PDA

Επιστροφή στο Forum : Laptop σε τηλεοραση



tutuyo
24-07-06, 16:25
Συνδεω το laptακι μου κανονικοτατα στην τηλεοραση μου (LCD 26'') με ενα απλουστατο σειριακο καλωδιο σαν αυτα των οθωνων Η/Υ μονο που ειναι και απ'τις 2 πλευρες θυληκα.
Ωστοσο αν και εχω καθαρη εικονα (αφου πειραματιστικα λιγο με τις αναλυσεις) δεν εχω ηχο,τουλαχιστον απο τα ηχεια της τελεορασης (λογικο!),ακουω μονο απο το laptop.

Η τηλεοραση απο πισω εχει ενα jack σαν αυτο το στρογγυλο που μπαινουν πχ τα ακουστικα στο φορητο.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης.
Υπαρχει καλωδιο που να ειναι και απο τις 2 πλευρες το ιδιο (οπως των ακουστικων) για να συνδεθει και ο ηχος του laptop?Αν ναι πως να το ζητησω?

Το ζητω κυριως για παιχνιδια,να δω εαν μπορεσω να εκμεταλλευτω την μεγαλη επιφανεια της τηλεορασης.

Ευχαριστω

tsigarid
24-07-06, 16:37
Δεν χρειάζεσαι καλώδιο όπως αυτό των ακουστικών και από τις δύο μεριές, απλούστατα γιατί η αντίστοιχη υποδοχή της τηλεόρασης είναι για έξοδο ήχου και όχι για είσοδο. Πρέπει να δεις τι υποδοχές έχει η τηλεόρασή σου για είσοδο ήχου και αν δεν βρεις καμία να στείλεις τον ήχο μέσω scart

tutuyo
24-07-06, 16:43
Οχι οχι tsigarid δεν καταλαβες (η μαλλον εγω δεν σου εδωσα να καταλαβεις.)
Η υποδοχη της τηλεορασης λεει Audio In,δεν ειναι στην μπροστα επιφανεια της,οπου υπαρχει ξεχωριστη υποδοχη για ακουστικα.(και το jack ειναι της ιδιας μορφης με το jack των ακουστικων)

Ειναι στο πισω μερος της,διπλα ακριβως στην υπδοχη για εξοδο του σηματος (η οποια σημειωτεων συνδεδεμενη με το DVD player μεσω scart).

tsigarid
24-07-06, 16:49
Σε αυτή την περίπτωση απλά το ζητάς όπως και εδώ. Θέλω ένα καλώδιο που και οι δύο μεριές του να είναι με το βίσμα των ακουστικών :) θα το βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη που σέβεται τον εαυτό του. Πιθανόν να στο φτιάξουν και επιτόπου αν δεν το έχουν εκεί.

miv
24-07-06, 18:40
Ενα καλωδιο ηχου των 35mm , με αρσενικα ακρα. Νομιζω οτι εννοεις αυτο.

Reef
24-07-06, 20:28
η αλιως "καρφακι" αρσενικο και απ τις 2 μεριες , ή "pin to pin"

tutuyo
24-07-06, 21:00
Παντως σιγουρα αρσενικο ε?
να μυριζει βαρβατιλα?:)

ευχαριστω παιδες!ευχαριστω πολυ!

lemonidas
24-07-06, 21:13
είσοδος ήχου με καρφί ακουστικών? Περίεργο μου ακούγεται. Σίγουρα δεν είναι RCA - left,right?

tutuyo
24-07-06, 21:33
ισως αυτη βοηθησει...ειναι λιγο θολη αλλα λεει audio in

Reef
24-07-06, 23:27
για καρφι μοιαζει, την δικια μου την συνδεω στο pc με coaxial

@ ADSLgr.com All rights reserved.