PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανέωση σε μηνιαία 1bill 1024 ??



ReaperX
26-07-06, 02:55
Kαλημέρα στο forum!!

Eίμαι μπερδεμένος σχετικά με τη DSL και θέλω τη βοήθειά σας!

Την Κυριακή έλειξε η 4μηνη 1bill 384 συνδρομή μου και τώρα σκέφτομαι τι να κάνω...
Η σύνδεση λειτουργεί ακόμα κανονικά ούτε με έχουν ειδοποιήσει αλλά πιστεύω πως αυτό μέχρι το πρώτο δεκαήμερο.
Το πρόβλημα τώρα είναι ότι η ανανέωση σε 3+3 384 έχει πολύ υψηλή τιμή (βασικά την ίδια 1 χρόνο τώρα:p ) και σκέφτομαι να ανανεώσω-αναβαθμίσω σε 1024 μηνιαίας χρέωσης καθώς τα 25ε είναι πολύ καλή τιμή πιστεύω.
Αυτό που με προβληματίζει είναι η 12μηνη δέσμευση.Δυστυχώς η προπληρωμένη βγαίνει στα διπλάσια λεφτά το μήνα και δεν πιστεύω ότι αξίζει...
Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω??
Επίσης σε περίπτωση μετάβασης σε 1024 θα γίνει σίγουρα 2048 τον Σεπτέμβριο??

HateBreeder
26-07-06, 03:04
Καλώς ήρθες!
Σε ποιά περιοχή είσαι;
Γιατί δεν πας σε vivo μεριά, ή αν είσαι αμπελόκηπους μπορείς να βάλεις hol 4mbps!
H 1024 καλή είναι για τα λεφτά της.........κάτσε πρώτα να έρθει ο Σεπτέμβρης και μετά θα δούμε τι θα γίνει με τις αναβαθμήσεις!

ReaperX
26-07-06, 03:14
Γεια σου φίλε!!Καλώς σας βρήκα!:smile:

Καισαριανή μένω.
Vivo το σκεφτόμουν αλλά γενικά είναι πολύ ικανοποιημένος από forthnet σε ταχύτητες και ping και δεν θα μπω σε μπελάδες διακοπής και επαναενεργοποίησης της γραμμής..
Το μόνο πράγμα που με κάνει διστακτικό είναι η 12μηνη δέσμευση...
Όσο για την HOL μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στην περιοχή μου συν ότι και εκεί έχεις τη δέσμευση ενώ παράλληλα είναι και πιλοτική η γραμμή..:hmm:
Γι' αυτό σε περίπτωση που γίνει x2 η 1024 πιστεύω πως είναι κάπως δελεαστιή προσφορά για 25ε...

Tem
26-07-06, 11:26
Γεια σου φίλε!!Καλώς σας βρήκα!:smile:

Καισαριανή μένω.
Vivo το σκεφτόμουν αλλά γενικά είναι πολύ ικανοποιημένος από forthnet σε ταχύτητες και ping και δεν θα μπω σε μπελάδες διακοπής και επαναενεργοποίησης της γραμμής..
Το μόνο πράγμα που με κάνει διστακτικό είναι η 12μηνη δέσμευση...
Όσο για την HOL μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στην περιοχή μου συν ότι και εκεί έχεις τη δέσμευση ενώ παράλληλα είναι και πιλοτική η γραμμή..:hmm:
Γι' αυτό σε περίπτωση που γίνει x2 η 1024 πιστεύω πως είναι κάπως δελεαστιή προσφορά για 25ε...
δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση διπλασιασμού από τον Σεπτέμβριο;)

Nismo
26-07-06, 13:42
καλύτερα πάρε τη forthnet και ρώτα αν όταν ξεκινήσουν τα 2 mbit θα σε πάνε αυτόματα ή έστω με κάποια επιβάρυνση, αν όχι τότε συνέχισε σε 384 ή 512 όποια σε καλύπτει αν δεν θες να δεσμευθείς

HateBreeder
26-07-06, 16:36
Οι αναβαθμήσεις γίνονται απο τον Οτε για το δικό του δίκτυο.....τώρα οι άλλοι isp που χρησιμοποιούν το δίκτυο του Οτε ποτέ δεν ξέρεις αν θα αναβαθμήσουν και αυτοί αυτόματα....μπορεί να σε χρεώσουν και κάτι μικρό....όλα αυτά είναι υποθέσεις βέβαια!
Κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι θα γίνει!
Αν σου αρκεί μια 512 καλύτερα θα ήταν να πας εκεί!
Σκέψου ποιές είναι οι ανάγκες σου και μετά κάνε την ανανέωση σε όποια ταχύτητα πιστεύεις!

ReaperX
26-07-06, 17:50
Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για τα 2mbit και μου είπαν πως δεν ξέρουν τι θα γίνει το Σεπτέμβριο ούτε μπορούν να εγγυηθούν κάτι...
Πάντως,τελικά έστειλα mail για μετάβαση σε 1 bill 1024 μηνιαίας χρέωσης...
Ας ελπίσουμε να γίνει x2 το Σεπτέβριο...:worthy:

petaloudaki
26-07-06, 18:12
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Λέει η προσφορά ότι: Το μηνιαίο κόστος μετά τους πρώτους 5 μήνες είναι μόνο 26.14€!
Αυτο περιλαμβάνει όλα τα έξοδα και της σύνδεσης και της γραμμής?

HateBreeder
26-07-06, 19:38
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Λέει η προσφορά ότι: Το μηνιαίο κόστος μετά τους πρώτους 5 μήνες είναι μόνο 26.14€!
Αυτο περιλαμβάνει όλα τα έξοδα και της σύνδεσης και της γραμμής?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43734

gtl
26-07-06, 20:52
Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για τα 2mbit και μου είπαν πως δεν ξέρουν τι θα γίνει το Σεπτέμβριο ούτε μπορούν να εγγυηθούν κάτι...
Πάντως,τελικά έστειλα mail για μετάβαση σε 1bill 1024 δωδεκάμηνης χρέωσης...

Στο διόρθωσα. :p Τί σόι "αορίστου χρόνου" συνδρομή είναι αυτή που πωλούν, όταν προϋποθέτουν δωδεκάμηνη δέσμευση (μεγαλύτερη από τα περισσότερα πακέτα), μόνο η Φορθνετ ξέρει. Λες και η ουσιαστική διαφορά μεταξύ αορίστου και προπληρωμένου είναι αν... θα πληρώσεις τριακόσια ευρώ εφάπαξ ή σε δόσεις, και όχι η δέσμευση που ενέχει το προπληρωμένο.. :whistle:

Πάντως το γεγονός ότι οι περισσότεροι ISP αποσύρουν τα πακέτα μικρής διάρκειας, ακριβώς τώρα που αναμένουμε τον διπλασιασμό των γραμμών σε λίγους μήνες, με προβληματίζει σχετικά με το κατά πόσο σκοπεύουν να προχωρήσουν σε δωρεάν αναβάθμιση.. Το ότι προωθούν τόσο έντονα δωδεκάμηνες δεσμεύσεις δείχνει σαν να υπολογίζουν στην διατήρηση των παλιών συνδρομητών στις υπάρχουσες ταχύτητες και μετά από την αναβάθμιση του δικτύου ΟΤΕ.

ReaperX
27-07-06, 01:37
Tι να πω...
Πάντως ακόμα και μόνο η γραμμή να γίνει 2048 πάλι θετικό θα είναι...
Τώρα ας ελπίσουμε να φιλοτιμηθούν και οι providers...
Όσο για τη διόρθωση έχεις δίκιο...;)

zervis
28-07-06, 01:28
Αν σου αρκεί μια 512 καλύτερα θα ήταν να πας εκεί!
Σκέψου ποιές είναι οι ανάγκες σου και μετά κάνε την ανανέωση σε όποια ταχύτητα πιστεύεις!

την 512 την έχεουν στο ίδιο κόστος με την 1024,άρα δεν υπάρχει λόγος για 512.

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007878

ReaperX
28-07-06, 01:43
την 512 την έχεουν στο ίδιο κόστος με την 1024,άρα δεν υπάρχει λόγος για 512.

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007878

Γι αυτό επέλεξα την 1024.
Απλά η ίδια τιμή με ανησυχεί σχετικά με τον διπλασιασμό...:(


Πάντως χτες μου ήρθε mail ότι σε περίπου 10 μέρες θα έχω 1024...
Το κακό είναι ότι φεύγω ένα μήνα για διακοπές και δεν θα τη χαρώ..:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.