PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

senkradvii
07-04-11, 22:00
Και στην χειρότερη περίπτωση της απώλειας και πάλι μην πολύ ανησυχείς.. Η θα πάρεις επιστροφή χρημάτων ή θα σου στείλουν 2ο. Σε περίπτωση βέβαια που σου έρθει εν τέλη το 1ο είναι στη διακριτική σου ευχέρεια να τους το επιστρέψεις χωρίς κάποια επιβάρυνση. Έχει συμβεί σε φίλο μου. ;)

RASTAVIPER
08-04-11, 22:51
Πρώτη φορά πάω να ψωνίσω από amazon uk.
Θέλω 1 συμπλήρωμα που κοστίζει 43 λίρες.Αν είναι δωρεάν τα πράγματα άνω των 25 λιρών, γιατί βάζει άλλες 18 λίρες για shipping??

ipo
08-04-11, 22:52
Πρώτη φορά πάω να ψωνίσω από amazon uk.
Θέλω 1 συμπλήρωμα που κοστίζει 43 λίρες.Αν είναι δωρεάν τα πράγματα άνω των 25 λιρών, γιατί βάζει άλλες 18 λίρες για shipping??
Μήπως είναι από συνεργαζόμενο με το Amazon πωλητή και όχι από το ίδιο το Amazon;

Tiven
09-04-11, 00:52
Αυτό ακριβώς που είπε ο ipo.

Το amazon δυστυχώς δεν στέλνει συμπληρώματα στην Ελλάδα

senkradvii
09-04-11, 02:01
Kάθε προϊόν γράφει αν μπορεί να σταλεί μέσω ποιανού seller και αν γίνεται μέσω Super Save Delivery.

lak100
10-04-11, 12:15
παιδια παρηγγειλα τωρα το mass effect 2 για ps3 στις 22,53 λιρες και εβαλα ως επιλογη το super saving delivery το δεκτηκε κανοικα και δεν με σταματησε η παραγγελεια καταχωρηθηκε κανονικα πως γινεται αυτο?

senkradvii
10-04-11, 12:44
:hmm: Mήπως δεν περάσει όμως το SSD και χρεωθείς κανονικά τα μεταφορικά στο τέλος? Περίεργο.. Από την κάρτα σου πόσα τράβηξαν?

treli@ris
10-04-11, 12:52
Ισως επειδη ειναι προσφορα να υπολογιστηκε με την αρχικη τιμη. Παντως απο 21,98 λιρες (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003ZUXYOQ/ref=s9_simh_gw_p63_d0_i1?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=11FYCW8C2P9VYMSCA8SY&pf_rd_t=101&pf_rd_p=467128533&pf_rd_i=468294) σε χρεωσαν 22,53 λιρες, εκτος κι αν οντως ειχε τοσο. Βεβαια, απο τη στιγμη που εγινε η παραγγελια εισαι καλυμμενος.

lak100
10-04-11, 13:48
βγηκε 22,53 λογω της διαφορας ΦΠΑ που εχουμε με την Αγγλια το amazon δηλαδη με χρεωσε με 23% ΦΠΑ αντι για το ΦΠΑ που εχουν στην αγγλια που ειναι 19% νομιζω. παντως και στο e-mail που μου στειλανε λεει 22,53 και για packing εχει 0 λιρες

treli@ris
10-04-11, 13:53
Σωστα, ξεχασα το ΦΠΑ. Στην Αγγλια ειναι 20%

Tiven
10-04-11, 14:23
Βασικά ότι και να πάρω δωρεάν μεταφορικά μου το στέλνουν. Τελευταία φορά πήρα κάτι με 15-16 λίρες και πάλι δωρεάν.

senkradvii
10-04-11, 14:39
Σώπα ρε.. Καλή φάση! :D

TryfGR
10-04-11, 15:38
ισχύει και εγώ το παρατήρησα. ότι και να παρω από το amazon uk δεν με χρεώνει μεταφορικά....

ipo
10-04-11, 15:55
Α, τους αλήτες! :p

Tiven
10-04-11, 17:26
ε ναι.. και μετά βλέπεις πως θέλουν από 3 έως 10 ευρώ για ψίλου πήδημα για μεταφορικά Ελλάδα και ξενερώνεις

RASTAVIPER
11-04-11, 08:35
Μήπως είναι από συνεργαζόμενο με το Amazon πωλητή και όχι από το ίδιο το Amazon;
Αυτό ήταν τελικά. ;)


Αυτό ακριβώς που είπε ο ipo.

Το amazon δυστυχώς δεν στέλνει συμπληρώματα στην Ελλάδα
Το συγκεκριμένο μια χαρά το στέλνει. :) Απλά άλλη γεύση. Και με δωρεάν μεταφορικά.
Πάντως τώρα δεν αξίζει αν πάω με του amazon το προϊόν καθώς για +5€ το παίρνω και από Ελλάδα.

TinTin43
11-04-11, 23:40
Προσπαθω να παραγγειλω με SSD τα παρακατω αλλα δεν μου βγαζει επιλογη.Μπορει να δοκιμασει καποιος αλλος γιατι δοκιμαζα τα ιδια προιοντα σε ξεχωριστες παραγγελιες με αλλα και υπηρχε η επιλογη.

http://www.amazon.co.uk/TRIXES-External-Sound-Channel-Audio/dp/B003TO3KHY

http://www.amazon.co.uk/Ozone-OZONE-GROUND-LEVEL-XT-Gaming-Ground-Level/dp/B0041JZA1U

dfourt
13-04-11, 01:41
Αν τα πάρεις μόνα τους προφανώς και δεν στα στέλνει δωρεάν γιατί είναι κάτω από £25.
Αν τα πάρεις μαζί πάλι δεν στα στέλνει δωρεάν γιατί το ένα είναι του amazon.co.uk και το άλλο ενός άλλου μαγαζιού που πουλάει τα προϊόντα του μέσω του amazon.

Γενικά αυτό που λέμε για δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες από £25 και πάνω ισχύει για αγορές όπου αποστολέας είναι το ίδιο το amazon.co.uk.Τουλάχιστον δεν έχω δει εγώ κάποιο άλλο κατάστημα να δίνει μέσω του amazon.co.uk δωρεάν μεταφορικά στην Ελλάδα.

Επίσης αν θες σβήσε τα links που δίνεις παραπάνω, γιατί αν πατήσει κάποιος proceed to checkout φαίνεται το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνσή σου.

TinTin43
13-04-11, 03:51
Τελικα καταλαβα οτι το SSD ισχυει οταν στην ιδια παραγγελια εχεις προιοντα ειτε απο αμαζον ειτε απο 3ους που ειναι fulfilled.
Δεν μπορεις να κανεις παραγγελια με SSD αν εχεις 1+1(και βεβαια η αξια του καθενος ειναι <25).


Παντως δεχτηκε SSD με 21,κατι λιρες!!

chriszah
27-04-11, 21:47
Έχει κανείς επιστρέψει προϊόν πίσω? Το στέλνω με χρέωση σε αυτούς ή θα μου κάνουν την πίστωση μετά (και πώς?)

dfourt
27-04-11, 22:30
Έχει κανείς επιστρέψει προϊόν πίσω? Το στέλνω με χρέωση σε αυτούς ή θα μου κάνουν την πίστωση μετά (και πώς?)
Δεν μου έχει τύχει, αλλά η πολιτική τους λέει ότι εφόσον είναι δικό τους το λάθος σου κάνουν refund και αυτά που θα πληρώσεις για να επιστρέψεις ένα προϊόν.
Δες εδώ (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=1161018#costs)
Φυσικά και πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία που έχουν για returns (βγαίνει όταν βλέπεις την πορεία της παραγγελίας σου.)

nnn
06-05-11, 15:39
άλλο ένα respect στο Amazon.uk
παράγγειλα ένα screen protector για το Ideos, αξία 2,5 λίρες, δεν με χρέωσε μεταφορικά και ήρθε σε 1,5 ημέρα, τι άλλο να πεις :oneup:

papdoux
06-05-11, 15:58
γιατί σε μένα όλα που αγοράζω από εκεί κάνουν 10+ μέρες για να έρθουν; και όλα μέσω γερμανίας; και όλα με απλή μεταφορά;

Mouse Potato
06-05-11, 16:00
γιατί σε μένα όλα που αγοράζω από εκεί κάνουν 10+ μέρες για να έρθουν; και όλα μέσω γερμανίας; και όλα με απλή μεταφορά;

Μήπως γιατί ο nnn έχει αγοράσει το μισό Amazon; :p

dfourt
06-05-11, 16:06
γιατί σε μένα όλα που αγοράζω από εκεί κάνουν 10+ μέρες για να έρθουν; και όλα μέσω γερμανίας; και όλα με απλή μεταφορά;
Μήπως είναι σε μέγεθος κάπως μεγάλα και δεν τα κουβαλάει ο ταχυδρόμος?
Αυτό σημαίνει ότι θα φτάσουν στην Αθήνα στο αεροδρόμιο, θα περάσει καμιά μέρα μέχρι να μεταφερθούν στο σωστό κέντρο διανομής,
άλλη μια μέρα θα χαθεί μέχρι ο ταχυδρόμος να σου φέρει το χαρτάκι που να λέει να πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.
Και τέλος θα χάσεις ακόμα μια μέρα γιατί το χαρτάκι που θα σου δώσει το ταχυδρόμος θα λέει ότι πρέπει να πας την επόμενη στο ταχυδρομείο και όχι αυθημερόν.
Ε βάλε και 1-2 μέρες συλλογής και αποστολής των αντικειμένων από την amazon και Voila οι 10 μέρες...

senkradvii
06-05-11, 16:06
γιατί σε μένα όλα που αγοράζω από εκεί κάνουν 10+ μέρες για να έρθουν; και όλα μέσω γερμανίας; και όλα με απλή μεταφορά;

same here.. :p

kasadi
06-05-11, 16:23
γιατί σε μένα όλα που αγοράζω από εκεί κάνουν 10+ μέρες για να έρθουν; και όλα με απλή μεταφορά;

και σε εμένα, έχω αγοράσει αρκετές φορές και μικρά και μεγάλα δέματα και κανένα δεν ήρθε με courier

nnn
06-05-11, 18:56
Μήπως γιατί ο nnn έχει αγοράσει το μισό Amazon; :p
Λες ? :lol:

έχω κάνει πολλές αγορές από το 1998 πάντως ;)

sdikr
06-05-11, 19:06
Μήπως είναι σε μέγεθος κάπως μεγάλα και δεν τα κουβαλάει ο ταχυδρόμος?
Αυτό σημαίνει ότι θα φτάσουν στην Αθήνα στο αεροδρόμιο, θα περάσει καμιά μέρα μέχρι να μεταφερθούν στο σωστό κέντρο διανομής,
άλλη μια μέρα θα χαθεί μέχρι ο ταχυδρόμος να σου φέρει το χαρτάκι που να λέει να πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.
Και τέλος θα χάσεις ακόμα μια μέρα γιατί το χαρτάκι που θα σου δώσει το ταχυδρόμος θα λέει ότι πρέπει να πας την επόμενη στο ταχυδρομείο και όχι αυθημερόν.
Ε βάλε και 1-2 μέρες συλλογής και αποστολής των αντικειμένων από την amazon και Voila οι 10 μέρες...

συνήθως τα μικρά τα στέλνουν με απλό ταχυδρομείο, τα μεγάλα με Ups

3lbereth
06-05-11, 23:01
Κι εγώ που παρήγγειλα σήμερα ένα icy box των 22 λιρών (25 ευρώ βγαίνει), με μεγάλη μου χαρά είδα στο check-out επιλογή για free delivery το οποίο και τίμησα δεόντως!
Ελπίζω να το έχω μέχρι την άλλη Παρασκευή. Συνήθως, τα δέματα από Αγγλία κάνουν 5 μέρες μάξιμουμ.
Α! κι εδώ το βρήκα με 30 ευρώ συν κούριερ από Θεσσαλονίκη και πάνω από 10 μέρες παράδοση, και 40 από απ'το κιτρινομάγαζο, το οποίο φυσικά είναι out of stock! :rofl:

Xouzouris
09-05-11, 17:36
Λοιπον σημερα ανακαλυψα ενα "παραθυρακι" στο συστημα παραγγελιων του Amazon που ισως να μπορει να χρησιμοποιηθει για να παρακαμφθουν καποιοι περιορισμοι στους τοπους αποστολης.

Εξηγω:

ηθελα ενα ανταπτορακι MiniDisplayPort-->HDMI (http://www.madstore.com.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=100_114&products_id=2404) για ενα Macbook Pro 2010, αλλα χωρις να το πληρωσω χρυσαφι (€30-35 και βαλε). Ψαχνω λοιπον στο Amazon UK και βρισκω κατι ακομη καλυτερο, δηλαδη ενα καλωδιο MDP-->HDMI (http://www.amazon.co.uk/1-8m-DisplayPort-Adapter-Unibody-Supports/dp/B003WVC8R2/ref=sr_1_3?ie=UTF8&m=A1T39SA8AUFT6J&s=generic&qid=1304951077&sr=1-3) σε ανταγωνιστικοτατη τιμη.

Παω να το αγορασω, τζιφος. "Το συγκεκριμενο ειδος δεν μπορει να παραδωθει στην διευθυνση σας" κλπ.

Δεν το βαζω κατω, παω ebay, βρισκω τον ιδιο πωλητη αλλα το καλωδιο δεν το πουλαγε στο ebay. Του στελνω λοιπον mail ρωτωντας εαν θα το εβαζε προς πωληση στο ebay ωστε να το προμηθευτω απο εκει εξηγωντας το προβλημα με το Amazon.

Μου απανταει ως εξης:


We do ship worldwide... You probably were trying to buy directly from A m a z o n (which may not ship to Greece)... If you go to the page of the product you want to buy, you will see a line that says "2 new" (right below the "in stock" written in green)... If you click on that "2 new", you will get two buying options, one from A m a z o n (which apparently will not ship to Greece), and one from us (Neet), and we ship world wide... If you make sure you are trying to buy from us, there shouldn't be any problem at all...

I hope this helps... Don't hesitate to get back in touch if you have anymore problem...

Kind regards,

Πραγματι, κανοντας αυτο που ελεγε η παραγγελια ολοκληρωθηκε κανονικα με διευθυνση αποστολης Ελλαδα και, επισης πολυ σημαντικο, χωρις χρεωση για μεταφορικα (παρα το γεγονος οτι ειναι κατω απο το οριο των 25 λιρων του Amazon).

Δεν ξερω αν ισχυει και αλλου ή αν εχει τυχει και σε αλλους/ηταν γνωστο θεμα, αξιζει ομως ισως να δοκιμαζει κανεις και αυτη την λυση σε περιπτωση που η παραγγελια "κλωτσαει" στην διευθυνση αποστολης καθως φαινεται οτι Amazon και μεμονωμενοι πωλητες μπορει να εχουν διαφορετικες πολιτικες οσον αφορα τα σημεια αποστολης.

fiorellitsa
09-05-11, 17:39
εγω εκανα τη πρωτη μου αγορα
πηρα αυτο

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Tripod/Hama-Star-62-Tripod-4162.htm

και το αμαζον το ειχε 15 ευρω...

Mouse Potato
09-05-11, 18:22
εγω εκανα τη πρωτη μου αγορα
πηρα αυτο

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Tripod/Hama-Star-62-Tripod-4162.htm

και το αμαζον το ειχε 15 ευρω...

Με γεια. Το έχω κι εγώ... Δεν θα το έλεγα και πλήρως σταθερό. Για τα λεφτά του όμως αξίζει...

sa1901
09-05-11, 19:38
Δεν ξερω αν ισχυει και αλλου ή αν εχει τυχει και σε αλλους/ηταν γνωστο θεμα, αξιζει ομως ισως να δοκιμαζει κανεις και αυτη την λυση σε περιπτωση που η παραγγελια "κλωτσαει" στην διευθυνση αποστολης καθως φαινεται οτι Amazon και μεμονωμενοι πωλητες μπορει να εχουν διαφορετικες πολιτικες οσον αφορα τα σημεια αποστολης.
Το έχω συναντήσει και σε άλλους πωλητές, μόνο που χρεώνουν και μεταφορικά. Η περίπτωση που έδειξες είναι η πρώτη που βλέπω να μην σε χρεώνει έξτρα ο πωλητής.

Αφού υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, θα το κοιτάζω πάντα. :oneup:

senkradvii
09-05-11, 20:13
Το έχω συναντήσει και σε άλλους πωλητές, μόνο που χρεώνουν και μεταφορικά. Η περίπτωση που έδειξες είναι η πρώτη που βλέπω να μην σε χρεώνει έξτρα ο πωλητής.

Αφού υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, θα το κοιτάζω πάντα. :oneup:

Kαι εγώ το ίδιο. Το θέμα είναι ότι απέφευγα άλλους πωλητές για να μην χάνω το super saver delivery. Aφού μερικοί το διαθέτουν τότε θα το κοιτάω πάντα! :oneup:

alekan
10-05-11, 22:15
Μου έστειλαν email για εκπτώσεις σε διάφορα είδη, και παρήγγειλα ένα router.
12 του μήνα θα το στείλουν μου έγραψαν.

Ποιό router;;
Αυτό
http://www.amazon.co.uk/Bosch-POF-400-Watt-ACE-Router/dp/B001E4EJ6M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=diy&qid=1305054722&sr=8-1

nnn
10-05-11, 22:16
τριβείο είναι ?

senkradvii
10-05-11, 22:22
Μου έστειλαν email για εκπτώσεις σε διάφορα είδη, και παρήγγειλα ένα router.
12 του μήνα θα το στείλουν μου έγραψαν.

Ποιό router;;
Αυτό
http://www.amazon.co.uk/Bosch-POF-400-Watt-ACE-Router/dp/B001E4EJ6M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=diy&qid=1305054722&sr=8-1

Kαλές ..συνδέσεις! :p

john84
10-05-11, 22:36
Eiναι απο αυτα που σου τραβανε και το καλωδιο στο σπιτι... :p

alekan
10-05-11, 22:58
τριβείο είναι ?

Ρουτερ.
Κάνει διάφορες ξυλουργικές εργασίες.
http://en.wikipedia.org/wiki/Router_(woodworking)

nnn
10-05-11, 23:04
:oneup:
πες μας αν κρατάει γραμμή με χαμηλό snr και αν παίζει το DMT :p

koystado
12-05-11, 16:28
ωραιο router :D

limit
13-05-11, 11:14
Παιδιά έχει αγοράσει κανείς κινητό απο amazon?
Αναφέρουν sim free οπότε δε θα υπάρχει θέμα για μας?

jap
13-05-11, 15:43
Τα μόνα θέματα που ίσως να έχεις είναι η μη υποστήριξη ελληνικών και, αν το πάρεις από Amazon Αγγλίας, ο φορτιστής που δεν θα έχει το κατάλληλο βύσμα.

cool11
13-05-11, 19:12
Παιδια, σε λιγο καιρο σκοπευω να κανω κι εγω την πρωτη μου αγορα απο amazon uk.
Οπως διαβαζω εδω, δεν βλεπω τιποτε παραπονα για την ολη διαδικασια.
Εχω ξανακανει online αγορες απο αλλα sites, αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω και μεγαλη εμπειρια.
Βασικα χρησιμοποιω χρεωστικη καρτα(πειραιως), δεν ειχα ποτε προβλημα.
Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω στην διαδικασια παραγγελιας απο το amazon uk?
Κατι που νομιζετε οτι καλο ειναι το ξερω και να το εχω υποψη μου?
Θελει καποια εγγραφη στο site ή κατι αλλο; Βαζω κατι στο καλαθι, δινω τα στοιχεια μου, κανω την παραγγελια και τελος;

jap
13-05-11, 22:10
Η εγγραφή και η μόνιμη καταχώρηση των στοιχείων της κάρτας είναι απαραίτητη, επίσης να ξέρεις ότι η τιμή που βλέπεις, όταν συνδεθείς και πας να πληρώσεις θα γίνει λίγο παραπάνω, λόγω διαφορετικού συντελεστή ΦΠΑ. Από κει και πέρα, να ξέρεις ότι άλλα πράγματα τα πουλά και τα στέλνει το ίδιο το amazon, άλλα τα στέλνουν επιμέρους πωλητές και το amazon δεν έχει ευθύνη, φαίνεται κάθε φορά αυτό. Αυτά είναι τα πολύ-πολύ βασικά.

dfourt
14-05-11, 00:19
Από κει και πέρα, να ξέρεις ότι άλλα πράγματα τα πουλά και τα στέλνει το ίδιο το amazon, άλλα τα στέλνουν επιμέρους πωλητές και το amazon δεν έχει ευθύνη, φαίνεται κάθε φορά αυτό. Αυτά είναι τα πολύ-πολύ βασικά.
Τι εννοείς δεν φέρει ευθύνη το amazon?Δεν λειτουργεί περίπου όπως το ebay σε αυτόν τον τομέα?
Δηλαδή αν πάει κάτι στραβά και το μαγαζί δεν σου στείλει αυτό που αγόρασες, δεν μπορείς να ξεκινήσεις διαδικασία να ελέγξει το amazon την υπόθεση?
Αυτήν την εντύπωση είχα...

Διαφορετικά ποιός ο λόγος να αγοράζεις μέσω amazon?Αγοράζεις κατευθείαν από τη σελίδα του μαγαζιού.(που μερικές φορές μπορεί να τα δίνει και ελάχιστα φθηνότερα)

jap
14-05-11, 11:58
Καμία σχέση με ebay. Απλά υπάρχει σύστημα βαθμολογίας των πωλητών κι αν δεχτούν πολλά παράπονα για κάποιον ίσως τον πετάξουν έξω. Ευθύνη όμως το amazon δεν αναλαμβάνει, ούτε παρέχει καμία εγγύηση. Είναι σαφέστατο, οποιοδήποτε πρόβλημα με παραγγελίες, παραδόσεις, καθυστερήσεις, ποιότητα, τα λύνεις με τον πωλητή απευθείας.

Πέρα από αυτό, υπάρχουν κάποιες όπως θα τις ονόμαζα διευκολύνσεις, όπως η υιοθέτηση από κάποιους πωλητές της δομής μεταφορικών του amazon και η αποστολή σε κάποιες περιπτώσεις με ενδιάμεσο το amazon, όπου το μόνο όφελος είναι για τον πωλητή, ότι δεν μπορεί να αμφισβητηθεί ότι έγινε η αποστολή. Κατά τα άλλα...

Τα παραπάνω γίνονται φανερά και αν δει κανείς τις βαθμολογίες/feedback των ανεξάρτητων πωλητών. Ενώ στο ebay καλός θεωρείται όποιος έχει 99% και πάνω, στο amazon καλός θεωρείται όποιος έχει 85%.

3 φορές στη ζωή μου παρήγγειλα μέσω ανεξάρτητου πωλητή και για πράγματα που δεν τα είχε το ίδιο το amazon, τις 2 καθυστέρησαν πάρα πολύ να στείλουν, την 3η έγραψαν από γκάφα τους λάθος χώρα στην κατά τα άλλα σωστή διεύθυνση και το δέμα μου έκανε το γυρο της Ευρώπης μέχρι να το παραλάβω, ευτυχώς ήταν μέσω UPS και μπόρεσα να συνεννοηθώ να μη χαθεί. (Ο αποστολέας που είχε την ευθύνη και τη δυνατότητα να ενημερώσει έγκαιρα για τη σωστή διεύθυνση έκανε την πάπια)

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Διαφορετικά ποιός ο λόγος να αγοράζεις μέσω amazon?Αγοράζεις κατευθείαν από τη σελίδα του μαγαζιού.(που μερικές φορές μπορεί να τα δίνει και ελάχιστα φθηνότερα)

Δεν έχουν όλοι δικές τους σελίδες, ή από τις δικές τους σελίδες δεν στέλνουν καθόλου Ελλάδα. Το ίδιο συμβαίνει και στο e-bay.

ipo
14-05-11, 16:40
Τα παραπάνω γίνονται φανερά και αν δει κανείς τις βαθμολογίες/feedback των ανεξάρτητων πωλητών. Ενώ στο ebay καλός θεωρείται όποιος έχει 99% και πάνω, στο amazon καλός θεωρείται όποιος έχει 85%.
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται καλός ένας πωλητής που στις 100 παραγγελίες δημιουργεί πρόβλημα στις 15; Ξεφεύγει πολύ από το στατιστικό λάθος ή την ατυχία.

sdikr
14-05-11, 16:44
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται καλός ένας πωλητής που στις 100 παραγγελίες δημιουργεί πρόβλημα στις 15; Ξεφεύγει πολύ από το στατιστικό λάθος ή την ατυχία.

το θέμα πάντα είναι τι είναι πρόβλημα.
για αυτό και λέμε καλό είναι να διαβάζουμε τα σχόλια, ακόμα αρκετές φόρες το 99% του ebay μπορεί να είναι πλασματικό (τρέμουν και σε παρακαλάνε να τους βάλεις 5 αστέρια)
και απλά δηλαδή για μια καθυστέρηση των ελτα πχ μπορεί να το χάσει

@ ADSLgr.com All rights reserved.