PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

leros2004
05-01-17, 00:42
Σε δική μου παραγγελία απο Amazon, η απλή αποστολή έγινε με courier UPS και έχει κανονικά tracking....
Μάλιστα ήταν να παραλάβω την Δευτέρα 9/1 και τώρα μου γράφει παράδοση για αύριο.. ήρθε ποιο νωρίς μάλλον

Andreaslar
05-01-17, 01:35
Παραγγελία προ 2 ετών, SSD δίσκος, αξίας ~130e, ήρθε με απλό ταχυδρομείο και ο διανομέας άφησε απλά το πακέτο, έξω από την πόρτα...

RASTAVIPER
05-01-17, 11:32
Παραγγελία προ 2 ετών, SSD δίσκος, αξίας ~130e, ήρθε με απλό ταχυδρομείο και ο διανομέας άφησε απλά το πακέτο, έξω από την πόρτα...
Ότι έχω πάρει από Αμαζον Αγγλίας, πάνω από 50€, έρχεται πάντα με κούριερ, παραδοτέο στα χέρια μου.
Μέχρι πριν λίγους μήνες εξακριβωμένο.

sdikr
05-01-17, 12:35
Ότι έχω πάρει από Αμαζον Αγγλίας, πάνω από 50€, έρχεται πάντα με κούριερ, παραδοτέο στα χέρια μου.
Μέχρι πριν λίγους μήνες εξακριβωμένο.

Αν επιλέξεις το standard shipping θα έρθει με ότι βολεύει εκείνη την στιγμή το amazon, το λέει άλλωστε και στους όρους της υπηρεσίας.
Συνήθως τα ογκώδη τα στέλνουν με courier

jkoukos
05-01-17, 13:31
Ακριβώς αυτό.

Με standard delivery έχω παραλάβει σε 5 μέρες αλλά και σε 25. Συνήθως γύρω στις 10-12.

kostas2005
08-01-17, 17:26
Παραγγελία προ 2 ετών, SSD δίσκος, αξίας ~130e, ήρθε με απλό ταχυδρομείο και ο διανομέας άφησε απλά το πακέτο, έξω από την πόρτα...
Μια απο τα ίδια με κινητό που απλά το πέταξαν στην εξώπορτα.

anonymos1982
20-01-17, 14:01
Θέλω να αγοράσω κάποια έντυπα βιβλία από το amazon.uk και τα βρίσκω σε πολύ καλές τιμές από κάποιους πωλητές, ωστόσο το κόστος για ένα βιβλίο είναι γύρω στα 4 λίρες αλλά όταν επιλέγω περισσότερα βιβλία ακόμα και από τον ίδιο πωλητή το κόστος είναι αναλογικό πχ. στα 3 βιβλία 12 λίρες κ.ο.κ.
Θέλω να παραγγείλω 6 βιβλία και βγαίνει το κόστος για τα μεταφορικά στις 24 λίρες, περίμενα να υπάρχει μια αύξηση λόγω βάρους κλπ αλλά όχι κι έτσι.

jap
20-01-17, 14:08
Μιλάς για καινούργια ή μεταχειρισμένα; Για καινούργια δες το (ξαδερφάκι του amazon) bookdepository. Για μεταχειρισμένα, ξεκίνα από alibris.

- - - Updated - - -

Παίζει προσφορά μόνο για σήμερα στο Amazon.co.uk μόνο με έκπτωση 10 λίρες σε αγορά 50 και άνω (πλην μεταφορικών). Λεπτομέρειες εδώ (https://www.amazon.co.uk/b?ie=UTF8&node=7143867031).

anonymos1982
20-01-17, 14:13
Μιλάς για καινούργια ή μεταχειρισμένα; Για καινούργια δες το (ξαδερφάκι του amazon) bookdepository. Για μεταχειρισμένα, ξεκίνα από alibris.



Καινούρια, αλλά δεν επιλέγω την αρχική τιμή αλλά από κάτω που λέει x news from y euros.

8anos
20-01-17, 14:42
Enjoy £10 off any qualifying order of £50 or more with promo code BIGTHANKS
This offer ends on 20 January, 2017. One per customer. The offer applies to items dispatched from and sold by Amazon only. It does not apply to items sold by third-party sellers, including items Fulfilled by Amazon. More details below. (https://www.amazon.co.uk/gp/browse.html/ref=pe_3207811_172510721_pe_ecg/?node=7143867031)

jap
20-01-17, 14:55
Καινούρια, αλλά δεν επιλέγω την αρχική τιμή αλλά από κάτω που λέει x news from y euros.

Μα έτσι επιλέγεις διαφορετικό πωλητή για κάθε βιβλίο, ο οποίος βάζει τα δικά του μεταφορικά, δεν έχεις κέρδος με το συνδυασμό σε μία παραγγελία. Δες τιμές για τα βιβλία που θες σε bookdepository και μετά, αν σε κάποιο βγαίνει μαζί με μεταφορικά φτηνότερα κοιτάς αλλού. Αν θες σύγκριση τιμών, ψάξε στο http://www.justbooks.co.uk/ αφού βάλεις χώρα Ελλάδα και τιμές σε ευρώ μαζί με μεταφορικά. Αν σε κάποιον πωλητή που έχει ένα συγκεκριμένο από αυτά που θες με καλή έκπτωση βάλεις και τα άλλα ίσως σε συμφέρει. Και δες μήπως έχει κάποια από τα βιβλία που θες το public και με τι τιμές.

biggeo65
20-01-17, 15:27
Μετά το BREXIT υπάρχει τελωνείο σε παραγγελία από Amazon;
Βρήκα κάποιες μνήμες για laptop στην μισή τιμή,αλλά αν έχουμε τελωνείο
και βγαίνουν τα ίδια να τις πάρω από Ελλάδα.

phantom77
20-01-17, 15:33
Μετά το BREXIT υπάρχει τελωνείο σε παραγγελία από Amazon;
Βρήκα κάποιες μνήμες για laptop στην μισή τιμή,αλλά αν έχουμε τελωνείο
και βγαίνουν τα ίδια να τις πάρω από Ελλάδα.

Ακόμα στο σχεδιασμό είναι η έξοδος. Αγοράζουμε οσο προλαβαίνουμε...

jap
20-01-17, 15:49
Πάρτες όπως είσαι Γιώργο, βάλε και καμιά χαζομάρα να φτάσεις τις 50 λίρες, τζετ θα είσαι.

biggeo65
20-01-17, 15:55
Ακόμα στο σχεδιασμό είναι η έξοδος. Αγοράζουμε οσο προλαβαίνουμε...


Πάρτες όπως είσαι Γιώργο, βάλε και καμιά χαζομάρα να φτάσεις τις 50 λίρες, τζετ θα είσαι.

Eυχαριστώ και τους δυό. Θέλει και μπαταρία για το laptop του ο γαμπρός μου.
Οπότε 50 λίρες θα είναι έτσι κι αλλοιώς. Αλλά τι παίζει με τις 50 λίρες;
Υπάρχει έκπτωση ή δωρεάν μεταφορικά;

jap
20-01-17, 16:20
Αρκεί να τα βάλεις στην ίδια παραγγελία. Δες τα παραπάνω link, δίνει έκπτωση 10 λίρες. Τα μεταφορικά δεν υπολογίζονται στις 50 λίρες. Εξαιρούνται κάποια πράγματα, κυρίως ψηφιακό περιεχόμενο.

RASTAVIPER
20-01-17, 16:20
Eυχαριστώ και τους δυό. Θέλει και μπαταρία για το laptop του ο γαμπρός μου.
Οπότε 50 λίρες θα είναι έτσι κι αλλοιώς. Αλλά τι παίζει με τις 50 λίρες;
Υπάρχει έκπτωση ή δωρεάν μεταφορικά;
Έκπτωση μόνο, όπως ειπώθηκε 2 ποστ πιο πάνω.

biggeo65
20-01-17, 16:36
Ευχαριστώ. :oneup: Να τον πιέσω αν είναι να κάνουμε σήμερα την παραγγελία.
Είναι και αναποφάσιστος. :p 10 λίρες δεν είναι άσχημα. Θα βγουν σχεδόν τζάμπα οι μνήμες.

anonymos1982
20-01-17, 21:50
Μα έτσι επιλέγεις διαφορετικό πωλητή για κάθε βιβλίο, ο οποίος βάζει τα δικά του μεταφορικά, δεν έχεις κέρδος με το συνδυασμό σε μία παραγγελία. Δες τιμές για τα βιβλία που θες σε bookdepository και μετά, αν σε κάποιο βγαίνει μαζί με μεταφορικά φτηνότερα κοιτάς αλλού.

Όχι αυτό λέω, επέλεγα τον ίδιο πωλητή (δοκίμασα με 2 διαφορετικούς), στο bookdepository η τιμή είναι υπερδιπλάσια, με τα μεταφορικά το κόστος είναι περίπου ίδιο με το να τα πάρω από Ελλάδα.

frap
21-01-17, 15:24
Τα μεταφορικά τρίτων στο Αμαζον είναι τεσσάρων ειδών:
- Ταρίφα ανά παραγγελία
- Ταρίφα ανά αντικείμενο
- Ταρίφα ανά κιλό.
- Ανάλογα το σύνολο της αξίας της παραγγελίας.

Οι πωλητές αποφασίζουν πως θα χρεώσουν με συνδυασμό από όλα αν θέλουν.
Ειδικά για βιβλία και CD/DVD όμως, από όσο θυμάμαι είναι πάντα: ταρίφα ανά αντικείμενο.

euri
21-01-17, 19:30
Eυχαριστώ και τους δυό. Θέλει και μπαταρία για το laptop του ο γαμπρός μου.
Οπότε 50 λίρες θα είναι έτσι κι αλλοιώς. Αλλά τι παίζει με τις 50 λίρες;
Υπάρχει έκπτωση ή δωρεάν μεταφορικά;

Έχε υπόψη ότι οι μπαταρίες είναι πλέον περίεργο προϊόν όσον αφορά στις αποστολές. Πολλοί μεταφορείς αρνούνται τη μεταφορά τους λόγω επικινδυνότητας.

biggeo65
22-01-17, 00:57
Έχε υπόψη ότι οι μπαταρίες είναι πλέον περίεργο προϊόν όσον αφορά στις αποστολές. Πολλοί μεταφορείς αρνούνται τη μεταφορά τους λόγω επικινδυνότητας.

Ναι αυτό το είχα ακούασει κι εγώ. Αλλά από την στιγμή που αναφέρει ότι:
γίνεται αποστολή Ελλάδα, κανονικά θα σταλεί έττσι;

Άσε που έτσι κι αλλοιώς ακόμη παραγγελία δεν έγινε. Αναποφάσιστος ο γαμπρός. :p
Οπότε τώρα δεν υπάρχει και η έκπτωση.

anonymos1982
22-01-17, 13:53
Τα μεταφορικά τρίτων στο Αμαζον είναι τεσσάρων ειδών:
- Ταρίφα ανά παραγγελία
- Ταρίφα ανά αντικείμενο
- Ταρίφα ανά κιλό.
- Ανάλογα το σύνολο της αξίας της παραγγελίας.

Οι πωλητές αποφασίζουν πως θα χρεώσουν με συνδυασμό από όλα αν θέλουν.
Ειδικά για βιβλία και CD/DVD όμως, από όσο θυμάμαι είναι πάντα: ταρίφα ανά αντικείμενο.

Τελείως παράξενο πάντως, θέλεις να αγοράσεις καμιά 10αριά βιβλία που βρίσκεις στα 5 ευρώ και σου βγαίνουν άλλα τόσα περίπου τα μεταφορικά ενώ τα στέλνει ένας πωλητής σε μια συσκευασία να φανταστώ.

jap
22-01-17, 14:18
Είναι θέμα ταχυδρομείων. Η αποστολή ενός βιβλίου διεθνώς κοστίζει ελάχιστα. Αν βάλεις 2 ή 3 βιβλία σε ένα πακέτο αναγκαστικά πάνε ως δέμα και είναι βαριά τα άτιμα, οπότε αν πάρεις 3 βιβλία από τον ίδιο πωλητή η πρακτική είναι να σου στείλει 3 διαφορετικά φάκελα. Είναι και θέμα διαθεσιμότητας, μπορεί να έχει το 1 βιβλίο στην κεντρική αποθήκη και το άλλο σε ένα περιφερειακό βιβλιοπωλείο και τα εμφανίζει σε σένα διαθέσιμα και τα 2, αλλά τον βολεύει καλύτερα να τα στείλει ένα-ένα. Και ευκολίας βέβαια, δεν κρατάνε βάση δεδομένων με το βάρος κάθε βιβλίου, ένα βιβλιαράκι των 50 σελίδων θα κοστίσει το ίδιο με ένα των 1000.

Επειδή πρόσφατα χρειάστηκε να βρούμε με έναν φίλο κάποια βιβλία μαζεμένα, με εξαίρεση το ίδιο το amazon και το powells, όλα τα άλλα ήρθαν το καθένα μόνο του, κι ας ήταν 2 και 3 και 4 από τον ίδιο πωλητή.

Θα σου πρότεινα σίγουρα να επεκτείνεις την αναζήτησή σου εκτός του amazon, θα σου κοστίσει πολύ φτηνότερα, ξεκινώντας από bookdepository και justbooks.

anon
22-01-17, 14:24
οσον αφορά τις μπαταρίες, έχει να κάνει και με την χώρα προορισμού. Παράγγειλα, πριν 3-4 χρόνια μπαταρία λαπτοπ απο το Αμαζον Γερμανίας (εκεί την είχε φθηνότερα, μια ιμιτασιόν). Ε λοιπόν, δεν την έστελνε Ελλάδα. Εβαλα αποστολή σε έναν γνωστό μου Βέλγιο, εκεί πήγε κανονικά, και μάλιστα δωρεάν ταχυδρομικά, και μετά ο γνωστός μου το έστειλε Ελλάδα, απλό συστημένα (όπως είχε έρθει στο κουτί απο το Αμαζον), με κόστος λίγο κάτω απο 20 ευρώ!!!!! Μιλάμε ότι τα ταχυδρομικά στην Ευρωπη ξεσκίζουν.
Και δεν μπορώ να καταλάβω, όταν και σε χώρα προηγμένη και με μεγάλα κόστη (όσον αφορά εργασιακό κόστος, κόστος μεταφορών ή ακινήτων) όπως ΗΠΑ, τα ταχυδρομικά εκεί είναι ψίχουλα. Γιαυτό εκεί δουλεύει πάρα πολύ οι πωλήσεις εξ αποστασεως, και παλαιότερα, προ ιντερνετ εποχής, με τους καταλόγους.

melodos
24-01-17, 04:20
Καλησπέρα και συγνώμη για τυχών διπλοποστάρισμα αλλά ψάχνω πάνω από ώρα και δε βρήκα κάτι..
Κάποιος ρώτησε αρκετές σελίδες πριν αλλά δεν απαντήθηκε!!

Έχουμε καμιά νέα εξέλιξη τι γίνεται με τις αγορές μέσω Amazon;; Αναφέρομαι στο com! Ψάχνω κάτι ακριβό, το έχω βρει σε 2-3 πωλητές αλλά μόλις βάζω Ελλάδα λέει δε στέλνουν (απ ότι κατάλαβα είναι του πωλητή να αποφευγει αποστολές στην Ελλάδα και όχι του Αμαζον, σωστα;;!) .. Επίσης ξέρει κάποιον αν με τα cc έχουν όριο ακόμα μέχρι κάποιο ποσό;; Ή μπορώ να πληρώσω με χρεωστική;; Κανονικά γράφουν ότι δεχονται..


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

RASTAVIPER
24-01-17, 09:21
Καλησπέρα και συγνώμη για τυχών διπλοποστάρισμα αλλά ψάχνω πάνω από ώρα και δε βρήκα κάτι..
Κάποιος ρώτησε αρκετές σελίδες πριν αλλά δεν απαντήθηκε!!

Έχουμε καμιά νέα εξέλιξη τι γίνεται με τις αγορές μέσω Amazon;; Αναφέρομαι στο com! Ψάχνω κάτι ακριβό, το έχω βρει σε 2-3 πωλητές αλλά μόλις βάζω Ελλάδα λέει δε στέλνουν (απ ότι κατάλαβα είναι του πωλητή να αποφευγει αποστολές στην Ελλάδα και όχι του Αμαζον, σωστα;;!) .. Επίσης ξέρει κάποιον αν με τα cc έχουν όριο ακόμα μέχρι κάποιο ποσό;; Ή μπορώ να πληρώσω με χρεωστική;; Κανονικά γράφουν ότι δεχονται..


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μα τι να βρεις και ποια εξέλιξη;
Σε όλα τα Αμαζον υπήρχαν και υπάρχουν περιορισμοί για το σε ποιες χώρες στέλνουν.

Τα cc επιτρέπουν πλέον αγορές μέχρι υψηλά ποσα, δεν γνωρίζω ακριβώς μέχρι ποσο.

melodos
24-01-17, 18:28
Μα τι να βρεις και ποια εξέλιξη;
Σε όλα τα Αμαζον υπήρχαν και υπάρχουν περιορισμοί για το σε ποιες χώρες στέλνουν.

Τα cc επιτρέπουν πλέον αγορές μέχρι υψηλά ποσα, δεν γνωρίζω ακριβώς μέχρι ποσο.


Συγνώμη δεν το έθεσα σωστά! Είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοια αγορά και οι γνώσει που έχω είναι ράδιο Αρβύλα, προφανώς.. Άκουγα ότι έχουν κάποιους περιορισμούς γι αυτό ρωτάω..
Και γω ψάχνοντας πάω τόσες μέρες...

Τελικά βρήκα στο amazon.de αλλά οι απορίες παραμένουν! Ξεχνάμε το ταξίδι, τα υλικά ταξιδεύουν Ελλάδα αλλά ήθελα να ξέρω αν έχουν κάποιο περιορισμό στο ποσό λόγω cc οπότε και αυτό απαντήθηκε.. Σόρρυ αλλά είναι η πρώτη αγορά και θα πάει γύρω στα 900-1000 γι αυτό ρωτάω! Υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου στο πως θα συμπληρώσω τα στοιχεία για το που θα έρθει;; Π.χ καλύτερα greeklish η Ελληνικά η διεύθυνση;; Σόρρυ αλλα είμαι τελείως αρχάριος.. Λογικά τελωνείο δεν έχει.. Ξέρω ότι πρέπει να είναι απλά πράγματα αλλά πρόκειται για το άγχος της πρώτης φοράς συν ότι το ποσό είναι υψηλό.. Αν υπάρχει κάποιο ποστ που περιγράφει, αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει το μνμ να το δω και να σβήσω τα μην εδώ για να μην ξεφεύγει το θέμα!

Ευχαριστώ που απάντησες!

biggeo65
24-01-17, 19:20
Λατινικοί χαρακτήρες κατα την συμπλήρωση των στοιχείων.
Ακριβώς όπως αναφέρονται στην ταυτότητα σου ή στο διαβατήριο.

Και η διεύθυνση σε λατινικούς χαρακτήρες.

Επίσης για το θέμα της πληρωμής διάβασε την παράγραφο 7 (http://www.odigostoupoliti.eu/trapezes-erotisis-ke-apantisis-gia-analipsis-ke-sinallages/)τι ισχύει.

Με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις αγορές μέχρι το όριο που υπάρχει καθημερινά στην πιστωτική σου κάρτα.
Αν έχεις όριο αγορών 2000€ ,μπορείς να κάνεις αγορές μέχρι 2000€

melodos
26-01-17, 02:18
Σε ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!! Επειδή η ταυτότητα είναι απ όταν έμενα στο νησί και όχι Αθήνα που είμαι τώρα, θα χρησιμοποιήσω το Elot και πιστεύω θα είμαι μια χαρά!
Ευχαριστώ και πάλι!

biggeo65
26-01-17, 05:24
Ναι εννοείται αν έχει αλλάξειμ ο τόπος διαμονής, θα βάλεις
την διεύθυνση που θέλεις να σταλεί η παραγγελία. Πάντα με λατινικούς χαρακτήρες.

Να'σαι καλά.

kasadi
31-01-17, 23:34
παρήγγειλα κάποια πράγματα από amazon.de και μου έσπασαν την παραγγελία στα 2. Στο ένα δέμα όταν το άνοιξα είχε κανονικά μέσα την απόδειξη για τα αντικείμενα που ήταν μέσα. Στο άλλο δέμα δεν υπήρχε η απόδειξη. Εκεί που δεν υπήρχε η απόδειξη ήταν και ένας σκληρός δίσκος wd, οπότε με ενδιαφέρει για την εγγύηση. Τι να κάνω να ζητήσω να μου στείλουν απόδειξη? Μπαίνοντας στο λογαριασμό μου στην παραγγελία εκεί που λέει invoice υπάρχoυν και οι 2 αποδείξεις, αλλά συγκρίνοντας με αυτήν που έχω από το πρώτο δέμα είναι λίγο διαφορετικές. Αρκεί αυτή η online απόδειξη ?

ariadgr
01-02-17, 00:33
Αρκεί αυτή η online απόδειξη ?

Μια χαρά μου ακούγεται.

sdikr
01-02-17, 00:36
παρήγγειλα κάποια πράγματα από amazon.de και μου έσπασαν την παραγγελία στα 2. Στο ένα δέμα όταν το άνοιξα είχε κανονικά μέσα την απόδειξη για τα αντικείμενα που ήταν μέσα. Στο άλλο δέμα δεν υπήρχε η απόδειξη. Εκεί που δεν υπήρχε η απόδειξη ήταν και ένας σκληρός δίσκος wd, οπότε με ενδιαφέρει για την εγγύηση. Τι να κάνω να ζητήσω να μου στείλουν απόδειξη? Μπαίνοντας στο λογαριασμό μου στην παραγγελία εκεί που λέει invoice υπάρχoυν και οι 2 αποδείξεις, αλλά συγκρίνοντας με αυτήν που έχω από το πρώτο δέμα είναι λίγο διαφορετικές. Αρκεί αυτή η online απόδειξη ?

Μήπως το χαρτάκι ήταν Packing list;

kasadi
01-02-17, 12:48
Μήπως το χαρτάκι ήταν Packing list;
τώρα που το πρόσεξα όντως έτσι είναι. Το άλλο που έβγαλα online έχει αναλυτικά τιμές, ΦΠΑ, οπότε φαντάζομαι αρκεί. Αυτό που με μπέρδεψε πιο πολύ είναι ότι ενώ βλέπεις τις αποδείξεις κανονικά online υπάρχει και άλλη μία επιλογή που λέει request invoice , το οποίο σε πάει σε μία φόρμα να γράψεις στον πωλητή(εδώ όλα ήταν από amazon) αν έχεις κάποιο πρόβλημα

sdikr
01-02-17, 12:49
τώρα που το πρόσεξα όντως έτσι είναι. Το άλλο που έβγαλα online έχει αναλυτικά τιμές, ΦΠΑ, οπότε φαντάζομαι αρκεί. Αυτό που με μπέρδεψε πιο πολύ είναι ότι ενώ βλέπεις τις αποδείξεις κανονικά online υπάρχει και άλλη μία επιλογή που λέει request invoice , το οποίο σε πάει σε μία φόρμα να γράψεις στον πωλητή(εδώ όλα ήταν από amazon) αν έχεις κάποιο πρόβλημα

Το invoice έχει να κάνει με φπα κλπ, αν δεν έχεις επαγγελματικό αφμ δεν είναι για εσένα

Nozomi
03-02-17, 22:13
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ το Amazon UK.

Παραγγελία που στάλθηκε από Αγγλία χθες, σήμερα το απόγευμα έφτασε στην οικία του αγοραστή στην Αθήνα.

Τι άλλο να πει κανείς, ΟΣΕΣ φορές (και είναι αρκετές) αγόρασα από Amazon ήρθαν στην ώρα τους και ΣΩΣΤΑ συσκευασμένα...

Υ.Γ
Με πιάνει... θλίψη ότι ίσως τα χάσουμε όλα αυτά ελέω Brexit. :(

phantom77
03-02-17, 22:29
Τι άλλο να πει κανείς, ΟΣΕΣ φορές (και είναι αρκετές) αγόρασα από Amazon ήρθαν στην ώρα τους και ΣΩΣΤΑ συσκευασμένα...

Τυχερός είσαι. Μετά απο το περυσινό φιάσκο με τις καθυστερήσεις (25-30 μέρες για να φτάσει ένα πακέτο) σταμάτησα να ψωνίζω απο εκεί.

Όσο για τις συσκευασίες...Έχεις δει ποτέ να συσκευάζονται γυαλιά ηλίου σε ένα απλό φάκελο απο χαρτόνι (όχι κουτί), χωρίς καμία προστασία;
Τα CD σε τέτοιο φάκελο τσ έχω πια συνηθίσει.

jkoukos
03-02-17, 22:32
Τι άλλο να πει κανείς, ΟΣΕΣ φορές (και είναι αρκετές) αγόρασα από Amazon ήρθαν στην ώρα τους και ΣΩΣΤΑ συσκευασμένα...
Είναι πως θα σου κάτσει η μεταφορά. Το έχω ξαναγράψει, με standard delivery έχω παραλάβει σε 5 μέρες αλλά και σε 25. Συνήθως παραλαμβάνω γύρω στις 10-12.

Nozomi
03-02-17, 23:50
Σωστό αυτό που γράφετε ότι είναι όπως σου κάτσει. Δεν ηταν πια και η μεγαλη παραγγελια, μολις 230 λίρες, ενώ το ίδιο το Αμαζον μου έγραφε να περίμενω παράδοση την επόμενη βδομάδα.

Η παραγγελία τέθηκε στις 20 Γενάρη και απεστάλλη σε 2 δόσεις, και το πρώτο κομμάτι στάλθηκε γρήγορα και έκανε καμμια βδομάδα να πάει Αθήνα, ενώ η χθεσινή απεστάλλη χθες πρωϊ από Αγγλία και σήμερα το απόγευμα ήταν στην Αθήνα στο σπίτι μου.
UPS ο μεταφορέας. Οπότε όντως μπορεί απλώς να έκατσε.

Τώρα για τα γυαλιά ηλίου τι να πω, ανατριχίλα...:hmm:

Υ.Γ
Με άγχωσε το Brexit και παρήγγειλα πράγματα που ήθελα εδώ και καιρό. :p

lewton
06-02-17, 15:03
Με πιάνει... θλίψη ότι ίσως τα χάσουμε όλα αυτά ελέω Brexit. :(

www.amazon.fr
www.amazon.de
www.amazon.it
www.amazon.es

-21grams
31-03-17, 13:55
Σας έχει τύχει αποστολή που δεν παραδόθηκε; Με το αντικείμενο που παραγγείλατε να καταλήγει -για διαφόρους λόγους- σε λάθος προορισμό ή παραλήπτη (βλ. μακρυχέρηδες)
Και αν ναι, ποια διαδικασία ακολουθήσατε;
Αγόρασα 2 CDs από το ίδιο κατάστημα με διαφορά λίγων ημερών, 11 και 16 Μαρτίου αντίστοιχα.
Το 2ο χρονικά, παρελήφθη μία βδομάδα μετά, στις 23 Μαρτίου. Η τύχη του 1ου αντιθέτως, αγνοείται (τυπικά έγινε dispatch στις 14/3, έχουν μεσολαβήσει δηλ. 18 μέρες) κι έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια.
Επιχείρησα να δηλώσω μη-παραλαβή αλλά η σχετική επιλογή δεν είναι διαθέσιμη γιατί, όπως μας πληροφορεί το Amazon, δεν έχει παρέλθει το προκαθορισμένο χρονικό περιθώριο (δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι, πιθανότατα 3 βδομάδες)

Δείτε το σχετικό screenshot, και προτείνετε τρόπους χειρισμού.

181891

Να σημειώσω πως έχω κάνει πλήθος αγορών απ' το συγκεκριμένο μαγαζί, τις περισσότερες φορές όμως απευθείας (δηλ. στο δικό τους site), όχι στο Amazon Marketplace.
Ως γνωστόν, αρκετοί έμποροι έχουν ταυτόχρονη παρουσία σε Amazon, eBay κ.ο.κ.
Λέτε ν' αρχίσουν το τροπάρι «πήγαινε στο ταχυδρομείο, κατέθεσε αίτημα αναζήτησης πακέτου και στείλε μας το σχετικό έγγραφο»;
Για την ιστορία, αμφότερα πακέτα [Jiffy Bags βάρους ~100 γραμμαρίων) αποστέλλονται από Γερμανία μέσω του εθνικού μεταφορέα DHL / Deutsche Post.

-21grams
14-05-17, 13:05
Ύποπτο (;) e-mail με αποστολέα "Amazon Tickets"
Το έλαβα την Τετάρτη 10 Μαΐου και μου κίνησε τις υποψίες λόγω του ότι επιχειρεί να κατεβάσει *κάτι* (φυσικά κάνω cancel)

From: Amazon Tickets <amazon-offers@amazon.co.uk>
To: ************@gmail.com
Subject: Introducing Prime Live Events--major artists, intimate venues

ΣΗΜ:
Χρησιμοποιώ πάντα mail client (The Bat!), ΔΕΝ ελέγχω την αλληλογραφία μέσω web browser με εξαίρεση κάποιους secure accounts τύπου openmailbox.org, protonmail.com, tutanota.com κ.λπ.

Λέτε να σχετίζεται με το πρόσφατο ransomware που προσέβαλε μεγάλο πλήθος υπολογιστών και συνεχίζει να εξαπλώνεται; Ή ανησυχώ τσάμπα;
Για ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω screenshot:

183302

frap
14-05-17, 14:09
Και με την πρόσφατη επίθεση να μη σχετίζεται, είναι σίγουρα ύποπτο ένα email χωρίς body που το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να κατεβάσει κάτι. Το From: που βλέπεις παραχαράσσεται εύκολα. Αν σου δίνεται η δυνατότητα κοίτα το "message source", το μήνυμα δλδ με τους πλήρεις headers σαν ASCII κείμενο χωρίς τον client/browser να προσπαθεί να κάνει render το περιεχόμενο και τα attachments. Εκεί μπορείς να δεις τους "Received" headers (από που πέρασε το email) και τουλάχιστον ο τελευταίος, αυτός που πρόσθεσε ο server που υποστηρίζει το mailbox σου, δεν μπορεί να παραχαραχτεί. Πάω στοίχημα πως το IP που εμφανίζεται εκεί άμα το ρίξεις στο whois δε θα έχει καμία σχέση με την Αμαζον.

Andreaslar
14-05-17, 15:09
Και με την πρόσφατη επίθεση να μη σχετίζεται, είναι σίγουρα ύποπτο ένα email χωρίς body που το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να κατεβάσει κάτι. Το From: που βλέπεις παραχαράσσεται εύκολα. Αν σου δίνεται η δυνατότητα κοίτα το "message source", το μήνυμα δλδ με τους πλήρεις headers σαν ASCII κείμενο χωρίς τον client/browser να προσπαθεί να κάνει render το περιεχόμενο και τα attachments. Εκεί μπορείς να δεις τους "Received" headers (από που πέρασε το email) και τουλάχιστον ο τελευταίος, αυτός που πρόσθεσε ο server που υποστηρίζει το mailbox σου, δεν μπορεί να παραχαραχτεί. Πάω στοίχημα πως το IP που εμφανίζεται εκεί άμα το ρίξεις στο whois δε θα έχει καμία σχέση με την Αμαζον.

πως τα βλέπουμε όλα αυτά ; στο gmail.com ας πούμε

johnson
14-05-17, 15:17
πως τα βλέπουμε όλα αυτά ; στο gmail.com ας πούμε

183309

-21grams
14-05-17, 15:35
Και με την πρόσφατη επίθεση να μη σχετίζεται, είναι σίγουρα ύποπτο ένα email χωρίς body που το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να κατεβάσει κάτι.
Το From: που βλέπεις παραχαράσσεται εύκολα. Αν σου δίνεται η δυνατότητα κοίτα το "message source", το μήνυμα δλδ με τους πλήρεις headers σαν ASCII κείμενο χωρίς τον client/browser να προσπαθεί να κάνει render το περιεχόμενο και τα attachments. Εκεί μπορείς να δεις τους "Received" headers (από που πέρασε το email) και τουλάχιστον ο τελευταίος, αυτός που πρόσθεσε ο server που υποστηρίζει το mailbox σου, δεν μπορεί να παραχαραχτεί.
Πάω στοίχημα πως το IP που εμφανίζεται εκεί άμα το ρίξεις στο whois δε θα έχει καμία σχέση με την Amazon.

Έκανα αναζήτηση του όρου "Received" και εμφανίστηκαν τα παρακάτω:


Received: by 10.79.156.28 with SMTP id f28csp172101ive;
Wed, 10 May 2017 03:16:54 -0700 (PDT)

X-Received: by 10.80.215.155 with SMTP id w27mr3584909edi.70.1494411414485;
Wed, 10 May 2017 03:16:54 -0700 (PDT)

Received: from a0-123.smtp-out.eu-west-1.amazonses.com (a0-123.smtp-out.eu-west-1.amazonses.com. [54.240.0.123])
by mx.google.com with ESMTPS id a91si2532223ede.235.2017.05.10.03.16.54
for <************@gmail.com>
(version=TLS1 cipher=ECDHE-RSA-AES128-SHA bits=128/128);
Wed, 10 May 2017 03:16:54 -0700 (PDT)

Received-SPF: pass (google.com: domain of 201705101016533a5ff31277034463b64922ec2490p0eu-cutvvj8vfbpfo@bounces.amazon.co.uk designates 54.240.0.123 as permitted sender) client-ip=54.240.0.123;

Screenshot:

183310

Μπορώ αν θέλεις, να παραθέσω ολόκληρο το Message Source σε plain text.

Andreaslar
14-05-17, 15:35
Ευχαριστώ

jap
14-05-17, 18:04
-21grams: Μια χαρά legitimate φαίνεται το μήνυμα (από τα headers του). Μάλλον το θέμα σου είναι με το The Bat. Να μπεις στο thread των πολυπληθών οπαδών του στο adslgr να ρωτήσεις τι τρέχει.

-21grams
14-05-17, 18:45
-21grams:
Μια χαρά legitimate φαίνεται το μήνυμα (από τα headers του). Μάλλον το θέμα σου είναι με το The Bat. Να μπεις στο thread των πολυπληθών οπαδών του στο adslgr να ρωτήσεις τι τρέχει.
Καθησυχαστική απάντηση, από όλα τα ενδεχόμενα το προβληματικό rendering -αν χρησιμοποιώ τον κατάλληλο όρο- ελάχιστα με απασχολεί.
Ήσσονος σημασίας και -στην περίπτωση του The Bat!- εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Καλού-κακού παραθέτω το full source (http://www.textsnip.com/odntns/) για όσους κατέχουν το *σπορ* - Ενημερώστε αν παρατηρήσετε τίποτα out of the ordinary.

Το σχόλιο περί πολυπληθών οπαδών μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να εκληφθεί.
Οι Έλληνες χρήστες κατά συντριπτική πλειοψηφία προτιμούν (ή πιο σωστά, είναι εξοικειωμένοι με) ανταγωνιστικά προγράμματα, proprietary ή FOSS.
Γενικώς, ο συγκεκριμένος κλάδος λογισμικού μόνον άνθηση δεν γνωρίζει. Ο μέσος χρήστης δεν ασχολείται με mail clients, αρκείται στο web based mail.
Ζω με τον φόβο πως κάποια στιγμή θα σταματήσει να αναπτύσσεται/υποστηρίζεται και θα μας «χαιρετίσει». Και λέω φόβο, καθώς αποθηκεύω τα πάντα τοπικά αφήνοντας ελάχιστα data στους servers...

@ ADSLgr.com All rights reserved.