PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77

anon
19-02-19, 22:44
οπως και ναχει, πρωτη φορά βλέπω να στελνουν (όχι αντικαταβολή) και μετά να κυνηγάνε τον πελάτη. Η πρακτική αυτή αφήνει τεράστιες κερκόπορτες για να γίνει της μουρλής. Μπορεί να παραγγείλω εγώ σε άγνωστο όνομα, τυχαία διεύθυνση, πχ έτσι για την πλάκα. Η' να φεσώσω κάποιον άσχετο να πληρώνει κερατιάτικα. Δεν ειναι δυνατόν στην εποχή μας, απο την μια να προσπαθούν να κάνουν τις συναλλαγές όσο πιο ασφαλείς γίνεται, και με όσο χαμηλότερο κόστος προμήθειας γίνεται, και απο την άλλη κάποιες πολύ μεγάλες εταιρίες να τα βροντάνε όλα έτσι. Κατα την γνώμη μου η πρακτική αυτή θα πρέπει να χρήζει ποινικής δίωξης. Εαν δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο, θα πρέπει να τοποθετηθεί άμεσα ένα σχετικό θεσμικό πλαίσιο για τις αγορές απο το διαδίκτυο, μιας και ο τομέας έχει συνεχή άνοδο, και δεν γίνεται να γίνει ΦαρΟυέστ. Οπως επίσης πρέπει να βγεί επίσης ένα θεσμικό πλαίσιο για τις αποστολές/διανομές και τις ταχυδρομικές υπηρεσίες ή κούριερ, γιατί και εκεί γίνεται της μουρλής, με πολύ ασυδοσία.

Οσο για την Αμαζον συγκεκριμένα, η εταιρία αυτή νομίζω έχει καβαλήσει το καλάμι όσο δεν παίρνει. Σε παγκόσμιο επίπεδο.

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι κάτι τέτοιο, δηλαδή ένα θεσμικό πλαίσιο, σε επίπεδο ΕΕ θα γίνει. Το μόνο πρόβλημα είναι να μην κρατήσει πολύ αυτή η ιστορία μέχρι να γίνει το θεσμικό πλαίσιο.

famous-walker
19-02-19, 22:55
Για τους "προβληματικούς" πελάτες έχω ακούσει και εγώ. Όπως επίσης για το πώς "φακελωνουν" δραστηριότητες σε ένα συγκεκριμένο μηχάνημα όπου κάνουν συσχέτιση σε διάφορους λογαριασμούς που έχουν χρησιμοποιηθεί σε αυτό.

Βέβαια εδώ μιλάμε για καινούργιο πελάτη. Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρουμε φαίνεται πως την μαλακια του συστήματος/υπαλλήλου απλά την φορτώνουν στον πελάτη. Γιατί έτσι μπορούν.

arel
20-02-19, 06:47
καλημέρα.

πολύ εποικοδομητικοί οι συμforumίτες που αφιερώνουν απόψεις, κόπο και χρόνο.
εκτιμώ ότι πολύς κόσμος, ακόμη και ως τυχαίοι αναγνώστες πραγματικά βοηθιέται από τα γραφόμενα.

ευχαριστώ.

giorgosk
01-03-19, 19:22
Μπορείτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πληρώσω για μεταφορικά για το παρακάτω ποιον ;;

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0051P75YS/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A26VGMLYCWNBPH&psc=1

euri
01-03-19, 19:29
Μπορείτε να μου εξηγήσετε πόσο θα πληρώσω για μεταφορικά για το παρακάτω ποιον ;;

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0051P75YS/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A26VGMLYCWNBPH&psc=1

Βάλε το προϊόν στο καλάθι, προχώρα τα βήματα της παραγγελίας και στο προτελευταίο βήμα (πριν την τελική επιβεβαίωση) θα εμφανιστεί η ανάλυση του τελικού ποσού, όπου θα περιλαμβάνεται εμφανώς το κόστος των μεταφορικών.

giorgosk
01-03-19, 19:38
Βάλε το προϊόν στο καλάθι, προχώρα τα βήματα της παραγγελίας και στο προτελευταίο βήμα (πριν την τελική επιβεβαίωση) θα εμφανιστεί η ανάλυση του τελικού ποσού, όπου θα περιλαμβάνεται εμφανώς το κόστος των μεταφορικών.

Αυτό θα γίνει πριν γίνει η χρέωση ;;;

Φανερός Πράκτωρ
01-03-19, 19:57
Αυτό θα γίνει πριν γίνει η χρέωση ;;;

Ναι (αν προφανώς δεν πατήσεις το τελικό κουμπί που στέλνει την παραγγελία)

thourios
02-03-19, 12:00
Amazon UK
Έρχονται ανατιμήσεις προϊόντων λόγω Brexit
Mε πρόσθετες τελωνειακές διαδικασίες και διατυπώσεις, καθώς και με επιπλέον φορολογικές επιβαρύνσεις λόγω της επιβολής δασμών, θα εισάγονται, σύμφωνα με δημοσιεύματα, από τον Απρίλιο στην Ελλάδα προϊόντα και εμπορεύματα που προέρχονται από το Ηνωμένο Βασίλειο, εφόσον η χώρα αποχωρήσει από την Ευρωπαϊκή Ένωση στις 30 Μαρτίου χωρίς συμφωνία και μεταβατική περίοδο.
.....Ακόμη και τα προϊόντα που θα παραγγέλνουν ηλεκτρονικά -μέσω διαδικτύου- Έλληνες καταναλωτές από εταιρίες του Ηνωμένου Βασιλείου θα καθυστερούν να φθάσουν στα χέρια τους (εξαιτίας των πρόσθετων τελωνειακών ελεγκτικών διαδικασιών στις οποίες θα υποβάλλονται), ενώ θα καταστούν ακριβότερα, λόγω της επιβολής των εισαγωγικών δασμών.
Όλο το άρθρο εδώ (https://www.ethnos.gr/oikonomia/24568_aade-erhontai-anatimiseis-proionton-logo-brexit?fbclid=IwAR1iUhc59K52tL6JMyRF9GsR6kjWlVR2SSXjBXAyqEmHPvuOPBfhDz4S_IU) από την σελίδα της εφημερίδας ΕΘΝΟΣ

jap
02-03-19, 12:08
Κι εγώ ποστάρισα αντίστοιχο άρθρο από αλλού πριν λίγο στο thread με τις online αγορές (https://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)?p=6551696#post6551696), αλλά νομίζω ότι να το συνδέουμε με amazon είναι κινδυνολογία. Η έδρα της εταιρείας είναι στο Λουξεμβούργο και έχει μπόλικες αποθήκες ανά την Ευρώπη, απλά θα μας στέλνει από Γερμανία, Γαλλία και όπου το βολεύει.

thourios
02-03-19, 12:25
ότι έρχεται από UK θα έχει το θέμα.

jap
02-03-19, 14:17
Εννοείται. Εντάξει, δεν μπορούμε να ξέρουμε, θα δείξει, amazon είναι αυτό αν κάποιος πάρει πρωτοβουλίες αυτό θα είναι και όχι μικρομάγαζα. Και το ότι το έβαλαν πρώτο θέμα σήμερα λόγω εγκυκλίου (και έχουν αδειάσει τα ράφια των εγγλέζικων σούπερ μάρκετ εδώ και λίγες μέρες) δεν σημαίνει κι ότι θα συμβεί. Αν ξέρει κανείς πόσο το παίζουν οι στοιχηματζήδες θα είχε ενδιαφέρον. :)

giorgosk
02-03-19, 16:39
Ok το παρήγγειλα και κόστισε 12,89 ευρώ.
Γιατί όμως η Εθνική μου χρέωσε και 1,21 ευρώ με περιγραφή : ΑΓΟΡΑ AMAZON UK RETAIL ;;;;

spartak
02-03-19, 17:48
Ok το παρήγγειλα και κόστισε 12,89 ευρώ.
Γιατί όμως η Εθνική μου χρέωσε και 1,21 ευρώ με περιγραφή : ΑΓΟΡΑ AMAZON UK RETAIL ;;;;

Με τι κάρτα πλήρωσες; χρεωστική;

giorgosk
02-03-19, 19:39
Με χρεωστική

psolord
03-03-19, 00:45
Πωπω, αμα σας πω τι εγινε θα χοροπηδηξετε!

Εσκασε email απο το amazon, που με ενημερωνε οτι ενας λιποδιαλυτης που ειχα παρει για το γυμναστηριο, κριθηκε επικίνδυνος για την υγεια και να σταματησω να τον χρησιμοποιω! Θα μου κανουν refund λεει σε 2-3 μερες. :shock:

H πλακα ειναι οτι ειχα παρει μονο 3-4 χαπια και τα σταματησα, διοτι μου δημιουργησαν ασχημες καταστασεις (νευρα, αυπνιες, ταχυπαλμιες κλπ). Μαλιστα η συσκευασια ελεγε δοσολογια 2 χαπια το πρωι 2 χαπια το απογευμα και εγω επαιρνα μονο 1 πριν την προπονηση! Θα ειχα παει στα θυμαρακια τωρα! :innocent:

Παραθετω το Γερμανικο κειμενο με τη μεταφραση!

Guten Tag,

Sie hatten diese(n) Artikel gekauft:

--------------------------------------------------------------------------
Stacker2 Stacker 4 (100 Kapseln), 1er Pack (1 x 90 g)
--------------------------------------------------------------------------

Wir wurden informiert, dass bezüglich der Nutzung Sicherheitsbedenken aufgrund des folgenden Risikos bestehen: Die Koffein-Dosis überschreitet die maximal zulässige Tagesdosis.

Bitte verwenden Sie die betroffenen Artikel nicht mehr. Sollten Sie diese weitergegeben haben, bitten wir Sie, den Empfänger entsprechend zu informieren.

Sofern nicht bereits geschehen, werden wir den Kaufbetrag innerhalb der nächsten 2 bis 3 Werktage auf die für Ihre Bestellung verwendete Zahlungsart erstatten. Sobald die Erstattung bearbeitet wurde, bestätigen wir Ihnen dies per E-Mail. Für Sie besteht hierzu kein weiterer Handlungsbedarf.

Ihre Sicherheit hat bei uns oberste Priorität und wir bedauern den Vorfall sehr.

(Dies ist eine automatisch versendete E-Mail. Bitte antworten Sie nicht auf dieses Schreiben, da die E-Mail-Adresse nur zum Versenden, nicht aber zum Empfang von E-Mails eingerichtet ist.)

Freundliche Grüße

Kundenservice Amazon.de
http://www.amazon.de

Impressum: www.amazon.de/impressum (http://www.amazon.de/impressum)


Good day,

You had purchased this article (s):

-------------------------------------------------- ------------------------
Stacker2 Stacker 4 (100 capsules), 1 pack (1 x 90 g)
-------------------------------------------------- ------------------------

We have been informed that there are safety concerns regarding its use due to the following risks: The caffeine dose exceeds the maximum daily allowable dose.

Please stop using the affected items. If you have passed these on, we ask you to inform the recipient accordingly.

Unless already done, we will refund the purchase amount within the next 2 to 3 business days to the payment method used for your order. Once the refund has been processed, we will confirm this by e-mail. There is no need for further action for you.

Your safety is our top priority and we greatly regret the incident.

(This is an automatically sent email, please do not reply to this letter as the email address is only for sending but not for receiving emails.)

regards

Customer Service Amazon.de
http://www.amazon.de

Imprint: www.amazon.de/impressum (http://www.amazon.de/impressum)
===========================

Το αναφερω γιατι κυκλοφορει και διαφημιση στο facebook. Stacker 4 λεγονται. Το νου σας.:bless:

spartak
03-03-19, 08:50
Με χρεωστική

Μάλλον είναι προμήθεια για τη μετατροπή(αγορά σε δολάρια)

RASTAVIPER
03-03-19, 11:46
Πωπω, αμα σας πω τι εγινε θα χοροπηδηξετε!

Εσκασε email απο το amazon, που με ενημερωνε οτι ενας λιποδιαλυτης που ειχα παρει για το γυμναστηριο, κριθηκε επικίνδυνος για την υγεια και να σταματησω να τον χρησιμοποιω! Θα μου κανουν refund λεει σε 2-3 μερες. :shock:

H πλακα ειναι οτι ειχα παρει μονο 3-4 χαπια και τα σταματησα, διοτι μου δημιουργησαν ασχημες καταστασεις (νευρα, αυπνιες, ταχυπαλμιες κλπ). Μαλιστα η συσκευασια ελεγε δοσολογια 2 χαπια το πρωι 2 χαπια το απογευμα και εγω επαιρνα μονο 1 πριν την προπονηση! Θα ειχα παει στα θυμαρακια τωρα! :innocent:

Παραθετω το Γερμανικο κειμενο με τη μεταφραση!

Guten Tag,

Sie hatten diese(n) Artikel gekauft:

--------------------------------------------------------------------------
Stacker2 Stacker 4 (100 Kapseln), 1er Pack (1 x 90 g)
--------------------------------------------------------------------------

Wir wurden informiert, dass bezüglich der Nutzung Sicherheitsbedenken aufgrund des folgenden Risikos bestehen: Die Koffein-Dosis überschreitet die maximal zulässige Tagesdosis.

Bitte verwenden Sie die betroffenen Artikel nicht mehr. Sollten Sie diese weitergegeben haben, bitten wir Sie, den Empfänger entsprechend zu informieren.

Sofern nicht bereits geschehen, werden wir den Kaufbetrag innerhalb der nächsten 2 bis 3 Werktage auf die für Ihre Bestellung verwendete Zahlungsart erstatten. Sobald die Erstattung bearbeitet wurde, bestätigen wir Ihnen dies per E-Mail. Für Sie besteht hierzu kein weiterer Handlungsbedarf.

Ihre Sicherheit hat bei uns oberste Priorität und wir bedauern den Vorfall sehr.

(Dies ist eine automatisch versendete E-Mail. Bitte antworten Sie nicht auf dieses Schreiben, da die E-Mail-Adresse nur zum Versenden, nicht aber zum Empfang von E-Mails eingerichtet ist.)

Freundliche Grüße

Kundenservice Amazon.de
http://www.amazon.de

Impressum: www.amazon.de/impressum (http://www.amazon.de/impressum)


Good day,

You had purchased this article (s):

-------------------------------------------------- ------------------------
Stacker2 Stacker 4 (100 capsules), 1 pack (1 x 90 g)
-------------------------------------------------- ------------------------

We have been informed that there are safety concerns regarding its use due to the following risks: The caffeine dose exceeds the maximum daily allowable dose.

Please stop using the affected items. If you have passed these on, we ask you to inform the recipient accordingly.

Unless already done, we will refund the purchase amount within the next 2 to 3 business days to the payment method used for your order. Once the refund has been processed, we will confirm this by e-mail. There is no need for further action for you.

Your safety is our top priority and we greatly regret the incident.

(This is an automatically sent email, please do not reply to this letter as the email address is only for sending but not for receiving emails.)

regards

Customer Service Amazon.de
http://www.amazon.de

Imprint: www.amazon.de/impressum (http://www.amazon.de/impressum)
===========================

Το αναφερω γιατι κυκλοφορει και διαφημιση στο facebook. Stacker 4 λεγονται. Το νου σας.:bless:

Καλά υπάρχουν νέοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι λιποδιαλύτες θα βοηθήσουν σε κάτι;

johnson
03-03-19, 12:33
Καλά υπάρχουν νέοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι λιποδιαλύτες θα βοηθήσουν σε κάτι;

Τι εννοείς; Και τα placebo βοηθάνε.

sdikr
03-03-19, 13:02
Ok το παρήγγειλα και κόστισε 12,89 ευρώ.
Γιατί όμως η Εθνική μου χρέωσε και 1,21 ευρώ με περιγραφή : ΑΓΟΡΑ AMAZON UK RETAIL ;;;;

Αν ήταν η πρώτη φορά που έκανες χρήση αυτής της κάρτας στο amazon τότε μάλλον είναι η μικρή χρέωση που κάνει για να δεί αν η κάρτα είναι οκ, η εθνική δεν έχει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

psolord
03-03-19, 13:04
Καλά υπάρχουν νέοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι λιποδιαλύτες θα βοηθήσουν σε κάτι;

Βοηθάνε! ;)

Zus
03-03-19, 13:07
Βοηθάνε! ;)

Οτιδήποτε αφορά σε φάρμακο θα εμπιστευόμουν μόνο συμβουλή γιατρού. Είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο να αγοράσεις κάτι που βρήκες στο διαδίκτυο.

psolord
03-03-19, 13:12
Δεν είναι φάρμακο. Καφείνη, πράσινο τσάι, γκουαρανα, καψαϊκίνη και τζινσενγκ έχει. Απλά έχει πολύ καφείνη και σε κάνει κομπρεσέρ με την κακή έννοια. Παίρνω συμπληρώματα εδώ και 20 χρόνια. Είμαι ακόμα εδώ και είμαι καλά, γιατί κάνω εξετάσεις τακτικά (τρίπλεξ, ορμονικές, αιματολογικές, υπερηχογραφήματα κοιλίας κλπ). Άμα είναι να μπω φάρμακο, θα πάω σε γιατρό εννοείται.

Zus
03-03-19, 13:16
Δεν είναι φάρμακο. Καφείνη, πράσινο τσάι, γκουαρανα, καψαϊκίνη και τζινσενγκ έχει. Απλά έχει πολύ καφείνη και σε κάνει κομπρεσέρ με την κακή έννοια. Παίρνω συμπληρώματα εδώ και 20 χρόνια. Είμαι ακόμα εδώ και είμαι καλά, γιατί κάνω εξετάσεις τακτικά (τρίπλεξ, ορμονικές, αιματολογικές, υπερηχογραφήματα κοιλίας κλπ). Άμα είναι να μπω φάρμακο, θα πάω σε γιατρό εννοείται.

Και φίλος μου έπαιρνε συμπληρώματα και σε τυχαίες εξετάσεις, παρατήρησαν προβλήματα με το συκώτι. Η πρώτη ερώτηση με αυτά που είδε ο γιατρός ήταν για το εάν είχε πάρει συμπληρώματα.

Γερός δυνατός να είσαι, αλλά δεν νομίζω ότι τα συμπληρώματα είναι τόσο αθώα όσο τα παρουσιάζεις.

psolord
03-03-19, 13:23
Να'σαι καλά φιλαράκο!

Νταξ, θα προσέχω! :p

johnson
03-03-19, 13:25
Και φίλος μου έπαιρνε συμπληρώματα και σε τυχαίες εξετάσεις, παρατήρησαν προβλήματα με το συκώτι. Η πρώτη ερώτηση με αυτά που είδε ο γιατρός ήταν για το εάν είχε πάρει συμπληρώματα.

Γερός δυνατός να είσαι, αλλά δεν νομίζω ότι τα συμπληρώματα είναι τόσο αθώα όσο τα παρουσιάζεις.

Τι συμπληρώματα έπαιρνε;

Zus
03-03-19, 13:27
Τι συμπληρώματα έπαιρνε;

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι έπαιρνε. Αυτό που θυμάμαι είναι πως ήταν πανάκριβα οπότε δεν φαντάζομαι να τ' αγόραζε από τον σωρό.

giorgosk
03-03-19, 13:59
Αν ήταν η πρώτη φορά που έκανες χρήση αυτής της κάρτας στο amazon τότε μάλλον είναι η μικρή χρέωση που κάνει για να δεί αν η κάρτα είναι οκ, η εθνική δεν έχει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

Πρώτη φορά αγοράζω από amazon....πριν λίγες μέρες μάλιστα έφτιαξα και λογαριασμό

spartak
03-03-19, 14:03
Αν ήταν η πρώτη φορά που έκανες χρήση αυτής της κάρτας στο amazon τότε μάλλον είναι η μικρή χρέωση που κάνει για να δεί αν η κάρτα είναι οκ, η εθνική δεν έχει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

Η χρεωστική της εθνικής έχει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από 15/9/2017

sdikr
03-03-19, 14:09
Πρώτη φορά αγοράζω από amazon....πριν λίγες μέρες μάλιστα έφτιαξα και λογαριασμό

Τότε είναι η μικρή χρέωση που κάνει με το που καταχωρείς την κάρτα για πρώτη φορά, θα σου επιστραφεί το πόσο σε μερικές μέρες λογικά

johnson
03-03-19, 14:09
Δεν θυμάμαι ακριβώς τι έπαιρνε. Αυτό που θυμάμαι είναι πως ήταν πανάκριβα οπότε δεν φαντάζομαι να τ' αγόραζε από τον σωρό.

Υπάρχουν συμπληρώματα και "συμπληρώματα" :p

Anyway, τέλος το offtopic. Έχω λίγα χρήματα σε amazon uk από gift card και πρέπει να τα φάω πριν πιάσουν τα τελωνεία.
Όχι μεγάλο ποσό αλλά και πάλι.

sdikr
03-03-19, 14:13
Η χρεωστική της εθνικής έχει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από 15/9/2017

έχεις δίκαιο My bad, δεν το αναφέρει όμως σαν εξτρά συναλλαγή όπως πχ η eurobank και είναι 2% επι του πόσου

RASTAVIPER
03-03-19, 17:12
Και φίλος μου έπαιρνε συμπληρώματα και σε τυχαίες εξετάσεις, παρατήρησαν προβλήματα με το συκώτι. Η πρώτη ερώτηση με αυτά που είδε ο γιατρός ήταν για το εάν είχε πάρει συμπληρώματα.

Γερός δυνατός να είσαι, αλλά δεν νομίζω ότι τα συμπληρώματα είναι τόσο αθώα όσο τα παρουσιάζεις.

Αναφέρεσαι σε πρωτείνες;
Γιατί αν ναι, έχεις μπλέξει τα πάντα όλα.
Καμία σχέση στο τι προσφέρει μια πρωτείνη σε σχέση με έναν λιποδιαλύτη που είναι 95% άχρηστος.

Είμαστε offtopic, αλλά καλύτερα να διαβάσεις 5 πράγματα πριν γράφεις πράγματα που είναι τελείως άκυρα.
Αν θες το αναλύουμε σε άλλο θέμα.

alekan
03-03-19, 18:23
Psolord ετοιμάζεσαι για την παραλία σιγά σιγά; :p

Φανερός Πράκτωρ
03-03-19, 19:33
Psolord ετοιμάζεσαι για την παραλία σιγά σιγά; :p

Εδώ και 20 χρόνια... :p
Το καλό πράγμα αργεί να γίνει :p

psolord
03-03-19, 22:23
Psolord ετοιμάζεσαι για την παραλία σιγά σιγά; :p

Τωρα που δε μπορω να παρω τους λιποδιαλυτες, ετοιμαζομαι για το σουβλατζιδικο!:p

frap
03-03-19, 23:13
If you can't beat them, join them :D

RASTAVIPER
17-04-19, 15:14
Καλά ό,τι και να λένε μερικοί για το Άμαζον, κάνει κάτι τέτοια και δεν υπάρχει πραγματικά άλλη εταιρεία για σύγκριση.

Παραγγελία μεγάλης μηχανής καφε από το Άμαζον Αγγλίας στα 300+ευρώ την Δευτέρα. Αποστολή με DHL.
Σήμερα 2 μέρες μετά έλαβα ενημέρωση μέσω της εφαρμογής ότι παραδίδεται μέχρι τέλος της ημέρας εδώ Κύπρο.
:worthy: :oneup:

phantom77
17-04-19, 17:56
Αμα δώσεις τόσα λεφτά, σκοτώνονται να σε εξυπηρετήσουν. Άμα αγοράσεις κάτι αξίας 10-15 λιρών, περιμένεις κανένα μήνα :rolleyes:

El skeleton
17-04-19, 18:36
Χρειάζομαι τη συμβουλή σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το amazon uk.

Εδώ και 100 μέρες :rtfm: υπάρχουνε δεσμευμένες χρεώσεις στην prepaid visa μου από μία παραγγελία που είχε γίνει στο amazon της Αγγλίας στις 4 Ιανουαρίου 2019.:down:

Την παραγγελία την εξόφλησα με διαφορετική κάρτα από άλλη τράπεζα διότι η συγκεκριμένη προπληρωμένη visa παρουσίαζε προβλήματα.
Πάραυτα εξακολουθούνε να υπάρχουνε δεσμευμένες χρεώσεις στην prepaid visa μου.

Από το amazon της Αγγλίας μου δώσανε 3 κωδικούς εξουσιοδότησης ώστε να βρει η τράπεζά μου ευκολότερα τις συγκεκριμένες συναλλαγές. Υποστηρίζουν ότι είναι στην δικαιοδοσία της τράπεζας το ζήτημα να αναζητήσει τις συναλλαγές αυτές και να ξαναεμφανιστούν τα χρήματα στην κάρτα μου.


Όμως μου δεσμευτήκανε γύρω στα 200€, αν ληφθεί υπόψη η τρέχουσα συναλλαγματική ισοτιμία eur/gbp στις 4 Ιανουαρίου 2019, τα 200€ είναι τελείως λάθος, κανονικά οι 232 λίρες αγγλίας θα έπρεπε να αντιστοιχούσανε γύρω στα 250€.
Η παραγγελία μου ήτανε μόνο μία, κόστος 232GBP, όμως μου χρεωθήκανε τρία διαφορετικά χρηματικά ποσά (συνολικού κόστους περίπου 200€), οπότε δεν υπάρχει σωστή συσχέτιση.

Το amazon μου ζήτησε να παρουσιάσω ένα χαρτί επίσημο από την τράπεζα που θα είναι γραμμένο στα αγγλικά, και που θα αναφέρει ότι δεν έχω λάβει τα χρήματα που αφορούν τους κωδικούς εξουσιοδότησης που μου δώσανε. Η τράπεζα μου παρέδωσε ένα χαρτί γραμμένο στα αγγλικά και που αναφέρει ότι δεν έχω λάβει τα παραπάνω χρηματικά ποσά, όμως αρνείται να προσθέσει τους κωδικούς εξουσιοδότησης του amazon uk.

Επικοινώνησα στο τμήμα δεσμεύσεων της τράπεζάς μου, εντοπίσανε τους 3 κωδικούς εξουσιοδότησης του amazon, όμως δεν γνωρίζουνε γιατί δεν μου έχουνε αποδεσμευτεί ακόμα τα χρήματα, και δεν μπορούνε να κάνουνε κάτι. Επίσης έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με το amazon uk, αλλά χωρίς το χαρτί στα αγγλικά με τους κωδικούς εξουσιοδότησης δυστυχώς δεν δύναται να με εξυπηρετήσουνε.

Έκανα σχετική υπεύθυνη δήλωση στην τράπεζα πως ότι δεν αναγνωρίζω τις συναλλαγές που γίνανε την συγκεκριμένη ημερομηνία, επικοινώνησα με το τμήμα δεσμεύσεων.
Τι άλλο μου μένει να κάνω;

Ποιός πιστεύεται ότι φταίει σε αυτήν την περίπτωση; Απάντηση δεν μπόρεσα να πάρω από κανέναν. Ούτε από το amazon, ούτε από την τράπεζά μου.

El skeleton
17-04-19, 18:40
Παιδιά είμαι αγανακτισμένος, και δεν ήξερα πού αλλού να ποστάρω, αν κάπου ενοχλώ, παρακαλώ ας μεταφερθεί το θέμα μου εκεί που αρμόζει.

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το amazon uk.

Εδώ και 100 μέρες :rtfm: υπάρχουνε δεσμευμένες χρεώσεις στην prepaid visa μου από μία παραγγελία που είχε γίνει στο amazon της Αγγλίας στις 4 Ιανουαρίου 2019.:down:

Την παραγγελία την εξόφλησα με διαφορετική κάρτα από άλλη τράπεζα διότι η συγκεκριμένη προπληρωμένη visa παρουσίαζε προβλήματα.
Πάραυτα εξακολουθούνε να υπάρχουνε δεσμευμένες χρεώσεις στην prepaid visa μου.

Από το amazon της Αγγλίας μου δώσανε 3 κωδικούς εξουσιοδότησης ώστε να βρει η τράπεζά μου ευκολότερα τις συγκεκριμένες συναλλαγές. Υποστηρίζουν ότι είναι στην δικαιοδοσία της τράπεζας το ζήτημα να αναζητήσει τις συναλλαγές αυτές και να ξαναεμφανιστούν τα χρήματα στην κάρτα μου.


Όμως μου δεσμευτήκανε γύρω στα 200€, αν ληφθεί υπόψη η τρέχουσα συναλλαγματική ισοτιμία eur/gbp στις 4 Ιανουαρίου 2019, τα 200€ είναι τελείως λάθος, κανονικά οι 232 λίρες αγγλίας θα έπρεπε να αντιστοιχούσανε γύρω στα 250€.
Η παραγγελία μου ήτανε μόνο μία, κόστος 232GBP, όμως μου χρεωθήκανε τρία διαφορετικά χρηματικά ποσά (συνολικού κόστους περίπου 200€), οπότε δεν υπάρχει σωστή συσχέτιση.

Το amazon μου ζήτησε να παρουσιάσω ένα χαρτί επίσημο από την τράπεζα που θα είναι γραμμένο στα αγγλικά, και που θα αναφέρει ότι δεν έχω λάβει τα χρήματα που αφορούν τους κωδικούς εξουσιοδότησης που μου δώσανε. Η τράπεζα μου παρέδωσε ένα χαρτί γραμμένο στα αγγλικά και που αναφέρει ότι δεν έχω λάβει τα παραπάνω χρηματικά ποσά, όμως αρνείται να προσθέσει τους κωδικούς εξουσιοδότησης του amazon uk.

Επικοινώνησα στο τμήμα δεσμεύσεων της τράπεζάς μου, εντοπίσανε τους 3 κωδικούς εξουσιοδότησης του amazon, όμως δεν γνωρίζουνε γιατί δεν μου έχουνε αποδεσμευτεί ακόμα τα χρήματα, και δεν μπορούνε να κάνουνε κάτι. Επίσης έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με το amazon uk, αλλά χωρίς το χαρτί στα αγγλικά με τους κωδικούς εξουσιοδότησης δυστυχώς δεν δύναται να με εξυπηρετήσουνε.

Έκανα σχετική υπεύθυνη δήλωση στην τράπεζα πως ότι δεν αναγνωρίζω τις συναλλαγές που γίνανε την συγκεκριμένη ημερομηνία, επικοινώνησα με το τμήμα δεσμεύσεων.
Τι άλλο μου μένει να κάνω;

Ποιός πιστεύεται ότι φταίει σε αυτήν την περίπτωση; Απάντηση δεν μπόρεσα να πάρω από κανέναν. Ούτε από το amazon, ούτε από την τράπεζά μου.

frap
17-04-19, 19:21
100 μέρες είναι πάρα πολλές για να μένει ένα hold ενεργό, θα έπρεπε να είχε "καθαρίσει" μόνο του πάνω στο μήνα περίπου αυτόματα.

Αν η τράπεζά σου δε ξέρει να σε βοηθήσει, πάνε ένα σκαλί παραπάνω: http://www.visaeurope.com/contact

psolord
17-04-19, 19:24
Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη και στο Συνηγορο του Καταναλωτη, κατα της Τραπεζας και κατα του Amazon.

jap
17-04-19, 20:17
Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη και στο Συνηγορο του Καταναλωτη, κατα της Τραπεζας και κατα του Amazon.

Εννοείς τραπεζικό μεσολαβητή, ο ΣτΠ δεν έχει δουλειά, μόνο με ελληνικό δημόσιο ασχολείται.

Όπως και να έχει, έχουν κάνει την πατάτα και οι δύο, τόσο χρονικό διάστημα δεν επιτρέπεται. @El skeleton, να μας ενημερώσεις και για ποια κάρτα πρόκειται, αφού φαίνεται προβληματική.

Αν μπορεί και κάποιος αντμήνωρ να μετακινήσει τα μηνύματα σε σχετικό thread...

slalom
17-04-19, 21:34
Παιδιά είμαι αγανακτισμένος, και δεν ήξερα πού αλλού να ποστάρω, αν κάπου ενοχλώ, παρακαλώ ας μεταφερθεί το θέμα μου εκεί που αρμόζει.

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το amazon uk.

Εδώ και 100 μέρες :rtfm: υπάρχουνε δεσμευμένες χρεώσεις στην prepaid visa μου από μία παραγγελία που είχε γίνει στο amazon της Αγγλίας στις 4 Ιανουαρίου 2019.:down:

Την παραγγελία την εξόφλησα με διαφορετική κάρτα από άλλη τράπεζα διότι η συγκεκριμένη προπληρωμένη visa παρουσίαζε προβλήματα.
Πάραυτα εξακολουθούνε να υπάρχουνε δεσμευμένες χρεώσεις στην prepaid visa μου.

Από το amazon της Αγγλίας μου δώσανε 3 κωδικούς εξουσιοδότησης ώστε να βρει η τράπεζά μου ευκολότερα τις συγκεκριμένες συναλλαγές. Υποστηρίζουν ότι είναι στην δικαιοδοσία της τράπεζας το ζήτημα να αναζητήσει τις συναλλαγές αυτές και να ξαναεμφανιστούν τα χρήματα στην κάρτα μου.


Όμως μου δεσμευτήκανε γύρω στα 200€, αν ληφθεί υπόψη η τρέχουσα συναλλαγματική ισοτιμία eur/gbp στις 4 Ιανουαρίου 2019, τα 200€ είναι τελείως λάθος, κανονικά οι 232 λίρες αγγλίας θα έπρεπε να αντιστοιχούσανε γύρω στα 250€.
Η παραγγελία μου ήτανε μόνο μία, κόστος 232GBP, όμως μου χρεωθήκανε τρία διαφορετικά χρηματικά ποσά (συνολικού κόστους περίπου 200€), οπότε δεν υπάρχει σωστή συσχέτιση.

Το amazon μου ζήτησε να παρουσιάσω ένα χαρτί επίσημο από την τράπεζα που θα είναι γραμμένο στα αγγλικά, και που θα αναφέρει ότι δεν έχω λάβει τα χρήματα που αφορούν τους κωδικούς εξουσιοδότησης που μου δώσανε. Η τράπεζα μου παρέδωσε ένα χαρτί γραμμένο στα αγγλικά και που αναφέρει ότι δεν έχω λάβει τα παραπάνω χρηματικά ποσά, όμως αρνείται να προσθέσει τους κωδικούς εξουσιοδότησης του amazon uk.

Επικοινώνησα στο τμήμα δεσμεύσεων της τράπεζάς μου, εντοπίσανε τους 3 κωδικούς εξουσιοδότησης του amazon, όμως δεν γνωρίζουνε γιατί δεν μου έχουνε αποδεσμευτεί ακόμα τα χρήματα, και δεν μπορούνε να κάνουνε κάτι. Επίσης έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με το amazon uk, αλλά χωρίς το χαρτί στα αγγλικά με τους κωδικούς εξουσιοδότησης δυστυχώς δεν δύναται να με εξυπηρετήσουνε.

Έκανα σχετική υπεύθυνη δήλωση στην τράπεζα πως ότι δεν αναγνωρίζω τις συναλλαγές που γίνανε την συγκεκριμένη ημερομηνία, επικοινώνησα με το τμήμα δεσμεύσεων.
Τι άλλο μου μένει να κάνω;

Ποιός πιστεύεται ότι φταίει σε αυτήν την περίπτωση; Απάντηση δεν μπόρεσα να πάρω από κανέναν. Ούτε από το amazon, ούτε από την τράπεζά μου.

Θα ζητησεις chargeback για τις συγκεκριμενες κινησεις. Να κοψουν τον κωλο τους και να το κανουν, πες τους

El skeleton
18-04-19, 21:57
sorry double post

El skeleton
18-04-19, 22:01
Ναι είναι πολύ σοβαρό το θέμα, είναι η prepaid visa χρεωστική κάρτα, εκδόθηκε από την εθνική τράπεζα για να μου πιστώνεται το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης. Στην κατάσταση που μου εκτύπωσε η τράπεζα για τις κινήσεις εκείνης της ημέρας όπου πραγματοποιήθηκε η αγορά, εξαρχής με την visa μου, φαίνεται καθαρά πως πρόκειται για το amazon και όχι κάποια χρέωση από άλλο διαφορετικό μαγαζί.

Αυτό είναι διαπιστωμένο. Επίσης είναι σίγουρο διασταυρωμένο πως η παραγγελία μου πληρώθηκε κανονικά με χρεωστική κάρτα άλλης τράπεζας και αυτό φαίνεται καθαρά στις κινήσεις του δελτίου (βιβλιαρίου) της άλλης τράπεζας.
Επίσης μου το επιβεβαίωσε και το amazon σε μία από τις επικοινωνίες που είχα, πως δηλαδή η αγορά τελικά πραγματοποιήθηκε και προχώρησε με την δεύτερη κάρτα μου και όχι με την visa. Το amazon υποστηρίζει ότι στην visa μου δεν υπάρχουν χρεώσεις, αλλά είναι δεσμεύσεις (authorization hold charges).
Όπως επίσης δεσμεύσεις φαίνονται και από την εθνική τράπεζα, αφού μίλησα με το τμήμα δεσμεύσεων της εθνικής τράπεζας και μου το εξακριβώσανε ότι δεν είναι χρεώσεις.

Έκανα υπεύθυνη δήλωση στις αρχές Ιανουαρίου 2019, περίπου 10 μέρες μετά την αγορά του amazon.
Έβλεπα ότι δεσμευμένες/χρεώσεις καθυστερούν να μου επιστραφούν, και όπως βλέπετε ανταποκρίθηκα αμέσως, χωρίς καθυστέρηση. Εγώ πήγα και στο υποκατάστημα πολλές φορές (καμία 10αριά) και μου είπανε ότι κάνανε ό,τι μπορούσανε.

Αν κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, μπορώ να δώσω εμπιστευτικά τα στοιχεία της κάρτας μου χωρίς να διακυβεύεται να υποκλαπούν από τρίτους;


frap λες να επικοινωνήσω κατευθείαν με τη visa, και να δώσω τα στοιχεία της κάρτας μου καθώς και προσωπικά στοιχεία; Πώς θα ξέρω με ποιόν υπάλληλο μιλάω και πού θα καταλήξουνε τα προσωπικά δεδομένα; :hmm:

Αυτό δεν είναι δουλειά της τράπεζας, δηλαδή να έρχεται σε επικοινωνία με την εκάστοτε mastercard visa κτλπ και να διευθετεί τέτοιου είδους θέματα; :(

Δυστυχώς όπως βλέπετε το σύστημα το χρηματοπιστωτικό είναι πολύ αρτηριοσκληρωτικό, ακόμα και αν λυθεί το πρόβλημα και μου επιστραφούν τα χρήματα, εγώ τελικά θα ξέρω ποιός πραγματικά ευθύνεται; Είναι το amazon; Είναι η εθνική τράπεζα; Είναι η visa; :clap:

sdikr
18-04-19, 22:11
Ναι είναι πολύ σοβαρό το θέμα, είναι η prepaid visa χρεωστική κάρτα, εκδόθηκε από την εθνική τράπεζα για να μου πιστώνεται το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης. Στην κατάσταση που μου εκτύπωσε η τράπεζα για τις κινήσεις εκείνης της ημέρας όπου πραγματοποιήθηκε η αγορά, εξαρχής με την visa μου, φαίνεται καθαρά πως πρόκειται για το αμαζον και όχι κάποια άλλη χρέωση από άλλο διαφορετικό μαγαζί.

Αυτό είναι διαπιστωμένο.

Έκανα υπεύθυνη δήλωση στις αρχές Ιανουαρίου 2019 και ακόμα δεν μου έχει απαντήσει η τράπεζα. Αφού πήγα και στο υποκατάστημα πολλές φορές και μου είπανε ότι κάνανε ό,τι μπορούσανε.
Αν κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, μπορώ να δώσω εμπιστευτικά τα στοιχεία της κάρτας μου χωρίς να διακυβεύονται να υποκλαπούν από τρίτους;

Λέω να επικοινωνήσω κατευθείαν με τη visa, θα πρέπει να δώσω τα στοιχεία της κάρτας μου καθώς και προσωπικά στοιχεία. Πώς θα ξέρω με ποιόν υπάλληλο μιλάω και πού θα καταλήξουνε τα προσωπικά δεδομένα;:hmm:

http://www.visaeurope.com/contact

Αυτό δεν είναι δουλειά της τράπεζας, δηλαδή να έρχεται σε επικοινωνία με mastercard visa κτλπ και να διευθετεί τέτοιου είδους θέματα; :(

Αυτές οι κάρτες είναι για συγκεκριμένες αγορές και για είδη πρώτης ανάγκης και έχω ακούσει περιπτώσεις που δεν περνάει η συναλλαγή αν δεν είναι κάποιο κατάστημα με τέτοια είδη (πχ supermarket).
Δεν θα δώσεις αριθμό της κάρτας στον συνήγορο, λογικά η αίτηση που έκανες έχει κάποιον αριθμό πρωτοκόλλου, αυτή την αίτηση θα ανεβάσεις και θα τους πεις οτι ακόμα δεν έχεις απάντηση απο την τράπεζα.

frap
18-04-19, 22:19
Και στο συνήγορο του καταναλωτή (μήπως τον τραπεζικό διαμεσολαβητή θες να πεις; ) όσο και στη VISA Europe που σου έγραψα, δε θα πας να δώσεις φόρα παρτίδα κανένα προσωπικό δεδομένο. Απλά θα εκθέσεις τα γεγονότα: "υπάρχει μια δέσμευση στην κάρτα μου εδώ και 100 μέρες και δε μπορώ να βρω άκρη ούτε με την Εθνική Τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα, ούτε με την Αμαζον που έχει κάνει τη δέσμευση. Τι με συμβουλεύετε; Μήπως μπορείτε εσείς να βοηθήσετε;". Δωσ' τπυς κι ένα τηλ που μπορούν να σε βρούνε και μια διεύθυνση και αν μπορούν θα σε καθοδηγήσουν εκείνοι, επώνυμα.

El skeleton
18-04-19, 22:43
Ευχαριστώ παιδιά, με βοηθήσατε πολύ, σκέφτομαι να πάω κατευθείαν στον συνήγορο του καταναλωτή, εξάλλου τι δουλειά έχω εγώ να μιλάω με την visa και μάλιστα στα αγγλικά; Αν και σκέφτομαι να δοκιμάσω να στείλω ένα μήνυμα στην visa να δω από περιέργεια αν θα μου απαντήσουν.

Απ' ότι διαβάζω στο web, από τη στιγμή που θα κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή η τράπεζα έχει κάποιο διάστημα προθεσμία για να απαντήσει. Μου φαίνεται η πιο σωστή λύση. Ελπίζω να δικαιωθώ.

jap
18-04-19, 22:44
Εντάξει ισχυει αυτό που λέει ο sdikr, αυτή η κάρτα δεν είναι για αγορες απο το εξωτερικο. Αλλά το φάουλ είναι της Εθνικής, δεν δικαιολογειται με τίποτα δέσμευση τόσες μερες. Ο κάθε υπάλληλος στο καταστημα προφορικά μπορεί να λέει οτι θέλει. Θα προσπαθούσα να λύσω το θέμα με την υπηρεσία καρτών της εθνικής κι αν δεν βγει σύντομα άκρη στον τραπεζικό μεσολαβητή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.