PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

frap
14-05-17, 20:01
Καλού-κακού παραθέτω το full source (http://www.textsnip.com/odntns/) για όσους κατέχουν το *σπορ* - Ενημερώστε αν παρατηρήσετε τίποτα out of the ordinary.False alarm αδερφέ... Κανονικό είναι, όλα τα links δείχνουν στο Amazon.com ή .co.uk, υπάρχουν signatures και για το from address και το sending IP (που είναι από το amazonses) που επιβεβαιώνονται από το Gmail, κανένα κρυμένο javascript. Μάλλον κάτι στον client με τον οποίο πήγες να το διαβάσεις παίχτηκε.

anon
14-05-17, 23:16
Και με την πρόσφατη επίθεση να μη σχετίζεται, είναι σίγουρα ύποπτο ένα email χωρίς body που το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να κατεβάσει κάτι. Το From: που βλέπεις παραχαράσσεται εύκολα. Αν σου δίνεται η δυνατότητα κοίτα το "message source", το μήνυμα δλδ με τους πλήρεις headers σαν ASCII κείμενο χωρίς τον client/browser να προσπαθεί να κάνει render το περιεχόμενο και τα attachments. Εκεί μπορείς να δεις τους "Received" headers (από που πέρασε το email) και τουλάχιστον ο τελευταίος, αυτός που πρόσθεσε ο server που υποστηρίζει το mailbox σου, δεν μπορεί να παραχαραχτεί. Πάω στοίχημα πως το IP που εμφανίζεται εκεί άμα το ρίξεις στο whois δε θα έχει καμία σχέση με την Αμαζον.

αυτό ακριβώς....

jap
15-05-17, 07:10
Το σχόλιο περί πολυπληθών οπαδών μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να εκληφθεί.

Σε σένα ειδικά δεν χρειαζόταν να προσθέσω smilies, το κατάλαβες. Αν θες υποστήριξη από άλλους χρήστες, βάλε thunderbird ή αν έχεις το office βάλε outlook. Όχι σαν καλύτερα, σαν τα προγράμματα με τους περισσότερους χρήστες και μόνο. Αν θες περισσότερη συζήτηση (τι, γιατί και πώς) να τα πούμε σε άλλο thread, μην ξεσκίσουμε τα offtopic, έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που θίγεις, σε άλλα διαφωνώ.

RASTAVIPER
01-06-17, 17:57
Αγόρασα μια ΑΤΙ 580 σε preorder πριν 10 μέρες και ακόμα δεν έχει σταλεί τίποτα από το Αγγλικό άμαζον.
Έτσι που πάει, θα χάσει μέρος της αξίας της μέχρι να φτάσει.

Ξέρει κανείς αν είναι νορμάλ να αργεί τόσο.
Στην Ελλάδα κυκλοφορεί κανονικά πάντως.

panoc
01-06-17, 18:24
Αγόρασα μια ΑΤΙ 580 σε preorder πριν 10 μέρες και ακόμα δεν έχει σταλεί τίποτα από το Αγγλικό άμαζον.
Έτσι που πάει, θα χάσει μέρος της αξίας της μέχρι να φτάσει.

Ξέρει κανείς αν είναι νορμάλ να αργεί τόσο.
Στην Ελλάδα κυκλοφορεί κανονικά πάντως.

Gigabyte ΑΜD ειναι η καρτα, η ΑΤi εχει παψει να υπαρχει χρονια τωρα :p

Οταν εκανες παραγγελια ελεγε και λεει ακομα "Available for pre-order¨, οποτε εχεις δρομο...

Φανερός Πράκτωρ
01-06-17, 18:36
Αγόρασα μια ΑΤΙ 580 σε preorder πριν 10 μέρες και ακόμα δεν έχει σταλεί τίποτα από το Αγγλικό άμαζον.
Έτσι που πάει, θα χάσει μέρος της αξίας της μέχρι να φτάσει.

Ξέρει κανείς αν είναι νορμάλ να αργεί τόσο.
Στην Ελλάδα κυκλοφορεί κανονικά πάντως.

Δεν έχω πάρει ποτέ κάτι σε pre-order αλλά σε γενικές γραμμές σου λένε (αν ξέρουν) το πότε κάτι θα είναι διαθέσιμο.
Σε περίπτωση που νομίζεις ότι αργούν πολύ μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία άμεσα.

jap
01-06-17, 19:50
Μάλλον έχει παραγγείλει ATi και ψάχνουν από το amazon στις αντικερί να βρουν μία να του στείλουν. :p

panoc
08-07-17, 19:30
Καλησπέρα, πρωτη φορα χρειαζεται να επικοινωνησω με amazon.de για προϊον που χαλασε και ειναι εντος εγγυησης.
Πως στο καλο κανω τη διαδικασια ; Προσπαθω να βρω κατι για ticker/warrranty αλλα ματαια...

ariadgr
09-07-17, 12:13
Καλησπέρα, πρωτη φορα χρειαζεται να επικοινωνησω με amazon.de για προϊον που χαλασε και ειναι εντος εγγυησης.
Πως στο καλο κανω τη διαδικασια ; Προσπαθω να βρω κατι για ticker/warrranty αλλα ματαια...

https://www.amazon.de/gp/switch-language/help/customer/contact-us/?ie=UTF8&language=en_GB

Select an issue:
Problem with an order or item
ή
Other order issues

phantom77
04-09-17, 17:35
ΑΜΑΝzon έχει γίνει πια το Amazon. Ό,τι θέλουν κάνουν.

Παρήγγειλα δύο αντικείμενα στις 21\8, το ένα είναι ένα άλμπουμ που θα κυκλοφορούσε 1\9. Φυσικά τους είπα να τα στείλουν και τα δύο μαζί για να μην τρέχω δυο φορές για παραλαβή. Και ακόμα πιο φυσικά, αυτοί με γράψανε και έστειλαν το ένα στις 30\8, λες και δεν μπορούσαν να περιμένουν 48 ώρες για να τα στείλουν μαζί.

Σαν να μην έφτανε αυτό, τα έστειλαν με UPS που είναι πιο αργή και απο τα ΕΛΤΑ. Δυο εβδομάδες θα κάνει, σύμφωνα με την δική τους ημερομηνία άφιξης.

ariadgr
04-09-17, 19:02
ΑΜΑΝzon έχει γίνει πια το Amazon. Ό,τι θέλουν κάνουν.

Παρήγγειλα δύο αντικείμενα στις 21\8, το ένα είναι ένα άλμπουμ που θα κυκλοφορούσε 1\9. Φυσικά τους είπα να τα στείλουν και τα δύο μαζί για να μην τρέχω δυο φορές για παραλαβή. Και ακόμα πιο φυσικά, αυτοί με γράψανε και έστειλαν το ένα στις 30\8, λες και δεν μπορούσαν να περιμένουν 48 ώρες για να τα στείλουν μαζί.

Σαν να μην έφτανε αυτό, τα έστειλαν με UPS που είναι πιο αργή και απο τα ΕΛΤΑ. Δυο εβδομάδες θα κάνει, σύμφωνα με την δική τους ημερομηνία άφιξης.

Αν αναφέρεσαι σε Ευρωπαϊκό Amazon, με UPS (standard - οδικώς που μάλλον στα έστειλαν) θα κάνει (για Αθήνα) 5 εργάσιμες με tracking. Και εκτός Αθηνών να είσαι, πόσο παραπάνω να κάνει; 1-2 μέρες; (Δες το tracking της UPS, όχι τις ημερομηνίες που δίνει το Amazon). Με τα ΕΛΤΑ θα έκανε 5 εργάσιμες ή παραπάνω, χωρίς tracking.
Οπότε δε νομίζω ότι είναι σκόπιμο να έχεις παράπονο που στα έστειλαν με (αργό) κουριερ αντί με ταχυδρομείο.

Ως προς τα χωριστά πακέτα, μπορεί τα είδη να βρίσκονταν σε άλλη αποθήκη.

phantom77
04-09-17, 21:35
Παράπονο έχω επειδή δεν ακολουθούν τις εντολές του πελάτη και νομίζουν οτι ξέρουν καλύτερα απο εμένα τι θέλω! Για να τους πω να τα στείλουν μαζί, έχω κάποιο λόγο. Τους βγαίνει δηλαδή φθηνότερα να στείλουν δύο πακέτα με UPS παρά ένα με Royal Mail;

Για αποθήκες δεν ξέρω, και τα δύο έφυγαν απο το Tamworth
Το πρώτο έφυγε απο τον τελευταίο σταθμό (Μιλάνο) την Παρασκευή και ακόμα δεν φάνηκε αλλού.

ariadgr
04-09-17, 22:17
Παράπονο έχω επειδή δεν ακολουθούν τις εντολές του πελάτη και νομίζουν οτι ξέρουν καλύτερα απο εμένα τι θέλω! Για να τους πω να τα στείλουν μαζί, έχω κάποιο λόγο. Τους βγαίνει δηλαδή φθηνότερα να στείλουν δύο πακέτα με UPS παρά ένα με Royal Mail;

Μην προσπαθείς να το εξηγήσεις εσύ λογικά. Κάποιο αυτοματοποιημένο σύστημα το αποφασίζει.
Με την επιλογή "group items into as few as possible deliveries" δηλώνεις μια προτίμηση, κυρίως ως προς το τι είσαι ΕΣΥ διατεθειμένος να πληρώσεις (αλλιώς αν επέλεγες σπαστές παραδόσεις θα σου χρέωναν εσένα τα περισσότερα μεταφορικά).
Από εκεί και πέρα, σου λέει ότι το Amazon το σπάει "για τη δική σου εξυπηρέτηση/ταχύτερη παράδοση", και μη σε απασχολεί τι θα κοστίσει.


Το πρώτο έφυγε απο τον τελευταίο σταθμό (Μιλάνο) την Παρασκευή και ακόμα δεν φάνηκε αλλού.

Διότι έρχεται οδικώς. Μπορεί αύριο-μεθαύριο να το δεις Αθήνα.

frap
04-09-17, 23:43
Το UPS Ground/Saver, ή όπως λένε τώρα τη φθηνή υπηρεσία, δε μετακινείται ΣΚ. Μόνο εργάσιμες. Σήμερα Δευτέρα θα πρέπει να το δεις να ξαναζωντανεύει.

phantom77
05-09-17, 07:43
Μην προσπαθείς να το εξηγήσεις εσύ λογικά. Κάποιο αυτοματοποιημένο σύστημα το αποφασίζει.
Με την επιλογή "group items into as few as possible deliveries" δηλώνεις μια προτίμηση, κυρίως ως προς το τι είσαι ΕΣΥ διατεθειμένος να πληρώσεις (αλλιώς αν επέλεγες σπαστές παραδόσεις θα σου χρέωναν εσένα τα περισσότερα μεταφορικά).
Από εκεί και πέρα, σου λέει ότι το Amazon το σπάει "για τη δική σου εξυπηρέτηση/ταχύτερη παράδοση", και μη σε απασχολεί τι θα κοστίσει.
Εγώ ξέρω οτι και το τελευταίο κινεζομάγαζο ακολουθεί τις εντολές του πελάτη αλλα είπαμε, το Αmanzon ξέρει καλύτερα απο μένα τι σκέφτομαι και τι θέλω...
Δεν ομαδοποίησα την αποστολή τόσο για το κόστος όσο για να μην τρέχω δυο φορές για παραλαβή. Δεν τα βιαζόμουν, έτσι κι αλλιώς. Το ακατανόητο είναι οτι ενώ η παραγγελία ήταν σε αναμονή για 10 μέρες, αποφάσισαν να στείλουν τη μισή 48 ώρες πριν γίνει διαθέσιμη η άλλη μισή! Αν τους ένοιαζε τόσο "η δική μου εξυπηρέτηση/ταχύτερη παράδοση", ας έστελναν το πρώτο πακέτο αμέσως. Στοκ είχαν.


15 χρόνια πελάτης, έχω δει μεγάλη πτώση στην ποιότητα των υπηρεσιών.

phantom77
06-09-17, 08:35
Το UPS Ground/Saver, ή όπως λένε τώρα τη φθηνή υπηρεσία, δε μετακινείται ΣΚ. Μόνο εργάσιμες. Σήμερα Δευτέρα θα πρέπει να το δεις να ξαναζωντανεύει.
Πιο αργές και απο πούλμαν των ΚΑΠΗ είναι οι νταλίκες τους. Σήμερα έφτασε στην Αθήνα το πρώτο πακέτο :rolleyes:

phantom77
21-09-17, 14:11
Ακόμα μια φορά ΑΜΑΝzon...

Πριν ένα μήνα ακριβώς αγόρασα κάψουλες Nespresso και τις παρέλαβα κανονικά. Τώρα θέλω να επαναλάβω την ίδια ακριβώς παραγγελία αλλα το ΑΜΑΝzon κάκιωσε και δεν στέλνει πια στην Ελλάδα...
Μιλάμε για το ίδιο είδος, απο το ίδιο μαγαζί και την παραγγελία την διεκπεραιώνει το ΑΜΑΝzon.

sdikr
21-09-17, 14:17
Ακόμα μια φορά ΑΜΑΝzon...

Πριν ένα μήνα ακριβώς αγόρασα κάψουλες Nespresso και τις παρέλαβα κανονικά. Τώρα θέλω να επαναλάβω την ίδια ακριβώς παραγγελία αλλα το ΑΜΑΝzon κάκιωσε και δεν στέλνει πια στην Ελλάδα...
Μιλάμε για το ίδιο είδος, απο το ίδιο μαγαζί και την παραγγελία την διεκπεραιώνει το ΑΜΑΝzon.

μήπως τις πιάνει ο νέος φόρος καφέ;

phantom77
21-09-17, 14:22
μήπως τις πιάνει ο νέος φόρος καφέ;

Πριν ένα μήνα δεν τις έπαινε; :p

Όλα τα άλλα ευρωπαϊκά Amazon στέλνουν κανονικά. Και το .UK στέλνει άλλες κάψουλες αλλα όχι τις συγκεκριμένες.

Viper
21-09-17, 14:40
Μηπως ο πωλητης δεν στελνει Ελλαδα? Διοτι αυτες που εβαλα τωρα για δοκιμη, εφτασα ενα κλικ πριν πληρωσω και δεν εβγαλε μηνυμα οτι δεν στελνει.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BMFSY4G/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1C3ESDHDRW9MR&psc=1

phantom77
22-09-17, 08:46
Μηπως ο πωλητης δεν στελνει Ελλαδα? Διοτι αυτες που εβαλα τωρα για δοκιμη, εφτασα ενα κλικ πριν πληρωσω και δεν εβγαλε μηνυμα οτι δεν στελνει.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BMFSY4G/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1C3ESDHDRW9MR&psc=1
Μα απο τον ίδιο αγόρασα πριν ένα μήνα! Τώρα βρήκε να αλλάξει πολιτική;
Ασε που είναι Fulfilled by Amazon, ο πωλητής τι πρόβλημα να έχει;

Όσο για τις κάψουλες του link, αν πεταχτώ μέχρι την Μητροπόλεως αγοράζω αυθεντικές πολύ πιο φθηνά ;)

- - - Updated - - -

Έχετε δει το Amazon να κάνει περιοδικό έλεγχο εγκυρότητας στις κάρτες που έχετε αποθηκεύσει στο λογαριασμό σας;
Βλέπω χρέωση σε δύο κάρτες μου με χθεσινή ημερομηνία, €1 στη μία και £1 στην άλλη με αιτιολογία "Amazon UK Retail"

RASTAVIPER
26-09-17, 00:30
Λοιπόν τα έχω πάρει άσχημα με το Αγγλικό Αμαζον και θέλω να μάθω πού μπορώ να διαμαρτυρηθώ για την κοροϊδία που κάνουν με ένα pre-order.

Τόσα χρόνια κανένα πρόβλημα με αγορές κανονικών προϊόντων, αλλά να περιμένω 4 μήνες για μια κάρτα γραφικών καταντάει ξεφτίλα. Και ακόμη δεν έχουν καμία ξεκάθαρη απάντηση για το πότε θα το στείλουν.
Από τον Ιούνη ακούω ότι τέλος του μήνα θα το στείλουμε και υπάρχει priority ανάλογα με την σειρά παραγγελιών κλπ

Σαν να μην νοιάζονται καθόλου για τον πελάτη που περιμένει 4 μήνες.

RASTAVIPER
05-10-17, 10:37
Οπότε να υποθέσω κανείς δεν ξέρει τίποτα;
Άρα το Αμαζον κάνει ο,τι θέλει χωρίς κανείς να μπορεί να διαμαρτυρηθεί;

Φανερός Πράκτωρ
05-10-17, 10:45
Οπότε να υποθέσω κανείς δεν ξέρει τίποτα;
Άρα το Αμαζον κάνει ο,τι θέλει χωρίς κανείς να μπορεί να διαμαρτυρηθεί;

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το amazon.
Αλλά με το αγγλικό δεν είχα πολλά πάρε-δώσε.

Που θες να διαμαρτυρηθείς; Με αυτούς (με το amazon.co.uk) απευθείας δεν συναλλάσσεσαι;
Είναι μήπως παραγγελία σε κάποιον 3ο πωλητή μέσα από το amazon;

RASTAVIPER
05-10-17, 19:51
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το amazon.
Αλλά με το αγγλικό δεν είχα πολλά πάρε-δώσε.

Που θες να διαμαρτυρηθείς; Με αυτούς (με το amazon.co.uk) απευθείας δεν συναλλάσσεσαι;
Είναι μήπως παραγγελία σε κάποιον 3ο πωλητή μέσα από το amazon;

Είναι μέσω τρίτου πωλητή, αλλά θέλω να κράξω το Αμαζον που εδω και 4-5 μήνες δεν μπορούν να μου πουν πότε στο καλό θα στέκουστείλουν την παραγγελία.
Δείχνει τρελή ανοργανωσιά και ειδικά τα email τους είναι τελείως αδιάφορα, του στυλ: Δεν έχουμε ιδέα πότε θα το πάρεις, αν δεν θες να περιμένεις ακύρωσε.

Φανερός Πράκτωρ
05-10-17, 19:55
Είναι μέσω τρίτου πωλητή, αλλά θέλω να κράξω το Αμαζον που εδω και 4-5 μήνες δεν μπορούν να μου πουν πότε στο καλό θα στέκουστείλουν την παραγγελία.
Δείχνει τρελή ανοργανωσιά και ειδικά τα email τους είναι τελείως αδιάφορα, του στυλ: Δεν έχουμε ιδέα πότε θα το πάρεις, αν δεν θες να περιμένεις ακύρωσε.

Μα δεν θα στην στείλει το amazon την παραγγελία αλλά ο 3ος πωλητής.
Το amazon κάνει ensure ότι θα πάρεις το προϊόν σωστά αλλιώς θα κοιτάξει να σε αποζημιώσει.
Δε βλέπω γιατί τα έχεις βάλει με το amazon

panoc
05-10-17, 20:00
Μασ δε σου λενε κατι που δε ξερουμε ηδη.
Απλα δεν υπαρχει στοκ σε 570/580 ουτε για αστειο. Δεν υπαρχουν πουθενα (σε αυ τη τη τιμη που περιμενεις) και δεν υπαρχει περιπτωση να στη φερουν σε αυτη τη τιμη οταν στην αγορα παιζουν πολυ παραπανω.
Οποτε εχουν δικιο που σου λενε οτι δεν εχουν ιδεα :p

RASTAVIPER
05-10-17, 20:05
Μασ δε σου λενε κατι που δε ξερουμε ηδη.
Απλα δεν υπαρχει στοκ σε 570/580 ουτε για αστειο. Δεν υπαρχουν πουθενα (σε αυ τη τη τιμη που περιμενεις) και δεν υπαρχει περιπτωση να στη φερουν σε αυτη τη τιμη οταν στην αγορα παιζουν πολυ παραπανω.
Οποτε εχουν δικιο που σου λενε οτι δεν εχουν ιδεα :p

Μα δεν μου λένε ότι δεν την έχουν.
Μου λένε ότι δεν είναι η σειρά μου και αυτό με τρελαίνει. Δηλαδή πόσοι άλλοι προηγούνται εδώ και 4 μήνες;
Ή πόσο απόθεμα παίρνουν την φορά; 5 κάρτες;

panoc
05-10-17, 20:07
Ή πόσο απόθεμα παίρνουν την φορά; 5 κάρτες;

Για τις 570/580 παιζει οι 5 καρτες να ειναι και πολλες καθε φορα.

Πραγματικα τωρα δεν εχει παρει χαμπαρι τι γινεται με δαυτες ;

Τωρα ο πωλητης ποσο τη πουλαει ; Γιατι παιζει το ενδεχομενο ακριβως επειδη η τιμη τους εχει εκτοξευτει απλα να μη στη στελνει ωστε να βγαλει κερδος απο την υπερτιμολογηση που γινεται τους τελευταιους μηνες. Σου λεει θα βαρεθει να περιμενει και θα ακυρωσει και τις πουλαει κανονικα σε μεγαλυτερη τιμη.

jap
05-10-17, 20:21
Μιλάμε για 3ο πωλητή. Κακώς δεν έχεις ακυρώσει την παραγγελία. Και κακώς μιλάς με το amazon (σε αυτή τη φάση) κι όχι με το support του πωλητή. Το ίδιο το amazon τις προπαραγγελίες τις στέλνει από νωρίτερα μέχρι πολύ νωρίτερα και αν έχει θέμα με τιμή 'καταπίνει' τη διαφορά.

Αν υπάρχει η κάρτα και δεν ήταν λάθος καταχώρηση μάλλον παίζει αυτό που λέει ο panoc.

RASTAVIPER
06-10-17, 00:54
Μπήκα να δω τι πληροφορίες λέει για τον πωλητή και βγάζει: Amazon EU S.a.r.L.

Άρα είναι δικό τους.
Οπότε τι δικαιολογίες του κωλου μου τσαμπουνανε ότι δεν προλαβαίνουν τις παραγγελίες γιατί δεν φτάνει το απόθεμα και ότι φταίει ο προμηθευτής. Δικό τους πρόβλημα είναι να βρούνε την ποσότητα που απαιτείται.

Και στην τελική, αφού δεν μπορούν να προσφέρουν αυτή την κάρτα, θα έπρεπε ως σωστό μαγαζί να με καλύψουν με άλλη κάρτα. Έτσι δεν κάνουν τα μεγάλα μαγαζιά; Δεν έχω ακούσει μαγαζί να αφήνει τον πελάτη να περιμένει 4μήνες αν δεν υπάρχει ένας κωδικός. Υποχρέωση του καταστήματος είναι να κόψει τον λαιμό του και να εξυπηρετήσει τον πελάτη.

mindtrapper
06-10-17, 04:21
Ναι μεν έχεις δίκιο αλλά, επειδή το Amazon χρεώνει όταν στέλνει και όχι όταν κάνεις την παραγγελία, νομικά θεωρείται ότι δεν έχει υπάρξει συναλλαγή και δεν έχουν καμία "υποχρέωση να κόψουν τον λαιμό τους και να εξυπηρετήσουν τον πελάτη".

anon
06-10-17, 09:03
οπως και οι αεροπορικές. Εαν το εισιτήριο σου το έχεις κλείσει, και ειναι πάνω απο δυο βδομάδες μέχρι την πτήση (σιγά το διάστημα δηλαδή, ναι καλά, όλοι κλείνουν στις δυο βδομάδες πριν την πτήση; ) θεωρείται -με νομο- ότι δεν υπάρχει καμμιά υποχρέωση απο την εταιρία, να στο ακυρώσει, ούτε αποζημίωση ούτε τίποτα.... Απλά εσύ κλείνεις εισιτήρια πχ, κανονίζεις τα πάντα, και όχι στις 14 μέρες πριν την πτήση, στις 15 πχ, σου λέει, α, ακυρο η πτήση. Πάρε τα λεφτά σου πίσω, ή 'αλλαξε πτηση εαν υπάρχει κάτι που να σε βολεύει, στην δική μας εταιρία (και το τελευταίο, χατιρικά)....

jap
06-10-17, 09:39
Αμα είναι το amazon, γιατί δεν ακυρωνεις και ζοχαδιαζεσαι; Εχεις το δικαίωμα ανεξοδα να ακυρώσεις μέχρι και ενα λεπτο πριν στείλουν το πακέτο. Δηλαδή εντάξει, για αυτοκίνητο custom ίσως δεχομουν να περιμένω μηνες, για μια ψωροκαρτα γραφικών όμως;;;;

panoc
06-10-17, 10:29
Ελπίζει να τη πάρει στη τιμή προπαραγγελιας γιατί κανονικά θα δώσει κάνα κατοστάρικο παραπανω :p

jap
06-10-17, 11:56
Α, εγώ είχα καταλάβει ότι είναι 'αντίκα' μοντέλο σπάνιο. Αν είναι προπαραγγελία πάντα έχει τα σχετικά ρίσκα. Προσωπικά θα έπαιρνα άλλη κάρτα ή θα την έπαιρνα από αλλού ακριβότερα, ίσως να αξίζει να περιμένει κάποιος.

RASTAVIPER
06-10-17, 17:53
Ελπίζει να τη πάρει στη τιμή προπαραγγελιας γιατί κανονικά θα δώσει κάνα κατοστάρικο παραπανω :p

Σωστός.
Για αυτό περιμένω.
Είναι 1/4 χαμηλότερη η τιμή που έχω κλείσει.

Φανερός Πράκτωρ
06-10-17, 18:34
Σωστός.
Για αυτό περιμένω.
Είναι 1/4 χαμηλότερη η τιμή που έχω κλείσει.

Εεε τότε περίμενε και μη γκρινιάζεις... :p

mindtrapper
08-10-17, 06:14
Αν έχεις κάνει την παραγγελία στα 200 ή και 100 pounds που έπεσε για λίγο (από λάθος και καλά) τότε να ξέρεις ότι έχουν αρχίσει τα άκυρα. Κλαίνε όλοι που τους ακύρωσαν τις παραγγελίες των Nitro και Pulse. :)

RASTAVIPER
08-10-17, 10:33
Αν έχεις κάνει την παραγγελία στα 200 ή και 100 pounds που έπεσε για λίγο (από λάθος και καλά) τότε να ξέρεις ότι έχουν αρχίσει τα άκυρα. Κλαίνε όλοι που τους ακύρωσαν τις παραγγελίες των Nitro και Pulse. :)

200£ εχει κανονικα και εκλεισα στα 158£.
Και αν γινει ακυρωση μετα απο τοσους μηνες θα ειναι πολυ γελοιοι.

RASTAVIPER
17-10-17, 17:44
Ε λοιπόν μετά από 5 μήνες ήρθε η ώρα μου!!

Σήμερα ξαφνικά έλαβα το emailότι την στείλανε.

panoc
17-10-17, 18:46
Ε λοιπόν μετά από 5 μήνες ήρθε η ώρα μου!!

Σήμερα ξαφνικά έλαβα το emailότι την στείλανε.

Ειδα κατι πυροτεχνηματα που εσκαγαν μακρυα νοτιο-δυτικα, αλλα δε φανταζομουν με τιποτα οτι εισουν εσυ !

Αντε με το καλο να τη χαρεις.

RASTAVIPER
17-10-17, 20:04
Ειδα κατι πυροτεχνηματα που εσκαγαν μακρυα νοτιο-δυτικα, αλλα δε φανταζομουν με τιποτα οτι εισουν εσυ !

Αντε με το καλο να τη χαρεις.

Με UPS έρχεται, σε 6 μέρες θα είναι εδώ λέει.
Ευχαριστώ!

panoc
17-10-17, 21:34
Αυτη η ups δε παλευεται... Ελλαδα μπορει να κανει 3 μερες αλλα μπορει και 7+.
Το καλυτερο ειναι DHL σε συνδιασμο amazon ιταλιας, σημερα απογευμα παραγγελνω αυριο μεχρι τις 13.00 ειναι Πάτρα :p

ariadgr
17-10-17, 22:23
Αυτη η ups δε παλευεται... Ελλαδα μπορει να κανει 3 μερες αλλα μπορει και 7+.

Αν ο αποστολέας πληρώσει next day delivery, παραδίδεται next day.
Αν ο αποστολές πληρώσει οδική μεταφορά (5-6 εργάσιμες), παραδίδεται σε 5-6 εργάσιμες. ;)

Επιλογή για αντίστοιχη "αργή" (οδική) υπηρεσία έχει και η DHL.

Άρα το πρόβλημα δεν είναι μόνο με την εταιρία, αλλά και με το τι τύπο αποστολής επιλέγει ο αποστολέας.

panoc
17-10-17, 22:57
Αν ο αποστολέας πληρώσει next day delivery, παραδίδεται next day.
Αν ο αποστολές πληρώσει οδική μεταφορά (5-6 εργάσιμες), παραδίδεται σε 5-6 εργάσιμες. ;)

Επιλογή για αντίστοιχη "αργή" (οδική) υπηρεσία έχει και η DHL.

Άρα το πρόβλημα δεν είναι μόνο με την εταιρία, αλλά και με το τι τύπο αποστολής επιλέγει ο αποστολέας.

Τι να σου πω, εμενα 2 επιλογες μου βγαζει, standard και Expedited, δεν εχει next day απο εξωτερικο για Πατρα :p
Η γρηγορη μπορει να ερθει με πολλες εταιριες, συνηθως θα κανουν 48-72 ωρες, η DHL ερχεται παντα την επομενη μερα το πρωι :)
Η UPS ειναι η χειροτερη ολων, 2 φορες δεμα απο Iταλια αντι να μπει στο καραβι εκανε το γυρο των βαλκανιων να ερθει εδω... (κυριολεκτικα)

ariadgr
17-10-17, 23:07
Τι να σου πω, εμενα 2 επιλογες μου βγαζει, standard και Expedited, δεν εχει next day απο εξωτερικο για Πατρα :p
Η γρηγορη μπορει να ερθει με πολλες εταιριες, συνηθως θα κανουν 48-72 ωρες, η DHL ερχεται παντα την επομενη μερα το πρωι :)
Η UPS ειναι η χειροτερη ολων, 2 φορες δεμα απο Iταλια αντι να μπει στο καραβι εκανε το γυρο των βαλκανιων να ερθει εδω... (κυριολεκτικα)

Αν πληρώνεις Expedited, και το Amazon αντί να το στείλει αεροπορικώς (next day για Αθήνα), το στέλνει οδικώς για να του βγεί φθηνότερα (1 βδομάδα για Αθήνα), εκεί δεν φταίει η courier, αλλά το Amazon. Αυτό λέω. Διότι μου το έκαναν ακριβώς έτσι (πλήρωσα Expedited, έστειλαν οδικώς).
Ενώ παλιά expedited ήταν πάντα αεροπορικώς next day, και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και τη standard επιλογή την στέλνανε αεροπορικώς next day (με δική τους πρωτοβουλία).

panoc
17-10-17, 23:37
Α τωρα καταλαβα τι εννοεις.
Δε ξερω εαν φταει το amazon, αλλα παντα πληρωνω expedited και αυτο συμβαινει μονο με τη UPS, οποιαδηποτε αλλη εταιρια ερχεται κανονικα στην ωρα τους.
Οσες φορες εχει αργησει παντως εχω ζητησει και εχω παρει refund τα εξτρα μεταφορικα, αλλα τονιζω παντα ηταν η UPS.
Η DHL ειναι παντα να η πιο γρηγορη απο ολους. Και επειδη ολοι κανουν πρωτα παραλαβες στην Αθηνα και μετα τις μοιραζουν στη χωρα, η DHL ερχετε απευυθειας στη Πάτρα χωρις να περασει απο Αθηνα γιαυτο και πιθανολογω οτι ερχετε με καραβι και επειδη ειναι πρωτος σταθμος τα εχω την επομενη ημερα.

cool11
18-10-17, 08:37
Α τωρα καταλαβα τι εννοεις.
Δε ξερω εαν φταει το amazon, αλλα παντα πληρωνω expedited και αυτο συμβαινει μονο με τη UPS, οποιαδηποτε αλλη εταιρια ερχεται κανονικα στην ωρα τους.
Οσες φορες εχει αργησει παντως εχω ζητησει και εχω παρει refund τα εξτρα μεταφορικα, αλλα τονιζω παντα ηταν η UPS.
Η DHL ειναι παντα να η πιο γρηγορη απο ολους. Και επειδη ολοι κανουν πρωτα παραλαβες στην Αθηνα και μετα τις μοιραζουν στη χωρα, η DHL ερχετε απευυθειας στη Πάτρα χωρις να περασει απο Αθηνα γιαυτο και πιθανολογω οτι ερχετε με καραβι και επειδη ειναι πρωτος σταθμος τα εχω την επομενη ημερα.

Πως διαλεγεις αν θα ειναι dhl ή καποια αλλη;
Οσες φορες εχω παραγγειλει, απο amazon uk ομως, δεν θυμαμαι να ηξερα την ταχυδρομικη εταιρια.
Μπορω να διαλεξω αν θα ειναι 'αργη'/κανονικη αποστολη ή express(& extra cost), αλλα δεν θυμαμαι πουθενα να ελεγε προκαταβολικα με ποια εταιρια θα το στειλουν.

panoc
18-10-17, 09:23
Δε μπορεις να διαλεξεις...
Στατιστικα επειδη εχω κανει απειρες αγορες κυριως σε φωτογραφικο εξοπλισμο και μετα σε hardware εχω προσεξει τα εξης.
Amazon ιταλιας-γερμανιας ερχονται με DHL οταν ειναι σχετικα ακριβα και ευπαθη, πχ φακοι φωτογραφικων μηχαναν, σωματα φωτογραφικων κλπ. Εαν ειναι πχ φωτογρασφικα χαρτια, μελανια κλπ με σχετικα μικρη αξια ερχονται με UPS. Ηardware 50-50. Εαν ειναι sold by Amazon (οχι απλως fulfilled by amazon) τοτε οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες για DHL.
Amazon UK με DHL ερχονται ακομα πιο σπανια.
Προφανως και το amazon κοιταει το κοστος οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω..
Κατι τελευταιο, απο UPS τα δεματα ερχονται Πατρα με γενικη ταχυδρομικη... την οποια ουτως η αλλως θεωρω πως εχει κακιστες υπηρεσιες τουλαχιστο τη Πατρα. Ε λοιπον εχεις 50-50 η γενικη να σου φερει το δεμα λες και εχει περασει απο το mad max ενω με DHL (κανει η ιδια παραδοση στη Πατρα) ερχονται λες και συσκεαστικαν επι τοπου στο υποκαστημα τους εδω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.