PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικός Σκληρός Mac & Win



tsakaloutis82
26-07-06, 18:24
Υστερα από την ατυχία και την απειρία μου στα mac φόρμαρα όλο τον εξωτερικό μου δίσκο:rainy:

Καλύτερα μάλλον για να το κάνω από την αρχή καλά, σωστά και αξιόπιστα. Είναι ένας σκληρός 250 gb.
Τα δεδομένα είναι τα εξής:

1) Θέλω να χωρίσω το δίσκο σε κάποια partitions για να έχω τις κατηγορίες μου (mp3, ταινίες, έγγραφα κτλ)

2) Θέλω να βλέπω και να αντιγράφω τα αρχεία μου και σε windows και σε mac.

3) Η λύση μόνο με FAT32 μάλλον απορρίπτεται μετά το κάζο (και cazzo!) απώλειας των mp3 μου.

Άρα:

Να κάνω τα partitions σε NTFS για να τα βλέπω και στα δύο λειτουργικά ΚΑΙ ένα partition σε FAT32 για να γράφω και από τα δύο λειτουργικά;

Να φορμάρω το δίσκο σε FAT32 μέσω Mac και όχι Windows; Έχει καμμία σημασία ή είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα;

Υπάρχει κάποια άλλη λύση που εγώ δεν αναφέρω και είναι πραγματικά αξιόπιστη; :help:

nnn
26-07-06, 18:53
Κάντον Ntfs με 1 partition σε fat32 αν σε ενδιαφέρει η εγγραφή από τον Mac.

Απορία,τα Windows υποστηρίζουν πολλαπλά partitions σε εξωτερικούς δίσκους ?

WAntilles
26-07-06, 19:07
Απορία,τα Windows υποστηρίζουν πολλαπλά partitions σε εξωτερικούς δίσκους ?

Ό,τι ακριβώς ισχύει και για εσωτερικούς.

nnn
26-07-06, 19:14
Και ο δικός μου εξωτερικός γιατί δεν μπορεί να χωριστεί σε partitions ???
Σε linux χωρίζεται μια χαρά,αλλά τα Win αρνούνται να αναγνωρίσουν πάνω από ένα partition,και από ό,τι διάβασα στην Ms είναι έτσι από κατασκευής.

Περίεργο μήπως είναι feature :rofl: των Home ?

Xouzouris
28-07-06, 19:26
Μπα, κι εγω home εχω και αναγνωριζει μια χαρα δυο partitions σε δυο διαφορετικους εξωτερικους...

Patentman
28-07-06, 20:49
Και ο δικός μου εξωτερικός γιατί δεν μπορεί να χωριστεί σε partitions ???
Σε linux χωρίζεται μια χαρά,αλλά τα Win αρνούνται να αναγνωρίσουν πάνω από ένα partition,και από ό,τι διάβασα στην Ms είναι έτσι από κατασκευής.

Περίεργο μήπως είναι feature :rofl: των Home ?

Μηπως ειναι θεμα primary και δεν αναγνωριζει extended+logical? (δεν πρεπει να εχει σχεση)
Μηπως δεν θελει καθολου primary και θελει μονο logical? (δεν πρεπει να εχει σχεση)
Μηπως εχεις διαμορφωσει τον δισκο με fdisk σε Fat32 με partition ανω των 31GB? -ενδεχεται να μην αναγνωριζεται μετα. Τα ΧΡ δεν κανουν φορματ πανω απο τα 32GB αλλά ακομα και απο πριν να ηταν ειναι αναλογως το cluster.
Μηπως ηταν απο πριν ο δισκος Dynamic? -δεν αναγνωριζεται.
Πιθανες ιδεες οπως και τα home που ειπες, γιατι οντως δεν εχουν προβλημα τα partitions στον εξωτερικο.

nnn
28-07-06, 22:58
Έχω κάνει διάφορες δοκιμές αλλά δεν με αφήνει.
Format,partitioning σε Linux(αλλά τα Win αναγνώριζαν μόνο ένα partition)
Θα δοκιμάσω με έναν 2ο εξωτερικό που έχω.
Υποψιάζομαι ό,τι είναι θέμα είτε του case είτε του δίσκου.

macgiorgosgr
01-08-06, 03:59
Υπάρχει κάποια άλλη λύση που εγώ δεν αναφέρω και είναι πραγματικά αξιόπιστη; :help:

Υπάρχει το MacDrive, το οποίο σου επιτρέπει να διαβάσεις partitions σε HFS μέσα από τα Windows. Από αξιοπιστία δεν γνωρίζω.

Υπάρχει πάντα η λύση της δικτύωσης, που είναι και η καλύτερη. Ανοίγεις το Windows Sharing στον Mac, πειράζεις το /etc/smb.conf (ή το κάνεις μέσω κάποιου προγράμματος όπως το SharePoints) για να μπορείς να μοιράζεις τον εξωτερικό δίσκο και τέλειωσες. Ακόμα καλύτερα, ανοίγεις το παλιό καλό FTP, και έχεις αυτόματα πρόσβαση παντού (ανάλογα με τα δικαιώματα του χρήστη).

Το FAT32 το απεχθάνομαι, καθώς ο περιορισμός των 4GB ανά αρχείο είναι βλακώδης.

nobleman
05-09-06, 01:33
To ξεθάφω λίγο αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι πρέπει να κάνω για να έχω τους εξωτερικούς μου και στα δύο συστήματα... οδηγίες για νέους μήπως; και κάτι άλλο, παρεμφερές: τo sandisk usb memory flash μου το δείχνει στο MBP ως νέο CD... :hmm:

macgiorgosgr
06-09-06, 06:57
α) NTFS: Το MacOS δίνει read-only στα NTFS, οπότε το ξεχνάς.
β) FAT32: read-write και από τα δύο συστήματα, όμως με περιορισμούς. Ένας εξ' αυτών και τα 4GB μέγεθος αρχείου.
γ) HFS+: Χρησιμοποιώντας το MacDrive (commercial) στα Win, με αποτελέσματα που δεν γνωρίζω την αξιοπιστία τους.
δ) ext2: Δηλώνω άγνοια. Από ένα γρήγορο googling ανακάλυψα ότι υπάρχουν προγραμματάκια για read-write και για τις δύο πλατφόρμες.

nobleman
06-09-06, 15:36
α) NTFS: Το MacOS δίνει read-only στα NTFS, οπότε το ξεχνάς.
β) FAT32: read-write και από τα δύο συστήματα, όμως με περιορισμούς. Ένας εξ' αυτών και τα 4GB μέγεθος αρχείου.
γ) HFS+: Χρησιμοποιώντας το MacDrive (commercial) στα Win, με αποτελέσματα που δεν γνωρίζω την αξιοπιστία τους.
δ) ext2: Δηλώνω άγνοια. Από ένα γρήγορο googling ανακάλυψα ότι υπάρχουν προγραμματάκια για read-write και για τις δύο πλατφόρμες.

β) Άρα το 1 GB USB Memory Flash θα το βλέπουν και τα δύο αν το κάνω FAT32, σωστά;

ariadgr
06-09-06, 19:12
β) Άρα το 1 GB USB Memory Flash θα το βλέπουν και τα δύο αν το κάνω FAT32, σωστά;

Ναι. :)

nobleman
06-09-06, 19:49
Ναι. :)

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα να το κάνω FAT32;;; Το Disk Utility δεν το παρέχει...

ariadgr
08-09-06, 12:17
Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα να το κάνω FAT32;;; Το Disk Utility δεν το παρέχει...

Δεν ξέρω κάποιο τέτοιο πρόγραμμα για mac, αλλά μπορείς να το συνδέσιες σε ένα PC και να κάνεις από εκεί format σε FAT32.

macgiorgosgr
08-09-06, 16:50
Το θέμα δεν είναι ότι "Το Disk Utility δεν το παρέχει..", μπορείς να φορμάρεις σε FAT32 με το Disk Utility κανονικότατα. Στην δική σου περίπτωση, όπως θα παρατηρήσεις, δεν σου αναγνωρίζει σωστά τη συσκευή. 0 bytes capacity, read only, CD-ROM? Σίγουρα δεν το βλέπει σωστά. Μήπως είναι κλειδωμένο; Μήπως είναι φορμαρισμένο με encryption; Μήπως είναι σε συναστρία ο Δίας και ο Πλούτωνας με τη Σελήνη; :-D

ktolis
01-10-06, 20:46
Για να το κάνεις FAT32 από το Disk Utility θα πρέπει να το κάνεις partitioning σε <32GB partitions. Τουλάχιστον αυτό του FAT32. Τα άλλα κάντα ότι θες. Είναι περιορισμός του προτύπου. Σε linux γίνεται αλλά λόγω ηλιθιότητας των κατασκευαστών των εργαλείων που το επιτρέπουν ενώ λένε πως είναι "standards based".

@ ADSLgr.com All rights reserved.