PDA

Επιστροφή στο Forum : Excel: Αντιγραφή μίας γραμμής ενός φύλλου σε άλλο φύλλο



TGeorge
12-10-10, 15:45
Θα προσπαθήσω να σας πω το σκεπτικό μου και για ποιό λόγο θέλω να φτιάξω αύτο το αρχείο.
Στην επιχείρηση που δουλεύω έχει 5 υποκαταστήματα συν το κεντρικό, εγώ κάνω την διαχείρηση του κεντρικού. Από την εφαρμογή που δουλεύω βγάζει τα υπόλοιπα όλων των πελατών σε excel(Κωδικός, Επωνυμία, Υπόλοιπο). Παίρνοτας λοιπόν αυτο το αρχείο το κάνω copy/paste στο δικό μου excel και από εκεί αρχίζει το βάσανο. Κάθε υποκατάστημα έχει υπο την επίβλεψη του και συνάμα την υποχρέωση είσπραξης των υπολοίπον συγκεκριμένων πελατών. Το σκεπτικό λοιπόν είναι να φτιάξω 5 φύλλα excel όπου κάθε φύλλο και υποκατάστημα (0,1,2,3,4) θα περιέχει τα υπόλοιπα των δικών του πελατών δλδ στο 0 υποκαταστημά θα είναι μόνο οι πελάτες που ανοίκουν σε αυτό το υποκατάστημα κ.ο.κ. Επειδή όμως η εφαρμογή που δουλεύω δεν μπορεί να τα βγάλει ανα υποκατάστημα το κάνω εγώ βάζοντας μία μία εγγραφή στο κατάλληλο φύλλο. Και τώρα εδώ θέλω την βοήθεια σας, μπορεί το excel να κάνει το copy/paste αντι εμού στα φύλλα (0,1,2,3,4) αυτόνομα; Το μόνο που χρειάζεται να ξέρει το excel είναι ποιός κωδικός-πελάτης ανοίκει σε ποιό υποκατάστημα το οποίο το έχω στο φύλλο 'taksinomisi' δλδ ποιός κωδικός ανοίκει σε ποιό φύλλο (0,1,2,3,4) αυτό λοιπόν που θέλω να κάνει το excel αυτόνομα είναι όταν πάω στο φύλλο 'pelates' και κάνω copy/paste το excel που παίρνω από την εφαρμογή που δουλεύω να πηγαίνει και να μου συμπληρώνει τα φύλλα (0,1,2,3,4), το αποτέλεσμα θα είναι στο κάθε φύλλο δλδ υποκατάστημα θα είναι το υπόλοιπο των πελατών του που έχει υπό την επίβλεψη του. Αυτό θα μου έλεινε τα χέρια επειδή όπως φαντάζεσται οι πελάτες είναι παρα πολλοί και εκτός αυτού αυτό πρέπει να το κάνω κάθε μήνα.

cghera
12-10-10, 19:39
Δεν ξέρω πόσο καλά γνωρίζεις excel. από ό,τι κατάλαβα έχεις στο τέλος του μήνα μία λίστα με υπόλοιπα πελατών οπού υπάρχει και ο κωδικός πελάτη κάπου.
Στο φυλλο ταξινόμηση έχεις κωδικούς και καταστήματα.
Μπορείς λοιπόν στον πρώτο φύλλο να χρησιμοποιήσεις την εντολή vlookup για να βρεις σε ποιο κατάστημα αντιστοιχεί ο κωδικός σου. Πρέπει ο κωδικός όμως να είναι μοναδικός για κάθε κατάστημα, αν έχεις διπλοεγγραφές δεν γίνεται με το vlookup.
Αν δουλέψει το vlookup μετά με ένα φίλτρο πάνω στον αποτέλεσμα του vlookup έχεις μόνο τις εγγραφές του καταστήματος και τα κάνεις μαζικά copy paste.

TGeorge
12-10-10, 21:29
Δεν ξέρω πόσο καλά γνωρίζεις excel. από ό,τι κατάλαβα έχεις στο τέλος του μήνα μία λίστα με υπόλοιπα πελατών οπού υπάρχει και ο κωδικός πελάτη κάπου.
Στο φυλλο ταξινόμηση έχεις κωδικούς και καταστήματα.
Μπορείς λοιπόν στον πρώτο φύλλο να χρησιμοποιήσεις την εντολή vlookup για να βρεις σε ποιο κατάστημα αντιστοιχεί ο κωδικός σου. Πρέπει ο κωδικός όμως να είναι μοναδικός για κάθε κατάστημα, αν έχεις διπλοεγγραφές δεν γίνεται με το vlookup.
Αν δουλέψει το vlookup μετά με ένα φίλτρο πάνω στον αποτέλεσμα του vlookup έχεις μόνο τις εγγραφές του καταστήματος και τα κάνεις μαζικά copy paste.

Σ'αυτο βασικά που δυσκολεύομαι δεν είναι να βρω ποια εγγραφή ανοίκει που. Το έχω κάνει είδη και δουλεύει. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αντιγράφονται αυτόματα από το φύλλο πελάτες στα αντίστοιχα φύλλα (0,1,2,3,4).
Ευχαριστώ πολύ!

cghera
12-10-10, 23:50
Αν έχεις κάνει το vlookup και το φίλτρο (οπότε βλέπεις μόνο τις εγγραφές ενός καταστήματος) μπορείς να κάνεις ένα macro που θα κάνει copy paste τα πάντα (αφού μπει το φίλτρο) στο άλλο φύλλο

TGeorge
13-10-10, 15:20
Αυτό δεν γνωρίζω να κάνω. Αν ξέρεις πως γίνεται σε παρακαλώ δώσε μου ένα παραδειγμα.
Ευχαριστω πολύ!!!!

cghera
13-10-10, 19:20
Πρεπει να κάνεις φίλτρο χρησιμοποιώντας το μενου δεδομένα (data) και στην συνέχεια στη στήλη καταστήματος να διαλέξεις το κατάστημα που θες ωστε να δεις μόνο τις εγγραφές για αυτό.
Αφού το κάνεις επιλέγοντας όλο το φύλλο και αντιγραφή επικόλληση στο φύλλο που θες πετυχαίνεις όσα επιθυμείς.
Αυτή τη διαδικασία μπορεις να την καταγράψεις σε ένα macro (μενου εργαλεία, macro, εγγραφή) και στη συνέχεια να την αποθηκεύσεις ή σε κάποιο συνδυασμό πληκτρολογίου (π.χ. ctrl-0, ctrl-1) ή σε κουμπί που θα προσθέσεις στην μπάρα εργαλέιων.
Δεν ξέρω τί έκδοση έχεις αυτά που σου είπα είναι για 2003.

TGeorge
13-10-10, 21:05
Θα το δοκιμασω. Ευχαριστώ και πάλι!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.