PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

ariadgr
13-02-19, 20:16
28 Δεκεμβριου μήνυμα (3 μερες μετα την παραγγελια)που λέει ότι δεν πληρώθηκε και αν δεν πληρώσω με άλλο τρόπο θα ΑΚΥΡΩΘΕΙ η παραγγελία...

Κανε ενα κοπο να σχολιασεις και αυτο
https://www.adslgr.com/forum/threads/435449-Amazon?p=6540822&viewfull=1#post6540822

vasilisx
13-02-19, 21:27
Direct debit λέει, μήπως πάτησες κάτι λάθος;
Όταν είναι με κάρτα εμένα δείχνει το σύμβολο της Visa ή Mastercard, 4 αστεράκια και 4 ψηφία (δεν αναφέρει direct debit)...
Για δες αντίστοιχα το payment method σε προηγούμενες παραγγελίες σου.

https://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=201578640

δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο amazon και ετσι δεν εχω προηγουμενες παραγγελιες. σιγουρα υπηρχε θεμα με την καρτα μου γι'αυτο και δεν πληρωθηκε μεσω καρτας. αλλα στον συνδεσμο με τους τροπους πληρωμης που εβαλες βλεπω οτι λεει οτι δεν δεχονται τραπεζικες μεταφορες(εβασμα δηλαδη), και μου ζητησαν εβασμα σε μενα...

8anos
13-02-19, 22:07
Σε ποιο λογαριασμό έκανες το έμβασμα;

vasilisx
14-02-19, 01:29
Σε ποιο λογαριασμό έκανες το έμβασμα;

Στο αμαζον, σε Ιβαν που μου υπέδειξαν στο live chat αλλά και σε επιστολή

psolord
14-02-19, 14:10
Σε συνέχεια των περιέργων του Amazon, ήρθε σήμερα το πακέτο που δεν είχε έρθει και γκρίνιαζα πριν από μέρες. Έφτασε τις 40 ημέρες!!

Φυσικά επικοινώνησα με τον Rohit που μου είχε κάνει το refund και του ζήτησα να κάνει επαναχρέωση το ποσό στην κάρτα. Του το έγραψα κιόλας για να είμαι σίγουρος, μη τυχόν πάνε και με χρεώσουν κάνα 200 ευρώ σα το Βασίλη! :cry:

vasilisx
14-02-19, 14:41
Σε συνέχεια των περιέργων του Amazon, ήρθε σήμερα το πακέτο που δεν είχε έρθει και γκρίνιαζα πριν από μέρες. Έφτασε τις 40 ημέρες!!

Φυσικά επικοινώνησα με τον Rohit που μου είχε κάνει το refund και του ζήτησα να κάνει επαναχρέωση το ποσό στην κάρτα. Του το έγραψα κιόλας για να είμαι σίγουρος, μη τυχόν πάνε και με χρεώσουν κάνα 200 ευρώ σα το Βασίλη! :cry:

Εγώ παραγγελνω από εξωτερικό από το 2007, αυτί που έπαθα δεν τον έχω ξανασυναντήσει. Απλά δεν κάνω αγορά ποτέ ξανά από amazon και από Γερμανια...

Φανερός Πράκτωρ
14-02-19, 14:45
Εγώ παραγγελνω από εξωτερικό από το 2007, αυτί που έπαθα δεν τον έχω ξανασυναντήσει. Απλά δεν κάνω αγορά ποτέ ξανά από amazon και από Γερμανια...

Τελικά δε μας είπες. Πωλητής ήταν το ίδιο το amazon ή κάποιος τρίτος μέσω amazon.
Επειδή είμαι χρόνια πελάτης του amazon.fr & amazon.de και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Απεναντίας ήταν εξαιρετικοί στο aftersales support και επιπλέον μου χάριζαν αντικείμενα σε παρόμοιες περιπτώσεις/λάθη.

famous-walker
14-02-19, 14:50
Τελικά δε μας είπες. Πωλητής ήταν το ίδιο το amazon ή κάποιος τρίτος μέσω amazon.
Επειδή είμαι χρόνια πελάτης του amazon.fr & amazon.de και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Απεναντίας ήταν εξαιρετικοί στο aftersales support και επιπλέον μου χάριζαν αντικείμενα σε παρόμοιες περιπτώσεις/λάθη.

Από το έγγραφο της εισπρακτικής φαίνεται να είναι το amazon.

jkoukos
14-02-19, 15:01
δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο amazon και ετσι δεν εχω προηγουμενες παραγγελιες. σιγουρα υπηρχε θεμα με την καρτα μου γι'αυτο και δεν πληρωθηκε μεσω καρτας. αλλα στον συνδεσμο με τους τροπους πληρωμης που εβαλες βλεπω οτι λεει οτι δεν δεχονται τραπεζικες μεταφορες(εβασμα δηλαδη), και μου ζητησαν εβασμα σε μενα...
Δεν λέει ότι θέλει έμβασμα, αλλά ότι δέχεται πληρωμή με χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη με λογαριασμό σε τράπεζα Γερμανική ή Αυστριακή. Εσύ έκανες χρήση χρεωστικής αλλά με λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα.

Αργότερα σου ζήτησε να κάνεις έμβασμα για να λυθεί το θέμα της μη πληρωμής αρχικά.

anon
14-02-19, 17:35
Σε εμένα απο το Αμαζον Γερμανίας, αλλά απο άλλο πωλητή, παράγγειλα ένα παλτό, πλήρωσα, με χρέωσαν κανονικά 200 ευρώ στην κάρτα, διάφορα "προβλήματα" στην αποστολή (το δέμα ποτέ δεν έφυγε απο την Ουλμ, μιλάμε 3 ώρες το πολύ με το αυτοκίνητο ειναι απο το Λουξεμβούργο), γυροφέρναγε, δήθεν;;; εκεί στην Ουλμ, και τελικά αφού είδα και απόειδα, ζήτησα τα λεφτά μου πίσω απο το Αμαζον, και μου τα επέστρεψαν.

Νομίζω μέγα λάθος του αμαζον, απο την στιγμή που έχει βάλει τρίτους πωλητές , που δεν έχει βάλει ranking system όπως το eBay και να διώχνει απο μόνο του τους κακούς πωλητές...

vasilisx
15-02-19, 01:18
Τελικά δε μας είπες. Πωλητής ήταν το ίδιο το amazon ή κάποιος τρίτος μέσω amazon.
Επειδή είμαι χρόνια πελάτης του amazon.fr & amazon.de και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Απεναντίας ήταν εξαιρετικοί στο aftersales support και επιπλέον μου χάριζαν αντικείμενα σε παρόμοιες περιπτώσεις/λάθη.

Επειδή δεν εχω παραγγείλει ποτέ δεν εχω ιδέα, δεν ήξερα ότι ειναι και με πωλητές.. για πες μου εσύ τι ειναι https://www.amazon.de/gp/product/B073WG78NP

8anos
15-02-19, 09:41
Επειδή δεν εχω παραγγείλει ποτέ δεν εχω ιδέα, δεν ήξερα ότι ειναι και με πωλητές.. για πες μου εσύ τι ειναι https://www.amazon.de/gp/product/B073WG78NP

Αυτό το πουλάει και το στέλνει το αμαζον απευθείας.

vasilisx
18-02-19, 09:26
Ξαναχτύπησε η εταιρεία αυτή, θέλει το υπόλοιπο ποσό


Και η απάντηση του αμαζον μετά την ερώτηση μού γιατί εξακολουθεί να υπάρχει το θέμα
Dear Vasilisx,

Greetings from Amazon.de

Thank you for contacting us.

My apologies for the inconvenience experienced.

Please understand that we passed the case to our collections partner because we did not record receipt of payment for your order by the end of the second notice period.

Once we have passed a claim to our collections partner, all further enquiries must be handled through that partner. I therefore ask that you address your enquiry directly to our collections partner. You can reach them as follows.

infoscore Forderungsmanagement GmbH
Rechtsnachfolgerin der BFS risk & collection GmbH
Gütersloher Straße 123
33415 Verl

Phone accessibility:
Monday to Friday 7:00 to 20:00
Saturday 9 to 18:00
Phone: +49 52 46 / 93 91 510
Fax: +49 52 46 / 83 83 -2420
amazon@infoscore.de

We very reluctantly decided to take this step but did not see any alternative because we have requested but not received payment of your order #302-4464012-0856340 by the conventional method.

Since you paid for the outstanding amount to us after your dept was already transferred to a collections agency, the funds will be transferred to the collections agency from us and will be deducted from your final debt.

Our payments department has sent you two reminders by e-mail. These were sent to the e-mail address we have on file for your orders.

We additionally sent the second payment reminder by post to the billing address you specified. We did not record a payment on our account afterwards.

Neither the e-mails nor the postal letter were returned to us. We therefore assumed that you received our letters.

Please talk to the collection agency we have commissioned directly in case they have requested the payment of additional costs. Only the agency will be able to provide you with all necessary information.

Should you require further assistance, please do not hesitate to contact us.

I wish you a lovely day.

Warmest regards,
Strahinja Simic
Amazon.de

Moho
18-02-19, 10:41
Άρα η Οδύσσεια συνεχίζεται...

Αυτό πάντως που "η υπόθεση έχει φύγει από τα χέρια μας, και πλέον πρέπει να επικοινωνείτε με την συνεργαζόμενη εταιρεία που έχουμε μεταβιβάσει την υπόθεσή σας" δυσκολεύομαι να το χωνέψω. Σίγουρα άμα το ψάξεις, κάπου στα ψιλά γράμματα θα το περιγράφει αυτό το ενδεχόμενο, καθώς και την αυτονόητη και δεδομένη συναίνεσή σου για τέτοια μεταχείριση, απλά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο...

vasilisx
18-02-19, 10:53
Άρα η Οδύσσεια συνεχίζεται...

Αυτό πάντως που "η υπόθεση έχει φύγει από τα χέρια μας, και πλέον πρέπει να επικοινωνείτε με την συνεργαζόμενη εταιρεία που έχουμε μεταβιβάσει την υπόθεσή σας" δυσκολεύομαι να το χωνέψω. Σίγουρα άμα το ψάξεις, κάπου στα ψιλά γράμματα θα το περιγράφει αυτό το ενδεχόμενο, καθώς και την αυτονόητη και δεδομένη συναίνεσή σου για τέτοια μεταχείριση, απλά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο...

Το θέμα ειναι τι θα κάνω από εδώ και πέρα για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;
Ποια ψιλά γράμματα από την στιγμή που ου έστειλαν μήνυμα λέγοντας ότι δεν πληρώθηκε και αν δεν το πληρωσω θα ακυρωθεί η παραγγελία....; Και αυτοί το έστειλαν και Ζητάνε μετά τα χρήματα

euri
18-02-19, 11:00
Έχεις επιβεβαιώσει με το Amazon ότι αυτή η απαίτηση είναι πραγματική; Θέλω να πω δηλαδή, όντως το Amazon ανέθεσε την περίπτωση στην τρίτη εταιρεία, ή είναι κάποιο scam;

Moho
18-02-19, 11:06
Το θέμα ειναι τι θα κάνω από εδώ και πέρα για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;
Ποια ψιλά γράμματα από την στιγμή που ου έστειλαν μήνυμα λέγοντας ότι δεν πληρώθηκε και αν δεν το πληρωσω θα ακυρωθεί η παραγγελία....; Και αυτοί το έστειλαν και Ζητάνε μετά τα χρήματα

Ψιλά γράμματα εννοώ τα Terms of Service που αποδέχεσαι όταν κάνεις register στο site τους και συμφωνείς πως τους αποδέχεσαι πριν διενεργήσεις οποιαδήποτε συναλλαγή. Σίγουρα περιλαμβάνονται διάφορα "περίεργα" πράγματα εκεί μέσα...

Zus
18-02-19, 11:10
Το θέμα ειναι τι θα κάνω από εδώ και πέρα για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;
Ποια ψιλά γράμματα από την στιγμή που ου έστειλαν μήνυμα λέγοντας ότι δεν πληρώθηκε και αν δεν το πληρωσω θα ακυρωθεί η παραγγελία....; Και αυτοί το έστειλαν και Ζητάνε μετά τα χρήματα

Δεν μας είχες γράψει πριν λίγες μέρες πως επικοινώνησες με Amazon και σου είπαν ότι αρκεί να πληρώσεις το αρχικό ποσό και τέλος?

Έχεις όλη τη συνομιλία σου κάπου καταγεγραμένη?

Επικοινώνησε πάλι με Amazon και ρώτα τους τι συμβαίνει εδώ πέρα. Γιατί με ενοχλούνε πάλι αυτοί, αφού πλήρωσα.

Μήπως δεν έχει πάει ακόμα το έμβασμα? Είχες κάποια επιβεβαίωση ότι πληρώθηκε η Amazon?
Μήπως πήγε αλλά ακόμα δεν έχουν ενημερώσει τους τοκογλύφους?

Moho
18-02-19, 11:21
Δεν μας είχες γράψει πριν λίγες μέρες πως επικοινώνησες με Amazon και σου είπαν ότι αρκεί να πληρώσεις το αρχικό ποσό και τέλος?

Έχεις όλη τη συνομιλία σου κάπου καταγεγραμένη?

Επικοινώνησε πάλι με Amazon και ρώτα τους τι συμβαίνει εδώ πέρα. Γιατί με ενοχλούνε πάλι αυτοί, αφού πλήρωσα.

Μήπως δεν έχει πάει ακόμα το έμβασμα? Είχες κάποια επιβεβαίωση ότι πληρώθηκε η Amazon?
Μήπως πήγε αλλά ακόμα δεν έχουν ενημερώσει τους τοκογλύφους?

"Since you paid for the outstanding amount to us after your dept was already transferred to a collections agency, the funds will be transferred to the collections agency from us and will be deducted from your final debt."

Προφανώς η υπόθεσή του έχει ήδη πασαριστεί στην εισπρακτική, οπότε η πληρωμή θεωρείται εκπρόθεσμη και μεταβιβάζεται εκεί, όπου και πιστώνεται έναντι του χρέους που έχει ήδη κοινοποιηθεί στον πελάτη :down:

Zus
18-02-19, 11:26
"Since you paid for the outstanding amount to us after your dept was already transferred to a collections agency, the funds will be transferred to the collections agency from us and will be deducted from your final debt."

Προφανώς η υπόθεσή του έχει ήδη πασαριστεί στην εισπρακτική, οπότε η πληρωμή θεωρείται εκπρόθεσμη και μεταβιβάζεται εκεί, όπου και πιστώνεται έναντι του χρέους που έχει ήδη κοινοποιηθεί στον πελάτη :down:

Κάπου χάνομαι στην μετάφραση.

Τι εννοεί the funds will be transferred to the collections agency? Ποια funds? Αυτά που έστειλε ο φίλος ύστερα από την επικοινωνία?

thourios
18-02-19, 11:36
Είχα γράψει παραπάνω

Μακάρι αφού πλήρωσες να ξεμπλέξεις. Μην έχει και συνέχεια. Κάτι βρωμάει εδώ πέρα.
Ενημέρωσε για την εξέλιξη. Δεν έχει ακουστεί άλλη τέτοια ιστορία.

Κάνε μια καταγγελία εδώ: https://www.eccgreece.gr/el/online-dispute-resolution/
Αν λειτουργεί φυσικά η πλατφόρμα. Είχα χρησιμοποιήσει την πλατφόρμα παλιά με ένα θέμα που είχα με την Viva και λύθηκε το πρόβλημα.
δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. τελικός αποδέκτης είναι ο συνήγορος του καταναλωτή στην λεωφόρο Αλεξάνδρας.

vasilisx
18-02-19, 11:44
Είχα γράψει παραπάνω


Κάνε μια καταγγελία εδώ: https://www.eccgreece.gr/el/online-dispute-resolution/
Αν λειτουργεί φυσικά η πλατφόρμα. Είχα χρησιμοποιήσει την πλατφόρμα παλιά με ένα θέμα που είχα με την Viva και λύθηκε το πρόβλημα.
δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. τελικός αποδέκτης είναι ο συνήγορος του καταναλωτή στην λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Δηλαδή να απευθυνθω εκεί;;
Προς απάντηση στους φίλους παραπάνω ενημερωνω ότι επιβεβαίωσαν ότι έχουν λάβει το εβασμα και έχει ξεκλειδώσει ο λογαριασμός μου.
Έχουν λάβει λοιπόν και το εβασμα, δεν είναι spam οι τοκογλύφοι. Το amazon τους έβαλε το λένε εξάλλου και οι ίδιοι.
Αφού έχω επίσημο email τους 3 μέρες μετά την παραγγελία που μου ενημερώνουν ότι αν δεν πληρώσω με άλλο τρόπο σε 5 μέρες θα ΑΚΥΡΩΘΕΙ η παραγγελια, και αυτοί το έστειλαν χωρίς να πληρωθούν σε αυτούς, δηλαδή αλλάξανε την πολιτική τους τι μπορούν να μου κάνουν; Σε ερώτηση νου τέτοια απλά δεν μου απαντούν

thourios
18-02-19, 11:58
Από την στιγμή που ο ένας σε στέλνει στον άλλον και δεν διαγράφουν το υπόλοιπο εγώ αυτό θα έκανα.
Για ότι έγινε δεν ευθύνεσαι εσύ.
Φρόντισε να είσαι περιληπτικός στην αναφορά σου για να γίνει κατανοητό το πρόβλημα. Επίσης στείλε αντίγραφα όλων των αποδείξεων.
θα παρακολουθείς online την εξέλιξη της υπόθεσης. Φυσικά αν θες πας και εκεί αυτοπροσώπως. Λ. Αλεξάνδρας 144
Σε δυο τρεις ημέρες πάρε τηλέφωνο στο 2106460734 και με τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα πάρεις από την ηλεκτρονική καταγραφή να δεις τι έχει γίνει.

Δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται πλέον. Όταν είχα κάνει εγώ καταγγελία ήταν αρχή ακόμα και υπήρξε άμεση ανταπόκριση.

Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη.

frap
18-02-19, 12:08
Κοίταξε, αυτοί λένε πως σου έστειλαν επιπλέον email άμα την αποστολή καθώς και έγγραφη επιστολή. Αυτά τα έλαβες; Τους απάντησες τότε ή τους γείωσες;

Στη θέση σου, είτε δε θα παραλάμβανα από τα ΕΛΤΑ και θα επικοινωνούσα τι και πως με το Amazon ήδη από την πρώτη τους ειδοποίηση, είτε θα πλήρωνα στη στιγμή και όταν με το καλό ερχότανε αποφάσιζα αν θα το κρατήσω ή αν θα το επέστρεφα καθώς έχω τέτοιο δικαίωμα για οποιοδήποτε λόγο.

Τώρα θα έλεγα πως τα πράγματα μπλέξανε, συμβουλέψου τον συνήγορο του καταναλωτή και ίσως και κάποιον γνωστό σου δικηγόρο. Αν το επιπλέον ποσό είναι μικρό, δεν αξίζει να μπλέξεις, εξάλλου στα μάτια κάποιο τρίτου μοιάζει να θέλησες να "εκμεταλλευτείς" την αποστολή χωρίς προπληρωμή για να πάρεις κάτι τζάμπα.

vasilisx
18-02-19, 12:15
Από την στιγμή που ο ένας σε στέλνει στον άλλον και δεν διαγράφουν το υπόλοιπο εγώ αυτό θα έκανα.
Για ότι έγινε δεν ευθύνεσαι εσύ.
Φρόντισε να είσαι περιληπτικός στην αναφορά σου για να γίνει κατανοητό το πρόβλημα. Επίσης στείλε αντίγραφα όλων των αποδείξεων.
θα παρακολουθείς online την εξέλιξη της υπόθεσης. Φυσικά αν θες πας και εκεί αυτοπροσώπως. Λ. Αλεξάνδρας 144
Σε δυο τρεις ημέρες πάρε τηλέφωνο στο 2106460734 και με τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα πάρεις από την ηλεκτρονική καταγραφή να δεις τι έχει γίνει.

Δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται πλέον. Όταν είχα κάνει εγώ καταγγελία ήταν αρχή ακόμα και υπήρξε άμεση ανταπόκριση.

Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη.

Ενας γνωστος μου με εμπειρια παραγγελιων απο εξωτερικο, μου είπε ότι τι μπορούν να σου κάνουν; Να σε πάνε δικαστήριο; Να στο περάσουν στην εφορία; Δεν γίνονται αυτά. Έτσι πρότεινε να πω στο amazon ότι θα δημοσιευσω σε όλα τα forum τεχνολογίας στο εξωτερικό το θέμα μου με όλες τις αποδείξεις που έχω για κακή διαφήμιση και να βεβαιωσω στην εισπρακτική ότι δεν πρόκειται να πληρώσω κάτι παραπάνω και να μην με ενοχλούν και σε κάνουν ότι θέλουν.
Και ότι πιστεύει ότι είναι επιστολή για ότι αρπάξουν...

Εγώ ρωτώ επειδή είναι πρώτη φορά που εκανα παραγγελία από εκεί, και έκανα εγγραφή πριν την παραγγελία, αν έκανα ψεύτικο όνομα και διεύθυνση θα έστελναν ένα προϊόν χωρίς να πληρωθούν και θα κυνηγούσαν τα χρήματα τους από ένα ανύπαντρο πρόσωπο;;;

anon
18-02-19, 12:19
Ενας γνωστος μου με εμπειρια παραγγελιων απο εξωτερικο, μου είπε ότι τι μπορούν να σου κάνουν; Να σε πάνε δικαστήριο; Να στο περάσουν στην εφορία; Δεν γίνονται αυτά. Έτσι πρότεινε να πω στο amazon ότι θα δημοσιευσω σε όλα τα forum τεχνολογίας στο εξωτερικό το θέμα μου με όλες τις αποδείξεις που έχω για κακή διαφήμιση και να βεβαιωσω στην εισπρακτική ότι δεν πρόκειται να πληρώσω κάτι παραπάνω και να μην με ενοχλούν και σε κάνουν ότι θέλουν.
Και ότι πιστεύει ότι είναι επιστολή για ότι αρπάξουν...

Εγώ ρωτώ επειδή είναι πρώτη φορά που εκανα παραγγελία από εκεί, και έκανα εγγραφή πριν την παραγγελία, αν έκανα ψεύτικο όνομα και διεύθυνση θα έστελναν ένα προϊόν χωρίς να πληρωθούν και θα κυνηγούσαν τα χρήματα τους από ένα ανύπαντρο πρόσωπο;;;

Οχι. Δεν στέκει. Κανονικά στέλνεται η παραγγελία αφού γίνει η πληρωμή, αφού πιστοποιηθεί η πληρωμή. Το να στείλουν και να χρεώνουν μετά, σε πελάτες λιανικής, πρώτη φορά το βλέπω εγώ προσωπικά. Γιατί όπως είπες, μπορείς να κάνεις ψευδή λογαριασμό και να ψάχνουν τον Φούφουτο (εαν ισχύει αυτό που λές σε σένα, ίσως μερικές παραγγελίες απο τον Φούφουτο, να τα πάνε στου διαόλου την μάνα, τους βάλουν μυαλό).

vasilisx
18-02-19, 12:21
Κοίταξε, αυτοί λένε πως σου έστειλαν επιπλέον email άμα την αποστολή καθώς και έγγραφη επιστολή. Αυτά τα έλαβες; Τους απάντησες τότε ή τους γείωσες;

Στη θέση σου, είτε δε θα παραλάμβανα από τα ΕΛΤΑ και θα επικοινωνούσα τι και πως με το Amazon ήδη από την πρώτη τους ειδοποίηση, είτε θα πλήρωνα στη στιγμή και όταν με το καλό ερχότανε αποφάσιζα αν θα το κρατήσω ή αν θα το επέστρεφα καθώς έχω τέτοιο δικαίωμα για οποιοδήποτε λόγο.

Τώρα θα έλεγα πως τα πράγματα μπλέξανε, συμβουλέψου τον συνήγορο του καταναλωτή και ίσως και κάποιον γνωστό σου δικηγόρο. Αν το επιπλέον ποσό είναι μικρό, δεν αξίζει να μπλέξεις, εξάλλου στα μάτια κάποιο τρίτου μοιάζει να θέλησες να "εκμεταλλευτείς" την αποστολή χωρίς προπληρωμή για να πάρεις κάτι τζάμπα.
Δεν έλαβα καμιά ενημέρωση αλλιώς γιατί να μην το πλήρωνα αμεσως και το πλήρωσα μεταγενέστερα; Ναι άνοιξα την παραγγελία που μου ήρθε μετά από 40 μέρες και έψαξα να δω αν τελικά πληρώθηκαν από την τράπεζα μου, όπου μετά από 3 μέρες μου ήρθε και η επιστολή από τους άλλους.
Και να μην ήθελα Να πληρώσω και να το έπαιρνα τζάμπα, αυτοί έκαναν το λάθος που το έστειλαν χωρίς να πληρωθούν δεν το επιδίωξα εγώ

lewton
18-02-19, 12:23
Ενας γνωστος μου με εμπειρια παραγγελιων απο εξωτερικο, μου είπε ότι τι μπορούν να σου κάνουν; Να σε πάνε δικαστήριο; Να στο περάσουν στην εφορία; Δεν γίνονται αυτά. Έτσι πρότεινε να πω στο amazon ότι θα δημοσιευσω σε όλα τα forum τεχνολογίας στο εξωτερικό το θέμα μου με όλες τις αποδείξεις που έχω για κακή διαφήμιση και να βεβαιωσω στην εισπρακτική ότι δεν πρόκειται να πληρώσω κάτι παραπάνω και να μην με ενοχλούν και σε κάνουν ότι θέλουν.
Και ότι πιστεύει ότι είναι επιστολή για ότι αρπάξουν...

Εγώ ρωτώ επειδή είναι πρώτη φορά που εκανα παραγγελία από εκεί, και έκανα εγγραφή πριν την παραγγελία, αν έκανα ψεύτικο όνομα και διεύθυνση θα έστελναν ένα προϊόν χωρίς να πληρωθούν και θα κυνηγούσαν τα χρήματα τους από ένα ανύπαντρο πρόσωπο;;;

Η απειλή να τους βγάλεις στα φόρα δεν πρόκειται να βοηθήσει.
Αυτό που θα βοηθήσει είναι το ότι σου έγραψαν ότι αν δεν πληρώσεις η παραγγελία ακυρώνεται.

vasilisx
18-02-19, 12:28
Οχι. Δεν στέκει. Κανονικά στέλνεται η παραγγελία αφού γίνει η πληρωμή, αφού πιστοποιηθεί η πληρωμή. Το να στείλουν και να χρεώνουν μετά, σε πελάτες λιανικής, πρώτη φορά το βλέπω εγώ προσωπικά. Γιατί όπως είπες, μπορείς να κάνεις ψευδή λογαριασμό και να ψάχνουν τον Φούφουτο (εαν ισχύει αυτό που λές σε σένα, ίσως μερικές παραγγελίες απο τον Φούφουτο, να τα πάνε στου διαόλου την μάνα, τους βάλουν μυαλό).

Το λέω με την έννοια ότι αν κάνεις ένα λογαριασμό φουφουτο, το αμαζον αν έκανε το λάθος να το στείλει στον φουφουτο, πες στον γείτονα μου ο οποίος βλέπει ένα δέμα στην πόρτα του (το δέμα δεν ήταν συστημενο αλλά απλό, το βρήκα στην πόρτα μου και εγώ και μπορούσε να μου το είχε πάρει και περαστικός καθώς ήταν με την κούτα του προϊόντος και ο κάθε ένας έβλεπε τι περιέχει μέσα) θα έστελναν μηνύμα στον φουφουτο γείτονα μου να πληρώσει κερατιατικα;; Παράδειγμα το λέω όλο αυτό με την πολιτική τους να στέλνουν σε κάποιον "άγνωστο" και να απαιτούν από αυτών να πληρωθούν από ένα δέμα που δεν ήταν συστημενο, δεν υπάρχει δηλαδή υπογραφή αποδοχής δέματος...
Θα μπορούσα λοιπόν από την αρχή να υποστηριζω ότι δεν έλαβα ποτέ το δέμα αφού ήταν απλό, και έτσι να το έπαιρνα τζάμπα...

anon
18-02-19, 12:46
Mάλλον είχαν/έχουν στοιχεία ότι είσαι ένας πολύ καλός πελάτης (αλλού; ) και πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου, και άναψε πράσινο λαμπάκι, στείλτο και ας μην έχει πληρώσει ακόμα!
Το οποίο είναι επίσης ανησυχητικό.... :p :p

Απο την άλλη, αυτό ειναι customer service! σε λίγο θα βάζουν την παραγγελία αυτοί, πριν καν την βάλεις εσύ! Θα σκέφτονται τι θέλεις για σένα, πριν απο σένα! :p :p

frap
18-02-19, 12:51
Δεν έλαβα καμιά ενημέρωση αλλιώς γιατί να μην το πλήρωνα αμεσως και το πλήρωσα μεταγενέστερα; Ναι άνοιξα την παραγγελία που μου ήρθε μετά από 40 μέρες και έψαξα να δω αν τελικά πληρώθηκαν από την τράπεζα μου, όπου μετά από 3 μέρες μου ήρθε και η επιστολή από τους άλλους. Και να μην ήθελα Να πληρώσω και να το έπαιρνα τζάμπα, αυτοί έκαναν το λάθος που το έστειλαν χωρίς να πληρωθούν δεν το επιδίωξα εγώ Αν δεν έλαβες την ενημέρωση, ειδικά την έγγραφη, που λένε πως σου στείλανε προτού το πάνε στην εισπρακτική τότε μπορείς να το επικαλεστείς αυτό. Κι αν την είχαν στείλει συστημένη, να σου πούνε ποιος την παρέλαβε. Από κει και πέρα, αυτό που λέει ο lewton είναι σωστό, το ότι στο email τους λένε ξεκάθαρα πλήρωσε ή ακυρώνεται και έμεινες σε αυτό. Σε κάθε περίπτωση ξεκαθάρισέ το και μην το αφήνεις να πλανάται, επέμεινε στο Amazon, απαίτησε escallation σε ανώτερο στέλεχος και επέμεινε στο ότι δεν έλαβες καμία από τις ενημερώσεις που ισχυρίζονται.

Φανερός Πράκτωρ
18-02-19, 14:53
Έχεις επιβεβαιώσει με το Amazon ότι αυτή η απαίτηση είναι πραγματική; Θέλω να πω δηλαδή, όντως το Amazon ανέθεσε την περίπτωση στην τρίτη εταιρεία, ή είναι κάποιο scam;

Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα...
Πολύ... μα πολύ περίεργη συμπεριφορά για amazon...

vasilisx
18-02-19, 14:58
Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα...
Πολύ... μα πολύ περίεργη συμπεριφορά για amazon...

Ούτε η χειρότερη επιχείρηση δεν συμπεριφέρεται έτσι σε έναν πελάτη. Θα συνεχίσω την κουβέντα μαζί τους ισχυρίζοντας αυτα που λένε τα παιδιά παραπάνω ως επιχειρήματα που τους τα έχω ξανακάνει αλλά το απέφυγαν, να δω τι θα βγει..

sdikr
18-02-19, 15:13
Υποθέτω πως έχεις μιλήσει μαζί τους μέσω του chat;
Το έχεις δοκιμάσει μόνο απο εναν υπολογιστή; υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει hijack dns ή και email στον υπολογιστή σου, μικρή, αλλά υπάρχει.

Το σύνηθες σε κάποιες περιπτώσεις είναι να αποκτούν πρόσβαση στον mail server κάποιου και μετά να στέλνουν αλληλογραφία για κάτι που πραγματικά υπάρχει αλλά να αλλάζουν τους λογαριασμούς που θα πρέπει να στείλεις χρήματα.

vasilisx
18-02-19, 15:49
Υποθέτω πως έχεις μιλήσει μαζί τους μέσω του chat;
Το έχεις δοκιμάσει μόνο απο εναν υπολογιστή; υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει hijack dns ή και email στον υπολογιστή σου, μικρή, αλλά υπάρχει.

Το σύνηθες σε κάποιες περιπτώσεις είναι να αποκτούν πρόσβαση στον mail server κάποιου και μετά να στέλνουν αλληλογραφία για κάτι που πραγματικά υπάρχει αλλά να αλλάζουν τους λογαριασμούς που θα πρέπει να στείλεις χρήματα.

Φυσικά και είχα μηλισει με live chat και τα είχαμε βρει να τους κάνω κατάθεση τα χρήματα του προϊόντος και τέλος και να μην δώσω σημασία με την εισπρακτική

- - - Updated - - -

Ή συνομιλία που είχα με live chat

sdikr
18-02-19, 16:01
Φυσικά και είχα μηλισει με live chat και τα είχαμε βρει να τους κάνω κατάθεση τα χρήματα του προϊόντος και τέλος και να μην δώσω σημασία με την εισπρακτική

- - - Updated - - -

Ή συνομιλία που είχα με live chat

Κάπου λένε πως είναι όντως του amazon, αλλού λένε πως είναι scam.

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.secbills.com%2Fcheck%2FDE93300308800013441006

vasilisx
19-02-19, 10:37
Λοιπόν μετά από 3 email και ερωτήσεις που εκανα και ζητώντας να μιλήσω με έναν προϊστάμενο μου έστειλαν την ίδια ακριβώς απάντηση copy/paste ακριβώς το κείμενο που μου έστειλαν χθες το πρωί που δημοσίευσα εδώ, να μιλήσω με την εισπρακτική δηλαδή και ότι μου έστειλαν ειδοποίηση και δεν απάντησα στη πληρωμή.

Μετά από αναζήτηση βρήκα αυτή την σελίδα με πολλές αναρτήσεις από αγοραστές που έλαβαν επιστολή από αυτή την εταιρεία https://www.pellegrino.de/amazon-infoscore/

Έχει πολλά θέματα χρηστών με το ίδιο θεμα, αυτό που ξεχώρισα ήταν θέμα που λέει ότι η 12χρονη κόρη του έκανε λογαριασμό και παράγγειλε χωρίς να πληρώσει και να παρεμβαίνει η infoscore.
Τέλος χθες που λέγαμε για τον "φουφουτο" υπάρχει και θέμα που ένας υποστηρίζει ότι έλαβε από αυτή την εταιρεία επιστολή για χρέος ενώ ο ίδιος δεν έχει παραγγείλει ποτέ από amazon και βρέθηκε ότι κάποιος έκανε ψεύτικο προφίλ με το όνομα του....

Λένε σε σχολια ότι αν δεν πληρώσεις πας δικαστικά τα επόμενα 3 χρόνια.

Τέλος πολλοί έγραφαν ότι παράγγειλαν και αργότερα πλήρωσαν μέσω εβασματος όπως εγώ, λόγω πρόβλημα με την πιστωτική κάρτα, άρα το αμαζον στέλνει και χωρίς πληρωμή και ζητάει τα λεφτά με επιστολές...
Όπου και να έψαξα μόνο με το αμαζον υπάρχουν αυτά τα περιστατικά..
Ενώ πχ σε gearbest τόσα χρόνια δεν έχω κανένα θέμα, ;ν δεν πληρώσω δεν απόστέλνουν.
Τα συμπεράσματα δικά σας..

psolord
19-02-19, 13:54
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, πήγαινε δικαστικά φιλαράκο και ζήτα να σου πληρώσουν και τα δικαστικά έξοδα και μεροκάματα και ψυχική οδύνη κλπ κλπ

lewton
19-02-19, 14:18
Λοιπόν μετά από 3 email και ερωτήσεις που εκανα και ζητώντας να μιλήσω με έναν προϊστάμενο μου έστειλαν την ίδια ακριβώς απάντηση copy/paste ακριβώς το κείμενο που μου έστειλαν χθες το πρωί που δημοσίευσα εδώ, να μιλήσω με την εισπρακτική δηλαδή και ότι μου έστειλαν ειδοποίηση και δεν απάντησα στη πληρωμή.

Δηλαδή τους έδειξες το δικό τους e-mail που λέει ότι αν δεν πληρώσεις η παραγγελία ακυρώνεται και αυτοί δεν απάντησαν τίποτα για αυτό;

vasilisx
19-02-19, 15:47
Δηλαδή τους έδειξες το δικό τους e-mail που λέει ότι αν δεν πληρώσεις η παραγγελία ακυρώνεται και αυτοί δεν απάντησαν τίποτα για αυτό;

Όχι φυσικά, το ρωτησα 3 φορές σε τρία διαφορετικά email με το τελευταίο σε έντονο χαρακτήρα..
Δεν ξέρω τι θα κάνω, δεν μπορώ να κάθομαι να μπαίνω σε δικαστικη διαδικασία γιατί που να ξέρω το αποτέλεσμα και μην πλεξω περισσότερο...

lewton
19-02-19, 15:51
Όχι φυσικά, το ρωτησα 3 φορές σε τρία διαφορετικά email με το τελευταίο σε έντονο χαρακτήρα..
Δεν ξέρω τι θα κάνω, δεν μπορώ να κάθομαι να μπαίνω σε δικαστικη διαδικασία γιατί που να ξέρω το αποτέλεσμα και μην πλεξω περισσότερο...

Σε καταλαβαίνω, κανείς δε μπορεί να σου πει να μην πληρώσεις γιατί αν μπλέξεις εσύ δε θα έρθει κανένας να σε ξεμπλέξει.
Αλλά αν δεν πληρώσεις θα σε υποστηρίξουμε με συμβουλές. :p

vasilisx
19-02-19, 15:57
Σε καταλαβαίνω, κανείς δε μπορεί να σου πει να μην πληρώσεις γιατί αν μπλέξεις εσύ δε θα έρθει κανένας να σε ξεμπλέξει.
Αλλά αν δεν πληρώσεις θα σε υποστηρίξουμε με συμβουλές. :p

είναι τουλάχιστον δωρεάν οι συμβουλές ή θα ζητατε αναδρομικά και δικαστικά έξοδα;;; :p
Πάντως απο αμαζον δεν ξαναψωνιζω και θα διαγραψω Και το νυν προφίλ(αν γίνεται)

famous-walker
19-02-19, 16:12
είναι τουλάχιστον δωρεάν οι συμβουλές ή θα ζητατε αναδρομικά και δικαστικά έξοδα;;; :p
Πάντως απο αμαζον δεν ξαναψωνιζω καιβηα διαγραψω Και το νυν προφίλ(αν γίνεται)

Θα σου έλεγα να μην κάνεις τέτοια κίνηση, τουλάχιστον ακόμα, γιατί ενδεχομένως να χάσεις πρόσβαση σε στοιχεία που ίσως χρειαστείς.

Zus
19-02-19, 16:27
Στον συνήγορο του κατανλωτή που σου πρότειναν έκανες κάποια νύξη?

thourios
19-02-19, 16:40
Παρόμοια περιστατικά αφορούν το amazon.de ή γενικότερα το amazon;
Ένα search που έκανα είδα μόνο περιπτώσεις που αφορούν το γερμανικό.

Όσον αφορά να βάλεις δικηγόρο μόνο ασύμφορο είναι.

vasilisx
19-02-19, 16:48
Στον συνήγορο του κατανλωτή που σου πρότειναν έκανες κάποια νύξη?

Όχι το βράδυ θα κοιτάξω αν κάνω

anon
19-02-19, 18:01
Νομίζω η Αμαζον έχει ξεφύγει και πρέπει να της κόψουν τον κώλο για τα καλά. Και πάρα πολύ.
Αλλη περίπτωση.
Εκδίδει απο μόνη της βιβλία αντίγραφα, παρανόμως
https://arstechnica.com/information-technology/2019/02/amazon-caught-selling-counterfeits-of-publishers-computer-books-again/
Οταν δεν έχει στοκ, δεν χρειάζεται να περιμένει, έχει μηχανές που τυπώνουν ON DEMAND όποιο βιβλίο ζητησει ο πελάτης. Η εκδότρια εταιρία και ο συγγραφέας; Τον μπούλο μήπως;

Μην μιλήσω για το γεγονός οτι έχει κέρδη δεκάδων δις αλλα δεν πληρώνει ούτε δεκάρα τσακιστή φόρο. Ναι, ούτε δεκάρα τσακιστή. Για την ακρίβεια, ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ, για να ανοίξει γραφεία πχ σε Νέα Υόρκη, ενώ οι αποστολές με τα δημόσια αμερικανικά ταχυδρομεία βάζουν μέσα τον οργανισμό, ουσιαστικά επιδοτούνται οι μεταφορές απο τον μέσο αμερικανό φορολογούμενο πολίτη.

jap
19-02-19, 19:11
Αυτά που λες, και οι εξοντωτικές συμβάσεις με μικρότερους του κολοσσού εκδότες και οι εργασιακές συνθήκες στις αποθήκες της και το γεγονός ότι έχει ανοίξει την κερκόπορτα και πουλά η ίδια μαϊμού προϊόντα και το γεγονός ότι εξαπλώνεται σαν αρπακτικό και σε άλλους κλάδους προσπαθώντας να τους καταστρέψει κι αυτούς. Συμπληρώνετε ελεύθερα.

famous-walker
19-02-19, 19:24
Απλά τώρα φαίνεται πως εφαρμόζει απαράδεκτες πρακτικές και με τους πελάτες.

jap
19-02-19, 20:52
Έχει αναφερθεί πρόσφατα (και σε αυτό το thread) ότι έχει αρχίσει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση σε συγκεκριμένους 'προβληματικούς' πελάτες που καταχρώνται τα δικαιώματα αλλαγής κ.λπ. Τώρα το παραπάνω περιστατικό δεν κατάλαβα αν ήταν κάτι μεμονωμένο ή αν η μπάλα χάθηκε στη μετάφραση. Ο Βασίλης, τον οποίο δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω, από τη μια αναφέρει ότι έκανε τις συνομιλίες μέσω google translate, από την άλλη αναλύει τι του είπαν να κάνει και τι συμφώνησε. Εγώ νομίζω (μπορεί σαφώς να κάνω λάθος) ότι έγινε κάποιο μπέρδεμα εξαρχής, με τον τρόπο πληρωμής, γιατί ενώ ήθελε να πληρώσει με πιστωτική βρέθηκε δεσμευμένος να πληρώσει με direct debit το οποίο φυσικά και δεν δούλεψε αφού δεν έχει γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό να δώσει εξουσιοδότηση. Αυτό κατάλαβα, μπορεί να απέχει πολύ η πραγματικότητα, δεν διάβασα όλα τα κατεβατά, ούτε βέβαια τις παραπομπές σε τρίτα site που ίσως να έχουν ίσως και να μην έχουν σχέση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.