PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή πριν καν ενεργοποιηθω



sofaki
11-10-10, 10:06
Εκανα αίτηση νέας αριθμοδότησης στις 1/9.
Πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης στο σμσ που στέλνουν είχα 4/10 και στο σάιτ τους 10/10.
Την προηγούμενη βδομάδα τους πήρα τηλ και μου έλεγαν ότι όλα οκ και περιμένουμε τηλέφωνο από τεχνικό για σύνδεση,
Σημερα και αφού πέρασε η ημερομηνία ενεργοποίησης τους παίρνω τηλέφωνο και μαθαίνω ότι δεν υπάρχει καν ενεργός βρόγχος!!!!!!
Αποφάσισα να πάω ΟΤΕ κατευθείαν διότι ήδη είμαι 40 μέρες χωρίς γραμμή και το χρειάζομαι ΑΜΕΣΑ.Πως να κάνω διακοπή στη hol?

optostyle
11-10-10, 21:26
κανεις κατευθειαν αιτηση στην εταιρια που θες χωρις διακοπη στην προηγουμενη....καλου κακου ξαναπαρε τηλεφωνο στη HOL

Vitruvian78
11-10-10, 23:07
Στείλε ακυρωτικό αίτημα στην hellas online με e-mail/fax πριν καν ενεργοποιηθείς. Αφού επιβεβαιώσεις οτι έχει καταργηθεί το αίτημά σου στη συνέχεια προχωράς για αίτημα στον ΟΤΕ. Σε τρείς - πέντε μέρες το πολύ λογικά θα έχεις γραμμή.

sofaki
12-10-10, 09:42
Εστειλα φαξ στη Hol και μετα με πήραν αυτοί τηλέφωνο για επιβεβαίωση.Καταχωρήθηκε το αίτημα διακοπης.Δεν γινεται μετα απο 40 μέρες που εχω κανει την αιτηση στη hol κι ενω περασε η ημερομηνια που εδιναν για ενεργοποιηση να μου λενε οτι δεν εχει δοθει ακομα βρογχος απο ΟΤΕ.

Vitruvian78
12-10-10, 14:42
Ωραία, οπότε τώρα επικοινώνησε με τον ΟΤΕ και κάνε αίτηση για νέα τηλεφωνική σύνδεση...

sofaki
12-10-10, 15:02
Το εκανα ηδη..Αλλα λυπαμαι που θα πληρωνω περισσοτερα στον ΟΤΕ

tsorbi
12-10-10, 15:05
Όταν πάρεις γραμμή από τον ΟΤΕ μπορείς να πας όπου θέλεις.

wezor
12-10-10, 15:18
@ tsorbi Φιλέ με μια μικρή επιφύλαξη να χρειάζεται να παραμείνεις στον ΟΤΕ για 2 μήνες από την ημερομηνία της ενεργοποίησης της τηλεφωνικής γραμμής και μετά να κάνεις διακοπή (αν θυμάμαι καλά είναι όρος στο συμβόλαιο αλλά δεν έχω τώρα ένα πρόχειρο να το δω ) αν ξέρει κάποιος καλύτερα ας ενημερώσει …

Vitruvian78
12-10-10, 22:58
Μπορεί να πάει όπου θέλει, απλά θα πληρώσει το δύμηνο του ΟΤΕ κανονικά, τα πάγια που της αναλογούν. Μόλις πάρεις τη γραμμή πας όπου θες. Να ρωτήσω όμως τη φίλη να μου πει τί ανάγκες έχει απο τηλεφωνία και ίντερνετ. Ίσως να μην πληρώνεις πολύ περισσότερα στον ΟΤΕ για το πακέτο που ενδεχομένως θέλεις....οπότε για πες μας και θα σε κατευθύνουμε ;)

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@ tsorbi Φιλέ με μια μικρή επιφύλαξη να χρειάζεται να παραμείνεις στον ΟΤΕ για 2 μήνες από την ημερομηνία της ενεργοποίησης της τηλεφωνικής γραμμής και μετά να κάνεις διακοπή (αν θυμάμαι καλά είναι όρος στο συμβόλαιο αλλά δεν έχω τώρα ένα πρόχειρο να το δω ) αν ξέρει κάποιος καλύτερα ας ενημερώσει …

Δεν κάνει διακοπή, αλλά απλά αίτημα φορητότητας στον πάροχο που την ενδιαφέρει.

sofaki
13-10-10, 10:43
Μωρε περισσότερα θα πληρώνω αλλά έπεσα στην ανάγκη τους.Εγω βασικά θέλω ίντερνετ.Απο ομιλια στη hol ειχα δηλώσει το πακέτο με τα 200 λεπτά αλλά ίσως χρειαζόμουν κ απεριόριστα την πορεια.Παντως στον οτε εβαλα το conn-x με 2αρα γραμμη+180 λεπτα ομιλιας+20 λεπτα κινητα στα 34,5 ευρω το μηνα με παγιο.

Vitruvian78
14-10-10, 00:48
Ναι, σου βγαίνει 10€ παραπάνω το μήνα.....θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τουλάχιστον....θα δεις τί πραγματική χρήση κάνεις και θα το τροποποιήσεις ανάλογα μελλοντικά αν είναι.....κάνε υπομονή γενικά γιατί ο ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό βγάζει συνεχώς νέα πακέτα με όλο και χαμηλότερες τιμές....οπότε κάποια στιγμή ενδεχομένως να έχει διαθέσιμο ένα παρόμοιο πακέτο...

wezor
14-10-10, 02:55
Μπορεί να πάει όπου θέλει, απλά θα πληρώσει το δύμηνο του ΟΤΕ κανονικά, τα πάγια που της αναλογούν. Μόλις πάρεις τη γραμμή πας όπου θες. Να ρωτήσω όμως τη φίλη να μου πει τί ανάγκες έχει απο τηλεφωνία και ίντερνετ. Ίσως να μην πληρώνεις πολύ περισσότερα στον ΟΤΕ για το πακέτο που ενδεχομένως θέλεις....οπότε για πες μας και θα σε κατευθύνουμε ;)

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δεν κάνει διακοπή, αλλά απλά αίτημα φορητότητας στον πάροχο που την ενδιαφέρει.

Δηλ. αυτό με το 2μηνο ισχύει μόνο αν κόψεις αμέσως την σύνδεση ? Δηλ. κάνεις νέα αίτηση Οτε (για να πάρεις και πιο γρήγορα γραμμή) και μετά ζητάς φορητότητα σε άλλη εταιρία και απλά πληρώνεις μόνο τα 2 πάγια ? (και γίνεται η αλλαγή παρόχου αμέσως ? )

Vitruvian78
14-10-10, 22:18
Δηλ. αυτό με το 2μηνο ισχύει μόνο αν κόψεις αμέσως την σύνδεση ? Δηλ. κάνεις νέα αίτηση Οτε (για να πάρεις και πιο γρήγορα γραμμή) και μετά ζητάς φορητότητα σε άλλη εταιρία και απλά πληρώνεις μόνο τα 2 πάγια ? (και γίνεται η αλλαγή παρόχου αμέσως ? )

Ναι, ο ΟΤΕ απλά θα ζητήσει τα δύο πάγια του και το τέλος ενεργοποίησης της γραμμής.

Aias
15-10-10, 10:18
Πιστευω οτι για να σου ερθει μηνυμα ενεργοποιησης παει να πει οτι υπαρχει ημερομηνια ενεργοποιησης γιατι σιγουρα θα γινεται συστεμικα και δεν θα εστελνε καποιος 1 προς 1 μηνυματα σε χ... συνδρομητες.Ισως να μιλησες με καποιον που βαριοταν/κοιμοταν εκεινη την ωρα...
Τωρα αν υπαρχει κανονικα Αριθμος βροχου αρα και γραμμη και εσυ ζητησες διακοπη θα σου ερθουν περα ολων των αλλων (δηλαδη τελη ενεργοποιησης που πληρωσες για να κανεις την γραμμη) και τα τελη αποσυνδεσης που ειναι καπου 70 ευρω.

Καλο ειναι γενικα πριν γινει οποιαδηποτε ενεργεια να εχουμε διαβασει το συμβολαιο και να ειμαστε σιγουροι για το τι συμβαινει γιατι υπαρχουν και ατομα στα τηλ κεντρα που απλα πιανουν θεσεις.

sofaki
15-10-10, 14:53
Από τη στιγμή που δεν έγινε επίσημη ενεργοποίηση και δεν ήρθε τεχνικός γιατί να πληρώσω?Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής πριν την ενεργοποίηση.Υπήρχε ημερομηνία ενεργοποίησης αλλά πέρασε χωρίς να γίνει τπτ κ επιπλέον μου είπαν τη μία ότι υπάρχει βρόγχος κ την άλλη ότι δεν υπάρχει.Κ δεν πήρα μόνο 1 φορά τηλέφωνο φίλε μου.Κάθε μέρα τους έπαιρνα κ με δούλευαν.Λες να πετύχαινα κάθε μέρα στον ίδιο άχρηστο υπάλληλο?Μάλλον οχι

wezor
15-10-10, 17:59
Ναι, ο ΟΤΕ απλά θα ζητήσει τα δύο πάγια του και το τέλος ενεργοποίησης της γραμμής.

Thanks Vitruvian78 για την πληροφόρηση :oneup:

Vitruvian78
16-10-10, 04:30
Από τη στιγμή που δεν έγινε επίσημη ενεργοποίηση και δεν ήρθε τεχνικός γιατί να πληρώσω?Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής πριν την ενεργοποίηση.Υπήρχε ημερομηνία ενεργοποίησης αλλά πέρασε χωρίς να γίνει τπτ κ επιπλέον μου είπαν τη μία ότι υπάρχει βρόγχος κ την άλλη ότι δεν υπάρχει.Κ δεν πήρα μόνο 1 φορά τηλέφωνο φίλε μου.Κάθε μέρα τους έπαιρνα κ με δούλευαν.Λες να πετύχαινα κάθε μέρα στον ίδιο άχρηστο υπάλληλο?Μάλλον οχι

Εφόσον δεν ενεργοποιήθηκες και τελικά ζήτησες ακύρωση δεν μπορούνε να ζητήσουνε δεκάρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.