PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιλοτικό internet στα 2,5/1,2 Gbps από τη France Telecom!



Σελίδες : [1] 2

lewton
26-07-06, 01:54
Tα νερά ταράζει για μια ακόμη φορά η France Telecom, προσφέροντας πρωτοποριακές υπηρεσίες στους συνδρομητές της. Συγκεκριμένα λανσάρει πιλοτικό πρόγραμμα σε συγκεκριμένες περιοχές του Παρισίου με το οποίο παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών πολύ υψηλές ταχύτητες πρόσβασης στο internet, που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.

H τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί είναι το Giga Passive Optical Network (GPON). Για να γίνει εφικτή η παροχή της υπηρεσίας, η France Telecom δημιούργησε δίκτυο δίκτυο οπτικών ινών μήκους 100 χιλιομέτρων που συνδέει τα κέντρα της με τα διαμερίσματα των πελατών της.

Το μηνιαίο κόστος για την υπηρεσία θα είναι 70€ το μήνα, και μάλιστα θα προσφέρονται δωρεάν οι 2 πρώτοι μήνες. Μέσω αυτής θα παρέχονται υπηρεσίες video και ήχου πολύ υψηλής ευκρίνεια, για υπηρεσίες όπως διαδραστική τηλεόραση, τηλεδιάσκεψη, διανομή περιοεχομένου και πρωτοποριακά παιχνίδια.

Πηγή: http://www.francetelecom.com/fr/espaces/journalistes/communiques/CP_old/cp060725.html

yianniscan
26-07-06, 08:15
Για να μην λένε ορισμένοι, ότι το πρώην μονοπώλιό μας δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλα πρώην μονοπώλια. :whistle:

Μπορεί να έχασαν το πρωτάθλημα, αλλά δεν έχασαν την ευρυζωνική μπάλα. :p

Avvocato
26-07-06, 09:33
Κι εμεις παρακαλαμε για ενα 4μβ ιντερνετακι απο την HOL οταν αλλη εχουν Gb ταχυτητες......

Θα βαλω τα κλαματα

viron
26-07-06, 10:50
Με τι θα γεμίσεις αυτό το bandwidth?
H αναφερόμενη τιμή είναι απίστευτη!!!

Σε αυτές τις ταχύτητες και τιμές συμφέρει αντί για δομημένη καλωδίωση να παίρνεις μια σύνδεση για κάθε PC:oneup:

Βύρων.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-07-06, 11:02
Jeezu Christ ειχαμε τους σουηδους σε μια πολη που καναν κατι αντιστοιχο για Gbit περισυ, τωρα εχουμε τους Γαλλους με εως 2.5 φορες ταχυτερη συνδεση. Αντε γεια τι να πω, απλα τα χω χασει. Και μου λεγε περυσι ο φιλαρακος μου στην Γαλλια με την free.fr οτι ινε καλη αλλα δε θα ναι τπτ μπροστα στα επομενα ετη, τελειωναν διασυνδεσεις απο οπτικες και τετοια για το μελλον. Αξιζει πιστευω να μαθει καποιος αν το Gbit ειναι international η απλα domestic bandwidth. Αμα ειναι διεθνης...θα με παρουν τα κλαματα και δε κανω πλακα :( :sorry:

gkandir
26-07-06, 11:04
Εμένα μ' αρέσει που ο οτε έχει κάνει ολόκληρο θέμα και ντόρο ότι από το Φθινόπωρο θα διπλασιάσει τις ταχύτητες και άντε πιλοτικά και κόντρα πιλοτικά και όλοι περιμένουν να πάρουν 1Mbps ή 2Mbps και πο πο πο και αμάν αμάν.
Οι Γάλλοι δε λένε μόνο c'est la vie (όπως λέει και το τραγούδι) κάνουν και δουλειά. Η France Telecom μπορεί να ήταν πρωην μονοπώλιο, αλλά όμως δεν είχε/έχει καμία σχέση με το δικό μας πρώην (;;;) μονοπώλιο.

Μπράβο.

vagskarm
26-07-06, 11:07
Εντάξει ρε παιδιά, μπράβο στους Γάλλους, αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα τι να την κάνουμε τέτοια ταχύτητα? Αντε να κατεβάσουμε 100 ταινίες σε μια εβδομάδα και μετά να πληρώνουμε τσάμπα τέτοια γραμμή.

Είπαμε, πάμε σαν τον κάβουρα, αλλά βήματα γίνονται. Ας δούμε και τους ιδιώτες επενδυτές τι θα κάνουν. Μέχρι τώρα γενναίες επενδύσεις, για τα Ελληνικά δεδομένα, μόνο ο ΟΤΕ έχει κάνει. (δεν είμαι ούτε μέτοχος ούτε εργαζόμενος στον ΟΤΕ, υπόψιν).

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-07-06, 11:22
Οσα δε φτανει η αλεπου (τα φτανει η μαιμου λολ) τα κανει κρεμασταρια φιλτατε;
Επειδη δεν εχουμε δε σημαινει οτι θα τα απαξιωσουμε κιολας. Δωσε μου εμενα αυτη την υπηρεσια με ορισμενα πορτς ανοιχτα και θα σου πω τι θα την κανω...Ακομα και να μην προσφερεις web hosting solution η κατι εφαμιλο, σκεψου ποσοι μπορουν να μοιραστουν μια τετοια γραμμη χωρις κανεναν περιορισμο στο τι και ποσο κατεβαζουν αρχεια και παραλληλα , τηλεφωνια, τηλε διασκεψεις, ΙΠ τηλεοραση, παιχνιδια, ολα μαζι απο ολους χωρις το παραμικρο προβλημα.

vagskarm
26-07-06, 11:28
Δεν απαξιώνω τίποτα. Εδώ υπάρχουν ακόμη περιοχές που δεν έχουν ακόμη adsl πρόσβαση κι εμείς ζηλεύουμε τα 2,5Gbps.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-07-06, 11:34
Εχεις δικιο σε αυτο, απλα σημειωνω οτι ειναι οντως αξιοζηλευτο το εγχειρημα τον Γαλλων =)

UK_ADSL
26-07-06, 11:36
Δεν απαξιώνω τίποτα. Εδώ υπάρχουν ακόμη περιοχές που δεν έχουν ακόμη adsl πρόσβαση κι εμείς ζηλεύουμε τα 2,5Gbps.

Σωστό αυτό που λες και σίγουρα η ελληνική επαρχία είναι πάντα αδικημένη αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει και οι «αρμόδιοι» (δηλαδή οι πλέον άσχετοι) να πάρουν πρέφα σχετικά με το τι συμβαίνει στην Ευρώπη και να σταματήσουν τις βαρύγδουπες δηλώσεις περί «κοινωνία της πληροφορίας» και άλλες τέτοιες μα... Το ότι π.χ. στο εξωτερικό έχει κανείς 22Mbps με £39.99 το μήνα δεν τους λέει τίποτα? Για να μην αναφέρουμε και άλλα παραδείγματα όπως Ιαπωνία... :evil:

ckbond
26-07-06, 11:39
Δεν απαξιώνω τίποτα. Εδώ υπάρχουν ακόμη περιοχές που δεν έχουν ακόμη adsl πρόσβαση κι εμείς ζηλεύουμε τα 2,5Gbps.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας φίλτατε, ότι εκεί έχουν φτάσει στο πιλοτικό 2.5Gbps και εδώ στην Ελλαδίτσα μας με τον ρημαδό -ΟΤΕ μας έχουμε εν έτη 2006 περιοχές που δεν καλύπτονται…

tyxeross
26-07-06, 11:44
Μα πως θα κατεβαζεις με τετοιες ταχυτητες? Ουτε ο σκληρος δισκος δεν προλαβαινει να γραψει.

vagskarm
26-07-06, 11:50
Να διευκρινίσω: Κι εγώ λέω μπράβο στους Γάλλους. Αλλά καλώς ή κακώς εδώ έχουμε μόνο τον ΟΤΕ, προς το παρόν. Ελπίζω και οι άλλοι πάροχοι να προχωρήσουν γρήγορα σε llu, μόνο που δεν το βλέπω ακόμη. Προσωπικά λέω από μέσα μου, πάλι καλά που θα κάνει έστω διπλασιασμό ο ΟΤΕ από φθινόπωρο. Και το λέω αυτό γιατί δεν βλέπω φως ούτε από τους "ιδιώτες επενδυτές".

Λέτε να θέλω να μείνει η κατάσταση ως έχει σήμερα? Τρελός είμαι? Κι εγώ θελω να κάνω web-host το δικό μου site στο σπίτι, πχ.

ghostnik
26-07-06, 11:57
Συγγνώμη ... διάβασα καλά 70 ευρώ δηλαδή (...) 3.5 ευρώ το Mbps :shock:
Εδώ το μισό κάνει 20 ? :stunned:

@vagskarm Φίλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ τα ίδια σκέφτομαι ... αλλά δυστυχώς δεν εξαρτάται απο τον ΟΤΕ αλλά απο τους πολιτικάντηδες που δεν σκέφτονται τίποτα άλλο απο την μάσα. Και άν έγινε κάτι (και μπράβο), έγινε γιατι η ΕΕ μας έδωσε ένα τεράστιο κονδύλι απο το 3ο Κ.Π για θέματα τεχνολογίας το οποίο απορροφήσαμε κατα :hmm: 10% απο το οποία τα 5% πήγανε σε διάφορες τσέπες. Τώρα που λιγοστέυουν τα χρήματα λόγω διεύρυνσης τι θα γίνει ...

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-07-06, 12:04
τα 2μβιτ που ισως εχουμε αρκετοι με τισ διαφορες εξελιξεις αν ηταν 56 θα ειχαμε την παλια καλη αναλογια 56κ μοδεμ με 1μβιτ δσλ , αχαχχααχχα !!!
Οκ γινομαι λιγο κακος...αλα σκεφτειτα οτι θα θελαμε ισδν για να φτασουμε τον διπλασιο λογο (2γιγαβιτ). Το οτι μιλαμε για τετοιες αστρονομικες πραγματικα ταχυτητες δε σημαινει οτι οι περισοτεροι απο εμας τισ εχουμε αναγκη. Παρολα αυτα μερικοι αν τους ηταν διαθεσιμες θα βρησκαν αναλογο τροπο να τις αξιοποιησουν. Τα ΙΣΔΝ ηταν αυτο που λεμε με τα ποδια, το 512 ειναι ενα καλο ζευγαρι απο ρολλερςι στα 2 μβιτ εχεις ενα καλο πατινιι στα 10 ενα αμαξι, στα δε 24 ειναι και φιρμα το αμαξι. Στα 100 μβιτ εχεις αναλογο της Φερραρι και τις Λαμποργκινι. Αμα πιασεις Γιγαβιτ μιλαμε για φορμουλες 1...σε ολους αρεσουν οι φορμουλες. Οκ ειναι λιγο κουτο να παει ο μεσος χρηστης στη δουλεια του με την φορμουλα, ειναι αλλοι ομως που τρεχουν και δε θα τους χαλουσε μια φορμουλα στην πιστα, και μερικοι εκεντρικοι που αν ειχαν τη δυνατοτητα θα την επαιρναν απλα για να την εχουν στο σαλονι τους. Επισης στον παραπανω απραλληλισμο να κανο μια μικρη διευκρινιση. Πατινια ρολλερς και τα λοιπα μικρης ταχυτητας "μεσα μεταφορας" στην Ελλαδα διδονται με χαλασμενες τις 2 ροδες π.χ. απο το πατινι (packet problem), συχνα το πατινι σε πεταει, αλλες φορες ειναι πιο γρηγορο να περπατησεις(ISDN) παρα να εισαι απανω στο πατινι(DSL). Οταν ολοι γυρω σου πανε με αμαξια φιρμες(24Mbit) και εσυ πας ακομα με το πατινακι(οι περισοτεροι ακομα με ρολλερς ΛΟΛ) που και αυτο ειναι πετσοκομενο ως προς τις δυνατοτητες του και το πληρωνεις οσο 2 εξωτικα αμαξια στο εξωτερικο και πολλες φορες οσο μια φορμουλα ε καπου αισθανεσαι λιγο γκει μεσα σου.

ΟΚ δεν ειπα και τπτ που δεν ξεραμε, απλα με αυτη την σαχλη παρομοιωση ειναι ευκαιρια να πουμε κανα σαχλο να γελασουμε, περιμενω "σχολια" μουαχαχχααχ.

tyxeros θελω να σε φαω !!!

aggelos_85
26-07-06, 12:21
Απλά ειμαστε για τα πανηγύρια...Πως να το πω....καραγκιόζιδες ολοι σε αυτη την μίζερη χώρα.Μας κυβεράνε 60 και 70ριδες.(και ενταξει ρε φουστη μου αυτοι...αλλα κανενας απο αυτους τους αθλιους τυπους δεν εχει παιδι που να ασχολειται με την τεχνολογια...και να του πει καποια πραγματα μιας και οι υπευθυνοι για ολα αυτα τα θεματα δεν κανουν καμια σοβαρη προσπαθεια...?...)Που να καταλάβουν τι εστι τεχνολογία?Αμα ηταν ολοι 30 αριδες θα σου έλεγα σε τι επίπεδο θα ήμασταν τωρα..Αν σε αυτη την χώρα δεν κοιταγε ο καθενας την παρτυ του και πως θα κονομησει θα υπηρχαν και οι καταλληλες υποδομες για μεγαλυτερες ταχύτητες.Ειναι πολυ λυπηρο να θελουν ολοι adsl(σε μεγαλες ταχυτητες) και οι διαφοροι ασχετοι να κανουν στημενα γκαλοπ και στατιστικες και να λενε οτι δεν το γουστάρουμε το ιντερνετ,το οτι το φοβόμαστε(αλλο αυτο) και δεν ενδιαφερομαστε για την τεχνολογια.ολα θεμα χρηματων ειναι σε αυτη την χωρα.Πραγματικα στεναχωριεμαι οταν βλεπω να προηγουνται τεχνολογικα αλλα και σε θέματα ταχυτητας χώρες η οποιες ειναι θεωριτικα αλλα και ουσιαστικα πιο κατω απο εμας...ΑΠΛΑ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΔΕΣ.να ειστε χαρουμενοι που δεν είμαστε ακομα σε pstn kai isdn.

kiriakosk
26-07-06, 12:27
Προς διαχειριστές!!! Σας έχω πει ότι τέτοιες ειδήσεις πρέπει να λογοκρίνονται...:rolleyes:

Σκανδαλίζετε το ποίμνιο… :cool:

Παράθεση:
Πιλοτικό internet στα 2,5/1,2 Gbps από τη France Telecom!
Πιλοτικό internet στα 768/2048 Kbps από τo O.T.E.! :cry: :wall: :rainy: :rant:

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-07-06, 12:36
Προς διαχειριστές!!! Σας έχω πει ότι τέτοιες ειδήσεις πρέπει να λογοκρίνονται...:rolleyes:

Σκανδαλίζετε το ποίμνιο… :cool:
Mouaahahahahaha !!!

chatasos
26-07-06, 12:43
Η Γαλλία πάντα ήταν μπροστά στις εξελίξεις όσον αφορά το ευρυζωνικό internet στην Ευρώπη.
Δεν υπάρχει λόγος να την συγκρίνετε με άλλες χώρες...

kiriakosk
26-07-06, 12:49
Η Γαλλία πάντα ήταν μπροστά στις εξελίξεις όσον αφορά το ευρυζωνικό internet στην Ευρώπη.
Δεν υπάρχει λόγος να την συγκρίνετε με άλλες χώρες...

Και με μια χώρα να συγκριθούμε;?;?;?;? παντού είμαστε για :dots: _ _ _ _ _ _

Ευρώπη:

• Ο μέσος όρος του βαθμού διείσδυσης της ευρυζωνικότητας (συνδέσεις ανά 100 κατοίκους) στις χώρες της ΕΕ-15, άγγιξε το 14,46% (Ιανουάριος 2006) έναντι 9,81%, τον Ιανουάριο 2005, σημειώνοντας αύξηση 4,65 ποσοστιαίων μονάδων
• Αντίστοιχα, στο ίδιο διάστημα στην ΕΕ-25 το ποσοστό διείσδυσης ανήλθε στο 12,8%, σημειώνοντας αύξηση 4,2 ποσοστιαίων μονάδων
• Τους υψηλότερους ρυθμούς αύξησης παρουσιάζουν η Φινλανδία (7,5%) και το Λουξεμβούργο (7,3%) και ακολουθούν η Ολλανδία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Δανία, η Σουηδία και η Γαλλία

Ελλάδα:

• Στην Ελλάδα, ο βαθμός διείσδυσης της ευρυζωνικότητας την 1η Ιουλίου 2006 ανήλθε στο 2,66% συγκρινόμενη με 1,5% της 1η Ιανουαρίου 2006, σημειώνοντας σημαντική αύξηση της τάξης του 77,3% (ή κατά 1,16 ποσοστιαίες μονάδες)

vagskarm
26-07-06, 12:58
Και με μια χώρα να συγκριθούμε;?;?;?;? παντού είμαστε για :dots: _ _ _ _ _ _

Μην το λες. Μπορούμε να συγκριθούμε με ολόκληρο πλανήτη. Την Σελήνη. Ούτε τηλέφωνα δεν έχουν. Βέβαια δεν έχουν ούτε κατοίκους αλλά αυτό είναι ...λεπτομερεια...

nikgr
26-07-06, 14:07
τη διαφήμιση του ΟΤΕ για το ondsl kit στα 1024 που λέει "Ζήσε την ΑΠΟΛΥΤΗ ταχύτητα στο Internet" την έχετε δεί?
Πώς μου τη σπάει όταν τη βλέπω...

Πάντως αν έδινε και ο ΟΤΕ 2Gbps δε θα με πείραζε καθόλου να κατέβαζε και με το 1/3 με την αναλογία 20:1...
Τώρα με τα kbps που παίζουμε εμείς (και παίρνουμε το κάτω του 1/3 του πραγματικού) πώς να μη διαμαρτυρόμαστε?

pentium_vi
26-07-06, 14:24
Μα πως θα κατεβαζεις με τετοιες ταχυτητες? Ουτε ο σκληρος δισκος δεν προλαβαινει να γραψει.

Ακριβώς αυτό θα ήθελα να τονίσω και εγώ. Μάλλον θα έχουμε 16GB μνήμη στο μηχάνημά μας και θα το κατεβάζει εκεί και μετά στον σκληρό. Μια άλλη λύση είναι κάρτες δικτύου με ενσωματωμένη RAM. Μην ξεχνάτε ότι ακόμα και U320 SCSI δίσκοι δεν πιάνουν τις επιδόσεις των 2Gbit :)

chatasos
26-07-06, 14:33
Συγκεκριμένα λανσάρει πιλοτικό πρόγραμμα σε συγκεκριμένες περιοχές του Παρισίου με το οποίο παρέχει μέσω δικτύου οπτικών ινών πολύ υψηλές ταχύτητες πρόσβασης στο internet, που θα αγγίζουν τα 2,5/1,2 Gbps.

Θα ήθελα να ξέρω αν και εκεί ακούγονται τα γνωστά παράπονα που κατά καιρούς ακούμε εδώ.

tsigarid
26-07-06, 15:18
Ακριβώς αυτό θα ήθελα να τονίσω και εγώ. Μάλλον θα έχουμε 16GB μνήμη στο μηχάνημά μας και θα το κατεβάζει εκεί και μετά στον σκληρό. Μια άλλη λύση είναι κάρτες δικτύου με ενσωματωμένη RAM. Μην ξεχνάτε ότι ακόμα και U320 SCSI δίσκοι δεν πιάνουν τις επιδόσεις των 2Gbit :)

Αυτές οι γραμμές δεν χρησιμοποιούνται μόνο για κατέβασμα όπως προαναφέρθηκε, είναι και για τηλέφωνο, τηλεόραση και ότι άλλο θες.

blackjim
26-07-06, 15:27
Προς διαχειριστές!!! Σας έχω πει ότι τέτοιες ειδήσεις πρέπει να λογοκρίνονται...:rolleyes:

Σκανδαλίζετε το ποίμνιο… :cool:

Παράθεση:
Πιλοτικό internet στα 2,5/1,2 Gbps από τη France Telecom!
Πιλοτικό internet στα 768/2048 Kbps από τo O.T.E.! :cry: :wall: :rainy: :rant:Συμφωνω πως τετοιες ειδησεις ειναι βλαβερες για την υγεια και θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον σε spoiler :p

Επισης kiriakosk , να κανω λιγο πιο εμφανης την διαφορα.

Πιλοτικό internet στα 1200~2500 Μbps από τη France Telecom!
Πιλοτικό internet στα 0,7~ 2 Μbps από τo O.T.E.!
:worthy:

golity
26-07-06, 15:35
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο Γάλλος με 70€ και 2,5Gbps ανοίγει δικό του ISP... σε αντιστοιχία με τον μεγαλύτερο ISP της Ελλάδας! :p :p :p

terper
26-07-06, 15:44
Προς διαχειριστές!!! Σας έχω πει ότι τέτοιες ειδήσεις πρέπει να λογοκρίνονται...:rolleyes:

Σκανδαλίζετε το ποίμνιο… :cool:

Παράθεση:
Πιλοτικό internet στα 2,5/1,2 Gbps από τη France Telecom!
Πιλοτικό internet στα 768/2048 Kbps από τo O.T.E.! :cry: :wall: :rainy: :rant:


Διόρθωση
France Telecom στα 1258292/2621440 Kbps

ΟΤΕ στα 256/2048 Kbps

Συγγνώμη ... διάβασα καλά 70 ευρώ δηλαδή (...) 3.5 ευρώ το Mbps :shock:
Εδώ το μισό κάνει 20 ? :stunned:


Διόρθωση 2,5Gbps * 1024 = 2560Mbps ήτοι 70/2560 = 0,027€ το Mbps ή 10 δραχμές...

Z3RatuL
26-07-06, 15:57
Πόσα megabyte το δευτερόλπετο κατεβάζει κανείς με 2,5gbit; 250mb το sec δηλαδής; Έλεος, το write speed των σκληρών δίσκων πόσο είναι;

panosaoua
26-07-06, 16:00
Ουαου...
Ποιος δίσκος και ιστορίες, θα γίνεται on-the-fly :worthy: εγγραφή στο dvd-r από το νετ.
άραγε το nero υποσηρίζει απευθείας εγγραφή από link;

αντε και μετά ξύπνησα, ας προσγειωθώ στα κβιτ μου...
:drunk: :rainy: :wall:

vasper
26-07-06, 18:22
Η αλήθεια είναι ότι αν και δεν χρειαζόμαστε το 2,5gbps στο σπίτι για κατέβασμα torrent, μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί για εργασία από το σπίτι, και συνδιασμό υπηρεσιών, όπως καλωδιακής τηλεόρασης, voip, teleconference και ένα σωρό άλλες ψηφιακές υπηρεσίες, όλες ταυτόχρονα.

θα ήμουν ευχαριστημένος αν φτάναμε εδώ τα 24mbps καθαρό bandwidth για σπίτια και 100mbps για επιχειρήσεις με την τιμή αυτή των 70Ευρώ. Αλλά δεν το βλέπω συντομότερα από 5ετία...

moralas
26-07-06, 18:40
Ρε ο Έλληνας δε μπαίνει Internet γιατί κάνει μπάνιο στην παραλία που πληρώνει 5 ευρώ είσοδο και 5 ξαπλώστρα.. (και 5 για καφέ?)

Spanos
26-07-06, 18:44
Ρε ο Έλληνας δε μπαίνει Internet γιατί κάνει μπάνιο στην παραλία που πληρώνει 5 ευρώ είσοδο και 5 ξαπλώστρα.. (και 5 για καφέ?)

Στη Κόρινθο η ξαπλώστρα και η ομπρέλα είναι τσάμπα ενώ σε σερβίρουν και καφέ+νερό με 3€

moralas
26-07-06, 18:46
Στην Κόρινθο θέλω 10 ευρώ βενζίνη για να πάω, οπότε στα ίδια είμαστε.

Spanos
26-07-06, 18:48
Πάρε προαστιακό:p

Τεσπά αν πάς απο οποιαδήποτε περιοχή της Αθήνας που έχει κίνηση προς παραλιακή νομίζεις οτι θα κάψεις λιγότερα;

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-07-06, 18:56
καποιος εκανε ενα επι 1024, λαθος, αλλες οι μοναδες αποθηκευσης, αλλες οι μεταφορας δεδομενων. 1Mbit = 1000 Kbit, 1Mbyte = 1024 Kbyte. Anyways, ψηλα γραμματα, παλι εχεις ευρος ζωνης αρκετο να φανε και οι (κ)ΟΤΕς :lol:

golity
26-07-06, 20:26
Ρε ο Έλληνας δε μπαίνει Internet γιατί κάνει μπάνιο στην παραλία που πληρώνει 5 ευρώ είσοδο και 5 ξαπλώστρα.. (και 5 για καφέ?)

Το χειμώνα τι κάνει; :hmm: (κάτι μου 'ρθε άλλα είπα να μη το πω :lol: )

terper
26-07-06, 21:10
Neo_Geo{Ech13}']καποιος εκανε ενα επι 1024, λαθος, αλλες οι μοναδες αποθηκευσης, αλλες οι μεταφορας δεδομενων. 1Mbit = 1000 Kbit, 1Mbyte = 1024 Kbyte. Anyways, ψηλα γραμματα, παλι εχεις ευρος ζωνης αρκετο να φανε και οι (κ)ΟΤΕς :lol:

Νομίζω - και μάλλον δεν κάνω λάθος - ότι δεν είναι ακριβώς έτσι...

Οταν πχ ζητάς διμεγαμπιτο μισθωμένο περνεις 2048 όχι 2000kbits...

Αλλά τα 24 στα 1024 είναι ψιλά γράμματα...

Μιλάμε για μία πραγματικά ε - υ - ρ - υ - ζ - ω - ν - ι - κ - η (εξού και η ευρύτητα της λέξης.)

Πρόσφατα ειδηση της Κοινότητας δήλωνε την περηφάνεια της Forthnet για την 3 GBs σύνδεση της.

Αν και δεν κατάλαβα αν είναι Internet σύνδεση ή η ταχύτητα συγχρονισμού με το οικείο κέντρο από όπου μπορούν να περάσουν διάφορες υπηρεσίες. Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τι ειδους μπουριά πρέπει να έχει ένας ISP για να δίνει τέτοια σύνδεση. Σε πχ 2000 ανθρώπους (έστω /50 λόγω Overbooking 40*2,5 = 100Gps με εισπραξη 140000€ μόνο για τους δισχίλιους πελάτες, για 10000 πελάτες με 1/100 οβερμπουκινγκ => 100*2,5 = 250Gbs με εισπράξεις 700,000€)

sdikr
26-07-06, 21:21
Νομίζω - και μάλλον δεν κάνω λάθος - ότι δεν είναι ακριβώς έτσι...

Οταν πχ ζητάς διμεγαμπιτο μισθωμένο περνεις 2048 όχι 2000kbits...

Αλλά τα 24 στα 1024 είναι ψιλά γράμματα...

Μιλάμε για μία πραγματικά ε - υ - ρ - υ - ζ - ω - ν - ι - κ - η (εξού και η ευρύτητα της λέξης.)

Πρόσφατα ειδηση της Κοινότητας δήλωνε την περηφάνεια της Forthnet για την 3 GBs σύνδεση της.

Αν και δεν κατάλαβα αν είναι Internet σύνδεση ή η ταχύτητα συγχρονισμού με το οικείο κέντρο από όπου μπορούν να περάσουν διάφορες υπηρεσίες. Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τι ειδους μπουριά πρέπει να έχει ένας ISP για να δίνει τέτοια σύνδεση. Σε πχ 2000 ανθρώπους (έστω /50 λόγω Overbooking 40*2,5 = 100Gps με εισπραξη 140000€ μόνο για τους δισχίλιους πελάτες, για 10000 πελάτες με 1/100 οβερμπουκινγκ => 100*2,5 = 250Gbs με εισπράξεις 700,000€)

Θα είναι λογικά όπως ειναι στην Σουηδία, που ναι μέν έχουν 1gbit αλλά μονο μέσα στο δικτύο του ιδιου πάροχου, η σύνδεση με το internet είναι διαφορετική ;)

Patentman
26-07-06, 21:24
Ε ρε λυσσα που μας εχει πιασει.
Ολοι τορρεντς λενε...ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται...:whistle:

Σας εχω λυση ομως, με 8 δισκους σε raid0 δεν θα εχετε προβλημα...δεν θα μπουκωνει ο δισκος. :lol:
Αμα γινοταν κατι τετοιο στην Ελλαδα θα ειχαν εξαφανιστει δισκοι, οπτικα, memory stick απο παντου. Θα ξεθαβατε ακομα και τις κασσετες του spectrum να γεμισετε :rofl:

Αλλα πρεπει να μας ενδιαφερουν εδω: Τιμες, ποιοτητα ->ping και πακετα.
Το BW ετσι και αλλιως δεν θα στο δωσουν ανοικτο, θα εχει κοφτες και QoS για αλλες λειτουργιες.
Γιατι οταν ειχαν σουηδια 100mbits (καπου το 2000) εμεις ειχαμε 56Κ. Ε η αναλογια παλι ιδια ειναι, τι παραπονιεστε;

mgv
26-07-06, 21:30
Στα torrents δηλαδή ποιο θα είναι το μέγιστο?

chatasos
26-07-06, 22:26
Αν και δεν κατάλαβα αν είναι Internet σύνδεση ή η ταχύτητα συγχρονισμού με το οικείο κέντρο από όπου μπορούν να περάσουν διάφορες υπηρεσίες. Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τι ειδους μπουριά πρέπει να έχει ένας ISP για να δίνει τέτοια σύνδεση. Σε πχ 2000 ανθρώπους (έστω /50 λόγω Overbooking 40*2,5 = 100Gps με εισπραξη 140000€ μόνο για τους δισχίλιους πελάτες, για 10000 πελάτες με 1/100 οβερμπουκινγκ => 100*2,5 = 250Gbs με εισπράξεις 700,000€)
Το ratio μπορεί να είναι από 1:Χ μέχρι 1:άπειρο και δεν είναι σταθερό. Όσο μεγαλώνουν οι ταχύτητες τόσο μεγαλώνει και το ratio.

nikgr
26-07-06, 23:11
Πάντως είμαστε καταπληκτικοί ε?
Το μυαλό μας στο κατέβασμα.
Παρακαλουθώ με έκπληξη ομολογουμένως torrentάδικo ελληνικό site με rips κυρίως απ' την τηλεόραση με σήριαλ κλπ που αμφιβάλλω αν θα καθόταν αυτός που τα κατεβάζει να τα δει live απ΄ την TV!
Kαι όμως! Κάθεται εκεί με τη γραμμούλα του τσούκου-τσούκου να το κατεβάζει και μάλιστα συμπιεσμένο...

Δε βλέπω κατι αντίστοιχο όμως πχ με τη NOVA. Δε νομίζω δηλαδή ότι ο άλλος προσπαθεί να γράψει 24ωρες το 24ωρο τις ταινίες που παίζονται.

Δεν ξέρω αλλά το ελληνικό internet θέλει ανάλυση από ψυχίατρο.
Να αποθηκεύσω, να αποθηκεύσω! (ασχετα αν δεν τα δω ποτέ στη ζωή μου!)
Κι εγώ έχω συγκεντρώσει 10αδες albums πχ αλλα αμφιβάλλω αν θα τα ακούσω ποτέ...

Νομίζω όμως αν υπήρχαν τέτοιες ταχύτητες δεν θα καθόταν κάποιος να φουλάρει τη γραμμή του με σκοπό να "βγάλει τα λεφτά της"...
Γιατί να κάτσω να κατεβάσω ταινίες όταν θα μπορώ να τις δω realtime όποτε θέλω?

No_MeRcY
26-07-06, 23:14
Κοιτα κοιτα , εγω δεν εχω ακομα διαθεσημότητα aDSL και οι γάλλοι εχουν παει στα Gb
:evil::evil:....

sdikr
26-07-06, 23:16
Κοιτα κοιτα , εγω δεν εχω ακομα διαθεσημότητα aDSL και οι γάλλοι εχουν παει στα Gb
:evil::evil:....

Συντόμα θα σου βάλει γραμμη η vivodi :p

Διάβασε λίγο για το σε ποιες περιόχες έχει αυτή την δυνατότητα η Γαλλια, τι μονο στο Παρίσι; μα γιατί;

chatasos
26-07-06, 23:48
Παρακαλουθώ με έκπληξη ομολογουμένως torrentάδικo ελληνικό site με rips κυρίως απ' την τηλεόραση με σήριαλ κλπ που αμφιβάλλω αν θα καθόταν αυτός που τα κατεβάζει να τα δει live απ΄ την TV!
Kαι όμως! Κάθεται εκεί με τη γραμμούλα του τσούκου-τσούκου να το κατεβάζει και μάλιστα συμπιεσμένο...

Αν δεν έχεις video, ή αν δεν πιάνεις το συγκεκριμένο κανάλι (π.χ. επαρχία, εξωτερικό), είναι μια έξυπνη λύση ;)

spartacus
26-07-06, 23:49
Πάντως είμαστε καταπληκτικοί ε?
Το μυαλό μας στο κατέβασμα.
Παρακαλουθώ με έκπληξη ομολογουμένως torrentάδικo ελληνικό site με rips κυρίως απ' την τηλεόραση με σήριαλ κλπ που αμφιβάλλω αν θα καθόταν αυτός που τα κατεβάζει να τα δει live απ΄ την TV!
Kαι όμως! Κάθεται εκεί με τη γραμμούλα του τσούκου-τσούκου να το κατεβάζει και μάλιστα συμπιεσμένο...

Δε βλέπω κατι αντίστοιχο όμως πχ με τη NOVA. Δε νομίζω δηλαδή ότι ο άλλος προσπαθεί να γράψει 24ωρες το 24ωρο τις ταινίες που παίζονται.

Δεν ξέρω αλλά το ελληνικό internet θέλει ανάλυση από ψυχίατρο.
Να αποθηκεύσω, να αποθηκεύσω! (ασχετα αν δεν τα δω ποτέ στη ζωή μου!)
Κι εγώ έχω συγκεντρώσει 10αδες albums πχ αλλα αμφιβάλλω αν θα τα ακούσω ποτέ...

Νομίζω όμως αν υπήρχαν τέτοιες ταχύτητες δεν θα καθόταν κάποιος να φουλάρει τη γραμμή του με σκοπό να "βγάλει τα λεφτά της"...
Γιατί να κάτσω να κατεβάσω ταινίες όταν θα μπορώ να τις δω realtime όποτε θέλω?


Αυτά προορίζονται κυρίως για τους Έλληνες του εξωτερικού η νοσταλγία των οποίων για την Ελλάδα είναι μεγάλη και γι' αυτό ζητούν οι ίδιοι στα requests Ελληνικά τηλεοπτικά προγράμματα.

pentium_vi
27-07-06, 11:32
Αυτές οι γραμμές δεν χρησιμοποιούνται μόνο για κατέβασμα όπως προαναφέρθηκε, είναι και για τηλέφωνο, τηλεόραση και ότι άλλο θες.

Το ξέρω απλά αστειεύτηκα. Όπως ήδη αναφέρεται όμως στο topic αυτό οι περισσότεροι αυτό που έχουν κατα νου είναι το κατέβασμα και μόνο.

Ενημερωτικά πάντως 2,5Gbps είναι 320MB/sec ;)
πηγή:http://www.digitaldutch.com/unitconverter/

terper
27-07-06, 12:03
Το ratio μπορεί να είναι από 1:Χ μέχρι 1:άπειρο και δεν είναι σταθερό. Όσο μεγαλώνουν οι ταχύτητες τόσο μεγαλώνει και το ratio.

Θα είναι λογικά όπως ειναι στην Σουηδία, που ναι μέν έχουν 1gbit αλλά μονο μέσα στο δικτύο του ιδιου πάροχου, η σύνδεση με το internet είναι διαφορετική ;)

Ακόμα και έτσι είναι προφανές ότι απέχουμε πολύ ακόμα από τέτοια προγράμματα εδώ γιατί δεν νομίζω ότι επαρκούν οι υποδομές των παρόχων μας ακόμα... Αν και τείνω να πιστεύω ότι μάλλον στην Γαλλία θα ισχύσει το μοντέλλο της Σουηδίας που αναφέρει και ο sdikr της "εσωτερικής" ταχύτητας...

Πάντως η είδηση μας δείχνει , αν μη τι άλλο ότι σε λίγα χρόνια από σήμερα το διαδίκτυο θα έχει τελείως διαφορετική λογική από ότι γνωρίζουμε ή/και φανταζόμαστε σήμερα... Είναι πασίδηλο ότι μια τέτοια γραμμή δεν θα είναι μόνο για να κατεβάζεις αρχεία ή ακόμα και να βλέπεις streαming Πολυμέσα...

Περιμένω με ενδιαφέρον το μέλλον!

@ ADSLgr.com All rights reserved.