PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνα disconnect..



Nantia
25-07-06, 16:48
Σχεδον καθε μερα εχω απο 1 disconnect κι ενω το εχω βαλει να ξανακαλει οταν πεσει η γραμμη, μου βγαζει error οτι δε βρισκει τηλεφωνικο σημα :hmm: Οταν κανω εγω dial στη συνδεση connX μπαινει με τη μια. Πρεπει να αλλαξω καμα ρυθμιση?

Reef
25-07-06, 18:18
τι εννοεις δεν βρισκει τηλεφωνικο σημα? adsl δεν εχεις?

aggelos_85
25-07-06, 18:22
Προφανώς εχεις usb modem ε?συμβαίνει πολλες φορές το disconnect για διάφορους λογους πχ.μπορει να συμβει κατα την αλλαγη της ip.Με την 2 πρεπει να σου συνδέεται ε?

Reef
25-07-06, 18:25
μηπως οταν σου κανει dc τρεχουν p2p?

chfilis
26-07-06, 01:19
λοιπον αυτο μπορει να ειναι θέμα usb δηλαδή να μην περνει σωστό ρευμα αρα ειναι σαν να κλεινει το μοντεμ

αν εκείνη την στιγμή χάνεται και ο συγχρονισμός τότε ίσως φταίει η γραμμή και να χρειαστεί κάποιο ελεγχο.

κανε μια επανεγκατασταση του μοντεμ και αν παραμεινει για μια μερα.τοτε για ριξε ενα τηλ στον παροχο για ελεγχο γραμμης.

Nantia
27-07-06, 17:35
τι εννοεις δεν βρισκει τηλεφωνικο σημα? adsl δεν εχεις?
κι εμενα, αν δε μου φαινοταν περιεργο, δε θα εκανα δημιουργια θεματος.... ΝΑΙ ADSL εχω


@aggelos_85 ναι usb modem , ναι again με τη 2η

@chfilis σχεδον ανα 2 μερες εχω αποσυνδεση. Δε νομιζω να παιζει προβλημα με την εγκατασταση, αλλα εντος των ημερων εχω φορματ κι ετσι θα ξαναπερασω drivers για το modem κι ετσι θα δουμε αν φταιει αυτο

voithostyrempora2
27-07-06, 20:57
Ε , πάρε κι εσύ ένα ρούτερ να το συνδέσεις με έθερνετ να ησυχάσεις.Με 40 ευρώ είσαι κoμπλέ και για aDSL2+ ;) .

chfilis
27-07-06, 21:16
μήπως εχεις φοιτητικό πακέτο?αν ναι τοτε απλα εχει πρόβλημα το δίκτυο της Διοδου.
αν δεν εχεις και σου κανει αποσυνδεσεις συχνες και την ιδια στιγμή χάνει και συγχρονισμό τότε παιζει να είναι πρόβλημα γραμμής να έχει θόρυβο δηλαδή η γραμμή σου και να χάνεται ο συγχρονισμος οποτε και η συνδεση.

gtx7800
28-07-06, 19:26
εχω και εγω το ιδιο προβλημα. πιστευω οτι πραγματι οφειλονται στην αλλαγη της IP, η και με P2P προγραμματα, και το εχω διαπιστωσει. δεν εινει κατι που με ενοχλει ιδιαιτερα, αλλα μου τη χαλαει οταν παιζω πολλες ωρες σε server η οταν κατεβαζω μεγαλα αρχεια πχ. ταινιες

mgv
28-07-06, 20:04
μήπως εχεις φοιτητικό πακέτο?αν ναι τοτε απλα εχει πρόβλημα το δίκτυο της Διοδου.

σταντέ αυτό; και πριν τη δίοδο μου το έκανε

Πήγαινε Control Panel ->Internet->Network Connections δεξί κλικ στο εικονίδιο otenet dsl properties kai τίκαρε το redial if line closed.στη δεύτερη καρτέλα.α βάλε και για τα redial γυρω στο 100 σε δέκα λεπτά θα έχεις κανονική ταχύτητα
Αυτό κάνω και εγώ

Nantia
29-07-06, 23:42
δεν εχω φοιτητικο, αλλα παρατηρησα οτι στις 2 μερες εχω disconnect γκρρρρρρ

redial if line drope - πως λεγεται - εχω κανει αλλα μου βγαζει error οτι δε βρεθηκε σημα! ΝΤΟΥΒ!! ΚΟΥΦΟ! Κι οταν κλικαρω τη συνδεση μπαινει με τι μια..

Βοηθεια συμφορουμιτεεεεες

chfilis
31-07-06, 11:31
λοιπον...κοιτα λιγο οταν αποσυνδεεσαι αν χανει συγχρονισμο.(λογικα θα χανει για να σου λεει οτι δεν βρίσκει σήμα για να συνδεθει αυτοματα μονο του)
ΙΡ αλλαζει αυτόματα καθε 2 μερες και καθε 16 ωρες
μπορει να φταει η γραμμουλα σου η το μοντεμ.

mgv
01-08-06, 20:07
redial if line drope - πως λεγεται - εχω κανει αλλα μου βγαζει error οτι δε βρεθηκε σημα! ΝΤΟΥΒ!! ΚΟΥΦΟ! Κι οταν κλικαρω τη συνδεση μπαινει με τι μια..



redial γυρω στις 100 φορές.Δε μπορεί κάποια στιγμή θα πιάσει σήμα.Και εγώ έτσι κάνω

@ ADSLgr.com All rights reserved.