PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77

RASTAVIPER
14-08-19, 13:33
Όπως τα λες, το ερώτημα είναι αν βρίσκεις αντίστοιχες μνήμες στα ίδια χρήματα (πριν την αύξηση) αλλού. Πάντως παράξενο αυτό με πωλητή το ίδιο το amazon και όχι από το marketplace. Έδιναν τη δυνατότητα να αφήσεις την παραγγελία να κάθεται και να στείλουν όποτε έχουν στοκ, χωρίς να επηρεαστεί η τιμή. Πρακτικά έτσι κι αλλιώς θα στείλουν κομμάτι-κομμάτι.

Βλέπω ότι λεφτά τράβηξαν μόνο για τον επεξεργαστή μέχρι στιγμής.
Αφού η μητρική δεν υπάρχει διαθέσιμη, θα έπρεπε κατά την γνώμη μου, να μου δωσουν την νέα χαμηλώτερη τιμή. Από την άλλη να μην παραπονιέμαι γιατί οι μνήμες πήγαν στον θεό και αν μου ζήταγαν να πληρώσω την διαφορά, θα έφευγε ακύρωση κατευθείαν.

Το θέμα είναι όμως τι κάνεις αν αποφασίσεις το σπάσιμο της παραγγελίας, πχ κρατάς μόνο τον επεξεργαστή από εκεί και παίρνεις τα υπόλοιπα από αλλού; Μετα όμως πληρώνεις διπλά μεταφορικά απο 2 διαφορετικά μαγαζιά.

jap
14-08-19, 15:54
Ε, για αυτό συμφέρει το amazon, θα 'καταπιούν' τη διαφορά από τις μνήμες. Εσύ όμως έχεις έστω ένα dimmάκι περισσευούμενο να στήσεις μέχρι να έρθουν; Αν ναι, επιμένεις στο amazon, αν όχι έχει να κάνει με το τι προτείνουν ακριβώς, τι χρειάζεσαι άμεσα, τι μπορείς να βρεις σε τοπικά μαγαζιά χωρίς μεγάλη διαφορά τιμής και χωρίς να τρέχεις στου διαόλου τη μάνα. Πάντως σε out of stock παραγγελία στο amazon ο κανόνας είναι να σου λένε ένα μακρινό διάστημα και να έρχονται πολύ πιο σύντομα, ειδικά αν είναι πράγματα σαν αυτά που παράγγειλες που τα πουλάνε συνεχώς.

RASTAVIPER
14-08-19, 16:32
Ε, για αυτό συμφέρει το amazon, θα 'καταπιούν' τη διαφορά από τις μνήμες. Εσύ όμως έχεις έστω ένα dimmάκι περισσευούμενο να στήσεις μέχρι να έρθουν; Αν ναι, επιμένεις στο amazon, αν όχι έχει να κάνει με το τι προτείνουν ακριβώς, τι χρειάζεσαι άμεσα, τι μπορείς να βρεις σε τοπικά μαγαζιά χωρίς μεγάλη διαφορά τιμής και χωρίς να τρέχεις στου διαόλου τη μάνα. Πάντως σε out of stock παραγγελία στο amazon ο κανόνας είναι να σου λένε ένα μακρινό διάστημα και να έρχονται πολύ πιο σύντομα, ειδικά αν είναι πράγματα σαν αυτά που παράγγειλες που τα πουλάνε συνεχώς.

Κανένας κανόνας δεν υπάρχει πια δυστυχώς και δεν τους εμπιστεύομαι σε χρόνους.
Σε preorder της ΑΤΙ 570 και ενώ έλεγαν στην αρχή 1 μήνα αναμονή, τους πήρες 5 μήνες να μου την στείλουν.

Και πριν 20 λεπτά μόλις χρέωσαν και τα υπόλοιπα πράγματα... Να υποθέσω ότι βρήκαν απόθεμα; Αλλιώς γιατί να χρεώσουν κάτι που μπορεί να σταλεί σε 10 μέρες;
Και όχι, το σύστημα που έχω τώρα είναι παλιό και δεν μπορεί να μπει κάτι από τα καινούρια. Και ούτε έχει νόημα να έρθει κάτι και να κάθεται για βδομάδες. Στο διάστημα αυτό μπορεί να έχουν αλλάξει εντελώς οι τιμές. Ήδη έπεσε η μητρική και ανέβηκαν οι μνήμες.

jap
14-08-19, 17:06
Έχεις δίκιο, θυμήθηκα την περίπτωση. Πάντως επιβεβαιώθηκε ο κανόνας (αναπληρώνονται τα αποθέματα πιο γρήγορα από τις προβλέψεις). Χρέωση από amazon σημαίνει και πακετάρισμα και έτοιμο για αποστολή. Ο δισταγμός σου βγήκε σε καλό :oneup:

RASTAVIPER
15-08-19, 16:20
Να ναι καλά η Παναγία η Σουμελα και όλες οι αγιες :rofl:

Φύγανε όλα τα πράγματά σήμερα!
Η μητρική με Royal mail χωρίς tracking, η, cpu με RAM με UPS με tracking.

Σε αναμονή λοιπόν.

Zus
25-12-19, 14:22
Παραγγελία από Amazon UK(πωλητή εκεί) που έγινε


ORDER PLACED 7 December 2019

και


Expected by 21 Dec


δεν έχει φτάσει ακόμα. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή σήμερα να μου δώσει το trucking number, κάτι που είχα αμελήσει γιατί θεώρησα ότι με τα πολλά μεταφορικά που μου χρέωσαν θα έφτανε αρκετά γρήγορα με κούριερ. Αλλά ποιος ξέρει με τι στο καλό το έστειλαν.

Διαβάζω συνεχώς αρνητικά πράγματα για amazon τι στο καλό συμβαίνει? Γιατί τέτοιος ξεπεσμός?

sdikr
25-12-19, 14:40
Παραγγελία από Amazon UK(πωλητή εκεί) που έγινε



και



δεν έχει φτάσει ακόμα. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή σήμερα να μου δώσει το trucking number, κάτι που είχα αμελήσει γιατί θεώρησα ότι με τα πολλά μεταφορικά που μου χρέωσαν θα έφτανε αρκετά γρήγορα με κούριερ. Αλλά ποιος ξέρει με τι στο καλό το έστειλαν.

Διαβάζω συνεχώς αρνητικά πράγματα για amazon τι στο καλό συμβαίνει? Γιατί τέτοιος ξεπεσμός?

Άλλο πράγμα το amazon, άλλο πράγμα ο τρίτος πωλητής

Zus
25-12-19, 14:47
Άλλο πράγμα το amazon, άλλο πράγμα ο τρίτος πωλητής

Εγώ ξέρω ότι μπήκα στο amazon.co.uk και όχι στον tritopwliti.co.uk

Περιμένω αυτοί που μπαίνουν στο amazon store να τηρούν κάποια βασικά πράγματα υπ ευθύνη πάντα της Amazon. Δεν γίνεται να πληρώνω pemium πανάκριβα μεταφορικά και να μου φτάνουν(αν τελικά φτάσουν) σαν από κινέζο πωλητή το ebay με free delivery. Ξεφτίλα.

Όποιοι δεν μπορούν να κάνουν τα βασικά ας τους βγάλει από τις λίστες η Amazon.

sdikr
25-12-19, 14:50
Εγώ ξέρω ότι μπήκα στο amazon.co.uk και όχι στον tritopwliti.co.uk

Περιμένω αυτοί που μπαίνουν στο amazon store να τηρούν κάποια βασικά πράγματα υπ ευθύνη πάντα της Amazon. Δεν γίνεται να πληρώνω pemium πανάκριβα μεταφορικά και να μου φτάνουν(αν τελικά φτάσουν) σαν από κινέζο πωλητή το ebay με free delivery. Ξεφτίλα.

Όποιοι δεν μπορούν να κάνουν τα βασικά ας τους βγάλει από τις λίστες η Amazon.

Αν εσύ δεν μπορείς να διαβάσεις τους όρους που αναγράφει για το τι είναι το market place και το τι σημαίνει το sold by και το fullfilled δεν σε φταίει κάποιο amazon.

Δεν είναι μάλιστα κάτι που να είναι κρυφό, αναφέρει ξεκάθαρα κάτω απο κάθε Listing στην φωτο τα συγκεκριμένα, όποτε δεν μπορείς αν αρχίσεις και τα κλασικά σιγά μην γίνουμε δικηγόροι να διαβάζουμε τα μικρά γράμματα

Zus
25-12-19, 14:52
Περιμένω φυσικά την απάντηση στο μήνυμά μου αλλά γενικότερα για αυτή την απαράδεκτη εξέλιξη με καλύπτει κανείς? Γνωρίζει κάποιος? Τι μπορώ να κάνω από τη στιγμή που έχει περάσει τόσος καιρός?

Αν είναι να τζογάρω με τις παραγγελίες γιατί να μπαίνω πλέον στο amazon και όχι στους κινέζους στο ebay? :hmm:

sdikr
25-12-19, 15:30
Περιμένω φυσικά την απάντηση στο μήνυμά μου αλλά γενικότερα για αυτή την απαράδεκτη εξέλιξη με καλύπτει κανείς? Γνωρίζει κάποιος? Τι μπορώ να κάνω από τη στιγμή που έχει περάσει τόσος καιρός?

Αν είναι να τζογάρω με τις παραγγελίες γιατί να μπαίνω πλέον στο amazon και όχι στους κινέζους στο ebay? :hmm:

Δεν το έχω δοκιμάσει, αν θυμάμαι καλά την είχε πατήσει και ο anon με κάποιον τρίτο πωλητή, βρήκε λύση απλά άργησε λίγο.

Εδώ (https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=3149521) έχει παραπάνω πληροφορίες

RASTAVIPER
25-12-19, 18:44
Περιμένω φυσικά την απάντηση στο μήνυμά μου αλλά γενικότερα για αυτή την απαράδεκτη εξέλιξη με καλύπτει κανείς? Γνωρίζει κάποιος? Τι μπορώ να κάνω από τη στιγμή που έχει περάσει τόσος καιρός?

Αν είναι να τζογάρω με τις παραγγελίες γιατί να μπαίνω πλέον στο amazon και όχι στους κινέζους στο ebay? :hmm:

Συγκρίνεις την κάλυψη του Αμαζον σε περίπτωση στραβης με αγορά από κινέζο;
Αν ναι, τότε όντως κακώς αγοράζεις από Αμαζον και καλύτερα για όλους να συνεχίσεις αγορές από κινέζους.

Zus
25-12-19, 19:19
Αυτό που ξέρω είναι ότι πλήρωσα ένα σωρό χρήματα για την αποστολή και χαρά δεν έχω δει ακόμα. Τέτοια ξεφτίλα ούτε οι κινέζοι.

tsigarid
25-12-19, 20:29
Εγώ τους τρίτους πωλητές τους αποφεύγω στο Αμαζον για να μην πέσω σε τέτοιες περιπτώσεις. Σιγά το πράγμα να πληρώσεις κάτι λίγα $ παραπάνω. Τα είδη που έχουν αποκλειστικά τρίτοι πωλητές είναι απειροελάχιστα.

Zus
25-12-19, 20:36
Εγώ τους τρίτους πωλητές τους αποφεύγω στο Αμαζον για να μην πέσω σε τέτοιες περιπτώσεις. Σιγά το πράγμα να πληρώσεις κάτι λίγα $ παραπάνω. Τα είδη που έχουν αποκλειστικά τρίτοι πωλητές είναι απειροελάχιστα.

Δεν ήταν θέμα τα λίγα ευρώ παραπάνω. Ούτε καν έκανα ξεσκαρτάρισμα amazon - πωλητές, δεν μου πήγε καν το μυαλό. Δεν είναι ότι μπήκα σε ένα άκυρο site για να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα. Στο amazon.co.uk μπήκα και περιμένω τα βασικά, άσχετο από ποιον είναι fullfield. Δεν νομίζω ότι ζητάω κάτι τρομερό και δεν φαντάζομαι ότι μπορεί να μπει στο marketplace ο καθένας χωρίς να ακολουθεί κάποια βασικά στάνταρντς. :hmm:

lewton
25-12-19, 20:43
Συμφωνώ με τον Zus ότι δεν είναι δουλειά του πελάτη να ξέρει αν παραγγέλνει από το Amazon ή από τρίτο.
Το Amazon έχει πάρει την απόφαση να μεγαλώσει τον τζίρο του ρισκάροντας λίγο την φήμη του, δηλαδή σε περιπτώσεις σαν του Zus μπορεί ο πελάτης να συμπεράνει ότι το Amazon συνολικά είναι αναξιόπιστο. Θα είχε δίκιο; Όχι. Αλλά είναι δικαίωμά του να το συμπεράνει αυτό.

- - - Updated - - -

Επίσης επειδή κοιτούσα πρόσφατα για νέο κινητό στο Amazon, διαπίστωσα ότι τα κινητά που πουλάει το ίδιο είναι σωστά καταχωρημένα αλλά σε περιπτώσεις τρίτων πωλητών για μερικά δεν ήταν σαφές ποια variant πουλούσαν.

anon
25-12-19, 21:29
Αυτό που ξέρω είναι ότι πλήρωσα ένα σωρό χρήματα για την αποστολή και χαρά δεν έχω δει ακόμα. Τέτοια ξεφτίλα ούτε οι κινέζοι.

Kάνε αναφορά στην Αμαζον. Τουλάχιστον να υπάρχει ένα στοιχείο, κάπου, ότι κάτι έκανες, δεν πήρες τα προιόντα και κάτι έκανες. Δυστυχώς εαν η αποστολή έγινε χωρίς tracking number, δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω.
Σε αυτή την περίπτωση θεωρω ότι το Ebay/Paypal είναι πολύ πιο σίγουρο, απο όσο η Αμαζον.
Δυστυχώς η ΑΜαζον δεν κάνει έλεγχο, δεν φροντίζει να υπάρχει κάποιο στάτους για τους τρίτους πωλητές και να τους "τιμωρεί" εαν αμαυρώνουν την εικόνα της. Ετσι γίνεται πολύ εύκολα κωλοχανείο.
Νομίζω στο μέλλον όσον αφορά τους τρίτους πωλητές θα είναι ακόμη χειρότερο κωλοχανείο. Μόνο ότι παίρνεις και είναι απο την ίδια την Αμαζον, ή απο πωλητή ευρωπαίο (αν και ούτε αυτό παίζει τελικά ρόλο, εγώτην πάτησα με γερμανό πωλητή, μεγάλο κατάστημα στην Ουλμ).

sdikr
25-12-19, 23:34
Δεν ήταν θέμα τα λίγα ευρώ παραπάνω. Ούτε καν έκανα ξεσκαρτάρισμα amazon - πωλητές, δεν μου πήγε καν το μυαλό. Δεν είναι ότι μπήκα σε ένα άκυρο site για να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα. Στο amazon.co.uk μπήκα και περιμένω τα βασικά, άσχετο από ποιον είναι fullfield. Δεν νομίζω ότι ζητάω κάτι τρομερό και δεν φαντάζομαι ότι μπορεί να μπει στο marketplace ο καθένας χωρίς να ακολουθεί κάποια βασικά στάνταρντς. :hmm:

Είσαι υπερβολικός, είναι σαν να πας στο ebay και να κάνεις παραγγελία απο κάποιον που έχει 40% rating, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, εδώ μπορεί να το έχεις ακόμα και απο κάποιον που έχει 100% και είναι top seller, μετά απο 45 ημέρες απο το estimated delivery θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Άλλα όχι εκεί έχεις κάνει το Homework σου απο πριν, ξέρεις οτι θα παραγγείλεις μόνο απο κάποιον που έχει πάνω απο 97%.
Το ίδιο θα έπρεπε να είχες κάνει και για το amazon.

Όπως και να έχει λεφτά δεν θα χάσεις

Zus
27-12-19, 00:23
Είσαι υπερβολικός, είναι σαν να πας στο ebay και να κάνεις παραγγελία απο κάποιον που έχει 40% rating, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, εδώ μπορεί να το έχεις ακόμα και απο κάποιον που έχει 100% και είναι top seller, μετά απο 45 ημέρες απο το estimated delivery θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Άλλα όχι εκεί έχεις κάνει το Homework σου απο πριν, ξέρεις οτι θα παραγγείλεις μόνο απο κάποιον που έχει πάνω απο 97%.
Το ίδιο θα έπρεπε να είχες κάνει και για το amazon.

Όπως και να έχει λεφτά δεν θα χάσεις

Ναι αυτό έλλειπε, να ψωνίζω από Amazon και να φοβάμαι μην χάσω και τα λεφτά μου, λες και αγοράζω από κανέναν απατεώνα της συμφοράς. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Η αγορά θα πήγαινε ως δώρο και είναι γάντια εξωτερικού χώρου για βοήθεια στο κρύο.

Και ήμουν κι αυτός που επέμενε να το κάνουμε μέσω amazon που είναι... εγγύηση. Καλός π@πάρας και του λόγου μου. Θα περάσει δηλαδή ο μισός χειμώνας χωρίς γάντια και στο ενδιάμεσο θα παλεύω με μηνύματα να πάρω πίσω τα λεφτά μου? Κι αυτό το λέμε για καλό? :hmm:

Anyway, προφανώς και δεν είχα καμία απάντηση και οκ, είναι λόγω ημερών οπότε το κατανοώ. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είμαι κατά σοβαρό ποσοστό σίγουρος ότι στο εξής σημείο

210059

δεν υπήρχε το


Delivery By Royal Mail


μέχρι πρόσφατα. Είναι πιθανό να μην έγραφε κάτι και να το έστειλε σήμερα-χθες ή μάλλον δεν το είχα παρατηρήσει και τώρα μου μπαίνουν απλά υποψίες με το παραμικρό?

sdikr
27-12-19, 00:28
Αφού δεν ψώνισες απο το amazon, δεν ήξερες για το sold by, fulfilled by οκ κανένα θέμα, τώρα θα ξέρεις.

Zus
27-12-19, 00:36
Αφού δεν ψώνισες απο το amazon, δεν ήξερες για το sold by, fulfilled by οκ κανένα θέμα, τώρα θα ξέρεις.

Η Royal Mail με ποιους συνεργάζεται ελλάδα έχουμε κανένα σιγουράκι να αρχίσω τα τηλέφωνα ή δεν έχει κανένα νόημα χωρίς number?

famous-walker
27-12-19, 00:43
Η Royal Mail με ποιους συνεργάζεται ελλάδα έχουμε κανένα σιγουράκι να αρχίσω τα τηλέφωνα ή δεν έχει κανένα νόημα χωρίς number?

Εδώ δεν βγάζεις άκρη εντός ΗΒ, αν δεν έχεις tracking number δύσκολα.

Zus
27-12-19, 00:47
Εδώ δεν βγάζεις άκρη εντός ΗΒ, αν δεν έχεις tracking number δύσκολα.

Ίσως με λίγη καλή θέληση από κανέναν υπάλληλο κάτι να μπορεί να γίνει. Τι στο καλό, δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνουν search στο λογισμικό τους με βάση το όνομα παραλήπτη? Αν υποθέσουμε ότι έχει φτάσει ελλάδα κάτι.

Μόνο με tracking δουλεύει το σύστημα?

famous-walker
27-12-19, 00:55
Ίσως με λίγη καλή θέληση από κανέναν υπάλληλο κάτι να μπορεί να γίνει. Τι στο καλό, δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνουν search στο λογισμικό τους με βάση το όνομα παραλήπτη? Αν υποθέσουμε ότι έχει φτάσει ελλάδα κάτι.

Μόνο με tracking δουλεύει το σύστημα?

Απλά με tracking δεν δημιουργούνται περιθώρια "αμφιβολίας". Δυστυχώς έμπλεξες.

frap
27-12-19, 08:33
Royal Mail είναι τα κρατικά ταχυδρομεία των Άγγλων. Εδώ θα στο παραδώσουν τα ΕΛΤΑ.

Απλά, χωρίς αριθμό αποστολής, κράτα μικρό καλάθι.

sdikr
27-12-19, 11:29
Η Royal Mail με ποιους συνεργάζεται ελλάδα έχουμε κανένα σιγουράκι να αρχίσω τα τηλέφωνα ή δεν έχει κανένα νόημα χωρίς number?

Μου έχουν έρθει πακετάκια με acs, γενική και με Ελτα

Zus
28-12-19, 12:33
Επικοινώνησα με τον πωλητή και τον ενημέρωσα πως Δευτέρα απόγευμα θα ζητήσω full refound εάν δεν έχω παραλάβει.

Μου απάντησε κανένα πρόβλημα και συγνώμη που δεν είμαστε ανοιχτά και οργανωμένοι αυτή τη στιγμή και ότι αν θέλω να περιμένω μέχρι Γενάρη για να μου αποστείλει ξανά την παραγγελία. :hmm:

lewton
28-12-19, 13:36
Επικοινώνησα με τον πωλητή και τον ενημέρωσα πως Δευτέρα απόγευμα θα ζητήσω full refound εάν δεν έχω παραλάβει.

Μου απάντησε κανένα πρόβλημα και συγνώμη που δεν είμαστε ανοιχτά και οργανωμένοι αυτή τη στιγμή και ότι αν θέλω να περιμένω μέχρι Γενάρη για να μου αποστείλει ξανά την παραγγελία. :hmm:
Σωστή υποστήριξη κατά τη γνώμη μου, το ερώτημα είναι αν το θέλεις μετά τα Χριστούγεννα.
Αν σου είχαν τάξει ότι θα το έχεις πριν τα Χριστούγεννα, τότε κάνε full refund χωρίς τύψεις.

tsigarid
28-12-19, 20:06
Συμφωνώ, πολύ τίμια απάντηση.

kucukti
30-12-19, 14:20
Sorry can't speak Greek, but I have a question.

I have ordered some items from amazon.de (standard shipping) to Greece around december 16-17. (seller is amazon)
There was no update about the shipments after 18 december until today.

Today I checked i-parcel and saw that;

210146

what does it mean by "after successful clearance" ? it this some kind of customs clearance ?
I thought when you buy from other EU countries there is no customs procedure.
And from now on how should I continue tracking ? will i-parcel give me another tracking number ?
We will go on a vacation between 30 Dec - 2 Jan, and I don't want to miss the shipments.
What happens if the shipments come when I'm not at the address ?

Edit: After that I contacted with upsiparcel and they said a company called IS&S will deliver the shipments.
Will IS&S deliver or pass it to ELTA for delviery. Will IS&S give me new tracking number for local tracking ?
I'm planning on going for a vacation on 30th december and returning on 2nd January.
I don't want to miss the shipments. Because of that I'm asking the details.
(If shipments will arrive after 2nd of January, I have no problem because I'll be at home on that date).
I also want to ask What happens if I'm not at home when delivery comes (does IS&S leave some kind of note),
does IS&S have local stores to pickup, and how many days they keep the shipments before returning?

If anybody experienced can tell me the procedure they faced, I'll be relieved.

8anos
30-12-19, 14:33
Sorry can't speak Greek, but I have a question.

I have ordered some items from amazon.de (standard shipping) to Greece around december 16-17. (seller is amazon)
There was no update about the shipments after 18 december until today.

Today I checked i-parcel and saw that;

210146

what does it mean by "after successful clearance" ? it this some kind of customs clearance ?
I thought when you buy from other EU countries there is no customs procedure.
And from now on how should I continue tracking ? will i-parcel give me another tracking number ?
We will go on a vacation between 30 Dec - 2 Jan, and I don't want to miss the shipments.
What happens if the shipments come when I'm not at the address ?

Edit: After that I contacted with upsiparcel and they said a company called IS&S will deliver the shipments.
Will IS&S deliver or pass it to ELTA for delviery. Will IS&S give me new tracking number for local tracking ?
I'm planning on going for a vacation on 30th december and returning on 2nd January.
I don't want to miss the shipments. Because of that I'm asking the details.
(If shipments will arrive after 2nd of January, I have no problem because I'll be at home on that date).
I also want to ask What happens if I'm not at home when delivery comes (does IS&S leave some kind of note),
does IS&S have local stores to pickup, and how many days they keep the shipments before returning?

If anybody experienced can tell me the procedure they faced, I'll be relieved.

Hi I don`t have an experience with IS&S but after a short googling I can see that they will pass it to ELTA for delivery

https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/?do=findComment&comment=55269389

Bing Translator



Good evening, guys.

2 weeks ago I ordered an English Amazon... The order was accepted in regular.. So far, so good!

It was supposed to be delivery 14/11 according to with Amazon's track order. I don't I give a lot of base, I know that dates surrendering play.

I didn't have a surveillance code.

At 11/11 but I received mail from IS&S who tell me that they were marching from Amazon and provided to the ELTA.. They give me a code surveillance and it's writing from which store it's to be received too.

The code works normalised. But here the problem is created..

I have put to receive from Komotini and the e-mail says so too..

However, the monitoring of the object says that it has arrived at the central branch of Alexandroupolis and the last briefing in monitoring says: notice.

What's up, Strava? Did I have an e-mail accident? Is the code wrong? Did you just have the wrong briefing at monitoring? Because there is no reason to go to the K. K. Alexandroupolis but to the SS...

Does anyone know?

Simpleton
30-12-19, 15:24
Ναι αυτό έλλειπε, να ψωνίζω από Amazon και να φοβάμαι μην χάσω και τα λεφτά μου, λες και αγοράζω από κανέναν απατεώνα της συμφοράς. (...)
Τα λεφτά σου δεν τα χάνεις σε καμία περίπτωση. Διάβασε από το link του sdikr για την A-to-z guarantee.

ariadgr
30-12-19, 16:01
Edit: After that I contacted with upsiparcel and they said a company called IS&S will deliver the shipments.
Will IS&S deliver or pass it to ELTA for delviery. Will IS&S give me new tracking number for local tracking ?
I'm planning on going for a vacation on 30th december and returning on 2nd January.
I don't want to miss the shipments. Because of that I'm asking the details.
(If shipments will arrive after 2nd of January, I have no problem because I'll be at home on that date).
I also want to ask What happens if I'm not at home when delivery comes (does IS&S leave some kind of note),
does IS&S have local stores to pickup, and how many days they keep the shipments before returning?

If anybody experienced can tell me the procedure they faced, I'll be relieved.

It will be delivered by ELTA courier. They will leave a note if they don't find you.
Since it's only 1 more working day until the 2nd that you'll be back, there is no point in chasing it now.

anon
31-12-19, 22:55
Είσαι σίγουρος ότι ο Seller του Αμαζον, είναι απο Ε.Ε.; Δηλαδή μπορεί εσύ να ψωνίζεις απο το σαιτ στην Γερμανία, αλλά μπορεί ο πωλητής ναναι Κίνα. Στην περίπτωση αυτή ΝΑΙ, θα πρέπει να περάσει τελωνείο, και ΝΑΙ μπορεί να έχει κολλήσει εκεί.

Γιατί το κάνουν; Εαν η αξία των προιόντων είναι μικρή, δεν περνά τελωνείο και όλα μια χαρά. Εαν όμως είναι μεγάλη, ή έστω ακόμη εαν έχουν δηλώσει ότι είναι μικρής αξίας ή άνευ αξίας ( πχ δώρο) αλλά τους παρακινήσει την προσοχή (οι τεχνικές αυτές χρησιμοποιούνταν κατα κόρο στο παρελθόν για πωλήσεις κινητών, τάμπλετσ κλπ), τότε θα το ελέγξουν.
Μου έχει τύχει να παραγγείλω, όχι τώρα, πριν 10 χρόνια, απο Αμαζον ΗΠΑ, βιβλία για το μεταπτυχιακό μου. Αλλά ήταν όλα μια παραγγελία, που βγήκε σε αξία κάπου 110 ευρώ. Και παρόλο που ήταν με κουριερ (DHL) τα κράτησαν για εκτελωνισμό (αυτό περισσότερο ήταν κομπίνα της κουριερ εταιρίας, ο ΦΠΑ ήταν 17 ευρώ, και πλήρωσα μαμισιάτικα, τέλη αποθήκευσης, φυλακτρα συν έξοδα εκτελωνισμού, άλλα 100 περίπου ευρώ). Λεφτά που στην δική μου περίπτωση τα περισσότερα απο αυτά (πλην του ΦΠΑ, τα υπόλοιπα) τα τσέπωσε η εταιρία.

Zus
04-01-20, 23:48
Δεν το έχω δοκιμάσει, αν θυμάμαι καλά την είχε πατήσει και ο anon με κάποιον τρίτο πωλητή, βρήκε λύση απλά άργησε λίγο.

Εδώ (https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=3149521) έχει παραπάνω πληροφορίες

Λοιπόν επειδή δεν ήθελα να σπαμάρω μέχρι να δω τι θα συμβεί.

Το αντικείμενο προφανώς δεν έχει φτάσει ακόμα και η παρωδία συνεχίζεται. Έχω αποφασίσει να περιμένω μέχρι Δευτέρα - Τρίτη ως τελική ημερομηνία. Και θέλω να ξέρω αν το


You have waited no longer than 90 days from the Estimated Delivery Date to file your claim.

που βρήκα εδώ (https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201889410) σημαίνει πως έχω δικαίωμα να ζητήσω refound μέχρι 90 ημέρες από την τελευταία μέρα υποτιθέμενης παράδοσης που ήταν η 21 Δεκεμβρίου.

Για την ιστορία, μετά την επικοινωνία με τον πωλητή μου είπε ότι μπορεί να κάνει refound είτε ξανά αποστολή του αντικειμένου αλλά του ζήτησα να γίνει αποστολή με tracking number. Μου απάντησε πως μπορεί να κάνει ξανά μόνο με απλή αποστολή και αν επιθυμώ tracking number θα με χρεώσει 25 λίρες. Προφανώς και δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση. Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν έστειλε το πακέτο εξ αρχής. Πόσο μάλλον να ρισκάρω ξανά οπότε εάν δεν έρθει έως Τρίτη θα ζητήσω refound.

Και επειδή το κοίταξα ο πωλητής είναι UK.

Τελευταία ερώτηση. Να κάνω refound μέσω μηνυμάτων στον πωλητή ή να χρησιμοποιήσω την λειτουργία της amazon για σιγουριά?

sdikr
05-01-20, 01:16
Λοιπόν επειδή δεν ήθελα να σπαμάρω μέχρι να δω τι θα συμβεί.

Το αντικείμενο προφανώς δεν έχει φτάσει ακόμα και η παρωδία συνεχίζεται. Έχω αποφασίσει να περιμένω μέχρι Δευτέρα - Τρίτη ως τελική ημερομηνία. Και θέλω να ξέρω αν το



που βρήκα εδώ (https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201889410) σημαίνει πως έχω δικαίωμα να ζητήσω refound μέχρι 90 ημέρες από την τελευταία μέρα υποτιθέμενης παράδοσης που ήταν η 21 Δεκεμβρίου.

Για την ιστορία, μετά την επικοινωνία με τον πωλητή μου είπε ότι μπορεί να κάνει refound είτε ξανά αποστολή του αντικειμένου αλλά του ζήτησα να γίνει αποστολή με tracking number. Μου απάντησε πως μπορεί να κάνει ξανά μόνο με απλή αποστολή και αν επιθυμώ tracking number θα με χρεώσει 25 λίρες. Προφανώς και δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση. Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν έστειλε το πακέτο εξ αρχής. Πόσο μάλλον να ρισκάρω ξανά οπότε εάν δεν έρθει έως Τρίτη θα ζητήσω refound.

Και επειδή το κοίταξα ο πωλητής είναι UK.

Τελευταία ερώτηση. Να κάνω refound μέσω μηνυμάτων στον πωλητή ή να χρησιμοποιήσω την λειτουργία της amazon για σιγουριά?

Μέσω του Αμαζον θα το έκανα

platanos
06-01-20, 15:32
Χρονια πολλα σε ολους.
Εχω μια απορια για αγορα μεσω Amazon.UK και παρολο που εψαξα αρκετα δεν βρηκα κατι στο θεμα που να με καλυπτει.
Εχω μια δωροεπιταγη 200 λιρες για Amazon.UK αποκλειστικα.
Ψαχνω ενα συναγερμο για το σπιτι και καποιον που βρηκα στις 130 λιρες και μου κανει λεει κατω:
Sold by: εταιρια στην Κινα
Dispatched by: Amazon

Η ερωτηση (φυσικα ????) ειναι αν θα εχει τελωνειο. Εχει καποιος εμπειρια απο τετοια αγορα?

thourios
06-01-20, 15:39
Εάν το προϊόν βρίσκεται στην Κίνα δύσκολο να γλυτώσεις το τελωνείο.

Simpleton
06-01-20, 15:57
Το συγκεκριμένο έρχεται από αποθήκη της Amazon (FBA). Δεν έχεις τελωνείο.

thourios
06-01-20, 16:19
Αν έρχεται από αποθήκη του Amazon (Fulfillment by Amazon) σωστά δεν έχει τελωνείο.

platanos
06-01-20, 16:37
Που μπορω να δω αν ειναι Fulfillment by Amazon? Μονο το Dispatched by Amazon βλεπω.
Εστειλα και μηνυμα στον πωλητη αλλα εκτος οτι δεν μου απαντησει ακομα φυσικα, μπορει να ισχυριστει οτι δεν εχει τελωνειο για να γινει η αγορα. Δε θελω να μπλεξω μετα με refund κλπ.

Simpleton
06-01-20, 16:39
Το Dispatched by: Amazon σημαίνει Fulfillment by Amazon.

platanos
06-01-20, 16:54
Ευχαριστω και ελπιζω να ειναι ετσι. Θα περιμενω και σημερα για την απαντηση τους, για σιγουρια (μπορει), και θα προχωρησω με την παραγγελια.

Zus
08-01-20, 15:04
Λοιπόν επειδή δεν ήθελα να σπαμάρω μέχρι να δω τι θα συμβεί.

Το αντικείμενο προφανώς δεν έχει φτάσει ακόμα και η παρωδία συνεχίζεται. Έχω αποφασίσει να περιμένω μέχρι Δευτέρα - Τρίτη ως τελική ημερομηνία. Και θέλω να ξέρω αν το



που βρήκα εδώ (https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201889410) σημαίνει πως έχω δικαίωμα να ζητήσω refound μέχρι 90 ημέρες από την τελευταία μέρα υποτιθέμενης παράδοσης που ήταν η 21 Δεκεμβρίου.

Για την ιστορία, μετά την επικοινωνία με τον πωλητή μου είπε ότι μπορεί να κάνει refound είτε ξανά αποστολή του αντικειμένου αλλά του ζήτησα να γίνει αποστολή με tracking number. Μου απάντησε πως μπορεί να κάνει ξανά μόνο με απλή αποστολή και αν επιθυμώ tracking number θα με χρεώσει 25 λίρες. Προφανώς και δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση. Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν έστειλε το πακέτο εξ αρχής. Πόσο μάλλον να ρισκάρω ξανά οπότε εάν δεν έρθει έως Τρίτη θα ζητήσω refound.

Και επειδή το κοίταξα ο πωλητής είναι UK.

Τελευταία ερώτηση. Να κάνω refound μέσω μηνυμάτων στον πωλητή ή να χρησιμοποιήσω την λειτουργία της amazon για σιγουριά?

H παραγγελία ήρθε ακριβώς έναν μήνα και μία μέρα αργότερα. :down:

Με τέτοια εξυπηρέτηση θα έπρεπε να είχα ζητήσει τα χρήματα πίσω, μέρες πριν και να τα έχω τώρα δωρεάν.

anonymos1982
15-01-20, 12:47
Την πάτησα κι εγώ με πωλητή από Κίνα, ήξερα ότι μέσω του Amazon αγοράζεις και από άλλους πωλητές όπως κι έχω κάνει αλλά νόμιζα ότι όλοι ήταν από την Αγγλία στην περίπτωση του co.uk και τώρα βλέπω κι εγώ αποστολή από Κίνα και φυσικά δεν είχα σκεφτεί να το ελέγξω. Τουλάχιστον είναι μικρής αξίας και λογικά δεν θα έχω έξτρα έξοδα.
Τώρα συμβαίνει ή από παλιά υπήρχαν πωλητές από διάφορες χώρες και εμένα δεν μου είχε τύχει;

famous-walker
15-01-20, 14:31
Την πάτησα κι εγώ με πωλητή από Κίνα, ήξερα ότι μέσω του Amazon αγοράζεις και από άλλους πωλητές όπως κι έχω κάνει αλλά νόμιζα ότι όλοι ήταν από την Αγγλία στην περίπτωση του co.uk και τώρα βλέπω κι εγώ αποστολή από Κίνα και φυσικά δεν είχα σκεφτεί να το ελέγξω. Τουλάχιστον είναι μικρής αξίας και λογικά δεν θα έχω έξτρα έξοδα.
Τώρα συμβαίνει ή από παλιά υπήρχαν πωλητές από διάφορες χώρες και εμένα δεν μου είχε τύχει;

Εδώ και πολλά χρόνια. Υπήρχαν και από Ελλάδα αρκετοί, κυρίως παραφαρμακευτικά και βότανα.

anon
15-01-20, 23:24
Στο μεταξύ, μπορεί να λέει ότι είναι απο τρίτο, αλλά δεν είναι και τόσο εμφανές απο που στο διαολο έρχεται.
Κάτι που νομίζω επίτηδες το κάνει γαργάρα το Αμαζον. Θα έπρεπε να έχει κουμπί, όπως το ebay, που επιλέγεις απο μια χώρα/ήπειρο θέλεις να πάρεις μόνον.

jap
16-01-20, 00:29
Προχτές παράγγειλα κάτι εν γνώσει μου από Κίνα. Έχει ένα link details πατάς και φαίνεται η διεύθυνση του τρίτου πωλητή. Κρυμμένο δεν είναι, καλό θα ήταν όντως να δίνει φίλτρα σαν επιλογή, εμένα η επιλογή μου ήταν 20 ευρώ και κάτι ψιλά από Κίνα, 40 από Ευρώπη, 45-50 από Ελλάδα και με την αμφιβολία μήπως περιμένω να έρθει από Κίνα πρώτα.

210613

thourios
03-02-20, 17:18
Δεν ξέρω κατά πόσο θα επωφεληθούν οι Έλληνες πελάτες του Amazon από αυτήν την είδηση
https://www.news247.gr/epixeiriseis/mnimonio-synergasias-me-tin-amazon-ypegrapse-i-kyvernisi.7576591.html

RASTAVIPER
03-02-20, 17:21
Δεν ξέρω κατά πόσο θα επωφεληθούν οι Έλληνες πελάτες του Amazon από αυτήν την είδηση
https://www.news247.gr/epixeiriseis/mnimonio-synergasias-me-tin-amazon-ypegrapse-i-kyvernisi.7576591.html

Το διάβασες καθόλου;
Να επωφεληθούν από τι; Από την ύπαρξη κάποιων ηλεκτρονικών συστημάτων στο σύννεφο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.