PDA

Επιστροφή στο Forum : connx 384 αορίστου



newbaby
25-07-06, 13:02
έχω την παραπάνω από χριστούγεννα. με πήραν τις προάλλες και μου είπαν για τα νέα τιμολόγια με 45Ε το δίμηνο με 6μηνη δεσμευση και είπα "μπράβο" στην οτενετ που έστω και καθυστερημένα ξύπνησε. μετά τους λέω ότι θα μετακομίσω τον οκτώβρη και θέλω μεταφορά και μια αναβαθμισούλα σε 512 (ενόψει και του διπλασιασμού μπας και πιάσουμε καμιά ταχύτητα της προκοπής) και μου λένε ότι θα πρέπει πρώτα να εξοφλήσω το 6μηνο( δηλ. να πληρώσω επιπλέον 3 μήνες χωρίς να τους χρησιμοποιώ αφού θα έχω φύγει) γιατί δε γίνεται λέει μεταφορά adsl. άσχετα που περαμένω πελάτης τους και κάνω και αναβάθμιση:nono:
Δηλ. να μη μετακομίσω ?:down: έλεος
ισχύουν τα παραπάνω? τι προτείνετε?:worthy:

miv
25-07-06, 13:05
Κοιταξε, ειναι γνωστο οτι μια δεσμευση δε μπορει να σπασει με τιποτα. Οποτε εχουν δικιο.

sdikr
25-07-06, 22:47
έχω την παραπάνω από χριστούγεννα. με πήραν τις προάλλες και μου είπαν για τα νέα τιμολόγια με 45Ε το δίμηνο με 6μηνη δεσμευση και είπα "μπράβο" στην οτενετ που έστω και καθυστερημένα ξύπνησε. μετά τους λέω ότι θα μετακομίσω τον οκτώβρη και θέλω μεταφορά και μια αναβαθμισούλα σε 512 (ενόψει και του διπλασιασμού μπας και πιάσουμε καμιά ταχύτητα της προκοπής) και μου λένε ότι θα πρέπει πρώτα να εξοφλήσω το 6μηνο( δηλ. να πληρώσω επιπλέον 3 μήνες χωρίς να τους χρησιμοποιώ αφού θα έχω φύγει) γιατί δε γίνεται λέει μεταφορά adsl. άσχετα που περαμένω πελάτης τους και κάνω και αναβάθμιση:nono:
Δηλ. να μη μετακομίσω ?:down: έλεος
ισχύουν τα παραπάνω? τι προτείνετε?:worthy:

Οχι δεν ισχύουν, η μετάφορα τουλάχιστον, μπορείς να κάνεις μεταφόρα

Δες εδώ (http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/ondslbundle/ondslbundleprices/)

Κοστίζει 20.83 με φπα

Για την αναβάθμιση θα σε γελάσω, αλλα συμφωνα με αυτά που διαβάζω στο φόρουμ γίνεται

chfilis
26-07-06, 01:08
μεταφορα γινεται και οπως ειπε σωστα το sdkr κοστιζει.μεταφορά του τωρινού διπλασισμου οχι.γιατι εχει πιλοτικο στο dslam που εισαι τωρα.πιλοτικο δεν ειναι παντου.και κατα πασα πι8ανοτητα δεν θα ειναι και σε αυτο που θα πας.αρα για το διπλασιασμο ξεχνατο οσο ειναι σε φαση πιλοτικη.

newbaby
27-07-06, 00:23
ισχύει η μεταφορά για όλα τα πακέτα (έχω ondsl home) σημ. όταν λέω μεταφορά εννοώ να μου μεταφέρουν το υπάρχον πακέτο στο νέο αριθμό (σημ. πάω σε άλλη πόλη)?
και για τον διπλασιασμό υποτίθεται ότι θα πιάσει όλη την Ελλάδα, εγώ θα εξαιρεθώ?

chfilis
27-07-06, 01:17
περιμενε...αφου εχει home θα πρεπει να πας την τηλεφωνική γραμμή που την έχεις στον ΟΤΕ....

την συνδεση σου εννοείται ότι την κάνεις όπου θέλεις χωρις να δίνεις αναφορά....η γραμμή ειναι το θέμα...για αυτή λέμε αν μεταφέρεται ή όχι.ναι όλη την ελλάδα αλλα δεν ξερουμε ποτε σε ολη την ελλάδα.ήδη άρχισαν πιλοτικά σε πάτρα και ιωάννινα.

IVIetaCreatoR
27-07-06, 02:38
Μια χαρά λογικά μου ακούγονται εμένα αυτά που σου είπαν απο τον ΟΤΕ
και όχι otenet.

Άρα τα info στο site της otenet δεν ισχύουν.
(conn-x με 6μηνη δέσμευση έχει ο newbaby).

99% αν δεχθείς να δεσμευτείς για άλλο ένα εξάμηνο και μετά μετακομίσεις με νεο αριθμο θα χάσεις τα λεφτά των 3ων τελευταίων μηνών.

chfilis
27-07-06, 10:26
λοιπον....αφου εχεις conex πρεπει να μιλησεις με τον ΟΤΕ.γιατι η τιμολόγηση γίνεται από τον ΟΤΕ στο λογαριασμό του τηλεφώνου. απο την ΟΤΕνετ περνεις απλά κωδικό.αυτό μπορείς να το βάλεις σε οποιαδήποτε γραμμή adsl εσυ επιθυμείς.εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στον οτε και να κανεις μεταφορά γραμμής.αφου γίνει αυτό έχεις τελειώσει.η αναβάθμιση θα ισχύει που θες χωρίς να πεις τίποτα στην οτενετ.και για αυτο ειμαι σίγουρος.και σου λέω το γιατί.πες ότι δεν μετακομίζεις και απλά για καλοκαίρι πας σε ένα φίλο σου που έχει adsl γραμμή.και του βάζεις τον κωδικο σου και μπαινεις κανονικα.επρεπε να πεις κατι ή να πάρεις αδεια απο την οτενετ?όχι.η οτενετ απλά σου δίνει σύνδεση.τίποτε αλλο.θα πρέπει να πας στον ΟΤΕ ή να τηλ στο 1242 και να τους πεις ότι θελεις μεταφορά γραμμής adsl.

εκτός και αν τελικά δεν έχει conex και έχει καποιο κιτ απο την οτενετ οποτε τοτε θα πρέπει να πάρεις στην οτενετ και να τους ζητήσεις μεταφορά γραμμής.αλλα λες ότι εχεις conex.

τώρα παιζει να σου είπαν από την οτενετ οτι μπορεις να παρεις πακέτο με 45 ευρο για 6 μηνες.που αν αυτο ειναι τότε απλά σου έιπαν ότι η αναβάθμιση θα γίνει αφού τελειώσει το προπληρωμένο χρονικό όριο που σου θέτουν.δηλαδή φευγεις από το connex και σου πλασαρανε καποιο αλλο πακέτο.βασικά πρεπει σε ποια περιπτωση απο τις δύο είσαι.

προπσαθω να καταλαβω όλα οσα έγραψες γιατι καπου δεν πολυ βγάζουν νόημα.

IVIetaCreatoR
27-07-06, 13:05
Newbaby πάρε το 134 να σου ξαναπούν απλά ο,τι περιγράφεις στο 1ο πόστ.

Μια εναλλακτική θα ήταν να κόψεις την υπάρχουσα γραμμή κ να πάρεις πακέτο με μικρότερη χρονική δέσμευση μέχρι να μετακομίσεις...

@chfilis dude μάλλον έχεις μπερδευτεί κάπου...

tarasque
14-09-06, 13:56
δυστυχώς αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και ενώ έχω μετακομίσει δεν μπορώ να πάρω στην νέα μου γραμμή το connex, πράγμα παράλλογο από τη στιγμή που θα συνεχίσω να το πληρώνω.

οπότε τώρα για κάποιον που δεν επιθυμεί εξοπλισμό, ούτε μακρόχρονες δεσμεύσεις πάλι connex προτείνετε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.