PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

RASTAVIPER
18-10-17, 09:45
Αυτό με τα ακριβά κλπ παίζει ρόλο.
Προηγούμενα πακέτα γύρω στα 30-60€ από Αμαζον Αγγλίας μπορεί να κάνουν και 2 βδομάδες να φτάσουν εδώ Μάλτα. Και έρχονταν με απλό ταχυδρομείο.

Τώρα την κάρτα στα 177€, την στελνουν με UPS.

RASTAVIPER
19-10-17, 13:19
Νωρίτερα και από το αναμενόμενο!

Σε 2 μέρες μέσα! :)

evantigger
19-10-17, 19:48
Νωρίτερα και από το αναμενόμενο!

Σε 2 μέρες μέσα! :)

Άξιζε η υπομονή!!!

phantom77
20-10-17, 09:46
Ακόμα μια φορά ΑΜΑΝzon...

Πριν ένα μήνα ακριβώς αγόρασα κάψουλες Nespresso και τις παρέλαβα κανονικά. Τώρα θέλω να επαναλάβω την ίδια ακριβώς παραγγελία αλλα το ΑΜΑΝzon κάκιωσε και δεν στέλνει πια στην Ελλάδα...
Μιλάμε για το ίδιο είδος, απο το ίδιο μαγαζί και την παραγγελία την διεκπεραιώνει το ΑΜΑΝzon.

Άλλαξε ο μήνας, άλλαξαν και τα χούγια.

Τώρα στέλνει το συγκεκριμένο είδος στην Ελλάδα...:wall:

jap
20-10-17, 10:26
Περιμένω ένα βιβλίο σταλμένο από αγγλικό amazon στις 5/10. Μου έστειλαν ένα tracking number στην υπηρεσία i-parcel, εμφανίστηκαν κάτι ολίγα μηνύματα που εμφανίζεται να φεύγει στις 10 (από Αγγλία;;; ) και να έχει έρθει στις 17 Ελλάδα όπου λέει θα παραδοθεί από τοπικό delivery stream. Στις 18 έρχεται ένα email από iss.gr (;;; ) με κωδικό tracking ΕΛΤΑ, μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Αρχικά είχε αναμενόμενη παράδοση 18/10, τώρα έχει πάει 3/11.

Η παραγγελία είχε και άλλο είδος (παπούτσια) που στάλθηκε πιο νωρίς χωρίς tracking και το οποίο έχω ήδη παραλάβει από το ταχυδρομείο, είχε απλά μια εκτίμηση για την παράδοση 10 ημερών που έγιναν 13.

Πολλά ακροβατικά κάνει το amazon με τους τρόπους αποστολής και θα το σκεφτώ πολύ να παραγγείλω ξανά, θα πρέπει να είναι σούπερ εξαιρετική προσφορά.

frap
20-10-17, 10:59
Το θέμα με την iParcel είναι τα τζιμάνια της εδώ ISS που έχει αναλάβει τη διανομή, που δε κάνει τίποτε άλλο από το να παραλαμβάνει μαζικά και μετά να τα ξαναστέλνει με ΕΛΤΑ. Η iParcel κουτσά-στραβά έρχεται στην ώρα της στην Ελλάδα, αλλά η καθυστέρηση που προκαλεί η επεξεργασία από την ISS είναι συγκριτικά πολύ μεγαλύτερη. Αν σου έδωσαν tracking αλλά δεν εμφανίζεται, επικοινώνησε με την ίδια την ISS και ρώτα τους αν και πότε παραδόθηκε το δέμα στα ΕΛΤΑ, ο κωδικός που πήρες είναι ένας από μια σειρά που τους έχει αποδοθεί επειδή έχουν μαζικές αποστολές. Άμα σου πούνε από την ISS πως το έδωσα, μιλάς με τα ΕΛΤΑ. Γενικά, τα ΕΛΤΑ από τη στιγμή που θα έχουν δέμα θέλουν 3 με 5 εργάσιμες για οπουδήποτε στην Ελλάδα.

jap
20-10-17, 12:51
Σε ευχαριστώ, θα ενημερώσω εδώ.

- - - Updated - - -

Είχα περάσει στο trackchecker λάθος το tracking των ΕΛΤΑ μου είπαν το σωστό τηλεφωνικά είναι στο ταχυδρομείο, ίσως παραλάβω σήμερα. Όντως η ISS το παρέδωσε 18, ήρθε και ταχύτατα αφού διακινείται ως δέμα (!).

Alexpag
10-11-17, 20:03
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια πρόσφατη εμπειρία που είχα με την amazon Αγγλίας. Είχα παραγγείλει μια θήκη για κινητό αξίας περίπου 15 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Επειδή δεν μου είχαν δώσει κάποιο tracking number τους έστειλα email να τους ρωτήσω αν υπάρχει tracking number εντός του χρονικού ορίου του estimated delivery. Μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει tracking number επειδή είναι απλή αποστολή παραγγελίας και μου πρότειναν να μου επιστρέψουν τα χρήματα των εξόδων αποστολής (περίπου 5 ευρώ) ως ένδειξη καλής θέλησης αφού η παραγγελία μου δεν είχε φτάσει εντός του estimated delivery time. Μέτα από 2 μέρες από αυτή την επικοινωνία η παραγγελία μου ήρθε κανονικά και μου επέστρεψαν στην κάρτα μου το ποσό των εξόδων αποστολής, ενώ μετά από περίπου μια εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο!!! από amazon και με ρώτησαν αν τελικά παρέλαβα το πακέτο. Έπαθα πλάκα από την εξυπηρέτηση πελατών για μια παραγγελία τόσο μικρής αξίας. Πολλά συγχαρητήρια.

RASTAVIPER
24-11-17, 08:55
Τελικά αυτό με τις αποστολές του Αμαζον φαίνεται να είναι λίγο λαχείο η φάση και δεν επηρεάζεται ούτε από φόρτο εργασίας, ούτε από κόστος προϊόντος.

Άλλα πιο ακριβά πράγματα σε νορμάλ περιόδους κάνουν 4-5 μέρες να φύγουν και επίσης μπορεί να χρειαστεί και 7-10 μέρες να φτάσουν και τώρα πήρα μια samsonite βαλίτσα λόγω Black friday και την επόμενη μέρα στάλθηκε και μάλιστα με DHL.
Λογικά Σάββατο ή Δευτέρα θα την έχω.

panoc
24-11-17, 09:07
Η μονη περιπτωση που εχω καθυστερηση αποστολης απο amazon ειναι να ειναι απο 3ο πωλητη, εαν ειναι απο amazon ή fulfilled απο amazon παντα την επομενη φευγουν, εκτος απο το ιταλικο και γερμανικο, που εχει τυχει πολλες φορες να φυγουν την ιδια μερα της παραγγελιας.

Φανερός Πράκτωρ
24-11-17, 13:59
Εγώ ποτέ δεν είχα προβλήματα με amazon. Με είχαν ενημερώσει εκ των προτέρων για όποια καθυστέρηση θυμάμαι και προφανώς η εξυπηρέτηση πελατών σε περίπτωση προβλήματος είναι σε άλλο επίπεδο (μιλάω ειδικά για amazon.de και amazon.fr - αλλά το ίδιο περιμένω και από τα άλλα amazon).

Κοιτάζουν να σε καλύψουν σχεδόν πάντα ακόμα και ρίχνοντας τους ίδιους.
Σε αντίθεση με τα διάφορα κινεζομάγαζα που αν είσαι τυχερός κάνουν τη δουλειά τους αργά και σωστά ενώ αν είσαι άτυχος σε εμπαίζουν και πρέπει να βασιστείς σε paypal για να βρεις το δίκιο σου.

Για το λόγο αυτό το 90+% των αγορών μου γίνεται από amazon.
Ξέρεις ότι αν γίνει η μαλακία, ούτε ακάλυπτο θα σε αφήσουν, ούτε τα @@ θα σου σπάσουν για να βρεις το δίκιο σου.

hammered
25-11-17, 00:33
Παράγγειλα σήμερα από το UK Amazon για πρώτη φορά και έχω απορίες:

1. Η κάρτα μου θα χρεωθεί σε λίρες και θα το μετατρέψει σε ευρώ η κάρτα/τράπεζα μου ή το μετατρέπει το amazon σε ευρώ και χρεώνει ευρώ; Το order μου τα δείχνει όλα σε λίρες.

2. Γιατί σε κάποια προϊόντα άλλη τιμή μου δείχνει σε σελίδα τους και άλλη τιμή στο τιμολόγιο; Για παράδειγμα μια μπλούζα μου την έδειχνε 10,50 λίρες και στο τιμολόγιο είναι 10,85. Πως προέκυψε αυτό; Σε άλλο προϊόν είναι +1 λίρα.
Παράδειγμα μπλούζας: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00F0P2H06/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

EDIT:
3. Γιατί τόσο αργή παράδοση; Μου λέει ότι θα έρθουν από τις 9 Δεκέμβρη και μετά. (fullfilled by amazon)

phantom77
25-11-17, 00:42
Παράγγειλα σήμερα από το UK Amazon για πρώτη φορά και έχω απορίες:

1. Η κάρτα μου θα χρεωθεί σε λίρες και θα το μετατρέψει σε ευρώ η κάρτα/τράπεζα μου ή το μετατρέπει το amazon σε ευρώ και χρεώνει ευρώ; Το order μου τα δείχνει όλα σε λίρες.

2. Γιατί σε κάποια προϊόντα άλλη τιμή μου δείχνει σε σελίδα τους και άλλη τιμή στο τιμολόγιο; Για παράδειγμα μια μπλούζα μου την έδειχνε 10,50 λίρες και στο τιμολόγιο είναι 10,85. Πως προέκυψε αυτό; Σε άλλο προϊόν είναι +1 λίρα.
Παράδειγμα μπλούζας: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00F0P2H06/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

EDIT:
3. Γιατί τόσο αργή παράδοση; Μου λέει ότι θα έρθουν από τις 9 Δεκέμβρη και μετά. (fullfilled by amazon)
1. Αν πλήρωσες σε λίρες, την μετατροπή θα την κάνει η τράπεζα. Το Amazon στο checkout σου δίνει και την δυνατότητα να πληρώσεις σε ευρώ.
2. Οι τιμές που βλέπεις στις σελίδες του Amazon έχουν αγγλικό ΦΠΑ (20% νομίζω). Δυστυχώς, οι τελικές τιμές υπολογίζονται με τον ΦΠΑ της χώρας προορισμού και πληρώνεις 24% ΦΠΑ.
3. Επειδή έτσι τους βολεύει :p

sdikr
25-11-17, 00:43
Παράγγειλα σήμερα από το UK Amazon για πρώτη φορά και έχω απορίες:

1. Η κάρτα μου θα χρεωθεί σε λίρες και θα το μετατρέψει σε ευρώ η κάρτα/τράπεζα μου ή το μετατρέπει το amazon σε ευρώ και χρεώνει ευρώ; Το order μου τα δείχνει όλα σε λίρες.

2. Γιατί σε κάποια προϊόντα άλλη τιμή μου δείχνει σε σελίδα τους και άλλη τιμή στο τιμολόγιο; Για παράδειγμα μια μπλούζα μου την έδειχνε 10,50 λίρες και στο τιμολόγιο είναι 10,85. Πως προέκυψε αυτό; Σε άλλο προϊόν είναι +1 λίρα.
Παράδειγμα μπλούζας: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00F0P2H06/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

EDIT:
3. Γιατί τόσο αργή παράδοση; Μου λέει ότι θα έρθουν από τις 9 Δεκέμβρη και μετά. (fullfilled by amazon)

το uk χρεώνει σε λίρες, αυτό που μπορείς να αλλάξεις είναι το ποιος θα κάνει την μετατροπή, αν δεν έχεις πειράξει κάτι τότε την κάνει το amazon και συνήθως είναι πιο ακριβό απο την τράπεζα σου, εκτός αν η τράπεζα σου σε χρεώνει εξτρά για συναλλαγές εκτός ευρώ.
2. η διαφορά ΦΠΑ Αγγλίας με Ελλάδα
3. Αν επέλεξες το standard ναι μπορεί να είναι και μετά απο τις 9 του Δεκέμβρη, μπορεί και πιο γρήγορα

hammered
25-11-17, 01:04
το uk χρεώνει σε λίρες, αυτό που μπορείς να αλλάξεις είναι το ποιος θα κάνει την μετατροπή, αν δεν έχεις πειράξει κάτι τότε την κάνει το amazon και συνήθως είναι πιο ακριβό απο την τράπεζα σου, εκτός αν η τράπεζα σου σε χρεώνει εξτρά για συναλλαγές εκτός ευρώ.
2. η διαφορά ΦΠΑ Αγγλίας με Ελλάδα
3. Αν επέλεξες το standard ναι μπορεί να είναι και μετά απο τις 9 του Δεκέμβρη, μπορεί και πιο γρήγορα

1. Παλιά που είχα κάνει μια εικονική αγορά(δεν πάτησα το τελικό κουμπί) στην τελική σελίδα είχε επιλογή στα Σύνολα(total) για "Switch Currency" όπου τα έδειχνε σε ευρώ.
Σήμερα δεν μου είχε τέτοια επιλογή. Η τελική σελίδα έδειχνε λίρες και δεν είχε να αλλάξω σε ευρώ.
Και εγώ για αυτό ρωτάω γιατί θέλω την ισοτιμία της τράπεζας μου.

2. Μα μου δίνει ξεχωριστό πεδίο στα σύνολα που λέγεται VAT. Το υπολόγισα και βγαίνει ~15%. Άλλα προϊόντα στην ίδια παραγγελία δεν έδειχναν άλλη τιμή στο τιμολόγιο.

- - - Updated - - -

Περίεργο δοκίμασα να αγοράσω(εικονικά) άλλο προϊόν μόνο του και στο checkout όντως μου έχει επιλογή για ευρώ.
Ελπίζω στην προηγούμενη παραγγελία να μην τυφλώθηκα και δεν το είδα.

phantom77
25-11-17, 01:07
Για τη μπλούζα που είπες, η καθαρή αξία είναι 8,75 λίρες. αν προσθέσεις 24% ΦΠΑ, βγαίνει το 10,85.
Αυτό το κάνει νομίζω μόνο το Amazon (που έχει και ελληνικό ΑΦΜ) και όχι οι τριτοι πωλητές.

hammered
25-11-17, 01:09
2. Μα μου δίνει ξεχωριστό πεδίο στα σύνολα που λέγεται VAT. Το υπολόγισα και βγαίνει ~15%. Άλλα προϊόντα στην ίδια παραγγελία δεν έδειχναν άλλη τιμή στο τιμολόγιο.

Νομίζω βρήκα την διαφορά. Τα προϊόντα που δεν δείχνουν διαφορά πωλούνται από τρίτους(fullfiled by amazon) ενώ αυτά που έχουν διαφορά πωλούνται από το amazon. Οπότε το amazon είναι εντάξει και βάζει ΦΠΑ; Μα η διαφορά δεν είναι 23%...

- - - Updated - - -


Για τη μπλούζα που είπες, η καθαρή αξία είναι 8,75 λίρες. αν προσθέσεις 24% ΦΠΑ, βγαίνει το 10,85.
Αυτό το κάνει νομίζω μόνο το Amazon (που έχει και ελληνικό ΑΦΜ) και όχι οι τριτοι πωλητές.

Ωπ με πρόλαβες. Χμμ τότε εξηγούνται όλα.

RASTAVIPER
25-11-17, 03:12
Μα δεν αξίζει να πληρώνεις σε ευρώ.
Πάντα βγαίνει πιο ακριβά από ότι αν κάνει την μετατροπή από λίρες.

sdikr
25-11-17, 12:17
Μα δεν αξίζει να πληρώνεις σε ευρώ.
Πάντα βγαίνει πιο ακριβά από ότι αν κάνει την μετατροπή από λίρες.

Μην είσαι απόλυτος, γιατί δεν είναι πάντα, θα πρέπει να κοιτάξει ο χρήστης τι χρεώσεις έχει η τράπεζα του για πληρωμές σε νόμισμα εκτός Ευρώ, μεγάλη προσοχή θέλει στις χρεωστικές, περισσότερα έχει στο σχετικό νήμα για τις κάρτες.

hammered
25-11-17, 19:24
Παρατήρησα κάτι τώρα κατόπιν εορτής.
Έχετε δει που λέει "sold by X fullfilled by Amazon";
Πατώντας στην X εταιρεία βλέπω ότι εδρεύει στην Νέα Υόρκη. Σημαίνει ότι θα πληρώσω τώρα και δασμούς για προϊόν 20 λιρών;
Βλέπω σήμερα ότι αυτό το προϊόν μαζί με ένα άλλο σπάστηκαν σε μια παραγγελία η οποία έρχεται με i-parcel. Το άλλο προϊόν είναι από Γερμανό πωλητή.

Τι κάνω τώρα;

- - - Updated - - -


Παρατήρησα κάτι τώρα κατόπιν εορτής.
Έχετε δει που λέει "sold by X fullfilled by Amazon";
Πατώντας στην X εταιρεία βλέπω ότι εδρεύει στην Νέα Υόρκη. Σημαίνει ότι θα πληρώσω τώρα και δασμούς για προϊόν 20 λιρών;
Βλέπω σήμερα ότι αυτό το προϊόν μαζί με ένα άλλο σπάστηκαν σε μια παραγγελία η οποία έρχεται με i-parcel. Το άλλο προϊόν είναι από Γερμανό πωλητή.

Τι κάνω τώρα;

Βλέπω όμως ότι έχει VAT number που ξεκινάει με GB. Είμαι οκ, μήπως;

Andreaslar
25-11-17, 19:29
Είσαι οκ

Big Lebowski
30-11-17, 19:38
Καλησπέρα, περιμένω παραγγελία που περάστηκε amazon uk στις 12-11 αλλά ακόμα δεν έχω παραλάβει τπτ. Σας στέλνω και το status από το tracking το οποίο δεν το πολυκατάλαβα, δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο.
188957
Καταλαβαίνετε αν έχει φτάσει Ελλάδα; Μου είχαν δώσει 24-11 παράδοση και τώρα το έχει αλλάξει στις 12-12!

Υγ. Δε με πάνε τελευταία οι παραγγελίες... είχα κάνει και απο ebay με απλό ταχυδρομείο από Αμερική ένα μικρό φάκελο και ήρθε μετά από 50 μέρες!

RASTAVIPER
30-11-17, 20:28
Καλησπέρα, περιμένω παραγγελία που περάστηκε amazon uk στις 12-11 αλλά ακόμα δεν έχω παραλάβει τπτ. Σας στέλνω και το status από το tracking το οποίο δεν το πολυκατάλαβα, δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο.
188957
Καταλαβαίνετε αν έχει φτάσει Ελλάδα; Μου είχαν δώσει 24-11 παράδοση και τώρα το έχει αλλάξει στις 12-12!

Υγ. Δε με πάνε τελευταία οι παραγγελίες... είχα κάνει και απο ebay με απλό ταχυδρομείο από Αμερική ένα μικρό φάκελο και ήρθε μετά από 50 μέρες!

Περίεργο αυτό το customs clearance.
Εκτός αν είναι στανταρ διαδικασία για όλα τα πακέτα.

panoc
30-11-17, 20:54
Η παραγγελεια εγινε απο amazon uk, o πωλητης ηταν το amazon ? και εαν οχι προσεξες τη χωρα προελευσης του αντικειμενου?

hammered
30-11-17, 21:10
Στις 2:00 ΑΜ σήμερα μου έρχεται notification ότι έγιναν dispatch κάποια πράγματα από την παραγγελία. Μπαίνω πριν λίγο στο amazon και πατάω track package και μου βγάζει:

188965

wtf! Πως γίνεται αυτό;

Big Lebowski
30-11-17, 21:14
Η παραγγελεια εγινε απο amazon uk, o πωλητης ηταν το amazon ? και εαν οχι προσεξες τη χωρα προελευσης του αντικειμενου?

Ναι το amazon ήταν ο πωλητής, Amazon Warehouse Deals αναφέρει και αυτό το προφίλ του ως πωλητή αν έχει σημασία https://www.amazon.co.uk/sp?_encoding=UTF8&asin=&isAmazonFulfilled=1&isCBA=&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&orderID=202-0688078-6451554&seller=A2OAJ7377F756P&tab=&vasStoreID=

RASTAVIPER
30-11-17, 21:42
Η παραγγελεια εγινε απο amazon uk, o πωλητης ηταν το amazon ? και εαν οχι προσεξες τη χωρα προελευσης του αντικειμενου?

Αφού γράφει UK πιο πάνω στην εικόνα.

anon
01-12-17, 02:53
Πόσο χρόνο θέλει η αποστολή απο το Αμαζον (οκ, απο πωλητή μέσω Αμαζον), απο την Ουλμ Γερμανίας μέχρι Λουξεμβούργο; 300χλμ στην ευθεία, 390 χλμ οδικώς.

Δεν ξέρω. Φτάσαμε στις 10 μέρες και ακόμα τίποτα. Δεν ειναι ότι δεν το είχε ο πωλητής... Οχι, το έδωσε στην DPD, απο τις 22/11 (παραγγελία στις 20), στρογγυλοκάθισε στα γραφεία της DPD στην Ουλμ για μια βδομάδα, και σήμερα γυρισε πάλι στον πωλητή.... Γερμανοί σου λέει. Χειρότεροι και απο έλληνες ΔΥ.

RASTAVIPER
01-12-17, 14:34
Τελικά αυτό με τις αποστολές του Αμαζον φαίνεται να είναι λίγο λαχείο η φάση και δεν επηρεάζεται ούτε από φόρτο εργασίας, ούτε από κόστος προϊόντος.

Άλλα πιο ακριβά πράγματα σε νορμάλ περιόδους κάνουν 4-5 μέρες να φύγουν και επίσης μπορεί να χρειαστεί και 7-10 μέρες να φτάσουν και τώρα πήρα μια samsonite βαλίτσα λόγω Black friday και την επόμενη μέρα στάλθηκε και μάλιστα με DHL.
Λογικά Σάββατο ή Δευτέρα θα την έχω.

Βιάστηκα να μιλήσω με αυτούς του Amazon..
Λανθασμένα έλεγε στο status παράδοση την επόμενη μέρα.
Είναι με DHL, στάλθηκε στις 23.11 από Γερμανία και από το Σάββατο 25.11 έχει σταματήσει να ενημερώνεται το tracking από το site του Αμαζον.
Επίσης στην γερμανική σελίδα της DHL βγάζει :
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.com/en/express/tracking/shippers_reference.html)

Άλλες πληροφορίες δεν υπάρχουν.

anon
01-12-17, 15:54
Δεν ξέρω αλλά νομίζω η ΑΜΑΖΟΝ στηρίζεται πλέον στο μέγεθός της και στην αναγνωρισημότητα μόνο, γιατί κατα τα άλλα ειναι ΓΤΠΚ εταιρία. Με την έννοια ότι εαν όλα πάνε καλά, κανένα πρόβλημα. Εαν όμως δεν πάνε καλά, τότε αυτή νίπτει τας χείρας της, και άντε βρες άκρη. Μιλάω για την προσωπική μου περίπτωση με κάποιον seller απο Γερμανία. Δεν σου δίνει δυνατότητα να κάνεις τίποτε, με την Αμαζον. Το ebay τουλάχιστον αναλαμβάνει μόνο του και σου λυνει την διαφορά με τους sellers. Στην Αμαζον είσαι απλά στο κενό. Ούτε να μιλήσεις ούτε να παραπονεθείς. Εψαχνα πόση ώρα να βρώ κάτι και όλο με πήγενε να επικοινωνήσετε με τον seller. Η' να ζητήσεις ακύρωση παραγγελίας (που μάλλον αυτό ιθα κάνω Δευτέρα). Κάτι σαν grading των sellers δεν έχει. Ασε δε, που για να έχει δωρεάν ή με ελάχιστο (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ) κόστος στις αποστολές, οι εταιρίες κουριερ που συνεργάζεται μάλλον επειδή δίνουν άλλες τιμές, δίνουν και άλλη υπηρεσία (προφανώς χειρότερη). Πλήρωσα 9 ευρώ ταχυδρομικά απο Ουλμ για Λουξεμβούργο (μιλάμε χλμ 390 οδικώς στην κεντρική ευρώπη) και τελικά η αποστολή ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ. Και έμεινε το κουτί στην κουριερ σχεδόν 10 μέρες. Δεν έχει κάτι ώστε αυτό το πράγμα να μπορεί να παρακολουθείται, σαν ποιότητα εξυπηρέτησης. Το κλασσικό ταχυδρομείο πιο γρήγορα θα πήγενε και πιο αξιόπιστα (λέμε τώρα, εδώ ευρώπη όλες οι εταιρίες ταχυδρομικές/logistics ειναι μου φαίνεται ΓΤΠΚ, εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα).

Προς το παρόν ότι παραγγέλνω απο ebay, ερχεται, και εαν δεν έρθει, αμέσως μου δώσανε πίσω τα χρήματα. Μόνο με το Αμαζον έχω θέμα.

Να σημειώσω οτι δίνει περιθώριο αποστολής, για τους sellers, δυο εργάσιμες ημέρες απο την λήψη της παραγγελίας, πράγμα απαράδεκτο κατα εμέ για ηλεκτρονικές παραγγελίες για προιόντα σε στοκ (εκτός εαν το κάνουν για να εχουν "υποθετικό" στοκ), 24 ώρες και πολύ ειναι για εκτέλεση παραγγελίας. Επίσης δίνουν το περιθώριο ότι σε ερωτήσεις απο τον παραλήπτη προς τον πωλητή, δύο ολόκληρες ημέρες.... ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ για να απαντήσει;;; σοβαρά μιλάμε; Επίσης δίνουν το περιθώρο να κάνει αποστολές χωρίς τρακινγκ, και ειδικά σε προιόντα κάποιας αξίας. ΟΚ, το καταλαβαίνω να στείλουν κάτι χωρίς τρακινγκ όταν κάνει κάτω απο 20, 30 ευρώ. Οταν κάνει πάνω απο 100; 200; Δικαιολογείται; Παλιά είχες την δυνατότητα αποστολής με διάφορους τρόπους, και στο έβγαζε σαν επιλογή, τώρα δεν το έχει. Εν μέρει λογικό, μιας και είναι ευθύνη των sellers. Αλλά εαν το ΑΜΑΖΟΝ θέλει να διατηρήσει μια εικόνα πλατφόρμας αγοράς, θα πρέπει να έχει κάποιον έλεγχο στην ποιότητα στο σύνολο, και να βάζει κάποιους κανόνες, πχ να απαγορεύει την χρήση κάποιων ταχυδρομικών εταιριών που αποδεδειγμένα είχαν κακή προιστορία. Να κάνει σύμβαση με κάποιες. Να ελέγχει την ποιότητα των υπηρεσιών των διαφόρων πωλητών στην πλατφόρμα της. Να έχει την δυνατότητα feedback. Ενα πολύ καλό feedback σχετικά με τις αποστολές είχε πχ το Banggood, που σε ρωτούσε πότε το παρέλαβες, να το επιβεβαιώσεις. Προφανώς για να ελέγχουν την ποιότητα των διαφόρων μεταφορέων που χρησιμοποιούν. Το Αμαζον δεν έχει feedback, δεν ζητά feedback, επειδή απλά εμάς σαν πελάτες, μας έχει γραμμένους στα παλαιότερα των υποδημάτων του, επειδή λόγω μεγέθους ξέρει, ότι δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Και που να γίνει ακόμα μεγαλύτερο μονοπώλιο.

Φανερός Πράκτωρ
01-12-17, 16:14
Anon,

έχει μεγάλη διαφορά αν κάτι το πουλάει η ίδια η Amazon ή κάποιος τρίτος seller μέσω της πλατφόρμας τους.

Αν το πουλάει η ίδια, από όσο θυμάμαι είχε tracking. Επιπλέον απαντάνε email άμεσα, αποζημιώνουν τα μεταφορικά αν αργήσει κλπ.

Αν είναι τρίτος πωλητής απλά η amazon κοιτάζει να μη σε ρίξει αυτός. Δλδ μπορεί να τα κάνει όλα πουτ@ν@ αυτός και να το στείλει αλλού για αλλού. Το μόνο που μπορεί να σου κάνει η amazon σαν αγοραστή είναι να σε προστατεύσει και να σου δώσει άμεσο refund. Το οποίο έχει γίνει με εμένα με έναν που χρησιμοποίησε DPD και έστειλε το πακέτο αλλού για αλλού.

Έχω να πω πολλές ιστορίες εξαιρετικού customer service που είχα από αυτήν. Και όντως προσπαθώ ότι αγοράζω να είναι η ίδια ως πωλητής. Και θεωρώ το service της πολύ καλύτερο από ebay και paypal. Δλδ αν πάει κάτι στραβά σε ώρες από το παράπονό μου έχω πάρει refund. Με το paypal, περιμένεις 2-3 βδομάδες μέχρι να πει και πωλητής την ιστορία του, να το σκεφτούν και να αποφασίσουν.

sdikr
01-12-17, 16:21
Amazon και αγορά απο Amazon, προίον στην εγγύηση χαλάει μετά τις 200 μέρες, email, ΑΜΕΣΗ αλλαγή.
Ebay, προϊόν χαλάει μέσα στην Εγγύηση, ο πωλητής κάνει το κινέζο, το ebay σου λέει ααα εμείς σε καλύπτουμε για 45 μέρες, το paypal εμείς για 180 μέρες.

Θα μου πεις είναι λίγο άνιση η σύγκριση, αλλά απλά το αναφέρω για το τι και πως.

Το περιθώριο αποστολής ελπίζω να γνωρίζεις Σαββα πως όταν σου λένε απο ebay οτι το στείλανε με το που έκανες την παραγγελία σου λένε παπατζες έτσι;
Στο ebay έχει 4 ημέρες ή και παραπάνω περιθώριο να απαντήσει ο πωλητής.

Φανερός Πράκτωρ
01-12-17, 16:31
Amazon και αγορά απο Amazon, προίον στην εγγύηση χαλάει μετά τις 200 μέρες, email, ΑΜΕΣΗ αλλαγή.
Ebay, προϊόν χαλάει μέσα στην Εγγύηση, ο πωλητής κάνει το κινέζο, το ebay σου λέει ααα εμείς σε καλύπτουμε για 45 μέρες, το paypal εμείς για 180 μέρες.

Εμένα είχε ένα ελαφρό ελάττωμα ο προτζέκτορας. Επικοινώνησα μαζί τους μετά από 1-1,5 χρόνο από την αγορά. Ρωτώντας πληροφορίες, όχι αλλαγή. Σε χρόνο ρεκόρ με ρώτησαν αν θέλω άλλον ή τα λεφτά μου πίσω... Για κάτι που το αγόρασα πάνω από ένα χρόνο πιο πριν... Και για κάτι που κοστίζει 500 με 1000 ευρώ...
Χωρίς να με στείλουν στην αντιπροσωπεία, χωρίς να μου πουν στείλτο να το κοιτάξουμε και βλέπουμε κλπ
Και μάλιστα με έξοδα επιστροφής δικά τους (από Ελβετία σε Γερμανία)...

Με τέτοια εξυπηρέτηση, δε με νοιάζει να πληρώνω και ένα ελαφρό καπέλο στις τιμές (που και αυτό είναι συζητήσιμο) αν έχω τέτοιο support με ένα απλό email

sdikr
01-12-17, 16:40
Εμένα είχε ένα ελαφρό ελάττωμα ο προτζέκτορας. Επικοινώνησα μαζί τους μετά από 1-1,5 χρόνο από την αγορά. Ρωτώντας πληροφορίες, όχι αλλαγή. Σε χρόνο ρεκόρ με ρώτησαν αν θέλω άλλον ή τα λεφτά μου πίσω... Για κάτι που το αγόρασα πάνω από ένα χρόνο πιο πριν... Και για κάτι που κοστίζει 500 με 1000 ευρώ...
Χωρίς να με στείλουν στην αντιπροσωπεία, χωρίς να μου πουν στείλτο να το κοιτάξουμε και βλέπουμε κλπ
Και μάλιστα με έξοδα επιστροφής δικά τους (από Ελβετία σε Γερμανία)...

Με τέτοια εξυπηρέτηση, δε με νοιάζει να πληρώνω και ένα ελαφρό καπέλο στις τιμές (που και αυτό είναι συζητήσιμο) αν έχω τέτοιο support με ένα απλό email

Έτσι να φαίνονται οι καπιτάλες, προτζεκτορα 1000 ευρώ :p

Εμένα οι κακούργοι δεν με ρωτήσανε αν θέλω τα λεφτά μου πίσω, αμέσως να μου στείλουν καινούργιο

Φανερός Πράκτωρ
01-12-17, 16:45
:lol: :lol:

cranky
01-12-17, 19:30
..., ο πωλητής κάνει το κινέζο, ...
Πού ξέρεις, μπορεί και να είναι. :p

anon
01-12-17, 22:29
Anon,

έχει μεγάλη διαφορά αν κάτι το πουλάει η ίδια η Amazon ή κάποιος τρίτος seller μέσω της πλατφόρμας τους.

Αν το πουλάει η ίδια, από όσο θυμάμαι είχε tracking. Επιπλέον απαντάνε email άμεσα, αποζημιώνουν τα μεταφορικά αν αργήσει κλπ.

Αν είναι τρίτος πωλητής απλά η amazon κοιτάζει να μη σε ρίξει αυτός. Δλδ μπορεί να τα κάνει όλα πουτ@ν@ αυτός και να το στείλει αλλού για αλλού. Το μόνο που μπορεί να σου κάνει η amazon σαν αγοραστή είναι να σε προστατεύσει και να σου δώσει άμεσο refund. Το οποίο έχει γίνει με εμένα με έναν που χρησιμοποίησε DPD και έστειλε το πακέτο αλλού για αλλού.

Έχω να πω πολλές ιστορίες εξαιρετικού customer service που είχα από αυτήν. Και όντως προσπαθώ ότι αγοράζω να είναι η ίδια ως πωλητής. Και θεωρώ το service της πολύ καλύτερο από ebay και paypal. Δλδ αν πάει κάτι στραβά σε ώρες από το παράπονό μου έχω πάρει refund. Με το paypal, περιμένεις 2-3 βδομάδες μέχρι να πει και πωλητής την ιστορία του, να το σκεφτούν και να αποφασίσουν.

Συμφωνώ, αλλά η χρήση της πλατφόρμας απο πωλητές ΓΤΠΚ, κάνει την πλατφόρμα επίσης ΓΤΠΚ. Δεν αρκεί να διασφαλίσει η Αμαζον ότι θα γίνει refund, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να κοιτάει να έχει το σχετικό feedback για καλύτερη ποιότητα εξυπηρέτησης πελατών. Οταν λοιπόν η DPD (και σε μένα αυτη ειναι, Deutsche ) είναι ΓΤΠΚ θα πρέπει να βάλει σαν όρο σε όλους τους πωλητές, ότι αυτή η εταιρία δεν γίνεται να χρησιμοποιείτε γιατί δημιουργεί προβλήματα. Ξέρω, αυτό έχει να κάνει με επιτροπές ανταγωνισμού, αλλά εαν υπάρχουν τα στοιχεία (ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΕΙ) θα μπορεί να στηρίξει την θέση της, και να πεί, δείτε, δεν γίνεται να χρησιμοποιούμε την DPD, είναι εταιρία ΓΤΠΚ.

Οτι και να λέμε, ο κόσμος ξέρει και βλέπει το ΑΜΑΖΟΝ. Είναι για μένα πολύ, πως να το χαρακτηρίσω, να το παίζει ΑΜΑΖΟΝ με ψιλά γράμματα πωλείται απο την Sud-West, και όταν έχεις πρόβλημα, εγώ δεν ξέρω τίποτα, βρέστα με την Sud-West. Νόμιμο μπορεί ναναι, σίγουρα, ηθικό δεν είναι.

- - - Updated - - -



Το περιθώριο αποστολής ελπίζω να γνωρίζεις Σαββα πως όταν σου λένε απο ebay οτι το στείλανε με το που έκανες την παραγγελία σου λένε παπατζες έτσι;
Στο ebay έχει 4 ημέρες ή και παραπάνω περιθώριο να απαντήσει ο πωλητής.

πάντως απο την πράξη, μέχρις στιγμής είχα πολύ καλύτερους χρόνους απο EBAY, απο ότι με ΑΜΑΖΟΝ. Ακόμη και μικροπράγματα απο Κίνα (μεγάλα δεν παίρνω πια, δεν ξέρω με τα τελωνεία τί γίνεται) σε δυο βδομάδα ήταν εδω! Το πρόβλημα που αναφέρω είναι βασικά με το ΑΜΑΖΟΝ Γερμανίας, έχω πάρει απο Αμαζον Γαλλίας και Αγγλίας, κανένα πρόβλημα.

RASTAVIPER
02-12-17, 10:04
Βιάστηκα να μιλήσω με αυτούς του Amazon..
Λανθασμένα έλεγε στο status παράδοση την επόμενη μέρα.
Είναι με DHL, στάλθηκε στις 23.11 από Γερμανία και από το Σάββατο 25.11 έχει σταματήσει να ενημερώνεται το tracking από το site του Αμαζον.
Επίσης στην γερμανική σελίδα της DHL βγάζει :
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.com/en/express/tracking/shippers_reference.html)

Άλλες πληροφορίες δεν υπάρχουν.

Τραγικοί στην Αμαζον!!
Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι πότε θα παραδοθεί το προϊόν!!

"We're sorry your package is late
We don't have a new delivery date from DHL, but we recommend waiting as it'll usually arrive within a few days.
Please come back on 12 December if you still don't have it and we'll help you out.
Was expected Friday, 1 December"

8anos
02-12-17, 10:56
Εμένα είχε ένα ελαφρό ελάττωμα ο προτζέκτορας. Επικοινώνησα μαζί τους μετά από 1-1,5 χρόνο από την αγορά. Ρωτώντας πληροφορίες, όχι αλλαγή. Σε χρόνο ρεκόρ με ρώτησαν αν θέλω άλλον ή τα λεφτά μου πίσω... Για κάτι που το αγόρασα πάνω από ένα χρόνο πιο πριν... Και για κάτι που κοστίζει 500 με 1000 ευρώ...
Χωρίς να με στείλουν στην αντιπροσωπεία, χωρίς να μου πουν στείλτο να το κοιτάξουμε και βλέπουμε κλπ
Και μάλιστα με έξοδα επιστροφής δικά τους (από Ελβετία σε Γερμανία)...

Με τέτοια εξυπηρέτηση, δε με νοιάζει να πληρώνω και ένα ελαφρό καπέλο στις τιμές (που και αυτό είναι συζητήσιμο) αν έχω τέτοιο support με ένα απλό email


Τραγικοί στην Αμαζον!!
Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι πότε θα παραδοθεί το προϊόν!!

"We're sorry your package is late
We don't have a new delivery date from DHL, but we recommend waiting as it'll usually arrive within a few days.
Please come back on 12 December if you still don't have it and we'll help you out.
Was expected Friday, 1 December"

διαβάζοντας τις διαφορετικές εμπειρίες σας καταλήγω οτι μάλλον αντιμετωπίζουν διαφορετικά αυτούς που παραγγέλνουν απο Μάλτα και διαφορετικά αυτούς που παραγγέλνουν απο Ελβετία :whistle: :p

RASTAVIPER
02-12-17, 11:19
Πώς γίνεται ένα πακέτο DHL με tracking να είναι μη ανιχνεύσιμο;
Είναι της μορφής:227xxxxxx226

8anos
02-12-17, 11:34
Πώς γίνεται ένα πακέτο DHL με tracking να είναι μη ανιχνεύσιμο;
Είναι της μορφής:227xxxxxx226

dhl ειναι οι ταχυμεταφορες, ειναι και τα γερμανικα ταχυδρομεία και απο το ιστορικό υποψιάζομαι οτι ειναι τα δεύτερα κανε μια δοκιμη εδώ https://www.aftership.com/couriers/dhl-germany

thourios
02-12-17, 11:52
Για βάλε τον αριθμό εδώ. Έτσι και σε μένα άλλαξε και μετά βρέθηκε.
http://www.dhl.gr/el.html

RASTAVIPER
02-12-17, 11:55
dhl ειναι οι ταχυμεταφορες, ειναι και τα γερμανικα ταχυδρομεία και απο το ιστορικό υποψιάζομαι οτι ειναι τα δεύτερα κανε μια δοκιμη εδώ https://www.aftership.com/couriers/dhl-germany


Για βάλε τον αριθμό εδώ. Έτσι και σε μένα άλλαξε και μετά βρέθηκε.
http://www.dhl.gr/el.html

Ευχαριστώ.
Ίδια αποτελέσματα.

Κανένα update μετά τις 25/11

frap
02-12-17, 11:57
Πώς γίνεται ένα πακέτο DHL με tracking να είναι μη ανιχνεύσιμο;Είναι της μορφής:227xxxxxx226Αυτό το tracking είναι ανιχνεύσιμο μόνο εντός Γερμανίας. Είναι από Deutsche Post DHL (τα γερμανικά ΕΛΤΑ) η υπηρεσία δεμάτων. Πρέπει να το δέχεται εδώ: https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp?lang=en&extendedSearch=true και θα σου δίνει updates μέχρι να φύγει για Ελλάδα. Αν όλα πάνε καλά, θα ενημερωθεί ακόμη μία φορά με το νέο tracking code που θα του αποδώσουν τα δικά μας ΕΛΤΑ (RE...GR) και με το οποίο θα μπορείς να παρακολουθείς την πορεία του εδώ. Αλλιώς απλά μέτρα ~10 ημερολογιακές ημέρες από το τελευταίο update.

anon
02-12-17, 15:15
Πώς γίνεται ένα πακέτο DHL με tracking να είναι μη ανιχνεύσιμο;
Είναι της μορφής:227xxxxxx226

Δεν ξέρω. και σε μενα αρχικά το πακέτο με DPD ήταν μη ανιχνεύσιμο. Ο πωλητής καταχώρησε μάλλον νούμερο μούφα. Γιατί; θα μπορούσα να σκεφτώ αρκετούς λόγους
1) Δεν ενδιαφέρθηκε να ενημερώσει το Αμαζον. Θα πρέπει να ξαναμπεί στην συγκεκριμένη παραγγελία, και απο το δελτίο αποστολής, να περάσει το νούμερο. Σκέψου τι δουλειά ειναι αυτό.... :wink:
(ειδικά για γερμανούς και για λουξεμβούργους, και άλλους κεντροευρωπαίους, που τους βρίσκω πολύ αρντάν. θα ασχοληθούν, ΜΟΝΟ αν υπάρχει πρόβλημα, και αυτό ισχύει και για πωλητή και για πελάτη!)
2) Γιατί θέλει να δείξει ότι έφυγε, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει φύγει. Περνάει κατευθείαν ότι έφυγε, χωρίς τράκινγ, ή με νούμερο ότι ναναι (στην δική μου περίπτωση αυτό ήταν), και θεωρητιά η παραγγελία έφυγε. Μπορεί όμως στην πραγματικότητα να μην έχει φύγει καθόλου. Καθυστερεί επειδή δεν το έχει και περιμένει ίσως να του το φέρουν, αλλά επειδή πρέπει να δείξει ότι έφυγε.

Στην δική μου περίπτωση ενώ η παραγγελία μπηκε 20/11, η πρώτη ένδειξη είναι απο το Αμαζον ότι έφυγε στις 21/11, αλλά απο την ίδια την DPD δείχνει να το παρέλαβε στις 24/11 (τότε μου έστειλε το τρακινγ επειδή το ζήτησα με εμαιλ)
WTF???????
τρεις μέρες που ήταν ΟΕΟ?
Βέβαια μετά απο άλλες 6 μέρες αποδεδειγμένα στην DPD ξαναγύρισε πίσω!

Αρα μπορεί οι πωλητές να κάνουν παιχνίδια, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω και με κινέζους, που δείχνουν να έχουν στείλει, αλλά σε τρακινγ δεν φαίνεται τίποτα. Η' οι κουριεράδες ειναι ΓΤΠΚ.. ή και τα δύο. (μάλλον το πιθανότερο)

Zus
02-12-17, 15:26
Το χεις κάνει επιστήμη :P

anon
02-12-17, 15:46
εαν εχετε πρόβλημα, χρησιμοποιείστε και το 17track
αν και πολλές περιπτώσεις δεν ανιχνεύονται (βλέπει το tracking), παρα μόνο απο τα δικά τους sites. Πχ ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ προς Ευρώπη, SPD, μόνο απο το συγκεκριμένο σάιτ.
Η αλήθεια είναι ότι το έχουν κάνει το πράγμα πολύ δύσκολο.

- - - Updated - - -


Το χεις κάνει επιστήμη :P

Το σκέφτομαι πολύ, και ειναι κουραστικό. Ισως τελικά να έχουν δίκιο όλοι αυτοί οι κεντροευρωπαίοι. Ειναι πολύ ζαμανφου, αρντάν, ακόμα και οι πελάτες, για την παραλαβή, ούτε που νοιάζονται, το παρέλαβε πχ κάποιος γείτονας, κλπ. Αμα υπάρχει πρόβλημα, αμα δεν το πάρουν, τότε απλά αρχίζουν να ασχολούνται. Πριν, ούτε καν το σκέφτοναι. Ισως και για αυτό οι πωλητές και οι κουριεράδες ειναι το ίδιο ζαμανφου και αρντάν.

Πως κάνεις έτσι φιλλλαράκι.... Θα πάει... Ποτε;
Ε, κάποτε θα φτάσει. Τι σε νοιάζει; Αγκινάρες έχει μέσα και φοβάσαι μην χαλάσουν;;;;;

phantom77
06-12-17, 11:13
Παρήγγειλα ένα δώρο και το έστειλαν με i-Parcel.
Άντε να δούμε, θα φτάσει φέτος;

Revolution
06-12-17, 11:47
Εχει αγοράσει κάποιος Amazon Coins να ρωτήσω κάτι, γιατί η εξυπηρέτηση πελατών της Amazon είναι χειρότερη και απο αυτή παρακμιακού μαγαζιού σto κέντρο της Αθήνας.

phantom77
07-12-17, 09:12
Τα πακέτα που έρχονται με i-Parcel, πως τα παρακολουθείτε;

Το Amazon λέει "5/12 - Parcel left the carrier facility" ενώ το https://tracking.i-parcel.com έχει μείνει στο "4/12 - Waiting For Package To Arrive At Facility"

@ ADSLgr.com All rights reserved.