PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με floppy;



balema
26-07-06, 16:20
Ρε γαμώτο όλο κάτι γίνεται,μου βγάζει το ότι τα windows δεν μπορούν να κάνουν format
στη δισκέτα και γενικά δεν τις διαβάζει.Αυτά έγιναν αφού καθάρισα τον υπολογιστή και είχα βγάλει τα καλώδια.Έβαλα το καλώδιο και από τις δύο μεριές μήπως έφταιγε αυτό,τίποτα.Επίσης δοκίμασα με άλλο καλώδιο πάλι τζίφος.

Μια απορία ακόμα,παρατήρησα ότι το floppy πίσω δεν έχει μια ακίδα είναι φυσιολογικό;

turbo3hp
26-07-06, 17:08
Μήπως καθάρισες και το floppy drive με σπρέυ ψεκάζοντας από την πόρτα προς τα μέσα; Κάποτε είχα χαλάσει ένα drive έτσι.

Patentman
26-07-06, 17:26
Μαλλον πηγαν σκονες οπως λεει ο turbo3hp.
Αν ειχες βαλει λαθος την καλωδιοταινια θα σου εβγαζε λαθος ή/και δεν θα μπουταρε.
Ναι δεν εχουν ολες τις ακιδες, απο αριστερα η δευτερη κατω λειπει.

Δοκιμασε και αλλες δισκετες μιας και ειναι συχνο φαινομενο στα καλα καθουμενα (ακομα και μετα απο πεντε λεπτα) να τα φτηνουν.

Εκτος και αν κατα την ωρα που εβαζες την καλωδιοταινια εκοψες (πιεσες) αθελα σου την μικρη καλωδιοτανια που εχουν μερικα floppy πισω στο μοτερακι της κεφαλης και πλεον δεν κανει σωστα την κινηση η κεφαλη.
Μου ειχε συμβει εμενα και κολησα κανονικο καλωδιο απο την πλακετα στο μοτερ (τσιπης style).

jpentz
26-07-06, 17:48
Φανταζομαι οτι το floppy θα το ειχες και καποια χρονια πριν χαλασει.
Και εμενα ετσι ακριβως τα εφτυσε, μετα απο Χ χρονια πυ το ειχα και δεν το
ειχα δουλεψει ποτε. Αναγκαστηκα - για να βαλω καποιους δισκους σε RAID
να παρω καινουριο. Και δεν μου την εδωσε για τα λεφτα (5-10 ευρω κανει) αλλα
γιατι ξερω οτι δεν προκειται να το ξαναχρησιμοποιησω:(:(:(:(:(

thestria
26-07-06, 18:08
Υπάρχουν ακόμα φλόπι; Ποιο φτηνά (και αξιόπιστα) έρχεται να έχεις κανά δύο στικάκια παρά φλόπι και δισκέτες.

nnn
26-07-06, 18:44
Για τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις υπάρχουν Usb floppies που κάνουν τη δουλειά τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.