PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή σύνδεσης 30 ημ.μετά την αίτηση!!!!!



ogenikos
10-02-04, 23:11
Μόλις τώρα μίλησα με το 13800 και ο τύπος μου είπε ότι απο την στιγμή που θα στείλω με fax την αίτηση διακοπής της "αορίστου χρόνου" αυτοί έχουν δικαίωμα να μου κόψουν την σύνδεση σε ένα μήνα :shock: το ίδιο φυσικά λέει και το συμβόλαιο(shit!), ενώ όταν πρωτοέκανα την σύνδεση μου λέγαν ότι άν διακόψω θα χρεωθώ για όσο διάστημα έκανα χρήση της σύνδεσης.
Για μένα δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρή μια εταιρεία που με τέτοια γκανγκστερικά κόλπα κρατάει τους πελάτες σε μία υποτίθεται "αορίστου χρόνου" σύνδεση.:evil:
Ακου εκεί 30 ημέρες, ούτε στο ΙΚΑ ή και στην εφορία δεν κάνουν τόσο καιρό, όχι να διακόψουν μια σύνδεση αλλα να διακόψουν μια ολόκληρη εταιρεία την οποία διακοπή στην κάνουν αυθημερόν και όχι σε 30 ημέρες.
Δηλαδή εγώ που θέλω να φύγω εξωτερικό θα πληρώσω 1 μήνα επιπλέον χωρίς να χρησιμοποιώ την σύνδεση;:twisted:
Εντάξει να μου πούν ότι στην αορίστου θα πληρώσεις το λιγότερο ένα μήνα αλλα όχι και αυτό το 30 μέρες μετα, ενώ σε συνδέουν αυθημερόν.
Απαράδεκτον
Δηλαδή αν θέλεις να πληρώσεις ένα μήνα θα πρέπει μόλις κάνεις ενεργοποίηση να κάνεις καπάκι και αίτηση για διακοπή; :twisted:
Απαράδεκτον
Το ίδιο γίνεται και με την forthnet;
Εγώ πάντως θα κάνω αύριο first thing την αίτηση διακοπής πρίν μου στείλουν το τιμολόγιο με την προπληρωμή και του επόμενου διμήνου (με το μεγαλύτερο πάγιο ) και αν κάνουν μειώσεις βλέπουμε.

mistac75
10-02-04, 23:38
Μόλις τώρα μίλησα με το 13800 και ο τύπος μου είπε ότι απο την στιγμή που θα στείλω με fax την αίτηση διακοπής της "αορίστου χρόνου" αυτοί έχουν δικαίωμα να μου κόψουν την σύνδεση σε ένα μήνα :shock: το ίδιο φυσικά λέει και το συμβόλαιο(shit!), ενώ όταν πρωτοέκανα την σύνδεση μου λέγαν ότι άν διακόψω θα χρεωθώ για όσο διάστημα έκανα χρήση της σύνδεσης.
Για μένα δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρή μια εταιρεία που με τέτοια γκανγκστερικά κόλπα κρατάει τους πελάτες σε μία υποτίθεται "αορίστου χρόνου" σύνδεση.:evil:
Ακου εκεί 30 ημέρες, ούτε στο ΙΚΑ ή και στην εφορία δεν κάνουν τόσο καιρό, όχι να διακόψουν μια σύνδεση αλλα να διακόψουν μια ολόκληρη εταιρεία την οποία διακοπή στην κάνουν αυθημερόν και όχι σε 30 ημέρες.
Δηλαδή εγώ που θέλω να φύγω εξωτερικό θα πληρώσω 1 μήνα επιπλέον χωρίς να χρησιμοποιώ την σύνδεση;:twisted:
Εντάξει να μου πούν ότι στην αορίστου θα πληρώσεις το λιγότερο ένα μήνα αλλα όχι και αυτό το 30 μέρες μετα, ενώ σε συνδέουν αυθημερόν.
Απαράδεκτον
Δηλαδή αν θέλεις να πληρώσεις ένα μήνα θα πρέπει μόλις κάνεις ενεργοποίηση να κάνεις καπάκι και αίτηση για διακοπή; :twisted:
Απαράδεκτον
Το ίδιο γίνεται και με την forthnet;
Εγώ πάντως θα κάνω αύριο first thing την αίτηση διακοπής πρίν μου στείλουν το τιμολόγιο με την προπληρωμή και του επόμενου διμήνου (με το μεγαλύτερο πάγιο ) και αν κάνουν μειώσεις βλέπουμε.

Εγώ που σήμερα μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι μόλις στείλω το fax για την διακοπή αορίστου, εφόσον δεν ξαναμπώ θα χρεωθώ μόνο για το χρονικό διάστημα μέχρι την αίτηση διακοπής.Οπότε στο χέρι σου είναι να μην πληρώσεις παραπάνω. Παρόλα αυτά όμως, είναι πράγματι αδικαιολόγητο το τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα διακοπής.

Fox
11-02-04, 01:30
Και εμενα μου ειπαν οτι κανουμε ενα μηνα σινηθως ομως σε εσας επειδη ειστε πελατης και στην στα8ερη τηλεφωνια αντε να παρει 3 εβδομαδες και τα χρηματα που εχετε πληρωσει 8α τα πιστωθειτε μου λενε οποτε και εγω τους λεω θα κανω διακοπη και στην σταθερη τηλεφωνια ετσι για να μην σας εχω και υποχρεωση!!!
αυτα ειναι αν εχεις τουσ καρεκλοκενταυρους της ΔΕΗ και μετα λεμε για τους αλλους του ΟΤΕ

ermis333
11-02-04, 03:36
Γενικά στις αορίστου χρόνου (που είναι χωρίς πιστωτική, όπως αυτή της Tellas) πρέπει να του ειδοποιείς ένα μήνα πρίν για την διακοπή της υπηρεσίας...δεν είναι τίποτα περίεργο και στο εξωτερκό έτσι γίνεται....αν δεν μπαίνεις κατα τη διάρκεια του 1 μήνα τότε δεν θα σε χρεώσουνε...

Οπότε τίποτα δεν είναι αδικιολόγητο

PALADIN
11-02-04, 09:08
Είναι πράγματι στο χερι σου να μην χρεωθείς ούτε μέρα παρα πάνω αρκεί να μην μπείς στον λογαριασμό σου.

Το πρόβλημα της Τελλάς για μένα είναι πολύ πιό σοβαρό.
Ολοι ανακοινώσανε μειώσεις εκτός απο την Τελλάς.
Το έχω πεί καί αλλη φορά, νομίζω ότι η Τελλάς δεν έχει περιθώρια εντυπωσιακών μειώσεων.
Το πολύ-πολύ να πέσει γύρω στα 28.

ogenikos
11-02-04, 10:28
Και εγώ με αυτη την εντύπωση είχα μείνει, δηλαδή ότι αν δεν μπείς μετά την αίτηση διακοπής δεν θα χρεωθείς, αλλά ο τύπος στο τηλέφωνο μου τα είπε αλλιώς.
Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ τον ένα μήνα μετα την αίτηση "too much" και αν το κάνουν και στο εξωτερικό είναι κι αυτοί "τενεκέδες ξεγάνωτοι".
Ελπίζω να είναι όπως τα λέτε ρε παιδιά. Τεσπά, όταν μου έρθει το μπουγιουρντί θα σας πώ.
Peace.

ABEZ
11-02-04, 12:57
Η Οτενέτ για την αορίστου σε χρεώνει μόνο για τον τρέχοντα μήνα κατά την στιγμή της διακοπής. YAY OTENET! Τελλάς κακό παιδί! *πυγοράπισμα*

ermis333
11-02-04, 14:09
Η Οτενέτ για την αορίστου σε χρεώνει μόνο για τον τρέχοντα μήνα κατά την στιγμή της διακοπής. YAY OTENET! Τελλάς κακό παιδί! *πυγοράπισμα*

Εγώ έχω κάνει διακοπή ISDN Tellas και δεν με χρεώσαν τίποτα από τη μέρα της διακοπής και μετά..

Όσο για τις τιμές μέχρι τέλος του Φεβρουαρίου θα έχει ανακοινώσει τις νέες....που θα ισχύσουν από 1 Μάρτιου και μετά...

PALADIN
11-02-04, 16:02
[quote=ABEZ]
Όσο για τις τιμές μέχρι τέλος του Φεβρουαρίου θα έχει ανακοινώσει τις νέες....που θα ισχύσουν από 1 Μάρτιου και μετά...


Αυτό είναι λιγο φθηνιάρικο.
Γιατί να ισχύσουν από 1 Μαρτίου;
Γιατί δεν τις ανακοινώνουν τώρα όπως κάνανε οι άλλοι;

Ετσι καί αλλιώς η Τελλάς την έχει πάρει την απόφαση για τις μειώσεις.
Γιατί δεν το ανακοινώνουν;

Απλά για να μην κάνουνε επιστροφή χρημάτων για τον Φεβρουάριο.
Ωραία συμπεριφορά προς τους πελάτες.

Καί να δούμε καί τι μειώσεις θα κάνουνε.

Nick3l
11-02-04, 18:52
min ksexnate omws oti i tellas itan ekeini pou esure to xoro twn meiwsewn... e auti tha to syroun pali ;)

waste
11-02-04, 19:49
ναι κι εγω αυτο ελπίζω , αλλά στην αρχή είχαν πει μεσα φεβρουαρίου, τώρα ο ερμης μας λέει για τέλος. Εάν πλησιάσει το τέλος φεβ και δεν εχουν ανακοινωσει τίποτα τότε bye bye. και ας τολμήσουν να χρεώσουν έστω και μια μέρα παραπάνω από το φαξ της αίτησης διακοπής, ούτε φράγκο δεν θα πάρουν .

Και γενικά παιδιά να το ξέρετε αυτό. Εαν έχετε οικονομικές διαφορές με μια εταιρία το σωστό είναι να κάθεστε επάνω εσείς στα χρήματα κι όχι αυτοί. Διότι εάν έχεις πληρώσει, και δίκιο να έχεις εσύ πρέπει να ιδρώσεις για να τα πάρεις πίσω. Εάν δεν εχεις πληρώσει, αστους να τρεχουν αυτοί.

Μου έχει συμβεί και με εταιρία κινητής τηλεφωνίας που έκανε 2μήνες να μου κόψει τη σύνδεση. Άφησα κι εγω 3-4 πλήρωτους λογαριασμούς, και μόλις αρχισαν να γκρινιάζουν τους εξήγησα ότι για να παρουν τα χρήματα τους θα πρεπει να αφαιρέσουν τις αδικες χρεώσεις παγείων κλπ... γκρίνιαξαν, απείλησαν αλλά στο τέλος πέρασε το δικό μου. Εάν τους είχα πληρώσει ακόμα θα έτρεχα

Fox
12-02-04, 11:10
Εμενα παλι ακουσον ακουσον την χρησιμοποιω κοντα 3 μηνες εκανα χτεσ αιτηση διακοπης λογαριασμο ακομα δεν εχω παρει τηα μου ερθει το μπουγιουρντι και θα τρεχω ομως τον κολο τουσ να χτυπανε κατω 3 μηνες θα τους πληρωσω και ασ χρεωσουν 4 αυτοι γιατι αυτο θα κανουν
η μηπως με εχουν ξεχασμενο (και χεσμενο θα ελεγα????)

ogenikos
12-02-04, 12:11
Πάντως με κάποια κοπελιά που μίλησα σήμερα για να επιβεβαιώσω ότι λάβαν το fax της αίτησης διακοπής μου είπε ότι όντως θα χρεωθώ μέχρι την αίτηση διακοπής, και το μεγαλύτερο κουφό που μου είπε είναι ότι άν έχω προπληρηρώσει, η πληρωμή για το διάστημα μετά την διακοπή θα μου επιστραφεί!! :shock:
Οπως πάντα η νεκροψία θα δείξει. :|

Panagioths
13-02-04, 01:53
Και εμενα ετσι μου ειπαν. Εστειλα φαξ και ζητησα με αυστηρο υφος να διακοπει το account μου αμεσως γιατι δεν το χρειαζομαι πια. Βεβαια δεν κοιταξα ξανα αν το εκοψαν παρα μονο τυχαια μετα απο μια εβδομαδα και οντως στο status της περιοχης συνδρομητων στο web site τους ελεγε οτι ειναι απενεργοποιημενο το account. :D :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.