PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για το Emule TheBlackHand mod



NasosNiK
10-02-04, 21:48
Πριν 2 ημερες με αφορμη σχετικο topic του adsl.gr εγκατεστεισα στο pc μου το παραπανω p2p προγραμμα.Δυστυχως οι ταχυτητες που κατεβαζω μεχρι και σημερα ειναι 1-6 kb/s.Δεν εχω firewall και ειμαι συνδεδεμενος με high id στο ed2k network και open στο kademlia.Εχω ακολουθισει πιστα τα settings που προτεινονται στο αναλογο post του adsl.gr.Εχω το Siemens XpressLink και συνδεση Otenet 384/128.Σε downloads απο sites η ταχυτητα κυμαινεται απο 25-40 kb/s.Ξερει κανεις γιατι εχω τοσο χαμηλες ταχυτητες στο eMule?

Επισης εχω και καποιες αποριες σχετικα με το eMule:
1)Σε περιπτωση σβησιματος φακελων του eMule η σε περιπτωση format στο pc οι ποντοι που εχουμε παρει με το Lovelace χανονται?Αν ναι,ποια αρχεια πρεπει να κρατησουμε ετσι ωστε οταν το ξαναεγκαταστησουμε να μην εχουμε χασει τους ποντους?
2)Οταν κανω 2πλο κλικ σε εναν συγκεκριμενο server για να συνδεθω σε αυτον εχω παρατηρησει οτι το Kademlia δεν συνδεεται.Συνδεεται μονο οταν κανω κανονικα connect και με συνδεει αυτο σε οποιον server θελει.Χανω τιποτα αν δεν ειμαι συνδεδεμενος στο Kademlia?

cosmos
11-02-04, 09:41
Καταρχήν ευχαριστώ NasosNik τόσο για το άνοιγμα νέου thread για το πρόβλημά σου, όσο και για το κατατοπιστικότατο trouble report. Μακάρι να ήταν όλα τόσο καλογραμμένα!


Πριν 2 ημερες με αφορμη σχετικο topic του adsl.gr εγκατεστεισα στο pc μου το παραπανω p2p προγραμμα.Δυστυχως οι ταχυτητες που κατεβαζω μεχρι και σημερα ειναι 1-6 kb/s.Δεν εχω firewall και ειμαι συνδεδεμενος με high id στο ed2k network και open στο kademlia.Εχω ακολουθισει πιστα τα settings που προτεινονται στο αναλογο post του adsl.gr.Εχω το Siemens XpressLink και συνδεση Otenet 384/128.Σε downloads απο sites η ταχυτητα κυμαινεται απο 25-40 kb/s.Ξερει κανεις γιατι εχω τοσο χαμηλες ταχυτητες στο eMule?
Δεν είναι φυσιολογικές φίλε μου... Κατεβάζεις πόσα αρχεία; Με πόσες πηγές το καθένα; Για να παίξει καλά το κατέβασμα χρειάζονται κατ'ελάχιστο πάνω από 50 πηγές (για να μην πω και πάνω από 100). Ο καλύτερος τρόπος για να κατεβάσεις κάτι είναι να πας στο site www.XXXXXXXXXX.com [edited by psyxakias] και να ψάξεις για αυτό που θέλεις. Ότι βρίσκεις εκεί σου δίνεται με τη μορφή link ed2k, δηλαδή το κλικάρεις και ξεκινάει να τα κατεβάζει το TBH (ή οποιοδήποτε P2P "καταλαβαίνει" ed2k links).

Υποθέτω βέβαια ότι δεν κάνεις παράλληλα άλλα downloads και ότι δεν έχεις εγκαταστήσει κάποιο πρόγραμμα που διαχειρίζεται το bandwidth. Μπορείς να κάνεις ένα tracert www.otenet.gr και να δώσεις εδώ τα αποτελέσματα;


Επισης εχω και καποιες αποριες σχετικα με το eMule:
1)Σε περιπτωση σβησιματος φακελων του eMule η σε περιπτωση format στο pc οι ποντοι που εχουμε παρει με το Lovelace χανονται?
Τα credits που κερδίζεις αποθηκεύονται στους υπολογιστές των άλλων. Χάνεται με το format όμως η ταυτότητά σου, οπότε δεν μπορείς να διεκδικήσεις τα credits σου.


Αν ναι,ποια αρχεια πρεπει να κρατησουμε ετσι ωστε οταν το ξαναεγκαταστησουμε να μην εχουμε χασει τους ποντους?
preferences.dat, cryptkey.dat, clients.met


2)Οταν κανω 2πλο κλικ σε εναν συγκεκριμενο server για να συνδεθω σε αυτον εχω παρατηρησει οτι το Kademlia δεν συνδεεται.
Ναι γιατί μόνο το δίκτυο ED2K χρησιμοποιεί servers, ενώ το Kademlia όχι. Έτσι με το click υποδηλώνεις ότι θέλεις να συνδεθείς μόνο στο δίκτυο ED2K.


Χανω τιποτα αν δεν ειμαι συνδεδεμενος στο Kademlia?
Ναι, γιατί χάνεις τα πρόσθετα sources που βρίσκεις μόνο από το δίκτυο Kademlia. Πάντα να συνδέεσαι και στα 2 δίκτυα. Το μέλλον είναι το Kademlia (στα σχέδια τουλάχιστον).

NasosNiK
11-02-04, 12:58
Τελικα Cosmos εκανα αυτα που αναφερεις (link απο sharereactor,κατεβασμα 4 αρχειων ταυτοχρονα)και ολα τωρα ειναι οκ.Κατεβαζω με μεσο ορο 20kb/s εχοντας και peaks που φτανουν τα 40kb/s.Thanx a lot!!

sonic
11-02-04, 13:08
Σήμερα το πρωί είπα να δώ τι κατέβηκε απο χθές, και για μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι είχα αποσυνδεθεί και απο τους σερβερ και απο το kademlia. Το μοντεμ δούλευε κανονικά.......

Με σερβερ ξανασυνδέθηκα, με το kadelmia τίποτα , ενώ μέχρι χθές το βράδυ όλα ήταν μια χαρά..... :? Σας συνέβει κάτι αντίστοιχο? Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Cosmos to the rescue please!

cosmos
11-02-04, 13:21
Χαίρομαι! Λογικά θα ανεβάσεις ταχύτητα ύστερα από 1-2 ώρες. Καλή απόσβεση της ADSL σου ;)

cosmos
11-02-04, 13:30
sonic, με το Kademlia μπορείς να συνδεθείς με δύο τρόπους. Ο ένας είναι να ξανακατεβάσεις το nodes.dat και να δοκιμάσεις να κάνεις login στο Kademlia. Ο άλλος είναι να βρεις στη λίστα κάποιο με eMule 0.40 και πάνω, δεξί κλικ πάνω του και "Bootstrap".

Κάνε ένα traceroute όμως και δες μήπως σου βγάζει ψηλές τιμές (>1000) στο 2ο hop και μετά. Αν ναι, ενεργοποίησε το UDP Ping.

sonic
11-02-04, 14:04
Thanx! Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. :D

NasosNiK
11-02-04, 15:29
Εκανα tracert www.otenet.gr και τα αποτελεσματα ειναι:

ikonsgr
11-02-04, 15:58
Ρε παιδιά χθες έβαλα το e-mule και έκανα κάποια δοκιμαστικα download. Επειδή γίνεται ένας χαμός απο παραμέτρους μήπως κάποιος θα είχε την καλοσύνη να μας πει αν ξέρει ποιες είναι οι κρισιμες ρυθμίσεις που επηρεάζουν την απόδοση και τι τιμές πρεπει να έχουν? Να πω ότι έχω μία adsl 384/128 με σύνδεση 256/128 και συνήθως κατεβάζω πάνω απο 10 αρχεία ταυτόχρονα (τουλάχιστον μεχρι τώρα έτσι έκανα... 8) ). Επειδή βαριέμαι να κάθομαι να διαβάζω με τις ώρες όλα αυτά τα help files Που έχει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα... 8)

cosmos
11-02-04, 16:41
NasosNiK, είσαι οκ!

ikonsgr, δες το http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=3632

NasosNiK
11-02-04, 16:51
Το Azureus/Bittorent τι λεει?

cosmos
11-02-04, 17:45
NasosNiK, καλύτερο από το emule και οτιδήποτε άλλο P2P, αρκεί να βρεις αυτό που θέλεις. Σαν ποικιλία δλδ δε λέει όσο άλλα δίκτυα.

NasosNiK
12-02-04, 00:11
Μολις εβαλα στο pc μου το Norton Personal Firewall.Οσον αφορα τα settings του firewall σε σχεση με το eMule:

1)Να κανω allow eMule to all ports,η να κανω συγκεκριμενα allow μονο στα 4662,4672,4673?
2)Αν το εχω allowed σε ολα τα ports τοτε ειναι επικινδυνο να μπει καποιος στο pc μου?


PS:Εχοντας το eMule allowed σε ολα τα ports ολα ειναι οκ.High id και open το Kademlia.

cosmos
12-02-04, 09:48
1)Να κανω allow eMule to all ports,η να κανω συγκεκριμενα allow μονο στα 4662,4672,4673?
2)Αν το εχω allowed σε ολα τα ports τοτε ειναι επικινδυνο να μπει καποιος στο pc μου?

Διάβασε προσεκτικά το πρώτο link στην υπογραφή μου καταρχήν. Η πρόταση μου πάντως είναι να επιτρέψεις μόνο στα συγκεκριμένα ports προσπέλαση.

Phmorpheus
12-02-04, 11:37
Βασικά έχω πάθει ακριβως το ίδιο πρόβλημα με τον sonic, δηλαδή ενώ δούλευαν όλα μια χαρά, ξαφνικά κάποια στιγμή αποσυνδέθηκα και από τα 2 και από τότε δεν μπορώ να συνδεθώ στο Kademilla, ενω μέχρι πριν δούλευαν όλα ρολοι...

Έχω συνδεση 384 με Tellas και Zyxel 650R/33 και έκανα tracert και αφού ήταν μεγαλύτερο απο 200 στο 2 και στο 3 ενεργοποιήσα το UDP Ping, ξανακατέβασα το nodes.dat αλλά και πάλι τίποτα. Kademilla YOK :oops: Παρακάτω παραθέτω και το tracert, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει!!!

Tracing route to www.otenet.gr [62.103.128.200]

over a maximum of 30 hops:



1 <1 ms 3 ms <1 ms 192.168.82.1

2 372 ms 322 ms 383 ms 62.169.255.4

3 443 ms 544 ms 539 ms 62.169.192.70

4 448 ms 300 ms 384 ms 62.169.252.70

5 687 ms 635 ms 597 ms otenet.aix.gr [195.130.89.2]

6 495 ms 634 ms 642 ms athe-GSR-ge20.otenet.net [195.170.0.76]

7 384 ms 400 ms 489 ms maro-GSR-athe-GSR.backbone.otenet.net [212.205.223.30]

8 641 ms 525 ms 377 ms maro-MSFC2-A1-vlan2.otenet.net [212.205.222.110]

9 635 ms 593 ms 524 ms www.otenet.gr [62.103.128.200]



Trace complete.

Θέλω να προσθέσω ότι οι ταχύτητες έχουν πέσει δραματικά!!!

cosmos
12-02-04, 11:52
Phmorpheus, δοκίμασε τη 2η μέθοδο για να συνδεθείς στο Κademlia όπως ανέφερα και στον sonic.

Phmorpheus
12-02-04, 12:06
Cosmos δεν κατάλαβα απόλυτα που πρέπει να κάνω "Bootstrap". Δεν έχω καταλάβει σε ποια λίστα πρέπει να ελγξω αν έχει Emule μεγαλύτερο από 0.40..

cosmos
12-02-04, 13:05
Phmorpheus, από τα αρχεία που κατεβάζεις κάνε διπλό κλικ για να δείξει από ποιους παίρνεις ένα αρχείο. Βρες έναν που να είναι με eMule 0.40 ή μεγαλύτερο. Δεξί κλικ πάνω του και bootstrap.

Phmorpheus
14-02-04, 11:25
cosmos, δεν καταφερα με τιποτα να βρω την επιλογή bootstrap ενω υπηρχαν users από τους οποίους κατέβαζα με eMule πάνω από 0.40

Ασε που πλέον όπως έγραψα και στο άλλο thread όταν ανοιγει το μουλάρι, αφού είναι κλειστό το Kademilla κατεβάζει με ελεεινές ταχύτητες και ρουφάει όλο το internet. Εφτασε στο τραγικό σημείο να στέλνω message μέσω MSN και να μου βγάζει μύνημα λάθους Cannot deliver to following recipient και δεν μπορούσα να επισκεφτώ κανένα site... Ειλικρινά δεν ξέρω τι φταίει ενώ στην αρχή λειτουργούσε άψογα με τις αρχικές ρυθμίσεις που είχες προτείνει... Πραγματικά δεν ξέρω τι πάιζει :( :(

sonic
14-02-04, 12:40
Και εγώ το ίδιο.........

Επίσης , το αρχείο nodes.dat χάνεται απο τον υπολογιστή χωρις κάποιο προφανή λόγο, άφου το ξανα έβαλα τώρα μου λέει οτι δεν το βρίσκει :?

Να κάνς εξορκισμό? :)

cosmos
14-02-04, 14:52
Η επιλογή Bootstrap εμφανίζεται μόνο όταν έχετε επιλέξει να συνδεθείτε στο Kademlia, έχετε ξεκινήσει σύνδεση και δεν έχει βρεθεί κανένας Kademlia node "ζωντανός". Δείτε το attachment.

Τι providers έχετε;

Phmorpheus
19-02-04, 11:57
cosmos, για καλή μου τύχη ξεκίνησε να δουλέυει ξανά μια χαρά χωρίς bootstrap... Απλώς έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις να μου πεις και εσύ τι μπορεί να έφταιγε κατά την γνώμη σου:

1) Έχω provider Tellas. Μήπως υπήρχε κάποιο πρόβλημα με αυτούς? Άγνωστο
2) Έχω Zyxel 650R-33 και είχα ανοίξει όλα τα ports για όλα τα protocolls... Λες να έφταιγε αυτό? Γιατί πριν ξαναδοκιμάσω πήγα από Telnet και όρισα ποια ports να είναι UDP και ποια TCP... Μπορεί να έφταιγε και αυτό...
3) Αυτό που θυμήθηκα και είχα ξεχάσει να σου πώ ήταν ότι δεν έβλεπε καθόλου nodes όταν προσπαθούσα να κάνω connect...

Τέλος αφού σε ευχαριστήσω για την βοήθεια θα ήθελα να προσθέσω ότι ενώ παλιά όταν έκανα connect γινόταν connect και στο Kademilla και στο ED2K τώρα θέλει manual το Kademilla.... Γιατί άραγε?
Επίσης γιατί πάντα όταν προσπαθώ να κάνω ένα attachment μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Σφάλμα ανάρτησης: Δεν ήταν δυνατή η ανάρτηση του αρχείου στο ./files/678.jpg.

cosmos
19-02-04, 14:11
Phmorpheus:

1) όντως άγνωστο
2) απλά άνοιξε τα ports, δε χρειάζεται να ορίσεις (και δεν το δηλώνεις επίσης) στο port mapping του ΝΑΤ
3) Λογικό, όταν δεν "ξέρεις" πλέον κανένα κόμβο. Αν στα πλαίσια του Kademlia κάποιος Kademlia node δεν αποκρίνεται, το ΤΒΗ τον σημειώνει ως νεκρό και τον διαγράφει από τους γνωστούς κόμβους. Οπότε αν λ.χ. έχεις κάποιο δικτυακό πρόβλημα, ο ένας μετά τον άλλο θα διαγραφούν και στο τέλος δε θα έχεις κανένα κόμβο...

Τέλος αφού σε ευχαριστήσω για την βοήθεια θα ήθελα να προσθέσω ότι ενώ παλιά όταν έκανα connect γινόταν connect και στο Kademilla και στο ED2K τώρα θέλει manual το Kademilla.... Γιατί άραγε?
Ίσως κάποιο bug; Τσέκαρε πρώτα τα Preferences -> Connection να δεις αν είναι τσεκαρισμένο και το ED2K και το Kademlia.

Επίσης γιατί πάντα όταν προσπαθώ να κάνω ένα attachment μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Σφάλμα ανάρτησης: Δεν ήταν δυνατή η ανάρτηση του αρχείου στο ./files/678.jpg.Για αυτό το θέμα θα πρέπει να "ενοχλήσεις" τους υπεύθυνους του site, δηλώνω αναρμόδιος. :)

Koumooo
19-02-04, 14:11
συμβαινει και σε εμενα το φαινομεναο να χανεται το nodes.dat.

χρησιμοποιηστε την επιλογη "back up" για να το σωζετε περιστασιακα και να το επαναφερεται αμμα το φαει η μαρμαγκα :mrgreen: :mrgreen:

dpetka2001
19-02-04, 19:29
Τέλος αφού σε ευχαριστήσω για την βοήθεια θα ήθελα να προσθέσω ότι ενώ παλιά όταν έκανα connect γινόταν connect και στο Kademilla και στο ED2K τώρα θέλει manual το Kademilla.... Γιατί άραγε?εμενα παντα ετσι ειναι..δεν ηξερα οτι ισως οφειλεται σε bug..εσεις συνδεεστε αυτοματα?? επισης μηπως ξερει καποιος αν εχει βγει νεα εκδοση για το ΤΒΗ?? για το Kademlia εχει ηδη βγει στο site του Emule..ευχαριστω..

cosmos
19-02-04, 19:32
dpetka2001, δεν έχει βγει ακόμα νέα έκδοση του TBH, στην αναμονή λοιπόν...

Παρεπιμπτόντως, εγώ συνδέομαι αυτόματα και στα 2 δίκτυα.

mikelis
20-02-04, 11:30
μια ερωτηση το tracert που λετε πως το κανουμε?

cosmos
20-02-04, 11:49
mikelis, ανοίγεις ένα παράθυρο dos και δίνεις εκεί tracert www.in.gr (για παράδειγμα).

Antonis Papadopoulos
22-02-04, 22:46
Βρε Cosmos αν θελεις πες μου και μενα... εγω ουτε καν...κατεβαζω...

εχω 384 forthnet ειμαι Αθηνα
tracert www.otenet.gr

1. 2351ms 3ms 1ms 192.168.1.1
ΟΛΑ τα αλλα απο κατω ΛΕΝΕ Request timed out!!
TI ΣΥΜΒΕΝΕΙ???

@ ADSLgr.com All rights reserved.