PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο HOL Shared σε Full



DJman
11-10-10, 12:46
Καλησπερα.Σκεφτομαι να παω απο χολ shared σε Full γτ τα παγια με τον ΟΤΕ βγαινουν πολυ ακριβα.Παροολο που διαβασα αρκετα θεματα εδω μεσα εχω ακομα καποιες ερωτησεις

1)Οι γραμμες ειναι και οι 2 voip ή 1pot και μια 1voip?

2) Τωρα εχω ISDN(2 γραμμες που χτυπανε με τον ιδο αριθμο) Αυτο γινετε με το douple play?

3)Οταν κοπει το ρευμα εχουμε τηλεφωνο? (αν συνδεσω το ups μου θα παιζει στην διακοπη-λογικα ναι)

4)Καπου εδω μεσα διαβασα οτι αν εχεις ISDN πληρωνεις και καποιο τελος για να στην κανουν πρωτα PSTN και μετα να βαλουν το douple play.Ισχυει?

5)Επισης η γραμμη μου max πηγαινει στα 8MBps/0,0MBps Μπορει να υποστηριξει τετοια υπηρεσια (double play)?
Επειδη αν η τηλεφωνια ειναι voip δεν νομιζω να εχει και τοσο καλη ποιοτητα...

Ευχαριστω!

harris
11-10-10, 21:26
1)Οι γραμμες ειναι και οι 2 voip ή 1pot και μια 1voip?

Συνήθως είναι μία και είναι POTS.


2) Τωρα εχω ISDN(2 γραμμες που χτυπανε με τον ιδο αριθμο) Αυτο γινετε με το douple play?


Αν σου βάλουν VoIP, ναι γίνεται... με pots δεν γίνεται, ούτε έχει isdn η hol.


3)Οταν κοπει το ρευμα εχουμε τηλεφωνο? (αν συνδεσω το ups μου θα παιζει στην διακοπη-λογικα ναι)

Αν είναι pots τότε έχεις, αν είναι voip μόνο αν έχεις το ρούτερ σου πάνω σε ups...


4)Καπου εδω μεσα διαβασα οτι αν εχεις ISDN πληρωνεις και καποιο τελος για να στην κανουν πρωτα PSTN και μετα να βαλουν το douple play.Ισχυει?


Όχι :)


5)Επισης η γραμμη μου max πηγαινει στα 8MBps/0,0MBps Μπορει να υποστηριξει τετοια υπηρεσια (double play)?


Πάνω κάτω την ίδια ταχύτητα θα έχεις ;)


Επειδη αν η τηλεφωνια ειναι voip δεν νομιζω να εχει και τοσο καλη ποιοτητα...

Έχω voip τηλεφωνία εδώ και 3 χρόνια και τα προβλήματα είναι ελάχιστα :)

valen_gr
11-10-10, 23:06
Στο ΑΚ που παιρνεις γραμμη δεν υπαρχει POTS. Μονο VOIP. Βαλε τον αριθμο σου στον wizard καλυψης στο site, θα δεις δεν θα πρεπει να σου βγαζει διαθεσιμοτητα για πακετα telephony.

Οποτε θα εχεις 2 γραμμες με 2 αριθμους, οπου μπορεις να παιξεις με τις τους αριθμους (που να κουδουνιζει τι, πως και με την ISDN)

DJman
12-10-10, 00:35
Στο ΑΚ που παιρνεις γραμμη δεν υπαρχει POTS. Μονο VOIP. Βαλε τον αριθμο σου στον wizard καλυψης στο site, θα δεις δεν θα πρεπει να σου βγαζει διαθεσιμοτητα για πακετα telephony.

Οποτε θα εχεις 2 γραμμες με 2 αριθμους, οπου μπορεις να παιξεις με τις τους αριθμους (που να κουδουνιζει τι, πως και με την ISDN)


Στο σιτε της χολ δεν αναφερει κατι για ποτς οταν βαζω τον αριθμο μου.Απλα λεει οτι ο αριθμος υποστηριζει Douple Play :hmm:

Ο λογος που δεν κανω κινηση ακομα ειναι γτ αν δεν εχω μια γραμμη ποτς φοβαμαι πως δεν θα παιζει ο συναγερμος:down:

zaxosm
12-10-10, 00:47
Kι εγω εβαλα hol με μια γραμμη POTS. Mε αυτη δουλευει κανονικα ο συναγερμος (πριν ειχα κι εγω isdn).

Αντιθετα με voip θα εχεις προβλημα!

valen_gr
12-10-10, 00:56
Μην εισαι απολυτος. Δεν ειναι στανταρ οτι με VOIP θα εχει προβλημα. Εξαρταται παντα απο το πως θα εχει ρυθμιστει το μηχανημα αλλα και το ρουτερ, και βεβαια απο τον ιδιο τον συναγερμο, και πως "συνεργαζεται" με την voip υλοποιηση της HOL. Στις περισσοτερες περιπτώσεις , ο συναγερμος παιζει χωρις προβλημα.

DJman
12-10-10, 01:02
Εμενα ο τεχνικος μου ειπε οτι συνηθως παιζει καλα αλλα δεν θελω να το ρισκαρω γτ ο συναγερμος ειναι σοβαρο πραγμα.δεν ειναι τηλεφωνο που αμα χαλασει παιρνεις απο κινητο.
Υπαρχει περιπτωση να μαθω αν δινουν γραμμη ποτς στη περιοχη μου.Γιατι καποιος φιλος παραπανω ειπε οτι δεν δινουν.Πως το ξερεις?

zaxosm
12-10-10, 01:08
Πριν βαλω χολ ρωτησα στο φορουμ και τα παιδια μου ειπαν πως εχουν καταργησει εδω και αρκετο καιρο το voip και πλεον δινουν μονο POTS. Γι' αυτο και προχωρησα. Στη συνεχεια πηρα τον τεχνικο για τον συναγερμο και μου ειππε οτι αφου μπει η χολ πρεπει να ερθει να τον ρυθμισει. Τιποτα παραπανω.

valen_gr
12-10-10, 01:09
...οκ, επειδη το ειπα και παραπανω ξαναλέω, βαζεις τον αριθμο σου στο site. Οπου δινει POTS, στα διαθεσιμα πακετα εχει και αυτα που εχουν την ονομασια telephony (Μονο τηλεφωνο δηλαδη, POTS, δεν εχει καθολου ADSL/VOIP). Στις περιοχες που ΔΕΝ εχει POTS, ΔΕΝ εμφανιζει στα διαθεσιμα τα telephony και δινει μονο τα double play (voip βεβαια..).
Επειδη στο ειπα και παραπανω αλλα δεν απαντησες, βαζοντας τον αριθμο σου, βγαζει ή οχι πακετα telephony?

DJman
12-10-10, 01:17
Φανταζομαι λες στο σιτε τις χολ να βαλω τον αριθμο? Το ξανακανω τωρα να σου πω τι λεει

Edit:

Τα πακετα που βγαζει ειναι hol double-play, hol double-play GR, hol double-play lite, hol adsl plus

Αν μιλας για τηλεφωνια αυτη την στιγμη εχω προεπολιγη φορεα απο την Hol.Και παλιοτερα που δεν ειχα dsl ειχα τηλεφωνια μονο απο χολ αλλα πανω σε γραμμη χολ.Για αποκλειστικα γραμμη τηλεφωνου δεν μιλαει ομως

valen_gr
12-10-10, 01:42
αρα βλεπεις οτι πακετα POTS (οπως τα hol telephony, telephony lite κλπ) δεν δινει στο DSLAM που εισαι.
Που σημαινει οτι δεν εχει υποδομη POTS στο DSLAM αλλα μονο VOIP...

DJman
12-10-10, 12:19
Λοιπον πηρα σημερα το πρωι τηλεφωνο και η υπαλληλος μου ειπε οτι η χολ αποφευγει γενικα να δινει γραμμη voip οταν καποιος βαζει douple play και οτι δινει κανονικη γραμμη(ποτς).

Να την πιστεψω??:hmm:

Επισης αλλη μια ερωτηση.Αν η μια γραμμη ειναι voip.Εγω την μια γραμμη του σπιτιου την στελνω σε 3 οροφους (1 συσκευη στον καθε ενα) θα εχει αρκετο ρευμα η voip γραμμη να κανω το ιδιο?

Squall
12-10-10, 22:57
Να την πιστεψεις. Η HOL πλεον δινει μονο POTS.

Μολις εβαλα τον αριθμο μου στην Αθηνα (οπου ειχα και εκει POTS απο HOL) και μου βγαζει τα ιδια αποτελεσματα με εσενα..

ΥΓ: κατω σου βγαζει ελαχιστοποιημενα τα πακετα Telephony?

DJman
12-10-10, 23:24
Οχι δεν βλεπω κατι τετοιο...

DJman
19-10-10, 13:24
Λοιπον και εκει που νομιζα πως θα ηταν ολα πιο ευκολα.Πειρα τηλ να ρωτησω για την συνδιαστικη προσφορα της Vodafone κια ρωτησα και για το θεμα μου.Για να μην πολυλογο στο τελος μου λεει :
Θελετε να πρωχορησουμε την αιτηση?
Οχι ευχαριστω λεω.Θα την κανω μεσω ιντερνετ για να επωφεληθω τους 3μηνες δωρεαν
Οχι μου λεει γιατι αν το κανετε μεσω ιντερνετ το συστημα σας καταλαβαινει σαν νεο πελατη και θα σας χρεωσουμε τελος ενεργοποιησης
Και μενω Μ*****Σ:p
(Μαλλον εννοουσε τελος απενεργοποιησης απο τον οτε)

Στην σελιδα ομως εχει την δυνατοτητα επιλογης :
α)Νεος Πελατης
β)Υπαρχων Πελατης

Ισχυει κατι τετοιο? Θα τρελαθουμε εντελως?:twisted:

MaFiOzOs_GR
19-10-10, 13:37
Οι 3 μήνες δωρεάν είναι για καινούργιους πελάτες και όχι για υφιστάμενους που κάνουν αναβάθμιση.... ;)
Είχα ΑΡΥΣ με HOL και πήγα σε Shared LLU πακέτο και δεν δικαιώμουν τους 3 μήνες, αν και 3-4 υπάλληλοι της HOL ισχυρίζονταν το αντίθετό, ήρθε ο 5ος να μου πει αυτό που σου έγραψα παραπάνω.... :whip:

Για αυτό που σου είπε ο υπάλληλος περί του τέλους ενεργοποίησης δεν γνωρίζω....
Το πιθανότερο να έλεγε αλήθεια πάντως! ;)

DJman
19-10-10, 13:43
Δεν ξερω τι συμβανει παντως αν ισχυει αυτο που λες επρεπε να το γραφει καπου.Και εγω οταν πειρα τηλεφωνο και ρωτησα τους ειπα οτι ειμαι ιδι στην Χολ και δεν μου ειπε κατι τετοιο....:down:

MaFiOzOs_GR
19-10-10, 13:49
Να φανταστείς εγώ το συνειδητοποίησα από τους λογαριασμούς!

Αντί να έρθει ο πρώτος μετά από 3 μήνες ήρθε κατευθείαν με το ποσό που έπρεπε να πληρώσουμε και 4 τηλέφωνα στο λογιστήριο με 4 διαφορετικά άτομα στο ακουστικό μας λέγανε ότι θα μας πιστώσουν τους 3 μήνες.Μόνο ο 5ος βρέθηκε να μας πει ότι επειδή ήμασταν ήδη πελάτες στην HOL απλά όχι στο ιδιόκτητο, δεν δικαιούμασταν το τζάμπα 3μηνο.... :down:

Εσένα σου είπανε ότι θα επωφεληθείς απο τους 3 μήνες δώρο αλλά θα πρέπει να ξαναπληρώσεις το τέλος ενεργοποίησης;;; :hmm:

DJman
19-10-10, 13:53
Να φανταστείς εγώ το συνειδητοποίησα από τους λογαριασμούς!

Αντί να έρθει ο πρώτος μετά από 3 μήνες ήρθε κατευθείαν με το ποσό που έπρεπε να πληρώσουμε και 4 τηλέφωνα στο λογιστήριο με 4 διαφορετικά άτομα στο ακουστικό μας λέγανε ότι θα μας πιστώσουν τους 3 μήνες.Μόνο ο 5ος βρέθηκε να μας πει ότι επειδή ήμασταν ήδη πελάτες στην HOL απλά όχι στο ιδιόκτητο, δεν δικαιούμασταν το τζάμπα 3μηνο.... :down:

Εσένα σου είπανε ότι θα επωφεληθείς απο τους 3 μήνες δώρο αλλά θα πρέπει να ξαναπληρώσεις το τέλος ενεργοποίησης;;; :hmm:

Ναι.Αν κανω την αιτηση μεσω Ιντερνετ.Αν την εκανα μεσω τηλεφωνου μαλλον θα επαιρνα τον .....:p

MaFiOzOs_GR
19-10-10, 14:01
Κανονικά έτσι είναι! Εφόσον δηλαδή κάνεις αίτηση μέσω τηλεφώνου η πωλητή της HOL δεν δικαιούσαι το τρίμηνο, πάρα μόνο άμα κάνεις on line αίτηση...
Όπως και να χει αυτά ισχύουν για νέους πελάτες και όχι για υφιστάμενους όπως εσύ και εγώ...

DJman
19-10-10, 14:31
Όροι online προσφορών

1. H προσφορά ισχύει μόνο για υποβολή αιτήσεων μέσω του δικτυακού τόπου της hellas online (www.hol.gr) και δεν ισχύει για αιτήσεις που υποβάλλονται από άλλο κανάλι πώλησης.
2. Η προσφορά ισχύει για νέους πελάτες όλων των υπηρεσιών καθώς και υφιστάμενους πελάτες hellas online στις υπηρεσίες:

- hol adsl που θέλουν να αποκτήσουν μία από τις υπηρεσίες hol double play
- hol telephony με προεπιλογή φορέα που θέλουν να αποκτήσουν μία από τις υπηρεσίες hol telephony ή hol double play ή hol adsl plus
3. Η προσφορά δεν ισχύει για υφιστάμενους πελάτες hol adsl που επιθυμούν να μεταφερθούν σε μία από τις υπηρεσίες hol telephony και υφιστάμενους πελάτες οποιασδήποτε hol telephony που επιθυμούν να μεταφερθούν σε μία από τις υπηρεσίες hol double play ή hol adsl plus
4. H προσφορά αυτή δεν συνδυάζεται με άλλες τρέχουσες προσφορές πλην της μηνιαίας έκπτωσης που προσφέρεται με τη συνδυαστική προσφορά hol - Vodafone.

Εγω ανηκω στην κοκκινη κατηγορια

MaFiOzOs_GR
19-10-10, 14:39
Οκ προχώρα τότε! :oneup:

Lapetr
23-10-10, 20:28
Ρε παιδιά κι έμενα με πήραν τηλ γιατί έχω κιν vodafone και όταν ρώτησα άν θα έχω και κάποια μείωση στο κιν μου είπαν όχι. Είχα καταλάβει ότι λόγω συνδυασμού έπαιζε ώφελος και από τα 2, αλλά μάλλον ούτε αυτό το ξεκαθαρίζουν. Πάντψς η αλήθεια έιναι ότι πρέπει να το ψάχνουμε μέχρι εκνευριστικής λεπτομέρειας γιατί από κάτι τέτοια χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο μετά.

DJman
26-10-10, 13:30
Ρε παιδια.Κουλη ερωτηση. Η χολ στο douple play δινει μονο μια γραμμη η οποια ειναι
PSTN ? Δεν δινει μια PSTN και μια VOIP? δεν μπορω να εχω δηλαδη 2 γραμμες οπως με το ISDN?

valen_gr
26-10-10, 14:52
2 voip θα παρεις.

DJman
26-10-10, 15:31
Εεεεε??? Εισαι σιγουρος?? Η χολ δινει σιγουρα μια POTS.Παντως επεμενα στον κυριο.Και αυτος ελεγε οχι.Θα παρετε μονο μια PSTN:down:

valen_gr
27-10-10, 00:54
επειδη γινομαι κουραστικος, θα το πω για τελευταια φορα, και μετα κανεις οτι πιστευεις.
Στο ΑΚ Δ.Μεγαρου, η Hol εχει μονο υποδομη VOIP.

DJman
27-10-10, 23:06
επειδη γινομαι κουραστικος, θα το πω για τελευταια φορα, και μετα κανεις οτι πιστευεις.
Στο ΑΚ Δ.Μεγαρου, η Hol εχει μονο υποδομη VOIP.

Φιλε μου δεν ξερω και εγω ο ιδιος τι εχει!! Καποιοι εδω μεσα λενε VOIP (οπως εσυ) αλλοι λενε οτι παντα δινει μια POTS.Απο την χολ λενε μονο μια γραμμη και αυτη VOIP.

Νομιζω γινετε πραγματικο μπαχαλο....:down:

MaFiOzOs_GR
28-10-10, 03:07
Φιλε μου δεν ξερω και εγω ο ιδιος τι εχει!! Καποιοι εδω μεσα λενε VOIP (οπως εσυ) αλλοι λενε οτι παντα δινει μια POTS.Απο την χολ λενε μονο μια γραμμη και αυτη VOIP.

Νομιζω γινετε πραγματικο μπαχαλο....:down:

Κοίτα....κανονικά η HOL, πλέον δίνει POTS στα περισσότερα Α/Κ αλλά από ότι φαίνεται σε κάποια δίνει μόνο *VOIP, ή διατηρεί διπλό εξοπλισμό για τις 2 τεχνολογίες (το συγκεκριμένο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και το λέω με πάσα επιφύλαξη!)

Εγώ από τον Μάρτιο του 2008 που έκανα την σύνδεση πάντως έχω 2 γραμμές μέσω VOIP και αυτό δεν έχει αλλάξει από τότε!!

Υπάρχει περίπτωση πάντως που κάποιο μέλος του forum ζήτησε μεταφορά από VoIP σε POTS και του την κάνανε χωρις πολλά πολλά.... (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=375157)

*Όπως σου λέει και για το δικό σου A/K ο valen_gr παραπάνω, η HOL έχει μόνο VOIP εξολισμό, και για να το λέει κάτι θα ξέρει.... ;)

DJman
28-10-10, 12:07
Ωραια.:(

Υπαρχει δυνατοτητα 2 γραμμων?

Εγω υπολογιζα σε μια POTS για να λειτουργει ο συναγερμος.Τωρα με voip δεν νομιζω να παιζει...

Αν μιλησω με καποιο τεχνικο θα ξερει να μου επιβεβαιωσει οτι δεν υπαρχει POTS στο Μεγαρο αραγες???

DJman
08-11-10, 19:24
Εκανα αιτηση λοιπον και σημερα παρεπαλα εξοπλισμο.ΤΟ modem γραφει πανω

NETFASTER IAD 2 ISDN

Και εδω κολλησα λιγο.Τι ISDN re παιδια.Δινει ISDN η ΧΟΛ?? Εγω οταν εκανα αιτηση μου ειπαν οτι η γραμμη μου θα γινει PSTN και θα βαλουν το douple play μετα επανω?

Τι παιζει?:cool:

DJman
18-11-10, 18:39
Αφου μου απαντησετε στο προηγουμενο ερωτημα εχω αλλο ενα.Εχει δει κανενας τις οδηγειες στο cdακι τις χολ.Λεει:
Οδηγειες Νετ faster IAD POTS ή PSTN
Οδηγειες Nετ faster IAD ISDN

Εμενα μου ειπαν οτι δεν θα μου δωσουν POTS γτ δεν εχει το κεντρο μου(Δ.ΜΕΓΑΡΟ) αρα δεν ειμαι στη πρωτη κατηγορια

Αρα ISDN?
και ξαναρωταω ISDN δινει η XOL ή απλα ετσι λενε το modem :p ?

Επισης τωρα εχω μονο ιντερνετ και οχι τηλεφωνο.(Ειχα ISDN απο τον OTE καi shared στην χολ)

http://img228.imageshack.us/img228/894/sxedioisdn.th.png (http://img228.imageshack.us/i/sxedioisdn.png/)

Συμφωνα με την φωτο το ρουτερ δεν συνδεετε απευθειας με την πριζα οπως λενε στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση αλλα μεσω του νετmod.

Τελικα τι ισχυει?

harris
18-11-10, 23:14
Αρα ISDN?
και ξαναρωταω ISDN δινει η XOL ή απλα ετσι λενε το modem :p ?

Λοιπόν... να στο εξηγήσω...

Όταν η hol προτοέβαλε το dslam της στο Διοικητικό Μέγαρο (είμαστε και περίπου γείτονες :p ), τότε δεν έδινε full LLU, δηλαδή ολοκληρωμένο πακέτο double play όπως το ξέρουμε σήμερα, αλλά shared LLU, που σημαίνει τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και ADSL καθαρά της hol... τότε λοιπόν, επειδή αρκετοί (όπως εγώ πχ) είχαμε τηλεφωνία ISDN από τον ΟΤΕ, για να έχουμε ADSL από την hol πέφταμε σε "πόρτες" ISDN.

Σήμερα προφανώς στην hol έχουν αδειάσει / περισσέψει πόρτες ISDN, και τις δίνει όταν η υπηρεσία τηλεφωνίας που προσφέρει δεν είναι POTS αλλά VoIP, που προφανώς θα πάρεις... Όταν η τηλεφωνία είναι VoIP, δεν ενδιαφέρει αν η πόρτα του DSLAM σου είναι PSTN ή ISDN. Αν σου έδινε τηλεφωνία POTS (το ίδιο με την PSTN) τότε θα σου έστελνε το αντίστοιχο router... :)

Έτσι νομίζω τουλάχιστον :p

Αν σου δώσουν τηλεφωνία PSTN, τότε προφανώς τα παραπάνω δεν ισχύουν, και σκίζω τις σημειώσεις μου :p

DJman
19-11-10, 01:16
Θυμαμαι παλι που λεγαμε με ενα φιλο μου να περιμενουμε να παρουμε douple play πανω σε isdn επειδη εχει καλυτερη ποιοτητα η γραμμη και να μην παρουμε pstn.Αρα εγω ειμαι καλυτερα ή χειροτερα?

Και τελικα η συνδεσμολογια μου ποια πρεπει να ειναι?

Επισης κατι κουλο.Εγω τωρα εχω ενα Fritz box fon που εχει και δυνατοτητα τηλεφωνου και συνεδεσα για πλακα το τηλεφωνο επανω και δινει τηλεφωνικο τονο αλλα οχι τον κλασσικο του οτε. εναν αλλο περιεργο:hmm:

harris
19-11-10, 01:22
Θυμαμαι παλι που λεγαμε με ενα φιλο μου να περιμενουμε να παρουμε douple play πανω σε isdn επειδη εχει καλυτερη ποιοτητα η γραμμη και να μην παρουμε pstn.Αρα εγω ειμαι καλυτερα ή χειροτερα?

Double play over ISDN είναι μόνο η περίπτωση που ανέφερα, και σημαίνει ότι η τηλεφωνία είναι voip... isdn δίνει μόνο ο ΟΤΕ... κανείς άλλος.-


Και τελικα η συνδεσμολογια μου ποια πρεπει να ειναι?

Τι εννοείς; :what:


Επισης κατι κουλο.Εγω τωρα εχω ενα Fritz box fon που εχει και δυνατοτητα τηλεφωνου και συνεδεσα για πλακα το τηλεφωνο επανω και δινει τηλεφωνικο τονο αλλα οχι τον κλασσικο του οτε. εναν αλλο περιεργο:hmm:

Δεν σου έχω απάντηση σ'αυτό :)

DJman
19-11-10, 01:52
Αν δεις το σχεδιακι που εχω ποσταρει παρα πανω μεσα απο το cd της χολ δειχνει με καποιο τροπο οτι χρησιμοποιο και το νετμοντ του οτε. Απο την χολ ομως μου ειπαν οτι συνδεω κατευθειαν το modem στην πριζα χωρις καν σπλιτερ.

Τι ισχυει αραγες :P?

valen_gr
19-11-10, 03:02
ε αφου ρωτησες και σου απαντησαν?
Για να τελειωνουμε, εχεις voip υπηρεσια, πανω σε ISDN καρτα στο DLSAM.
συνδεσμολογια που σου ειπανε ειναι σωστη. Ρουτερ απευθειας στην πριζα, τηλεφωνα πανω στο ρουτερ.

DJman
19-11-10, 04:05
Για να τελειωνουμε, εχεις voip υπηρεσια, πανω σε ISDN καρτα στο DLSAM.
.

Βιαζεσαι φιλε μου??? Εχει οριο το thread και δεν το ξερω?:hmm: Οτι θελει γραφει και ρωταει ο καθενας.Αυτος ειναι σκοπος του.Αν δεν εχεις κατι συμαντικο να πεις υπαρχει και αυτη η κατηγορια http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=47 για να ποσταρεις οτι θες.

Εδω συζηταμε. Και για να τελειωνουμε... δεν ειναι πρωτη φορα που υπαλληλος κανει λαθος και στο κατω κατω δεν θα κατσω να σου απολογηθω κι ολας για τις ερωτησεις μου:down:

valen_gr
19-11-10, 04:22
Στο ΑΚ που παιρνεις γραμμη δεν υπαρχει POTS. Μονο VOIP. Βαλε τον αριθμο σου στον wizard καλυψης στο site, θα δεις δεν θα πρεπει να σου βγαζει διαθεσιμοτητα για πακετα telephony.

Οποτε θα εχεις 2 γραμμες με 2 αριθμους, οπου μπορεις να παιξεις με τις τους αριθμους (που να κουδουνιζει τι, πως και με την ISDN)


...οκ, επειδη το ειπα και παραπανω ξαναλέω, βαζεις τον αριθμο σου στο site. Οπου δινει POTS, στα διαθεσιμα πακετα εχει και αυτα που εχουν την ονομασια telephony (Μονο τηλεφωνο δηλαδη, POTS, δεν εχει καθολου ADSL/VOIP). Στις περιοχες που ΔΕΝ εχει POTS, ΔΕΝ εμφανιζει στα διαθεσιμα τα telephony και δινει μονο τα double play (voip βεβαια..).
Επειδη στο ειπα και παραπανω αλλα δεν απαντησες, βαζοντας τον αριθμο σου, βγαζει ή οχι πακετα telephony?


αρα βλεπεις οτι πακετα POTS (οπως τα hol telephony, telephony lite κλπ) δεν δινει στο DSLAM που εισαι.
Που σημαινει οτι δεν εχει υποδομη POTS στο DSLAM αλλα μονο VOIP...


2 voip θα παρεις.


επειδη γινομαι κουραστικος, θα το πω για τελευταια φορα, και μετα κανεις οτι πιστευεις.
Στο ΑΚ Δ.Μεγαρου, η Hol εχει μονο υποδομη VOIP.


ε αφου ρωτησες και σου απαντησαν?
Για να τελειωνουμε, εχεις voip υπηρεσια, πανω σε ISDN καρτα στο DLSAM.
συνδεσμολογια που σου ειπανε ειναι σωστη. Ρουτερ απευθειας στην πριζα, τηλεφωνα πανω στο ρουτερ.

Χωρις παρεξηγηση, ρωτας συνεχεια το ιδιο και το ιδιο, και σου εχει απαντηθει το ερωτημα αρκετες φορες.Εγω μονο εχω απαντησει τουλαχιστον 4-5 φορες στο ιδιο ερωτημα, και σου λεω συνεχεια το ιδιο πραγμα. Οπως βλεπεις, εγινε ακριβως αυτο που σου ειπα. Δεν πηρες POTS, Πηρες VOIP . To voip εαν παιζει πανω απο ADSL over PSTN ή ADSL over ISDN ουδεμία σημασια εχει.Στην γραμμη σου ουτε σημα POTS υπαρχει, ουτε ISDN.Μονο ADSL.Mονο internet δηλαδη . Εισαι over ISDN για τον απολουστατο λογο οτι η shared Υπηρεσια που ειχες , ήταν ηδη απο ISDN καρτα,για να ειναι συμβατη με την ISDN τηλεφωνια ΟΤΕ που ειχες, οποτε δεν ηταν καν απαραιτητο να σου αλλαξουν και πορτα, απλα ενεργοποιησαν voip στην πορτα που ηδη συνδέεσαι.
Εαν βεβαια νιωθεις την αναγκη να ξανα-ρωτησεις, φυσικα εχεις το ελευθερο.
Τελικα φαιμε κι εμεις που σου απανταμε και συνεχομενα....

harris
19-11-10, 15:31
Αν δεις το σχεδιακι που εχω ποσταρει παρα πανω μεσα απο το cd της χολ δειχνει με καποιο τροπο οτι χρησιμοποιο και το νετμοντ του οτε. Απο την χολ ομως μου ειπαν οτι συνδεω κατευθειαν το modem στην πριζα χωρις καν σπλιτερ.

Τι ισχυει αραγες :P?

Ισχύει ότι έχεις voip, όπως σου είπε κι ο valen_gr... Ο ήχος που ακούς όταν βάζεις το τηλέφωνο στο router είναι λίγο διαφορετικός από του ΟΤΕ...


Χωρις παρεξηγηση, ρωτας συνεχεια το ιδιο και το ιδιο,
...
Τελικα φαιμε κι εμεις που σου απανταμε και συνεχομενα....

Χαλαρά λέμε... χαλαρά :)

DJman
19-11-10, 18:23
Υπηρχαν περιπτωσειs που η χολ δινει σε εταιριες ISDN douple play και σκεφτηκα μηπως επειδη δεν υπαρχει πορτα ποτς στο κεντρο μου μου δωσουν αναγκαστηκα και μενα ISDN μιας και μου στειλαν IAD ISDN ενω σε ενα φιλο μου με την ιδια υπηρεσια IAD2 PSTN.

Επισης ζητησα καποια διευκρινηση οσο αφορα την συνδεσμολογια που οπως επαληθευτικα ουτε στις οδηγιες ειναι σωστη αλλα ουτε και απο την xol την ξερουν.Σε περιπτωση σαν την δικια μου πρεπει ο εξοπλισμος να συνδεετε στην θηρα ΑDSL και οχι LINE οπως λεει η χολ ουτε μεσω φιλτρου οπως διχνει το σχεδιακη μεσα στις οδηγεις

Και για να μην παρεξηγηθουμε μπορει ολο αυτο να φαινετε εντελως ανουσιο και πολυ αναλυτικο αλλα καποιοι θα το διαβαζουν και θα ξερουν τι να κανουν για να μην ψαχνωνται αδικα

Αυτα.Τωρα το dsl λειτουργει κανονικα και η μια γραμμη.

Περιμενω και την αλλη να ερθει:p Στο δρομο χαθηκε???:hmm:

voithostyrempora2
21-11-10, 15:20
Το shared llu είναι αυτό (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=63&itmID=51&la=1) ? :hmm:

MaFiOzOs_GR
21-11-10, 16:09
Το shared llu είναι αυτό (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=63&itmID=51&la=1) ? :hmm:

Ναι αυτό είναι.... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.