PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

cool11
07-12-17, 09:20
Πανε χρονια απο την τελευταια μου παραγγελια απο amazon uk,
αλλα οτι ερχονταν με i-parcel ηταν 'αστα να πανε'....
Δεν χαθηκε ποτε τιποτε, αλλα tracking σκετο δραμα, αργουσαν, οτι να ναι...

RASTAVIPER
08-12-17, 11:05
Εξαιρετικό το support της Αμαζον, απαράδεκτη η DHL που έχασε την παραγγελία μου.

Μόλις μίλησα μέσω της Android εφαρμογής με το support σε chat και επιβεβαίωσα το φόβο μου ότι αγνοείται η βαλίτσα μου.

Τουλάχιστον υποσχέθηκε παράδοση την Δευτέρα με άλλη εταιρεία.
Για να δούμε.

hammered
09-12-17, 18:34
Παραγγέλνω διάφορα στις 25/11. Σπάει η παραγγελία και ένα πράγμα στέλνεται με DHL. Σήμερα στο tracking αυτής της παραγγελίας λέει
Delivered today και το tracking της dhl.gr λέει "Αναμένεται παραλαβή από τον παραλήπτη όπως ζητήθηκε, ATHENS - GREECE"

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? Αφού έβαλα άλλη πόλη για αποστολή πως το στέλνει στην Αθήνα και περιμένει να πάω να το πάρω;

jap
09-12-17, 19:01
Μήπως σου έδωσαν λάθος tracking;

hammered
09-12-17, 19:30
Μήπως σου έδωσαν λάθος tracking;

Δεν έχω ιδέα.

jap
09-12-17, 20:42
Τηλέφωνο αναγκαστικά στην DHL και θα σου λύσουν όλες τις απορίες, βλέπουν σε ποιον απευθύνεται το δέμα.

hammered
09-12-17, 21:17
Τηλέφωνο αναγκαστικά στην DHL και θα σου λύσουν όλες τις απορίες, βλέπουν σε ποιον απευθύνεται το δέμα.

Από Δευτέρα μιας και η εξυπηρέτηση δεν δουλεύει ΣΚ.

sdikr
09-12-17, 21:20
Μην είσαι απόλυτος, γιατί δεν είναι πάντα, θα πρέπει να κοιτάξει ο χρήστης τι χρεώσεις έχει η τράπεζα του για πληρωμές σε νόμισμα εκτός Ευρώ, μεγάλη προσοχή θέλει στις χρεωστικές, περισσότερα έχει στο σχετικό νήμα για τις κάρτες.

Να προσθέσω εδώ μήνυμα απο άλλο σημείο (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)/page341) σχετικά


Κοιτάζοντας λίγο τις χρεώσεις για αγορές σε ξένο νόμισμα, η Eurobank από 8/12/2017 έχει προμήθεια 2% με ελάχιστη προμήθεια 1€!! Και σε χρεωστικές και σε πιστωτικές! Το έχει δει κανείς στην πράξη; Θέλω να αγοράσω στο ebay κάτι με κόστος κάτω από 1€ και θα έχω 1€ προμήθεια;;

Στη χρεωστική της Πειραιώς λέει για 2% μόνο, χωρίς ελάχιστη χρέωση, με μέγιστη 6€. Μάλλον θα προτιμήσω αυτή, αυτή τη φορά :)

RASTAVIPER
11-12-17, 13:54
Εξαιρετικό το support της Αμαζον, απαράδεκτη η DHL που έχασε την παραγγελία μου.

Μόλις μίλησα μέσω της Android εφαρμογής με το support σε chat και επιβεβαίωσα το φόβο μου ότι αγνοείται η βαλίτσα μου.

Τουλάχιστον υποσχέθηκε παράδοση την Δευτέρα με άλλη εταιρεία.
Για να δούμε.
Η ιστορία της χαμένης βαλιτσας συνεχίζεται.
Σήμερα στάλθηκε η αντικατάσταση, αλλά με UPS και όχι DHL αυτή την φορά.
Υποτίθεται μέχρι Πέμπτη θα την έχω.
Σε 10 μέρες φεύγω Πολωνία για Χριστούγεννα και ελπίζω να την έχω νωρίτερα

hammered
11-12-17, 16:19
Από Δευτέρα μιας και η εξυπηρέτηση δεν δουλεύει ΣΚ.

Τελικά το παρέλαβα σήμερα. Το είχαν στείλει από ότι φαίνεται από Αθήνα με speedex.

phantom77
16-12-17, 09:04
Έχει παραλάβει κάποιος πακέτο με iParcel τελευταία για να μου πει τη διαδικασία και τι να περιμένω;

Το απαράδεκτο ντουετάκι Αmazon\iParcel θα με κρεμάσει τελικά και θα ψάχνω καινούριο δώρο για να δώσω τα Χριστούγεννα.

jap
16-12-17, 09:32
Δική μου παραγγελία (βιβλίο) έφυγε από amazon 5/10 με iparcel. Στις 18/10 ήρθε email από IS&S με νέο αριθμό ΕΛΤΑ και ενημέρωση ότι θα πρέπει να παραλάβω από το τοπικό κατάστημα. Μέσω ΕΛΤΑ έκανε άλλες 2 μέρες να φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο (Άγιο Δημήτριο-Κ.Δ.-Νίκαια), παρέλαβα χωρίς να έρθει χαρτάκι.

phantom77
16-12-17, 10:08
Ευχαριστώ.
Ελπίζω να έρθει το SMS Δευτέρα-Τρίτη μήπως και προλάβω...

Το δικό μου "έφυγε" απο το Amazon στις 5/12. Τρίχες. 10 του μηνός έφυγε γιατί υπήρχε δήθεν πρόβλημα με το πακέτο (ένα κουτί τσάι).
Estimated DoD: 15/12. Καλά...

jap
16-12-17, 11:34
Για email να έχεις το νου σου, Κώστα. Το δικό μου πήγε κατευθείαν στα spam και παραλίγο να το διαγράψω χωρίς να το διαβάσω.

Θα συμφωνήσω πως είναι πολύ απρόβλεπτοι. Το δικό μου βιβλίο ήταν και pre-order τρομάρα μου και κυκλοφόρησε 2/10. Άργησαν να το στείλουν, το έστειλαν και με iparcel.

phantom77
20-12-17, 09:03
Ήρθε χθες το email με τον νέο αριθμό του πακέτου. Δεν βλέπω να προλαβαίνει να φτάσει στα χέρια μου μέχρι την Παρασκευή.

iParcel και π@π@ριές. Το UPS Economy ακριβό τους φαινόταν; Εκείνο τουλάχιστον δεν θα χρειαζόταν να περάσει απο 3 εταιρίες για να φτάσει.

jap
20-12-17, 10:30
Ας έχει 3 επιλογές, i-parcel με 1 ευρώ, απλό ταχυδρομείο με 3 και γρήγορη αποστολή με 5, λέω εγώ τώρα. Όσο εν πάσει περιπτώσει κοστίζει. Αν δεις σχόλια στο εγγλέζικο amazon (στα fora) είναι εξοργισμένοι οι χρήστες γιατί πειραματίζονται κάθε τόσο με νέες φτηνές υπηρεσίες που είναι για τα μπάζα, για domestic αποστολές εντός Αγγλίας.

Νομίζω είναι ένα από τα πολλά μείον που φέρνει σιγά-σιγά ο γιγαντισμός του amazon. (έτσι πρόχειρα: σαβούρα κινεζοπωλητές marketplace, μαϊμούδες, αναξιόπιστο και απρόβλεπτο shipping, πλασματικές προσφορές σε σύγκριση με το παρελθόν, κατρακύλα στο επίπεδο εξυπηρέτησης).

phantom77
20-12-17, 10:40
Αυτό που με τρελαίνει είναι το εξής: πριν 3 μήνες έκανα μια άλλη παραγγελία, με το ίδιο κόστος ταχυδρομικών. Εκείνη την παραγγελία την έσπασαν σε δύο αποστολές με UPS παρ' όλο που είχα επιλέξει το αντίθετο. Τώρα, ένα αντικείμενο μισού όγκου με τα ίδια ταχυδρομικά, το στέλνουν με την άχρηστη iParcel.
Μάλλον έπρεπε να ορίσω οτι είναι για δώρο, μήπως και κουνηθούν.

Όσο για το forum τους, ένα που έκραζε την iParcel το έκλεισαν.

anon
20-12-17, 11:05
Ας έχει 3 επιλογές, i-parcel με 1 ευρώ, απλό ταχυδρομείο με 3 και γρήγορη αποστολή με 5, λέω εγώ τώρα. Όσο εν πάσει περιπτώσει κοστίζει. Αν δεις σχόλια στο εγγλέζικο amazon (στα fora) είναι εξοργισμένοι οι χρήστες γιατί πειραματίζονται κάθε τόσο με νέες φτηνές υπηρεσίες που είναι για τα μπάζα, για domestic αποστολές εντός Αγγλίας.

Νομίζω είναι ένα από τα πολλά μείον που φέρνει σιγά-σιγά ο γιγαντισμός του amazon. (έτσι πρόχειρα: σαβούρα κινεζοπωλητές marketplace, μαϊμούδες, αναξιόπιστο και απρόβλεπτο shipping, πλασματικές προσφορές σε σύγκριση με το παρελθόν, κατρακύλα στο επίπεδο εξυπηρέτησης).

Μόνο οι εγγλέζοι ειναι εξαγριωμένοι; χαχαχα.
Ολος ο κόσμος ειναι, αλλά είναι πλέον σχεδόν μονοπώλιο. Βλέπεις, ισχύει ότι περίπου και στα απορρυπαντικά. Ξέρεις ότι πληρώνεις την μάρκα ΧΨΖ χρυσάφι, αλλά αυτή βλέπεις συνέχεια διαφήμιση, αυτήν ξέρεις, αυτήν εμπιστεύεσαι. Και ας υπάρχουν ένα κάρο άλλες, πολύ πολύ φθηνότερες.

Παλαιότερα που έπρεπε να πιάσει το Αμαζον, τις καλές εποχές, που πουλούσε απο δικές του αποθήκες, και όχι αυτό που κάνει σήμερα, είχε και την επιλογή αποστολής, συστημένο, μη-συστημένο, με κούριερ κλπ. Μάλλον έχουν μελετήσει και έχουν βρεί, ότι καλύτερα να τα στέλνουν όλα με τη φθηνότερη αποστολή, να την χρεωνουν τιμές μαρκέ (όχι με πόσο χρεώνονται αυτοί) στον καταναλωτή, και εαν χαθούν ή "χαθούν" και μερικά, τα πληρώνουν, μιας και το κόστος είναι σίγουρα πολύ πολύ μικρότερο απο το συνολικό κέρδος. Η εξυπηρέτηση του πελάτη; Στα παπάκια τους (καθώς φαίνεται).

Τελευταίο παράδειγμα. Εχω προβλήματα με το Αμαζον Γερμανίας ειδικότερα, και ετσι δεν ξαναπαραγγέλνω απο εκεί. Δεν είχα προβλήματα με το Αμαζον Αγγλίας, παραγγέλνω κάτι, και μετά στο τρακινγ ανακαλύπτω ότι έρχεται απο Κινα!!!!!
Ναι, απο Κίνα!!!! Καλά ρε φίλε, εγω νόμιζα ότι παραγγέλνω απο Αγγλία, δεν είχε ή τέλος πάντων δεν θυμόμουν κάτι που να λέει ότι παραγγέλνω απο Κινα. Με τους sellers το έχουν κάνει μπάχαλο πιά. Πλέον το Αμαζον ειναι μια πλατφόρμα, και περισσότερο βγάζουν και γιαυτό το δουλεύουν τόσο πολύ, στο να το παίζουν ως πλατφόρμα και να παίρνουν την προμήθεια τους. Καθαρά λεφτά. Δεν κάνουν τίποτα, δίνουν μόνο χώρο για τα καταστήματα και τα προιόντα τους στο σαιτ τους, αυτό κοστίζει αμελητέα, και παίρνουν καθαρά λεφτά. Και στα παπάκια τους η εξυπηρέτηση του πελάτη, και αυτό φαίνεται ότι δεν παίρνουν feedback, δεν ζητάνε, στο τι γίνεται, παρατηρήσεις πελατών, δυνατότητα να επέμβουν κλπ κλπ. Οτι πρόβλημα έχεις, στα παπάκια τους, τράβα με τον seller, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακυρώσεις την παραγγελία σου και να πάρεις τα λεφτά σου, εαν δεν έχεις παραλάβει. Μάλιστα έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο βλακείας θα έλεγα, που πλέον όποιος ναναι μπαίνει seller χωρίς σχεδόν τον παραμικρό έλεγχο του τι υπηρεσίες προσφέρει, και δεν υπάρχει feedback στον καταναλωτή οπως πχ στο Ebay. Μόνο εαν κάποιος κάνει πολλές βλακείες σε αποστολές (δηλαδή δεν στέλνει), και μου έτυχε αυτό, να μην έχω παραλάβει, διαμαρτυρήθηκα, ένα καλώδιο φωτογραφικής μηχανής ήταν, προφανώς τελικά μάλλον κινέζος ήταν και αυτός, μου δώσαν πίσω τα λεφτά μου, και ο seller εξαφανίστηκε απο το σαιτ. Αλλά με άλλη περίπτωση στην Γερμανία που έχω αναφέρει πιο πριν, ο seller πήρε τα λεφτά μου, κάπου 200 ευρώ, για έναν μήνα, χωρις να πάρω τίποτα, μιλάμε απόσταση του μαγαζιού απο το σπίτι μου 300 χλμ οδικώς, ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ, και απλά μου επέστρεψαν τα λεφτά πίσω γιατί λέει έχουν θέμα με την παράδοση. Τώρα φταίει ο κούριερ που επιλέξανε (DPD), μαμουνιά του seller (αν το κάνεις σε πολλούς ταυτόχρονα, σημαίνει ότι μαζεύεις σημαντικό κεφάλαιο, για έναν μήνα, να ξελασπώσεις, δανεικά, άτοκα μιλάμε).

Δεν ξέρω. Οπως και ναχει υπάρχουν κάποια οβαρά θέματα στην Ευρώπη, ειδικά στο logistics, που δεν υπάρχουν στις ΗΠΑ πχ, και έχει να κάνει με την ταχύτητα και το κόστος. Είμαστε εδώ στην Ευρώπη, όλες οι ταχυδρομικές υπηρεσίες, και δημόσια ταχυδρομεία, και οι ιδιωτικές ταχυδρομικές, πολύ πολύ ακριβές και με κάκιστη ποιότητα υπηρεσιών. Ακόμα και οι αμερικανικές, εδώ στην Ευρώπη, συμβαδίζουν με τις ντόπιες, ή θαναι πολύ πολύ ακριβές.

Μπορεί να υπάρξει ´ομως ανταγωνιστής που να τους φάει την δουλειά για να κουνηθούν; Δεν νομίζω. Το πρόβλημα εδώ στην Ευρώπη τελικά δεν ειναι η κακή εξυπηρέτηση του Αμαζον, όσο το γεγονός ότι όποιος και να προσπαθήσει να κάνει την δουλειά του Αμαζον, είτε μαγαζάκια απο μόνα τους, σκοντάφτουν στο γεγονός της πολύ κακής, ΚΑΚΙΣΤΗΣ, ποιότητας και κόστους ταχυδρομικών υπηρεσιών.

Αυτό το γεγονός μπορεί να το εκμεταλλεύεται το κάθε ΑΜΑΖΟΝ (βλέπε τεράστια πολυεθνική), μιας και με τις ίδιας ποιότητας ταχυδρομικές υπηρεσίες, τις πληρωνει το ίδιο πολύ λιγότερο, αλλά τις χρεώνει στον πελάτη όσο θα τις έπαιρνε αυτές τις υπηρεσίες απο οπουδήποτε αλλού. Και αυτό δίνει ένα τεράστιο ανταγωνιστικο πλεονέκτημα, που κανείς δεν μπορεί να το 'χτυπήσει' πλέον.


ΥΓ. Παράδειγμα υποδειγματικού feedback ήταν πχ στο Banggood, που σε αποστολές χωρίς τρακινγ (μου φαίνεται και με τρακινγ, αλλά εκεί κανονικά δεν χρειάζεται), σου ζητούσαν να βάλεις πότε το έλαβες. Αυτό δείχνει ότι δίνουν σημασία στο θέμα αποστολές. Και φαίνεται απο το γεγονός ότι έχει το καλύτερο record σε ότι αφορά αποστολές και σε χρόνους και σε ποιότητα απο ότι άλλοι (όχι ότι ειναι χωρίς κάποια ολισθήματα και αυτό).

Παρακάτω βλέπετε την περίπτωση μου. Παράγγειλα απο Αγγλικό Αμαζον, στις 12/12. Η παραγγελία μπήκε στις 12/12 αλλα'μια βδομάδα ήδη βολοδέρνει εντός Κινας. Ακόμα αποστολή δεν έχει γίνει, ή μάλλον ξεκίνησε χθές. Κάτι που είναι αναμενόμενο για Κινέζους, ΟΚ, αλλά δεν θα έπρεπε να λένε ΞΕΚΑΘΑΡΑ στο σαιτ τους, ότι το προιόν έρχεται απο αποθήκης ΚΙΝΑΣ;;;; Μπορεί να μην θέλω να έρθει απο ΚΙΝΑ, γιατί βιάζομαι. Ξέρω ότι απο ΚΙΝΑ θα κάνει το λιγότερο δυο εβδομάδες, εως μήνα (τόσο κανουν σε μένα), ή μπορεί και τρίμηνο, απο ότι λένε άλλοι....
ΣΤΑ ΠΑΠΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.... Δεν υπάρχει ένα σημείο, ένα τηλέφωνο, ένα εμαιλ, κάτι τέλος πάντων που να διαμαρτυρηθώ. Μόνο να ακυρώσεις την παραγγελία.
189594

cool11
20-12-17, 11:32
Νομιζω ειναι οπως τα λεει ο anon.
Τελευταια φορα που παρηγγειλα απο amazon uk πρεπει να ηταν καπου το 2015...
Καποτε ειχε δωρεαν ταχυδρομικα...πάνε...
Μετα αρχισε αποστολες με την 'για τα πανυγηρια' iparcel...
Feedback δεν ειχε ποτε ετσι κι αλλιως...
Το ebay οχι μονο εχει, και μαλιστα 'πονάει' το negative feedback, αλλα πλεον εχει βαλει και πεδία για το delivery date, αν ηρθε το δεμα στην ωρα του ή αργησε.
Και εχεις επιπλεον και την ασφαλεια του paypal, που ποτε δεν ειχες μεσω amazon.
Εγω πλεον ψωνιζω αποκλειστικα απο ebay, το amazon το εκοψα τελειως.
Τωρα δε, που διαβαζω οτι μπορει να φαινεται ευρωπαιος seller και να βγει...κινεζος, δεν το συζητω καν...

Πιστευω οτι το amazon στην αμερικη πρεπει να ειναι οντως σωστο ηλεκτρονικο καταστημα.
Το βασικό ειναι να εχει δικα του στοκαρισμενα προιοντα και αποθηκες/logistics.
Αν ειναι να κανει απλα τον μεσαζοντα, και μαλιστα να ειναι και πολυ χειροτερα δομημενη πλατφορμα απο το ebay,
δεν αξιζει καθολου πια.

thourios
20-12-17, 11:42
Αγόρασα ένα ρολόι από amazon.com με προπληρωμένους φόρους από πριν από ένα μήνα από ΗΠΑ.
Αποστολή με Aramex. Το είχα σπίτι μου σε μια εβδομάδα.
Το ίδιο υπήρχε στο ebay με περίπου τα ίδια χρήματα αλλά λόγω capital controls δεν μου δεχόταν τις κάρτες από κανένα πωλητή.

phantom77
20-12-17, 11:49
Και αντε να πω οτι δεν ψωνίζω απο Amazon και ψάχνω να βρω αυτό που θέλω απο άλλους εμπόρους. Οι περισσότεροι δεν στέλνουν εκτός Αγγλίας.
Η εταιρία που φτιάχνει το είδος που περιμένω, με στέλνει στο Amazon για online παραγγελία.

Ευτυχώς για τα υγρά του ηλεκτρονικού τσιγάρου έχω βρει ένα μαγαζάκι κάπου στην Αγγλία που στέλνει με Royal Mail, χωρίς έξοδα αποστολής για παραγγελίες πάνω απο 30 λίρες. Σε 5-10 μέρες έχω το πακέτο στα χέρια μου.

thourios
20-12-17, 11:54
Απαγορεύτηκε γενικώς η αποστολή υγρών και άλλων σχετικών με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και πλέον ότι βρίσκουν το κατάσχουν.
Μετά το κανονικό τσιγάρο έκοψα και το ηλεκτρονικό οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά το τι γίνεται αφού δεν ασχολούμαι

phantom77
20-12-17, 12:05
Απαγορεύτηκε γενικώς η αποστολή υγρών και άλλων σχετικών με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και πλέον ότι βρίσκουν το κατάσχουν.
Μετά το κανονικό τσιγάρο έκοψα και το ηλεκτρονικό οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά το τι γίνεται αφού δεν ασχολούμαι

Δεν είναι το θέμα το εμπόρευμα. Θα μπορούσε να είναι και καρφίτσες. Το θέμα είναι οτι το μαγαζάκι έχει πιο αξιόπιστες και πιο φθηνές αποστολές απο το μεγαθήριο Amazon.

sdikr
20-12-17, 12:22
Τελευταίο παράδειγμα. Εχω προβλήματα με το Αμαζον Γερμανίας ειδικότερα, και ετσι δεν ξαναπαραγγέλνω απο εκεί. Δεν είχα προβλήματα με το Αμαζον Αγγλίας, παραγγέλνω κάτι, και μετά στο τρακινγ ανακαλύπτω ότι έρχεται απο Κινα!!!!!

Οτι έχω πάρει απο Amazon επιλέγω πάντα να είναι ή πωλητής το Amazon, ή fullfiled, αυτό το αναφέρει στην σελίδα του προϊόντος πριν πατήσεις το buy.
Ποτέ μου δεν είχα θέμα.
Ακόμα αν θέλεις να έχεις τα καλά του amazon τότε επιλέγεις το sold by amazon.

Τα έχουμε ξαναπεί, το ebay ναι μεν σε καλύπτει για αυτές τις 45 μέρες το paypal για τις 180, αλλά αν έχεις θέμα με εγγύηση μετά τις 180 μέρες απο Κινέζο τότε κάνει τον κινέζο.

phantom77
20-12-17, 12:41
Ακόμα αν θέλεις να έχεις τα καλά του amazon τότε επιλέγεις το sold by amazon.


Στην δική μου περίπτωση, μόλις πέρασε η ημερομηνία παράδοσης που είχε δώσει αρχικά, έβγαλε αμέσως επιλογή για επιστροφή πακέτου και χρημάτων.
Τι να το κάνω όμως; Το άγχος και το τρέξιμο πως θα μου το πληρώσει;

jap
20-12-17, 13:07
Μόνο οι εγγλέζοι ειναι εξαγριωμένοι; χαχαχα.

Δεν παραθέτω όλο το κατεβατό, πολύ καλά τα λες, γνωστή η κατάσταση, είναι τα ίδια που ανέφερα παραπάνω μονολεκτικά.


Οτι έχω πάρει απο Amazon επιλέγω πάντα να είναι ή πωλητής το Amazon, ή fullfiled, αυτό το αναφέρει στην σελίδα του προϊόντος πριν πατήσεις το buy.
Ποτέ μου δεν είχα θέμα.
Ακόμα αν θέλεις να έχεις τα καλά του amazon τότε επιλέγεις το sold by amazon.

Μα αυτό είναι το θέμα, με τους random τρόπους αποστολής σου χαλάνε κι αυτή την εμπειρία. Μέχρι τώρα είσαι προσωπικά τυχερός, κι εμένα άλλες παραγγελίες ήρθαν μια χαρά και φτηνότερα από αλλού, το θέμα είναι τι κάνουν αν κάτσει μια στραβή. Μόνο βιβλία καμιά φορά παραγγέλνω πλέον από marketplace όταν δεν τα βρίσκω σε άλλα κανάλια (alibris, 2-3 συγκεκριμένα βιβλιοπωλεία για τις δικές μου ανάγκες) ή όταν είναι μεγάλη η διαφορά στο κόστος. Για μένα κακή εμπειρία δεν είναι μόνο να χάσεις τα λεφτά σου, αλλά και να περιμένεις να πάρεις κάτι σε 7-10 μέρες επειδή είναι από Ευρώπη και να έρχεται σε ένα μήνα και αν.

Δεν πήρε χαμπάρι ακόμα τη συζήτηση και ο Rastaviper να ενημερώσει για τις περιπέτειες της βαλίτσας που περιμένει, τη μισή Ευρώπη πρέπει να έχει γυρίσει.

@cool11: Δεν ισχύει αυτό που λες για το αμερικάνικο. Εκεί λειτουργούν και κάτω του κόστους για να συνθλίψουν τον ανταγωνισμό σε νέες αγορές που μπαίνουν, π.χ. φρέσκα προϊόντα, αλλά το επίπεδο εξυπηρέτησης είναι χάλια. Τελευταίο κρούσμα η USPS έβγαζε ψεύτικα ηλεκτρονικά ειδοποιητήρια ότι και καλά δεν βρήκε τον παραλήπτη (τα καλά της δικής μας Γενικής) για να μη χάσει το συμβόλαιο με την amazon ότι και καλά θα παραδίδει τα δέματα Prime τσαμπέ και μέσα το πολύ σε μια μέρα. Αν θέλετε links να ψάξω, αλλά δεν μας αφορούν οι συγκεκριμένες καταστάσεις. Και από εκεί που έχουν καταναλωτική συνείδηση έχουν βάλει χέρι στο amazon για τις μαϊμούδες και τα εν αγνοία του αγοραστή κινέζικα και βγήκαν στη φόρα, εδώ είμαστε πολύ πίσω.

Για μένα, αν θέλουν να το παίξουν ebay να αγοράσουν το ebay και να κρατήσουν τη φίρμα του amazon χωριστή μόνο με προϊόντα που πουλούν οι ίδιοι.

RASTAVIPER
20-12-17, 13:15
Το καλό με το ΑΜΑΖΟΝ είναι ότι συνεργάζεται με UPS και DHL για τις ακριβές παραγγελίες. Ότι έχω πάρει πάνω από 60€ με απλό ταχυδρομείο, με αυτά μου έχει έρθει.

Επίσης δεν μιλάς με τρίτον (πχPAYPAL) αν γίνει στραβή, αλλά μαζί τους. Έτσι, τώρα με την βαλίτσα, έκανα τσατ με το support τους μέσω της εφαρμογής και κατευθείαν μπήκε παραγγελία αντικατάσταση. Και επειδή η DHL έχασε την πρώτη παραγγελία, το έστειλαν με UPS και έφτασε σε 4 μέρες.

stefan_city
20-12-17, 13:37
Γιατί δεν προτιμάτε το γαλλικό, γερμανικό, ιταλικό Amazon;
Ή αναφέρεστε λίγο πολύ σε εμπειρίες από όλα;

RASTAVIPER
20-12-17, 14:06
Γιατί δεν προτιμάτε το γαλλικό, γερμανικό, ιταλικό Amazon;
Ή αναφέρεστε λίγο πολύ σε εμπειρίες από όλα;

Προσωπικά δεν έχω βρει ποτέ κάτι στα άλλα Αμαζον πιο κάτω από το αγγλικό.

stefan_city
20-12-17, 16:01
Προσωπικά δεν έχω βρει ποτέ κάτι στα άλλα Αμαζον πιο κάτω από το αγγλικό.

Αν είναι από πλευράς τιμής, ok. Αλλά και πάλι, αν οι τιμές δεν έχουν τόσο σημαντική διαφορά και οι υπηρεσίες παρέχονται καλύτερα, νομίζω αξίζει τον κόπο.

Βέβαια, δεν έχω κάποια πρόσφατη εμπειρία από κανένα ευρωπαϊκό Amazon, υποθετικά μιλάω.

jap
20-12-17, 16:03
Ίδια εταιρεία είναι, πολλές φορές στέλνει κι από τις ίδιες αποθήκες. Κι από ισπανικό ακόμα έχω πάρει που είχε το ίδιο είδος φτηνότερα από τα άλλα amazon (ρολόι). Κι από γαλλικό, γερμανικό, ιταλικό. Τώρα που το γερμανικό έχει και αγγλικά στο site (όχι αυτόματη μετάφραση) ποιος μας κρατά... Τώρα που δεν στέλνει κανένα δωρεάν δεν έχει σημασία ποιο, μόνο η γλώσσα να καταλαβαίνεις τι λένε στις κριτικές και στις περιγραφές των προϊόντων. Προσωπικά τα περί Εγγλέζων για παράδειγμα τα ανέφερα.

anon
20-12-17, 16:38
Αγόρασα ένα ρολόι από amazon.com με προπληρωμένους φόρους από πριν από ένα μήνα από ΗΠΑ.
Αποστολή με Aramex. Το είχα σπίτι μου σε μια εβδομάδα.
Το ίδιο υπήρχε στο ebay με περίπου τα ίδια χρήματα αλλά λόγω capital controls δεν μου δεχόταν τις κάρτες από κανένα πωλητή.

Το ότι σου πέρασε, παρόλο που ήταν απο ΗΠΑ, αν το θεωρείς απλά καλή σου τύχη. Ο κανόνας είναι ότι ακόμα και ΒΙΒΛΙΑ, μπορεί να στα περάσουν τελωνείο (μου συνέβει, 2009, βιβλία συνολικής αξίας 200 ευρώ, απο ΗΠΑ, Αμαζον, για το μεταπτυχιακό, η DHL τα πέρασε τελωνείο, επίτηδες, για να καρπωθεί τα έξοδα εκτελωνισμού και λοιπά που τα παίρνει η ίδια, και έτσι πλήρωσε άλλα 110 ευρώ επιπλέον, 10 ευρώ ΦΠΑ περίπου, και τα υπόλοιπα ήταν στην DHL, εξοδα εκτελωνισμού, φύλακτρα, εξοδα αντικαταβολής και δεν ξέρω τι άλλα).

Οπότε μην θεωρείς την καλή σου τύχη κανόνα. Εαν το έπαιρνες απο ευρωπαικό μαγαζί, να πώ ΟΚ.

- - - Updated - - -


Το καλό με το ΑΜΑΖΟΝ είναι ότι συνεργάζεται με UPS και DHL για τις ακριβές παραγγελίες. Ότι έχω πάρει πάνω από 60€ με απλό ταχυδρομείο, με αυτά μου έχει έρθει.

Επίσης δεν μιλάς με τρίτον (πχPAYPAL) αν γίνει στραβή, αλλά μαζί τους. Έτσι, τώρα με την βαλίτσα, έκανα τσατ με το support τους μέσω της εφαρμογής και κατευθείαν μπήκε παραγγελία αντικατάσταση. Και επειδή η DHL έχασε την πρώτη παραγγελία, το έστειλαν με UPS και έφτασε σε 4 μέρες.

Υποθέτω ότι μιλάς μόνο για προιόντα SOLD By AMAZON. Γιατί για 200 ευρώ, ένα τζάκετ, ένα μήνα παιδευόμουν. Αλλά δεν ήταν sold by amazon, ήταν απο seller μέσω Αμαζον. Και δεν χρησιμοποιησε premium κουριεράδες, υποτίθεται ότι χρησιμοποίησε την DPD Γερμανίας.

ΥΓ. Απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου, και δεν μιλώ για τους λίγους μηνες που είμαι Λουξεμβούργο, πρέπει οι γερμανικές ταχυδρομικές εταιρίες ναναι μακράν οι χειρότερες του πλανήτη.

thourios
20-12-17, 16:53
Δεν είναι θέμα τύχης. Συμφώνησα, επέλεξα και προπλήρωσα τους φόρους στο Amazon για να μην έχω θέμα με το τελωνείο.
Η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη σε όλα τα προϊόντα.
https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&pop-up=1&nodeId=201117970&ref=amazon_global_shipmsg_viewed_help

About Import Fees Deposit
AmazonGlobal offers customers customs duties, taxes and fees ("Import Fees") estimation during checkout and customs clearance on your behalf for certain eligible countries.

Calculating Fees
When AmazonGlobal products are shipped to eligible countries, an estimate of the Import Fees will be levied on the items in your order for shipment to countries outside of the U.S. With your authorization, these funds are used by the carrier or another agent to pay the Import Fees on your behalf (or the recipient's behalf) to the appropriate authorities of the destination country ("Import Fees Deposit"). The payment of import fees is the responsibility of the importer and is levied based on the laws of the country into which the products are being shipped.

Import Fees Deposits will vary depending on the selected shipping method. The Import Fees Deposit is an estimation of the taxes and duties that may apply and isn't an actual calculation. Customs regulations and tax rates applicable to certain goods may change between the date the taxes and duties were estimated and the applicable taxes and duties on the date of import into the destination country. The duty or tax rate is often determined by the classification of a good, which varies by country and region.

Duties and taxes are calculated based on the market value (actual price before any promotions) of the product and not the price after Amazon promotions. This allows destination country customs authorities to obtain the accurate import duties and taxes owed to them based on the actual value of the goods.

For AmazonGlobal items, you won't be charged additional fees if the actual Import Fees exceed the Import Fees Deposit we estimated. For items sold by Amazon Marketplace sellers, please check the seller's policies.

If the actual Import Fees are less than the Import Fees Deposit collected by us on your behalf, you'll automatically be refunded the difference to the payment method you used for the order. You'll receive a notification e-mail confirming the amount of the refund. The process takes 60 days from the shipment date.

Note:

The cost to ship items from each product category to international destinations varies by item, shipment, and shipping option.
The above terms also apply to the shipment of any replacement product that might be shipped if there's a problem with the original shipment. If you return a product to us, you'll be the exporter from the original shipping destination and will be responsible for compliance with all export laws of that country.

Εδώ το πρόβλημα θα ήταν αν με καλούσαν από το τελωνείο να πληρώσω extra.

:)

RASTAVIPER
20-12-17, 18:05
Το ότι σου πέρασε, παρόλο που ήταν απο ΗΠΑ, αν το θεωρείς απλά καλή σου τύχη. Ο κανόνας είναι ότι ακόμα και ΒΙΒΛΙΑ, μπορεί να στα περάσουν τελωνείο (μου συνέβει, 2009, βιβλία συνολικής αξίας 200 ευρώ, απο ΗΠΑ, Αμαζον, για το μεταπτυχιακό, η DHL τα πέρασε τελωνείο, επίτηδες, για να καρπωθεί τα έξοδα εκτελωνισμού και λοιπά που τα παίρνει η ίδια, και έτσι πλήρωσε άλλα 110 ευρώ επιπλέον, 10 ευρώ ΦΠΑ περίπου, και τα υπόλοιπα ήταν στην DHL, εξοδα εκτελωνισμού, φύλακτρα, εξοδα αντικαταβολής και δεν ξέρω τι άλλα).

Οπότε μην θεωρείς την καλή σου τύχη κανόνα. Εαν το έπαιρνες απο ευρωπαικό μαγαζί, να πώ ΟΚ.

- - - Updated - - -



Υποθέτω ότι μιλάς μόνο για προιόντα SOLD By AMAZON. Γιατί για 200 ευρώ, ένα τζάκετ, ένα μήνα παιδευόμουν. Αλλά δεν ήταν sold by amazon, ήταν απο seller μέσω Αμαζον. Και δεν χρησιμοποιησε premium κουριεράδες, υποτίθεται ότι χρησιμοποίησε την DPD Γερμανίας.

ΥΓ. Απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου, και δεν μιλώ για τους λίγους μηνες που είμαι Λουξεμβούργο, πρέπει οι γερμανικές ταχυδρομικές εταιρίες ναναι μακράν οι χειρότερες του πλανήτη.

Ναι και τα 2 Dispatched from and sold by Amazon

frap
21-12-17, 00:00
Δεν είναι θέμα τύχης. Συμφώνησα, επέλεξα και προπλήρωσα τους φόρους στο Amazon για να μην έχω θέμα με το τελωνείο.Η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη σε όλα τα προϊόντα.Δεν υπήρχε το Amazon Global το 2009 :pΑλλά καλά έκανες και το χρησιμοποίησες... πρέπει να σταματήσει αυτό το πράμα με τις χρεώσεις των courrier για τον εκτελωνισμό...
Εδώ το πρόβλημα θα ήταν αν με καλούσαν από το τελωνείο να πληρώσω extra.:)Ότι και να σου χρέωνε η courrier θα τα έπαιρνες πίσω από το Amazon μέχρι cent. Και μετά θα τα βρίσκανε μεταξύ τους. Έχει συμβεί.

phantom77
22-12-17, 08:09
Δική μου παραγγελία (βιβλίο) έφυγε από amazon 5/10 με iparcel. Στις 18/10 ήρθε email από IS&S με νέο αριθμό ΕΛΤΑ και ενημέρωση ότι θα πρέπει να παραλάβω από το τοπικό κατάστημα. Μέσω ΕΛΤΑ έκανε άλλες 2 μέρες να φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο (Άγιο Δημήτριο-Κ.Δ.-Νίκαια), παρέλαβα χωρίς να έρθει χαρτάκι.

Έχουμε φτάσει στον τελευταίο κρίκο της αλυσίδας των άχρηστων: τα ΕΛΤΑ. Απο την Τρίτη έχει φύγει το πακέτο απο τον Αγ. Δημήτριο και αγνοείται.

Μήπως θυμάσαι αν το tracking ενημερωνόταν για το δικό σου πακέτο;

jap
22-12-17, 09:45
Ναι, κανονικά. Και μάλιστα είχα γράψει εδώ μέσα γιατί το είχα περάσει με ένα ψηφίο λάθος στο trackchecker, ψαχνόμουν ενώ είχε έρθει στο τοπικό ταχυδρομείο (2 μέρες από το email της IS&S). Ευτυχώς με βοήθησε άλλος φίλος που είχε περάσει πρόσφατα τη διαδικασία και έβγαλα άκρη. Άλλα 2 που περιμένω μέσω ΕΛΤΑ τσουλάνε κανονικά, αλλά το 1 είχε σκαλώσει 2 μέρες στο Κ.Δ. Έχουν αυξημένο φόρτο είναι αλήθεια.

phantom77
22-12-17, 10:05
Μάλιστα.... Ευχαριστώ.
Το δικό μου δεν φαίνεται να έχει φτάσει καν στο ΚΔ Αττικής.

Πάω κατευθείαν για full refund και ας ψάξει το Αmazon να βρει που είναι το δέμα για να το πάρει πίσω.

jap
22-12-17, 13:16
Πάρε ένα τηλέφωνο την IS&S, δεν χάνεις τίποτα. Εμένα αυτοί μου βρήκαν το λάθος με τον κωδικό της iparcel. Παίζει ακόμα και να παραδίδουν στο ταχυδρομείο συγκεκριμένες μέρες.

phantom77
22-12-17, 13:44
Μα δεν είναι θέμα λάθους κωδικού. Ο κωδικός αναγνωρίζεται απο τα ΕΛΤΑ, το tracking όμως έχει σταματήσει στο κλείσιμο απο ταχυδρομείο Αγ. Δημητρίου.

Όποιον και να πάρω τηλέφωνο τώρα, τζάμπα θα συγχυστώ παραπάνω. Είναι δώρο που πρέπει να δώσω τη Δευτέρα, δεν προλαβαίνουν να με βοηθήσουν.

- - - Updated - - -

Ένα δεν μπορώ να καταλάβω: το πακέτο μου το παρέλαβε η iParcel η οποία το έδωσε στην ISS η οποία το έδωσε στα ΕΛΤΑ.
Πως είναι δυνατόν μια παράδοση όπου εμπλέκονται 3 εταιρίες να τους συμφέρει περισσότερο απο την UPS Economy π.χ.;

stamka
31-12-17, 17:49
για τον ιδιο λογο που ειναι να πας Αθηνα-Λονδινο απευθειας ή Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Λονδινο (με μετεπιβιβαση αρα 2 εταιριες)

evantigger
31-12-17, 20:33
Μα δεν είναι θέμα λάθους κωδικού. Ο κωδικός αναγνωρίζεται απο τα ΕΛΤΑ, το tracking όμως έχει σταματήσει στο κλείσιμο απο ταχυδρομείο Αγ. Δημητρίου.

Όποιον και να πάρω τηλέφωνο τώρα, τζάμπα θα συγχυστώ παραπάνω. Είναι δώρο που πρέπει να δώσω τη Δευτέρα, δεν προλαβαίνουν να με βοηθήσουν.

- - - Updated - - -

Ένα δεν μπορώ να καταλάβω: το πακέτο μου το παρέλαβε η iParcel η οποία το έδωσε στην ISS η οποία το έδωσε στα ΕΛΤΑ.
Πως είναι δυνατόν μια παράδοση όπου εμπλέκονται 3 εταιρίες να τους συμφέρει περισσότερο απο την UPS Economy π.χ.;

Έχουν εσωτερικές συμφωνίες. Επίσης τα ΕΛΤΑ στο last mile είναι πολύ πιο αποδοτικά από οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρεία.

jap
01-01-18, 20:33
...άνετα αν είχα επιλογή θα διάλεγα ό,τι μου στέλνουν στο last mile να τα αναλάμβανε η ACS ή η Speedex (για την δική μου περιοχή, για άλλες μπορεί να είναι άλλες εταιρείες). Τα ΕΛΤΑ στις περισότερες πλέον περιοχές κάνουν διανομές 1 άντε 2 φορές την εβδομάδα, άσε που πλέον δεν φέρνουν καν μαζί τους συστημένα και δέματα, αυτόματα βγαίνει για τα πάντα ειδοποίηση. Ίσως εσύ μένεις σε κάποια από τις λίγες περιοχές που δεν την έχουν πατήσει ακόμη.

phantom77
08-01-18, 11:10
Με τις μ@λ@κίες του Αmazon και της iParcel, έμεινα με ένα πακέτο που δεν το χρειάζομαι πλέον και δεν μπορώ να το κρατήσω για να το χρησιμοποιήσω του χρόνου (έχει ημερομηνία λήξης). Διαβάζοντας την πολιτική επιστροφών τους, βλέπω οτι δεν προβλέπουν αποζημίωση για τα έξοδα αποστολής της επιστροφής για την περίπτωση μου. Δεν είναι λάθος παραγγελία ή προβληματικό εμπόρευμα, απλά άργησε. Πολύ.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

RASTAVIPER
08-01-18, 11:20
Με τις μ@λ@κίες του Αmazon και της iParcel, έμεινα με ένα πακέτο που δεν το χρειάζομαι πλέον και δεν μπορώ να το κρατήσω για να το χρησιμοποιήσω του χρόνου (έχει ημερομηνία λήξης). Διαβάζοντας την πολιτική επιστροφών τους, βλέπω οτι δεν προβλέπουν αποζημίωση για τα έξοδα αποστολής της επιστροφής για την περίπτωση μου. Δεν είναι λάθος παραγγελία ή προβληματικό εμπόρευμα, απλά άργησε. Πολύ.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

Μιλα με το support μηπως σε καλυψουν.

nikolaos7
10-01-18, 10:01
Σίγουρα θα έχει αναφερθεί κάπου, αλλά τι γίνεται με την εγγύηση των προϊόντων από amazon; Θέλω να πάρω κάτι ηχεία που δεν υπάρχουν εδώ, αλλά υπάρχει επίσημο service της εταιρείας. Ισχύει η ευρωπαϊκή εγγύηση;

RASTAVIPER
10-01-18, 10:44
Σίγουρα θα έχει αναφερθεί κάπου, αλλά τι γίνεται με την εγγύηση των προϊόντων από amazon; Θέλω να πάρω κάτι ηχεία που δεν υπάρχουν εδώ, αλλά υπάρχει επίσημο service της εταιρείας. Ισχύει η ευρωπαϊκή εγγύηση;

Για ό,τι χαλάει, μιλάς με το support της Αμαζον, δεν πας σε τοπικά καταστήματα.
Μπορεί να σου ζητήσουν να το στείλεις πίσω ή θα σου στείλουν άλλο, αν υπάρχει ακόμα εγγύηση.

hammered
05-03-18, 10:26
Έχει κάνει κανείς επιστροφή προϊόντος; Έχω κάποιες απορίες:
1. Αφότου πατήσεις "return items" και συμπληρώσεις κάποιες πληροφορίες σου δίνει οδηγίες και τα labels που πρέπει να βάλεις στο πακέτο. Όταν μου λέει "all items must be sent by 9 Mar 2016" εννοεί να τα έχω ταχυδρομήσει μέχρι τότε ή να τα έχουν παραλάβει μέχρι τότε;
2. Κάπου μου λέει ότι θα μου επιστρέψουν το κόστος επιστροφής μέχρι ύψους 8 λίρες. Πώς θα ξέρουν το κόστος επιστροφής όμως;
3. Παρότι μου λένε το παραπάνω στο νούμερο 2, στις οδηγίες που μου έβγαλαν λένε "Please note that the return postage will be added to your refund if the return is a result of our error". Άρα τι θα γίνει στο τέλος; Θα μου πληρώσουν τα έξοδα αποστολής ή όχι;
4. Υπάρχει κανένα γενικό tip τι να κάνω και τι να προσέξω για την επιστροφή του προϊόντος; Το προϊόν είναι μικρό σε διαστάσεις. Είναι obd2 bluetooth dongle.

Veldrin
05-03-18, 10:41
Έχει κάνει κανείς επιστροφή προϊόντος; Έχω κάποιες απορίες:
1. Αφότου πατήσεις "return items" και συμπληρώσεις κάποιες πληροφορίες σου δίνει οδηγίες και τα labels που πρέπει να βάλεις στο πακέτο. Όταν μου λέει "all items must be sent by 9 Mar 2016" εννοεί να τα έχω ταχυδρομήσει μέχρι τότε ή να τα έχουν παραλάβει μέχρι τότε;
2. Κάπου μου λέει ότι θα μου επιστρέψουν το κόστος επιστροφής μέχρι ύψους 8 λίρες. Πώς θα ξέρουν το κόστος επιστροφής όμως;
3. Παρότι μου λένε το παραπάνω στο νούμερο 2, στις οδηγίες που μου έβγαλαν λένε "Please note that the return postage will be added to your refund if the return is a result of our error". Άρα τι θα γίνει στο τέλος; Θα μου πληρώσουν τα έξοδα αποστολής ή όχι;
4. Υπάρχει κανένα γενικό tip τι να κάνω και τι να προσέξω για την επιστροφή του προϊόντος; Το προϊόν είναι μικρό σε διαστάσεις. Είναι obd2 bluetooth dongle.

1. Να τα έχεις στείλει μέχρι τότε (να τα έχουν κάνει το πρώτο scan.
2. Στην Αγγλία απλά το πας μέχρι ταχυδρομείο, δεν πληρώνεις κάτι για κόστος επιστροφής, δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει για Ελλάδα.
3. Ότι στο 2
4. Βάλε τα labels να φαίνονται καθαρά, αν θες κάλυψε τα με κάτι διάφανο μη φάνε βροχή αλλά να μπορούν και να σκαναριστούν, και τύλιξε το item μέσα σε bubble wrap εντός του δικού σου κουτιού αποστολής. Μη λυπηθείς την ταινία γιατί τα δέματα τρώνε πολύ ξύλο.

euri
05-03-18, 11:40
Από τρίτες χώρες θα πρέπει να πληρωθούν τα έξοδα αποστολής από τον πελάτη.

2. Το Amazon σου λέει ότι για το συγκεκριμένο προϊόν καλύπτει μέχρι μέγιστο 8 λίρες για μεταφορικά. Αν πληρώσεις 13 λίρες, τότε θα πάρεις πίσω 8. Αν πληρώσεις 5 λίρες, τότε μάλλον θα κερδίσεις 3 λίρες :)

3. Αν το προϊόν το επιστρέφεις λόγω υπαιτιότητας του Amazon (πχ, αποστολή λάθους προϊόντος, κατεστραμμένο προϊόν, κλπ), τότε θα σου επιστρέψουν τα έξοδα αποστολής, σύμφωνα με τα παραπάνω. Αν το επιστρέφεις για δικούς σου λόγους, πχ επειδή δεν ταιριάζει με το feng-shui του αυτοκινήτου σου, τότε δε θα σου πιστώσουν τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.