PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77

thourios
03-02-20, 17:35
Prime, ταχυδρομικά κτλ. Γιατί όχι;

jap
03-02-20, 18:01
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; :hmm:

Και το public έχει υπογράψει συνεργασία με το amazon, τα γράφαμε πως τσάμπα τα ταρατατζούμ, η συζήτηση είναι στο εδώ thread, Ιούνιος 2013. Πιο πολλή σημασία θα μπορούσε ενδεχομένως η συμφωνία του public, και εν πάσει περιπτώσει πιο μεγάλη σχέση με το thread.

netblues
03-02-20, 18:31
Δεν ξέρω κατά πόσο θα επωφεληθούν οι Έλληνες πελάτες του Amazon από αυτήν την είδηση
https://www.news247.gr/epixeiriseis/mnimonio-synergasias-me-tin-amazon-ypegrapse-i-knisi.7576591.html

Η εφημεριδα, ως ασχετη εχει μπερδεψει την amazon eshop/market κλπ με την aws, που ναι μεν ανηκουν στον ιδιο ομιλο αλλα ειναι αλλη εταιρεια.

thourios
03-02-20, 19:46
Αν είναι άσχετη η ανάρτηση ας διαγραφεί. Αν και το θέμα μας είναι σκέτο Amazon

jap
03-02-20, 19:54
Δεν είπαμε μην το αναρτάς, το θέμα amazon τεράστιο. Τώρα στην Αμερική συζητούν για τα μανάβικα του amazon (εξαγορασμένη Whole Foods) και γιατί ξέμειναν από... τρόφιμα. Κάθε εξέλιξη μας αφορά, είτε αφορά τις cloud υπηρεσίες (για να μας παρακολουθεί καλύτερα) είτε τις δοκιμές με τα drones. Αργά ή γρήγορα όλα αυτά θα έρθουν στην πόρτα μας.

Τον συνειρμό της συγκεκριμένης είδησης με prime, μεταφορικά και όφελος για τον καταναλωτή που εσύ ανέφερες δεν καταλάβαμε.

thourios
03-02-20, 20:49
Με την ίδια λογική που καταργήθηκαν τα ταχυδρομικά όταν καταργήθηκαν Μετά από αυτό απομακρύνθηκαν πολλοί Έλληνες πελάτες.

jkoukos
03-02-20, 21:05
Τα δωρεάν ταχυδρομικά τα κατάργησε σε όλες τις χώρες και όχι μόνο στη δική μας. Σήμερα τα δίνει δωρεάν, μόνο εντός της όποιας χώρας έχει παρουσία και ούτε καν στη γειτονική (π.χ. Από το γερμανικό Amazon στις γύρω χώρες).
Μπορεί στην αρχή πολλοί να έγραψαν ότι τέλος από αυτούς οι αγορές (διότι είχαν καλομάθει), αλλά σήμερα είναι περισσότεροι αυτοί που αγοράζουν.

RASTAVIPER
03-02-20, 21:31
Με την ίδια λογική που καταργήθηκαν τα ταχυδρομικά όταν καταργήθηκαν Μετά από αυτό απομακρύνθηκαν πολλοί Έλληνες πελάτες.

Καλά συνεχίζεις και γράφεις τα δικά σου;
Σου λένε πόσα άτομα ότι δεν έχει καμία σχέση το ποστ σου με καταναλωτικές υπηρεσίες και ψάχνεις να βρεις λογική στο ποστ σου;

thourios
03-02-20, 21:46
Στο αρχικό μου post γράφω τα εξής "... Δεν ξέρω κατά πόσο..."
Λυπάμαι για την επιθετικότητα κάποιων αντί για τον διάλογο.
Καλή συνέχεια.

bomberb17
07-02-20, 06:18
Μπορεί η είδηση για την "επένδυση" της Amazon στην Ελλάδα να μην σημαίνει κάτι άμεσο για τον απλό καταναλωτή, μπορεί όμως να αποτελέσει την αρχή για κάτι στο μέλλον. Μάλλον αυτό θα εννούσε ο συμφορίτης.
Γιατί άλλωστε να υπάρχει amazon.it και amazon.es και να μην υπάρχει και amazon.gr ?

Προσωπικά πιστεύω ότι έτσι και έκανε κάποια τέτοια κίνηση η amazon θα έκανε "μπαμ" και θα ισοπέδωνε τον ανταγωνισμό βλ. σκρουτζομάγαζα κλπ. (αν αυτό θα ήταν καλό η κακό χωράει πολύ συζήτηση)

RASTAVIPER
07-02-20, 09:42
Μπορεί η είδηση για την "επένδυση" της Amazon στην Ελλάδα να μην σημαίνει κάτι άμεσο για τον απλό καταναλωτή, μπορεί όμως να αποτελέσει την αρχή για κάτι στο μέλλον. Μάλλον αυτό θα εννούσε ο συμφορίτης.
Γιατί άλλωστε να υπάρχει amazon.it και amazon.es και να μην υπάρχει και amazon.gr ?

Προσωπικά πιστεύω ότι έτσι και έκανε κάποια τέτοια κίνηση η amazon θα έκανε "μπαμ" και θα ισοπέδωνε τον ανταγωνισμό βλ. σκρουτζομάγαζα κλπ. (αν αυτό θα ήταν καλό η κακό χωράει πολύ συζήτηση)

Γιατί εκείνες οι αγορές είναι πολύ πιο δυνατές από την Ελληνική. Όπως και οι οικονομίες τους είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα.
Αλλά οκ, δεν πειράζει να κάνει όνειρα ο κόσμος.

lewton
07-02-20, 12:29
Μακροπρόθεσμα μπορεί να υπάρξει ένα περιφερειακό Amazon που θα υποστηρίζει τις μικρότερες ευρωπαϊκές αγορές (amazon.eu) με δωρεάν αποστολές για συγκεκριμένα πολύ δημοφιλή προϊόντα που θα έχει νόημα να στοκάρουν και να στέλνουν από μικρότερα warehouses (πχ ένα στην Βουλγαρία που θα στέλνει και σε Ελλάδα και Ρουμανία, ή ένα στη Σουηδία, σε φτωχή περιοχή με χαμηλούς μισθούς, που θα καλύπτει όλη την Σκανδιναβία).
Επίσης το σύνολο των ψηφιακών παροχών μπορεί να δοθεί στις μικρότερες αγορές (Prime Video, ενοικίαση ταινιών, μουσική κλπ).
Αλλά πλήρες store πολύ δύσκολο.

zeronero
07-02-20, 18:30
Επίσης το σύνολο των ψηφιακών παροχών μπορεί να δοθεί στις μικρότερες αγορές (Prime Video, ενοικίαση ταινιών, μουσική κλπ).

Kindle Unlimited τώρα!

tsigarid
08-02-20, 01:19
Μακροπρόθεσμα μπορεί να υπάρξει ένα περιφερειακό Amazon που θα υποστηρίζει τις μικρότερες ευρωπαϊκές αγορές (amazon.eu) με δωρεάν αποστολές για συγκεκριμένα πολύ δημοφιλή προϊόντα που θα έχει νόημα να στοκάρουν και να στέλνουν από μικρότερα warehouses (πχ ένα στην Βουλγαρία που θα στέλνει και σε Ελλάδα και Ρουμανία, ή ένα στη Σουηδία, σε φτωχή περιοχή με χαμηλούς μισθούς, που θα καλύπτει όλη την Σκανδιναβία).
Επίσης το σύνολο των ψηφιακών παροχών μπορεί να δοθεί στις μικρότερες αγορές (Prime Video, ενοικίαση ταινιών, μουσική κλπ).
Αλλά πλήρες store πολύ δύσκολο.

Αυτό ακριβώς. Χωρίς αποθήκες στη χώρα σου, και με τις χώρες της ΕΕ να μην είναι πραγματικά ένωση όπως στις ΗΠΑ οι πολιτείες, τα μεταφορικά θα είναι πάντα σημαντικό κόστος που μόνο με τεράστιες αποθήκες σε μικρές χώρες θα μπορεί να λυθεί, αλλά αυτό είναι επιχειρηματικά μεγάλο ρίσκο. Ειδικά στην Ελλάδα που κυκλοφορεί η αστεία ιδέα ότι η χρήση καρτών είναι για να σε παρακολουθούν, το αγοραστικό κοινό θα παραμείνει μικρότερο του απαραίτητου για να συντηρήσει μεγάλες αποθήκες.

bomberb17
08-02-20, 01:27
Η ιδέα αυτή ευτυχώς τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να χάνει έδαφος, ιδιαίτερα πλέον όπου σχεδόν παντού υπάρχει υποχρεωτικά POS. Επίσης κάποιες τράπεζες δίνουν και cashback σαν επιπλέον κίνητρο.
Τώρα το amazon αν υποθετικά άνοιγε λέμε αύριο στην Ελλάδα (είτε μέσω .gr είτε μέσω .eu) πιστεύω ότι θα είχε αρκετή απήχηση, τουλάχιστον από αυτούς που ήδη αγοράζουν από σκρουτζομάγαζα (που δεν είναι και λίγοι).
Ίσως το πρόβλημα είναι ότι οι couriers δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις (ιδιαίτερα κάτι απαράδεκτες εταιρίες τύπου ACS) αλλά θα μπορούσε αυτό να μετριαστεί με amazon lockers (λέμε τώρα!)

tsigarid
08-02-20, 01:30
Αν οι εταιρείς courier έχουν παραπάνω πελατεία, θα αυξήσουν το προσωπικό τους, αυτό είναι εύκολο. Τα ΕΛΤΑ να φοβάσαι...

famous-walker
08-02-20, 01:54
Αν οι εταιρείς courier έχουν παραπάνω πελατεία, θα αυξήσουν το προσωπικό τους, αυτό είναι εύκολο. Τα ΕΛΤΑ να φοβάσαι...

Δεν νομίζω. Ήδη πνίγονται στην δουλειά αλλά προσλήψεις δεν κάνουν. Για να είναι εντάξει στα μάτια των πελατών τους επιχειρήσεων εφαρμόζουν κάτι κολπάκια του στυλ μήνυμα πως περάσαν και έλειπες ενώ δεν έγινε ποτέ.

RASTAVIPER
12-02-20, 23:50
Δίσκος αξίας 140€ σε φακελάκι..
Δεν υποτίθεται ότι τα στέλνουν σε κουτί;
Πάντως παραδόθηκε ακριβώς την ημέρα που είχαν πει.

jap
13-02-20, 00:52
Μάλλον επέλεξες χωρίς να το καταλάβεις το frustration-free packaging, είναι feature του amazon αυτό, κάποιες φορές έχει 1-2 ευρώ φτηνότερα ή ακριβότερα από την κανονική συσκευασία.

bomberb17
13-02-20, 02:02
Εγώ όσες φορές έχω παραγγείλει έχει την ίδια ακριβώς τιμή.
Πάντως αν το περιεχόμενο έχει πρόβλημα τότε η διαδικασία είναι γρήγορη και απλούστατη (αρκεί να είναι αγορασμένο μέσω amazon και όχι μέσω τρίτου πωλητή).

RASTAVIPER
13-02-20, 09:42
Μάλλον επέλεξες χωρίς να το καταλάβεις το frustration-free packaging, είναι feature του amazon αυτό, κάποιες φορές έχει 1-2 ευρώ φτηνότερα ή ακριβότερα από την κανονική συσκευασία.
Επέλεξα και πλήρωσα την κανονική αποστολή. Ούτε φρεε, ούτε κάτι διαφορετικό.
Και έκανε και 10 μέρες να φτάσει στην Κύπρο.
Αλλά οκ ο δίσκος μέσα είναι μια καρτούλα, μόνο αν λύγισε το πακέτο θα είχε πρόβλημα.
Θα μάθουμε αύριο στην πράξη.

jap
13-02-20, 11:49
Για άλλο πράγμα μιλάω, δες την εικόνα.

211513

Σε κάποιες χωρητικότητες έχει διαφορά τιμής, και δεν είναι στάνταρ αν θα είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη. Έψαξα 4-5 μοντέλα μέχρι να πετύχω ένα να βρω παράδειγμα. Ίσως και τον συγκεκριμένο δίσκο που πήρες τον στέλνουν στάνταρ έτσι, αν έχει απλά ένα blister και λεπτό χαρτονάκι για συσκευασία.

Λόγο να ανησυχείς δεν έχεις νομίζω.

RASTAVIPER
13-02-20, 14:40
Για άλλο πράγμα μιλάω, δες την εικόνα.

211513

Σε κάποιες χωρητικότητες έχει διαφορά τιμής, και δεν είναι στάνταρ αν θα είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη. Έψαξα 4-5 μοντέλα μέχρι να πετύχω ένα να βρω παράδειγμα. Ίσως και τον συγκεκριμένο δίσκο που πήρες τον στέλνουν στάνταρ έτσι, αν έχει απλά ένα blister και λεπτό χαρτονάκι για συσκευασία.

Λόγο να ανησυχείς δεν έχεις νομίζω.

Απλά επιβεβαιώνω ότι δεν είναι αυτό που λες, αλλά είχε την κλασική επιλογή μεταφορικών.

euri
13-02-20, 18:52
Απλά επιβεβαιώνω ότι δεν είναι αυτό που λες, αλλά είχε την κλασική επιλογή μεταφορικών.

Ο jap αναφέρει τρόπο συσκευασίας του προϊόντος, όχι τρόπο μεταφοράς (αποστολής) του.

paiktaras
28-02-20, 21:05
παραγγελία από amazon.de δεν βρίσκω πουθενά την πορεια αποστολής και μόνο στην σελίδα του εμφανίζει ότι θα παραδοθεί αύριο ( Σαββατο ) ? Ξερουμε ποια εταιρια παραδίδει για λογαριασμό της στην Ελλάδα και αν πραγματοποιει παραδόσεις όντως Σάββατο ?

spartak
29-02-20, 09:23
παραγγελία από amazon.de δεν βρίσκω πουθενά την πορεια αποστολής και μόνο στην σελίδα του εμφανίζει ότι θα παραδοθεί αύριο ( Σαββατο ) ? Ξερουμε ποια εταιρια παραδίδει για λογαριασμό της στην Ελλάδα και αν πραγματοποιει παραδόσεις όντως Σάββατο ?

Αν επέλεξες τη φτηνή αποστολή οι εκτιμήσεις δεν είναι πάντα ακριβείς. Κάποιες φορές μου έχουν έρθει με ΕΛΤΑ, κάποια με ελτα κούριερ

Mormnak
30-03-20, 21:47
ΗΠΑ-κορονοϊός: Απεργιακές κινητοποιήσεις σε Amazon και Instacart.

https://www.amna.gr/home/article/445216/IPA-koronoios-Apergiakes-kinitopoiiseis-se-Amazon-kai-Instacart

famous-walker
30-03-20, 22:01
Και πολύ καλά κάνουν.

bomberb17
31-03-20, 04:19
Θα προκαλέσει πολλά προβλήματα όμως. Πολλοί βασίζονται στο Amazon Pantry για τα είδη πρώτης ανάγκης αντί να πάνε στο σούπερ μάρκετ (ιδιαίτερα τώρα λόγω του κορώνα). Ήδη το Pantry είχε σταματήσει για ένα διάστημα λόγω πολύ υψηλής ζήτησης.

famous-walker
31-03-20, 04:42
Αν ήταν σε τέτοια συγκυρία μια απεργία για θέμα αμοιβής θα ήταν τελείως καιροσκοπική και λίγους θα έβρισκε συμπαραστάτες. Αλλά αφού έχει να κάνει με την προστασία των εργαζομένων, και κατ' επέκταση και των καταναλωτών, το μπαλάκι πάει στην διοίκηση που ήδη έπρεπε να πάρει σχετικά μέτρα.

vothros
06-04-20, 15:31
Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε.

Κέρδισα μια gift card των 30$ και την έκανα redeem από το Amazon.com
Επειδή όμως θέλω να παραγγείλω κάτι από το Amazon.co.uk, δεν βρίσκω τρόπο να χρησιμοποιήσω την gift card.
Υπάρχει τρόπος να την χρησιμοποιήσω στο Amazon.co.uk ;;;

jap
06-04-20, 15:46
Μπα... εγώ είχα 10 δολάρια και ταλαιπωριόμουν μήνες να βρω κάτι να αξίζει από το αμερικάνικο.

vothros
06-04-20, 16:01
Μπα... εγώ είχα 10 δολάρια και ταλαιπωριόμουν μήνες να βρω κάτι να αξίζει από το αμερικάνικο.

Κατάλαβα.... μήπως ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να πουληθεί ή να γίνει σε λεφτά;

jap
06-04-20, 16:54
Όχι, δεν μεταβιβάζεται αφού έχει μπει στον λογαριασμό σου. Υπομονή να βρεις κάτι να συμφέρει, να μην τσούζει σε μεταφορικά και βέβαια να μην είναι είδος που θα χρειαστεί να πληρώσεις και τελωνείο. Το πιο ασφαλές είναι βιβλία μικρής αξίας το καθένα, σε χωριστές παραγγελίες. Ή καμιά θήκη κινητού, καμιά RAM μικρής αξίας, τέτοιες χαζομάρες. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας πει (εγώ βιβλίο βρήκα που ήθελα).

famous-walker
06-04-20, 16:58
Και εγώ για βιβλίο θα έλεγα. Εκτός αν γίνεται κάτι σε ψηφιακή μορφή.

vothros
06-04-20, 17:01
Δίσκους σε ψηφιακή μορφή (mp3) μπορείς να πάρεις;; Ή μόνο για Αμερική είναι αυτά;

jap
06-04-20, 17:31
Δεν ξέρω τι παίζει, γιατί βάσει των όρων (https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/?nodeId=201380010&pop-up=1), τα mp3 στα πουλάει η εγγλέζικη θυγατρική. Θέλει διάβασμα ή τόλμη (δοκιμάζεις και διαπιστώνεις στην πράξη τι παίζει).

gousias
21-04-20, 19:40
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σχετικά με αποστολή από Amazon.de η οποία έχει αριθμό CQ.......DE πως μπορεί να εντοπιστεί; Μόνο στο Amazon.de δείχνει ότι βγήκε προς παράδοση ενώ ούτε στο dhl.de, dhl.gr, dhl.com, ούτε και στο τηλεφωνικό κέντρο dhl στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ο αριθμός όπου μίλησα με μία υπάλληλο η οποία έλεγε ότι δεν ισχύει τέτοιος κωδικός.
Με ενδιαφέρει αν μπορώ να βάλω ένα σημείο παραλαβής.

Andreaslar
21-04-20, 19:53
Κοίτα στα ΕΛΤΑ, 17track, o κωδικός ειναι "κανονικού" ταχυδρομείου και όχι εταιρείας courier

gousias
21-04-20, 20:07
Δεν αναγνωρίζεται στο ΕΛΤΑ αλλά ούτε και στο 17track.
Μου κάνει εντύπωση γιατί ενώ ήταν Amazon Prime αυτά που αγόρασα, το Amazon αρχικά έδειχνε μία συγκεντρωτική αποστολή με εκτίμηση παράδοσης 5-8 Μαίου 2020, αυτά ήταν χθες, σήμερα ξαφνικά έσπασε σε 2 αποστολές και μάλιστα όταν μπήκα πριν λίγο νωρίς απόγευμα είδα ότι η μία από αυτές είχε βγει προς παράδοση.

jkoukos
22-04-20, 13:16
Παραλαβή μικρού πακέτου, μετά από 140 ημέρες. Η παραγγελία/αποστολή είχε γίνει στα βάθη της Κίνας την 1η Δεκέμβρη και την είχα ξεχάσει εντελώς.
Τελευταία ενημέρωση ήταν 9/12 και ξαφνικά εμφανίσθηκε στα ΕΛΤΑ 9/4.

frap
22-04-20, 16:51
Έχω κι εγώ μια τέτοια... λες τελικά να τη πάρω:;;; :)

gousias
23-04-20, 22:28
Δεν αναγνωρίζεται στο ΕΛΤΑ αλλά ούτε και στο 17track.
Μου κάνει εντύπωση γιατί ενώ ήταν Amazon Prime αυτά που αγόρασα, το Amazon αρχικά έδειχνε μία συγκεντρωτική αποστολή με εκτίμηση παράδοσης 5-8 Μαίου 2020, αυτά ήταν χθες, σήμερα ξαφνικά έσπασε σε 2 αποστολές και μάλιστα όταν μπήκα πριν λίγο νωρίς απόγευμα είδα ότι η μία από αυτές είχε βγει προς παράδοση.

Απλά τραγικοί στο Amazon, σήμερα "έσπασαν" και τη 2η εναπομείνουσα παραγγελία σε δύο αποστολές!
Φυσικά οι αριθμοί που έδωσαν ότι διακινείται μέσω DHL, δεν ισχύουν!
Από τίποτα Chinese κλπ θα το περίμενα, από αυτούς και ειδικά ενώ όλα είχαν σήμα Amazon Prime, δηλαδή ότι θα έφευγαν από αποθήκες της Amazon και όχι από πωλητές, μόνο αυτό δεν έγινε!

jap
23-04-20, 22:54
Amazon Prime delivery delays are now as long as a month (https://www.vox.com/recode/2020/3/22/21190372/amazon-prime-delivery-delays-april-21-coronavirus-covid-19)

Δεν ξέρω αν έχουν ακόμα τόσο μεγάλες καθυστερήσεις, αλλά έχουν βάλει προτεραιότητες και ανάλογα τι παραγγέλνει ο καθένας. Ένας γίγαντας σαν την amazon είναι από τους πρώτους που επηρεάζεται από τέτοιες καταστάσεις.

Στο site πάντως γράφουν για την υγεία των εργαζομένων και ότι τους έχουν μπουκαλάκια με αντισηπτικό, για καθυστερήσεις δεν λένε κάτι, μόνο ότι είναι ήρωες και καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες. Σίγουρα δεν θα έπαιρνα κάτι αν το βιαζόμουν αυτή την εποχή, ούτε από amazon ούτε από άλλες τέτοιες μεγάλες επιχειρήσεις.

johnthegeeks
24-04-20, 00:41
Απλά τραγικοί στο Amazon, σήμερα "έσπασαν" και τη 2η εναπομείνουσα παραγγελία σε δύο αποστολές!
Φυσικά οι αριθμοί που έδωσαν ότι διακινείται μέσω DHL, δεν ισχύουν!
Από τίποτα Chinese κλπ θα το περίμενα, από αυτούς και ειδικά ενώ όλα είχαν σήμα Amazon Prime, δηλαδή ότι θα έφευγαν από αποθήκες της Amazon και όχι από πωλητές, μόνο αυτό δεν έγινε!

έχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα με σένα πάντως και με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά που περιέγραψες, ακόμη και το γεγονός ότι δείχνει το ένα να είναι προς παράδοση σήμερα! από το ΣΚ μου το κάνει αυτό, μάλλον είναι γενικευμένο πρόβλημα...

RASTAVIPER
24-04-20, 13:47
Απλά τραγικοί στο Amazon, σήμερα "έσπασαν" και τη 2η εναπομείνουσα παραγγελία σε δύο αποστολές!
Φυσικά οι αριθμοί που έδωσαν ότι διακινείται μέσω DHL, δεν ισχύουν!
Από τίποτα Chinese κλπ θα το περίμενα, από αυτούς και ειδικά ενώ όλα είχαν σήμα Amazon Prime, δηλαδή ότι θα έφευγαν από αποθήκες της Amazon και όχι από πωλητές, μόνο αυτό δεν έγινε!

Προφανώς δεν έχουμε ιδέα τι γίνεται με τις αποστολές από εξωτερικό, αλλά όλοι έχουμε τρελές καθυστερήσεις.
Περιμένω πακέτο από ιδιώτη με Royal mail και εδώ και 1μήνα το πακέτο δεν έχει καν φύγει από Αγγλία.

lewton
24-04-20, 14:14
Σήμερα το Amazon μου παρέδωσε παραγγελία από eBay. Προφανώς ο πωλητής έμπλεξε τα μπούτια του.
Το αντικείμενο που αγόρασα στο eBay μου παραδόθηκε από το κούριερ της Amazon (όχι DHL, Hermes, ή άλλο επώνυμο κούριερ) μέσα σε κουτί Amazon.
:lol:

frap
27-04-20, 10:10
Παραλαβή μικρού πακέτου, μετά από 140 ημέρες. Η παραγγελία/αποστολή είχε γίνει στα βάθη της Κίνας την 1η Δεκέμβρη και την είχα ξεχάσει εντελώς. Τελευταία ενημέρωση ήταν 9/12 και ξαφνικά εμφανίσθηκε στα ΕΛΤΑ 9/4. Και ναι ρε φίλε, ήρθε και η δική μου. Από 3 Ιανουαρίου, ήρθε σήμερα. Σχεδόν 4 μήνες μετά και στην πόρτα μου από τον ταχυδρόμο! Τι στο καλό, παράπεσαν 2-3 container στο τελωνείο;

Simpleton
27-04-20, 10:51
Σήμερα το Amazon μου παρέδωσε παραγγελία από eBay. Προφανώς ο πωλητής έμπλεξε τα μπούτια του.
Το αντικείμενο που αγόρασα στο eBay μου παραδόθηκε από το κούριερ της Amazon (όχι DHL, Hermes, ή άλλο επώνυμο κούριερ) μέσα σε κουτί Amazon.
:lol:
Dropshipping. Παραγγέλνεις εσύ από eBay, ο πωλητής παραγγέλνει από Amazon και απλά βάζει εσένα ως παραλήπτη. Στην παραγγελία του δηλώνει ότι πρόκειται για δώρο, έτσι ώστε το δελτίο παραγγελίας να μην γράφει τιμές και δεις πόσο (λιγότερο) πλήρωσε στην Amazon.

gousias
28-04-20, 09:00
Προφανώς δεν έχουμε ιδέα τι γίνεται με τις αποστολές από εξωτερικό, αλλά όλοι έχουμε τρελές καθυστερήσεις.
Περιμένω πακέτο από ιδιώτη με Royal mail και εδώ και 1μήνα το πακέτο δεν έχει καν φύγει από Αγγλία.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες, κατακρίνω το Amazon διότι κατά την παραγγελία έδειξε ότι θα γινόταν μία ενιαία αποστολή καθώς και γιατί έδειχνε ένα πολύ συγκεκριμένο χρονικό εύρος παράδοσης. Τώρα αν και δικαιολογημένα θα μπορούσα να καταλάβω ότι υπάρχουν καθυστερήσεις λόγω της πανδημίας, τουλάχιστον,
πρώτο: θα μπορούσε να μη δίνει έτσι το συγκεκριμένο διάστημα παράδοσης,
δεύτερο: να μη σπάει κατόπιν ολοκλήρωσης της παραγγελίας αυτή σε 3 επιμέρους, γιατί την ενιαία αποστολή την είχε δώσει ως δυνατή επιλογή πριν την παραγγελία και την επέλεξα, αλλιώς χαίρω πολύ κι εγώ θα το άφηνα σε 103 αποστολές,
τρίτο: με εκνευρίζει γιατί ενώ όπως ανέφερα και παραπάνω, όλα τα προϊόντα ήταν μέσω Prime, δηλαδή dispatch από το ίδιο Amazon και όχι από τρίτους πωλητές, αυτό έδειξε ότι κάνει ό,τι να 'ναι και εδώ έκανε το αντίθετο από αυτό που έπρεπε, μάλιστα στις 2 από τις 3 αποστολές έχει δώσει tracking number για το οποίο το ίδιο amazon (μετά από μήνυμα μου) παραδέχθηκε ότι δεν δύναται να παρακολουθηθεί, επειδή το έχουν αναθέσει σε άλλους φορείς και όχι στην DHL όπως θα έπρεπε να αντιστοιχεί ο αριθμός (ο οποίος δεν αναγνωρίζεται κιόλας από την DHL)!
Να πω κι άλλα; Δηλαδή όλα δικαιολογούνται; Διαμαρτύρομαι άδικα; Εντάξει, για όποιον δεν έχει απώλεια συμφέροντος φυσικά και μπορεί να είναι τουλάχιστον απόλαυση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.