PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

psolord
29-01-19, 16:57
Ναι αυτό έκανα. Πόσο δύσκολο είναι να βάλουν ένα " I did not receive it" option σε ένα κατεβατάρι από επιλογές;

Και γιατί δε βάζουν tracking numbers οι, οι, οι.... να μη τους πω;

Δηλαδή ευτυχώς που έφτασε και το ακριβό κομμάτι της παραγγελίας. Επίσης χωρίς tracking number. Απλά το παράτησε ο ταχυδρόμος στην αυλή. Άντε να το βουτάγανε και αυτό. Και με χρέωσαν και 9 ευρώ έξοδα αποστολής! Οι γυφταραίοι! :evil:


Σε ευχαριστώ.

lewton
29-01-19, 16:58
Να τους πεις να σε πάρουν τηλέφωνο από τη φόρμα επικοινωνίας.

Εμένα φέτος το Δεκέμβρη μου έστειλαν ένα αντικείμενο μόνο από δυο που είχα παραγγείλει μαζί (ουσιαστικά σαν πακέτο, ένα επιτραπέζιο και τα συνοδευτικά γυαλιά) και έκανα αυτό, με πήραν άμεσα τηλέφωνο και μου επέστρεψαν το ποσό για το κομμάτι που έλειπε.

anon
29-01-19, 18:52
στο θέμα της αποστολής δεν τους δικαιολογώ. Παλαιότερα είχες την επιλογή, απλό ταχυδρομείο/αποστολή ή συστημένο/κουριερ με τρακινγ που κόστιζε φυσικά παραπάνω. Τώρα προφανώς δεν το κάνουν αυτό, γιατί σου λέει στα τόσα δέματα να χαθούν πέντε δέκα, τα ξαναστέλνουμε και τέλος, τους βγαίνει πιο φθηνά γιατί κάνουν ομαδικές αποστολές με συγκεκριμένες εταιρίες μαζικά.

Στις ΗΠΑ έχουν πάμπολες περιπτώσεις κλοπής δεμάτων Αμαζον, που μεταφέρονται απο κανονικά ταχυδρομεία κλπ, και έχει ξεκινήσει πρόγραμμα να πιάνουν κλέφτες. Στέλνουν φεικ δέμα, με μηχανισμό εντοπισμού, και παρακολουθούν. Ηδη πιάστηκαν κάποιοι. Σε άλλες χώρες υπάρχει τόση εμπιστοσύνη, σε βαθμό κακουργήματος θα έλεγα, που αφήνουν δέμα κιβώτιο, συστημένο κλπ κλπ, σε όποιον γείτονα ανοίξει την πόρτα! (μιλάω για το Λουξεμβούργο).

psolord
29-01-19, 19:11
Μου εκαναν λεει ηδη refund; wtf; ουτε 2 ωρες δε περασαν! :hmm:

nemesis1
29-01-19, 19:22
Μου εκαναν λεει ηδη refund; wtf; ουτε 2 ωρες δε περασαν! :hmm:


Τώρα θα πρέπει κι εσύ άμεσα να πάρεις πίσω το γυφταραίοι.:whistle:

Όχι τίποτα άλλο, αλλά, παίζει τις επόμενες μέρες να παραλάβεις και το δέμα κανονικά, μου έχει τύχει!

psolord
29-01-19, 19:26
Ναι ρε φιλε, δεν προλαβαινεις ουτε να τους βρισεις να το ευχαριστηθεις!

Η βρισια πηγαινε στο οτι χρεωσαν αρκετα μεταφορικα και δεν εδωσαν ουτε ενα τρακινγκ.

Τεσπα το παιρνω πισω! :p

Zus
29-01-19, 19:27
Τώρα θα πρέπει κι εσύ άμεσα να πάρεις πίσω το γυφταραίοι.:whistle:

Όχι τίποτα άλλο, αλλά, παίζει τις επόμενες μέρες να παραλάβεις και το δέμα κανονικά, μου έχει τύχει!



Εκεί μας έχουν φτάσει, να παρακαλάμε να αργήσει πολύ το δέμα :p

psolord
29-01-19, 20:03
Οχι να με συγχωρειτε. Εγω θελω ερθει στην ωρα του.

Να ερθει με καθυστερηση δε μου λεει κατι. Απλα θα κανω reply στο φιλο Yohan οτι το δεμα ηρθε και να κανει επαναχρεωση. Οπως δεν θελω οι αλλοι να ειναι ατιμοι, ετσι δεν θελω να ειμαι και εγω. Το οτι εχω να κανω με το Αμαζον που εχει 10^24 μεγαλυτερη οικονομικη δυναμη απο εμενα, δεν εχει να λεει κατι.

Πριν απο χρονια ειχε αργησει μια SD Card. Εκανα παραπονα, μου την ξαναστειλανε και τελικα ηρθαν και οι δυο. Τους εστειλα μηνυμα και τους λεω θα τις κρατησω και τις δυο, καντε χρεωση. Οπως και εγινε.

Τελικα η μια χαθηκε μαζι με το κινητο που την ειχα μεσα, το οποιο μου επεσε απο την τσεπη. Ηταν φανταζομαι μηνυμα απο το συμπαν, αλλα εγω ακαθεκτος. Το εγραψα στα φρυδια μου και συνεχιζω σε πορεια που θα με κανει να πεθανω φτωχος. :oneup:

tsigarid
29-01-19, 21:33
Στις ΗΠΑ έχουν πάμπολες περιπτώσεις κλοπής δεμάτων Αμαζον, που μεταφέρονται απο κανονικά ταχυδρομεία κλπ, και έχει ξεκινήσει πρόγραμμα να πιάνουν κλέφτες. Στέλνουν φεικ δέμα, με μηχανισμό εντοπισμού, και παρακολουθούν. Ηδη πιάστηκαν κάποιοι. Σε άλλες χώρες υπάρχει τόση εμπιστοσύνη, σε βαθμό κακουργήματος θα έλεγα, που αφήνουν δέμα κιβώτιο, συστημένο κλπ κλπ, σε όποιον γείτονα ανοίξει την πόρτα! (μιλάω για το Λουξεμβούργο).

Αν δεν χρειάζεται υπογραφή για την παραλαβή, που ποτέ δεν χρειάζεται με απλό ταχυδρομείο, και στις ΗΠΑ αφήνουν το πακέτο σε όποιον ανοίξει την πόρτα.

phantom77
30-01-19, 00:34
Αν δεν χρειάζεται υπογραφή για την παραλαβή, που ποτέ δεν χρειάζεται με απλό ταχυδρομείο, και στις ΗΠΑ αφήνουν το πακέτο σε όποιον ανοίξει την πόρτα.

Ή ακόμα χειρότερα, απλά τα αφήνουν έξω απο την πόρτα. Τον όρο "porch pirate" φαντάζομαι τον έχεις ακούσει.

RASTAVIPER
30-01-19, 08:46
Ναι ρε φιλε, δεν προλαβαινεις ουτε να τους βρισεις να το ευχαριστηθεις!

Η βρισια πηγαινε στο οτι χρεωσαν αρκετα μεταφορικα και δεν εδωσαν ουτε ενα τρακινγκ.

Τεσπα το παιρνω πισω! :p

Τι εκανες λεει;
Εδωσες 9ευρω μεταφορικα και λες οτι χρεωσαν αρκετα μεςταφορικα;;
Δηλαδη τι παραγγειλες;
2 κολλες χαρτι και βγηκαν ακριβα τα μεταφορικα.

lewton
30-01-19, 10:21
Αν δεν χρειάζεται υπογραφή για την παραλαβή, που ποτέ δεν χρειάζεται με απλό ταχυδρομείο, και στις ΗΠΑ αφήνουν το πακέτο σε όποιον ανοίξει την πόρτα.

Εδώ το δίνουν και στον γείτονα και είναι περίπου αδύνατον να πεις στον ταχυδρόμο να μην το αφήσει στον γείτονα. Θεωρητικά μπορείς αλλά στην πράξη 2-3 φορές που επέλεξα την επιλογή να μην το αφήσουν στον γείτονα με έγραψαν στα φρύδια τους.

psolord
30-01-19, 12:12
Τι εκανες λεει;
Εδωσες 9ευρω μεταφορικα και λες οτι χρεωσαν αρκετα μεςταφορικα;;
Δηλαδη τι παραγγειλες;
2 κολλες χαρτι και βγηκαν ακριβα τα μεταφορικα.

Παλαιότερα τα έστελναν τσάμπα και με DHL. Φυσικά και είναι πολλά τα μεταφορικά.

Zus
30-01-19, 12:13
Τι εκανες λεει;
Εδωσες 9ευρω μεταφορικα και λες οτι χρεωσαν αρκετα μεςταφορικα;;
Δηλαδη τι παραγγειλες;
2 κολλες χαρτι και βγηκαν ακριβα τα μεταφορικα.

9 ευρώ είναι λίγα δηλαδή? :hmm:

sdikr
30-01-19, 12:58
Παλαιότερα τα έστελναν τσάμπα και με DHL. Φυσικά και είναι πολλά τα μεταφορικά.
:oneup:
Με 9 ευρώ στέλνει και το Sportdirect με DHL, κούτα ολόκληρη tracked στην πόρτα σου και μαξ 10 ημέρες, όποτε φυσικά και τα 9 ευρώ για χωρίς tracking και πάνω απο 10 ημέρες είναι πολύ.

RASTAVIPER
30-01-19, 14:38
Εξαρτάται τι παίρνεις.
Αλλά για ακριβά ή μεγάλα αντικείμενα θεωρώ στάνταρ ένα 25αρι από ξένη χώρα προς άλλη χώρα.

Στην τελική ούτε μέσα στην Ελλάδα δεν πάει μεγάλο κουτί από πόλη σε πόλη με 9€ και σας φαίνονται πολλά από το εξωτερικό προς Ελλάδα;

Zus
30-01-19, 14:46
Εξαρτάται τι παίρνεις.
Αλλά για ακριβά ή μεγάλα αντικείμενα θεωρώ στάνταρ ένα 25αρι από ξένη χώρα προς άλλη χώρα.

Στην τελική ούτε μέσα στην Ελλάδα δεν πάει μεγάλο κουτί από πόλη σε πόλη με 9€ και σας φαίνονται πολλά από το εξωτερικό προς Ελλάδα;

Εξαρτάται και εσύ για τι μέγεθος αναφέρεσαι. Αν είναι τηλεόραση οκ. Αν είναι βιβλίο όχι.

Και επίσης μην ξεχνάμε ότι δνε μιλάμε για ένα μαγαζάκι της πλάκας με μερικές δεκάδες μεταφορές σε ελλάδα. Εδώ μιλάμε για ποσότητες. Μιλάμε για ειδικές συμφωνίες κλπ.

anon
30-01-19, 16:20
Εξαρτάται τι παίρνεις.
Αλλά για ακριβά ή μεγάλα αντικείμενα θεωρώ στάνταρ ένα 25αρι από ξένη χώρα προς άλλη χώρα.

Στην τελική ούτε μέσα στην Ελλάδα δεν πάει μεγάλο κουτί από πόλη σε πόλη με 9€ και σας φαίνονται πολλά από το εξωτερικό προς Ελλάδα;

Αλλες οι τιμές τελικού καταναλωτή και άλλες οι τιμές που παίρνει το Αμαζον (ειδικά το Αμαζον). Οσο περισσότερο τζίρο κάνεις τόσο κατεβαινει το κόστος, και σε αυτό παίζουν όλες οι εταιρίες κούριερ αλλά και ταχυδρομεία.

phantom77
30-01-19, 18:56
Αγορά αξίας €45 απο αγγλικό μαγαζί, αποστολή απο την αποθήκη τους στη Γερμανία: για κιβώτιο 50x50x50cm και βάρους περίπου 5 κιλών, έδωσα €5 και το έφερε στην πόρτα μου η DHL Express σε 10 μέρες

Αγορά αξίας €9 απο το Amazon.UK, αποστολή απο την αποθήκη τους στη Γερμανία: για πακέτο 40x40x5cm και βάρους 0,5 κιλών έδωσα €9 και το παρέλαβα μετά 20+ μέρες (χωρίς tracking φυσικά)...

vasilisx
12-02-19, 20:56
γεια σας, παραγγειλα ενα προιον 24 δεκεμβριου με χρεωση πιστωτικης καρτας στα 70,33€ απο amazon γερμανιας, οπου μετα απο μια βδομαδα μου εστειλαν μηνυμα και μου ειπαν οτι δεν εγινε χρεωση και να βρω αλλο τροπο πληρωμης. δεν εκανα αλλο τροπο πληρωμης και το αφησα. Αρχες Φλεβαρη μου ηρθε το προιον που παραγγειλα στα 70,33€ που αναφερθηκα χωρις να πληρωθει, και σημερα μια επιστολη και μου λεει να πληρωσω τα 70,33€ και λογω καθυστερησεις πληρωμής να πληρωσω και λογω καθυστερησεις πληρωμης και μου εβγαλαν ποσο 138,47€!!!

τους εστειλα email αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα. τι ειναι αυτο τωρα;;; μπορει να σου στειλουν εναν προιον χωρις να πληρωσεις και μετα να σου ζητανε πηρω χρηματα με τοκο;;
201436

spartak
12-02-19, 21:07
γεια σας, παραγγειλα ενα προιον 24 δεκεμβριου με χρεωση πιστωτικης καρτας στα 70,33€ απο amazon γερμανιας, οπου μετα απο μια βδομαδα μου εστειλαν μηνυμα και μου ειπαν οτι δεν εγινε χρεωση και να βρω αλλο τροπο πληρωμης. δεν εκανα αλλο τροπο πληρωμης και το αφησα. Αρχες Φλεβαρη μου ηρθε το προιον που παραγγειλα στα 70,33€ που αναφερθηκα χωρις να πληρωθει, και σημερα μια επιστολη και μου λεει να πληρωσω τα 70,33€ και λογω καθυστερησεις πληρωμής να πληρωσω και λογω καθυστερησεις πληρωμης και μου εβγαλαν ποσο 138,47€!!!

τους εστειλα email αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα. τι ειναι αυτο τωρα;;; μπορει να σου στειλουν εναν προιον χωρις να πληρωσεις και μετα να σου ζητανε πηρω χρηματα με τοκο;;
201436

Το παρέλαβες το προιόν; Αν δεν το ήθελες γιατί το παρέλαβες;

sdikr
12-02-19, 21:11
Αυτό που σου ήρθε τι το έκανες;

vasilisx
12-02-19, 21:41
Το παρέλαβες το προιόν; Αν δεν το ήθελες γιατί το παρέλαβες;

Ήταν απλό, το βρήκα εξω απο την πόρτα. Δεν λέω να μην το πληρώσω, αλλά γιατί να πληρώσω τα διπλά? Δεν περιμένα να έρθει, δεν χρεώθηκα, πως το στέλνουν χωρις να πληρωθούν?

famous-walker
12-02-19, 22:22
Η εταιρία αυτή φαίνεται πως είναι εισπρακτική. Θα σου έλεγα να κάνεις μια απόπειρα να επικοινωνήσεις κατευθείαν με το amazon και μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα να μην ανοίξεις καν την συσκευασία. Τώρα το τι ζητάνε άλλοι μάλλον τόσα τους λείπουν αλλά αυτό το παραπανω σιγουρα δεν είναι νομική συμβουλή.

Zus
12-02-19, 22:26
Με τοκογλυφο να είχες μπλέξει λιγότερα θα σου ζητούσε. Τι καραγκιοζιλικια είναι αυτά από την Amazon?

RASTAVIPER
12-02-19, 23:50
Δεν εχω ξανακουσει τετοια ιστορια.
Δεν υπαρχει ιστορικο να στελνεται πακετο απο Αμαζον χωρις πληρωμη.
Υπαρχουν email που ενημερωνουν τον πελατη ποτε στελνεται κατι. Αν δεν υπηρχε τετοια ενημερωση, δεν μπορει ξαφνικα να βρεις πακετο εξω απο την πορτα σου.

Μπορει ο Βασιλης να μας ενημερωσει για την προηγουμενη επικοινωνια σχετικα με την πορεια της παραγγελιας;
Υπηρχε καποιο email για αποστολη;
Βαλε εδω κανενα screenshot.

Veldrin
12-02-19, 23:54
Γενικά η υπόθεση βρωμάει, άνοιξε case με το amazon, κάνε/ζήτα επιστροφή του προιόντος με tracking και μην ξανασχοληθείς.

vasilisx
13-02-19, 00:20
Δεν εχω ξανακουσει τετοια ιστορια.
Δεν υπαρχει ιστορικο να στελνεται πακετο απο Αμαζον χωρις πληρωμη.
Υπαρχουν email που ενημερωνουν τον πελατη ποτε στελνεται κατι. Αν δεν υπηρχε τετοια ενημερωση, δεν μπορει ξαφνικα να βρεις πακετο εξω απο την πορτα σου.

Μπορει ο Βασιλης να μας ενημερωσει για την προηγουμενη επικοινωνια σχετικα με την πορεια της παραγγελιας;
Υπηρχε καποιο email για αποστολη;
Βαλε εδω κανενα screenshot.

201452

μηνυμα στις 2 Γεναρη που μου λεει οτι αποστελεται το προιον. ηρθε αρχες φλεβαρη, εως σημερα δεν εχω χρεωθει στην πιστωτικη μου καρτα που εδωσα
οριστε και εδω στην λεπτομερειες παραγγελειας που δειχνει τροπο πληρωμης με καρτα που τελειωνει σε 831
201453
και μου ηρθε σημερα αυτο το γραμμα που αναφερθηκα παραπανω.
επικοινωνισα με amazon, μου ειπαν οτι δεν ολκληρωθηκε η πληρωμη και σας ζηταμε να μας πληρωσετε μεσω εμβασματος που μου εδωσαν ΙΒΑΝ για να πληρωσω, και ενω στην αρχη μου ειπαν να επικοινωνησω με την εισπρακτικη εταιρεια "infoscore" που ελαβα την επιστολη και να πληρωσω ολο το ποσο (138€), τους διαβεβαιωσα οτι απο εσας εγινε η παραγγελεια με εσας μιλαω, και πληρωνω μονο 70,33€ που κοστιζει αυτο που ηθελα να αγορασω, και μετα μου ειπα να τους βαλω μεσω εμβασματος τα 70,33€ και τελος...

και ποιος μου λεει οτι αν κανω το εβασμα μετα δεν θα μου χρωσουν την καρτα που δεν το εχουν κανει ακομα;;;
το κορυφαιο είναι οτι μου ειπαν οτι στελνουμε τα προιοντα κια αν δεν μπορουμε να τραβιξουμε τα χρηματα, τοτε σας ζηταμε να μας κανετε εβασμα του προιοντος.
201454
και αν εγω τωρα δε κανω το εβασμα τι θα κανουν; θα ερθουν σπιτι μου να με γυρευουν ή θα περασουν το χρεος στην εφορια;;;

ariadgr
13-02-19, 00:28
οριστε και εδω στην λεπτομερειες παραγγελειας που δειχνει τροπο πληρωμης με καρτα που τελειωνει σε 831


Direct debit λέει, μήπως πάτησες κάτι λάθος;
Όταν είναι με κάρτα εμένα δείχνει το σύμβολο της Visa ή Mastercard, 4 αστεράκια και 4 ψηφία (δεν αναφέρει direct debit)...
Για δες αντίστοιχα το payment method σε προηγούμενες παραγγελίες σου.

https://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=201578640

The following credit and debit cards can be used as payment:

Zahlung per Kreditkarte (Credit Cards: MasterCard, American Express, Visa Card, Amazon.de VISA Card, also prepaid cards of these brands)
Zahlung per Bankeinzug (Direct Debit, from a German or Austrian bank account)

sdikr
13-02-19, 00:29
Δεν εχω ξανακουσει τετοια ιστορια.
Δεν υπαρχει ιστορικο να στελνεται πακετο απο Αμαζον χωρις πληρωμη.
Υπαρχουν email που ενημερωνουν τον πελατη ποτε στελνεται κατι. Αν δεν υπηρχε τετοια ενημερωση, δεν μπορει ξαφνικα να βρεις πακετο εξω απο την πορτα σου.

Μπορει ο Βασιλης να μας ενημερωσει για την προηγουμενη επικοινωνια σχετικα με την πορεια της παραγγελιας;
Υπηρχε καποιο email για αποστολη;
Βαλε εδω κανενα screenshot.


Γενικά η υπόθεση βρωμάει, άνοιξε case με το amazon, κάνε/ζήτα επιστροφή του προιόντος με tracking και μην ξανασχοληθείς.



Μιλάει για Amazon De, δεν βλέπω κάτι το βρώμικο στην υπόθεση, το πακέτο το έλαβε, ενημέρωση είχε

famous-walker
13-02-19, 00:30
Αμα δεν θες ούτε το ένα ούτε το άλλο η μόνη λύση είναι να το στείλεις πίσω. Τώρα αν θες να το κρατήσεις στο τσάμπα...

sdikr
13-02-19, 00:31
και αν εγω τωρα δε κανω το εβασμα τι θα κανουν; θα ερθουν σπιτι μου να με γυρευουν ή θα περασουν το χρεος στην εφορια;;;


Έχω γνωρίσει περιπτώσεις που απο χρέη στην Γερμανία βρεθήκανε να χρωστάνε στην εφορία στην Ελλάδα.
Θέλεις να το παίξεις;

vasilisx
13-02-19, 00:37
θα το πληρωσω για να τελειωνω, εχω ανοιξει την συσκευασια, ενημερωσε ειχα οτι εγινε αποστολη, αλλα οχι να μου χρεωνουν παραπανω και να με στελνουν σε εισπρακτικη εταιρεια γιατι καθηστερησα να πληρωσω, ενω το εστειλαν χωρις να εχουν παρει τα χρηματα τους...
απο την στιγμη που δεν ειχα χρεωσει δεν τους ενοχλησα να τους ρωτησω που ειναι το δεμα μου.

Zus
13-02-19, 00:37
Έχω γνωρίσει περιπτώσεις που απο χρέη στην Γερμανία βρεθήκανε να χρωστάνε στην εφορία στην Ελλάδα.
Θέλεις να το παίξεις;

Ιδιωτική γερμανική εταιρία πέρασε τα χρέη στην ελληνική εφορία?

Και καλά για το ποσό τους προϊόντος αλλά και την τοκογλυφία?

sdikr
13-02-19, 00:53
Ιδιωτική γερμανική εταιρία πέρασε τα χρέη στην ελληνική εφορία?

Και καλά για το ποσό τους προϊόντος αλλά και την τοκογλυφία?

Σου φαίνεται τόσο περίεργο δηλαδή;
Ναι τα πέρασε η Γερμανική εταιρία στην Γερμανική εφορία και εκείνη στην Ελληνική.

Τοκογλυφία; καμία τοκογλυφία, είναι το πόσο που χρεώνει η εταιρία που κάνει το ψάξιμο αυτού που χρωστάει, ακόμα και έτσι χρεώνει πολύ λιγότερα απο αυτούς που ακόμα χρεώνουν το μινιον.
Αν θες τους πας δικαστικά, αν όμως χάσεις πληρώνεις και τα έξοδα της δίκης, χωρίς τόκους, Μακάρι να μπόρουσες να το κάνεις και για την εφορία αυτό.

Ενα απλό να σου πω.
Οι Γερμανοί δεν χαρίζουν τίποτα και για 10 ευρώ θα σε ψάξουνε.

vasilisx
13-02-19, 00:59
μολις εκανα το εβασμα να τελειωνω. Πάντως στην εφορία δεν παίζει, χωρις αφμ πως θα χρεώσουν κάποιον με ενα όνομα και μια διεύθυνση?

thourios
13-02-19, 01:22
Μακάρι αφού πλήρωσες να ξεμπλέξεις. Μην έχει και συνέχεια. Κάτι βρωμάει εδώ πέρα.
Ενημέρωσε για την εξέλιξη. Δεν έχει ακουστεί άλλη τέτοια ιστορία.
θα κάνω ένα search από περιέργεια.

Zus
13-02-19, 01:26
μολις εκανα το εβασμα να τελειωνω. Πάντως στην εφορία δεν παίζει, χωρις αφμ πως θα χρεώσουν κάποιον με ενα όνομα και μια διεύθυνση?

Πλήρωσες το ποσό του προιόντος ή και το νταβατζιλίκι?

thourios
13-02-19, 01:38
Υπάρχουν κάποιες περιπέτειες με αυτήν την amazon infoscore. Εδώ (http://www.a2z.si/amazon) μία στην Αγγλική γλώσσα γιατί γερμανικά δεν γνωρίζω και δεν εμπιστεύομαι τις αυτόματες μεταφράσεις.

vasilisx
13-02-19, 02:07
Πλήρωσες το ποσό του προιόντος ή και το νταβατζιλίκι?

Το πόσο του προϊόντος, αφού Εκει καταλήξαμε απο την συνομιλία που ειχα με τον αντιπρόσωπο στο live chat tou Amazon

famous-walker
13-02-19, 02:11
Κράτα screenshots και άλλα αποδεικτικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

anon
13-02-19, 11:06
Το πόσο του προϊόντος, αφού Εκει καταλήξαμε απο την συνομιλία που ειχα με τον αντιπρόσωπο στο live chat tou Amazon

Kράτησες αντίγραφο της συνομιλιας ή υπάρχει εμαιλ που να αποδεικνύει αυτό, ότι το Αμαζον δέχεται να πληρώσεις το αρχικό ποσό;

Πάντως και εγώ πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα, αλλά έχω ακούσει (όρκο δεν παίρνω), ότι το Αμαζον κατηγοροποιεί τους πελάτες. Εαν είσαι "κακός" πελάτης, δηλαδή πολλές επιστροφές κλπ κλπ, σου φαίρεται λιγότερο καλά. Εαν είσαι καλός πελάτης, παραλαβές χωρι προβλήματα, σε εξυπηρετούν πολύ καλύτερα. Ισως παίζει και ο τρόπος πληρωμής, να μην ήταν απο τους συνηθισμένους. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίζει μια κανονική, το τονίζω ΚΑΝΟΝΙΚΗ, πιστωτική ΒΙΖΑ ή έστω Μαστερκαρντ. Ολες οι άλλες κάρτες, Νταινερς, Αμεξ κλπ, οι προπληρωμένες, οι χρεωστικές κλπ, μπορεί να έχουν θεματάκια.

vasilisx
13-02-19, 13:30
Kράτησες αντίγραφο της συνομιλιας ή υπάρχει εμαιλ που να αποδεικνύει αυτό, ότι το Αμαζον δέχεται να πληρώσεις το αρχικό ποσό;

Πάντως και εγώ πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα, αλλά έχω ακούσει (όρκο δεν παίρνω), ότι το Αμαζον κατηγοροποιεί τους πελάτες. Εαν είσαι "κακός" πελάτης, δηλαδή πολλές επιστροφές κλπ κλπ, σου φαίρεται λιγότερο καλά. Εαν είσαι καλός πελάτης, παραλαβές χωρι προβλήματα, σε εξυπηρετούν πολύ καλύτερα. Ισως παίζει και ο τρόπος πληρωμής, να μην ήταν απο τους συνηθισμένους. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίζει μια κανονική, το τονίζω ΚΑΝΟΝΙΚΗ, πιστωτική ΒΙΖΑ ή έστω Μαστερκαρντ. Ολες οι άλλες κάρτες, Νταινερς, Αμεξ κλπ, οι προπληρωμένες, οι χρεωστικές κλπ, μπορεί να έχουν θεματάκια.
Πρώτη φορά έκανα παραγγελία από εκεί και τελευταία...
Κράτησα όλα όσα πρέπει, περιμένω να πάρουν το εβασμα και να τους απαιτησω επιστολή ότι δεν μου ζητάνε τίποτα παραπάνω.
Πόσες μέρες άραγε θα φτάσει το εβασμα περίπου, με κανονική προτεραιότητα;;

anon
13-02-19, 14:17
εντος ΕΕ τα χρήματα τα βλέπουν το πολύ σε τρείς μερες. Μου έχει τύχει και σε μία. Παίζει ανάλογα με τις τράπεζες (εσυ που στέλνεις και αυτή που τα δέχεται) καθώς και την ώρα. Αν το στείλεις μετά τις 12 συνήθως χάνεις την ημέρα εκείνη.

lewton
13-02-19, 15:40
Μπορείς να μας δείξεις screenshot του πρώτου e-mail που σου έστειλαν που σου είπε ότι η πληρωμή απέτυχε και να κάνεις άλλη πληρωμή;
Αναφέρει τίποτα για τόκο σε περίπτωση καθυστέρησης;

vasilisx
13-02-19, 15:58
Μπορείς να μας δείξεις screenshot του πρώτου e-mail που σου έστειλαν που σου είπε ότι η πληρωμή απέτυχε και να κάνεις άλλη πληρωμή;
Αναφέρει τίποτα για τόκο σε περίπτωση καθυστέρησης;

28 Δεκεμβριου μήνυμα (3 μερες μετα την παραγγελια)που λέει ότι δεν πληρώθηκε και αν δεν πληρώσω με άλλο τρόπο θα ΑΚΥΡΩΘΕΙ η παραγγελία...

anon
13-02-19, 16:22
Το να ακυρωθεί η παραγγελία ειναι το φυσιολογικό. Δεν γίνετε αποστολή εαν δεν έχει γίνει η πληρωμή. Πρώτη φορά ακούω να στέλνει και να τα ζητα εκ των υστέρων.... Ισως είναι καινούργια ιστορία.

Φανερός Πράκτωρ
13-02-19, 17:23
Το να ακυρωθεί η παραγγελία ειναι το φυσιολογικό. Δεν γίνετε αποστολή εαν δεν έχει γίνει η πληρωμή. Πρώτη φορά ακούω να στέλνει και να τα ζητα εκ των υστέρων.... Ισως είναι καινούργια ιστορία.

Ακριβώς αυτά είναι παπατζιλίκια του κ@λου που δεν ταιριάζουν σε σοβαρές εταιρείες.

anon
13-02-19, 17:39
Ακριβώς αυτά είναι παπατζιλίκια του κ@λου που δεν ταιριάζουν σε σοβαρές εταιρείες.

To πρόβλημα κατα την γνώμη μου ειναι ότι πλέον το Αμαζον πάει προς την μεριά του ναναι απλά μια βιτρίνα άλλων καταστημάτων, και να παίρνει την προμήθεια της για αυτό, κάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα.

Φανερός Πράκτωρ
13-02-19, 17:47
To πρόβλημα κατα την γνώμη μου ειναι ότι πλέον το Αμαζον πάει προς την μεριά του ναναι απλά μια βιτρίνα άλλων καταστημάτων, και να παίρνει την προμήθεια της για αυτό, κάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα.

Ναι ΟΚ. Γι'αυτό και εγώ έχω σταματήσει να αγοράζω από τρίτους που πουλάνε μέσω άμαζον και αγοράζω μόνο αν είναι το amazon ο πωλητής.
Αλλά αν κατάλαβα καλά εδώ το ίδιο το amazon ήταν ο πωλητής και δεν έκανε τον μεσάζοντα. Σωστά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.