PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG54GX2 annex-A, B και παρατράγουδα [solved]



nass
24-07-06, 20:44
Γειά χαρά σε όλα τα μέλη του forum.
Γράφω το πρώτο μου μύνημα με αφορμή την αγορά του WAG54GX2 μόλις σήμερα το πρωί.
Λίγη προϊστορία όμως:
Στο internet με ADSL μπαίνω εδώ και 2 χρόνια με το jetspeed 520i του ΟΤΕ. Γενικά λοιπόν νέος χρήστης δεν είμαι παρότι πάντα είχα πρόβλημα στο να ανοίγω τα σωστά ports σε firewall και router ώστε να δουλέβουν τα DC++ και eMule (το uTorrent περιέργως κατάφερα να το ανοίξω σωστά). Τέλως πάντων αποφάσισα οτι καιρός ήταν να δοκιμάσω την τύχη μου με κάποιο άλλο modem και μετά από (ομολογουμένως λίγο) ψάξιμο κατέληξα στην συσκευή αυτή.

το λοιπόν έχω ISDN over ADSL όμως το κουτί απέξω λέει AnnexA... :cry:
καθώς μου το βάλαν σε σακούλα κατευθείαν και ήθελα να τρέξο να το τοποθετήσω στο σπίτι ούτε καν το κοίταξα ώσπου άνοιξα το κουτί στο σπίτι..

δε πτοήθηκα και αποφάσισα να το δοκιμάσω μήπως και μισοπαίξει.. εξάλλου το AnnexB είχα παραγγείλει αλλα ΚΑΙ πληρώσει οπότε σκέφτηκα ότι ίσως και να είναι αυτό που χρειάζομαι.

well, το συνέδεσα και τα λαμπάκια DSL και Internet που έχει πάνω δεν ανάβουν. Λογικό. όμως το τρομακτικό είναι οτι αμα το συνδέω τότε το netmod τα παίζει! και δεν έχω ούτε τηλέφωνο!!! Πρέπει να αποσυνδέσω το Linksys και στη συνέχει να κάνω RESET στο netmod για να δουλέψουν τα τηλέφωνα! έχει τύχει σε κανέναν αυτό; απλά θέλω να ξέρω αν είναι λογικό το AnnexA ADSL modem που συνδέεται κανονικά στη μεριά του στο φίλτρο μπορεί να επηρρεάσει τι λειτουργία του netmod.

Κυρίως όμως θέλω να με συμβουλέψετε άν είναι ΟΚ να περάσω firmware AnnexB (που το έχω ήδη) σ'αυτό το modem ή να τους το πάω πίσω αύριο και να ζητήσω το άλλο.

και εάν είναι OK έχει κάποιες (μερικώς) διαφορετικές ρυθμίσεις από το jetspeed όποτε μπορείτε να μου πείτε ποιες να βάλω για να δουλέψει με την σύνδεση Forthnet 384/128 που έχω?

για encapsulation έχω
-RFC 1483 Bridged ή
-RFC 1483 Routed or IPoA ή
-RFC 2516 PPPoE ή
-RFC 2364 PPPoA ή
-Bridge mode only (αυτό μάλλον δεν με αφορά)

για multiplexing έχω:
-LLC ή
-VC

για QoS έχω:
-UBR ή
-CBR (και πρέπει να δώσω και Pcr rate) ή
-VBR (και πρέπει να δώσω και Pcr rate και Scr rate)

μετά μου ζητάει virtual circuit
VPI kai VCI= 8/35 αντίστοιχα νομίζω.

Αυτά.... για αρχή!
ευχαριστώ για τη βοήθεια
nass

sdikr
24-07-06, 21:01
Δεν θα σου δουλέψει,
το γυρνάς πίσω και ζητάς αλλαγή

nass
27-07-06, 15:19
παιδιά να ρωτήσω κι εγώ.
το linksys wag54gv2 είναι διαφορετικό από το wag54gx2 έτσι;;

γιατί πήρα μόλις πριν 3 μέρες το wag54gx2 και έχει φοβερά προβλήματα..
καταρχήν όποτε γυρίζω σπίτι είναι disconnected. γιατί ρε γμτ; αφού από το setup του έχω βάλει να κρατάει ξύπνια τη γραμμή κάθε 30".. κι αυτό δέ το έβγαλα από το μυαλό μου. διάβασα στη FORTHNET
http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=114026
(πως να κάνω setup to wag54g gia PPPoA .. αλλά και το gx2 έχει ίδιο menu για το setup).

τέλος πάντων γυρίζοντας χθες και αφού είχα αφήσει το uTorrent ανοιχτό από το πρωί (να σέρνεται κι αυτό κατεβάζοντας (έλεγε) με 2.8ΚΒ/ς - έχω forthnet384 btw) πήγα να δω τι γίνεται με το router. ε, ούτε η αρχική σελίδα του router δε φορτωνόταν!!! ε, και κάνω ping sto router, από το πψ στ εσωτερικό δίκτυο και -κρατηθείτε- πήρα τιμές ως και 20" !!!!!! μιλάμε για 20000msec... τρελάθηκα... restart το router και το ping έπεσε ευτυχώς στα 0.5msec....

γενικά όποτε έχω ανοιχτό το uTorrent σέρνονται όλα τα άλλαέως και δεν ανοίγουν καθόλου ιστοσελίδες στο διαδίκτυο, με πετάει έξω από το msn messenger (και στο troubleshooting μου βγάζει ότι δε βρίσκει default gateway)... και η ταχύτητα downloading είναι γελοία 6ΚΒ/ς. και σκέφτομαι, για στάσου ρε γμτ το jetspeed παρότι δε γλίτωνα τα disconnects τουλάχιστο από uTorrent κατέβαζα με 25-30ΚΒ/ς... και δε ξέρω τι να κάνω.. (πάντως τώρα το upnp του uTorrent ανοίγει σωστά το port sto router).

όσο για emule kai DC++ ούτε λόγος να γίνεται δε μου ανοίγει κάν τα πορτ που θέλει το emule και στο DC++ δε κατεβάζει ούτε το hub list. παρότι έχω ανοίξει τα πορτ. αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση

μένω στο κέντρο της Πεύκης στην αθήνα, ξέρουμε τίποτα για το DSLAM της περιοχής;;
έχω firmware 1.00.2 και έχει βγει 1.00.3 αλλά είναι μόνο στα γερμανικά και έτσι δε θέλω να το βάλω... με συμβουλεύετε να το βάλω;;

έχω ρυθμίσει PPPoA, VC 8/35, auto MTU.. δε θυμάμαι καθόλου αν από την forthnet όταν έβαζα το jetspeed πριν 2 χρόνια μου είπα να βάλω PPPoA h PPPoE.. μήπως να δοκιμάσσω PPPoE;

ευχαριστώ για τη βοήθεια
nass

nass
28-07-06, 15:04
χεχε!!!!
τα κατάφερα!!
τελικά παίζει καλά το modem!!
είχα βάλει QoS τελικά και για το wireless kai gia to msn messenger.
οπότε έμενε bandwidth μόνο 8ΚΒ/ς για όλατα υπόλοιπα...
τώρα κατεβάζω με 26κ - 33κ..
νασσ

@ ADSLgr.com All rights reserved.