PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωση ταχυτητας (συνδεση 24 mbps hol)



GIANNISIOANNINA
13-10-10, 15:43
Πριν 10 μερες συνδεθηκα στην hol (double play gr) με ταχυττητα συνδεσης internet εως 24Mbps..μενω γιαννενα και σε αποσταση μικροτερη απο 1800m απο το dslam...την πρωτη μερα η ταχυτητα μου ηταν περιπου 3 Mbps ...πηρα τηλεφωνο στην hol και μιλησα με εναν τεχνικο και μου ειπε οτι αυτη ειναι μεγιστη ταχυτητα που μπορει να εχω!!!!!! (αλλοι στην περιοχη μου πιανουν 15 mbps στην hol)...μετα απο εντονα παραπονα την αλλη μερα η ταχυτητα μου ανεβηκε στα 9 με 10 mpbs......τοσα επιανε οταν ανοιγα το router ομως μετα απο 2,3 ωρες επεφτε η ταχυτητα μεχρι και 1 mbps (ενω στα στοιχεια του router εδειχναν οτι δεν εχω μεταβολη) !!!!...αλλα μολις εκλεινα και ανοιγα το router η ταχυτητα γυρνουσε στα 9-10 mbps...εχω παρει πολλα τηλεφωνα στην hol γιαυτο το θεμα...αλλος μου ειπε οτι θα μου στειλουν αλλο router αλλος μου ειπε να βρω εγω αλλο router να δοκιμασω...εχθες μιλησα με ενα τεχνικο μου κατεβασε την ταχυτητα στα 6 mbps να δουμε (και μεχρι στιγμης ειναι σταθερη).... γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει??
σκεφτομαι και το ενδεχομενο της διακοπης γιατι πληρωνω για 24 οχι για 6 και ουτε θελω να αλλαξω πακετο..θελω μια αξιοπρεπη ταχυτητα 15mbps...οποτε σκεφτομαι να παω στην connx...ξερει κανεις τι επιπτωσεις εχει η διακοπη? (εχω συνδεση εδω και 10 μερες και δεν εχει ερθει ο πρωτος λογαριασμος)

Dark-Side
13-10-10, 22:21
Πρώτα απο όλα πληρώνεις για ΕΩΣ 24 και όχι για 24. Δεύτερον εμένα μου φαντάζει αδύνατο οι άλλοι στην περιοχή σου, οι οποίοι μένουν επίσιης 1800m απο το κέντρο, να πιάνουν 15mbps.

GIANNISIOANNINA
14-10-10, 11:11
Καταρχην ειμαι σε αποσταση μικροτερη των 1800μ...περιπου 1500μ απο το dslam...και ριξε μια ματια εδω http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/ypologismosTaxythtas.htm... τα 15mbps για 1800 μ δεν ειναι υπερβολικα νομιζω

Ingenius
14-10-10, 12:40
Καταρχην ειμαι σε αποσταση μικροτερη των 1800μ...περιπου 1500μ απο το dslam...και ριξε μια ματια εδω http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/ypologismosTaxythtas.htm... τα 15mbps για 1800 μ δεν ειναι υπερβολικα νομιζω

Και αν το διαβάσεις καλύτερα λέει:

Η αναμενόμενες λοιπόν ταχύτητες των συνδέσεων τεχνολογίας DSL, εξαρτώνται από αρκετούς παράγοντες, όπως:



Τη διανυόμενη απόσταση του καλωδίου τηλεφωνικής σύνδεσης, από το μόντεμ μέχρι το αντίστοιχο Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ.
Την ποιότητα και το μήκος της εσωτερικής καλωδίωσης των Κτιρίων.
Την ποιότητα του τηλεφωνικού καλωδίου που συνδέει τον συνδρομητή με το Αστικό Κέντρο ΟΤΕ, (παλαιότητα, είδος μόνωσης, αριθμός συνδέσμων (μούφες), πάχος, κλπ.)
Τον τύπο της σύνδεσης του συνδρομητή (PSTN, ISDN)
Την επιβάρυνση λειτουργίας των καλωδίων (άλλες γραμμές ADSL, μισθωμένες γραμμές κ.λ.)

και ποιο κάτω

Οι τιμές των ταχυτήτων μετάδοσης δεδομένων που παρουσιάζονται είναι οι ιδανικές, ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να είναι αρκετά μικρότερες (έως και 30%) σύμφωνα με τα όσα έχουν προηγουμένως αναφερθεί, και αφορούν τους υπόλοιπους παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα.


:rtfm:

GIANNISIOANNINA
14-10-10, 13:31
Οι τιμές των ταχυτήτων μετάδοσης δεδομένων που παρουσιάζονται είναι οι ιδανικές, ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να είναι αρκετά μικρότερες (έως και 30%) σύμφωνα με τα όσα έχουν προηγουμένως αναφερθεί, και αφορούν τους υπόλοιπους παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα.


μαλλον εσυ πρεπει να διαβασεις καλυτερα....τα 16mbps ειναι η ελαχιστη ταχυτητα....και πες οτι συμβαινει αυτο που λες..το 30% των 16 mbps δεν ισουτε με 9



Απόσταση (έως) Ταχύτητες ADSL (ελάχ.)
1800 m 16 Mbps
3100 m 8 Mbps
4000 m 4 Mbps
5400 m 1 Mbps
..

μαλλον στη hol δουλευεις

Ingenius
14-10-10, 13:43
μαλλον στη hol δουλευεις

Η κρίση βλέπεις με ανάγκασε να τα παίρνω από πολλούς :oops::rofl:
Δε θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου! Μάθε πως δουλεύει το ADSL, δες τι σύμβαση υπέγραψες και ξαναμιλάμε...:closed:

cmaniac
14-10-10, 14:02
Φιλε απ οτι καταλαβα δεν εχεις ιδεα απο τους ορους που πρεπει να χρησιμοποιησεις για να περιγραψεις το προβλημα σου με αποτελεσμα να μπερδευεις κι εμας τους ιδιους.

Απ οτι καταλαβα η ταχυτητα συγχρονισμου σου δεν αλλαζει, αλλα αλλαζει η ταχυτητα η οποια κατεβαζεις οσο περναει η ωρα.

Σα να μπουκωνει η γραμμη σου δηλαδη.

Ελπιζω να μην χρησιμοποιεις torrent η οτιδηποτε αλλο που να χρησιμποιει τη γραμμη σου, γιατι σ αυτην την περιπτωση απλα πρεπει να ακολουθησω κι εγω την τακτικη του ingenius, γιατι δεν εχεις κατανοησει τι κανει το καθε προγραμμα χωριστα που εγκαθιστας στον υπολογιστη σου.


Η κρίση βλέπεις με ανάγκασε να τα παίρνω από πολλούς :oops::rofl:

Σσσστ μην τα λες παραεξω και σε παρουν χαμπαρι :whistle:

GIANNISIOANNINA
14-10-10, 14:03
μαθε λοιπον οτι ειναι στο χερι των εταιριων να σου ανεβασουν ταχυτητα.... ολοι μπορουμε να πιασουμε υψηλες ταχυτητες αλλα δεν τις παρεχουν για τους δικους τους λογους...

valen_gr
14-10-10, 14:16
Συμφωνώ. Κάθε συνδεση εχει και ενα μαγικό κόκκινο κουμπί στο DSLAM, που εάν το πατήσει ο τεχνικός , γινεται αυτό που λές. Ανεβαζει ταχυτητα. Το θέμα ειναι να έχεις άκρες , ωστε να βρεις καποιον πρόθυμο να σου πατήσει το magic button...
Φυσικά δεν παιζει κανεναν ρολο εαν βρισκεσαι στα 4km απο το DSLAM.Εκει το μονο που χρειαζεται ειναι να πατησει το κουμπι ο τεχνικός με μεγαλύτερη δυναμη, και ολα ΟΚ.

hall2001
14-10-10, 14:25
Ναι σαν αυτο που είχε ο kit knight rider και ξαφνικά ΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑΓΕ.:bat:

cmaniac
14-10-10, 14:41
μαθε λοιπον οτι ειναι στο χερι των εταιριων να σου ανεβασουν ταχυτητα.... ολοι μπορουμε να πιασουμε υψηλες ταχυτητες αλλα δεν τις παρεχουν για τους δικους τους λογους...
Ελπιζω να μην διδασκεις πουθενα και να τους λες τετοια :rofl:

Δες λιγο τα προφιλ καποιων που σου απαντησαν (μαζι και το δικο μου) και αναθεωρησε το ποιος πρεπει να μαθει...

GIANNISIOANNINA
14-10-10, 15:27
Η ταχυτητα κατεβαινει χωρις την χρησιμοποιηση του ιντερνετ (δηλαδη σε οσους δεν καταλαβαινουν ελληνικα...με κλειστο τον υπολογιστη και ανοικτο το ρουτερ εαν ανοιξω τον υπολογιστη μετα απο μερικες ωρες και συνδεθω εχω μεγαλη πτωση της ταχυτητας....τωρα οσοι μιλανε για knight riders kai kitt κτλ ασ ασχοληθουν με το facebook και ας αφησουν τα αλλα...(μια λεξη λεω..προφιλ) για οσους καταλαβαινουν

Aias
15-10-10, 10:27
γενικα να ξερεις οτι οταν εισαι την μια μερα στα 10 και την αλλη βλεπεις να συγχρονιζεις στα 3 συμβαινει γιατι για καποιο λογο εκει που εσυ δεν το εχεις καταλαβει η γραμμη σου χανει συγχρονισμο η συνηθως κανει training(training ειναι το σταδιο πριν συγχρονισει μια γραμμη και φαινεται με πολυ γρηγορο αναβοσβησμα) και επειτα σχεδον αμεσως ξανασυγχρονιζει αλλα σε ταχυτητα που μπορει να κρατησει συγχρονισμο και σχεδον παντα ειναι χαμηλοτερα.
Σε αυτες τις περιπτωσεις συνηθως ειναι στο σπιτι σου το προβλημα.Καλωδια-ρουτερ-πριζες-εσωτ καλωδιωσεις.Επισης μπορει να σου περαστει και καποιο snr 11 και GDM.T για σταθεροτητα απο τον τεχνικο.

makis
17-10-10, 23:09
Συγνώμη ρε παιδιά άλλα αυτό το ύφος όλων της hol να φταίνε μονίμως μα πάντα μονίμως τα συστηματά μας,και ποτέ αυτοι (hol) ε δεν μπορώ να το καταλάβω

dkmaster
18-10-10, 07:51
Πιο εύκολο όμως είναι να μπει ένα trojan στο pc μου και να κόβει ταχύτητα ή να κλείνει ένα firewall ή να μου χαλάσει ο διαχωριστής παρά να γίνει κάτι στο δίκτυο. Γι' αυτό καλό είναι πάντα να ελέγχουμε τα πάντα από τη δική μας πλευρά και έπειτα να κατηγορούμε το δίκτυο. Π.χ εμένα το ένα pc κατέβαζε μόνιμα με 100kb/sec από nvidia, και δοκίμασα με το netbook την ίδια στιγμή και κατέβαζε με 800. Πάω στο Pc πάλι στα 100. Κάνω netstat και στο pc βρήκα 25 ενεργές συνδέσεις ενώ στο netbook 1. Και τελικά με ένα scan απο το spyware λύθηκε το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.