PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια γιατί θα τρελαθούμε!!!



savvas1802
15-10-10, 12:59
Γειά σας παιδιά!!!

Θέλω να κάνω μια ερώτηση και όποιος ξέρει απαντάει. Μένω λοιπόν στην Ρόδο μέσα στην πόλη και είμαι στον ΟΤΕ. Είχα λοιπόν την 2Mbps συνδεση και την άλλαξα σε 24Mbps. Το
πρόββλημα μου είναι ότι με την παλιά κατέβαζε με 220 Kb/s και τώρα που υποτηθεται εχω
24αρα κατεβάζω με 350 kb/s. Τους παίρνω λοιπόν τηλέφωνο και μου λένε ότι ειναι μια χαρά τα 350 kb/s γιατι ειμαι και 3 χιλιομετρα μακρια απο το κέντρο. Είναι φυσιολογικό αυτο; Δεν ξέρω πως θα είναι και άν αλλάξω παροχέα όπως ας πούμε η FORTHNET που έχει δικό της δύκτιο. Τέλος πάντων το κούρασα το θέμα αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ας μου απαντήση να δω τη θα κάνω.... Ευχαριστώ για την ώρα σας!!!

lb058
15-10-10, 13:20
Κι εγώ έχω περίπου την ίδια απόσταση έχω. Όταν ήμουν ΟΤΕ λόγω της απόστασης, όταν με αναβάθμισαν σε 24, κλείδωνα πάλι στην ίδια ταχύτητα, οπότε δεν είδα διαφορές στην ταχύτητα. Να σημειώσω όταν είχα 8αρα κλείδωνα γύρω στα 7 και με την αναβάθμιση σε 24 είχα συνεχώς αποσυνδέσεις και μου χαμήλωσαν το προφίλ στα 5.

Πριν 2 μέρες ενεργοποιήθηκα στη φόρθνετ και χάρηκα την πρώτη μέρα, γιατί κατέβαζα με 600 kb, αλλά η χαρά κράτησε μόνο για λίγες ώρες. Τώρα κατεβάζω με 60-100 kb. Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στον ΟΤΕ, γιατί δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να κατεβάσεις πιο γρήγορα με φόρθνετ.

emeliss
15-10-10, 13:21
Καλώς ήρθες στο forum. Η ευρυζωνική σου σύνδεση χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στον συγχρονισμό της adsl γραμμής και στην σύνδεσή σου προς το internet.

Θα πρέπει να γράψεις τα χαρακτηριστικά της adsl γραμμής. Συγχρονισμό up/down, attenuation και snr margin. Αυτά τα στοιχεία θα τα βρεις στην σελίδα του ρούτερ σου.

Piparas
15-10-10, 15:33
Καλώς ήρθες στο forum. Η ευρυζωνική σου σύνδεση χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στον συγχρονισμό της adsl γραμμής και στην σύνδεσή σου προς το internet.

Θα πρέπει να γράψεις τα χαρακτηριστικά της adsl γραμμής. Συγχρονισμό up/down, attenuation και snr margin. Αυτά τα στοιχεία θα τα βρεις στην σελίδα του ρούτερ σου.

+1 καθώς κι επίσης με forthnet, ειδικά για Ρόδο που ξέρω, μην περιμένεις να μπορείς να βλέπεις βίντεο στο youtube και να έχεις χαμηλά pings. Ενδεικτικά μόνο σου λέω ότι ping σε forthnet βγάζει γύρω στα 60 ms, άρα δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται με servers εξωτερικού..

savvas1802
15-10-10, 19:46
Καλώς ήρθες στο forum. Η ευρυζωνική σου σύνδεση χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στον συγχρονισμό της adsl γραμμής και στην σύνδεσή σου προς το internet.

Θα πρέπει να γράψεις τα χαρακτηριστικά της adsl γραμμής. Συγχρονισμό up/down, attenuation και snr margin. Αυτά τα στοιχεία θα τα βρεις στην σελίδα του ρούτερ σου.

Φίλε emeliss έχω:
Downstream Upstream
SNR Margin 11.0 10.7 db
Line Attenuation 35.9 25.7 db
Data rate 2496 915 kbps

Εγω δεν εχω ιδέα τι σημαίνουν αυτα. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

dimfarma
15-10-10, 20:15
Downstream Upstream
SNR Margin 11.0 10.7 db
Line Attenuation 35.9 25.7 db
Data rate 2496 915 kbps


http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Δες την απόσταση που έχεις από το κέντρο του ΟΤΕ(dslam)

cmaniac
15-10-10, 20:21
Φίλε emeliss έχω:
Downstream Upstream
SNR Margin 11.0 10.7 db
Line Attenuation 35.9 25.7 db
Data rate 2496 915 kbps

Εγω δεν εχω ιδέα τι σημαίνουν αυτα. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Το προβλημα σου δεν ειναι τοσο η αποσταση, οσο προβληματα που υπαρχουν στο καλωδιο σου.

Υπο κανονικες συνθηκες θα επρεπε να εχεις 11 περιπου mbit (και αυτο με σχετικα "σφιχτους" υπολογισμους και λαμβανοντας υπ'οψιν τα ελληνικα δεδομενα).

Παρε τηλεφωνο το 121 και δηλωσε βλαβη χαμηλου συγχρονισμου, αφου βεβαιωθεις οτι απο την πλευρα σου ειναι ολα ενταξει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819), μονος σου ή με την βοηθεια καποιου γνωστη ή ηλεκτρολογου.

emeliss
15-10-10, 20:32
Η εύκολη πρώτη κίνηση είναι να βγάλεις τα πάντα από την γραμμή (τηλέφωνα, φίλτρα, σπλίτερ, fax, συναγερμό) και να αφήσεις μόνο το ρούτερ με ένα μικρό καλώδιο. Δες ξανά τα στατιστικά.

Τώρα συγχρονίζεις στα 2,5Mbps στο κατέβασμα και σχεδόν 1Mbps στο ανέβασμα. Στο ανέβασμα έχεις το απόλυτο, παραπάνω δεν πάει. Στο κατέβασμα υπάρχει πρόβλημα.

savvas1802
17-10-10, 00:19
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ! θα τους πάρω αυριο να δηλώσω την βλάβη γιατί απο μένα δεν υπάρχει πρόβλημα να δουμε τι θα γίνει, τουλάχιστον λίγο παραπάνω ταχυτητα όχι τίποτα το τρελό...

silegav
17-10-10, 13:57
Θέλουν να δώσουν και connx-tv πάνω από αυτές τις καλωδιώσεις τρομάρα τους. :down:

sdikr
17-10-10, 14:07
Θέλουν να δώσουν και connx-tv πάνω από αυτές τις καλωδιώσεις τρομάρα τους. :down:

Για αυτό και θα το βγάλει και δορυφορικά ;)

Georgevtr
17-10-10, 14:46
Για αυτό και θα το βγάλει και δορυφορικά ;)

Αμήν και πότε:clap:
Άντε να ξεφορτωθώ την νόβα μιά και καλή.

tasanas
17-10-10, 22:06
Αν φτιαχτεί η γραμμή σου δε θα δεις λίγο παραπάνω αλλά σημαντική διαφορά. Σχετικά με το δορυφορικό , είναι καλή φάση να χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνολογία αντί για το δίκτυο που έχει προβλήματα ειδικά σε αυτούς που είναι μακριά από τα dslams αλλά και πάλι τι να βλέπεις Β εθνική ?:hmm:

sexrazat
17-10-10, 22:13
Αν φτιαχτεί η γραμμή σου δε θα δεις λίγο παραπάνω αλλά σημαντική διαφορά. Σχετικά με το δορυφορικό , είναι καλή φάση να χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνολογία αντί για το δίκτυο που έχει προβλήματα ειδικά σε αυτούς που είναι μακριά από τα dslams αλλά και πάλι τι να βλέπεις Β εθνική ?:hmm:

Εξαρτάται τι ενδιαφέρει τον καθένα. Αλλά δε νομίζω ότι Μπάρτσα - Βαλένθια που έβλεπα χθες είναι Β Εθνική:)

emeliss
17-10-10, 22:19
Όλα αυτά πως θα βοηθήσουν τον savvas1802;

sexrazat
17-10-10, 22:26
Όλα αυτά πως θα βοηθήσουν τον savvas1802;

Δηλώνει βλάβη και περιμένει. Τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα μέχρι να αποφασίσουμε αν θα βγούμε ή όχι:hmm:

ΥΣ Θα βγούμε. Καλό βράδυ

dimp3
18-10-10, 22:48
Τελικά savvas έχει φτιάξει καθόλου το θέμα σου ή συνεχίζεις να έχεις τόσο χαμηλή ταχύτητα? Και κάποιοι άλλοι είχαν ένα θεματάκι και τελικά τους κατεβάσαν στα 2 αφού ήταν λίγο πιο πάνω και πληρώνανε τσάμπα τη σύνδεση για τα 24.

prjohn
18-10-10, 23:39
Θεωρώ ότι είναι δικαιότερο όταν ζητάς τέτοιου τύπου αναβαθμίσεις να σε ενημερώνουν για το που περίπου θα φτάσεις. Αν είναι να πληρώσεις 24 για να πας στα 3 τότε οι περισσότεροι δε θα έκαναν την αλλαγή. Αλλά τι ζητάω τώρα..

sexrazat
19-10-10, 00:14
Θεωρώ ότι είναι δικαιότερο όταν ζητάς τέτοιου τύπου αναβαθμίσεις να σε ενημερώνουν για το που περίπου θα φτάσεις. Αν είναι να πληρώσεις 24 για να πας στα 3 τότε οι περισσότεροι δε θα έκαναν την αλλαγή. Αλλά τι ζητάω τώρα..

Κανονικά στον ΟΤΕ πάντα ελέγχεται η ταχύτητα πριν την αναβάθμιση σε 24άρα

FuS
19-10-10, 00:26
savvas είχες κάνα νεότερο;


Θεωρώ ότι είναι δικαιότερο όταν ζητάς τέτοιου τύπου αναβαθμίσεις να σε ενημερώνουν για το που περίπου θα φτάσεις. Αν είναι να πληρώσεις 24 για να πας στα 3 τότε οι περισσότεροι δε θα έκαναν την αλλαγή. Αλλά τι ζητάω τώρα..

Δυνατότητα υπάρχει και υπάρχει εφαρμογή στα oteshop και στο 13888 που υπολογίζει την ταχύτητα συγχρονισμού, όπως αναφέρθηκε νωρίτερα.
Κανονικά θα πρέπει όλοι οι υπάλληλοι να ενημερώνουν προληπτικά για να κάνει και την επιλογή του ο συνδρομητής. Τέτοια οδηγία υπάρχει αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο τηρείται.
Ο οποιοσδήποτε που έχει ενεργή adsl μπορεί να καλέσει στο 13888 ή να περάσει από oteshop και να δει που θα συγχρονίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.