PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη απο 1Mbit σε 384Kbit



vdamtsios
24-07-06, 16:30
Γεια σας,

Εχω φυγει για καποιο καιρο στο εξωτερικο οποτε για να μη πληρωνω το παγιο στον ΟΤΕ για 1Μβιτ ζητησα απο το τηλεφωνο αλλαγη σε 384 για λιγους μηνες (απο το να χασω τελειως τη συνδεση) και μετα οταν γυρισω βλεπω αναλογως.

Τι μου ειπαν απο τον ΟΤΕ? Αναβαθμιση προς τα πανω γινετε μονο στην γραμμη και οχι προς τα κατω και το αντίθετο!!!!! Δηλαδη απο 384 σε 1Μβιτ γινεται αλλα το αντιθετο οχι!

Δηλαδη αν κανεις το λαθος μια φορα και δοκιμασεις διαφορετικη ταχυτητα τοτε εισαι υποχρεωμενος για την υπολοιπη ζωη σου να κανεις αναβατμισεις της γραμμης αλλα οχι το αντιθετο!!

Εχει κανεις ζητησει κατι παρομοιο απο τον ΟΤΕ?

Που αλλου μπορω να ρωτησω?

Ευχαριστω,
Βαγγελης

apok
24-07-06, 16:32
Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο
Εκτός αν είχες πάρει κάποιο πακέτο

deathlok
24-07-06, 16:33
μήπως έχεις κάποια δευσμευση με κάποιο συμβόλαιο;

vdamtsios
24-07-06, 16:34
οχι ο provider μου ειναι η Forthnet

αλλα αυτο παιζει καποιο ρολο?

Ειχα συνδεση η οποια νομιζο απομενουν αλλοι 2 μηνες αλλα αυτο ειναι παλι με τη Forthnet και οχι τον ΟΤΕ...

johnios
24-07-06, 16:37
Αν έχεις πάρει την πρόσβαση από τον ΟΤΕ τότε πραγματικά σου είπανε μεγάλη βλακεία! Πριν κανένα μήνα μετέτρεψα την 1mbit που είχα σε 512, με αίτηση μου σε κατάστημα του οτε!
Τώρα αν έχεις κάποιο άλλο πακέτο δε ξέρω τι ισχύει...

apok
24-07-06, 16:38
Μήπως πήρες πρόσβαση + νετ μέσω forthnet ??

miv
24-07-06, 16:43
Ναι αλλα αν μενουν αλλοι δυο μηνες σημαινει οτι εχεις συμβολαιο και με τη φορθνετ και με τον ΟΤΕ. Αρα μαλλον γι'αυτο δε γινεται. Διαφορετικα δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. Υπαρχει η δυνατοτητα αναβαθμισης, οπως και υποβαθμισης. Εκανες συμβολαιο με φορθνετ κι αυτοι ως πληρεξουσιοι εκαναν με τον ΟΤΕ.

vdamtsios
24-07-06, 16:48
οχι οχι.. προσβαση εχω παρει απο τον ΟΤΕ.

Πριν 4 μηνες ειχα προπληρωσει την 6μηνη συνδεση τη Forthnet για 1 Μβι. Ειχα παλαιοτερα 384 συνδεση.

Λογικα ομως επειδη δεν εχω κανενα συμβολαιο συνδεσης με τον ΟΤΕ μπορω επισης να ειμαι στη συνδεση 1Mb επειδη ειναι προπληρωμενη αλλα να χαμηλωσω τον ΟΤΕ στα 384 ωστε να πεσει και η τιμη στο μισο χωρις να εχει σχεση με το τι εχω στη forthnet.

Μαλλον καποια βλακεια υπαλληλου ηταν...θα ξαναδοκιμασω...το γνωστο τρικ...αλλος υπαλληλος αλλη ιστορια.....

Thanks

apok
24-07-06, 16:50
Μισό.. ο λογαριασμός για την dsl σου έρχεται κάθε 2μηνο στον λογαριασμό του ΟΤΕ ή το πληρώνεις κάθε μήνα μέσω forthnet?

vdamtsios
24-07-06, 16:52
στο λογαριασμο του ΟΤΕ φυσικα..

miv
24-07-06, 16:53
Μαλλον απευθειας στο λογαριασμο ΟΤΕ. Οποτε καποια βλακεια υπαλληλου. Μαλλον νομιζε οτι και το καναλι ηταν προπληρωμενο. Οταν ξαναπαρεις μην αναφερεις καθολου οτι εχεις προπληρωμενο πακετο. Απλα ζητα υποβαθμιση. Το τι θα κανεις με τον παροχο δεν τους αφορα. Απλα ζητα να σου υποβαθμισουν τη γραμμη.

apok
24-07-06, 16:53
Oπότε... κάλεσε πάλι 134 και ψάλτα τους αν σου πουν τα ίδια;)

werip
24-07-06, 17:01
Μπορεις να πας και στον Toπικο OTE αν θες να σου αλλαξουν την γραμμη!

miv
24-07-06, 17:07
Καλα, δε χρειαζεται. Εδω κανουν ολοκληρες συνδεσεις απο το 134 και θα παμε στο υποκαταστημα για μια υποβαθμιση?

vdamtsios
24-07-06, 17:12
Μπα θα απεφευγα να παο απο το καταστημα εκτος και αν θες να τα ψαλεις σε καποιον εκει αλλιως δεν αξιζει.

Καλο ειναι να προσπα8ουμς να κανουμε οτι συναλλαγες μπορουμε απο αποσταση (τηλ/internet) ;)
Οσο επιτρεπει κ η υποδομη του αντιστοιχου κρατους που ζουμε..

werip
24-07-06, 17:29
Δεν ειπα κια κατι κακό,αλλά στην έσχατη περιπτωση κατι πρεπει να κανεις!

miv
24-07-06, 18:27
Δεν υπαρχει λογος να γινει κατι τετοιο. Αν υπαρχει προβλημα, τοτε αυτο δεν ειναι η διαφορα αναμεσα στο teleshoping και στο υποκαταστημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.