PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

hammered
05-03-18, 12:27
Από τρίτες χώρες θα πρέπει να πληρωθούν τα έξοδα αποστολής από τον πελάτη.

2. Το Amazon σου λέει ότι για το συγκεκριμένο προϊόν καλύπτει μέχρι μέγιστο 8 λίρες για μεταφορικά. Αν πληρώσεις 13 λίρες, τότε θα πάρεις πίσω 8. Αν πληρώσεις 5 λίρες, τότε μάλλον θα κερδίσεις 3 λίρες :)

3. Αν το προϊόν το επιστρέφεις λόγω υπαιτιότητας του Amazon (πχ, αποστολή λάθους προϊόντος, κατεστραμμένο προϊόν, κλπ), τότε θα σου επιστρέψουν τα έξοδα αποστολής, σύμφωνα με τα παραπάνω. Αν το επιστρέφεις για δικούς σου λόγους, πχ επειδή δεν ταιριάζει με το feng-shui του αυτοκινήτου σου, τότε δε θα σου πιστώσουν τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή.



Δηλαδή εγώ που το γυρνάω επειδή είναι ελαττωματικό δεν θα πάρω τίποτα από έξοδα επιστροφής;
Αν είναι έτσι τότε ενδεχομένως να μην αξίζει να το επιστρέψω. 6 λίρες έκανε. Αν πληρώσω 3-5 ευρώ για έξοδα επιστροφής, τι να κάνω τα 1-2 που θα μου μείνουν;(συν το ότι πλήρωσα και τα έξοδα της αρχικής αποστολής).
Τελικά μπούρδες το amazon. Αν παραγγείλεις κάτι φθηνό απλά εύχεσαι να είναι έτσι όπως νομίζεις ότι είναι. Αν θες επιστροφή....

- - - Updated - - -


Δηλαδή εγώ που το γυρνάω επειδή είναι ελαττωματικό δεν θα πάρω τίποτα από έξοδα επιστροφής;
Αν είναι έτσι τότε ενδεχομένως να μην αξίζει να το επιστρέψω. 6 λίρες έκανε. Αν πληρώσω 3-5 ευρώ για έξοδα επιστροφής, τι να κάνω τα 1-2 που θα μου μείνουν;(συν το ότι πλήρωσα και τα έξοδα της αρχικής αποστολής).
Τελικά μπούρδες το amazon. Αν παραγγείλεις κάτι φθηνό απλά εύχεσαι να είναι έτσι όπως νομίζεις ότι είναι. Αν θες επιστροφή....

(δες bold)
Τώρα θυμήθηκα ότι μου είπε ότι θα επιστραφούν 8.89 λίρες. Οπότε βάζει και μέρος τον αρχικών εξόδων αποστολής φαντάζομαι. Αλλά πάλι δεν αξίζει.

RASTAVIPER
05-03-18, 12:40
Καλά μου αρέσει που βγάζεις δικά σου συμπεράσματα.
Και σου πληρώνει μεταφορικά και σου φαίνονται λίγα και το βγάζεις και άχρηστο.

Δεν υπάρχει περίπτωση αν κάτι είναι ελαττωματικό,.να μην καλυφτείς σε αξία και μεταφορικά 100%.
Απλά κάνε ξεκάθαρη συνεννόηση μαζί τους.

euri
05-03-18, 17:32
Μα, αν είναι ελαττωματικό δεν είναι δικό σου σφάλμα, ο έμπορος είναι υπόλογος. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση φυσικά και θα αποζημιωθείς για τα έξοδα αποστολής. Πώς έφτασες στο αντίθετο συμπέρασμα;

RASTAVIPER
14-03-18, 14:02
Άλλο ένα θέμα με παραγγελία από το αγγλικό Αμαζον και παράδοση με DHL.
Πακέτο ξεκίνησε από Αγγλία, πήγε Γερμανία και λανθασμένα έβγαλε μήνυμα για παράδοση κάπου εκεί τοπικά.

Μετά από 4 μέρες χωρίς ενημέρωση στο tracking έστειλα email στο Customer support και αποφάσισαν να μου πιστωσουν όλο το ποσό των μεταφορικών!
Επίσης είπαν ότι η παραγγελία όντως είχε λάθος πάει για παράδοση στην Γερμανία και ότι την ανακατευθυναν στην χώρα μου.

Αναρωτιέμαι αν όλο το σκηνικό έγινε λάθος από την.DHL ή από την ίδια την.Αμαζον.

john_who
15-03-18, 23:38
Από την ίδια την Αμαζόνα πιστεύω

nnn
18-04-18, 14:44
Ενδιαφέρουσα εξέλιξη



Amazon introduced international shipping from the US on Tuesday, in an update that will see shoppers from around the world be able to purchase over 45 million items from the online retailer's catalog.

Amazon might be a global retail giant, but until now it's offered localized versions of its services within the countries it operates. The perception often is that Amazon is everywhere, but it took until December 2017 for the company to launch in what you might consider to be a key market: Australia. With international shopping, it's breaking down borders for the first time.

The new shopping experience is available through web browser and the Amazon Shopping app, the company said in a press release. Shopping will be available in five languages, including English, Spanish, Simplified Chinese, German, and Brazilian Portuguese, with the ability to shop in 25 currencies.

So that there are no nasty surprises, all items listed for international shopping will be displayed with their shipping costs, and import duty estimates. When it comes to international delivery, Amazon will handle every stage including the tricky business of courier services for customs clearance.

Thanasis159
18-04-18, 15:38
Ενδιαφέρουσα εξέλιξη

Δεν υπήρχε καιρό αυτή η δυαντότητα ή κάτι έχει αλλάξει και το χάνω;

anon
18-04-18, 16:26
Νομίζω πια ο τιτλος του νήματος δεν έχει νόημα, μιας και η ΑΜΑΖΟΝ δεν στέλνει πουθενά δωρεάν, εκτός εαν πληρώνεις Amazon prime και επιπλέον τα προιόντα καλύπτονται απο το Amazon Prime, και αυτό πάλι σε κάποιες χώρες, όχι παντού.

spartak
18-04-18, 18:20
Δεν υπήρχε καιρό αυτή η δυαντότητα ή κάτι έχει αλλάξει και το χάνω;

Η δυνατότητα αυτη υπήρχε σε ελάχιστα προιόντα αν ο πωλητής (amazon marketplace) τα έστελνε ο ίδιος. Στα πιο πολλά προιόντα που πωλούνται στο com δεν τα έστελνε Ελλάδα.

ariadgr
18-04-18, 20:09
Νομίζω πια ο τιτλος του νήματος δεν έχει νόημα, μιας και η ΑΜΑΖΟΝ δεν στέλνει πουθενά δωρεάν, εκτός εαν πληρώνεις Amazon prime και επιπλέον τα προιόντα καλύπτονται απο το Amazon Prime, και αυτό πάλι σε κάποιες χώρες, όχι παντού.

O τίτλος είχε αλλάξει σε (Δεν ισχύει πλέον η δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα) όταν έπαψε η Δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των £25

Ο προηγούμενος τίτλος ήταν "Amazon UK: Δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των £25"

Επειδή όμως πράγματι πέρασαν αρκετά χρόνια από τότε, ο τίτλος πλέον άλλαξε σε "Amazon UK".

Zus
18-04-18, 20:16
O τίτλος είχε αλλάξει σε (Δεν ισχύει πλέον η δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα) όταν έπαψε η Δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των £25

Ο προηγούμενος τίτλος ήταν "Amazon UK: Δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των £25"

Επειδή όμως πράγματι πέρασαν αρκετά χρόνια από τότε, ο τίτλος πλέον άλλαξε σε "Amazon UK".

Και γιατί μένει τόσο συγκεκριμενοποιημένος. Ας αλλάξει σε Amazon γενικότερα, καθώς πέρα από την τελευταία εξέλιξη με το αμερικανικό, τα σχόλια και για τα υπόλοιπα ευρωπαικά amazon, είναι αρκετά ;)

ariadgr
18-04-18, 20:56
Και γιατί μένει τόσο συγκεκριμενοποιημένος. Ας αλλάξει σε Amazon γενικότερα, καθώς πέρα από την τελευταία εξέλιξη με το αμερικανικό, τα σχόλια και για τα υπόλοιπα ευρωπαικά amazon, είναι αρκετά ;)

OK. :oneup:

euri
18-04-18, 21:05
Νομίζω πια ο τιτλος του νήματος δεν έχει νόημα, μιας και η ΑΜΑΖΟΝ δεν στέλνει πουθενά δωρεάν, εκτός εαν πληρώνεις Amazon prime και επιπλέον τα προιόντα καλύπτονται απο το Amazon Prime, και αυτό πάλι σε κάποιες χώρες, όχι παντού.

Το γερμανικό Amazon στέλνει στη Φινλανδία δωρεάν για παραγγελίες από κάποιο ποσό και πάνω, ακόμη κι αν δεν είσαι Prime member.

anon
18-04-18, 21:14
Το γερμανικό Amazon στέλνει στη Φινλανδία δωρεάν για παραγγελίες από κάποιο ποσό και πάνω, ακόμη κι αν δεν είσαι Prime member.

Βύσματα...

euri
19-04-18, 06:10
Είναι φίλοι μας οι Γερμανοί :mrgreen:

RASTAVIPER
19-04-18, 08:31
Το γερμανικό Amazon στέλνει στη Φινλανδία δωρεάν για παραγγελίες από κάποιο ποσό και πάνω, ακόμη κι αν δεν είσαι Prime member.

Απορώ γιατι αυτο δεν γινεται με ολες τις ευρωπαικες χωρες.
Δηλαδη ας βαλουν πχ μινιμουμ ποσο παραγγελιας 50-60€ για δωρεαν μεταφορικα.

anon
19-04-18, 11:41
Απορώ γιατι αυτο δεν γινεται με ολες τις ευρωπαικες χωρες.
Δηλαδη ας βαλουν πχ μινιμουμ ποσο παραγγελιας 50-60€ για δωρεαν μεταφορικα.

Γιατί να βάλουν, αφού ο κόσμος πληρωνει; Εαν χάνανε πελατεία έναντι ανταγωνισμού, θαταν αλλιώς τα πράγματα... καλώς κακώς το Αμαζον έχει καταντήσει σχεδόν μονοπώλιο..

thourios
25-04-18, 08:52
Κοίταζα λίγο τις χρεώσεις της πιστωτικής μου κάρτας και είδα χρέωση στο για το Amazon prime που δεν ξέρω πως ενεργοποιήθηκε.
Πιθανόν κάτι θα ήταν κλικαρισμένο σε μια αγορά. Τέλος πάντων. Δεν μου χρειάζεται. Tο ακύρωσα και περιμένω επιστροφή.
Δείτε λίγο τους λογαριασμούς σας όσοι έχετε αμφιβολίες.
193185

RASTAVIPER
25-04-18, 09:47
Νιώθω σαν να έκλεψα το Αμαζον.. :p

Παράγγειλα πριν κάτι βδομάδες ένα αντικείμενο αξίας 50£ από τρίτο πωλητή.
Μετά από τόσο καιρό,.βλέπω ότι δεν έχει σταλεί οπότε έστειλα μήνυμα στο customer support. Με ενημέρωσαν ότι είναι άγνωστο πότε θα σταλεί και μου πρότειναν άλλον έμπορο για ταχύτερη αποστολή, αλλά από εκεί κόστιζε 60£. Μάλιστα μου έδωσαν και 20£ πιστωτικό, ως gift card.
Έλα όμως που στέλνει μήνυμα και άλλο άτομο του customer support τους και για κάποιο λόγο έδωσε άλλο ένα gift card των 20£ για παλιότερο αντικείμενο που παραδόθηκε εδώ και μήνες!

Οπότε παράγγειλα το πράγμα από τον άλλο πωλητή στα 60-40=20£!
Πάντα τέτοια και ελπίζω να μην ζητάνε τίποτα λεφτά μετά!

anon
25-04-18, 09:56
Κοίταζα λίγο τις χρεώσεις της πιστωτικής μου κάρτας και είδα χρέωση στο για το Amazon prime που δεν ξέρω πως ενεργοποιήθηκε.
Πιθανόν κάτι θα ήταν κλικαρισμένο σε μια αγορά. Τέλος πάντων. Δεν μου χρειάζεται. Tο ακύρωσα και περιμένω επιστροφή.
Δείτε λίγο τους λογαριασμούς σας όσοι έχετε αμφιβολίες.
193185

επιστροφή δεν νομίζω να πάρεις. Απλά θα σταματήσουν να σε χρεώνουν. γιατί ειναι συνδρομή, κάθε μήνα.

thourios
25-04-18, 10:00
Μου έστειλαν mail ότι θα επιστρέψουν το ποσό από μόνοι τους αφού δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Τώρα πως ενεργοποιήθηκε δεν ξέρω.

lewton
25-04-18, 10:04
Μου έστειλαν mail ότι θα επιστρέψουν το ποσό από μόνοι τους αφού δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Τώρα πως ενεργοποιήθηκε δεν ξέρω.

Λογικό να το επιστρέψουν, χίλιες φορές να χάσουν λίγα λεφτά παρά να φάνε κακή δημοσιότητα.

- - - Updated - - -


επιστροφή δεν νομίζω να πάρεις. Απλά θα σταματήσουν να σε χρεώνουν. γιατί ειναι συνδρομή, κάθε μήνα.

Αφού δεν το γράφει, πώς ξέρεις ότι δεν τον χρέωσαν ετήσιο;
Αλλά είτε ετήσιο είτε μηνιαίο, ξέρουν αν το έχει χρησιμοποιήσει ή όχι.

thourios
25-04-18, 10:07
Για να μην μπερδευόμαστε. Είδα στην κάρτα την χρέωση.
Οπότε μπήκα στη σελίδα του Amazon.uk και απενεργοποίησα την υπηρεσία.
Ούτε mail έστειλα ζητώντας εξηγήσεις ούτε τίποτα.
Αυτομάτως ήρθε mail που λέει για την επιστροφή.

anon
25-04-18, 10:09
προφανώς για να τον έχουν βάλει στο prime, γιατί το έχω δεί, όταν παραγγέλνεις, σου λεει να σε βάλω στο prime για λιγότερα ταχυδρομικά;
Απο ότι έχω δεί, και απο το αγγλικό, γερμανικό και γαλλικό, σε όλα πάει μηνιάτικο. εαν παραγγέλνεις, αυτόματα κοιτάει εαν δικαιούσε δωρεάν αποστολή (μόνο για prime, και όχι πάντα, ειδικά εαν είναι για άλλη χώρα παίζει) και το περνάει αυτόματα.
Χώρια που σου στέλνει ένα κάρο μυνήματα, για να χρησιμοποιήσεις την πλατφόρμα prime για τραγούδια και ταινίες και δεν ξέρω τι άλλο.

thourios
25-04-18, 10:15
Βλέπω τώρα και στον προηγούμενο μήνα μια χρέωση prime 1,38 λίρες. Μια μέρα πριν χρεωθεί μια παρεγγελία που είχα κάνει.
Τέσπα. Υπάρχει κάποιο όφελος για τους κάτοικους της Ελλάδος; Δεν νομίζω να έχει νόημα η χρήση της υπηρεσίας.

Πάντως μου φαίνεται ότι ίσως έγινε κάτι όπως γίνεται με τα freeware προγράμματα που αν δεν προσέξεις και πατήσεις ή δεν πατήσεις ανάλογα ΟΚ σε φορτώνουν διάφορα άλλα άχρηστα σκουπίδια.
Οπότε ας το λάβουμε υπόψη.

Veldrin
25-04-18, 10:40
Έχω τώρα 3 χρόνια prime και δεν είχα ιδέα πως εφαρμόζει τόσο επιθετική πολιτική σε όσους δεν το χρησιμοποιούν.

thourios
26-04-18, 09:31
Έχω τώρα 3 χρόνια prime και δεν είχα ιδέα πως εφαρμόζει τόσο επιθετική πολιτική σε όσους δεν το χρησιμοποιούν.

Δεν νομίζω για τους κάτοικους της Ελλάδος να προσφέρει κάτι το prime ώστε να δικαιολογεί την συνδρομή.

anon
26-04-18, 12:52
Δεν νομίζω για τους κάτοικους της Ελλάδος να προσφέρει κάτι το prime ώστε να δικαιολογεί την συνδρομή.
Βασικά αν δεν έχεις Amazon στην χώρα σου, δεν έχει νόημα Amazon Prime του Amazon της χώρας σου... Γιατί αν είναι να πληρώνεις Prime πχ στο αγγλικό, κάποια μπορεί να έρχονται δωρεάν, τα περισσότερα όχι.

phantom77
26-04-18, 13:13
Έχει βέβαια και κάποια είδη που είναι διαθέσιμα μόνο σε Prime πελάτες. για ένα τέτοιο είχα πάρει τον ένα δωρεάν μήνα που έδιναν.
Ξέχασα να ακυρώσω τη συνδρομή στο τέλος του μήνα, πήραν γύρω στα €70 απο την κάρτα μου αλλα, μόλις ακύρωσα τελικά, τα επέστρεψαν αμέσως χωρίς να κάνω κάτι παραπάνω.

anon
29-04-18, 16:52
και μιας και ο τίτλος έγινε, γενικά AMAZON
ας δούμε μερικά καινούργια πράγματα και θάματα για την εταιρία φαινόμενο.

1) Η ΑΜΑΖΟΝ χρησιμοποιείται (εν γνώσει της;; δεν ξέρω) ως μηχανισμός ξεπλύματος χρήματος! Πως γίνεται αυτό; Εχεις την δυνατότητα να βάλεις ένα βιβλίο, δικό σου, πχ σε ηλεκτρονική μορφή, το οποίο εφόσον πωλείται επίσης σε ηλεκτρονική μορφή, μπορεί ο συγγραφέας να έχει 70% της τιμής πώλησης ως δικαιώματα. Και όταν μιλάμε για τιμή πώλησης, μιλάμε ότι για αυτές τις περιπτώσεις τιμές απο 200-300 δολλάρια έως και 3000 δολλάρια! Και τι περιέχουν τα βιβλία αυτά; ΤΙΠΟΤΑ. Παραδείγματα αναφέρουν μυθιστορημα παραγμένο απο υπολογιστή, που ειναι φυσικά εν ολίγοις βλακώδες, ή επαναλαμβόνες φράσεις. Και μιλάμε για βιβλία μικρά, μπορεί και 24 σελίδες πχ (αυτό που κάνει σχεδόν 3000) δολλάρια.
Πως δουλεύει ο μηχανισμός αυτός; Πως χρησιμοποιείται; Πες ότι υπάρχουν δυο συναλλασόμενοι, και πρέπει ο Α να δώσει κάποια χρήματα στον Β, για κάποιες υπηρεσίες ή προιόντα (μπορεί να είναι οτιδήποτε, νόμιμα έως και παράνομα). Eαν λοιπόν δεν εμπιστεύεσαι το μπιτικοιν σαν μέθοδο συναλλαγών, μια άλλη εναλλακτική ειναι αυτό. Ο Α παίρνει τις υπηρεσίες ή προιόντα και σε αντάλλαγμα, αντί να δώσει χρήματα απευθείας (που πολλές φορές δεν είναι εφικτό λόγω απόστασης), αντί να κάνει τραπεζική μεταφορά ή οτιδήποτε άλλο, απλά αγοράζει το "βιβλίο" του Β απο το ΑΜΑΖΟΝ. Βέβαια υπάρχει και το 30% προμήθεια, αλλά WTF ακόμα και στο μπιτκοιν, μετατροπές απο fiat currency σε bitcoin και μετα πάλι σε fiat currency (plus εαν πέσει η ισοτιμία) μπορεί να κάνουν (και ίσως μάλιστα κάνουν) ικανοποιητικό αυτό το 30% για τελείως ΝΟΜΙΜΟ χρήμα....
Πηγή: https://www.theguardian.com/books/2018/apr/27/fake-books-sold-amazon-money-laundering

2) Η γνωστή μας ΑΜΑΖΟΝ, μπλοκάρει πελάτες, εαν δεί ότι δεν καλύπτουν τα γούστα της. Τι εννοώ; Παράδειγμα. Κάποιος ονόματι Νέλσον, στο Αμέρικα, αγόρασε συνολικά 340 προιόντα απο το Αμαζον. Στα 37 απο αυτά, έκανε επιστροφή. Γιατί; Δεν ξέρω, δεν με ενδιαφέρει, η απάντηση της Αμαζον όμως έχει ενδιαφέρον. Ο πελάτης αυτός έχει μπαναριστεί απο το σύστημα. Οχι μόνο δεν μπορεί πλέον να κάνει αγορές (ή επιστροφές), αλλά του έχουν μπλοκάρει και την χρήση απο το πιστωτικό του υπόλοιπο!!! (το τελευταιο νομίζω ότι μπορεί να πάει δικαστικά, αλλά άντε να αντιμετωπίσεις έναν κολοσσό σε αμερικανικό δικαστήριο). Φυσικά δεν είναι ο μόνος πελάτης που είχε αυτή την αντιμετώπιση, και προφανώς θα δούμε όλο και περισσότερους πελάτες, που δεν ανταποκρίνονται στα κριτήρια της ΑΜΑΖΟΝ, να μπλοκάρονται απο τον κολοσσό (μέχρις ότου κάνουν καμμιά ομάδα και πάνε με ομαδική αγωγή).
https://www.theguardian.com/money/2016/mar/18/banned-by-amazon-returning-faulty-goods-blocked-credit-balance
Εαν έχεις kindle, η κατάσταση γίνεται ακόμη χειρότερη, γιατί το κάθε kindle είναι "δεμένο" με συγκεκριμένο λογαριασμό. Εαν ο λογαριασμός σου είναι μπλοκαρισμένος (όχι διεγραμμένος), ουσιαστικά το kindle σου είναι επίσης μπλοκαρισμένο, σαν ναναι bricked. Εαν έχεις πληρώσει συνδρομή σε Amazon prime, για ταινίες και μουσική, επίσης όλα τα λεφτά σου είναι χαμένα.


Ενδιαφέροντα πράγματα κάνει η AMAZON!

jap
29-04-18, 19:44
Εντάξει, για το 1ο λέει και το άρθρο ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για ξέπλυμα χρήματος, όχι ότι χρησιμοποιείται και το όλο άρθρο βασίζεται σε ένα περιστατικό. Μέσα στις πολλές πρωτοπορίες προκύπτουν και τέτοιες βλακείες.

Για το 2ο το έχω διαβάσει κι αλλού, είναι από τα πολλά κουλά του amazon, όσο γίνονται γίγαντες τόσο συμβαίνουν τέρατα.

Για μένα άλλα είναι τα μεγάλα φάουλ και αλλού πρέπει να δώσουν προτεραιότητα. Έχουν παρεισφρήσει (ή μάλλον τους άνοιξαν διάπλατα τις πόρτες) ένα σωρό Κινέζοι πωλητές, μεταξύ των οποίων πωλητές μαϊμούδων (http://fortune.com/2018/03/03/amazon-complicit-selling-counterfeit-products/). Πέρα από κάτι χαριτωμένα περιστατικά που το amazon μπέρδεψε τα στοκ γνήσιων με στοκ με μαϊμούδες και έστελνε το ίδιο μαϊμούδες (https://sellercentral.amazon.com/forums/t/be-careful-amazon-com-directly-selling-counterfeits-of-our-products/349116/4), το τεράστιο θέμα είναι ότι δεν υπάρχει απόλυτη διαφάνεια για τους τρίτους πωλητές. Εγώ αγοράζοντας δεν είναι εύκολο να δω από πού θα φύγει το αγαθό που αγοράζω, το amazon προτείνει πάντα το συνολικά φτηνότερο αν είσαι στις κύριες αγορές του, μη υπολογίζοντας τους τεράστιους χρόνους που μπορεί να κάνει το κινέζικο ή το ενδεχόμενο τελωνείου.

Κι άλλο ένα σημαντικό το μπάχαλο με τα μεταφορικά που σε κάθε παραγγελία παίζουμε λαχείο με τι τρόπο και πόσο γρήγορα θα έρθει.

anon
29-04-18, 21:01
Εντάξει, για το 1ο λέει και το άρθρο ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για ξέπλυμα χρήματος, όχι ότι χρησιμοποιείται και το όλο άρθρο βασίζεται σε ένα περιστατικό. Μέσα στις πολλές πρωτοπορίες προκύπτουν και τέτοιες βλακείες.

Για το 2ο το έχω διαβάσει κι αλλού, είναι από τα πολλά κουλά του amazon, όσο γίνονται γίγαντες τόσο συμβαίνουν τέρατα.

Για μένα άλλα είναι τα μεγάλα φάουλ και αλλού πρέπει να δώσουν προτεραιότητα. Έχουν παρεισφρήσει (ή μάλλον τους άνοιξαν διάπλατα τις πόρτες) ένα σωρό Κινέζοι πωλητές, μεταξύ των οποίων πωλητές μαϊμούδων (http://fortune.com/2018/03/03/amazon-complicit-selling-counterfeit-products/). Πέρα από κάτι χαριτωμένα περιστατικά που το amazon μπέρδεψε τα στοκ γνήσιων με στοκ με μαϊμούδες και έστελνε το ίδιο μαϊμούδες (https://sellercentral.amazon.com/forums/t/be-careful-amazon-com-directly-selling-counterfeits-of-our-products/349116/4), το τεράστιο θέμα είναι ότι δεν υπάρχει απόλυτη διαφάνεια για τους τρίτους πωλητές. Εγώ αγοράζοντας δεν είναι εύκολο να δω από πού θα φύγει το αγαθό που αγοράζω, το amazon προτείνει πάντα το συνολικά φτηνότερο αν είσαι στις κύριες αγορές του, μη υπολογίζοντας τους τεράστιους χρόνους που μπορεί να κάνει το κινέζικο ή το ενδεχόμενο τελωνείου.

Κι άλλο ένα σημαντικό το μπάχαλο με τα μεταφορικά που σε κάθε παραγγελία παίζουμε λαχείο με τι τρόπο και πόσο γρήγορα θα έρθει.

το τελευταιο που αναφέρεις μου έχει συμβεί δυο φορές. ισως δεν πρόσεξα αρκετά, αλλά ενώ πίστευα ότι αγόραζα απο ΗΒ, τελικά η αποστολή ήταν απο Κίνα.

jap
25-05-18, 11:51
Το ανέκδοτο της ημέρας (https://www.protothema.gr/world/article/790788/den-ehei-xanaginei-exupno-iheio-parakouse-tesseris-fores-kai-esteile-idiotiki-suzitisi-se-asheto-trito/). Η αλήθεια είναι πως τόσο το Google Home όσο και το Amazon Echo είναι πολύ δημοφιλή στην Αμερική, μου κάνει εντύπωση τέτοια διείσδυση για μια τόσο ανώριμη τεχνολογία. Βέβαια τα πουσάρουν τρομερά οι εταιρείες που τα φτιάχνουν.

Συγγνώμη για τη σάπια πηγή, το μεταφέρω όπως έπεσα πάνω του, δεν έχω χρόνο να ψάξω από πού το αντέγραψαν, φαντάζομαι σε γενικές γραμμές να το μεταφέρουν σωστά.

Red Yonko
30-05-18, 19:54
Εμ μπορώ να ρωτήσω κάτι;

Αμα κάποιος μου δώσει χρήματα στην κάρτα του amazon γίνεται να τα βγάλω σε ευρώ ή αναγκαστικά πρέπει να παίρνω απο το αμαζον για να τα εξαργυρώνω; Το ψάχνω το θέμα αλλά δεν το βρίσκω

tsigarid
30-05-18, 21:44
Πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσεις, δεν σου δίνουν μετρητά.

rebeskes
01-06-18, 18:07
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να προβώ σε αγορά τηλεόρασης. Κάνοντας μια έρευνα αγοράς βλέπω προιόντα στο amazon ~100 ευρώ κάτω. Έχει πάρει κανείς τηλεόραση από το amazon και αν ναι από ποιο amazon.co.uk ή το de?
θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν προβώ σε τέτοια αγορά; κοιτάω για μία 49 ιντσών

Veldrin
01-06-18, 18:09
Αν εξακολουθεί να είναι 100 ευρώ κάτω μετά από τα μεταφορικά, τότε κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. Η εγγύηση πρέπει να είναι και είναι πανευρωπαική.

frap
01-06-18, 18:14
Ένα φεγγάρι είχαν σταματήσει να στέλνουν τηλεοράσεις, στην Ελλάδα τουλάχιστον, μεγαλύτερες από 32".... Ξανάρχισαν;

thourios
01-06-18, 18:18
Δεν νομίζω να συμφέρει και θυμάμαι παλαιότερα που είχα ψάξει δεν έστελναν Ελλάδα.
Στο μεταξύ διαφέρουν και τα μοντέλα που προορίζονται για εδω οπότε μπορεί να υπάρχουν κσι ασυμβατότητες.

RASTAVIPER
01-06-18, 18:47
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να προβώ σε αγορά τηλεόρασης. Κάνοντας μια έρευνα αγοράς βλέπω προιόντα στο amazon ~100 ευρώ κάτω. Έχει πάρει κανείς τηλεόραση από το amazon και αν ναι από ποιο amazon.co.uk ή το de?
θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν προβώ σε τέτοια αγορά; κοιτάω για μία 49 ιντσών

Τα μεταφορικά τα είδες;
Υποψιάζομαι ότι θα κοστίζουν την μισή αξία της τηλεόρασης.

rebeskes
01-06-18, 18:55
και μαζί με τα μεταφορικά και όλα κομπλέ είναι 100 ευρώ κάτω

frap
02-06-18, 15:59
Για δώσε κανένα llink. Μακάρι να άλλαξαν πολιτική...

rebeskes
03-06-18, 20:31
μπήκα στο amazon.co.uk έβαλα τα στοιχεία μου ελλάδα αθήνα κτλ κτλ κτλ έβαλα το προιόν στο καλάθι και έφτασα μέχρι το σημείο που μου ζητάει την κάρτα μου έβγαλε τα κόστη μεταφορά και όλα κομπλέ

lewton
05-06-18, 08:45
Δεν νομίζω να συμφέρει και θυμάμαι παλαιότερα που είχα ψάξει δεν έστελναν Ελλάδα.
Στο μεταξύ διαφέρουν και τα μοντέλα που προορίζονται για εδω οπότε μπορεί να υπάρχουν κσι ασυμβατότητες.

Ασυμβατότητες από UK ή Γερμανία προς Ελλάδα το 2018; :rtfm:

phantom77
05-06-18, 10:14
Ασυμβατότητες από UK ή Γερμανία προς Ελλάδα το 2018; :rtfm:

Αν σου έρθει με αγγλικό καλώδιο τροφοδοσίας και ψάχνεις μετά να βρεις αντάπτορα, θα σου πω εγώ ;)

thourios
05-06-18, 10:58
Αυτό με το καλώδιο λύνεται δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα.
Κάποιες όμως τηλεοράσεις δεν ξέρω για τα τελευταία μοντέλα, πριν δυο χρόνια που είχα ψάξει είχαν κάποιες διαφορές.
Πχ. Στο τηλεχειριστήριο να έχουν πάνω το εικονίδιο prime ή άλλα άχρηστα για μας τους περισσότερους ή διαφορές στο μενού.
Αυτό φαίνεται και από το μοντέλο Πχ KX12345EL για Ελλάδα και αντίστοιχα KX12345UK για Αγγλία. ή μπορεί να ακολουθείτε ο αριθμός του μοντέλου από άλλους χαρακτήρες στο
τέλος άσχετους που εμείς δεν ξέρουμε τι συμβολίζουν. Επίσης πολλές φορές οι πωλητές δεν γράφουν το πλήρης μοντέλο στις πληροφορίες γράφουν σκέτο το KX12345. Το πλήρης μοντέλο φαίνεται στο πίσω μέρος της τηλεόρασης.
Φυσικά τώρα αυτά τα προβλήματα να μην υπάρχουν εν έτη 2018.
Θυμάμαι κάτι τέτοιες τηλεοράσεις έφερνε το e-shop παρα εισαγωγή με άλλα μενού από αυτά που έφερνε η ελληνική αντιπροσωπεία.
Θα έλεγα λοιπόν ότι θέλει μεγάλη προσοχή πριν παραγγείλουμε ειδικά τηλεόραση και μετά ψαχνόμαστε.

Αντίστοιχα βέβαια πολύ παλαιότερα θυμάμαι τηλεοράσεις πάρα εισαγωγής Samsung (ακριβώς τα ίδια μοντέλα, με διαφορά ενός χαρακτήρα στην ετικέτα πίσω που έφερνε το Praktiker ήταν εξοπλισμένες με MPEG4 αποκωδικοποιητές φθηνότερες από τις εδώ αντιπροσωπείας που έκαναν τον Κινέζο για να ξεφορτωθούν αυτές με το MPEG2 και την πάτησαν οι αγοραστές για μερικούς μήνες αναγκαστικά αγόρασαν και αποκωδικοποιητές.

Oι τηλεοράσεις σήμερα που αγοράζουμε πρέπει οπωσδήποτε να αποκωδικοποιούν σήμα DVBT2 H.265 HEVC για να μην ψαχνόμαστε για κουτιά μετά.

tsigarid
05-06-18, 15:40
Αν σου έρθει με αγγλικό καλώδιο τροφοδοσίας και ψάχνεις μετά να βρεις αντάπτορα, θα σου πω εγώ ;)

Μισό ευρώ κάνει ο αντάπτορας και τον έχουν όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικά είδη. Όταν αλλάζει το ρεύμα να φοβάσαι, αλλά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα εντός Ευρώπης.

duende
12-06-18, 15:20
εχει κανενα νοημα η αγορα prime συνδρομης για αποστολες προς Ελλαδα?

ariadgr
12-06-18, 23:43
εχει κανενα νοημα η αγορα prime συνδρομης για αποστολες προς Ελλαδα?

Οχι...

skel
31-07-18, 12:05
παιδιά, κοίταγα απο άμαζον.com να πάρω για τον υπολογιστή τίποτα αλλά επειδή δεν έχω ξαναπάρει, πληρώνω κάτι παραπάνω απο αυτά που αναφέρει ? Ευχαριστώ!


Shipping & Fee Details
Price $24.99
AmazonGlobal Shipping + $17.18
Estimated Import Fees Deposit + $10.12

@ ADSLgr.com All rights reserved.