PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77

tsigarid
25-10-20, 22:46
Και να μην είναι πωλητής το Αμαζον τι έγινε;
Έχω πάρει και άλλα πράγματα από τρίτους πωλητές και δεν είχα κανένα θέμα.

Τυχερέ.

giorgiosgr
29-10-20, 22:59
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :oneup:

euri
29-10-20, 23:19
Ξεκίνησε λειτουργία το Amazon Σουηδίας (www.amazon.se). Νομίζω ότι προς το παρόν εξυπηρετεί μόνο Σουηδία.

tsigarid
30-10-20, 00:36
Ξεκίνησε λειτουργία το Amazon Σουηδίας (www.amazon.se). Νομίζω ότι προς το παρόν εξυπηρετεί μόνο Σουηδία.

Έχει (ή θα έχει) και Αγγλικά;

8anos
30-10-20, 13:14
Έχει (ή θα έχει) και Αγγλικά;

Ας έχει πρώτα σουηδικά :p
Έχει πέσει πολύ καζουρα για ατυχη μετάφραση προϊόντων που αποδίδονται ως σκατα, πουτσος (στην αργκό) εμετός κοκ :lol:

jap
30-10-20, 13:18
Το σημαντικό για μας είναι πως έχουμε ίδιο πληθυσμό με τη Σουηδία, αν και έχουν μεγαλύτερου μεγέθους αγορά από τη δική μας. Φαντάζομαι virtual θα είναι και θα στέλνουν από τις γνωστές τεράστιες αποθήκες της Amazon. Αλλά αν έχουν ειδικό site και ειδικές μεθόδους αποστολής και εξυπηρέτηση στα Σουηδικά (έστω και με χάλια αυτόματες μεταφράσεις) ίσως κάνουν το ίδιο κάποια στιγμή και για μας.

8anos
30-10-20, 13:21
Το σημαντικό για μας είναι πως έχουμε ίδιο πληθυσμό με τη Σουηδία, αν και έχουν μεγαλύτερου μεγέθους αγορά από τη δική μας. Φαντάζομαι virtual θα είναι και θα στέλνουν από τις γνωστές τεράστιες αποθήκες της Amazon. Αλλά αν έχουν ειδικό site και ειδικές μεθόδους αποστολής και εξυπηρέτηση στα Σουηδικά (έστω και με χάλια αυτόματες μεταφράσεις) ίσως κάνουν το ίδιο κάποια στιγμή και για μας.

Έχουν ετοιμάσει αποθήκες και στην Σουηδία αλλά όπως καταλαβαίνω, στην αρχή τουλάχιστον θα λειτουργήσει ως παράρτημα του γερμανικού.

tsigarid
30-10-20, 14:38
Λογικά στοχεύουν σε όλη τη Σκανδιναβική αγορά μεσοπρόθεσμα, όχι μόνο στη Σουηδία.

lewton
30-10-20, 17:11
Πιστεύω τα πολύ δημοφιλή προϊόντα θα τα έχει σε τοπικές αποθήκες (σε κάποια πόλη με κατεστραμμένη οικονομία και μεγάλη ανεργία) και όπως λέει και ο tsigarid από εκεί θα αρχίσει να στέλνει και Νορβηγία/Φινλανδία.
Τα λιγότερο δημοφιλή προϊόντα θα στέλνονται από τα μεγάλα Amazon (γερμανικό και όχι μόνο). Και στη Γερμανία δεν τα έχει όλα, μπορεί να τύχει προϊόν να σταλεί από Γαλλία ανάλογα με τη διαθεσιμότητα.

anon
30-10-20, 17:14
Αυτό γίνεται λόγω Μπρέξιτ. Πλέον θα υπάρχουν δασμοί και κανείς απο την ΕΕ και Νορβηγία, δεν θα αγοράζει απο το βρετανικό Αμαζον. Αρα η δουλειά θα μεγαλώσει πολύ για το ευρωπαικό (γερμανικό), άρα η κατασκευή αυτού στην Σουηδία (που θα εξυπηρετεί και Νορβηγία) έχει καίριο λόγο για να "αλαφρύνει" την δουλειά απο τα άλλα κεντρικά.

tsigarid
31-10-20, 02:48
Και στη Γερμανία δεν τα έχει όλα, μπορεί να τύχει προϊόν να σταλεί από Γαλλία ανάλογα με τη διαθεσιμότητα.

Εμένα μου έχει τύχει να στείλει από Πολωνία και Αυστρία.

lmih
04-11-20, 21:17
Καλησπέρα παδιά, παραγγελία που είναι να έρθει απο Amazon την επόμενη εβδομάδα να την περιμένω κανονικά τώρα με το lockdown;

spartak
05-11-20, 07:44
Καλησπέρα παδιά, παραγγελία που είναι να έρθει απο Amazon την επόμενη εβδομάδα να την περιμένω κανονικά τώρα με το lockdown;

Γιατί να μην την περιμένεις;

lmih
05-11-20, 09:33
Γιατί να μην την περιμένεις;

Λόγο του καθολικού lockdown που θα ισχύσει απο το Σάββατο πρωϊ, δεν γνωρίζω εάν θα επηρρεάσει τις μεταφορικές υπηρεσίες…

thourios
05-11-20, 12:15
Λόγο του καθολικού lockdown που θα ισχύσει απο το Σάββατο πρωϊ, δεν γνωρίζω εάν θα επηρρεάσει τις μεταφορικές υπηρεσίες…

Λογικό είναι να αυξηθεί η χρήση των υπηρεσιών αυτών κατά την διάρκεια του lockdown όπως έγινε και την προηγούμενη φορά. Ίσως να υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση. Θα έλεγα όμως να μην ανησυχείς.

spartak
05-11-20, 17:35
Λόγο του καθολικού lockdown που θα ισχύσει απο το Σάββατο πρωϊ, δεν γνωρίζω εάν θα επηρρεάσει τις μεταφορικές υπηρεσίες…

Την προηγούμενη φορά τις επηρέασε έτσι ώστε να μην παραλαμβανουμε; Οχι. Αυξηθηκαν όμως οι χρονοι αναμονής

kucukti
06-11-20, 12:58
Sorry for writing in English. (I don't know Greek, trying to learn but it is really difficult)

I recently ordered a few items from amazon.de website on 13 October 2020. There were 6 pieces.

5 of them were sent by DHL and 1 of them was sent by Royal Mail.

DHL shipment arrived without a problem 1week ago.

But Royal Mail shipment has no tracking number on Amazon website and it didn't arrive yet.

I contacted Amazon support by chat and ask them if they can give me any tracking number, they said they couldn't and told me to be patient.

Amazon gives me a delivery time of 29 October.

But I feel completely blind because of not having any tracking information.

If anybody experienced this before, can you tell me which company delivers Royal Mail shipments in Greece.

Maybe I can go to local branch of the delivery company with my ID and ask if there is any delivery for me.

Do they leave any notice if they can't find you at home ?

I experienced DHL, Speedex and ELTA before. They usually leave some kind of notice if they can't find you at home.

But I have no idea who delivers Royal Mail in Greece.

Can you give me any advise?

thourios
06-11-20, 13:15
Don't worry.
Royal Mail collaborates usually with ELTA Greek Post Office. (Former Greek Post Public Services)

jap
06-11-20, 15:48
Don't worry.
Royal Mail collaborates usually with ELTA Greek Post Office. (Former Greek Post Public Services)

I can confirm this is the case. Non-tracked Royal Mail packages from Amazon come through ELTA. I had a HDD shipped from Amazon this way on September 30th, it arrived at the local post office on October 25th - just to give you an idea, your package may arrive faster or slower than that. No tracking other than ELTA's sticker, which was scanned only on the 25th.

In most cases, ELTA will leave you a note so you can pick up your package from your local post office the next working day after 10 am.

kucukti
10-11-20, 23:12
Today I got an sms from "γενικη ταχυδρομικη" telling me to contact them about a delivery.

I'm not sure but it may be the delivery I'm waiting for.

You know there is a lockdown now, and I think I have to send some sort of sms to go out of house.

What should I write as code in sms to tell that I have to go out to take my delivery/cargo/shipment from "γενικη ταχυδρομικη" ?

voger
10-11-20, 23:33
@kucukti

Officially there is no relevant code. The closest is



2. Movement to an in-service supply store of basic goods (supermarket, mini-market), where they cannot be sent out.


But as Geniki Taxydromiki is a courier service it is literally their job to "send out". So, if you want to be a law-abiding citizen, you should contact Geniki Taxydromiki and insist they bring the package to you.

Zus
11-11-20, 02:09
I believe it's


2 name surname home_address

and send it to 13033.

slalom
11-11-20, 13:21
Search "13033" to find an app for your phone

lmih
11-11-20, 14:58
Καλημέρα σε όλους,

Έχω μια αποστολή απο Amazon μεσω i-parcel αλλά δείχνει οτι θα έχει καθυστέρηση μέχρι 16/11. Πως μπορώ να δώ πότε θα το παραλάβω, νομίζω πρέπει να έρθει μέσω ΕΛΤΑ.

ariadgr
11-11-20, 21:57
Έχω μια αποστολή απο Amazon μεσω i-parcel αλλά δείχνει οτι θα έχει καθυστέρηση μέχρι 16/11. Πως μπορώ να δώ πότε θα το παραλάβω, νομίζω πρέπει να έρθει μέσω ΕΛΤΑ.

Δεν μπορείς να δεις πληροφορίες παραπάνω από αυτές που αναφέρει το tracking i-parcel.
Θα έρθει με ΕΛΤΑ COURIER όταν έρθει.

lmih
12-11-20, 10:42
Δεν μπορείς να δεις πληροφορίες παραπάνω από αυτές που αναφέρει το tracking i-parcel.
Θα έρθει με ΕΛΤΑ COURIER όταν έρθει.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα στο Amazon αναφέρει ότι μετα τις 16/11 εάν δεν έχω παραλάβει το προΙον μπορώ να προχωρήσω σε refund. Τι κάνω τοτε σε αυτή την περίπτωση;

thourios
12-11-20, 12:41
Να επικοινωνήσεις μαζί τους. Μην περιμένεις με το lockdown να παραδοθεί η παραγγελία πριν την ημερομηνία αυτή.

lmih
12-11-20, 13:00
Να επικοινωνήσεις μαζί τους. Μην περιμένεις με το lockdown να παραδοθεί η παραγγελία πριν την ημερομηνία αυτή.

Με την Amazon? Kαι τι να τους πω;

tsigarid
12-11-20, 15:09
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα στο Amazon αναφέρει ότι μετα τις 16/11 εάν δεν έχω παραλάβει το προΙον μπορώ να προχωρήσω σε refund. Τι κάνω τοτε σε αυτή την περίπτωση;

Και σε μένα έτυχε, και μου έλεγε να επικοινωνήσω για refund με τον πωλητή. Το έκανα, και ο πωλητής (στην Κίνα) μου είπε να περιμένω, γιατί τα ταχυδρομεία είναι αργά λόγω τελωνείων και COVID-19. Περίμενα, και (δεν θυμάμαι πλέον πόσο καιρό μετά, ίσως 1-2 βδομάδες) το αντικείμενο έφτασε.

lmih
12-11-20, 15:45
Και σε μένα έτυχε, και μου έλεγε να επικοινωνήσω για refund με τον πωλητή. Το έκανα, και ο πωλητής (στην Κίνα) μου είπε να περιμένω, γιατί τα ταχυδρομεία είναι αργά λόγω τελωνείων και COVID-19. Περίμενα, και (δεν θυμάμαι πλέον πόσο καιρό μετά, ίσως 1-2 βδομάδες) το αντικείμενο έφτασε.

Ευχαριστώ πολύ, σημαντική πληροφορία!

RASTAVIPER
30-11-20, 16:26
Ο πωλητής Κινέζος, αλλά το προιόν είναι Fulfilled by Amazon. Τι σημαίνει αυτό;
Πάλι στέλνεται από Κίνα;

https://www.amazon.de/-/en/Aigend-Diving-Waterproof-Underwater-Submarine/dp/B07ZGHNV5Q/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=tauchlampe&qid=1606742670&s=sports&sr=1-2

Simpleton
30-11-20, 17:23
Εσένα σου έρχεται από την Amazon.

RASTAVIPER
30-11-20, 17:26
Εσένα σου έρχεται από την Amazon.

Με το τελωνείο τι γίνεται;

Simpleton
30-11-20, 17:47
Δεν υπάρχει, σου έρχεται απο μια ευρωπαϊκή αποθήκη.

zeronero
30-11-20, 17:59
Και αυτό τί σημαίνει;

"Orders containing Fulfilled by Amazon items which are sold by third-party Sellers can be delivered to Germany, Austria and other EU destination countries supported by Fulfilled by Amazon export. Whether FBA export is supported remains at the discretion of the Seller".

Simpleton
30-11-20, 18:12
Ότι είναι στην ευχέρεια του πωλητή το που θα πηγαίνει το εμπόρευμα του μέσω FBA (μόνο εντός συγκεκριμένου marketplace ή πανευρωπαϊκά). Τελωνείο πάντως δεν έχεις.

lmih
01-12-20, 22:05
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω μια παραγγελία απο Amazon που έρχεται μεσο Royal Mail αλλά δεν μπορώ να δω το Track Package δεν εμφανίζει το κλασσικό progress bar. Γνωρίζουμε εδώ στην Ελλάδα με τι τρόπο θα παραδωθεί; Απο ποιά υπηρεσία;

Ευχαριστώ :)

jap
01-12-20, 23:26
Αν έχει tracking/θέλει υπογραφή, κάποια από τις courier (ήταν ACS, έχω την εντύπωση πως τώρα παραδίδει κάποια άλλη) . Αν δεν έχει, τα ΕΛΤΑ.

lmih
02-12-20, 00:16
Αν έχει tracking/θέλει υπογραφή, κάποια από τις courier (ήταν ACS, έχω την εντύπωση πως τώρα παραδίδει κάποια άλλη) . Αν δεν έχει, τα ΕΛΤΑ.
Ευχαριστώ :oneup:

RASTAVIPER
02-12-20, 10:22
Δεν υπάρχει, σου έρχεται απο μια ευρωπαϊκή αποθήκη.

Λοιπόν είχες δίκιο κατά 50%.
Δεν ξέρω αν έτσι γίνεται με όλα τα προιόντα, αλλά υπήρχαν 2 επιλογές για το ίδιο προιόν και δυστυχώς δεν είναι ξεκάθαρο. Έχει 2 αποθήκες. Μία στην Αγγλία (άρα αποστολή χωρίς τελωνείο) και μία από Κίνα.
Και ευτυχώς που ρώτησα τον πωλητή πώς να προχωρήσω, γιατί δεν φαίνονται από πού έρχονται ακριβώς.

Ευχαριστώ πάντως. Γενικά θέλει πολύ ψάξιμο πλέον από Κινέζους πωλητές.

Simpleton
02-12-20, 12:21
Για το B07ZGHNV5Q που ανέφερες πιο πάνω, βλέπω ότι ο πωλητής στο αγγλικό Amazon το αποστέλλει ο ίδιος, ενώ στο γερμανικό χρησιμοποιεί FBA.

frap
02-12-20, 12:33
Μπορείς να δώσεις κάποιο screenshot; Δεν έχω δει ποτέ "επιλογή αποθήκης" στο Amazon. Το εάν παραδίδεται μέσω FBA ή απευθείας από τον πωλητή συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του Amazon, φαίνεται ακριβώς κάτω από τα κουμπιά για την αγορά: "Sold by ΧΧΧ and fulfilled by Amazon" ή "Dispatched from and sold by XXX" . Στη δεύτερη περίπτωση το παίρνεις από όπου στο στείλει ο ΧΧΧ, όποιος κι αν είναι αυτός.

Simpleton
02-12-20, 13:00
Ο πωλητής του είπε ότι μπορεί να το στείλει από δύο αποθήκες, δεν δίνει επιλογή η σελίδα.

kostas2005
02-12-20, 23:34
https://m.lifo.gr/articles/almanac/304959/palies-kai-nees-morfes-epitirisis-kai-kataskopeias-sto-ergasiako-perivallon-tis-amazon

Παλιές και νέες μορφές επιτήρησης και κατασκοπείας στο εργασιακό περιβάλλον της Amazon

RASTAVIPER
09-12-20, 10:24
Έλαβα εμαιλ χτες από το Αγγλικό Αμαζον ότι πλέον από 1/1 θα υπάρχουν φόροι κλπ στις αγορές.
Αυτό υποθέτω ισχύει για όσα αγοράζονται μετά την 1/1 ή και για όσα παραδίδονται μετά την 1/1;

thourios
09-12-20, 10:51
Έλαβα εμαιλ χτες από το Αγγλικό Αμαζον ότι πλέον από 1/1 θα υπάρχουν φόροι κλπ στις αγορές.
Αυτό υποθέτω ισχύει για όσα αγοράζονται μετά την 1/1 ή και για όσα παραδίδονται μετά την 1/1;

Αναμενόμενο αλλά πολύ κακή είδηση.

lmih
09-12-20, 23:57
Αναμενόμενο αλλά πολύ κακή είδηση.

Απο Αmazon Γερμανίας υπάρχουν ήδη φόροι, στην Αγγλία και ειδικά τώρα με το BREXIT μου φαίνεται πολύ λογικό να ισχύσει αυτό…!

euri
10-12-20, 00:10
Απο Αmazon Γερμανίας υπάρχουν ήδη φόροι, στην Αγγλία και ειδικά τώρα με το BREXIT μου φαίνεται πολύ λογικό να ισχύσει αυτό…!

Τι είδους φόροι;

tsigarid
10-12-20, 02:00
Έλαβα εμαιλ χτες από το Αγγλικό Αμαζον ότι πλέον από 1/1 θα υπάρχουν φόροι κλπ στις αγορές.
Αυτό υποθέτω ισχύει για όσα αγοράζονται μετά την 1/1 ή και για όσα παραδίδονται μετά την 1/1;

Και εγώ το έλαβα. Επίσης ότι θα πληρώνει ο αγοραστής για επιστροφές που δεν ευθύνεται η Amazon, τόσο τα μεταφορικά όσο και τον εκτελωνισμό. Αναμενόμενο. Bye bye amazon.co.uk.

- - - Updated - - -


Τι είδους φόροι;

VAT στη χώρα προορισμού, και εκτελωνισμό.

euri
10-12-20, 02:41
VAT στη χώρα προορισμού, και εκτελωνισμό.

ΦΠΑ υπάρχει πάντα στις αγορές εντός ΕΕ για ιδιώτες. Υπήρχε ανέκαθεν και στο βρετανικό Amazon, δεν είναι κάτι καινούργιο. Αυτό που διαφοροποιείται είναι το ποσοστό του ΦΠΑ που θα χρεωθεί, αν είναι δηλαδή της χώρας προορισμού ή της χώρας προέλευσης. Αυτό εξαρτάται από τον κύκλο εργασιών της εκάστοτε επιχείρησης στη χώρα προορισμού.

Εκτελωνισμός προϊόντων από το γερμανικό Amazon σε προορισμούς εντός ΕΕ δε νομίζω ότι υπήρχε ποτέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.