PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με e-voice εδώ και 2 εβδομάδες



sakisf
24-07-06, 12:05
εδώ και 2 εβδομάδες δεν μπορώ να πραγματοποιήσω καμία κλήση μέσω του e-voice της HOL με το τζάμπα 10ευρω που βάζουν στο broandband πακέτο. όποτε καλώ μου βγαίνει μια τηλεφωνήτρια και λέει "Η κλήση σας δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί για τεχνικούς λόγους.". το registration του αριθμού γίνεται κανονικά στο sip της hol ενώ μπορoύν να με καλέσουν κανονικά σε αυτό τον αριθμό. υπόλοιπο έχει ακόμη κάπου στα 9.5 ευρώ, αφού έκανα μόνο 2-3 κλήσεις πριν σταματήσει να λειτουργεί. το μήνυμα λάθους από το fritz είναι το εξής: Error in Internet telephony during connection with 23109***** over evoice.hol.gr. Reason for error: Request Terminated (487). επειδή δε θέλω να πάρω ακόμη τηλ. στη hol, έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

cosmos
25-07-06, 14:55
Πρόσφατα έκανα κλήση evoice και έπαιξε κανονικά. Είσαι με τη νέα ή την παλιά υποδομή (με τη νέα υποθέτω);

Μπορείς για μία κλήση να κάνεις packet capture και να δεις το ethereal log;

gtsoukas
27-07-06, 00:52
Εγω μπορώ να κάνω κλήσεις αλλά η ποιότητα της υπηρεσίας έχει πέσει κατακόρυφα με αποτέλεσμα να "πέσει και η παντόφλα της γυναίκας μου στο κεφάλι μου" γιατί την υποσχέθηκα φθηνώτερη τηλεφωνία (χάρη στην DSL).Δεν ξέρω τη φτάει.!!

gtsoukas
03-08-06, 01:57
Εγω μπορώ να κάνω κλήσεις αλλά η ποιότητα της υπηρεσίας έχει πέσει κατακόρυφα με αποτέλεσμα να "πέσει και η παντόφλα της γυναίκας μου στο κεφάλι μου" γιατί την υποσχέθηκα φθηνώτερη τηλεφωνία (χάρη στην DSL).Δεν ξέρω τη φτάει.!!

Τελικά ειμαί και εγώ απο τους τυχερούς!.τις πρώτες μέρες που με συνδέσαν την DSL 'καταλάθος" με βάλαν σε 384 port (Ενώ εχώ το πακέτο για 512) στο DSLAM και όλα ηταν ΟΚ.μόλις το πήρα είδηση κάλεσα την ΗΟL και τους είπα το πρόβλημα σε δύο μέρες με βάλαν σε 512 PORT και τότε άρχισε το πρόβλημα , δυστήχως το DSLAM στο οποίο ανηκώ έχει το κλασικό πρόβλημα με τα μίκρα πακέτα UDP με αποτέλεσμα να μήν μπορώ να κάνω VOIP κλήσεις αλλά ούτε να παίξω παιχνίδια γιατί μόλιν ξεκινώ κάτι πέφτει το internet, μίλησα με HOL και μου είπαν πως θα το κοιτάξουν αλλά δεν υπόσχοντε καί πολλά πράγματα γιατι το πρόβλημα είναι απο τον ΟΤΕ .(ακουσων ακουσων να παίρνεις μηχανή 500 κυβικά και να μην μπορείς να τρέξεις ουτέ ισα με ένα παπάκι)

frap
03-08-06, 20:35
Κοίτα να δεις, θα είσαι η πρώτη δημοσιευμένη περίπτωση όπου το downgrade λύνει το πρόβλημα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.