυχαίνει άλλες φορές να έρχεται πιο γρήγορα από την εκτιμώμενη ημερομηνία, κι άλλες φορές αργότερα. Οπότε, είναι και θέμα τύχης καμιά φορά.

vothros
12-12-16, 19:19
Έχω ένα δέμα που 'χει κολλήσει Θεσ/νίκη κανα 2.5 βδομάδες (και μένω Θεσ/νίκη), τελευταία ενημέρωση έγινε στις 9/12/2016, "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-12-2016".
Το επόμενο στάδιο ποιό είναι;; Να σταλεί στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου;;

stelakis1914
12-12-16, 19:25
Ναι θα φτάσει εκεί με το ανάλογο τελωνειακό καπέλο.

thourios
12-12-16, 20:02
Από UK καπέλο. Για πιο λόγο τελωνειακό καπέλο;
Λόγω brexit;

jkoukos
12-12-16, 20:12
Αποκλείεται διότι δεν έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες. Υπολόγισε τουλάχιστον 2 χρόνια. Μήπως ήρθε από χώρα εκτός ΕΕ;

stelakis1914
12-12-16, 22:17
Δεν ξέρω από που έρχεται το δέμα του vothros αλλά για να έχει περάσει από την ΥΕΔ Θεσσαλονίκης προφανώς είναι εκτός ΕΕ (και Αγγλίας) και θα χρεωθεί με ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

phantom77
12-12-16, 23:25
Θέλουν προσοχή οι αγορές απο τρίτους εμπόρους του Amazon. Έχω δει αρκετούς με έδρα στην Κίνα ή άλλες χώρες εκτός ΕΕ.

RASTAVIPER
13-12-16, 12:35
Έχω ένα δέμα που 'χει κολλήσει Θεσ/νίκη κανα 2.5 βδομάδες (και μένω Θεσ/νίκη), τελευταία ενημέρωση έγινε στις 9/12/2016, "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-12-2016".
Το επόμενο στάδιο ποιό είναι;; Να σταλεί στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου;;

Αφού γραφεί κλείσιμο, δεν σημαίνει ότι πέρασε;

frap
13-12-16, 17:10
Πέρασε, όλα περνάνε. Το αν καταλογίστηκε ΦΠΑ και δασμοί θα το μάθεις όταν σε ειδοποιήσει το τοπικό γραφείο ΕΛΤΑ για την παραλαβή. Κανονικά θα το γράφει στο ειδοποιητήριο.

MANTHES
14-12-16, 21:44
Επειδη ειμαι ασχετος με το Amazon θα κανω μερικες ερωτησεις που το πιο πιθανο ειναι να εχουν ηδη απαντηθει.
1. Πως λειτουργει; Ειναι σε στυλ ebay οπου υπαρχουν διαφοροι πωλητες και υπαρχει κινδυνος για την ποιοτητα των προϊοντων; Αν ναι γνωριζετε καποιον αξιοπιστο πωλητη για αγορα αθλητικων παπουτσιων;
2. Πως γινεται η πληρωμη; Μπορει να χρησιμοποιηθει απλα χρεωστικη καρτα (λογω capital controls η απορια);
3. Αναφερεται καπου αν υπαρχουν δωρεαν μεταφορικα και αν γινεται αποστολη στην χωρα μας;

ardi21
04-01-17, 21:08
Αγορασα εναν φορτιστη Anker μεσα απο το καταστημα της στο Amazon, πληρωσα 6 λιρες μεταφορικα και δεν εχω tracking number κανονικο παρα μονο αυτο που εχει το Amazon. Την πρασινη μπαρα που σου δειχνει οτι ειναι στον δρομο και ποτε φθανει.

Δεν το περιμενα..

ariadgr
04-01-17, 21:13
Ασχετο με ebay αλλα αγορασα εναν φορτιστη Anker μεσα απο το καταστημα της στο Amazon, πληρωσα 6 λιρες μεταφορικα και δεν εχω tracking number κανονικο παρα μονο αυτο που εχει το Amazon. Την πρασινη μπαρα που σου δειχνει οτι ειναι στον δρομο και ποτε φθανει.
Δεν το περιμενα..

6 λίρες μου ακούγεται λογικό να είναι η απλή αποστολή. Ούτε courier, ούτε συστημένο, άρα χωρίς tracking.
Αν πλήρωνες 16 λίρες μεταφορικά θα ήταν λογικότερο να περίμενες κάτι παραπάνω.

ardi21
04-01-17, 21:15
Μαλλον εχω καλομαθει απο την Κινα.

anon
04-01-17, 22:10
Μαλλον εχω καλομαθει απο την Κινα.

τα ταχυδρομικά απο ευρωπαικές χώρες είναι πραγματικά εξωπραγματικά σε κόστος, αν τα συγκρίνεις με Κίνας, ειτε ΗΠΑ ακόμη (εντός ΗΠΑ). Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ναναι τόσο ακριβά, ειτε συστημένα ταχυδρομείου είτε με κουριερ. Γιαυτό και οι πωλήσεις εξ αποστάσεως δεν προχώρησαν τόσο πολύ στην Ευρώπη, όσο στις ΗΠΑ.

ardi21
04-01-17, 22:39
Mα να πληρωνω 7.5 ευρω, να μην εχει tracking number και να πρεπει να πληρωσεις κοντα στα 20!

Και οι χρονοι παραδοσης τραγικοι με απλη αποστολη. 14 μερες απο Αγγλια και καπου στις 17-18 -για τις περισσοτερες αγορες που εχω κανει- απο Κινα με 1 ευρω μεταφορικα και tracking..

Οκ δεν μπορει η Ευρωπη να τους ανταγωνιστει ευθεως αλλα οι διαφορες ειναι τεραστιες.

daywalker06
04-01-17, 22:50
Φαντάσου να μην τα έγραφαν και να μην τα ξέραμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.