PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογιστές συνδεδεμένοι σε 876 δεν βλέπονται μεταξύ τους



boeotian
11-10-10, 00:00
Ένα περίεργο πρόβλημα που συνάντησα σήμερα. Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει ο router, ένας 876 με IOS 12.4(24)T3.

Το δίκτυο αποτελείται από δύο υπολογιστές Α και Β πάνω στον router. Έχω και έναν άλλο με wireless επάνω του, αλλά ήταν σβηστός. Ο υπολογιστής A δεν μπορεί να κάνει ping τον υπολογιστή Β και τούμπαλιν. Ο router κάνει ping και τους δύο!!!! Όχι μόνο ping αλλά και ούτε ssh και τίποτα δεν παίζει μεταξύ τους.

Αυτό πριν μεταφέρω τον υπολογιστή A σε άλλη θέση δούλευε μια χαρά. Μετά την μεταφορά δεν. Γιατί μας νοιάζει η μεταφορά; Γιατί μπήκε σε άλλη πρίζα το ethernet, μέσω ρεύματος δουλεύει και όχι με κατευθείαν UTP καλώδιο. Ταυτόχρονα και ο υπολογιστής B άλλαξε λειτουργικό σε Windows 7 64bit. To λειτουργικό του A είναι Fedora Linux 13.

Καμιά ιδέα; Έχει καμία βλακεία τα 7 και banάρουν IP. Και με κατεβασμένο το windows firewall τα ίδια. Παίζει πρόβλημα στην πρίζα; Στο ίδιο πολύπριζο είναι και ένα ψυγειάκι. Είναι πρόβλημα στον router; Σε πρώτη φάση σκέφτομαι να φέρω με μπαλαντέζα από αλλού ρεύμα να βάλω το ethernetοπριζο ή να βγάλω το ψυγείο, να αλλάξω τον router στον άλλο με το wireless και να βάλω και το laptop να δω τι παίζει. Σε κάποια φάση πάντως μπόρεσα και πέρασα ping, συνδέθηκα με ssh στον A από τον B, αλλά με πέταξε μετά από λίγο :hmm:

RoyBatty
11-10-10, 10:14
Γιατί μας νοιάζει η μεταφορά; Γιατί μπήκε σε άλλη πρίζα το ethernet, μέσω ρεύματος δουλεύει και όχι με κατευθείαν UTP καλώδιο. Ταυτόχρονα και ο υπολογιστής B άλλαξε λειτουργικό σε Windows 7 64bit. To λειτουργικό του A είναι Fedora Linux 13.


Όταν λες μέσω ρεύματος τι εννοείς ακριβώς;Με powerline;
ip έχεις καρφωτές η από dhcp;
Το πολύπριζο είναι ασφαλείας ή απλό;
Δεν νομίζω πάντως πως παίζει ρόλο το λειτουργικό.Αφου έχεις και κατεβασμένο το firewall ping θα μπορούσες να κάνεις.
Δεν πιστεύω να τρέχεις καμιά περίεργη υπηρεσία στο ψυγειάκι σου... :biggrin:

boeotian
11-10-10, 21:30
Όταν λες μέσω ρεύματος τι εννοείς ακριβώς;Με powerline;
ip έχεις καρφωτές η από dhcp;
Το πολύπριζο είναι ασφαλείας ή απλό;
Δεν νομίζω πάντως πως παίζει ρόλο το λειτουργικό.Αφου έχεις και κατεβασμένο το firewall ping θα μπορούσες να κάνεις.
Δεν πιστεύω να τρέχεις καμιά περίεργη υπηρεσία στο ψυγειάκι σου... :biggrin:

Ναι powerline ethernet adapter. Το πολύπριζο είναι απλό με μόνο ένα διακόπτη On/Off στον A και στον B το έχω βάλει με T κατευθείαν πάνω στην πρίζα όπου ενώνεται στον router. Όντως όταν το είχα βάλει πίσω από UPS και πολύπριζο με προστασία δεν έβρισκε δίκτυο. Τώρα ανάβουν όλα τα λαμπάκια.

Ping δεν γινόταν και από τις δύο πλευρές. Μυστήρια πράγματα. Σήμερα πάντως το πρωί που το κοίταξα δούλευε μια χαρά.

RoyBatty
11-10-10, 21:40
Στα πολύμπριζα με προστασία δεν δουλεύουν τα powerline.Το Τ είναι η μόνη λύση αν θέλεις να συνδέσεις και πολύπριζο επάνω.

boeotian
13-10-10, 22:17
Μερικά ενδιαφέροντα logs από τον A (192.168.1.1):


Oct 11 13:57:33 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Down
Oct 11 13:57:37 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Up 1000 Mbps Full Duplex, Flow Control: RX
Oct 13 15:47:11 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Down
Oct 13 15:47:15 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Up 1000 Mbps Full Duplex, Flow Control: RX
Oct 13 17:15:35 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Down
Oct 13 17:15:39 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Up 1000 Mbps Full Duplex, Flow Control: RX
Oct 13 20:19:06 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Down
Oct 13 20:19:10 pharmacy kernel: e1000: eth0 NIC Link is Up 1000 Mbps Full Duplex, Flow Control: RX


ΟΚ, φαίνεται ότι το powerline δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η επιλεκτική συμπεριφορά στο ping. Επίσης το έχω πιάσει να μην ping ούτε από τον router. Εξαφανίζεται δηλαδή μερικές φορές :)

LoL τώρα έχω πρόβλημα και στο wireless... με πετάει. Περνάει τα 2 από τα 3 πακέτα. Τι περίεργο μέρος :)

boeotian
19-10-10, 20:51
Λοιπόν, νομίζω ότι βρήκα το πρόβλημα. Ο υπολογιστής έπαιρνε ρεύμα από άλλο πολύπριζο σε άλλο δωμάτιο με προέκταση καλώδιο, όπου το powerline το είχα βάλει και σε άλλο πολύπριζο. Δύο πολύπριζα στην σειρά και νόμιζα ότι ερχόταν η μπαλαντέζα από απευθείας πρίζα από το άλλο δωμάτιο.

Την έβαλα την Τετάρτη που μας πέρασε την προέκταση κατευθείαν σε πρίζα και τώρα είναι μια χαρά. Δεν έχω δει στα logs ούτε ένα disconnect. Τα disconnect logs είναι τα ίδια με αυτά που έδωσα στο προηγούμενο μήνυμα. Εδώ συνδέθηκα την Κυριακή με τον κατακλυσμό που γινόταν και έκανα remotely format flash και copy tftp το image από τον A στον router μια χαρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.