PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ipod nano



blackarrow
25-07-06, 22:29
Πριν από δύο μήνες αγόρασα το ipod nano 2GB. Όλα πήγαινα μια μέχρι χθες όπου το ipod σταμάτησε να λειτουργεί. Δεν ανάβει καθόλου. Στην αρχή υπέθεσα ότι δεν είχε μπαταρία. Το βάζω να φορτίσει και αντί για αυτό κάνει ένα παράξενο ήχο σαν χαμηλόφωνο βουητό και φυσικά είναι νεκρό. Ξέρει κανείς τίποτα???

AddictedToChaos
25-07-06, 22:36
Για κοιτα μηπως εχει καποιο reset button. Αν εχει, πατησε το και κατα πασα πιθανοτητα θα επανελθει στα ισια του ;)

metsam
25-07-06, 22:38
Πηγαινέ το πίσω ασμέσως για αλλαγή... Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις...

Ίσως μόνο να δοκίμαζες κανένα reset πρώτα, αν και δεν ξέρω πως γίνεται στο νανο...

kostthem
26-07-06, 00:43
Για reset:
Γυρνάς το hold (να φανεί το κόκκινο λαμπάκι) και το ξαναγυρνάς.
Αμέσως μετά πατάς "select" (το μεσαίο) και "menu" (το πάνω) μαζί για έξι δευτερόλεπτα.

Για δοκίμασε φίλε. Αν δεν φτιάξει κατευθείαν πίσω!

Flareman
26-07-06, 01:08
Αρχικά κάνεις reset στο iPod όπως λένε και τα παιδιά από πάνω. Αν δε δουλέψει έτσι (αλήθεια, όταν λες βόμβο, εννοείς από τη συσκευή την ίδια ή τα ακουστικά; Γιατί αν βοά η συσκευή σίγουρα κάτι δεν πάει καλά...) Αν δε σου δουλέψει απλώς με το reset πας για επαναφορά λογισμικού - κατέβασε από το site της Apple το τελευταίο firmware για τα iPod και εγκατάστησέ το, σύνδεσε το iPod στο PC και αφού το δει τρέξε τον updater και διάλεξε restore. Θα χάσεις κάθε περιεχόμενο και ρύθμιση στο nano (μικρό το κακό, τα κρατάει το iTunes), αλλά θα περαστεί εκ νέου το firmware και εννιά στις δέκα θα ξαναλειτουργήσει κανονικά. Αν παρ' όλ' αυτά συνεχίσεις να έχεις προβλήματα, και η μπαταρία έχει ρεύμα, προφανώς υπάρχει τεχνικό σφάλμα και πρέπει να το πας εκεί από όπου το αγόρασες για αντικατάσταση (προς Θεού, δίμηνο και να μη στην κάνουνε; Χώσε εκεί, και αν δεν ακούνε μίλα με το ΙΝΚΑ να τους κράξουνε!)

Καλό κουράγιο, κράτα μας ενήμερους σχετικά!:oneup:

lampros
26-07-06, 02:21
Αν δεν κάνει τίποτα το reset δοκίμασε να το συνδέσεις στον υπολογιστή ( USB, Firewire). Και εμένα μου είχε κάνει κάτι ανάλογο όταν το είχα αφήσει να αποφορτιστεί τελείως, και μόνο όταν το σύνδεσα στο PC ξύπνησε...:hmm:

blackarrow
26-07-06, 18:32
Αρχικά κάνεις reset στο iPod όπως λένε και τα παιδιά από πάνω. Αν δε δουλέψει έτσι (αλήθεια, όταν λες βόμβο, εννοείς από τη συσκευή την ίδια ή τα ακουστικά; Γιατί αν βοά η συσκευή σίγουρα κάτι δεν πάει καλά...) Αν δε σου δουλέψει απλώς με το reset πας για επαναφορά λογισμικού - κατέβασε από το site της Apple το τελευταίο firmware για τα iPod και εγκατάστησέ το, σύνδεσε το iPod στο PC και αφού το δει τρέξε τον updater και διάλεξε restore. Θα χάσεις κάθε περιεχόμενο και ρύθμιση στο nano (μικρό το κακό, τα κρατάει το iTunes), αλλά θα περαστεί εκ νέου το firmware και εννιά στις δέκα θα ξαναλειτουργήσει κανονικά. Αν παρ' όλ' αυτά συνεχίσεις να έχεις προβλήματα, και η μπαταρία έχει ρεύμα, προφανώς υπάρχει τεχνικό σφάλμα και πρέπει να το πας εκεί από όπου το αγόρασες για αντικατάσταση (προς Θεού, δίμηνο και να μη στην κάνουνε; Χώσε εκεί, και αν δεν ακούνε μίλα με το ΙΝΚΑ να τους κράξουνε!)

Καλό κουράγιο, κράτα μας ενήμερους σχετικά!:oneup:


Δεν κάνει τίποτα απολύτως. Ουτε reset, ούτε το αναγνωρίζει ο υπολογιστής, δεν το βλέπει καν σαν συσκεύη είναι σαν να μην είναι τίποτα συνδεδεμένο. Όσο για το βόμβο ακούγεται από την συσκεύη κατά τη διάρκεια που είναι συνδεδεμένο με το ρεύμα (είτε μέσω PC, είτε μέσω πρίζας) ενώ ταυτόχρονα ζεσταίνεται αρκετά το κομμάτι που είναι πίσω από την οθόνη. Σήμειωση όλα τα παραπάνω ξεκίνησαν όταν έκανα update στην version 1.2. To update έγινε κανονικα.

Flareman
27-07-06, 00:28
Και στο δικό μου έχω βάλει την 1.2, και δεν είχα κανένα πρόβλημα... αν ακούγεται βόμβος από τη συσκευή σχεδόν σίγουρα είναι τεχνικό πρόβλημα (για το Θεό δηλαδή, φαντάσου να αρχίσει να παίζει τα κομμάτια το iPod δυνατά χρησιμοποιώντας για ηχείο την ανοξείδωτη επιφάνεια:lol:). Μην κάνεις τον κόπο να το διορθώσεις μόνος σου (μην τυχόν είναι και τίποτα σε γεύση μπαταρία και έχεις κάνα παρατράγουδο...), απλώς πήγαινέ το για αλλαγή. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αφού σε καλύπτει η εγγύηση...:hmm::hmm:

blackarrow
26-08-06, 16:59
Και στο δικό μου έχω βάλει την 1.2, και δεν είχα κανένα πρόβλημα... αν ακούγεται βόμβος από τη συσκευή σχεδόν σίγουρα είναι τεχνικό πρόβλημα (για το Θεό δηλαδή, φαντάσου να αρχίσει να παίζει τα κομμάτια το iPod δυνατά χρησιμοποιώντας για ηχείο την ανοξείδωτη επιφάνεια:lol:). Μην κάνεις τον κόπο να το διορθώσεις μόνος σου (μην τυχόν είναι και τίποτα σε γεύση μπαταρία και έχεις κάνα παρατράγουδο...), απλώς πήγαινέ το για αλλαγή. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αφού σε καλύπτει η εγγύηση...:hmm::hmm:


Τέλος καλό, όλα καλά. Το έστειλα στο Apple Services και μου το έφτιαξαν. Το χαρτί που το συνόδευε έλεγε "αλλάγή board/σασί". Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν το έφτιαξαν ή αν μου έδωσαν καινούργιο. Γιατί, αυτό που μου έστειλαν έμοιαζε ολοκαίνουργιο και συνοδεύονταν από καινούργιο serial number. Τέλος πάντων το νεο ipod δουλεύει μια χαρά. Και φυσικά χωρίς να χρεωθώ τίποτα. Ήρθε ο courier το πήρε από το σπίτι μου και μετά μου το έφερε φτιαγμένο. Μου άρεσε αυτή η εξυπηρέτηση.

Thanks guys for your help!!!:)

Flareman
26-08-06, 20:35
Ωραίος! Άντε, με γειες και καλοδούλευτο... και μακριά από βεντιλατέρ, ψυγεία και λοιπά "βομβερά" αντικείμενα:D :respekt:

ariadgr
27-08-06, 15:50
Και φυσικά χωρίς να χρεωθώ τίποτα. Ήρθε ο courier το πήρε από το σπίτι μου και μετά μου το έφερε φτιαγμένο. Μου άρεσε αυτή η εξυπηρέτηση.

Και αυτή την εξυπηρέτηση την είχες από τη Rainbow? Από πότε εφαρμόζει δωρεάν παραλαβή και επιστροφή στο χώρο του πελάτη η Rainbow?

nickolas2005
27-08-06, 15:57
πραγματι. Η rainbow εστειλε courier στο πηρε και στο ξαναέφερε?

kostthem
27-08-06, 16:00
Είναι και δική μου απορία αυτό!

blackarrow
27-08-06, 17:27
Και αυτή την εξυπηρέτηση την είχες από τη Rainbow? Από πότε εφαρμόζει δωρεάν παραλαβή και επιστροφή στο χώρο του πελάτη η Rainbow?

Ναι είναι αλήθεια. Πρώτα μίλησα με το service, τους είπα το πρόβλημα που είχα και μετά ο τεχνικός με παρέπεμψε σε μια τηλεφωνήτρια, έδωσα τα στοιχεία μου και μου έδωσε ένα τηλ. απο μια εταιρεία courier που συνεργάζεται με την rainbow. Τους τηλεφώνησα και τα υπόλοιπα τα ξέρετε. Δεν ξέρω ομως, αν αυτή η εξυπηρέτηση ισχύει μόνο στην περίπτωση που είσαι εντός εγγύησης. Και εγώ στην αρχή δεν το πίστευα. Λέτε να ισχύει και για τα υπόλοιπα προιόντα;

Σημ. Το iPod το αγόρασα από Ελλάδα. Δεν ξέρω αν κάνει κάποια διαφορά απλά το αναφέρω.

kostthem
27-08-06, 17:59
Έχω μείνει άφωνος!

ariadgr
27-08-06, 19:03
Έχω μείνει άφωνος!

Παρομοίως... :dots:

Flareman
27-08-06, 20:01
Κάνει μεγάλη διαφορά - ξέρω στα σίγουρα ότι αγορασμένα απ' έξω η Rainbow δεεεν... το iPod το πήρες από Rainbow ή από άλλο κατάστημα;

Και για να μην είμαι εκτός κλίματος... ΓΟΥΑΟΥ! εντυπωσιάστηκα:rofl: άντε τώρα να τους το κλείσουμε:lol:

Πύρρος
28-08-06, 00:45
Κάνει μεγάλη διαφορά - ξέρω στα σίγουρα ότι αγορασμένα απ' έξω η Rainbow δεεεν...


Τα παίρνουν, αλλά σε ζαλίζουν πρώτα.

Flareman
28-08-06, 02:15
Τα παίρνουν, αλλά σε ζαλίζουν πρώτα.
Ορθόν, I stand corrected:respekt:

blackarrow
30-08-06, 20:42
το iPod το πήρες από Rainbow ή από άλλο κατάστημα;

ΑΠό το πλαίσιο το πήρα.


Τα παίρνουν, αλλά σε ζαλίζουν πρώτα.


Ως ένα βαθμό έχεις δίκιο. Αλλά προτιμώ μία μικρή ταλαιπωρία από το τηλ. παρά μία μεγάλη κινούμενος μέσα στην πόλη.

Flareman
31-08-06, 01:27
ΑΠό το πλαίσιο το πήρα.
Φτου κακά, ο Παπασωτηρίου το έχει 15 € φτηνότερο:cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.